Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

@Argyroula για γκρινιαρα έχεις πολύ χιούμορ άρα μην υποτιμάς τον εαυτό σου! Περνάς δύσκολα οπότε το δικαιουσαι.

Αυτό με τις αλλαγές στον ύπνο είναι αναμενόμενο στη φάση μας. Τώρα για τις αλλεργίες σας έχω ξαναπεί πόσο σας θαυμάζω για την υπομονή σας όσες το αντιμετωπίζετε. 

Εμάς θα μας βάλει σε στερεές τροφές μόλις κλείσουμε τον πέμπτο αν και μου φαίνεται λίγο νωρίς αλλά τον  βρήκε αρκετά ώριμο το μπεμπακο. Ποια είμαι εγώ που θα πάω κόντρα στη γιατρό? 

Επίσης, οι αναγωγές κορυφώνονται στον 4ο μήνα. Κι εμείς αλλάζουμε ρούχα 3 φορές τη μέρα. Χαμός γίνεται γιατί προσπαθεί να σηκωθεί κι από το σφίξιμο τα βγάζει.

Εμείς κανονίσαμε βάφτιση στις 17.7 αλλά δεν έχω καθόλου όρεξη να ασχοληθώ. Με εξοντώνει ο μικρός ,κάθε βράδυ είμαι κομμάτια!! Δύσκολο ρε παιδιά χωρίς βοήθεια. Και είναι ένα παιδί μόνο, πού να κάνεις δεύτερο!? Ηρωίδες οι πολυτεκνες-διτεκνες. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Alexandra P. είπε:

@Argyroula για γκρινιαρα έχεις πολύ χιούμορ άρα μην υποτιμάς τον εαυτό σου! Περνάς δύσκολα οπότε το δικαιουσαι.

Αυτό με τις αλλαγές στον ύπνο είναι αναμενόμενο στη φάση μας. Τώρα για τις αλλεργίες σας έχω ξαναπεί πόσο σας θαυμάζω για την υπομονή σας όσες το αντιμετωπίζετε. 

Εμάς θα μας βάλει σε στερεές τροφές μόλις κλείσουμε τον πέμπτο αν και μου φαίνεται λίγο νωρίς αλλά τον  βρήκε αρκετά ώριμο το μπεμπακο. Ποια είμαι εγώ που θα πάω κόντρα στη γιατρό? 

Επίσης, οι αναγωγές κορυφώνονται στον 4ο μήνα. Κι εμείς αλλάζουμε ρούχα 3 φορές τη μέρα. Χαμός γίνεται γιατί προσπαθεί να σηκωθεί κι από το σφίξιμο τα βγάζει.

Εμείς κανονίσαμε βάφτιση στις 17.7 αλλά δεν έχω καθόλου όρεξη να ασχοληθώ. Με εξοντώνει ο μικρός ,κάθε βράδυ είμαι κομμάτια!! Δύσκολο ρε παιδιά χωρίς βοήθεια. Και είναι ένα παιδί μόνο, πού να κάνεις δεύτερο!? Ηρωίδες οι πολυτεκνες-διτεκνες. 

Ακριβωωωςςς ηρωιδες!!!! Δεν υπάρχει στο μυαλό μου εικόνα ακόμα πως θα μπορούσε να είναι (με εμένα ακόμα στο σπίτι). Σ ευχαριστώ για την αναγνώριση του χιούμορ!! Χάχα. Κανένας θαυμασμός. Νομίζω απλά ότι δεν υπάρχει άλλη λύση. Βλέποντας και κάνοντας πάω.... Ευτυχώς μέσα σε όλα αυτά με την επαναεισαγωγη έχω κάνει τρελό τσιμπουσι. Το τυρόπιτακι η καρμπονάρα και ο τραχανάς πάει κ έρχεται!!! Βάφτιση ούτε εγώ θέλω να κάνω...θα μου μείνουν τα υλικά αν το μετανιώσω και θα κάνω γκιβαγουει στην ομάδα κορίτσια!!! 

Just now, Gogo1994 είπε:

Α ρε Αργυρώ μου καλημερααα 

Αλήθεια σε θαυμάζω για την υπομονή ...μπορεί να πέφτει κ καμμία τσιριδα αλλά μπράβο γιατί αυτό που περνάς εύκολο δεν είναι...

Ωστόσο "τανευραμουκαροτσι" κανω κ γω πολλά σετ επαναλήψεων .μπράτσα τουλάχιστον θα κάνουμε χαχχα

Τουμπανα θα είμαστε το καλοκαιράκι!!!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Πολύ καιρό έχουμε να τα πούμε,σας διαβάζω αποσπασματικά,στέλνω κουράγια και δύναμη σε όλες σας!

Η μικρή από 2,5μηνων μέχρι 4,5 που είναι τώρα κοιμαται σερί 8ωρα,9ωρα ακόμα και 10ωρα τη νύχτα! Την πρώτη φορά που συνέβη αυτό,πανικοβλήθηκα ότι κάτι έπαθε το παιδί!Βέβαια δεν κοιμάται ΚΑΘΟΛΟΥ μες στη μέρα,άντε κάνα δεκάλεπτο πάνω μου στο τσακιρ κέφι! Θηλάζω αποκλειστικά και πίνει όλη μέρα δίχως αύριο (αναπληρώνει φαντάζομαι και τις αφαγιες της νύχτας)Αγχώνομαι λίγο γιατί τον Μάη επιστρέφω στη δουλειά,οπότε όλο το πρόγραμμα θα έρθει τούμπα..

Στους 6μηνες θα ξεκινήσουμε στερεές,μάλλον με τη μέθοδο baby led weaning,είδα που το γραφε και κάποια άλλη μαμά παραπάνω! 

Από κιλα,πήρα 20 στην εγκυμοσύνη και πλέον έχω χάσει και 3εξτρα προ εγκυμοσύνης. Με τρέχει η μαντάμ ,κάτι και το ξεζουμισμα..

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς,βαστάτε γερά:-P

  • Μου αρέσει 7

RCIAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενα μου κοριτσακια καλο Σαββατοκυριακο! Τί κανετε; Ειδα χτες κινηση στην ομαδα μας και ξεκινησα.να γραφω, το διεκοψα τοσες φορες που λεω θα το πιασω ξανα σημερα!

Εδω τα νεα μας εχουν ως εξης! Ο Ραφαηλακος μπηκε στο δωματιο του! Ναι το ξερω πολυ νωρις, αλλα ξυπνουσε συνεχεια με το που εμπαινα στο δωματιο...Πηγαιναμε σαλονι, κοιμοταν και ξανα οταν επιστρεφαμε το.ιδιο, οπουε.λεμε.το παιδι ειναι ετοιμο και τον βαλαμε δωματιο. Για Ελληνας γιος πολυ ανεξαρτητος βγηκε παντως! Αν φυγει και απο.το.σπιτι πριν τα 30 ε αυτο ηταν!! Ξεκιναμε την επομενη βδομαδα στερεες, με πουρε καροτου και.να δουμε.πως θα παει! Γενικα ειναο πολυ ζωηρο μωρακι, ολο γυριζει και κουνιεται αλλα και ολο γελαει! Καποιες μερες ειναι πολυ ομορφες, καποιες αλλες βγαινουμε οφ αλλα πλεον ειμαι.και εγω αρκετα καλυτερα ψυχολογικα! Ελπιζω συντομα να παμε.και Ελλαδα...

Θεμα.κιλα.αχχχχ! Βγηκα απο το μαιευτηριο.με.+2 απο την εγκυμοσυνη και μετα αρχισε να ανεβαινει η ζυγαρια και ξεκινησα διατροφη, που απλα με κραταει στα ιδια βλεπω, γραμμαριο δε φευγει...Η γιατρος.ειπε.οτι πολλες γυναικες δεν χανουν λογο θηλασμου...Τι να πω; Στοχος λοιπον να μην παρω κιλα και απο.το.καλοκαιρι βλεπουμε! Γυμναστικη εκανα γιογκα, αυτο το μηνα ομως σταματησα και ευχομαι.να ξαναξεκινησω...Πολυ δουλεια ο αντρας μου και δυσκολα χωρις βοηθεια με το μωρο...

Σας ζαλισα!!!! Καλη δυναμη στα κοριτσια μας με τις αλλεργιες...Ειναι πολυ δυσκολο κοριτσια μου και ευχομαι να βρεθει συντομα.τι.ενοχλει τα.μωρακια...Καλη δυναμη αε οσα κοριτσια μας ζοριζονται ψυχολογικα για τον οποιο λογο...Ημουν εκει και θυμαμαι...Ολα.επανερχονται θελω να πιστευω, δεν ειναι η μητροτητα, τουλαχιστον για μενα, οπως στις διαφημισεις και η ρημαδα η κλεισουρα δε βοηθαει καθολου...

 

 

  • Μου αρέσει 10

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Ακριβωωωςςς ηρωιδες!!!! Δεν υπάρχει στο μυαλό μου εικόνα ακόμα πως θα μπορούσε να είναι (με εμένα ακόμα στο σπίτι). Σ ευχαριστώ για την αναγνώριση του χιούμορ!! Χάχα. Κανένας θαυμασμός. Νομίζω απλά ότι δεν υπάρχει άλλη λύση. Βλέποντας και κάνοντας πάω.... Ευτυχώς μέσα σε όλα αυτά με την επαναεισαγωγη έχω κάνει τρελό τσιμπουσι. Το τυρόπιτακι η καρμπονάρα και ο τραχανάς πάει κ έρχεται!!! Βάφτιση ούτε εγώ θέλω να κάνω...θα μου μείνουν τα υλικά αν το μετανιώσω και θα κάνω γκιβαγουει στην ομάδα κορίτσια!!! 

Τουμπανα θα είμαστε το καλοκαιράκι!!!! 

Καλημερααα κορίτσια! Με έχεις πεθανει @Argyroulaμε τα σχόλια σου τέλος! @Eirini1988 υπομονή και στις δυο με τις αλλεργίες ευχομαι συντομα να βρείτε τι γινεται και με τις στέρεες να είναι καλυτερα.. @Alexandra P.  Και εγώ δεν εχω βοήθεια η μαμά μου μένει σχετικά σε διπλα χωριό αλλά προσέχει το παππου μ που είναι στο κρεβάτι και δεν θέλω να τη φέρνω κ εδω οποτε απο τη ημέρα που γέννησα είμαι μόνη στο σπιτι...και εγώ θέλω να αρχίσω baby led και θα ρωτησω τώρα αρχές του μήνα τον παιδιατρο.. Βέβαια η κουμπαρα μου άρχισε στον 6 προς τον 7ο γιατιντην είχε πει ότι θα το διαχειριζεται καλυτερα το μωρό.. Αμα έχετε πληροφοριες να μας πειτε!! @Gogo1994 το τα #νευραμουκαροτσι είναι η μόνη γυμναστική που κάνω χαχα.. Το έχω λιώσει κ έχω μάθει να Αποφευγω  όλα τα έπιπλα σε όλα τα δωμάτια χαχα.. @MumMaria   είσαι όντως ηρωίδα με δυο παιδια δεν το συζητώ.. @magda15 και εμένα η μικρή μου το βραδυ έτσι κοιμόταν και τώρα έχει λίγες μέρες ξυπνάει κανονικότατα ίσως κ είναι κ από τ άλμα.. Και το χέρι βέβαια στο στόμα μανιωδώς.. @Υβόννη μου σε σκεφτομουν! Πολυ γενναίο να τον βάλετε στο δωμάτιο του.. Εγώ την έχω έννοια όλο το βράδυ κ ακόμα όταν δεν ξυπνάει ξυπνάω εγώ για να τη δω!! 

  • Μου αρέσει 8

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια απ τη βροχερή Θεσσαλονίκη!!!

Να σας ρωτήσω όταν κοιμούνται γυρνάνε μπρούμυτα και τα δικά σας μωρά;;; Όλη μέρα φέρνει γύρες και χθες το έκανε και ενώ κοιμόταν. Όσες φορές άνοιξα τα μάτια τον είδα σε αυτή τη θέση. Το γυρνούσα εγώ σιγά σιγά γιατί υποτίθεται δεν κάνει. Συμβαίνει και σε σας; Να τον αφήνω;

Στα κιλά τώρα.... Εγώ στην εγκυμοσύνη έβαλα 16. Έφτασα τα 72. Φεύγοντας απ το νοσοκομείο ήμουν 70. Εμφάνισα τρομερό πρηξιμο μετά τη γεννά όποτε τα κιλά σταθερά εκεί. Σιγά σιγά στου επόμενους μηνες έφτασα τα 62,5 με 63. Αλλά είμαι σταθερά εκεί εδώ και δυο μηνες. Βέβαια δεν βοηθάει και πολύ η όλη αλλαγή στη διατροφή μου με την αποχή απ τα γαλακτοκομικά. Γυμναστική προσπαθώ λίγο όσο μ αφήνει ο Ταρζάν. Μες στη μέρα δεν πολυκοιμαται. Για να κοιμηθεί βγαίνουμε βόλτα με το καροτσι. Καταλαβαίνεται όποτε. Αλλά θα μιλήσω με διατροφολόγο ( όχι τίποτα έχουμε κλείσει και βάφτιση το Μάιο και θέλω να είμαι στα καλύτερα μου). Οσον αφορά τη χαλάρωση η κοιλιά μου ειναι πολύ καλά. Ίσως επειδή ήταν μικρή όσο ήμουν έγκυος. Το στήθος όμως είναι για κλάματα. Εκεί που ήταν μικρό και στητό τώρα είναι χαλαρό πολύ και πεσμένο. Ελπίζω με το που σταματήσω το θηλασμο κάπως να στρωσει.

@Gogo1994 θέλω κι εφω να πάρω τέτοιο πουφ. Βολεύει; Αρέσει στον μικρό;

@Argyroula θα σε κρατάω ενήμερη... 

κοριτσια επειδή είδα συζήτηση για blw να σας πω ότι κι εγώ ενημερώνομαι πολύ σχετικά κσι θα ήθελα πολύ να ακολουθήσω τη μέθοδο. Θα μιλήσω και με την παιδίατρο σχετικά να δω τι θα πει. Βέβαια απ ότι διαβάζω γενικά στην Ελλάδα οι περισσότεροι παιδίατροι δεν είναι και τόσο υπέρ.

  • Μου αρέσει 6

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Πετάγομαι λίγο να σας πω στα γρήγορα ότι σας σκέφτομαι όλες και είμαι εδώ και σας διαβάζω! Σας θαυμάζω! Και μου λείπετε !!! 
Κουραγιο με ειδικές διατροφές κορίτσια να είναι καλά τα παιδάκια πρώτα!!!! 
Υπομονη με τα κιλά μανούλες συμπάσχω!!! 
Για το blw αναζητήστε και ειδικούς παιδικουσ διατροφολόγους γιατί οι περισσότεροι(όχι όλοι) παιδίατροι δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι & δεν τον προτείνουν καν! Επίσης ενδεικτική ηλικία γι το blw όσο καλά κ αν είναι ανεπτυγμένο το παιδί και ώριμο και ποσό μάλλον όταν θηλάζει αποκλειστικά είναι 6+ μήνες !!! 
για ότι θέλετε είμαι εδώ!!!

Ευτυχως έχω κ εγώ καλό κοριτσάκι (σε σχέση με τον Ταλιμπάν Γιώργο) και προλαβαίνω κάποια πράγματα ... κατά τα αλλά ο Γιώργος ψάχνει να βρει το μπελά του αχαχαχαχαχαχ όταν μια μέρα έκανε σκανταλιές του είπα αυτή την έκφραση κ ο γλυκούλης μου καταλαβαίνει μόνο την κυριολεκτική έννοια της λέξης (πως αλλιώς άλλωστε είναι μόνο 3) και νομίζει ότι θα τον βρει με φακό ίσως ....;;;;!!!!!! Αχαχαχχαχα Γιατί απ ότι λέει δεν μπορεί να τον βρει όσο κ αν ψάχνει    αχαχαχαχχαχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 8

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Despoina Mar είπε:

Καλημερααα κορίτσια! Με έχεις πεθανει @Argyroulaμε τα σχόλια σου τέλος! @Eirini1988 υπομονή και στις δυο με τις αλλεργίες ευχομαι συντομα να βρείτε τι γινεται και με τις στέρεες να είναι καλυτερα.. @Alexandra P.  Και εγώ δεν εχω βοήθεια η μαμά μου μένει σχετικά σε διπλα χωριό αλλά προσέχει το παππου μ που είναι στο κρεβάτι και δεν θέλω να τη φέρνω κ εδω οποτε απο τη ημέρα που γέννησα είμαι μόνη στο σπιτι...και εγώ θέλω να αρχίσω baby led και θα ρωτησω τώρα αρχές του μήνα τον παιδιατρο.. Βέβαια η κουμπαρα μου άρχισε στον 6 προς τον 7ο γιατιντην είχε πει ότι θα το διαχειριζεται καλυτερα το μωρό.. Αμα έχετε πληροφοριες να μας πειτε!! @Gogo1994 το τα #νευραμουκαροτσι είναι η μόνη γυμναστική που κάνω χαχα.. Το έχω λιώσει κ έχω μάθει να Αποφευγω  όλα τα έπιπλα σε όλα τα δωμάτια χαχα.. @MumMaria   είσαι όντως ηρωίδα με δυο παιδια δεν το συζητώ.. @magda15 και εμένα η μικρή μου το βραδυ έτσι κοιμόταν και τώρα έχει λίγες μέρες ξυπνάει κανονικότατα ίσως κ είναι κ από τ άλμα.. Και το χέρι βέβαια στο στόμα μανιωδώς.. @Υβόννη μου σε σκεφτομουν! Πολυ γενναίο να τον βάλετε στο δωμάτιο του.. Εγώ την έχω έννοια όλο το βράδυ κ ακόμα όταν δεν ξυπνάει ξυπνάω εγώ για να τη δω!! 

Εγώ τα έπιπλα δεν έχω μάθει να τα αποφευγω ακόμη οπότε σε κάθε τρακάρισμα έχουμε κ ένα ειρωνικό γελακια από το γιο μου χαχαχα

πρίν από 11 λεπτά , Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια απ τη βροχερή Θεσσαλονίκη!!!

Να σας ρωτήσω όταν κοιμούνται γυρνάνε μπρούμυτα και τα δικά σας μωρά;;; Όλη μέρα φέρνει γύρες και χθες το έκανε και ενώ κοιμόταν. Όσες φορές άνοιξα τα μάτια τον είδα σε αυτή τη θέση. Το γυρνούσα εγώ σιγά σιγά γιατί υποτίθεται δεν κάνει. Συμβαίνει και σε σας; Να τον αφήνω;

Στα κιλά τώρα.... Εγώ στην εγκυμοσύνη έβαλα 16. Έφτασα τα 72. Φεύγοντας απ το νοσοκομείο ήμουν 70. Εμφάνισα τρομερό πρηξιμο μετά τη γεννά όποτε τα κιλά σταθερά εκεί. Σιγά σιγά στου επόμενους μηνες έφτασα τα 62,5 με 63. Αλλά είμαι σταθερά εκεί εδώ και δυο μηνες. Βέβαια δεν βοηθάει και πολύ η όλη αλλαγή στη διατροφή μου με την αποχή απ τα γαλακτοκομικά. Γυμναστική προσπαθώ λίγο όσο μ αφήνει ο Ταρζάν. Μες στη μέρα δεν πολυκοιμαται. Για να κοιμηθεί βγαίνουμε βόλτα με το καροτσι. Καταλαβαίνεται όποτε. Αλλά θα μιλήσω με διατροφολόγο ( όχι τίποτα έχουμε κλείσει και βάφτιση το Μάιο και θέλω να είμαι στα καλύτερα μου). Οσον αφορά τη χαλάρωση η κοιλιά μου ειναι πολύ καλά. Ίσως επειδή ήταν μικρή όσο ήμουν έγκυος. Το στήθος όμως είναι για κλάματα. Εκεί που ήταν μικρό και στητό τώρα είναι χαλαρό πολύ και πεσμένο. Ελπίζω με το που σταματήσω το θηλασμο κάπως να στρωσει.

@Gogo1994 θέλω κι εφω να πάρω τέτοιο πουφ. Βολεύει; Αρέσει στον μικρό;

@Argyroula θα σε κρατάω ενήμερη... 

κοριτσια επειδή είδα συζήτηση για blw να σας πω ότι κι εγώ ενημερώνομαι πολύ σχετικά κσι θα ήθελα πολύ να ακολουθήσω τη μέθοδο. Θα μιλήσω και με την παιδίατρο σχετικά να δω τι θα πει. Βέβαια απ ότι διαβάζω γενικά στην Ελλάδα οι περισσότεροι παιδίατροι δεν είναι και τόσο υπέρ.

Δεν μας ήρθε ακόμα το πουφ θα σας πω εντυπώσεις μόλις το παραλάβουμε αλλά ελπίζω να του άρεσει επειδή του αρέσει η καθιστή στάση πια πολύ

Just now, Geo81 είπε:

Πετάγομαι λίγο να σας πω στα γρήγορα ότι σας σκέφτομαι όλες και είμαι εδώ και σας διαβάζω! Σας θαυμάζω! Και μου λείπετε !!! 
Κουραγιο με ειδικές διατροφές κορίτσια να είναι καλά τα παιδάκια πρώτα!!!! 
Υπομονη με τα κιλά μανούλες συμπάσχω!!! 
Για το blw αναζητήστε και ειδικούς παιδικουσ διατροφολόγους γιατί οι περισσότεροι(όχι όλοι) παιδίατροι δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι & δεν τον προτείνουν καν! Επίσης ενδεικτική ηλικία γι το blw όσο καλά κ αν είναι ανεπτυγμένο το παιδί και ώριμο και ποσό μάλλον όταν θηλάζει αποκλειστικά είναι 6+ μήνες !!! 
για ότι θέλετε είμαι εδώ!!!

Ευτυχως έχω κ εγώ καλό κοριτσάκι (σε σχέση με τον Ταλιμπάν Γιώργο) και προλαβαίνω κάποια πράγματα ... κατά τα αλλά ο Γιώργος ψάχνει να βρει το μπελά του αχαχαχαχαχαχ όταν μια μέρα έκανε σκανταλιές του είπα αυτή την έκφραση κ ο γλυκούλης μου καταλαβαίνει μόνο την κυριολεκτική έννοια της λέξης (πως αλλιώς άλλωστε είναι μόνο 3) και νομίζει ότι θα τον βρει με φακό ίσως ....;;;;!!!!!! Αχαχαχχαχα Γιατί απ ότι λέει δεν μπορεί να τον βρει όσο κ αν ψάχνει    αχαχαχαχχαχαχα

Αχουυυυ πόσο τέλειος ο μικρός που ψάχνει το μπελά του ο γλυκός μουυυυνα τα χαίρεσαι κοπέλα μου

 

 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 2

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Geo81 είπε:

Πετάγομαι λίγο να σας πω στα γρήγορα ότι σας σκέφτομαι όλες και είμαι εδώ και σας διαβάζω! Σας θαυμάζω! Και μου λείπετε !!! 
Κουραγιο με ειδικές διατροφές κορίτσια να είναι καλά τα παιδάκια πρώτα!!!! 
Υπομονη με τα κιλά μανούλες συμπάσχω!!! 
Για το blw αναζητήστε και ειδικούς παιδικουσ διατροφολόγους γιατί οι περισσότεροι(όχι όλοι) παιδίατροι δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι & δεν τον προτείνουν καν! Επίσης ενδεικτική ηλικία γι το blw όσο καλά κ αν είναι ανεπτυγμένο το παιδί και ώριμο και ποσό μάλλον όταν θηλάζει αποκλειστικά είναι 6+ μήνες !!! 
για ότι θέλετε είμαι εδώ!!!

Ευτυχως έχω κ εγώ καλό κοριτσάκι (σε σχέση με τον Ταλιμπάν Γιώργο) και προλαβαίνω κάποια πράγματα ... κατά τα αλλά ο Γιώργος ψάχνει να βρει το μπελά του αχαχαχαχαχαχ όταν μια μέρα έκανε σκανταλιές του είπα αυτή την έκφραση κ ο γλυκούλης μου καταλαβαίνει μόνο την κυριολεκτική έννοια της λέξης (πως αλλιώς άλλωστε είναι μόνο 3) και νομίζει ότι θα τον βρει με φακό ίσως ....;;;;!!!!!! Αχαχαχχαχα Γιατί απ ότι λέει δεν μπορεί να τον βρει όσο κ αν ψάχνει    αχαχαχαχχαχαχα

Τι γλυκουλης που είναι μωρέ χαχα

  • Μου αρέσει 2

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια απ τη βροχερή Θεσσαλονίκη!!!

Να σας ρωτήσω όταν κοιμούνται γυρνάνε μπρούμυτα και τα δικά σας μωρά;;; Όλη μέρα φέρνει γύρες και χθες το έκανε και ενώ κοιμόταν. Όσες φορές άνοιξα τα μάτια τον είδα σε αυτή τη θέση. Το γυρνούσα εγώ σιγά σιγά γιατί υποτίθεται δεν κάνει. Συμβαίνει και σε σας; Να τον αφήνω;

Στα κιλά τώρα.... Εγώ στην εγκυμοσύνη έβαλα 16. Έφτασα τα 72. Φεύγοντας απ το νοσοκομείο ήμουν 70. Εμφάνισα τρομερό πρηξιμο μετά τη γεννά όποτε τα κιλά σταθερά εκεί. Σιγά σιγά στου επόμενους μηνες έφτασα τα 62,5 με 63. Αλλά είμαι σταθερά εκεί εδώ και δυο μηνες. Βέβαια δεν βοηθάει και πολύ η όλη αλλαγή στη διατροφή μου με την αποχή απ τα γαλακτοκομικά. Γυμναστική προσπαθώ λίγο όσο μ αφήνει ο Ταρζάν. Μες στη μέρα δεν πολυκοιμαται. Για να κοιμηθεί βγαίνουμε βόλτα με το καροτσι. Καταλαβαίνεται όποτε. Αλλά θα μιλήσω με διατροφολόγο ( όχι τίποτα έχουμε κλείσει και βάφτιση το Μάιο και θέλω να είμαι στα καλύτερα μου). Οσον αφορά τη χαλάρωση η κοιλιά μου ειναι πολύ καλά. Ίσως επειδή ήταν μικρή όσο ήμουν έγκυος. Το στήθος όμως είναι για κλάματα. Εκεί που ήταν μικρό και στητό τώρα είναι χαλαρό πολύ και πεσμένο. Ελπίζω με το που σταματήσω το θηλασμο κάπως να στρωσει.

@Gogo1994 θέλω κι εφω να πάρω τέτοιο πουφ. Βολεύει; Αρέσει στον μικρό;

@Argyroula θα σε κρατάω ενήμερη... 

κοριτσια επειδή είδα συζήτηση για blw να σας πω ότι κι εγώ ενημερώνομαι πολύ σχετικά κσι θα ήθελα πολύ να ακολουθήσω τη μέθοδο. Θα μιλήσω και με την παιδίατρο σχετικά να δω τι θα πει. Βέβαια απ ότι διαβάζω γενικά στην Ελλάδα οι περισσότεροι παιδίατροι δεν είναι και τόσο υπέρ.

Ειρήνη εμένα η μικρή (λόγω κολικων ίσως;; ) εμαθε να κοιμάται μπρούμυτα πάνω μου,οπότε όταν την άφηνα λίκνο μετά από λίγο ξυπνούσε,το συζήτησα με την παιδίατρο κ όταν πήγε 3μιση μηνών κ είχε δυναμη πλέον να γυρίσει,την άφηνα κ κοιμόταν κ μπρούμυτα.ετσι κ τώρα,πλάγια κ μπρούμυτα βολεύεται μόνο κ εγώ την αφήνω.κανει τους καλύτερους υπνους.ρωτα την παιδίατρο σου αλλά νομίζω κοντά 5 μηνών που είναι τα μωρα μας δεν υπάρχει φόβος .

10 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!Επιτέλους ξαναπήραμε μπρος! Κορίτσια είμαι σε οριακή κατάσταση! Καταρχήν περιμένω από Δευτέρα οδηγίες παιδιάτρου και αλλεργιολογου οι οποίες μέχρι στιγμής δεν έχουν καμία σύμπνοια. Αλλεργία έχουμε σε τι δεν ξέρω ακόμα... Κάνω επαναεισαγωγη γαλακτοκομικων  και έκανε αίμα την 10η μέρα, 3 μέρες αφού ήπια γάλα! Με διαρροϊκές κενώσεις και ιστορίες... Τώρα έχει να κάνει κακά 4 μέρες οπότε πάλι ένα χαλί θα γίνει το πράγμα...Κουραστηκα να βλέπω το παιδί μου έτσι! Εντεταξυ πάει το αγγελάκι που είχα προ 15ημερου. Ξυπνάει 3 φορές την νύχτα και τρώει και δεν ξανακοιμαται καθόλου εύκολα. Το γύρισε στο αγκαλιά και οοοο και βογκαω κι εγώ μαζί με τα οοοο. Όλη μέρα αγκαλιά  τσιριδα πολληηηη γκρινιά και καθόλου ξεκούραση. Και η αλλεργιολογος μας λέει ξεκινήστε στερεες... Ειδική διατροφή για αποχη και εισαγωγή σε στερεες σε αλλεργικό παιδί και όλα αυτά μόνη μου γιατί (ευτυχώς κατά τα άλλα) ανοίγει ο Σπύρος το μαγαζί σε λίγες μέρες! Καταλαβαίνεται την διάθεση μου. Μα είμαι που είμαι ρεχω φτάσει την γκρίνια σε άλλο επίπεδο! Ουφ τα είπα... Τωρα σε σχέση με τα κιλά εγώ ξεκίνησα 57 έφτασα 66. Βγήκα από το μαιευτήριο 59 και τα ξαναπήρα χάχα. Τώρα είμαι 61! Αλλά με τόσο υδατανθρακα που να χασω η γυναίκα.! Έκανα και γενικές αίματος και όλα τα συναφή και το ζάχαρο μια χαρά κορίτσια.! Έχω κάτι κρυστάλλους στα ουρά και πρέπει να το ψάξω αλλά δεν έχω αντοχές τώρα τώρα ελπίζω να μην πεθαίνω! Χαχα

Παπλωμααα.... 

Α για γυμναστική τι να σας πω... Κάνω μια τεεελεια που λέγεται "τανεύραμουκαρότσι". Μπρος πίσω το καρότσι με τα πόδια και κουνάω τον μπέμπη για να σταματήσει να γκρινιάζει. Υπάρχουν μερες που κάνω και 100 σετ των 100 επαναλήψεων. 

Κάνε μου update με τις στερεες αλλεργιομανα γιατί έχω αγχωθεί!! Και καλά κουράγια!!! Κανείς προσπάθειαρα κι εσύ!!!! 

Μαράκι μου δηλαδή η μπεμπούλα έχει παλλινδρομηση? Εννοώ γι αυτό ξεκινήσατε στερεες νωρίτερα για τις γουλιες?? Ρωτάω για να καταλάβω πως πάει αυτό το θέμα γιατί νόμιζα ότι τα μπεμπακια ξεκινάνε μετά τον 6ο και τώρα που μου το είπε κ εμενα η αλλεργιολογος κάπως αγχώθηκα. Τι ωραία που κάθεται μόνη της και έχεις χρόνο και για τον Βασιλακο!!! Καλή δύναμη duomama!! 

Καλέ στείλε μου σε μήνυμα αυτό το πουφ το είναι δεν το ξέρω καθόλου ακούγεται τέλειο. Έχει και διακόπτη που κλείνει η μουρμούρα και η τσιριδα μήπως?? Χαχα

Έλα Αργυρώ κ καλά κουραγια με τις αλλεργίες κοπέλα μου.

Εμένα η μικρή δεν έχει γοπ με την έννοια ότι χρήζει αγωγή ή ειδικό γάλα,τα περισσότερα μωράκια έχουν μια κάποιου βαθμού παλινδρομηση (εμείς περισσότερο από άλλα) αλλά όσο βάζει γραμμάρια η παιδίατρος μας δεν αγχώνεται.λογω βέβαια των γουλιών κ ότι δεν θηλάζω,η γιατρός μας είπε να ξεκινήσουμε 4 μιση μηνών κρεμουλα μπας κ ηρεμήσει λίγο το γαστρεντερικό της,με την λογική τι σκόνη γάλα,τι σκόνη κρέμα; Παρ'ολα αυτά κ στον γιο μου που θηλαζε κ αποκλειστικά κ δεν έβγαλε ποτέ ούτε μια γουλια,μας ξεκίνησε τον 5ο μήνα.αρα θα σου πω ότι έχει μάλλον να κανει με την γραμμή που ακολουθεί ο κάθε παιδίατρος κ μετά με την κλινική κατάσταση του μωρού.

Υ.γ πάντως σκέψου ότι με το που θα ξεκινήσεις στερεές,δεν πάει να πει ότι θα τρώει κ κατευθείαν ή όσο πρέπει.μεχρι να μάθει το κουτάλι ,μπορεί να περάσουν μέρες,μην σου πω εβδομάδες.ε με τα πολλά ικανοποιητικά θα τρώει στις 2 βδομαδες με μήνα ίσως.τσουυυπ τον επιασες κ τον 6ο έτσι.;)

6 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημερααα κορίτσια! Με έχεις πεθανει @Argyroulaμε τα σχόλια σου τέλος! @Eirini1988 υπομονή και στις δυο με τις αλλεργίες ευχομαι συντομα να βρείτε τι γινεται και με τις στέρεες να είναι καλυτερα.. @Alexandra P.  Και εγώ δεν εχω βοήθεια η μαμά μου μένει σχετικά σε διπλα χωριό αλλά προσέχει το παππου μ που είναι στο κρεβάτι και δεν θέλω να τη φέρνω κ εδω οποτε απο τη ημέρα που γέννησα είμαι μόνη στο σπιτι...και εγώ θέλω να αρχίσω baby led και θα ρωτησω τώρα αρχές του μήνα τον παιδιατρο.. Βέβαια η κουμπαρα μου άρχισε στον 6 προς τον 7ο γιατιντην είχε πει ότι θα το διαχειριζεται καλυτερα το μωρό.. Αμα έχετε πληροφοριες να μας πειτε!! @Gogo1994 το τα #νευραμουκαροτσι είναι η μόνη γυμναστική που κάνω χαχα.. Το έχω λιώσει κ έχω μάθει να Αποφευγω  όλα τα έπιπλα σε όλα τα δωμάτια χαχα.. @MumMaria   είσαι όντως ηρωίδα με δυο παιδια δεν το συζητώ.. @magda15 και εμένα η μικρή μου το βραδυ έτσι κοιμόταν και τώρα έχει λίγες μέρες ξυπνάει κανονικότατα ίσως κ είναι κ από τ άλμα.. Και το χέρι βέβαια στο στόμα μανιωδώς.. @Υβόννη μου σε σκεφτομουν! Πολυ γενναίο να τον βάλετε στο δωμάτιο του.. Εγώ την έχω έννοια όλο το βράδυ κ ακόμα όταν δεν ξυπνάει ξυπνάω εγώ για να τη δω!! 

Δέσποινα ο 4ος είναι μήνας φουλ στο άλμα άρα να ξέρεις δεν είναι ενδεικτικό του ύπνου που κάνει/θα κάνει το παιδί.εδω κ η δικιά μου που μέχρι κ 12ωρο σερί έχει κάνει (μιας κ πείνα για γάλα δεν ζήσαμε ως τώρα ΠΟΤΈ ) πριν καμιά βδομάδα μας έκανε αρκετά περίεργα στον ύπνο της,τώρα πάλι στρώνει σιγά σιγά. Τα άλματα τα μετράμε από την Πητ μας την αρχική κ όχι από την ημερομηνία γέννησης τους άρα αν θυμάμαι καλά εμείς ειμασταν κ πολύ κοντα στις Πητ μας.

4 ώρες πρίν, Geo81 είπε:

Πετάγομαι λίγο να σας πω στα γρήγορα ότι σας σκέφτομαι όλες και είμαι εδώ και σας διαβάζω! Σας θαυμάζω! Και μου λείπετε !!! 
Κουραγιο με ειδικές διατροφές κορίτσια να είναι καλά τα παιδάκια πρώτα!!!! 
Υπομονη με τα κιλά μανούλες συμπάσχω!!! 
Για το blw αναζητήστε και ειδικούς παιδικουσ διατροφολόγους γιατί οι περισσότεροι(όχι όλοι) παιδίατροι δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι & δεν τον προτείνουν καν! Επίσης ενδεικτική ηλικία γι το blw όσο καλά κ αν είναι ανεπτυγμένο το παιδί και ώριμο και ποσό μάλλον όταν θηλάζει αποκλειστικά είναι 6+ μήνες !!! 
για ότι θέλετε είμαι εδώ!!!

Ευτυχως έχω κ εγώ καλό κοριτσάκι (σε σχέση με τον Ταλιμπάν Γιώργο) και προλαβαίνω κάποια πράγματα ... κατά τα αλλά ο Γιώργος ψάχνει να βρει το μπελά του αχαχαχαχαχαχ όταν μια μέρα έκανε σκανταλιές του είπα αυτή την έκφραση κ ο γλυκούλης μου καταλαβαίνει μόνο την κυριολεκτική έννοια της λέξης (πως αλλιώς άλλωστε είναι μόνο 3) και νομίζει ότι θα τον βρει με φακό ίσως ....;;;;!!!!!! Αχαχαχχαχα Γιατί απ ότι λέει δεν μπορεί να τον βρει όσο κ αν ψάχνει    αχαχαχαχχαχαχα

Το blw το σκεφτόμουν κι εγω από τον Βασίλη αλλά κοτεψα να πω την αλήθεια κ δεν είχα βρει κ το κατάλληλο υποστηρικτικό περιβάλλον.αλλα ξέρω κι εγώ ότι μιλάμε πάντα από τον 6ο κ μετά.

4 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Εγώ τα έπιπλα δεν έχω μάθει να τα αποφευγω ακόμη οπότε σε κάθε τρακάρισμα έχουμε κ ένα ειρωνικό γελακια από το γιο μου χαχαχα

Δεν μας ήρθε ακόμα το πουφ θα σας πω εντυπώσεις μόλις το παραλάβουμε αλλά ελπίζω να του άρεσει επειδή του αρέσει η καθιστή στάση πια πολύ

Αχουυυυ πόσο τέλειος ο μικρός που ψάχνει το μπελά του ο γλυκός μουυυυνα τα χαίρεσαι κοπέλα μου

 

 

Ρε γωγω για πες αυτό το πουφ που το βρίσκουμε γιατί κι εμένα μου καλαρεσε:P

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Geo81 είπε:

Πετάγομαι λίγο να σας πω στα γρήγορα ότι σας σκέφτομαι όλες και είμαι εδώ και σας διαβάζω! Σας θαυμάζω! Και μου λείπετε !!! 
Κουραγιο με ειδικές διατροφές κορίτσια να είναι καλά τα παιδάκια πρώτα!!!! 
Υπομονη με τα κιλά μανούλες συμπάσχω!!! 
Για το blw αναζητήστε και ειδικούς παιδικουσ διατροφολόγους γιατί οι περισσότεροι(όχι όλοι) παιδίατροι δεν είναι πλήρως ενημερωμένοι & δεν τον προτείνουν καν! Επίσης ενδεικτική ηλικία γι το blw όσο καλά κ αν είναι ανεπτυγμένο το παιδί και ώριμο και ποσό μάλλον όταν θηλάζει αποκλειστικά είναι 6+ μήνες !!! 
για ότι θέλετε είμαι εδώ!!!

Ευτυχως έχω κ εγώ καλό κοριτσάκι (σε σχέση με τον Ταλιμπάν Γιώργο) και προλαβαίνω κάποια πράγματα ... κατά τα αλλά ο Γιώργος ψάχνει να βρει το μπελά του αχαχαχαχαχαχ όταν μια μέρα έκανε σκανταλιές του είπα αυτή την έκφραση κ ο γλυκούλης μου καταλαβαίνει μόνο την κυριολεκτική έννοια της λέξης (πως αλλιώς άλλωστε είναι μόνο 3) και νομίζει ότι θα τον βρει με φακό ίσως ....;;;;!!!!!! Αχαχαχχαχα Γιατί απ ότι λέει δεν μπορεί να τον βρει όσο κ αν ψάχνει    αχαχαχαχχαχαχα

Αχουυυυ πόσο τέλειος ο μικρός που ψάχνει το μπελά του ο γλυκός μουυυυνα τα χαίρεσαι κοπέλα μου

 

Just now, MumMaria είπε:

Ειρήνη εμένα η μικρή (λόγω κολικων ίσως;; ) εμαθε να κοιμάται μπρούμυτα πάνω μου,οπότε όταν την άφηνα λίκνο μετά από λίγο ξυπνούσε,το συζήτησα με την παιδίατρο κ όταν πήγε 3μιση μηνών κ είχε δυναμη πλέον να γυρίσει,την άφηνα κ κοιμόταν κ μπρούμυτα.ετσι κ τώρα,πλάγια κ μπρούμυτα βολεύεται μόνο κ εγώ την αφήνω.κανει τους καλύτερους υπνους.ρωτα την παιδίατρο σου αλλά νομίζω κοντά 5 μηνών που είναι τα μωρα μας δεν υπάρχει φόβος .

Έλα Αργυρώ κ καλά κουραγια με τις αλλεργίες κοπέλα μου.

Εμένα η μικρή δεν έχει γοπ με την έννοια ότι χρήζει αγωγή ή ειδικό γάλα,τα περισσότερα μωράκια έχουν μια κάποιου βαθμού παλινδρομηση (εμείς περισσότερο από άλλα) αλλά όσο βάζει γραμμάρια η παιδίατρος μας δεν αγχώνεται.λογω βέβαια των γουλιών κ ότι δεν θηλάζω,η γιατρός μας είπε να ξεκινήσουμε 4 μιση μηνών κρεμουλα μπας κ ηρεμήσει λίγο το γαστρεντερικό της,με την λογική τι σκόνη γάλα,τι σκόνη κρέμα; Παρ'ολα αυτά κ στον γιο μου που θηλαζε κ αποκλειστικά κ δεν έβγαλε ποτέ ούτε μια γουλια,μας ξεκίνησε τον 5ο μήνα.αρα θα σου πω ότι έχει μάλλον να κανει με την γραμμή που ακολουθεί ο κάθε παιδίατρος κ μετά με την κλινική κατάσταση του μωρού.

Υ.γ πάντως σκέψου ότι με το που θα ξεκινήσεις στερεές,δεν πάει να πει ότι θα τρώει κ κατευθείαν ή όσο πρέπει.μεχρι να μάθει το κουτάλι ,μπορεί να περάσουν μέρες,μην σου πω εβδομάδες.ε με τα πολλά ικανοποιητικά θα τρώει στις 2 βδομαδες με μήνα ίσως.τσουυυπ τον επιασες κ τον 6ο έτσι.;)

Δέσποινα ο 4ος είναι μήνας φουλ στο άλμα άρα να ξέρεις δεν είναι ενδεικτικό του ύπνου που κάνει/θα κάνει το παιδί.εδω κ η δικιά μου που μέχρι κ 12ωρο σερί έχει κάνει (μιας κ πείνα για γάλα δεν ζήσαμε ως τώρα ΠΟΤΈ ) πριν καμιά βδομάδα μας έκανε αρκετά περίεργα στον ύπνο της,τώρα πάλι στρώνει σιγά σιγά. Τα άλματα τα μετράμε από την Πητ μας την αρχική κ όχι από την ημερομηνία γέννησης τους άρα αν θυμάμαι καλά εμείς ειμασταν κ πολύ κοντα στις Πητ μας.

Το blw το σκεφτόμουν κι εγω από τον Βασίλη αλλά κοτεψα να πω την αλήθεια κ δεν είχα βρει κ το κατάλληλο υποστηρικτικό περιβάλλον.αλλα ξέρω κι εγώ ότι μιλάμε πάντα από τον 6ο κ μετά.

Ρε γωγω για πες αυτό το πουφ που το βρίσκουμε γιατί κι εμένα μου καλαρεσε:P

Κορίτσια μουυυυ εγώ το παραγγειλα από το superkid.gr γιατί βρήκα και διαθεσιμότητα κ όμορφα σχέδια και καλές τιμές.

Υπάρχουν και στο manena πολύ ωραία σχέδια αλλά διαθεσιμότητα δε βρήκα σε ότι μου άρεσε...και υπάρχει κ της Σόφη της καμηλοπάρδαλης 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MumMaria είπε:

Ειρήνη εμένα η μικρή (λόγω κολικων ίσως;; ) εμαθε να κοιμάται μπρούμυτα πάνω μου,οπότε όταν την άφηνα λίκνο μετά από λίγο ξυπνούσε,το συζήτησα με την παιδίατρο κ όταν πήγε 3μιση μηνών κ είχε δυναμη πλέον να γυρίσει,την άφηνα κ κοιμόταν κ μπρούμυτα.ετσι κ τώρα,πλάγια κ μπρούμυτα βολεύεται μόνο κ εγώ την αφήνω.κανει τους καλύτερους υπνους.ρωτα την παιδίατρο σου αλλά νομίζω κοντά 5 μηνών που είναι τα μωρα μας δεν υπάρχει φόβος .

Έλα Αργυρώ κ καλά κουραγια με τις αλλεργίες κοπέλα μου.

Εμένα η μικρή δεν έχει γοπ με την έννοια ότι χρήζει αγωγή ή ειδικό γάλα,τα περισσότερα μωράκια έχουν μια κάποιου βαθμού παλινδρομηση (εμείς περισσότερο από άλλα) αλλά όσο βάζει γραμμάρια η παιδίατρος μας δεν αγχώνεται.λογω βέβαια των γουλιών κ ότι δεν θηλάζω,η γιατρός μας είπε να ξεκινήσουμε 4 μιση μηνών κρεμουλα μπας κ ηρεμήσει λίγο το γαστρεντερικό της,με την λογική τι σκόνη γάλα,τι σκόνη κρέμα; Παρ'ολα αυτά κ στον γιο μου που θηλαζε κ αποκλειστικά κ δεν έβγαλε ποτέ ούτε μια γουλια,μας ξεκίνησε τον 5ο μήνα.αρα θα σου πω ότι έχει μάλλον να κανει με την γραμμή που ακολουθεί ο κάθε παιδίατρος κ μετά με την κλινική κατάσταση του μωρού.

Υ.γ πάντως σκέψου ότι με το που θα ξεκινήσεις στερεές,δεν πάει να πει ότι θα τρώει κ κατευθείαν ή όσο πρέπει.μεχρι να μάθει το κουτάλι ,μπορεί να περάσουν μέρες,μην σου πω εβδομάδες.ε με τα πολλά ικανοποιητικά θα τρώει στις 2 βδομαδες με μήνα ίσως.τσουυυπ τον επιασες κ τον 6ο έτσι.;)

Δέσποινα ο 4ος είναι μήνας φουλ στο άλμα άρα να ξέρεις δεν είναι ενδεικτικό του ύπνου που κάνει/θα κάνει το παιδί.εδω κ η δικιά μου που μέχρι κ 12ωρο σερί έχει κάνει (μιας κ πείνα για γάλα δεν ζήσαμε ως τώρα ΠΟΤΈ ) πριν καμιά βδομάδα μας έκανε αρκετά περίεργα στον ύπνο της,τώρα πάλι στρώνει σιγά σιγά. Τα άλματα τα μετράμε από την Πητ μας την αρχική κ όχι από την ημερομηνία γέννησης τους άρα αν θυμάμαι καλά εμείς ειμασταν κ πολύ κοντα στις Πητ μας.

Το blw το σκεφτόμουν κι εγω από τον Βασίλη αλλά κοτεψα να πω την αλήθεια κ δεν είχα βρει κ το κατάλληλο υποστηρικτικό περιβάλλον.αλλα ξέρω κι εγώ ότι μιλάμε πάντα από τον 6ο κ μετά.

Ρε γωγω για πες αυτό το πουφ που το βρίσκουμε γιατί κι εμένα μου καλαρεσε:P

Κατάλαβα!!! Εντάξει τώρα έτσι όπως μου το είπες ακούγεται πιο νορμάλ. Δηλαδή σαν μετάβαση... Είμαι και σ εμια ομάδα στο fb στο θηλασμός και αλλεργίες και μ έχουν αρρωστήσει εκεί μέσα τα κορίτσια με την διατροφη!!! Θα βγω νομίζω.

Blw ήθελα, το είχα σίγουρο για την ακρίβεια... Αλλά τώρα δνε ξερω. Δεν έχω μυαλό για τέτοια θέλω απλά να στρώσει το εντερακι του. 

  • Μου αρέσει 4

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια μου γλυκά !Σας διαβάζω και ευχομαι να βρείτε λύσεις στα θεματακια σας !Με τις αλλεργίες κυριως !!δεν μπορώ να βοηθήσω αλλα πιστεύω με την κατάλληλη καθοδήγηση γιατρού θα τα καταφέρετε !Αλματακια περνάμε κάποια βαρβάτα αποτι διάβασα ,,ευχομαι κ αυτά να ξεπεραστούν !!Χαιρομαι που αρχίζετε σιγά σιγά κ μιλάτε ,,αυτό σημαίνει Ισως ότι η ψυχολογία έχει ανεβεί !Μην σκάτε για τα κιλάκια θα φύγουν κάποια στιγμή !!γυμναστικη με τα μωράκια κ τα καροτσια ,ας ανοίξει κ ο καιρός ,,και θα χαθούν ολα !!!
Εμεις έχουμε ξεκινήσει ήδη κρεμουλες ,τα πάει καλα ,,κοιμάται καλα ,είναι ένα ήσυχο πλασματάκι όλο τρελα!!
καλη δύναμη και καλό κουραγιο σε όλες τις μανούλες !!

 

  • Μου αρέσει 8

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμένα. Μόλις διάβασα τα μηνυματακια σας. Με τα διάφορα που συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό, δεν προφταίνω να σας γράψω κ γω... Κοριτσαρες μου, υπομονή με τις αλλεργίες.. να το ξέρετε, είστε αξιέπαινες και αξιοθαύμαστες. Θέλει δύναμη ψυχής να κάνετε αυτά που κάνετε και να μπορείτε να τα διαχειριστείτε. Μπράβο σας!  @Argyroulaμου, όντως ζωγραφίζεις με το χιούμορ σου! Και δεν είσαι καθόλου γκρινιάρα. Κι αν δε νιώθεις καλά σε κείνη την ομάδα, βγες κορίτσι μου. @Gogo1994, νομίζω αυτοί με το πουφ πρέπει να σου δώσουν ποσοστό επί των κερδών, γιατί κ γω που το είδα που το έγραφες, το έψαξα και παρήγγειλα ένα! Χαχα♥️Η @Alexandra P. γι' ακόμα μια φορά, περιέγραψε ακριβώς και τη δική μας κατάσταση! Ταυτίστηκα 100%. Κορίτσια μου, όντως για το βράδυ, είναι το άλμα του 4ου. Και ο δικός μας ξυπνουσε πολύ και δε κοιμόταν και τώρα άρχισε σιγά σιγά να ξυπνάει μεν, αλλά να κοιμάται ευκολότερα. Στα υπόλοιπα κορίτσια μας, στέλνω επίσης την αγάπη μου και τους χαιρετισμούς μου!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...