Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, ΕΥΑ! είπε:

Με σκαμπανεβασματα ειμαστε,μια ειναι ηρεμος μια γκρινια.πχ χτες ηταν ενα καλο βραδυ,κοιμηθηκαμε χαχα! Σε γενικες γραμμες καλα,καπως ξεκουραστηκα κ εγω.

Μπράβο κορίτσι μου και εμείς το ίδιο μια έτσι μια αλλιώς ότι θέλουν μας κάνουν φυσικααα 

  • Μου αρέσει 2

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 ώρες πρίν, Alexandra P. είπε:

@Argyroula εγώ κάποια στιγμή φλερταρα σοβαρά με τη μαστίτιδα. Θα σου πω τι μου συστήθηκε να κάνω (από μαία)  και με έσωσε. Πριν από κάθε θηλασμό κάνεις μασάζ έντονο ,ακόμα κι αν αυτό σημαίνει επίπονο, έτσι ώστε να σπάνε όλα τα σκληρά σημεία . Συνήθως ταυτόχρονα τρέχει και γάλα... Αμέσως μετά θηλάζεις και μετά κατευθείαν βάζεις πολύ κρύα κομπρεσα που σταματάει την παραγωγή. Το θηλαστρο σε τακτική βάση θα επιδεινώσει την κατάσταση.  (Επίσης ,να σημειώσω ότι εγώ θηλάζω από ένα στήθος σε κάθε γεύμα και το έκανα στο ένα στήθος κάθε φορά). Οπότε για περίπου δύο 24ωρα το έκανα σε κάθε θηλασμό με ευλάβεια και ρυθμίστηκε κατευθείαν η παραγωγή. 

Ελπίζω να σε βοηθήσει κι εσένα! 

 

Το ίδιο κάνω κι εγώ απλά σε συνδυασμό με τον θηλασμο ανά δίωρο και την αλλαγή πάνας δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ γιατί έρχεται η ώρα του επόμενου τάισματος. Το έκανα δηλαδή 2 μέρες και έφυγαν τα γρομπαλακια. Συγκεκριμένα στην θέση της κρυας κομπρεσας έβαζα λάχανο παγωμένο. Παρολαυτα δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα. Συνεχίζω και βγάζω από το ένα πιο πολύ και είναι μονίμως κόκκινο και από το άλλο ο μπεμπης δεν γουστάρει κάτι συμβαίνει και με δαγκώνει. Τέλος πάντων σημασία έχει να είναι όλα αντιμετώπισιμα και σήμερα μια σύμβουλος θηλασμού που μιλούσα μου είπε ότι ακόμα και η μαστίτιδα δεν σημαίνει τέλος θηλασμού. Κι έτσι χαλάρωσα λίγο...κατά τ άλλα αποφάσισα να μην τον ξυπνάω αν δεν κλείνει τρίωρο να δω πως θα πάει και ν α προλάβω κι εγώ να κοιμηθώ κάνα δίωρο. Ευχαριστώ για την απάντηση σου!!! :)

Κορίτσια μου καλά!!! Κι εμένα μου λείπουν οι συζητήσεις μας!!! :) είχαμε πει θα λέμε για χρώμα κακών!! Που είστε καταθέστε εμπειρίες! Σε τι παλέτα παίζουν τα μωρά σας?? : P 

  • Μου αρέσει 3

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2021 αλλά σας παρακολουθώ για να ξέρω τι θα ακολουθήσει. 

Ήθελα τη συμβουλή σας εάν έχετε χρόνο γιατί σήμερα ξαφνικά ένιωσα έναν πανικό. Έχω κάποιες απορίες λοιπόν:tongue:

1. Στο μαιευτήριο πήρατε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

 

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

 

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

 

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

 

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να σας ζήσουν τα ζουζούνια.

Με το καλό σου εύχομαι κορίτσι μου!! Με έναν πόνο να έρθει το νινακι σου... Λοιπόν εγώ γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και είχα βαλίτσα καμπίνας. Θεωρώ πως επαρκεί. Εσώρουχα μιας χρήσης και σερβιέτες δεν χορηγούσαν. Εσώρουχα είχα πάρει μιας χρήσης από mothercare και κάτι τεράστιες σερβιέτες tena οι οποίες κανονικά είναι για ακράτεια. Γέννησα φυσιολογικά και είχα παρά πολύ αίμα (ακόμα και τώρα έχω λίγο σκέψου). Όποτε με βόλεψαν πολύ. Σκέψου αγόρασα άλλη μια συσκευασία για την πρώτη βδομάδα στο σπίτι. Φρόντισε να πάρεις νυχτικά ή πιτζάμες γιατί θα λερώνεσαι αρκετά εγώ ίδρωνα και ανεξέλεγκτα.  Αν ήξερα θα είχα πάρει μια αλλαξιά για κάθε μέρα νοσηλείας κι όχι μόνο δυο διαφορετικά ζευγάρια. Συρταριερα πήρα από mothercare πάλι, σε μισή τιμή και μέχρι στιγμής με βόλεψε πολύ κυρίως λόγω των επιπλέον συρταριων για τα πράγματα του μπέμπη. Αλλά και το να μεταφέρεις το στρωματάκι είναι επίσης πολύ βολικό. Αν είσαι κοντά στο νιπτήρα βολεύει για να πλένεις το μωρό στις αλλαγές της πάνας. Εγώ επάνω στο στρώμα στρώνω σελτεδακια πετσετέ για να είναι μαλακό και ταυτόχρονα αδιάβροχο. Πιπίλες  αγόρασα μια δυάδα της avent. Μου έδωσαν και στο μαιευτήριο άλλες δυο στα διαφημιστικά πακέτα που δίνουν (μέσα είχαν και τρία μπιμπερό, ένα πακέτο πάνες, μωρομαντηλα, δείγματα και όλη τη βρεφική σειρά της frezyderm). Εγώ μέχρι στιγμής δεν του έχω δώσει πιπίλα και η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν θα το κάνω κιολας. Προτείνεται πάντως τον πρώτο καιρό το μωρό να μην πάρει πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμοσ. Ο αποστειρωτής με βόλεψε για τα αξεσουάρ του θήλαστρου και το μπιμπερό με το οποίο του δίνω το γάλα που άντλησα. Βέβαια αν θηλάσεις αποκλειστικά μπορείς και χωρίς αυτόν. Και με βρασμό αποστειρώνεις μικροπράγματα. Ελπίζω να βοήθησα...

 

πρίν από 42 λεπτά , Gogo1994 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...πήγανε παιδίατρο σήμερα...μας είπε όλα καλά η ανάπτυξη τα κιλακια πήγαμε 4700

Κ μας είπε ότι θα έχει κύστη κόκκυγα κ να κάνουμε σε κάνα δυο μήνες ένα υπέρηχο για το τυπικό του θέματος λέει ότι δεν ενώνεται με τον νωτιαίο κ δε θα χει στο περπάτημα θέμα....

Μου είπε δε πρόκειται να χει εγώ το βλέπω ..

Λεω μου άρχισαν πάλι με τα τυπικά..

Κάλε ολόκληρος άντρας έγινε αυτός... Περίμενε να βγει για να πάρει όλο το βάρος! Μην αγχώνεσαι απ τη στιγμή που σου είπε ο γιατρός ότι μόνο τυπικός θα είναι ο έλεγχος.
Κι εμένα μου έλειψαν οι μεγάλες συζητήσεις εδώ. Που θα πάει θα συντονιστούμε με τα μωράκια μας και θα επανέλθουμε δριμύτερες!

 

πρίν από 41 λεπτά , Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου...

Εγω εδω στην αναμονη..γενικα εχω πονους περιοδου...να πλησιαζει η ωρα;;η θα με παει ετσι αλλες 3 εβδομαδες; για να δουμε...την αλλη τεταρτη εχω ραντεβου με τον γιαττο...

Πλησιαζει η ώρα κορίτσι μου. Γενικά πονάκια είχα κι εγώ τον τελευταίο μήνα και κράτησαν μέχρι τέλους..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini1988 είπε:

Με το καλό σου εύχομαι κορίτσι μου!! Με έναν πόνο να έρθει το νινακι σου... Λοιπόν εγώ γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και είχα βαλίτσα καμπίνας. Θεωρώ πως επαρκεί. Εσώρουχα μιας χρήσης και σερβιέτες δεν χορηγούσαν. Εσώρουχα είχα πάρει μιας χρήσης από mothercare και κάτι τεράστιες σερβιέτες tena οι οποίες κανονικά είναι για ακράτεια. Γέννησα φυσιολογικά και είχα παρά πολύ αίμα (ακόμα και τώρα έχω λίγο σκέψου). Όποτε με βόλεψαν πολύ. Σκέψου αγόρασα άλλη μια συσκευασία για την πρώτη βδομάδα στο σπίτι. Φρόντισε να πάρεις νυχτικά ή πιτζάμες γιατί θα λερώνεσαι αρκετά εγώ ίδρωνα και ανεξέλεγκτα.  Αν ήξερα θα είχα πάρει μια αλλαξιά για κάθε μέρα νοσηλείας κι όχι μόνο δυο διαφορετικά ζευγάρια. Συρταριερα πήρα από mothercare πάλι, σε μισή τιμή και μέχρι στιγμής με βόλεψε πολύ κυρίως λόγω των επιπλέον συρταριων για τα πράγματα του μπέμπη. Αλλά και το να μεταφέρεις το στρωματάκι είναι επίσης πολύ βολικό. Αν είσαι κοντά στο νιπτήρα βολεύει για να πλένεις το μωρό στις αλλαγές της πάνας. Εγώ επάνω στο στρώμα στρώνω σελτεδακια πετσετέ για να είναι μαλακό και ταυτόχρονα αδιάβροχο. Πιπίλες  αγόρασα μια δυάδα της avent. Μου έδωσαν και στο μαιευτήριο άλλες δυο στα διαφημιστικά πακέτα που δίνουν (μέσα είχαν και τρία μπιμπερό, ένα πακέτο πάνες, μωρομαντηλα, δείγματα και όλη τη βρεφική σειρά της frezyderm). Εγώ μέχρι στιγμής δεν του έχω δώσει πιπίλα και η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν θα το κάνω κιολας. Προτείνεται πάντως τον πρώτο καιρό το μωρό να μην πάρει πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμοσ. Ο αποστειρωτής με βόλεψε για τα αξεσουάρ του θήλαστρου και το μπιμπερό με το οποίο του δίνω το γάλα που άντλησα. Βέβαια αν θηλάσεις αποκλειστικά μπορείς και χωρίς αυτόν. Και με βρασμό αποστειρώνεις μικροπράγματα. Ελπίζω να βοήθησα...

 

Κάλε ολόκληρος άντρας έγινε αυτός... Περίμενε να βγει για να πάρει όλο το βάρος! Μην αγχώνεσαι απ τη στιγμή που σου είπε ο γιατρός ότι μόνο τυπικός θα είναι ο έλεγχος.
Κι εμένα μου έλειψαν οι μεγάλες συζητήσεις εδώ. Που θα πάει θα συντονιστούμε με τα μωράκια μας και θα επανέλθουμε δριμύτερες!

 

Πλησιαζει η ώρα κορίτσι μου. Γενικά πονάκια είχα κι εγώ τον τελευταίο μήνα και κράτησαν μέχρι τέλους..

Μα ναιιιι μας το έπαιζε αδύνατος αλλά τωραα...

  • Χαχα 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια πως ειστε?? Πηγαμε παιδιατρο χτες.. Τελικά όσον αφορά την γκρίνια και τα πονακια θα σας πω τι με είπε ο γιατρός.. Λοιπόν Μ είπε ότι τα θηλαζοντα  βρεφοι κ ιδίως τα αποκλειστικά συνήθως δεν έχουν κολικους γτ δεν παιρνουν  αέρα στο θηλασμό όπως γίνεται με το μπουκάλι.. Δεν τ έδωσε σχεδόν καθόλου σημασία κ με ρωτησε ποσο τη ταιζω κ ανά ποση ωρα.. Μ είπε ότι κανονικά 2.5 με 3 ώρες πρεπει ν τρώνε.. Όταν είναι λιγότερο σημαίνει ότι δεν τρώνε αρκετά κ πεινανε.. Έτσι λοιπόν Μ είπε ότι τις πρωινες ώρες συνήθως εχουμε πιο πολυ ροή.. Όποτε στη δικια Μ περιπτωση μπορεί από τ απόγευμα κ μετα π την πιανει αυτό ν μην τρώει όσο πιστευω οτι τρώει κ να χρειάζεται κ συμπληρωμα.. Τα κιλά της όμως ήταν τέλεια πηρε 1+ στον πρωτο μήνα.. Μ είπε να τη παρακολουθω να τρώει μισάωρο κ αν δω ότι γκρινιαζει ν τη κάνω κ συμπληρωμα

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Βροχερή η Θεσσαλονίκη και σήμερα.. Το βράδυ για πρώτη φορά ο μικρός κοιμήθηκε ένα εξάωρο. Από τις 23:00 μέχρι τις 5:00. Εντωμεταξύ ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι για να μην μείνει νηστικός πολλές ώρες, απ την κούραση απλά το έκλεισα και ξανά κοιμήθηκα χωρίς να καταλάβω. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να χαρώ. Εγώ αγχώθηκα παρά πολύ... Το έχει κάνει κάποιο άλλο μωράκι; Είναι φυσιολογικό λέτε;

@Despoina Mar τέλεια τα κιλά... Αυτό σημαίνει όμως ότι το παιδί τρώει καλά.. Σου ειπε γιατί να τρώει μισάωρο;; Εμένα πλέον τους μαραθώνιους θηλασμούς τους σταμάτησε ( κάτι ατελείωτα δίωρα στις αρχές). Τις περισσότερες φορές τρώει τεταρτακια με εικοσάλεπτα αλλά πλέον αδειάζει σε αυτό το χρόνο πολύ καλύτερα το στήθος. Μες στη μέρα βέβαια σπάνια περνάνε παραπάνω από δυο ώρες χωρίς να φάει..

  • Μου αρέσει 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Βροχερή η Θεσσαλονίκη και σήμερα.. Το βράδυ για πρώτη φορά ο μικρός κοιμήθηκε ένα εξάωρο. Από τις 23:00 μέχρι τις 5:00. Εντωμεταξύ ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι για να μην μείνει νηστικός πολλές ώρες, απ την κούραση απλά το έκλεισα και ξανά κοιμήθηκα χωρίς να καταλάβω. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να χαρώ. Εγώ αγχώθηκα παρά πολύ... Το έχει κάνει κάποιο άλλο μωράκι; Είναι φυσιολογικό λέτε;

@Despoina Mar τέλεια τα κιλά... Αυτό σημαίνει όμως ότι το παιδί τρώει καλά.. Σου ειπε γιατί να τρώει μισάωρο;; Εμένα πλέον τους μαραθώνιους θηλασμούς τους σταμάτησε ( κάτι ατελείωτα δίωρα στις αρχές). Τις περισσότερες φορές τρώει τεταρτακια με εικοσάλεπτα αλλά πλέον αδειάζει σε αυτό το χρόνο πολύ καλύτερα το στήθος. Μες στη μέρα βέβαια σπάνια περνάνε παραπάνω από δυο ώρες χωρίς να φάει..

Μ είπε 15 στο ένα, ρεψιμο και 15 στο άλλο.. Το βράδυ και εγώ βάζω ξυπνητήρια ανά 3.30 ώρες το πολυ για να ελέγχω την κατάσταση.. Βέβαια πλεον ξυπνάει κ από μόνη της σ αυτήν την ώρα αλλά έχει τυχει κ σε εμένα να κοιμηθεί 5 ώρες.. 

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

Βροχερή η Θεσσαλονίκη και σήμερα.. Το βράδυ για πρώτη φορά ο μικρός κοιμήθηκε ένα εξάωρο. Από τις 23:00 μέχρι τις 5:00. Εντωμεταξύ ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι για να μην μείνει νηστικός πολλές ώρες, απ την κούραση απλά το έκλεισα και ξανά κοιμήθηκα χωρίς να καταλάβω. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να χαρώ. Εγώ αγχώθηκα παρά πολύ... Το έχει κάνει κάποιο άλλο μωράκι; Είναι φυσιολογικό λέτε;

@Despoina Mar τέλεια τα κιλά... Αυτό σημαίνει όμως ότι το παιδί τρώει καλά.. Σου ειπε γιατί να τρώει μισάωρο;; Εμένα πλέον τους μαραθώνιους θηλασμούς τους σταμάτησε ( κάτι ατελείωτα δίωρα στις αρχές). Τις περισσότερες φορές τρώει τεταρτακια με εικοσάλεπτα αλλά πλέον αδειάζει σε αυτό το χρόνο πολύ καλύτερα το στήθος. Μες στη μέρα βέβαια σπάνια περνάνε παραπάνω από δυο ώρες χωρίς να φάει..

Ειρήνη μου μας το έκανε κ εμάς πριν 2 μέρες πρώτη φορά.κοιμηθηκαμε 1:30 κ λέμε οκ θα ξυπνήσει γύρω στις 4 όπως πάντα μόνος του κ ξυπνάω μόνη μου και τι να δω είχε πάει 8:30 πόσο τρόμαξα δε λέγεται εννοειταιιι αμέσως πετάχτηκα κ τον κοίταξα κ τότε ξύπνησε.τις επόμενες 2 μέρες πάλι 6 Ώρο.το είπα στο γιατρό και μου είπε λογικό ωριμάζει ο εγκέφαλος.παντως ούτε εγώ το περίμενα νόμιζα για πιο μετά ότι γίνεται αυτό.κ δε πίστευα κ να κρατήσει.ακομα δε το πιστεύω αλλά προς το παρόν εκεί μένει στο 6 Ώρο.απιστευτο...οποτε δες το κ σήμερα κ μετά μπορείς να χαρείς νομιζωωωω 

πρίν από 46 λεπτά , Despoina Mar είπε:

Μ είπε 15 στο ένα, ρεψιμο και 15 στο άλλο.. Το βράδυ και εγώ βάζω ξυπνητήρια ανά 3.30 ώρες το πολυ για να ελέγχω την κατάσταση.. Βέβαια πλεον ξυπνάει κ από μόνη της σ αυτήν την ώρα αλλά έχει τυχει κ σε εμένα να κοιμηθεί 5 ώρες.. 

Γεια σου συμπεθερουλα τι κάνεις? Και εμείς 15 κ 15 κ μετά συμπλήρωμα 

Έχω κ εγώ περισσότερο γάλα το πρωί ειδικά τώρα που αργεί να ξυπνήσει 

 

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.λοιοον μέχρι τώρα τον πλένουμε όπως μας έδειξαν στο μαιευτήριο με το ένα χέρι πιάσιμο.ομως τώρα βαραίνει.κ είπαμε να δοκιμάσουμε το μπανάκι του άλλα κορίτσια δε βολευει τελικά για τώρα είναι μεγάλο γενικά δεν...

Έχω δει ότι υπάρχουν κ κάτι μικρά σαν αφρολεξ που μπαίνουν μέσα στον νηπτιρα αλλά δε βρίσκω κάτι στο ίντερνετ.ξερετε να μου προτείνετε κάτι η πως λέγεται?


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Ειρήνη μου μας το έκανε κ εμάς πριν 2 μέρες πρώτη φορά.κοιμηθηκαμε 1:30 κ λέμε οκ θα ξυπνήσει γύρω στις 4 όπως πάντα μόνος του κ ξυπνάω μόνη μου και τι να δω είχε πάει 8:30 πόσο τρόμαξα δε λέγεται εννοειταιιι αμέσως πετάχτηκα κ τον κοίταξα κ τότε ξύπνησε.τις επόμενες 2 μέρες πάλι 6 Ώρο.το είπα στο γιατρό και μου είπε λογικό ωριμάζει ο εγκέφαλος.παντως ούτε εγώ το περίμενα νόμιζα για πιο μετά ότι γίνεται αυτό.κ δε πίστευα κ να κρατήσει.ακομα δε το πιστεύω αλλά προς το παρόν εκεί μένει στο 6 Ώρο.απιστευτο...οποτε δες το κ σήμερα κ μετά μπορείς να χαρείς νομιζωωωω 

Γεια σου συμπεθερουλα τι κάνεις? Και εμείς 15 κ 15 κ μετά συμπλήρωμα 

Έχω κ εγώ περισσότερο γάλα το πρωί ειδικά τώρα που αργεί να ξυπνήσει 

 

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.λοιοον μέχρι τώρα τον πλένουμε όπως μας έδειξαν στο μαιευτήριο με το ένα χέρι πιάσιμο.ομως τώρα βαραίνει.κ είπαμε να δοκιμάσουμε το μπανάκι του άλλα κορίτσια δε βολευει τελικά για τώρα είναι μεγάλο γενικά δεν...

Έχω δει ότι υπάρχουν κ κάτι μικρά σαν αφρολεξ που μπαίνουν μέσα στον νηπτιρα αλλά δε βρίσκω κάτι στο ίντερνετ.ξερετε να μου προτείνετε κάτι η πως λέγεται?

Γεια σου Γωγουλα μου! Εμεις εχουμε παρει ενα μικρο μπανακι snuggle λεγεται.απο τοτε που επεσε ο αφαλος μας εχει βολεψει αρκετα.τον κραταμε κ παλι αλλα επειδη ειναι μαζεμενο ειναι μια χαρα.τσεκαρε το να το δεις.αχ πολυ ελπιδοφορο αυτο με το 6ωρο!!απο ποτε ξεκινησε να κοιμαται;χτες ηταν δυσκολο βραδυ ειχε πονακια κ κοιμηθηκε ελαχιστα


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες !!! Μου φαίνεται σαν ένας αιώνας από τότε που έχω να σας γράψω! Είπα να δηλώσω παρουσία , έχουμε μιλήσει με τις περισσότερες μέσω social :) , συμπάσχω σε θηλασμούς άυπνια αγωνία αν κ δευτερομανουλα... το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό , άλλες ανάγκες κ απαιτήσεις... υπομονή κορίτσια μόνο αυτό σας συμβουλεύω, και απόλυτη υγεία στα παιδάκια μας!!! Πολλές φορες(τις περισσότερες θα πω εγώ...) δεν είναι όλα παραμυθένια... ούτε η διάθεση μας στα ύψη... ούτε η ζωή μας βγήκε από διαφήμιση κ ροζ συννεφάκι ... όποτε δικαιολογημένα το άγχος η αγωνία κ ναι... και η απελπισία που μας πιάνει ότι όλα καταρρέουν κ δεν πάνε καλά... εμείς  έχουμε μια πολύ απαιτητική μπουμπου... ξεπέρασε τις προσδοκίες των γιατρών κ στις 38 εβδομάδες ακριβώς  ήρθε τελικά ... αρκετά βαριά σαν τον αδερφό της 4180 και 54,5 εκατοστά με μια επισκληρίδειο που επειδή την έκανα σε διαστολή 7 δεν έπιασε ποτέ... και με ένα κεφαλάκι (κεφάλα την λέω) αρκετά μεγάλο ... απολαμβάνει τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια του Γιωργακη κ την αμέριστη προσοχή του Σπάικ και κάνει υπομονή με τους αποκαμωμένους γονείς της χιχιχιχιχ 

@Gogo1994 πάρε ένα πετσετένιο ριλαξ μπάνιου για να το βάζεις μέσα στην μπανιερίτσα του(εγώ το έχω πάρει από mothercare)και βάζε εκεί πάνω τον μπέμπη ξαπλωμένο ! Ή ένα άλλο στηρίγματακι για μέσα στην μπανιεριτσα του υπάρχουν πολλα! Ξαπλωνεις εκεί το μωρό (κρατάει ψηλά το κεφάλι του)γεμίζεις μπανιεριτσα  και όλα μια χαρά!

 

  • Μου αρέσει 5

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΕΥΑ! είπε:

Γεια σου Γωγουλα μου! Εμεις εχουμε παρει ενα μικρο μπανακι snuggle λεγεται.απο τοτε που επεσε ο αφαλος μας εχει βολεψει αρκετα.τον κραταμε κ παλι αλλα επειδη ειναι μαζεμενο ειναι μια χαρα.τσεκαρε το να το δεις.αχ πολυ ελπιδοφορο αυτο με το 6ωρο!!απο ποτε ξεκινησε να κοιμαται;χτες ηταν δυσκολο βραδυ ειχε πονακια κ κοιμηθηκε ελαχιστα

Α σε ευχαριστώ Εύα μου θα το κοιτάξω τώρα.στο μήνα ακριβώς έγινε αυτό...ελπίζω να ξεκινήσει κ σε εσάς κ να κρατήσει

Just now, Geo81 είπε:

Γεια σας μανούλες !!! Μου φαίνεται σαν ένας αιώνας από τότε που έχω να σας γράψω! Είπα να δηλώσω παρουσία , έχουμε μιλήσει με τις περισσότερες μέσω social :) , συμπάσχω σε θηλασμούς άυπνια αγωνία αν κ δευτερομανουλα... το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό , άλλες ανάγκες κ απαιτήσεις... υπομονή κορίτσια μόνο αυτό σας συμβουλεύω, και απόλυτη υγεία στα παιδάκια μας!!! Πολλές φορες(τις περισσότερες θα πω εγώ...) δεν είναι όλα παραμυθένια... ούτε η διάθεση μας στα ύψη... ούτε η ζωή μας βγήκε από διαφήμιση κ ροζ συννεφάκι ... όποτε δικαιολογημένα το άγχος η αγωνία κ ναι... και η απελπισία που μας πιάνει ότι όλα καταρρέουν κ δεν πάνε καλά... εμείς  έχουμε μια πολύ απαιτητική μπουμπου... ξεπέρασε τις προσδοκίες των γιατρών κ στις 38 εβδομάδες ακριβώς  ήρθε τελικά ... αρκετά βαριά σαν τον αδερφό της 4180 και 54,5 εκατοστά με μια επισκληρίδειο που επειδή την έκανα σε διαστολή 7 δεν έπιασε ποτέ... και με ένα κεφαλάκι (κεφάλα την λέω) αρκετά μεγάλο ... απολαμβάνει τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια του Γιωργακη κ την αμέριστη προσοχή του Σπάικ και κάνει υπομονή με τους αποκαμωμένους γονείς της χιχιχιχιχ 

@Gogo1994 πάρε ένα πετσετένιο ριλαξ μπάνιου για να το βάζεις μέσα στην μπανιερίτσα του(εγώ το έχω πάρει από mothercare)και βάζε εκεί πάνω τον μπέμπη ξαπλωμένο ! Ή ένα άλλο στηρίγματακι για μέσα στην μπανιεριτσα του υπάρχουν πολλα! Ξαπλωνεις εκεί το μωρό (κρατάει ψηλά το κεφάλι του)γεμίζεις μπανιεριτσα  και όλα μια χαρά!

 

Γεωργία μου σε ευχαριστώ θα το δω...

Να σου ζήσει κορίτσι μου και πόσο σωστό αυτό που είπες...απόλυτη υγεία...

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo81 είπε:

Γεια σας μανούλες !!! Μου φαίνεται σαν ένας αιώνας από τότε που έχω να σας γράψω! Είπα να δηλώσω παρουσία , έχουμε μιλήσει με τις περισσότερες μέσω social :) , συμπάσχω σε θηλασμούς άυπνια αγωνία αν κ δευτερομανουλα... το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό , άλλες ανάγκες κ απαιτήσεις... υπομονή κορίτσια μόνο αυτό σας συμβουλεύω, και απόλυτη υγεία στα παιδάκια μας!!! Πολλές φορες(τις περισσότερες θα πω εγώ...) δεν είναι όλα παραμυθένια... ούτε η διάθεση μας στα ύψη... ούτε η ζωή μας βγήκε από διαφήμιση κ ροζ συννεφάκι ... όποτε δικαιολογημένα το άγχος η αγωνία κ ναι... και η απελπισία που μας πιάνει ότι όλα καταρρέουν κ δεν πάνε καλά... εμείς  έχουμε μια πολύ απαιτητική μπουμπου... ξεπέρασε τις προσδοκίες των γιατρών κ στις 38 εβδομάδες ακριβώς  ήρθε τελικά ... αρκετά βαριά σαν τον αδερφό της 4180 και 54,5 εκατοστά με μια επισκληρίδειο που επειδή την έκανα σε διαστολή 7 δεν έπιασε ποτέ... και με ένα κεφαλάκι (κεφάλα την λέω) αρκετά μεγάλο ... απολαμβάνει τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια του Γιωργακη κ την αμέριστη προσοχή του Σπάικ και κάνει υπομονή με τους αποκαμωμένους γονείς της χιχιχιχιχ 

@Gogo1994 πάρε ένα πετσετένιο ριλαξ μπάνιου για να το βάζεις μέσα στην μπανιερίτσα του(εγώ το έχω πάρει από mothercare)και βάζε εκεί πάνω τον μπέμπη ξαπλωμένο ! Ή ένα άλλο στηρίγματακι για μέσα στην μπανιεριτσα του υπάρχουν πολλα! Ξαπλωνεις εκεί το μωρό (κρατάει ψηλά το κεφάλι του)γεμίζεις μπανιεριτσα  και όλα μια χαρά!

 

Να σας ζησει!!και να περνατε ομορφα οι 4 σας!!φιλια πολλα!!


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gogo1994 είπε:

Ειρήνη μου μας το έκανε κ εμάς πριν 2 μέρες πρώτη φορά.κοιμηθηκαμε 1:30 κ λέμε οκ θα ξυπνήσει γύρω στις 4 όπως πάντα μόνος του κ ξυπνάω μόνη μου και τι να δω είχε πάει 8:30 πόσο τρόμαξα δε λέγεται εννοειταιιι αμέσως πετάχτηκα κ τον κοίταξα κ τότε ξύπνησε.τις επόμενες 2 μέρες πάλι 6 Ώρο.το είπα στο γιατρό και μου είπε λογικό ωριμάζει ο εγκέφαλος.παντως ούτε εγώ το περίμενα νόμιζα για πιο μετά ότι γίνεται αυτό.κ δε πίστευα κ να κρατήσει.ακομα δε το πιστεύω αλλά προς το παρόν εκεί μένει στο 6 Ώρο.απιστευτο...οποτε δες το κ σήμερα κ μετά μπορείς να χαρείς νομιζωωωω 

Γεια σου συμπεθερουλα τι κάνεις? Και εμείς 15 κ 15 κ μετά συμπλήρωμα 

Έχω κ εγώ περισσότερο γάλα το πρωί ειδικά τώρα που αργεί να ξυπνήσει 

 

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.λοιοον μέχρι τώρα τον πλένουμε όπως μας έδειξαν στο μαιευτήριο με το ένα χέρι πιάσιμο.ομως τώρα βαραίνει.κ είπαμε να δοκιμάσουμε το μπανάκι του άλλα κορίτσια δε βολευει τελικά για τώρα είναι μεγάλο γενικά δεν...

Έχω δει ότι υπάρχουν κ κάτι μικρά σαν αφρολεξ που μπαίνουν μέσα στον νηπτιρα αλλά δε βρίσκω κάτι στο ίντερνετ.ξερετε να μου προτείνετε κάτι η πως λέγεται?

Αγωνιατικους χαιρετισμουςςςς η αλήθεια είναι ότι και εμάς βάρυνε θα το ψάξω κ εγώ


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήρθε η ώρα να πούμε κ για τα κακακια χαχα...σας κάνουν κάθε μέρα? Εμένα ναι κ σημερα ζοριζεται δεν έχει κάνει καθόλου κ ξυπνάει συνέχεια κ φαίνεται ότι πιέζεται ο καημένος αλλά τίποτα 


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Κορίτσια ήρθε η ώρα να πούμε κ για τα κακακια χαχα...σας κάνουν κάθε μέρα? Εμένα ναι κ σημερα ζοριζεται δεν έχει κάνει καθόλου κ ξυπνάει συνέχεια κ φαίνεται ότι πιέζεται ο καημένος αλλά τίποτα 

Καλημερα εμένα Μ είπε ότι αυτά πνθηλαζουν μπορεί ν κάνουν σε κάθε γευμα η ακόμα και μια βδομαδα μέχρι να ενεργήθουν.. Εμένα τώρα κάνει 1 φορά με δυο την ημέρα αλλά δεν είναι στανταρ


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...