Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αλλεργία και θηλασμός


Recommended Posts

1 hour ago, Ntinakiii είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ξανά γράφω για ενημέρωση απλά αμα τύχει να έχει το ίδιο πρόβλημα κάποια μανούλα να ξέρει πως εμείς αυτό που πάθαμε ήταν τελικά αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλατος. Νοσηλευτήκαμε για 14 μέρες, τελικά το παιδί είχε πάθει και αφυδάτωση. Όλα αυτά βέβαια όταν γίναμε 6 μηνών. Αρχίσαμε τα γιαουρτάκια και εκεί άρχισε να μην αντέχει άλλο και να κάνει εμετούς. Εξού και το πρόβλημα με τα γάλατα.. από τους 4 μήνες που ήταν όταν σας έγραψα για πρώτη φορά, περάσαμε παρα πολλες άσχημες καταστάσεις.. το παιδί συνέχιζε να μην θέλει γάλα και την πίεζα με σύριγγα για να μην πάθει ξανά αυτό με τις 4 μέρες που ήταν νηστικια..το τραβήξαμε κουτσα στραβά άλλους 2 μήνες μέχρι να μάθουμε για την αλλεργία.. αυτά από μένα! Σας ευχαριστώ όλους!!! (Εξανθήματα δεν έβγαλε ποτε το παιδί για να καταλάβω ότι έχει πρόβλημα με το γάλα) 

το παιδακι σας σημερα πρεπει να ειναι 3 χρονων και ολα καλα, αυτο που εγινε φανταζει μακρινή αναμνηση. 

εγω θα προτεινα αν συμβει σε καποια μανουλα να τρεξει κατευθειαν άμεσα για εξετασεις... εσας γιατι πηρε εξτρα 2μηνο να το ανακαλυψετε? δεν σας εδιναν ραντεβου γρηγορα ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας. Ναι είναι 3 τώρα. Οι γιατροί (πριν ανακαλύψουμε την αλλεργία πήγαμε σε διάφορους γιατρούς παιδιάτρους μάταια όμως) εξέτασαν το παιδί και για παλινδρόμηση όλα ήταν καλά. Τους έκανα ερώτηση και για αλλεργία αλλά μας ελεγαν πως το παιδί που έχει αλλεργία βγάζει κόκκινα εξανθήματα στο σώμα του. Εφόσον δεν έβγαζε κάτι το μωρό ήταν όλα καλά με τα λεγόμενα τους.. τελικά φτάσαμε στις πρώτες βοήθειες μετά από συχνούς εμετούς.  Είχαμε αρχίσει και τα φαρίν λακτε κτλ αλλά στο γιαούρτι το παιδί μόλις την βάζαμε 1 κουταλάκι ίσα ίσα στο στόμα, έβγαζε ότι είχε και δεν είχε με εμετούς..την πείραξε τόσο που για συνεχόμενες 10-12 μέρες είτε έπινε γάλα είτε έτρωγε σούπα έκανε εμετούς. Είχαμε φτάσει κάπου στις 6 φορες ημερησίως εμετούς..τότε ήταν που είχα αλλάξει ξανά παιδίατρο και της το ανέφερα και λέει να πάω στο εφημερεύον άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που τελικα ανακαλυψατε τι ηταν κ πλεον ειναι μια κακη αναμνηση

κ καλο ειναι να ξερουν κ αλλοι γονεις,κ μεσω της εμπειρια σας,οτι η αλλεργια δ ειναι απαραιτητο να εχει εξανθηματα

ο εμετος,η δυσκοιλιοτητα πολλες φορες αρκουν για διαγνωση

ειναι δυσκολο ειδικα με ολες τις ιωσεις να πηγαινουμε σε νοσοκομειο,αλλα πολλες φορες ειναι απαραιτητο.κ οι γιατροι εκει εχουν δει πολλα

επισης παιδογαστρεντερολογοι ειναι πολυ σημαντικη ειδικοτητα,αλλα δ υπαρχουν παντου

να το χαιρεστε το παιδακι σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βίκη μου όντως κακια ανάμνηση για πάντα! Τώρα το ξεπέρασε έχει περίπου μισό χρόνο. Πηγαίναμε και σε Παιδογαστρεντολογο και μας είπε την διαδικασία. Η ερώτηση μου όμως τώρα είναι άλλη. Είμαι έγκυος υπάρχει πιθανότητα να έχει και αυτό το μωρό αλλεργία όταν γεννηθεί; Γιατί μας είπαν στην κόρη μου πως έτσι γεννήθηκε και σκέφτομαι μήπως είναι κάτι σαν κληρονομικό;!

Επίσης το άλλο που έμαθα μετά απ όλα αυτά που περάσαμε είναι ό,τι και όταν θηλάζεις το παιδί δεν πρέπει να τρως τα πάντα όλα ανακατεμένα (ακόμη και γαλακτοκομικά και κρεατικά) για αυτόν τον λόγο. Βάζεις σιγά σιγά στο μενού σου πχ το γάλα. Δοκιμάζεις 3 μέρες το γάλα και βλέπεις αμα το παιδί έχει κάποιο «σημάδι» στο θηλασμό ότι το ενοχλεί. Αμα θήλαζα τότε και ήξερα αυτό το πράγμα το παιδί θα το θήλαζα αντί να δοκιμάζω 100 σκονες για να δω πιο της ταίριαζε….

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Ntinakiii είπε:

Βίκη μου όντως κακια ανάμνηση για πάντα! Τώρα το ξεπέρασε έχει περίπου μισό χρόνο. Πηγαίναμε και σε Παιδογαστρεντολογο και μας είπε την διαδικασία. Η ερώτηση μου όμως τώρα είναι άλλη. Είμαι έγκυος υπάρχει πιθανότητα να έχει και αυτό το μωρό αλλεργία όταν γεννηθεί; Γιατί μας είπαν στην κόρη μου πως έτσι γεννήθηκε και σκέφτομαι μήπως είναι κάτι σαν κληρονομικό;!

Επίσης το άλλο που έμαθα μετά απ όλα αυτά που περάσαμε είναι ό,τι και όταν θηλάζεις το παιδί δεν πρέπει να τρως τα πάντα όλα ανακατεμένα (ακόμη και γαλακτοκομικά και κρεατικά) για αυτόν τον λόγο. Βάζεις σιγά σιγά στο μενού σου πχ το γάλα. Δοκιμάζεις 3 μέρες το γάλα και βλέπεις αμα το παιδί έχει κάποιο «σημάδι» στο θηλασμό ότι το ενοχλεί. Αμα θήλαζα τότε και ήξερα αυτό το πράγμα το παιδί θα το θήλαζα αντί να δοκιμάζω 100 σκονες για να δω πιο της ταίριαζε….

η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πιθανοτητες να εχει αλλεργια κ το δευτερο

πιθανον ετσι γεννηθηκε με μια εστω δυσανεξια στα γαλακτοκομικα.μπορει αν δ επινε καθολου γαλα σκονη κ θηλαζες αλλα προσεχες τη διατροφη σου να περνουσε εστω πιο ελαφρια

γενικα χωρις ιστορικο κ καποιο θεμα ατο θηλασμο,δ υπαρχουν ιδιαιτερα απαγορευτικα για τις θηλαζουσες.εσυ κυριως λογω της προηγουμενης εμπειριας,φυσικα εφοσον θα θηλασεις θα εισαι προσεχτικη

μονο στην πρωτεινη του γαλακτος ειχε αλλεργια το μεγαλο σου;

κ γενικα ο θηλασμος βοηθαει πολυ σε περιπτωσεις αλλεργιας

με το καλο κ το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • CoffeeMaker changed the title to Αλλεργία και θηλασμός
  • 3 εβδομάδες μετά...
On 29/1/2023 at 10:54 ΠΜ, vikib είπε:

η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πιθανοτητες να εχει αλλεργια κ το δευτερο

πιθανον ετσι γεννηθηκε με μια εστω δυσανεξια στα γαλακτοκομικα.μπορει αν δ επινε καθολου γαλα σκονη κ θηλαζες αλλα προσεχες τη διατροφη σου να περνουσε εστω πιο ελαφρια

γενικα χωρις ιστορικο κ καποιο θεμα ατο θηλασμο,δ υπαρχουν ιδιαιτερα απαγορευτικα για τις θηλαζουσες.εσυ κυριως λογω της προηγουμενης εμπειριας,φυσικα εφοσον θα θηλασεις θα εισαι προσεχτικη

μονο στην πρωτεινη του γαλακτος ειχε αλλεργια το μεγαλο σου;

κ γενικα ο θηλασμος βοηθαει πολυ σε περιπτωσεις αλλεργιας

με το καλο κ το μωρακι σου!

Γενικώς με τα γαλακτοκομικά. Δεν μπορούσε ούτε τυρί ούτε γιαούρτι κατσικίσιο και γενικότερα οτιδήποτε με γάλα. Μου ηταν τόσο δύσκολο… το παιδί είχε διατροφή πρωί φρουτοκρεμα, μεσημέρι κρεατοσουπα, απόγευμα-βράδυ χορτοσούπα. Δεν μπορούσα να την προσφέρω κανένα γιαούρτι, κανένα Μαρφίν, κρέπα οτιδήποτε για να δοκιμάσει..την είχα δώσει μια φορά μπισκοτάκι και όλη μέρα εμετούς έκανε το παιδί..πολύ ζόρι τράβηξα..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ntinakiii είπε:

Γενικώς με τα γαλακτοκομικά. Δεν μπορούσε ούτε τυρί ούτε γιαούρτι κατσικίσιο και γενικότερα οτιδήποτε με γάλα. Μου ηταν τόσο δύσκολο… το παιδί είχε διατροφή πρωί φρουτοκρεμα, μεσημέρι κρεατοσουπα, απόγευμα-βράδυ χορτοσούπα. Δεν μπορούσα να την προσφέρω κανένα γιαούρτι, κανένα Μαρφίν, κρέπα οτιδήποτε για να δοκιμάσει..την είχα δώσει μια φορά μπισκοτάκι και όλη μέρα εμετούς έκανε το παιδί..πολύ ζόρι τράβηξα..

το φανταζομαι

τουλ ετρωγε κρεας

θα στερηθηκατε κ οι δυο πολλα

ευχομαι στο δευτερο να μην εχει η να ειναι ποου πιο ηπιο τουλ

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...