Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Depykal said:

Σας ευχαριστω ολες κοριτσια μου...

Το μωρακι μας ειναι τοσο ησυχο...τον εβαλα στο στηθος αλλα ο καημενος δεν πιανει καλα γιατι οι θηλες μου ειναι προς τα μεσα αλλα θα παρουμε ψευδοθηλες κ στο σπιτι θα ερθει η μαια μας να δουνε τι θα κανουμε...ακομα δεν καταφερα να σηκωθω, περιμενω να μου βαλουν παυσιπονο ακομα κ θα κανω μια προσπαθεια...

Κοριτσια τι ευλογια κ ευτυχεια ειναι αυτη...ακομα δεν μπορω να το πιστεψω

Κοριτσακι μου γλυκο να σου ζησει ο αγοραρος!!! Καλοτυχος και γερος και εσυ καλη εκκινηση στο υπεροχο ταξιδι της μητροτητας! Πολυ χαιρομαι που εισαι ευτυχισμενη!!!

Μην αγχωνεσαι με το στηθος κοριτσακι μου! Με υπομονη θα πανε ολα καλα! Θα βρεις εναν τροπο αργα ή γρηγορα που να σας ταιριαζει και να ειστε και οι δυο καλα! Θα σε βοηθησει και η μαια πολυ που θυμαμαι ειναι και οικογενειακη σας φιλη και ολα θα πανε υπεροχα!

Σιδερενια ευχομαι και με το καλο στο σπιτακι σας!!!! Καλη αναρρωση και απολαυσε το μωρακι σου!!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Κοριτσια μου γεννησαααα...10 το πρωι περιπου ενα κουκλι 2980 παρακαλω....εκανα ολικη ναρκωση κ τωρα που προσπαθησα να σηκωθω νιωθω σαν να με σφαζουν....αχχχχ θελει πολυ παλεμα...ποναω αρκετα...δεν καταφερα πριν να τον βαλω στο στηθος γιατι ημουν ζαλισμενη αλλα ισως στο επομενο γευμα μου τον βαλουν να πιασει λιγο...εφαγε 40 ml κατευθειαν κ φαινεται να πειναει παλι...εχω τρελαθει κοριτσια...δεν το πιστευω....

Να τον χαίρεστε, να είναι πάντα γερός κι ευτυχισμένος !!! Εύχομαι ολόψυχα να αναρρώσεις γρήγορα και να απολαμβάνεις κάθε στιγμή του νέου σου ρόλου!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!μου λείψατε μωρεεεε:x

Χάθηκα για τα καλά γιατί κ τι δεν συνέβη αυτό το τελευταίο διάστημα.τρεχαμε με την μικρή μας αλλα ευτυχώς τώρα όλα καλά.κ αυτό κραταω.

Η ζωή με δύο μωρά ουσιαστικά ,δεν είναι εύκολη αλλά σιγά σιγά βρίσκουμε τους ρυθμούς μας.ο άντρας μου επέστρεψε δουλειά κ ευτυχως λες κ το ένιωσε η μικρή μου κ άρχισε να στρωνει.μας ταλαιπωρούν ανά διαστήματα οι κολικοί κ κοιμάται μόνο πάνω μου το βράδυ αλλά με μια σωστή συγκοιμηση όλα γίνονται,ξεκουραζομαι κ εγώ,το ίδιο κ αυτη.μετα το τρίμηνο κ όταν νιώσει πιο ήρεμη κ έτοιμη η μικρή θα δοκιμάσω πάλι το λικνο.με το γάλα θηλασαμε αλλά μου κόπηκε απότομα το γάλα λόγω των παραπάνω προβλημάτων που ανεφερα.το προσπάθησα αρκετά κ με θηλαστρο κ με το μωρό στο στήθος,με τσάι κ άλλα πολλα.δεν τα καταφερα.παρ όλα αυτά πήραμε κ πίνουμε ειδικό γάλα κ ενώ στην αρχή δεν έπινε πολύ,πλέον το έχουμε βρει κι εκεί μπορώ να πω.ο Βασίλης ζοριστηκε αρκετά με τον ερχομό του μωρού,με ξεσπασματα κ κλάματα αλλά πλέον προσαρμοστηκε.που κ που τον πιάνουν τα τρέλα του αλλά όχι προς την μικρή,ζήλια βγάζει σε εμας.γενικα την χαϊδεύει,την κοιταει γλυκα κ την έχει συνηθίσει στον χώρο,χαχαχα!

Η ψυχολογία μου πέρασε από διάφορες διακυμάνσεις,για αυτό κ δεν έγραφα,δεν προλάβαινα κιόλας να πω την αλήθεια,αλλά πλέον σαν να πήραν τα πάνω τους οι ορμόνες μου.παιζει βέβαια ρόλο κ ότι κ τα δυο μου παιδάκια ειναι πλέον καλα.βγαινουμε βόλτες κάθε μέρα,παίζουμε με τον Βασίλη ένα σωρό παιχνίδια με την Υακίνθη στον μάρσιπο,στολίσαμε το σπίτι λες κ το ξέρασαν Χριστούγεννα τα ξωτικά του άι Βασίλη,παραγγείλαμε τα δώρα μας ,μαγειρεύουμε κέικ κ γλυκά κ κάνουμε ο,τι περνάει από το χέρι μας για να ανεβαίνουμε ψυχολογικά κ να περάσει αυτή η δύσκολη φάση του κοβιντ.

Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας,να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας,δεν ξέρω αν έχει μείνει καμία που δεν εχει γεννήσει.αν ναι,με το καλό.οσο για τις νέες μανουλες,να το ζήσουμε στο όλο του το μεγαλείο όλο αυτό κ οι δύσκολες στιγμές θα περάσουν.θα φύγει κ το 2020 κ όλα αυτό που το ακολουθεί κ η νέα χρονιά θα μας βρει πιο αισιόδοξους κ γεμάτους.ουτως ή άλλως κρατάμε στα χέρια μας τα πιο όμορφα δώρα.:x

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MumMaria είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!μου λείψατε μωρεεεε:x

Χάθηκα για τα καλά γιατί κ τι δεν συνέβη αυτό το τελευταίο διάστημα.τρεχαμε με την μικρή μας αλλα ευτυχώς τώρα όλα καλά.κ αυτό κραταω.

Η ζωή με δύο μωρά ουσιαστικά ,δεν είναι εύκολη αλλά σιγά σιγά βρίσκουμε τους ρυθμούς μας.ο άντρας μου επέστρεψε δουλειά κ ευτυχως λες κ το ένιωσε η μικρή μου κ άρχισε να στρωνει.μας ταλαιπωρούν ανά διαστήματα οι κολικοί κ κοιμάται μόνο πάνω μου το βράδυ αλλά με μια σωστή συγκοιμηση όλα γίνονται,ξεκουραζομαι κ εγώ,το ίδιο κ αυτη.μετα το τρίμηνο κ όταν νιώσει πιο ήρεμη κ έτοιμη η μικρή θα δοκιμάσω πάλι το λικνο.με το γάλα θηλασαμε αλλά μου κόπηκε απότομα το γάλα λόγω των παραπάνω προβλημάτων που ανεφερα.το προσπάθησα αρκετά κ με θηλαστρο κ με το μωρό στο στήθος,με τσάι κ άλλα πολλα.δεν τα καταφερα.παρ όλα αυτά πήραμε κ πίνουμε ειδικό γάλα κ ενώ στην αρχή δεν έπινε πολύ,πλέον το έχουμε βρει κι εκεί μπορώ να πω.ο Βασίλης ζοριστηκε αρκετά με τον ερχομό του μωρού,με ξεσπασματα κ κλάματα αλλά πλέον προσαρμοστηκε.που κ που τον πιάνουν τα τρέλα του αλλά όχι προς την μικρή,ζήλια βγάζει σε εμας.γενικα την χαϊδεύει,την κοιταει γλυκα κ την έχει συνηθίσει στον χώρο,χαχαχα!

Η ψυχολογία μου πέρασε από διάφορες διακυμάνσεις,για αυτό κ δεν έγραφα,δεν προλάβαινα κιόλας να πω την αλήθεια,αλλά πλέον σαν να πήραν τα πάνω τους οι ορμόνες μου.παιζει βέβαια ρόλο κ ότι κ τα δυο μου παιδάκια ειναι πλέον καλα.βγαινουμε βόλτες κάθε μέρα,παίζουμε με τον Βασίλη ένα σωρό παιχνίδια με την Υακίνθη στον μάρσιπο,στολίσαμε το σπίτι λες κ το ξέρασαν Χριστούγεννα τα ξωτικά του άι Βασίλη,παραγγείλαμε τα δώρα μας ,μαγειρεύουμε κέικ κ γλυκά κ κάνουμε ο,τι περνάει από το χέρι μας για να ανεβαίνουμε ψυχολογικά κ να περάσει αυτή η δύσκολη φάση του κοβιντ.

Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας,να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας,δεν ξέρω αν έχει μείνει καμία που δεν εχει γεννήσει.αν ναι,με το καλό.οσο για τις νέες μανουλες,να το ζήσουμε στο όλο του το μεγαλείο όλο αυτό κ οι δύσκολες στιγμές θα περάσουν.θα φύγει κ το 2020 κ όλα αυτό που το ακολουθεί κ η νέα χρονιά θα μας βρει πιο αισιόδοξους κ γεμάτους.ουτως ή άλλως κρατάμε στα χέρια μας τα πιο όμορφα δώρα.:x

Μαρια μου μας ελειψες!!συγκεκριμενα σε σκεφτομουν χτες!εδω εμεις δυσκολευομαστε με το ενα που εσυ που εχεις κ τον μικρο.χαιρομαι που ειστε καλα!συγκοιμηση πως κανεις;γιατι κ εμας ο κυριος κοιμαται μονο αγκαλια κ κανουμε βαρδιες με τον αντρα μου.

  • Μου αρέσει 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΕΥΑ! είπε:

Μαρια μου μας ελειψες!!συγκεκριμενα σε σκεφτομουν χτες!εδω εμεις δυσκολευομαστε με το ενα που εσυ που εχεις κ τον μικρο.χαιρομαι που ειστε καλα!συγκοιμηση πως κανεις;γιατι κ εμας ο κυριος κοιμαται μονο αγκαλια κ κανουμε βαρδιες με τον αντρα μου.

Κι εμένα μου λείψατε κοριτσάκια μου!!

Λοιπόν θα σου πω τι κάνω εγώ κ μερικούς γενικούς κανόνες.στον γιο μου πάλι έκανα συγκοιμηση μέχρι να σαραντησει κ μετά μέχρι 5 μηνών σε λίκνο που ενώνεται στο κρεβάτι μας(από κει κ έπειτα είχε ψηλώσει αρκετα κ η κούνια του δεν χωρούσε στο δωμάτιο μας αλλά την δέχτηκε εύκολα την μετάβαση στο παιδικό δωμάτιο) με την μικρή 40ησαμε αλλά φαίνεται πως το έχει παραπάνω ανάγκη να είναι αγκαλιά,ίσως επειδή έχει κολικούς (ο Βασίλης δεν είχε) ίσως επειδή απλά είναι διαφορετικό παιδι;-) οπότε κ δεν την πίεσα κι εγώ.εμεις δυστυχώς κοιμόμαστε στο σαλόνι σε καναπέ,βέβαια το στρώμα είναι καλό,δεν είναι μαλακό να βουλιάζεις μέσα,το ιδανικό βέβαια είναι σε κρεβάτι άνετο με καλό στρώμα(εμάς θα ακουγόταν κ θα ξυπνούσε ο Βασίλης που είναι στο διπλανό δωμάτιο) το μωρό το έχω ελαφριά ντυμένο,δηλαδή του βγάζω το από μέσα φανελάκι γιατί ιδρωνε πολύ στην αγκαλιά όλο το βράδυ κ δεν κάνει η υπερθέρμανση.αναλογως βέβαια κ τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι.εμεις έχουμε 22.την κοιμιζω με υπνοσακο κ κανένα άλλο σκέπασμα,πάπλωμα,κουβερτα κτλ.αν δεν έχεις να προσέχεις να είναι το σκέπασμα μέχρι το στηθακι του κ τα χέρια έξω.αν έχεις πολύ μακρύ μαλλί,να το έχεις πιασμένο,μην μπλεχτεί.να μην έχεις τριγύρω αρκουδάκια,μαξιλαράκια κ να προσέχεις για τυχόν λακουβακια/κενά στο κρεβάτι μην σου χωθεί εκεί.εμας συνήθως κοιμάται μπρούμυτα πάνω μου στο στήθος με το κεφαλάκι της αριστερά ή δεξιά κ μετά από λίγη ώρα την γέρνω/ρολαρω στα πλάγια(είτε αριστερά είτε δεξιά,την αλλάζω μέσα στο βράδυ γιατί πιάνομαι η γυναίκα) με το ένα χέρι μου από κάτω της,σαν να την τυλιζω ας πούμε από την μέση της κ πίσω,να την χαϊδεύω πλατουλα,κωλαρακι,αν είναι ανησυχη ή πάει να ξυπνήσει(δεν ξέρω αν στο εξήγησα επαρκώς) .η ίδια είμαι σε πλάγια στάση.εγω αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενώ ο γιος μου ανέκαθεν κοιμόταν ανάσκελα ,η μικρή δεν βολεύεται έτσι,μπορεί είτε μπρούμυτα,που ακόμα δεν την αφήνω(άσχετα αν κρατάει καλά από τώρα το κεφάλι της) είτε πλάγια.εγγ αυτός ο τρόπος συγκοιμησης που σου εξηγώ είναι η πλαγιά στάση ύπνου.αν ο δικός σου βολεύεται μπρούμυτα κ θέλει να ακουμπάει η κοιλίτσα του με την δική σου,βάλε ένα μάρσιπο ειδικό να ξεμπερδευεις.να μην φοβάσαι μην σου πέσει/γλιστρήσει κ να μπορείς να κοιμηθείς κ εσύ λίγο.με προσοχή όλα αυτά βέβαια.

Επίσης δεν επιτρέπεται συγκοιμηση αν εσύ ή ο μπαμπάς είστε καπνιστές,να μην έχεις καταναλώσει καθόλου αλκοόλ ή κάποιο μυοχαλαρωτικό.κ εγώ θα προσθέσω κ αυτό.να μην είσαι σε τρελό βαθμό κομμάτια από την κούραση κ κοιμάσαι πολύ βαθειά.ξερω το τελευταίο είναι δύσκολο αλλά αν νιώσεις πως δεν το έχεις τελικά,καλύτερα να μοιράζεται με τον μπαμπά κ να κοιμάσαι κάποιες ώρες μόνη κ να ξεκουράζεσαι σωστά. 

Πωωωω,πάλι σεντοναρα έγραψα,χαχαχα.ο,τι άλλο θες πάντως,ρωτά.εχω δοκιμάσει τα πάντα με την μικρή.:-?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/12/2020 at 5:05 ΜΜ, Depykal είπε:

Κοριτσια μου γεννησαααα...10 το πρωι περιπου ενα κουκλι 2980 παρακαλω....εκανα ολικη ναρκωση κ τωρα που προσπαθησα να σηκωθω νιωθω σαν να με σφαζουν....αχχχχ θελει πολυ παλεμα...ποναω αρκετα...δεν καταφερα πριν να τον βαλω στο στηθος γιατι ημουν ζαλισμενη αλλα ισως στο επομενο γευμα μου τον βαλουν να πιασει λιγο...εφαγε 40 ml κατευθειαν κ φαινεται να πειναει παλι...εχω τρελαθει κοριτσια...δεν το πιστευω....

Να σας ζήσει!!! Γερός και τυχερός Να είναι! Καλή λοχεια να έχεις!

  • Ευχαριστώ 1

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , MumMaria είπε:

Κι εμένα μου λείψατε κοριτσάκια μου!!

Λοιπόν θα σου πω τι κάνω εγώ κ μερικούς γενικούς κανόνες.στον γιο μου πάλι έκανα συγκοιμηση μέχρι να σαραντησει κ μετά μέχρι 5 μηνών σε λίκνο που ενώνεται στο κρεβάτι μας(από κει κ έπειτα είχε ψηλώσει αρκετα κ η κούνια του δεν χωρούσε στο δωμάτιο μας αλλά την δέχτηκε εύκολα την μετάβαση στο παιδικό δωμάτιο) με την μικρή 40ησαμε αλλά φαίνεται πως το έχει παραπάνω ανάγκη να είναι αγκαλιά,ίσως επειδή έχει κολικούς (ο Βασίλης δεν είχε) ίσως επειδή απλά είναι διαφορετικό παιδι;-) οπότε κ δεν την πίεσα κι εγώ.εμεις δυστυχώς κοιμόμαστε στο σαλόνι σε καναπέ,βέβαια το στρώμα είναι καλό,δεν είναι μαλακό να βουλιάζεις μέσα,το ιδανικό βέβαια είναι σε κρεβάτι άνετο με καλό στρώμα(εμάς θα ακουγόταν κ θα ξυπνούσε ο Βασίλης που είναι στο διπλανό δωμάτιο) το μωρό το έχω ελαφριά ντυμένο,δηλαδή του βγάζω το από μέσα φανελάκι γιατί ιδρωνε πολύ στην αγκαλιά όλο το βράδυ κ δεν κάνει η υπερθέρμανση.αναλογως βέβαια κ τι θερμοκρασία έχεις στο σπίτι.εμεις έχουμε 22.την κοιμιζω με υπνοσακο κ κανένα άλλο σκέπασμα,πάπλωμα,κουβερτα κτλ.αν δεν έχεις να προσέχεις να είναι το σκέπασμα μέχρι το στηθακι του κ τα χέρια έξω.αν έχεις πολύ μακρύ μαλλί,να το έχεις πιασμένο,μην μπλεχτεί.να μην έχεις τριγύρω αρκουδάκια,μαξιλαράκια κ να προσέχεις για τυχόν λακουβακια/κενά στο κρεβάτι μην σου χωθεί εκεί.εμας συνήθως κοιμάται μπρούμυτα πάνω μου στο στήθος με το κεφαλάκι της αριστερά ή δεξιά κ μετά από λίγη ώρα την γέρνω/ρολαρω στα πλάγια(είτε αριστερά είτε δεξιά,την αλλάζω μέσα στο βράδυ γιατί πιάνομαι η γυναίκα) με το ένα χέρι μου από κάτω της,σαν να την τυλιζω ας πούμε από την μέση της κ πίσω,να την χαϊδεύω πλατουλα,κωλαρακι,αν είναι ανησυχη ή πάει να ξυπνήσει(δεν ξέρω αν στο εξήγησα επαρκώς) .η ίδια είμαι σε πλάγια στάση.εγω αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενώ ο γιος μου ανέκαθεν κοιμόταν ανάσκελα ,η μικρή δεν βολεύεται έτσι,μπορεί είτε μπρούμυτα,που ακόμα δεν την αφήνω(άσχετα αν κρατάει καλά από τώρα το κεφάλι της) είτε πλάγια.εγγ αυτός ο τρόπος συγκοιμησης που σου εξηγώ είναι η πλαγιά στάση ύπνου.αν ο δικός σου βολεύεται μπρούμυτα κ θέλει να ακουμπάει η κοιλίτσα του με την δική σου,βάλε ένα μάρσιπο ειδικό να ξεμπερδευεις.να μην φοβάσαι μην σου πέσει/γλιστρήσει κ να μπορείς να κοιμηθείς κ εσύ λίγο.με προσοχή όλα αυτά βέβαια.

Επίσης δεν επιτρέπεται συγκοιμηση αν εσύ ή ο μπαμπάς είστε καπνιστές,να μην έχεις καταναλώσει καθόλου αλκοόλ ή κάποιο μυοχαλαρωτικό.κ εγώ θα προσθέσω κ αυτό.να μην είσαι σε τρελό βαθμό κομμάτια από την κούραση κ κοιμάσαι πολύ βαθειά.ξερω το τελευταίο είναι δύσκολο αλλά αν νιώσεις πως δεν το έχεις τελικά,καλύτερα να μοιράζεται με τον μπαμπά κ να κοιμάσαι κάποιες ώρες μόνη κ να ξεκουράζεσαι σωστά. 

Πωωωω,πάλι σεντοναρα έγραψα,χαχαχα.ο,τι άλλο θες πάντως,ρωτά.εχω δοκιμάσει τα πάντα με την μικρή.:-?

Μαρια μου το εχεις μελετησει φουλ βλεπω!!σε ευχαριστω για τις συμβουλες.ειναι του μπρουμυτα ο μικρος κ παντα ενας απο τους δυο μενει ξυπνιος οσο τον εχουμε αγκαλια γιατι κ εγω φοβαμαι πολυ μην με παρει ο υπνος.θα δοκιμασω αυτο με το μαρσιπο κ ελπιζω σιγα σιγα να συνηθιζει κ το λικνο.
Η μικρη σου απο κοιλια ηταν τσαουσα!!:-P

  • Χαχα 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Depykal να σου ζήσει κοριτσάκι μου οπότε μπορείς να μας γράψεις να ακούσουμε νέα

Λοιπόν τα δικά μας νέα κοριτσάκια μου είναι ότι αρχίζω κ τα παίζω με το μέσα κ τις δουλειές είχα συνηθίσει τη δουλειά μου κ ήθελα να πάω για λίγες ώρες  να ξεσκασω αλλά ήρθε το click away και δε θα πάω τελικά.Το μωρουλι μου δε με στενοχωρει πουθενά είναι η παρεούλα μου η όμορφη.κανει πολλά γελακια τελευταία.ο μπαμαος μας πάει δουλειά τη Τετάρτη να δούμε κ αυτό το νέο στάδιο.Εχει κακό καιρό κ δε πάμε κ βόλτα μόνο όταν σαραντησαμε πήγαμε πάλι καλά 

Στο θέμα του θηλασμού τώρα.Δε ξέρω τι γίνεται με το ένα στήθος μάλλον έχει λιγότερο από το άλλο κ γκρινιάζει σχεδόν αμέσως αλλά το παλεύω θα προσπαθήσω να πίνω κ πιο πολύ νερό και ίσως μπύρα χωρίς αλκοόλ.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 5:05 ΜΜ, Depykal είπε:

Κοριτσια μου γεννησαααα...10 το πρωι περιπου ενα κουκλι 2980 παρακαλω....εκανα ολικη ναρκωση κ τωρα που προσπαθησα να σηκωθω νιωθω σαν να με σφαζουν....αχχχχ θελει πολυ παλεμα...ποναω αρκετα...δεν καταφερα πριν να τον βαλω στο στηθος γιατι ημουν ζαλισμενη αλλα ισως στο επομενο γευμα μου τον βαλουν να πιασει λιγο...εφαγε 40 ml κατευθειαν κ φαινεται να πειναει παλι...εχω τρελαθει κοριτσια...δεν το πιστευω....

Να σου ζήσει ο κουκλος σας!!! Να ναι γέρος και παντα καλοτυχος

On 12/12/2020 at 5:28 ΜΜ, MumMaria είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!!μου λείψατε μωρεεεε:x

Χάθηκα για τα καλά γιατί κ τι δεν συνέβη αυτό το τελευταίο διάστημα.τρεχαμε με την μικρή μας αλλα ευτυχώς τώρα όλα καλά.κ αυτό κραταω.

Η ζωή με δύο μωρά ουσιαστικά ,δεν είναι εύκολη αλλά σιγά σιγά βρίσκουμε τους ρυθμούς μας.ο άντρας μου επέστρεψε δουλειά κ ευτυχως λες κ το ένιωσε η μικρή μου κ άρχισε να στρωνει.μας ταλαιπωρούν ανά διαστήματα οι κολικοί κ κοιμάται μόνο πάνω μου το βράδυ αλλά με μια σωστή συγκοιμηση όλα γίνονται,ξεκουραζομαι κ εγώ,το ίδιο κ αυτη.μετα το τρίμηνο κ όταν νιώσει πιο ήρεμη κ έτοιμη η μικρή θα δοκιμάσω πάλι το λικνο.με το γάλα θηλασαμε αλλά μου κόπηκε απότομα το γάλα λόγω των παραπάνω προβλημάτων που ανεφερα.το προσπάθησα αρκετά κ με θηλαστρο κ με το μωρό στο στήθος,με τσάι κ άλλα πολλα.δεν τα καταφερα.παρ όλα αυτά πήραμε κ πίνουμε ειδικό γάλα κ ενώ στην αρχή δεν έπινε πολύ,πλέον το έχουμε βρει κι εκεί μπορώ να πω.ο Βασίλης ζοριστηκε αρκετά με τον ερχομό του μωρού,με ξεσπασματα κ κλάματα αλλά πλέον προσαρμοστηκε.που κ που τον πιάνουν τα τρέλα του αλλά όχι προς την μικρή,ζήλια βγάζει σε εμας.γενικα την χαϊδεύει,την κοιταει γλυκα κ την έχει συνηθίσει στον χώρο,χαχαχα!

Η ψυχολογία μου πέρασε από διάφορες διακυμάνσεις,για αυτό κ δεν έγραφα,δεν προλάβαινα κιόλας να πω την αλήθεια,αλλά πλέον σαν να πήραν τα πάνω τους οι ορμόνες μου.παιζει βέβαια ρόλο κ ότι κ τα δυο μου παιδάκια ειναι πλέον καλα.βγαινουμε βόλτες κάθε μέρα,παίζουμε με τον Βασίλη ένα σωρό παιχνίδια με την Υακίνθη στον μάρσιπο,στολίσαμε το σπίτι λες κ το ξέρασαν Χριστούγεννα τα ξωτικά του άι Βασίλη,παραγγείλαμε τα δώρα μας ,μαγειρεύουμε κέικ κ γλυκά κ κάνουμε ο,τι περνάει από το χέρι μας για να ανεβαίνουμε ψυχολογικά κ να περάσει αυτή η δύσκολη φάση του κοβιντ.

Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας,να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας,δεν ξέρω αν έχει μείνει καμία που δεν εχει γεννήσει.αν ναι,με το καλό.οσο για τις νέες μανουλες,να το ζήσουμε στο όλο του το μεγαλείο όλο αυτό κ οι δύσκολες στιγμές θα περάσουν.θα φύγει κ το 2020 κ όλα αυτό που το ακολουθεί κ η νέα χρονιά θα μας βρει πιο αισιόδοξους κ γεμάτους.ουτως ή άλλως κρατάμε στα χέρια μας τα πιο όμορφα δώρα.:x

Κουκλα σε σκεφτόμουν... Πως τα πατε όλα καλά? Τα παιδάκια σας? Έτοιμες λοιπόν όλες για τα Χριστουγεννα??? Θα ξεσαλωσουμε στο σπίτι κορίτσια χαχαχαχα

 

Κορίτσια η μικρή μας, από 40 ημερών ξεκαρδίζεται στα γέλια και είναι εκπληκτικό γιατί τα κορίτσια έχουν τρομερή ανάπτυξη σε σχέση εμ τα αγόρια... Απ ότι θυμάμαι ο γιος μου μετά τους δυο μήνες χαμογέλασε.. 

Επίσης κάνουμε φωνουλες και ρεμβαζουμε όλη μέρα σε ρήλαξ η γυμναστήριο... 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια μου....χτες γυρισαμε σπιτι μας κ ακομα προσαρμοζομαστε...ο μπεμπουκος πολυ ησυχος..κλαιει ισα ισα να μας δειξει οτι πειναει προς το παρον...με το μπανακι εχω λιγο θεμα, το φοβαμαι ακομα...Υπνος δικος μου σχεδον ανυπαρκτος..ποτε δεν πιστευα οτι δεν θα με φτανει ο χρονος...επισης τα κακακια μας κ μας ειναι σαν μουσταρδα...χαχααχα πολλα κακα ρε κοριτσια...

Τελικα τον θηλασμο δεν τον αντεξα ψυχολογικα κ τον εκοψα..σημερα πηρα τα χαπια που δινουν αλλα ακουσα οτι εχουν ζαλαδα κ εχω τρομοκρατηθει...φοβαμαι μην εχω τον μπεμπη στα χερια κ ζαλιστω κ μου πεσει...εχετε ακουσει εσεις κατι γι αυτα; ενταξει δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα εχουν ολες ζαλαδα που τα παιρνουν;

Αυριο πρεπει να παμε κ στη παιδιατρο...

  • Μου αρέσει 2

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου....χτες γυρισαμε σπιτι μας κ ακομα προσαρμοζομαστε...ο μπεμπουκος πολυ ησυχος..κλαιει ισα ισα να μας δειξει οτι πειναει προς το παρον...με το μπανακι εχω λιγο θεμα, το φοβαμαι ακομα...Υπνος δικος μου σχεδον ανυπαρκτος..ποτε δεν πιστευα οτι δεν θα με φτανει ο χρονος...επισης τα κακακια μας κ μας ειναι σαν μουσταρδα...χαχααχα πολλα κακα ρε κοριτσια...

Τελικα τον θηλασμο δεν τον αντεξα ψυχολογικα κ τον εκοψα..σημερα πηρα τα χαπια που δινουν αλλα ακουσα οτι εχουν ζαλαδα κ εχω τρομοκρατηθει...φοβαμαι μην εχω τον μπεμπη στα χερια κ ζαλιστω κ μου πεσει...εχετε ακουσει εσεις κατι γι αυτα; ενταξει δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα εχουν ολες ζαλαδα που τα παιρνουν;

Αυριο πρεπει να παμε κ στη παιδιατρο...

Να σου ζήσει ο μπέμπης γερός και καλότυχος απαντάω για να σου πω για το χάπι εγώ πήρα το dostinex και 5μερες δεν ζαλίστηκα ποτε και όλες οι γνωστές μου που έχουν πάρει αυτό δεν ζαλίστηκε ποτέ καμία!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Να σου ζήσει ο μπέμπης γερός και καλότυχος απαντάω για να σου πω για το χάπι εγώ πήρα το dostinex και 5μερες δεν ζαλίστηκα ποτε και όλες οι γνωστές μου που έχουν πάρει αυτό δεν ζαλίστηκε ποτέ καμία!!!!

Σ ευχαροστω πολυ κοπελα μου..

  • Μου αρέσει 1

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Depykal καλησπέρα ή βασικά καλημέρα!

μια από τα ίδια κ εγώ με τον θηλασμό..βασικά με τις αντλήσεις γιατί εγώ αντλήσεις έκανα..δεν είχα κ πολύ γαλα οποτε πάλευα για το τίποτα..πήγα στον γιατρό μου κ μου είπε ότι αφού δε τρελενομαι κιόλας για τον θηλασμό να πάρω τα χάπια να το σταματήσουμε για να μη μου στοιχίζει κ ορμονικά..οποτε κ εγώ σε αυτή τη φάση είμαι τώρα..μέχρι στιγμής δεν έχω ζαλάδες!

πισω από αυτό που έγραψες «τον θηλασμό δεν τον άντεξα κ τον έκοψα» είδα τον εαυτό μου κ τις σκέψεις μου..εγώ στην αρχή είχα κ κάποιες ενοχές..Ότι ίσως δε προσπάθησα αρκετά κτλ κτλ..αλλά μετά σκέφτομαι ότι πρώτα πρέπει να είμαστε εμείς οι μαμαδες καλά για να είναι κ τα μικρά μας..κ μετά κοιτάω την κόρη μου κ καταλαβαίνω ότι εντάξει ίσως δεν έχει κ τοοοση σημασία πια( δε μειώνω το μητρικό θηλασμό προς θεού)..απλά σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο για εκείνη να έχει μια μαμά πιο ξεκούραστη ψυχολογικά ..γαλα μητρικό μπορεί να μη της έδωσα μπόλικο, αλλά της δίνουμε  έξτρα αγάπη :wub:

κ εμάς τον πρώτο καιρό έτσι ήταν..ξυπνούσε μόνο για γαλα κ μετά νάνι πάλι..στις τρεις βδομαδες άρχισε να ξυπνάει πιο πολύ και να διαμορφώνει τον χαρακτήρα που λέω κ εγω..κ χάδια να από ζηταει , να γκρινιάζει κ βέβαια πετάει κ αυτά τα χαμογελα που προς στιγμή τα ξεχνάς όλα..

Να το χαρείς το παιδάκι σου κ να κανεις ο,τι νιώθεις ότι σε κάνει να είσαι καλύτερα..έτσι θα είσαι κ καλύτερη μαμα!

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. Κ εμεις μετά από πολυ προσπσθεια για να πιασει τη θηλη κ τ αποκλειστικό θηλασμό π κάναμε.. Ξεκίνησε να τρώει κ ξένο γτ δεν τ έφτανε.. Μέχρι εδώ όλα καλά.. Ελα που η κυρία όμως άρχισε να την αρέσει παλι τ μπουκάλι κ κάθε φορά π  τη βάζω στ στήθος έχουμε τα ίδια κλαίει κ σταματάει.. Το γάλα Μ μειώθηκε αισθητά κ μετα απο δυο μερες ανεξηγητης γκρίνιας ο παιδιατρος Μ είπε ότι πειναει κ προφανως δεν τ φτάνει τ δικό Μ κ το συμπλήρωμα π έπαιρνε.. Όποτε αυξησα τ ξένο.. Θα προσπαθησω όσο τα καταφέρω να θηλάζει έστω κ λιγο αλλά οκ δεν θα τρελαθουμε κιολας.. Με το π αυξησα τ δόση τ ξένου ξανά ηρεμησε η γλυκουλα Μ.. Αυτά τα νέα μας κ εμάς.. Ευχομαι να είστε όλες καλά!! 

  • Μου αρέσει 6

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...