Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Ίρις.Ν είπε:

@fairy-mary μου κάνε ακόμα λίγο υπομονή! Είναι πολύ μικρό ακόμη το μπεμπακι σου και προσπαθεί σιγά σιγά να φτιάξει την παραγωγή! Ξέρω πως αγχώνεσαι και πανικοβαλεσε αλλά σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πράγματα! Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 3 μηνών και ότι περιγράφεις τα πέρασα και εγώ! Αλλά με πολλή επιμονή και υπομονή θα δεις ότι μέρα με τη μέρα θα γίνονται καλύτερα τα πράγματα! 

Το ότι ζητά στήθος πολύ σύντομα μετά από θηλασμό δεν σημαίνει απαραίτητα πως πεινα! Μπορεί να πονάει λιγάκι, μπορεί απλά να θέλει τη ζέστη αγκαλίτσα της μανουλας! Επίσης, αν έχετε γεμάτες πάνες τότε σημαίνει πως το μωρό σου τρώει μια χαρά! Μην διστάζεις να ρωτάς και τον/την παιδίατρο σας.

Δεν θα σου πω αν θα δίνεις και λίγο ξένο ή όχι! Δεν είμαι ειδική! Και εγώ από ανασφάλεια έδωσα κάποιες φορές ξένο! Είμαι από αυτές που πιστεύουν ότι η κάθε μανούλα μπορεί να κάνει ότι την κάνει αυτή να νιώθει πιο καλά! 

Και κάτι τελευταίο που με βοήθησε εμένα.. Στην αρχή έβαζα μεγάλους στόχους.. πχ.. θα θηλαζω μέχρι να γίνει το παιδί μου 6 μηνών.. δεν με βοηθούσε καθόλου όμως γιατί μου φαινόταν πολύ μακρινό και τα έβλεπα όλα βουνό! Όταν άρχισα να σκέφτομαι το παρόν όλα έγιναν καλύτερα! Έλεγα για παράδειγμα.. θα αντέξω μέχρι το τέλος της βδομάδας.. θα αντέξω ακόμα μια βδομάδα.. και φτάσαμε τους τρεις μήνες και προχωράμε!

Απολογουμε για το σεντόνι! :) Ειπα να πω και εγώ αυτά που νιώθω! :)

Μπράβο κορίτσι μου πόσο σωστά τα λες όλα...και εμένα με τρομάζουν οι μακρινοί στόχοι...έχεις πολύ δίκιο σε αυτό.Και εννοειται πρέπει να νιώθουμε χαρούμενες αυτό είναι καλό και για τα μωράκια μας 

Να σου ζήσει κ να συνεχίσετε έτσι να βρίσκετε ρυθμούς

  • Μου αρέσει 2

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ίρις.Ν είπε:

@fairy-mary μου κάνε ακόμα λίγο υπομονή! Είναι πολύ μικρό ακόμη το μπεμπακι σου και προσπαθεί σιγά σιγά να φτιάξει την παραγωγή! Ξέρω πως αγχώνεσαι και πανικοβαλεσε αλλά σιγά σιγά θα φτιάξουν τα πράγματα! Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 3 μηνών και ότι περιγράφεις τα πέρασα και εγώ! Αλλά με πολλή επιμονή και υπομονή θα δεις ότι μέρα με τη μέρα θα γίνονται καλύτερα τα πράγματα! 

Το ότι ζητά στήθος πολύ σύντομα μετά από θηλασμό δεν σημαίνει απαραίτητα πως πεινα! Μπορεί να πονάει λιγάκι, μπορεί απλά να θέλει τη ζέστη αγκαλίτσα της μανουλας! Επίσης, αν έχετε γεμάτες πάνες τότε σημαίνει πως το μωρό σου τρώει μια χαρά! Μην διστάζεις να ρωτάς και τον/την παιδίατρο σας.

Δεν θα σου πω αν θα δίνεις και λίγο ξένο ή όχι! Δεν είμαι ειδική! Και εγώ από ανασφάλεια έδωσα κάποιες φορές ξένο! Είμαι από αυτές που πιστεύουν ότι η κάθε μανούλα μπορεί να κάνει ότι την κάνει αυτή να νιώθει πιο καλά! 

Και κάτι τελευταίο που με βοήθησε εμένα.. Στην αρχή έβαζα μεγάλους στόχους.. πχ.. θα θηλαζω μέχρι να γίνει το παιδί μου 6 μηνών.. δεν με βοηθούσε καθόλου όμως γιατί μου φαινόταν πολύ μακρινό και τα έβλεπα όλα βουνό! Όταν άρχισα να σκέφτομαι το παρόν όλα έγιναν καλύτερα! Έλεγα για παράδειγμα.. θα αντέξω μέχρι το τέλος της βδομάδας.. θα αντέξω ακόμα μια βδομάδα.. και φτάσαμε τους τρεις μήνες και προχωράμε!

Απολογουμε για το σεντόνι! :) Ειπα να πω και εγώ αυτά που νιώθω! :)

Σε ευχαριστω για την απαντηση κοριτσι μου.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες.

ΤΟ αγχος δε βοηθα και εγω αποφασισα να το βλεπω μερα με τη μερα οπως και εσυ και οπου βγαλει.

Η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ ΝΑ πετυχει αλλα σημασια εχει οτι κανω πραγματικα οτι καλυτερο μπορω.

 

  • Μου αρέσει 1

aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

@fairy-mary μου θα πετύχει! Φτάνει να το πιστεύεις! Και ξέρεις τι θα πετύχει? Ότι  κάνει εσένα να νιώθεις όμορφα και όχι τι προστάζει ο καθένας! Αν εσύ θέλεις να πετύχει τότε θα το καταφέρεις! Πιστεύω πολύ στη δύναμή μας μανουλες μου! Πάντα πιστευα, αλλά τώρα που έγινα και εγώ μάνα καταλάβω πολλα περισσότερα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

σας διαβάζω όλον αυτόν τον καιρό!!να σας μεταφέρω κ το δικό μας κλίμα..

εγω μετά την περιπέτεια στο μαιευτήριο με τον θηλασμό που σας είχα πει(βοήθεια μηδέν) κ μια άτυχη συζήτηση συνεδρια (κάποιες μέρες αργότερα αφού γυρίσαμε σπίτι) με μια σύμβουλο θηλασμού η οποία πολύ με απογοήτευσε γιατί συνέχεια μου έλεγε ότι δε θα πιάσει στήθος το μωρό κτλ..ότι είμαι πολύ δύσκολη περίπτωση κτλ(που την βρήκα κ εγώ κ έπεσα πάνω στον αρνητισμό της;!;!;!;)..είχα καταλήξει ένα ράκος..το παιδί έπαιρνε συμπλήρωμα δεν ανησυχούσα δλδ για την ανάπτυξη της αλλά είχα αρχίσει να έχω ενοχλήσεις στο στήθος, φοβόμουν για μαστίτιδα κ γενικά σε έναν πανικό ήμουν..κ εκεί γυρίσει ο άντρας μου κ με βοήθησε ..δλδ μου είπε «τέλος με αυτή τη σύμβολο , δε βλέπεις ότι δε σε βοηθάει;πάρε τηλ τον γυναικολογο κ ρωτα τον αν ξερει κάποια άλλη»

κ έτσι κ έκανα..μίλησα με τον γιατρό μου ο οποίος ναι μεν δεν είχε κάποια μαια η σύμβουλο να μου προτείνει, με άκουσε κ πολύ στρεσαρισμενη κ μου είπε «γιατί δε νοικιάζεις ένα νοσοκομειακο θηλαστρο να βγάζεις το γαλα κ οκ δίνεις κ συμπλήρωμα «..να σημειώσω ότι εμένα δε με ενοχλεί που η μικρή θα έκανε μικτή διατροφή..κ μέσα σε μια πρόταση ,αυτή του γιατρού, για μένα βρέθηκε η λύση κορίτσια..ηρέμησα , πως να σας το πω..κ αυτό κάνω..οκ δεν έχω πολύ γαλα δικό μου γιατί δεν κάνω κ συχνές αντλήσεις αλλά νιώθω καλά , δεν καταπιεζομαι ( ενώ με τη συγκεκριμένη σύμβουλο που πέτυχα ένιωθα λες κ είμαι αδιάβαστη σε διαγώνισμα τετραμήνου)..

απο εκεί κ πέρα από βοήθεια έχω τη μητέρα μου..κ τις πρώτες μέρες διαφωνούσαμε συνέχεια..κάτι οι ορμονες μου,κάτι το ότι εγώ τα θέλω αλλιώς να γίνονται, κάτι που η γενιά τους «ξερει καλύτερα».. ΕΕ χαθήκαμε..μέχρι που τώρα 3 εβδομάδες μετά τη γεννα, νιώθω ότι κάπως έχω ανακάμψει κ αποφάσισα να κάνω εγώ ο,τι περισσότερο μπορώ από δουλειές κτλ γιατί με βοηθάει κιόλας να νιώθω παραγωγική κ εκείνη απλά να μας κάνει παρέα κ να είναι διαθέσιμη να κρατήσει τη μικρή αν θέλω να ξεκουραστώ η να βγω για κάποια δουλειά κτλ..η καραντίνα κ η κλεισούρα δε βοηθανε επίσης..αλλά είμαστε εδώ κ ελπιζουμε στο καλύτερο..

τα αναφέρω αυτά γιατί διάβασα σχετικές αναρτήσεις!!

@Υβόννη το χρωμα των δικών μας κενώσεων είναι μουσταρδί..χααχ

Επίσης εμείς έχουμε κ ξηροδερμία κ μας σύστησε η παιδίατρος ένα αφρόλουτρο κ μια κρέμα της avene..βοηθάει πολύ τη μικρή αν κ κλαίει κάθε φορά που είναι να βαλουμε

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

σας διαβάζω όλον αυτόν τον καιρό!!να σας μεταφέρω κ το δικό μας κλίμα..

εγω μετά την περιπέτεια στο μαιευτήριο με τον θηλασμό που σας είχα πει(βοήθεια μηδέν) κ μια άτυχη συζήτηση συνεδρια (κάποιες μέρες αργότερα αφού γυρίσαμε σπίτι) με μια σύμβουλο θηλασμού η οποία πολύ με απογοήτευσε γιατί συνέχεια μου έλεγε ότι δε θα πιάσει στήθος το μωρό κτλ..ότι είμαι πολύ δύσκολη περίπτωση κτλ(που την βρήκα κ εγώ κ έπεσα πάνω στον αρνητισμό της;!;!;!;)..είχα καταλήξει ένα ράκος..το παιδί έπαιρνε συμπλήρωμα δεν ανησυχούσα δλδ για την ανάπτυξη της αλλά είχα αρχίσει να έχω ενοχλήσεις στο στήθος, φοβόμουν για μαστίτιδα κ γενικά σε έναν πανικό ήμουν..κ εκεί γυρίσει ο άντρας μου κ με βοήθησε ..δλδ μου είπε «τέλος με αυτή τη σύμβολο , δε βλέπεις ότι δε σε βοηθάει;πάρε τηλ τον γυναικολογο κ ρωτα τον αν ξερει κάποια άλλη»

κ έτσι κ έκανα..μίλησα με τον γιατρό μου ο οποίος ναι μεν δεν είχε κάποια μαια η σύμβουλο να μου προτείνει, με άκουσε κ πολύ στρεσαρισμενη κ μου είπε «γιατί δε νοικιάζεις ένα νοσοκομειακο θηλαστρο να βγάζεις το γαλα κ οκ δίνεις κ συμπλήρωμα «..να σημειώσω ότι εμένα δε με ενοχλεί που η μικρή θα έκανε μικτή διατροφή..κ μέσα σε μια πρόταση ,αυτή του γιατρού, για μένα βρέθηκε η λύση κορίτσια..ηρέμησα , πως να σας το πω..κ αυτό κάνω..οκ δεν έχω πολύ γαλα δικό μου γιατί δεν κάνω κ συχνές αντλήσεις αλλά νιώθω καλά , δεν καταπιεζομαι ( ενώ με τη συγκεκριμένη σύμβουλο που πέτυχα ένιωθα λες κ είμαι αδιάβαστη σε διαγώνισμα τετραμήνου)..

απο εκεί κ πέρα από βοήθεια έχω τη μητέρα μου..κ τις πρώτες μέρες διαφωνούσαμε συνέχεια..κάτι οι ορμονες μου,κάτι το ότι εγώ τα θέλω αλλιώς να γίνονται, κάτι που η γενιά τους «ξερει καλύτερα».. ΕΕ χαθήκαμε..μέχρι που τώρα 3 εβδομάδες μετά τη γεννα, νιώθω ότι κάπως έχω ανακάμψει κ αποφάσισα να κάνω εγώ ο,τι περισσότερο μπορώ από δουλειές κτλ γιατί με βοηθάει κιόλας να νιώθω παραγωγική κ εκείνη απλά να μας κάνει παρέα κ να είναι διαθέσιμη να κρατήσει τη μικρή αν θέλω να ξεκουραστώ η να βγω για κάποια δουλειά κτλ..η καραντίνα κ η κλεισούρα δε βοηθανε επίσης..αλλά είμαστε εδώ κ ελπιζουμε στο καλύτερο..

τα αναφέρω αυτά γιατί διάβασα σχετικές αναρτήσεις!!

@Υβόννη το χρωμα των δικών μας κενώσεων είναι μουσταρδί..χααχ

Επίσης εμείς έχουμε κ ξηροδερμία κ μας σύστησε η παιδίατρος ένα αφρόλουτρο κ μια κρέμα της avene..βοηθάει πολύ τη μικρή αν κ κλαίει κάθε φορά που είναι να βαλουμε

 

 

Μπράβο βρε κορίτσι μου που βρήκες μια μέση λύση.Και εγώ έτσι είμαι με μεικτη διατροφή.Ολα καλά αφού αποσυμφορειται κ το στήθος γιατί είναι σημαντικό κ αυτό.

Εγώ κορίτσια είχα πολύ βοήθεια από τον άντρα μου τώρα θα πάει στη δουλειά σε λίγες μέρες κ θα αλλάξουμε πάλι ρυθμούς θα έχω τη μαμά μου αλλά είχαμε συνηθίσει κ αυτός στενοχωριέται που θα λείπει.

Πως κ πως περιμένω κ εγώ να πάω κανένα περπάτημα με το μπέμπη γιατί ναι η Κλεισούρα δε παλεύεται άλλο 

 


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Gogo1994 καταλαβαίνω πως νιώθεις που ο άντρας σου θα πρέπει να γυρίσει στη δουλειά..κ εγώ περιμένω ως τώρα ποτε θα ρθει το απόγευμα της Παρασκευής για να ξέρω ότι ο αντρουλης μου θα ναι μαζί μας ως τη Δευτέρα το πρωί..κ δε το περίμενα βρε κορίτσια αλλά να σας πω την αλήθεια πίστευα ότι πιο πολύ θα θέλω τη μητέρα μου η πχ την πεθερά μου τέτοιες στιγμές (με την έννοια του ότι επειδή έχουν βιώσει τη μητρότητα κ την αλλαγή κτλ θα με νιώθουν κάποιες στιγμές καλύτερα)..αλλά δεν ισχύει ..ίσως επειδή ένιωσα γρήγορα αρκετά ικανή-επαρκησ στη διαχείριση της μικρής (άλλαγμα,τάισμα κτλ) κ δε χρειάστηκα ιδιαίτερη βοήθεια δε αυτά..

τη βοήθεια του άντρα μου,την αγκαλια του,τον καλό του λόγο σε μένα κ στη μικρή τα λαχταραω κ τα περιμένω πως κ πως ρε κορίτσια..δλδ είναι η δύναμη μου..

οποτε κάνω υπομονή κ περιμένω πως κ πως κάθε μέρα να γυρίσει ακο τη δουλειά κ επίσης περιμένω να λήξει η καραντίνα κ να βγούμε βόλτες να ξεσκασουμε όλοι μαζί με τη μικρή.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki said:

@Gogo1994 καταλαβαίνω πως νιώθεις που ο άντρας σου θα πρέπει να γυρίσει στη δουλειά..κ εγώ περιμένω ως τώρα ποτε θα ρθει το απόγευμα της Παρασκευής για να ξέρω ότι ο αντρουλης μου θα ναι μαζί μας ως τη Δευτέρα το πρωί..κ δε το περίμενα βρε κορίτσια αλλά να σας πω την αλήθεια πίστευα ότι πιο πολύ θα θέλω τη μητέρα μου η πχ την πεθερά μου τέτοιες στιγμές (με την έννοια του ότι επειδή έχουν βιώσει τη μητρότητα κ την αλλαγή κτλ θα με νιώθουν κάποιες στιγμές καλύτερα)..αλλά δεν ισχύει ..ίσως επειδή ένιωσα γρήγορα αρκετά ικανή-επαρκησ στη διαχείριση της μικρής (άλλαγμα,τάισμα κτλ) κ δε χρειάστηκα ιδιαίτερη βοήθεια δε αυτά..

τη βοήθεια του άντρα μου,την αγκαλια του,τον καλό του λόγο σε μένα κ στη μικρή τα λαχταραω κ τα περιμένω πως κ πως ρε κορίτσια..δλδ είναι η δύναμη μου..

οποτε κάνω υπομονή κ περιμένω πως κ πως κάθε μέρα να γυρίσει ακο τη δουλειά κ επίσης περιμένω να λήξει η καραντίνα κ να βγούμε βόλτες να ξεσκασουμε όλοι μαζί με τη μικρή.

Σουσαμακι μου ομορφο σε διαβασα μολις κια ειλικρινα ποσο χαιρομαι που βρηκες τροπο να το κανεις να δουλεψει! Ειλικρινα παιδια του δυτικου κοσμου τα παιδακια μας νηστικα δε θα μεινουν! Τι θεμα ειβαι να βρουμε κατι να δουλεψει και για εμας! Λυπαμαο που επεσες πανω ατην ηλιθια συμβουλο...Εχουμς τις ορμονες καγκελο και τος δικες μας ανασφαλειες δε θελουμε εξτρα βαρη! Αυτο το θηλαστρο που λες εχει σωσει απειρες κοπελες!!!

Οσο.για ρη μανουλα, αχ εμενα μου λειπει πολθ η δικη μου που παλι λογω καραντινας ακυρωθηκαν τα εισιτηρια αλλα και απο το τηλεφωνο πηρα μια γευση "εμεις τοτς καναμε αυτο και τι παθατε" αχαχχαχα! Οποτς ισως καλυτερα που για αρχη ημασταν οι τρεις μας!

1 hour ago, Gogo1994 said:

Μπράβο βρε κορίτσι μου που βρήκες μια μέση λύση.Και εγώ έτσι είμαι με μεικτη διατροφή.Ολα καλά αφού αποσυμφορειται κ το στήθος γιατί είναι σημαντικό κ αυτό.

Εγώ κορίτσια είχα πολύ βοήθεια από τον άντρα μου τώρα θα πάει στη δουλειά σε λίγες μέρες κ θα αλλάξουμε πάλι ρυθμούς θα έχω τη μαμά μου αλλά είχαμε συνηθίσει κ αυτός στενοχωριέται που θα λείπει.

Πως κ πως περιμένω κ εγώ να πάω κανένα περπάτημα με το μπέμπη γιατί ναι η Κλεισούρα δε παλεύεται άλλο 

 

Αχ Γωγουλα μου τι καλα που ο αντρουλης σου ασχολειται τοσο! Μην ανησυχεις μπορειτε παλι να βρειτε τροπο να ασχολειται οταν γυριζει απο τη δουλεια! Θα το βρειτε! τι σημαντικο ειναι οτι θελει και του βγαινει φυσικα ολο αυτο!!! Και ναι η καραντινα και εμας μας εχει σπασει τα νευρα εδω...

Κοριτσια μου εδω τα νεα εχουν ως εξης! Ο Ραφαηλακος κοιμαται καλα το βραδυ, ξυπναει μια φορα να φαει μεταξυ 3 με 4 κια μετα παλι μεταξυ 5 με 7. Ως εδω καλα! Τη μςρα κοριτσια δεν κλεινει ματι!!! Βρε βολτα με το καροτσι, βρε μπανακι, βρε μασαζ, τιποτα! Κανει ενα τριωρο υπνο καποια στιγμη αλλα μεχρι εκει! Θελει να ειναι πανω μας! Μονο ετσι θα κοιμηθει και αν φυγει απο υην αγκαλια ξυπναει! Και αυτο τη μερα μονο! Απιστευτο; Σιγα σιγα καπως το βρισκουμε αλλα θελει πολληηηηηηη ενεργεια και πολυ υπομονη!! Υπαρχει μια βελτιωση αλλα πολυ αργη! Για να δουμε! 

Κατα τ'αλλα κι εμενα ο αντρας μου κανει τα παντα εκτος απο θηλασμο αχαχα! Χαιρομαι απιστευτα οταν τους βλεπω με το μικρο! Ειναι μια νεα πτυχη του αντρα μου αυτη που βλεπω του πατερα και δεν την περιμενα ετσι!!! Τι καλα βρε κοριτσια οου στη γενια μας συμμετεχουν και οι δυο γονεις!!! 

Σας φιλω ολες πολυ φιλεναδες μου! Οση και να ειναι η κουραση και το αγχος και η αγανακτηση καμια φορα οτι δε θα κοιμηθει ποτε αχαχα, οταν βλεπω το ανθρωπακι μου λιωνω! Ακομη δεν πιστευω οτι ειμαι μαμα και ειναι δικος μου! Τωρα σας γραφω και τον χαζευω στο λικνο του! Ευλογια βρε κοριτσια μου! Μεγαλη ευλογια τα πλασματακια μας!

 

  • Μου αρέσει 10

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Καλή εβδομάδα να έχουμε! Στη Θεσσαλονίκη γίνεται ένας χαμός. Πολύ αέρας και βροχή... Όχι τίποτα, θα ήθελα πολύ να βγω μια καροτσοβολτιτσα και με τα εμπορικά κλειστά και την κακοκαιρία δεν έχουμε επιλογή..

Ο μπέμπης ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες τα βραδιά. Κλείνει τις τελευταίες μέρες σχεδόν κάθε βράδυ εξάωρο συνεχόμενο και μετά ακόμα κανένα δίωρο. Τη μέρα βέβαια κοιμάσαι ελάχιστα αλλά χαλάλι. Ξεκίνησε να μας χαμογελάει κιόλας και λιώνουμε... Μιας και είδα συζήτηση για κακακια, κι εμάς μουσταρδί με κομματάκια είναι, σαν μουστάρδα ντιζον ένα πράγμα, και άφθονα σε ποσότητα. Την οδηγία με την μπατονέτα και το λάδι την είχα κι εγώ όταν τις πρώτες μέρες που βγήκαμε απ το μαιευτήριο δεν έκανε κακά για να αποβληθεί το μικωνιο. Εμάς μας βοήθησε πολύ. Κι ακόμα το κάνω κάποια πρωινά που σφίγγεται και ζορίζεται πολύ και κλαίει.

 Εντωμεταξύ ρε κορίτσια για όσες έχετε αγοράκι, τι σας έχουν πει για το πως περιποιούμαστε το πουλάκι; Η παιδίατρος μου είπε δεν το πειράζω αλλά η πεθερά μου επιμένει (και επιμένει έντονα) πως πρέπει να του το ανοίγω... Έχετε εσείς κάποια άλλη οδηγία;

@Gogo1994 ποσό σε καταλαβαίνω! Κι εμένα επιστρέφει τις επόμενες μέρες και μου φαίνεται βουνό. Έχω πολύ βοήθεια και την ημέρα αλλά και το βράδυ και θα μου λείψει πολύ αυτό...

  • Μου αρέσει 5

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Καλή εβδομάδα να έχουμε! Στη Θεσσαλονίκη γίνεται ένας χαμός. Πολύ αέρας και βροχή... Όχι τίποτα, θα ήθελα πολύ να βγω μια καροτσοβολτιτσα και με τα εμπορικά κλειστά και την κακοκαιρία δεν έχουμε επιλογή..

Ο μπέμπης ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες τα βραδιά. Κλείνει τις τελευταίες μέρες σχεδόν κάθε βράδυ εξάωρο συνεχόμενο και μετά ακόμα κανένα δίωρο. Τη μέρα βέβαια κοιμάσαι ελάχιστα αλλά χαλάλι. Ξεκίνησε να μας χαμογελάει κιόλας και λιώνουμε... Μιας και είδα συζήτηση για κακακια, κι εμάς μουσταρδί με κομματάκια είναι, σαν μουστάρδα ντιζον ένα πράγμα, και άφθονα σε ποσότητα. Την οδηγία με την μπατονέτα και το λάδι την είχα κι εγώ όταν τις πρώτες μέρες που βγήκαμε απ το μαιευτήριο δεν έκανε κακά για να αποβληθεί το μικωνιο. Εμάς μας βοήθησε πολύ. Κι ακόμα το κάνω κάποια πρωινά που σφίγγεται και ζορίζεται πολύ και κλαίει.

 Εντωμεταξύ ρε κορίτσια για όσες έχετε αγοράκι, τι σας έχουν πει για το πως περιποιούμαστε το πουλάκι; Η παιδίατρος μου είπε δεν το πειράζω αλλά η πεθερά μου επιμένει (και επιμένει έντονα) πως πρέπει να του το ανοίγω... Έχετε εσείς κάποια άλλη οδηγία;

@Gogo1994 ποσό σε καταλαβαίνω! Κι εμένα επιστρέφει τις επόμενες μέρες και μου φαίνεται βουνό. Έχω πολύ βοήθεια και την ημέρα αλλά και το βράδυ και θα μου λείψει πολύ αυτό...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!

Κι εμάς η παιδίατρος ήταν σαφής ότι προς το παρόν δεν το πειράζουμε το πουλάκι του καθόλου οπότε λέω να ακολουθήσουμε αυτή την οδηγία... Τι στο καλό? Γιατροί είναι, κάτι θα ξέρουν. 

Σε άλλα νέα, κάποιος μας κορόιδεψε μάλλον όταν μας έλεγε ότι τα νεογέννητα είναι μαμ, κακά και νάνι γιατί από ότι βλέπω όλες λίγο πολύ έχουμε δραστήρια διαολακια. Εγώ πάντως ομολογώ χωρίς τύψεις ότι τον δικό μας τον φωνάζω "δαίμονα"! Είναι ξύπνιος πολλές ώρες την ημέρα και μερικές φορές και τη νύχτα. Και τις ώρες που είναι ξύπνιος απαιτεί την αμέριστη προσοχή μας δλδ τραγούδι, βόλτα , κουβέντα, χορό, μουσική με εναλλαγές παρακαλώ. Κάποιες στιγμές το απολαμβάνω αλλά κάποιες άλλες με ζοριζει το ότι ψάχνω ευκαιρία να πάω... τουαλέτα πχ. 

Τρώει αρκετά συχνά μέσα στη μέρα (ανά 2ωρο) και πιο αραιά το βράδυ (3-4ωρο) και σε πρώτη φάση δεν έχω δώσει συμπλήρωμα. Έχει πάρει ήδη 1 κιλό από όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο και αύριο κλείνουμε μήνα. Είναι full time job η φάση μας γιατί βοήθεια δεν έχουμε αλλά ευτυχώς συνεργαζόμαστε καλά σαν ζευγάρι τουλάχιστον τις ώρες που ο μπαμπάς μας δεν δουλεύει. 

Νομίζω πως λίγο πολύ όλες τα ίδια περνάμε άρα μάλλον αυτό είναι το νορμάλ από ότι φαίνεται. Σας διαβάζω κάθε μέρα αλλά απαντάω οοοοποτε τα καταφέρω . Συνεχίστε την καλή προσπάθεια και να θυμάστε ότι μόνο καλύτερα γίνονται τα πράγματα μέρα με τη μέρα.

ΥΓ: Αυτό που με κλονίζει είναι οι μοναχικές χριστουγεννιάτικες μέρες που έρχονται γιατί το είχα φανταστεί πολύ διαφορετικά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να παρανομησω και να αλλάξω νομό μέχρι την Άνοιξη για να έχω βοήθεια... Wish me luck! 8)

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια μ!καλη εβδομάδα ευχομαι με λιγότερη γκρίνια κ άγχη !!χαιρομαι παρα πολύ που πλέον τα άγχη μας περιορίζονται σε βυζια κ κακά !!ελπιζω κάποια στιγμή όλες να βρείτε έναν καλύτερο ρυθμό για εσάς κ για τα μωράκια σας !!

υγ κ εμας μουσταρδί με σπορακια !!ωραια μαρμελαδιτσα δλδ αχαχχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Καλή εβδομάδα να έχουμε! Στη Θεσσαλονίκη γίνεται ένας χαμός. Πολύ αέρας και βροχή... Όχι τίποτα, θα ήθελα πολύ να βγω μια καροτσοβολτιτσα και με τα εμπορικά κλειστά και την κακοκαιρία δεν έχουμε επιλογή..

Ο μπέμπης ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες τα βραδιά. Κλείνει τις τελευταίες μέρες σχεδόν κάθε βράδυ εξάωρο συνεχόμενο και μετά ακόμα κανένα δίωρο. Τη μέρα βέβαια κοιμάσαι ελάχιστα αλλά χαλάλι. Ξεκίνησε να μας χαμογελάει κιόλας και λιώνουμε... Μιας και είδα συζήτηση για κακακια, κι εμάς μουσταρδί με κομματάκια είναι, σαν μουστάρδα ντιζον ένα πράγμα, και άφθονα σε ποσότητα. Την οδηγία με την μπατονέτα και το λάδι την είχα κι εγώ όταν τις πρώτες μέρες που βγήκαμε απ το μαιευτήριο δεν έκανε κακά για να αποβληθεί το μικωνιο. Εμάς μας βοήθησε πολύ. Κι ακόμα το κάνω κάποια πρωινά που σφίγγεται και ζορίζεται πολύ και κλαίει.

 Εντωμεταξύ ρε κορίτσια για όσες έχετε αγοράκι, τι σας έχουν πει για το πως περιποιούμαστε το πουλάκι; Η παιδίατρος μου είπε δεν το πειράζω αλλά η πεθερά μου επιμένει (και επιμένει έντονα) πως πρέπει να του το ανοίγω... Έχετε εσείς κάποια άλλη οδηγία;

@Gogo1994 ποσό σε καταλαβαίνω! Κι εμένα επιστρέφει τις επόμενες μέρες και μου φαίνεται βουνό. Έχω πολύ βοήθεια και την ημέρα αλλά και το βράδυ και θα μου λείψει πολύ αυτό...

Καλημέρα!!!! Δεν πειράζουμε το πουλάκι πλέον! Η παιδίατρος θα κρίνει ανάλογα με την πορεία του μικρού ποτέ θα κάνει η ίδια την αρχή (πολύ αργότερα όμως ) κ μετά θα σας δείξει πως θα περιποιείστε την περιοχή !!! Στον Γιώργο το πρώτο άνοιγμα έγινε 10 μηνών ... και κάθε φορά μετά το μπάνιο το κατεβάζαμε εμείς! 28 μηνών κατέβηκε ολόκληρο το πετσακι και τώρα το καθαρίζει μόνος του πλέον ! Όποτε άσε την πεθερά να λέει... έκαστος στο είδος του πες της χιχιχιχιχιχ 

Just now, Alexandra P. είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!

Κι εμάς η παιδίατρος ήταν σαφής ότι προς το παρόν δεν το πειράζουμε το πουλάκι του καθόλου οπότε λέω να ακολουθήσουμε αυτή την οδηγία... Τι στο καλό? Γιατροί είναι, κάτι θα ξέρουν. 

Σε άλλα νέα, κάποιος μας κορόιδεψε μάλλον όταν μας έλεγε ότι τα νεογέννητα είναι μαμ, κακά και νάνι γιατί από ότι βλέπω όλες λίγο πολύ έχουμε δραστήρια διαολακια. Εγώ πάντως ομολογώ χωρίς τύψεις ότι τον δικό μας τον φωνάζω "δαίμονα"! Είναι ξύπνιος πολλές ώρες την ημέρα και μερικές φορές και τη νύχτα. Και τις ώρες που είναι ξύπνιος απαιτεί την αμέριστη προσοχή μας δλδ τραγούδι, βόλτα , κουβέντα, χορό, μουσική με εναλλαγές παρακαλώ. Κάποιες στιγμές το απολαμβάνω αλλά κάποιες άλλες με ζοριζει το ότι ψάχνω ευκαιρία να πάω... τουαλέτα πχ. 

Τρώει αρκετά συχνά μέσα στη μέρα (ανά 2ωρο) και πιο αραιά το βράδυ (3-4ωρο) και σε πρώτη φάση δεν έχω δώσει συμπλήρωμα. Έχει πάρει ήδη 1 κιλό από όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο και αύριο κλείνουμε μήνα. Είναι full time job η φάση μας γιατί βοήθεια δεν έχουμε αλλά ευτυχώς συνεργαζόμαστε καλά σαν ζευγάρι τουλάχιστον τις ώρες που ο μπαμπάς μας δεν δουλεύει. 

Νομίζω πως λίγο πολύ όλες τα ίδια περνάμε άρα μάλλον αυτό είναι το νορμάλ από ότι φαίνεται. Σας διαβάζω κάθε μέρα αλλά απαντάω οοοοποτε τα καταφέρω . Συνεχίστε την καλή προσπάθεια και να θυμάστε ότι μόνο καλύτερα γίνονται τα πράγματα μέρα με τη μέρα.

ΥΓ: Αυτό που με κλονίζει είναι οι μοναχικές χριστουγεννιάτικες μέρες που έρχονται γιατί το είχα φανταστεί πολύ διαφορετικά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να παρανομησω και να αλλάξω νομό μέχρι την Άνοιξη για να έχω βοήθεια... Wish me luck! 8)

Πολύ καλά τα πάτε Αλεξάνδρα με το δαιμονάκι σου!!!! Χιχιχιχιχιχ 

Εγώ λέω να το τολμήσεις αν το θες τόσο πολύ!! Θα σας κάνει καλό και σε σένα κ στον μπέμπη σας!!!

Just now, demifilol είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια μ!καλη εβδομάδα ευχομαι με λιγότερη γκρίνια κ άγχη !!χαιρομαι παρα πολύ που πλέον τα άγχη μας περιορίζονται σε βυζια κ κακά !!ελπιζω κάποια στιγμή όλες να βρείτε έναν καλύτερο ρυθμό για εσάς κ για τα μωράκια σας !!

υγ κ εμας μουσταρδί με σπορακια !!ωραια μαρμελαδιτσα δλδ αχαχχα

Τι ωραία μαρμελαδίτσα χιχιχιχιιχιχ!!! Συμπάσχουμε σε χρωμα υφή κλπ  :P

@Sousamaki μου ήθελα να σου γράψω κ χθες! Βρίσκω εξαιρετική την ιδέα του γιατρού σου για άντληση! Και ποσό μάλλον που σε βρίσκει σύμφωνη κ που άνοιξε ένα παράθυρο αισιοδοξίας μετά τις άσχημες εμπειρίες που είχες! Και εμείς αντιμετωπίζουμε δυστυχώς θέματα με το θηλασμο(λόγω νοσηλείας μας στη Μενν μάθαμε στον εύκολο τρόπο το μπουκάλι ) και αρνούμαστε να θηλάσουμε... (καμία σχέση με τον γιο μου που δεν ήθελε να βλέπει μπουκάλι) κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό! Δεν θέλω να της χαλάσω το χατίρι , όποτε αντλώ αποθηκεύω κ πίνει το δικό μου γάλα από τα ωραία της μπουκαλάκια! Προσπαθώ παράλληλα μήπως γλιτώσω από αποστειρώσεις θηλαστρο κλπ αλλά οκ! Ότι βγει! Έχω κ τον 3 χρόνο ταλιμπανακο μου από πίσω που θέλει κ αυτός την προσοχή του!

οτι μπορούμε κορίτσια μου! Να είμαστε καλά κ τα παιδάκια μας κ εμείς για να μπορούμε να τα φροντίζουμε ! Και μην ξεχνάμε το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό !!!!

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eirini1988 said:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Καλή εβδομάδα να έχουμε! Στη Θεσσαλονίκη γίνεται ένας χαμός. Πολύ αέρας και βροχή... Όχι τίποτα, θα ήθελα πολύ να βγω μια καροτσοβολτιτσα και με τα εμπορικά κλειστά και την κακοκαιρία δεν έχουμε επιλογή..

Ο μπέμπης ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες τα βραδιά. Κλείνει τις τελευταίες μέρες σχεδόν κάθε βράδυ εξάωρο συνεχόμενο και μετά ακόμα κανένα δίωρο. Τη μέρα βέβαια κοιμάσαι ελάχιστα αλλά χαλάλι. Ξεκίνησε να μας χαμογελάει κιόλας και λιώνουμε... Μιας και είδα συζήτηση για κακακια, κι εμάς μουσταρδί με κομματάκια είναι, σαν μουστάρδα ντιζον ένα πράγμα, και άφθονα σε ποσότητα. Την οδηγία με την μπατονέτα και το λάδι την είχα κι εγώ όταν τις πρώτες μέρες που βγήκαμε απ το μαιευτήριο δεν έκανε κακά για να αποβληθεί το μικωνιο. Εμάς μας βοήθησε πολύ. Κι ακόμα το κάνω κάποια πρωινά που σφίγγεται και ζορίζεται πολύ και κλαίει.

 Εντωμεταξύ ρε κορίτσια για όσες έχετε αγοράκι, τι σας έχουν πει για το πως περιποιούμαστε το πουλάκι; Η παιδίατρος μου είπε δεν το πειράζω αλλά η πεθερά μου επιμένει (και επιμένει έντονα) πως πρέπει να του το ανοίγω... Έχετε εσείς κάποια άλλη οδηγία;

@Gogo1994 ποσό σε καταλαβαίνω! Κι εμένα επιστρέφει τις επόμενες μέρες και μου φαίνεται βουνό. Έχω πολύ βοήθεια και την ημέρα αλλά και το βράδυ και θα μου λείψει πολύ αυτό...

Καλημερα Ειρηνακι μου,

παιζει να εχω γραψει αυτο το μνμ 10 φορες μεχρι αν το στειλω και τοτε ηταν πρωι αχαχαχα! Μια χαρα βρικω το αγορακι σου!!!! Και ναι ιδια σκατακια εχουμε και εμεις! Θα τα λεω μουσταρδα ντιζον και εγω πολυ γαλλικη κουλτουρα ακουγεται αχαχαχα!

Λοιπον το πουλακι και εδω στην Γερμανια οι οδηγιες ειναι οτι δεν το πειραζουνε καθολου εμεις! Παλια ναι το πειραζαν αλλα πλεον ειναι αλλιως. Γενικα καλες χρυσες οι μανουλες μας/πεθερες κτλ αλλα ειλικρινα ποσο γελιο ριζνω (οταν δεν εχω την ορμονη καγκελο βεβαια) που ενω τους λες τι λεει ο γιατρος ο ΕΙΔΙΚΟΣ συνεχιζουν το χαβα τους χαχαχα!

36 minutes ago, Alexandra P. said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!!

Κι εμάς η παιδίατρος ήταν σαφής ότι προς το παρόν δεν το πειράζουμε το πουλάκι του καθόλου οπότε λέω να ακολουθήσουμε αυτή την οδηγία... Τι στο καλό? Γιατροί είναι, κάτι θα ξέρουν. 

Σε άλλα νέα, κάποιος μας κορόιδεψε μάλλον όταν μας έλεγε ότι τα νεογέννητα είναι μαμ, κακά και νάνι γιατί από ότι βλέπω όλες λίγο πολύ έχουμε δραστήρια διαολακια. Εγώ πάντως ομολογώ χωρίς τύψεις ότι τον δικό μας τον φωνάζω "δαίμονα"! Είναι ξύπνιος πολλές ώρες την ημέρα και μερικές φορές και τη νύχτα. Και τις ώρες που είναι ξύπνιος απαιτεί την αμέριστη προσοχή μας δλδ τραγούδι, βόλτα , κουβέντα, χορό, μουσική με εναλλαγές παρακαλώ. Κάποιες στιγμές το απολαμβάνω αλλά κάποιες άλλες με ζοριζει το ότι ψάχνω ευκαιρία να πάω... τουαλέτα πχ. 

Τρώει αρκετά συχνά μέσα στη μέρα (ανά 2ωρο) και πιο αραιά το βράδυ (3-4ωρο) και σε πρώτη φάση δεν έχω δώσει συμπλήρωμα. Έχει πάρει ήδη 1 κιλό από όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο και αύριο κλείνουμε μήνα. Είναι full time job η φάση μας γιατί βοήθεια δεν έχουμε αλλά ευτυχώς συνεργαζόμαστε καλά σαν ζευγάρι τουλάχιστον τις ώρες που ο μπαμπάς μας δεν δουλεύει. 

Νομίζω πως λίγο πολύ όλες τα ίδια περνάμε άρα μάλλον αυτό είναι το νορμάλ από ότι φαίνεται. Σας διαβάζω κάθε μέρα αλλά απαντάω οοοοποτε τα καταφέρω . Συνεχίστε την καλή προσπάθεια και να θυμάστε ότι μόνο καλύτερα γίνονται τα πράγματα μέρα με τη μέρα.

ΥΓ: Αυτό που με κλονίζει είναι οι μοναχικές χριστουγεννιάτικες μέρες που έρχονται γιατί το είχα φανταστεί πολύ διαφορετικά. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να παρανομησω και να αλλάξω νομό μέχρι την Άνοιξη για να έχω βοήθεια... Wish me luck! 8)

Αλεξανδρα μου πολυ γελασα με το δαιμονα!!! Αχαχαχαχαχα! Μου θυμιζει παα πολυ το Ραφαηλ μας! Καλο μας κουραγιο συντροφισσα! Θα μεγαλωσουν και θα μπορουμε να τα απασχολουμε μεσα στη μερα με κανενα παιχνιδακι κτλ γιατι ειλικρινα τωρα οταν ειναι ξυπνιος τη μερα δεν εχω τι να τον κανω!!! Βοηθεια και εδω καθολου οποτε σε νιωθω!

Αχχχχχ θελω κι εγω να μπω κρυφα σε ενα αεροπλανο και να ερθω Ελλαδιτσα τις γιορτες εστω...Οποτε θα σου πω καλη τυχη!

ΥΓ Ειχα ξεχασει αν σου απαντησω σε ενα προηγουμενο ποστ, οτι αυτο που κανετε να εχετε ρουτινα πριν τον υπνο ακομη και να μην πετυχαινει ακομη ειναι πολυ καλο! Συμφωνα με τη μαια εδω ειναι καλο καπως να ξεχωριζουν ποτε ειναι νυχτα! Δεν ξερω αν το συνεχιζετε αλλα αν ναι keep going!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Geo81 και @Υβόννη σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τη θετική ενέργεια! Ελπίζω όταν σας ξαναγράψω να είμαι στα Γιάννενα...

Τη ρουτίνα της νύχτας την τηρούμε με ευλάβεια απλά παίζει λιγάκι η ώρα ανάλογα με την... πείνα. Μετά από σχεδόν ένα μήνα, νομίζω ότι κάνει δουλίτσα πάντως. Ειρήνη μου, τις ίδιες οδηγίες μας έδωσαν κι εμάς εδώ σε σχέση με τη μέρα και τη νύχτα οπότε προσπαθούμε με φως και ήχο να κάνουμε τη διάκριση και φυσικά η ρουτίνα ύπνου ολοκληρώνει τη διαδικασία. 

Τώρα η απασχόληση μέσα στη μέρα όντως είναι  δύσκολη φάση αλλά το παλεύουμε!! Όντως μεγαλώνοντας θα είναι καλύτερα όμως... 

Επισης, έχω να καταθέσω ότι σήμερα τα αγόρια μου θα μείνουν μόνα τους  γιατί εγώ έχω γιατρό. Έχουμε ξεπαγωσει γαλατάκι και θα τον ταισει ο μπαμπάς του το μικρό δαίμονα! Ίσως καταφέρει και να τον κοιμήσει γιατί θα γυρίσω αργουτσικα μαλλον.... Fingers crossed! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!πανω κατω ολες τα ιδια εχουμε απο οτι διαβαζω!καλα τα παμε εμεις το μονο δραμα παραμενει ο υπνος.μολις τον αφηνουμε στο λικνο ξυπναει κ μονο αγκαλια κοιμαται.δεν ξερω πως να το κοψω γιατι ετσι μας δεσμευει κ οταν κοιμαται!ζομπι εχουμε γινει :P στον θηλασμο ολα καλα καθεται περιπου 30 λεπτα ανα δυο ωρες.εχει παρει ενα κιλο απο την γεννηση κ μεθαυριο κλεινουμε μηνα.

  • Μου αρέσει 2

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Καλή εβδομάδα να έχουμε! Στη Θεσσαλονίκη γίνεται ένας χαμός. Πολύ αέρας και βροχή... Όχι τίποτα, θα ήθελα πολύ να βγω μια καροτσοβολτιτσα και με τα εμπορικά κλειστά και την κακοκαιρία δεν έχουμε επιλογή..

Ο μπέμπης ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες τα βραδιά. Κλείνει τις τελευταίες μέρες σχεδόν κάθε βράδυ εξάωρο συνεχόμενο και μετά ακόμα κανένα δίωρο. Τη μέρα βέβαια κοιμάσαι ελάχιστα αλλά χαλάλι. Ξεκίνησε να μας χαμογελάει κιόλας και λιώνουμε... Μιας και είδα συζήτηση για κακακια, κι εμάς μουσταρδί με κομματάκια είναι, σαν μουστάρδα ντιζον ένα πράγμα, και άφθονα σε ποσότητα. Την οδηγία με την μπατονέτα και το λάδι την είχα κι εγώ όταν τις πρώτες μέρες που βγήκαμε απ το μαιευτήριο δεν έκανε κακά για να αποβληθεί το μικωνιο. Εμάς μας βοήθησε πολύ. Κι ακόμα το κάνω κάποια πρωινά που σφίγγεται και ζορίζεται πολύ και κλαίει.

 Εντωμεταξύ ρε κορίτσια για όσες έχετε αγοράκι, τι σας έχουν πει για το πως περιποιούμαστε το πουλάκι; Η παιδίατρος μου είπε δεν το πειράζω αλλά η πεθερά μου επιμένει (και επιμένει έντονα) πως πρέπει να του το ανοίγω... Έχετε εσείς κάποια άλλη οδηγία;

@Gogo1994 ποσό σε καταλαβαίνω! Κι εμένα επιστρέφει τις επόμενες μέρες και μου φαίνεται βουνό. Έχω πολύ βοήθεια και την ημέρα αλλά και το βράδυ και θα μου λείψει πολύ αυτό...

Ακούμε την παιδίατρο και όχι το διδακτορικό της πεθεράς....δεν πειράζουμε το πουλάκι για κανένα λόγο....μα για κανένα όμως!!!! Στο μπάνιο απλά με το χέρι και σιγά σιγά θα καθαρίζεις γύρω γύρω αν έχει μαζευτεί κρέμα...και εννοείται νερό μετά από κάθε αλλαγή πάνας με κακάκια για να μην μαζεύονται μικρόβια στην περιοχή...

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...