Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημερα κορίτσια! Όσες κάνατε την αίτηση για το α21 τον Νοεμβρίο έχετε πληρωθει τίποτα? 

Έχουμε πάρει για ένα δίμηνο μόνο.τωρα τέλος Μαρτίου λογικά θα μπει το άλλο δίμηνο

Κορίτσια το επίδομα του κράτους ξέρετε πότε μπαίνει το δεύτερο 1000?


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Έχουμε πάρει για ένα δίμηνο μόνο.τωρα τέλος Μαρτίου λογικά θα μπει το άλλο δίμηνο

Κορίτσια το επίδομα του κράτους ξέρετε πότε μπαίνει το δεύτερο 1000?

6 μήνες μετά τη γεννά... Ααα εμένα δεν μπήκε ρε γαμωτο :roll:


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Gogo1994 είπε:

Αα ψάξτε το με το λογιστή σας Δεσποινάκι που αν είναι να τα πάρετε όλα μαζί

Έβαλε άλλο ibank τελικά και εγώ λέω τι γίνεται!! Τώρα τέλη του μήνα θα ξανακάνουμε για το 21'?? 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Despoina Mar είπε:

Έβαλε άλλο ibank τελικά και εγώ λέω τι γίνεται!! Τώρα τέλη του μήνα θα ξανακάνουμε για το 21'?? 

Κανονικά για το 21 το κάνες αρχές του χρόνου αλλά υπενθύμισε του το κ τώρα ...η πληρωμή θα γίνει τέλος Μαρτίου

  • Ευχαριστώ 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά για την ημέρα! Πέρσι τέτοιο καιρό έβγαζα ο, τι είχα και μόνο στην μυρωδιά του μπακαλιάρου! Τι ρομαντικό!! Χάχα 

Ρε κορίτσια να ρωτήσω εσάς ποτέ φάνηκε να βγαίνουν από το άλμα? Ο μπεμπης ειναι 19 και 5 μέρες άρα έχει μπει στην 20η άρα θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί αλλά είναι χάλια το παιδί. Ξυπνάει 3 φορές το βράδυ γκρινιάζει οοολη μέρα. Φτύνει το ζιζι αλλά τελικά μετά το θέλει. Ξαφνικά κοιμάται μόνο πάνω μου και ξυπνάει με το που τον αφήνω κάτω. Προσπαθώ να καταλάβω αν φταίνε τα γαλακτοκομικα η το άλμα... Έχει και ένα επίμονο τύπου συγκαμα στον πωπο που μου είπαν ότι είναι μύκητας (δεν έχω ιδέα το έκανα λάθος στην περιποίηση του) και βάζουμε και μια κρέμα με αντιβίωση και κορτιζόνη (τα σιχαίνομαι αυτά).

Όσο για τα θέματα μας με την αλλεργία εννοείται εχουμε και νεα και καμιά πρόοδο. Θα σας στείλω ξανά αλλα μην γίνομαι και κουραστική κάθε τρεις και λίγο. 

Καλημερα σας!!! Αντε να βγούμε από αυτήν την κατάσταση κορίτσια μου να ξεχυθουμε στις παραλίες!!! Ούτε 3 μήνες δεν έμειναν!!! Θα περνάμε και το άγχος του αποχωρισμού τότε!! Τέλεια!! Χάχα!! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...χρονια πολλα...

@Argyroula μου καθολου κουραστικη...να μας λες κ μας να μαθαινουμε...

εγω ρε κοριτσια δεν εχω καταλαβει τα αλματα, δηλαδη ο μπεμπης ειναι ιδιος..ολα ειναι σε λογικα πλαισια,δεν εχω δει παραπανω γκρινια κ ο υπνος του μια χαρα κ γενικα δεν μπορω να τα καταλαβω τα αλματα...μηπως παει κατι λαθος με το μωρο μου;;;

Εμεις χτες πηγαμε στην αλεργιολογο κ κανονισαμε να του κανουμε τεστ σε 1 μηνα σχεδον στο γαλα κ σε διαφορες τροφες για να δουμε αν οντως εχει αλεργια κ που...θα μας γραψει κ το γαλα που περνουμε ειπε...σιγα σιγα αυξαναουμε κ την ποσοτητα στο γαλα αλλα οχι τοσο ωστε να κοιμαται το βραδυ οποτε αναγκαστικα ανα 4 ωρες ξυπνημα...

Η παιδιατρος μας λεει οτι παιρνει καλα βαρος, η αλεργιολογος οτι παιρνει οριακα..αλλα ρε κοριτσια ο μπεμπης ειναι ολο διπλες δηλαδη τι επρεπε να γινει σουμο για να ειναι ευχαριστημενη η αλεργιολογος;;;

  • Μου αρέσει 1

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά για την ημέρα! Πέρσι τέτοιο καιρό έβγαζα ο, τι είχα και μόνο στην μυρωδιά του μπακαλιάρου! Τι ρομαντικό!! Χάχα 

Ρε κορίτσια να ρωτήσω εσάς ποτέ φάνηκε να βγαίνουν από το άλμα? Ο μπεμπης ειναι 19 και 5 μέρες άρα έχει μπει στην 20η άρα θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί αλλά είναι χάλια το παιδί. Ξυπνάει 3 φορές το βράδυ γκρινιάζει οοολη μέρα. Φτύνει το ζιζι αλλά τελικά μετά το θέλει. Ξαφνικά κοιμάται μόνο πάνω μου και ξυπνάει με το που τον αφήνω κάτω. Προσπαθώ να καταλάβω αν φταίνε τα γαλακτοκομικα η το άλμα... Έχει και ένα επίμονο τύπου συγκαμα στον πωπο που μου είπαν ότι είναι μύκητας (δεν έχω ιδέα το έκανα λάθος στην περιποίηση του) και βάζουμε και μια κρέμα με αντιβίωση και κορτιζόνη (τα σιχαίνομαι αυτά).

Όσο για τα θέματα μας με την αλλεργία εννοείται εχουμε και νεα και καμιά πρόοδο. Θα σας στείλω ξανά αλλα μην γίνομαι και κουραστική κάθε τρεις και λίγο. 

Καλημερα σας!!! Αντε να βγούμε από αυτήν την κατάσταση κορίτσια μου να ξεχυθουμε στις παραλίες!!! Ούτε 3 μήνες δεν έμειναν!!! Θα περνάμε και το άγχος του αποχωρισμού τότε!! Τέλεια!! Χάχα!! 

Καλημέρα! Χρόνια πολλά! 

Μην αγχώνεσαι για το να μην γίνεις κουραστική, αυτή η ομάδα είναι για να "κουράζουμε" η μια την άλλη και ταυτόχρονα να ...ξεκουραζόμαστε όλες μαζί. 

Είναι όντως θέμα αυτό με τις αλλεργίες, στο έχω ξαναπεί. Γενικά τώρα, τα άλματα δεν έχουν νομίζω αυστηρή έναρξη και λήξη και δεν τα περνάνε όλα τα μωρά την ίδια στιγμή και με τον ίδιο τρόπο. Αυτό ισχύει ως απάντηση και στην @Depykal . Άρα , δύσκολο να βρεις τι φταίει από εδώ. Καλύτερα να μιλήσεις με τον παιδίατρο σου ή να περιμένεις λιγάκι να δεις πώς θα εξελιχθεί. 

ΚΙ εγώ δεν καταλαβαίνω απόλυτα πότε αρχίζει το άλμα και τελειώνει η... ιδιοτροπία . Άλλωστε κάποιες μέρες είναι καλύτερες και κάποιες πιο δύσκολες. 

Just now, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...χρονια πολλα...

@Argyroula μου καθολου κουραστικη...να μας λες κ μας να μαθαινουμε...

εγω ρε κοριτσια δεν εχω καταλαβει τα αλματα, δηλαδη ο μπεμπης ειναι ιδιος..ολα ειναι σε λογικα πλαισια,δεν εχω δει παραπανω γκρινια κ ο υπνος του μια χαρα κ γενικα δεν μπορω να τα καταλαβω τα αλματα...μηπως παει κατι λαθος με το μωρο μου;;;

Εμεις χτες πηγαμε στην αλεργιολογο κ κανονισαμε να του κανουμε τεστ σε 1 μηνα σχεδον στο γαλα κ σε διαφορες τροφες για να δουμε αν οντως εχει αλεργια κ που...θα μας γραψει κ το γαλα που περνουμε ειπε...σιγα σιγα αυξαναουμε κ την ποσοτητα στο γαλα αλλα οχι τοσο ωστε να κοιμαται το βραδυ οποτε αναγκαστικα ανα 4 ωρες ξυπνημα...

Η παιδιατρος μας λεει οτι παιρνει καλα βαρος, η αλεργιολογος οτι παιρνει οριακα..αλλα ρε κοριτσια ο μπεμπης ειναι ολο διπλες δηλαδη τι επρεπε να γινει σουμο για να ειναι ευχαριστημενη η αλεργιολογος;;;

Γενικά , από δω και πέρα τα μωρά μεγαλώνουν με πολύ πιο αργούς ρυθμούς νομίζω. Κι ευτυχώς δηλαδή,γιατί αλλάξαμε 3 φορές γκαρνταρόμπα!!! Άρα, αφού η παιδίατρος σε καθησύχασε,θα έλεγα να μη βάλεις άλλο άγχος στο κεφάλι σου. Άκου την αλλεργιολογο στον τομέα της (δλδ τις αλλεργίες) και επικεντρωσου σε αυτό. Υποθέτω ότι όταν βρείτε ακριβώς τι τον ενοχλεί θα βελτιωθεί και ο ρυθμος ανάπτυξης του μωρού. 

Συμπερασματικά, προσπαθούμε πάντα να είμαστε όσο πιο ψύχραιμες γίνεται για να είναι καλύτερα και  τα παιδάκια μας! Το λέω εγώ που έπαθα breakdown στην παιδίατρο τις προάλλες που έκλαιγε.....:lol:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Depykal Θα κάνετε τεστακι πάνω στο δέρματακι του εκείνη την ώρα η αυτά που μένουν στην πλατουλα του και τα βλέπει η γιατρός μετά από 3 μέρες? 

Όσον αφορά τα κιλά εμένα η αλλεργιολογος μου είπε ότι είναι υπεραρκετά τα γραμμάρια που πήρε από (2ο-3ο 850 γρ. και από 3ο-4ο 650) και η παιδιατρος ότι είμαστε μια χαρά αλλά για την υπερπαραγωγή που έχω θα μπορούσε να παίρνει κ παραπάνω. Κοινώς ο, τι να ναι! 

Τώρα για τα άλματα... Σίγουρα δεν τα παίρνανε όλα τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο. Η αδερφή μ δύο παιδιά δεν είχαν καμία διακύμανση ποτέ στον ύπνο τους και στο φαγητό. Με κοροϊδεύει όταν της λέω για άλματα. Βασικά ούτε εγώ τα πίστευα γιατί σε ακαδημαϊκά εγχειρίδια δεν υπάρχουν πουθενά! Αλλά από την στιγμή που τα δέχεται η παιδίατρος μου...το αξιολογώ!

@Alexandra P.P.  Το παρακολουθούμε απλά η παιδίατρος θεωρεί ότι είναι από την αλλεργία η αλλαγή στην συμπεριφορά. Η αλλεργιολογος όμως έχει αλλά άποψη!! 

Καταρχήν ευχαριστώ που καλοδεχεστε τα σεντόνια μου και μου λένε πως δεν κουράζουν!! Εμείς λοιπόν εχουμε τώρα ως εξης:  Η αλλεργιολογος μας είπε ότι είμαστε σο φάσμα των ατυπων αλλεργιων κι ότι περίμενε να δει πολύ χειρότερη εικόνα με την επαναεισαγωγη των γαλακτοκομικων. Οπότε εφόσον παίρνει καλό βάρος και οι εξετάσεις αίματος είναι τόσο καλες να συνεχίσω να τρωω κανονικά και βλεπουμε. Και να ξεκινήσουμε στερεες από τώρα για να στρώσει το γαστρεντερικο. Η παιδίατρος μας από την άλλη διακριτικά μου είπε ότι θα παρεκαμπτε την αλλεργιολογο κ θα τα έκοβε όλα εφόσον θεωρεί ότι τα συμπτώματα φουντωσαν μετά και την καταλωση του φρέσκου γάλακτος. Μίλησα λοιπόν κ με την ξαδέρφη μου παιδίατρος κ αυτή που μας παρακολουθεί σαν  "θεία" από το μαιευτήριο η οποία μ ειπε οτι ειναι αλλεργία κ να ότι θεωρεί κ αυτή ότι όλα θα πάνε καλύτερα αν τα κόψω όλα. (να τονίσω εδώ ότι η αλλεργιολογος ήταν σύσταση και των δύο ως πάρα πολύ καλή) Εγώ λοιπόν μετά από πολλή σκεψη και συζήτηση με τον μπαμπά μας είπα να κόψω τα γαλακτοκομικα αλλά να μην είμαι πολύ αυστηρή(δηλαδή να τρώω αυτά που λένε ότι μπορεί να περιέχουν ίχνη) για αρχή να δω πως θα πάει. Συμφώνησαν όλες ευτυχώς! Και θα ξεκινήσουμε στον 5ο στερεες χωρίς εννοείται γιαούρτια κ γαλακτοκομικα πριν κάνουμε τεστ κ εμείς που θα γίνει όταν καθαρίσουν τα αίματακια. Τώρα αν σε ένα μήνα δεν καθαρίσουν κ τα αίματακια θα πάμε κ σε γαστρεντερολογο. Αυτααααα.... Πολλή βαβούρα όλη η ιστορία... Δεν έχω όρεξη για τίποτα σχεδόν. Για την σεξουαλικης μας ζωή μη σας πω. Ξυπνάει κάθε 2 ώρες ο μπεμπης το βράδυ. Πάει κ αυτο το λίγο που μπορούσαμε... Χαχαχ 

  • Μου αρέσει 6

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Argyroula είπε:

@Depykal Θα κάνετε τεστακι πάνω στο δέρματακι του εκείνη την ώρα η αυτά που μένουν στην πλατουλα του και τα βλέπει η γιατρός μετά από 3 μέρες? 

Όσον αφορά τα κιλά εμένα η αλλεργιολογος μου είπε ότι είναι υπεραρκετά τα γραμμάρια που πήρε από (2ο-3ο 850 γρ. και από 3ο-4ο 650) και η παιδιατρος ότι είμαστε μια χαρά αλλά για την υπερπαραγωγή που έχω θα μπορούσε να παίρνει κ παραπάνω. Κοινώς ο, τι να ναι! 

Τώρα για τα άλματα... Σίγουρα δεν τα παίρνανε όλα τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο. Η αδερφή μ δύο παιδιά δεν είχαν καμία διακύμανση ποτέ στον ύπνο τους και στο φαγητό. Με κοροϊδεύει όταν της λέω για άλματα. Βασικά ούτε εγώ τα πίστευα γιατί σε ακαδημαϊκά εγχειρίδια δεν υπάρχουν πουθενά! Αλλά από την στιγμή που τα δέχεται η παιδίατρος μου...το αξιολογώ!

@Alexandra P.P.  Το παρακολουθούμε απλά η παιδίατρος θεωρεί ότι είναι από την αλλεργία η αλλαγή στην συμπεριφορά. Η αλλεργιολογος όμως έχει αλλά άποψη!! 

Καταρχήν ευχαριστώ που καλοδεχεστε τα σεντόνια μου και μου λένε πως δεν κουράζουν!! Εμείς λοιπόν εχουμε τώρα ως εξης:  Η αλλεργιολογος μας είπε ότι είμαστε σο φάσμα των ατυπων αλλεργιων κι ότι περίμενε να δει πολύ χειρότερη εικόνα με την επαναεισαγωγη των γαλακτοκομικων. Οπότε εφόσον παίρνει καλό βάρος και οι εξετάσεις αίματος είναι τόσο καλες να συνεχίσω να τρωω κανονικά και βλεπουμε. Και να ξεκινήσουμε στερεες από τώρα για να στρώσει το γαστρεντερικο. Η παιδίατρος μας από την άλλη διακριτικά μου είπε ότι θα παρεκαμπτε την αλλεργιολογο κ θα τα έκοβε όλα εφόσον θεωρεί ότι τα συμπτώματα φουντωσαν μετά και την καταλωση του φρέσκου γάλακτος. Μίλησα λοιπόν κ με την ξαδέρφη μου παιδίατρος κ αυτή που μας παρακολουθεί σαν  "θεία" από το μαιευτήριο η οποία μ ειπε οτι ειναι αλλεργία κ να ότι θεωρεί κ αυτή ότι όλα θα πάνε καλύτερα αν τα κόψω όλα. (να τονίσω εδώ ότι η αλλεργιολογος ήταν σύσταση και των δύο ως πάρα πολύ καλή) Εγώ λοιπόν μετά από πολλή σκεψη και συζήτηση με τον μπαμπά μας είπα να κόψω τα γαλακτοκομικα αλλά να μην είμαι πολύ αυστηρή(δηλαδή να τρώω αυτά που λένε ότι μπορεί να περιέχουν ίχνη) για αρχή να δω πως θα πάει. Συμφώνησαν όλες ευτυχώς! Και θα ξεκινήσουμε στον 5ο στερεες χωρίς εννοείται γιαούρτια κ γαλακτοκομικα πριν κάνουμε τεστ κ εμείς που θα γίνει όταν καθαρίσουν τα αίματακια. Τώρα αν σε ένα μήνα δεν καθαρίσουν κ τα αίματακια θα πάμε κ σε γαστρεντερολογο. Αυτααααα.... Πολλή βαβούρα όλη η ιστορία... Δεν έχω όρεξη για τίποτα σχεδόν. Για την σεξουαλικης μας ζωή μη σας πω. Ξυπνάει κάθε 2 ώρες ο μπεμπης το βράδυ. Πάει κ αυτο το λίγο που μπορούσαμε... Χαχαχ 

Ναι αυτο το τεστ θα κανουμε...


BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Κι εγώ ήθελα να τα κάνουμε αλλά δεν θεώρησε ότι είναι σημαντικό αυτή τη στιγμη η αλλεργιολογος μας γαμωτο. Αν θες στείλε μου σε μήνυμα σε ποια πηγαίνετε! (μήπως δεν επιτρέπεται εδώ στο φόρουμ) 


yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!τι καααανετε;ελπίζω όλες να είστε καλά κ τα μωράκια σας ακόμη καλύτερα..

Σας διαβάζω ανελλιπώς κυρίως το βράδυ που ξυπνάω για να ταΐσω την μικρή αλλά μετά δεν έχω κουράγιο να γράψω τα νέα μας.

καταρχην να πω ότι θαυμάζω όσες θήλαζετε κ παλεύετε τόσο καιρό με αλλεργίες κτλ..μπράβο σας βρε κορίτσια, ο,τι κ να σας πω είναι λίγο!

στα νέα μας τώρα!εμεις είμαστε σχεδόν 4,5 μηνών ..τον τελευταίο μήνα δε πήραμε ιδιαίτερο βάρος συνεχίζουμε όμως κ είμαστε στη φυσιολογική καμπύλη.δε ξέρω αν δεν έτρωγε επειδή ήταν σε κάποιο άλμα ή απλά επειδή δεν ήθελε..η εικόνα ήταν ότι με το που την παίρναμε αγκαλια να την ταΐσουμε κ έβλεπε το μπιμπερό χτυπιοταν σαν το ψάρι..μετά από 3-4 μέρες επικοινώνησα με την παιδίατρο που μου είπε ότι απλά μπορεί να μην έχει ορεξη ή πρέπει να ψαχτούμε για ουρολοίμωξη..στεναχώρια εγώ !και πάνω που είχα ετοιμαστεί να της κάνω την εξεταση, είχα πάρει αυτά τα σακουλάκια είχα κάνει το πλάνο μου κτλ, τσουπ, άρχισε να τρώει!!κατα τα αλλά έχει πάθει μια εμμονή να είναι μπρούμυτα κ δει τρελενεται να κοιμαται μπρούμυτα .ωστοσο η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι να μάθει να γυρνάει μόνη της από μπρούμυτα ανάσκελα (η Μαρκέλλα δε το κάνει αυτό ακόμη) δεν είναι ασφαλές να την αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα..τώρα μεταξύ μας δεν είναι ότι κάνω κ σκοπιά το βράδυ αλλά αν την ακούσω να στριφογυρνάει ή αν ξυπνήσω κ τη βρω στη λάθος θέση τη γυρναω.

οσον αφορά το φαγητό εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε μόλις κλείσουμε τον 5ο μήνα με ρυζαλευρο ως απογευματινό κ σιγά σιγά θα προσθέσουμε κ φρούτο κρέμα το πρωί κ μετά φαγάκι.οποτε όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει τις πρόβες..την βάζω σιγα σιγά να κάθεται στο καρεκλάκι για κανένα πεντάλεπτο για να το συνηθίσει.πηρα κ τα εκπαιδευτικά ποτηράκια της νου κ κ τις Chico για να μάθει σιγά σιγά να πίνει από αυτά κ να γλιτώσω τα μπιμπερό κ τις θηλές που δε βρίσκω.επισης με το που αρχίζουμε στέρεες τεεεεελος ο αποστειρωτης.

πριν λίγες μέρες μας τελείωσε κ το αφρόλουτρο της μουστελα κ αποφάσισα να περάσω σε κάτι φαρμακευτικό μεν όχι τόσο ακριβό δε (προφανώς κ όχι τόσο «αγνό») οποτε πήρα της pharmacept, που μάσα είχαν δώσει ένα δείγμα κ μυρίζει τρέλα.

το θέμα της γκαρνταρόμπας μας έχει γονατίσει..δε ξέρω βρε κορίτσια εγώ της φοράω κ κάθε μέρα άλλο πιτζαμακι.ειμαι νορμαλ;έχω τρελαθεί να πλένω..επίσης έχω τρελαθεί να κάνω έρευνες αγοράς για ρούχα.ημουν πολύ της μαδερκερ αλλά τώρα έχω κάνει μια παραγγελια από h&m και περιμένω να δω την ποιότητα γιατί από τιμή μου φανηκαν καλύτερα.

έπισης έχω αρχίσει κ σκέφτομαι την ιδέα του βρεφονηπιακού μόλις κλείσει τον χρόνο..έχω γιαγιάδες για βοήθεια αλλά δε θέλω τόσο να τις φορτώνω κ μετά έλεγα μήπως το παιδάκι έμπαινε σε καλύτερο προγραμμα, θα έβλεπα κ αλλα παιδάκια ..εσείς τι σκέφτεστε να κάνετε;

για βάφτιση που γράψατε κάποιες δεν εχουμε σκεφτεί ποτε.παντως σκεφτόμαστε κάτι πολύ κλειστό..στην εκκλησία ίσως κάποιοι παραπάνω αλλά τραπέζι η κλειστή οικογένεια κ μόνο, ως αδέρφια δλδ.

τι σεντόνι έγραψα!!συγνωμη..

σας φιλώ όλες !!να έχετε δύναμη κ κουράγιο !θα ρθουν καλύτερες μερες

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!τι καααανετε;ελπίζω όλες να είστε καλά κ τα μωράκια σας ακόμη καλύτερα..

Σας διαβάζω ανελλιπώς κυρίως το βράδυ που ξυπνάω για να ταΐσω την μικρή αλλά μετά δεν έχω κουράγιο να γράψω τα νέα μας.

καταρχην να πω ότι θαυμάζω όσες θήλαζετε κ παλεύετε τόσο καιρό με αλλεργίες κτλ..μπράβο σας βρε κορίτσια, ο,τι κ να σας πω είναι λίγο!

στα νέα μας τώρα!εμεις είμαστε σχεδόν 4,5 μηνών ..τον τελευταίο μήνα δε πήραμε ιδιαίτερο βάρος συνεχίζουμε όμως κ είμαστε στη φυσιολογική καμπύλη.δε ξέρω αν δεν έτρωγε επειδή ήταν σε κάποιο άλμα ή απλά επειδή δεν ήθελε..η εικόνα ήταν ότι με το που την παίρναμε αγκαλια να την ταΐσουμε κ έβλεπε το μπιμπερό χτυπιοταν σαν το ψάρι..μετά από 3-4 μέρες επικοινώνησα με την παιδίατρο που μου είπε ότι απλά μπορεί να μην έχει ορεξη ή πρέπει να ψαχτούμε για ουρολοίμωξη..στεναχώρια εγώ !και πάνω που είχα ετοιμαστεί να της κάνω την εξεταση, είχα πάρει αυτά τα σακουλάκια είχα κάνει το πλάνο μου κτλ, τσουπ, άρχισε να τρώει!!κατα τα αλλά έχει πάθει μια εμμονή να είναι μπρούμυτα κ δει τρελενεται να κοιμαται μπρούμυτα .ωστοσο η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι να μάθει να γυρνάει μόνη της από μπρούμυτα ανάσκελα (η Μαρκέλλα δε το κάνει αυτό ακόμη) δεν είναι ασφαλές να την αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα..τώρα μεταξύ μας δεν είναι ότι κάνω κ σκοπιά το βράδυ αλλά αν την ακούσω να στριφογυρνάει ή αν ξυπνήσω κ τη βρω στη λάθος θέση τη γυρναω.

οσον αφορά το φαγητό εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε μόλις κλείσουμε τον 5ο μήνα με ρυζαλευρο ως απογευματινό κ σιγά σιγά θα προσθέσουμε κ φρούτο κρέμα το πρωί κ μετά φαγάκι.οποτε όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει τις πρόβες..την βάζω σιγα σιγά να κάθεται στο καρεκλάκι για κανένα πεντάλεπτο για να το συνηθίσει.πηρα κ τα εκπαιδευτικά ποτηράκια της νου κ κ τις Chico για να μάθει σιγά σιγά να πίνει από αυτά κ να γλιτώσω τα μπιμπερό κ τις θηλές που δε βρίσκω.επισης με το που αρχίζουμε στέρεες τεεεεελος ο αποστειρωτης.

πριν λίγες μέρες μας τελείωσε κ το αφρόλουτρο της μουστελα κ αποφάσισα να περάσω σε κάτι φαρμακευτικό μεν όχι τόσο ακριβό δε (προφανώς κ όχι τόσο «αγνό») οποτε πήρα της pharmacept, που μάσα είχαν δώσει ένα δείγμα κ μυρίζει τρέλα.

το θέμα της γκαρνταρόμπας μας έχει γονατίσει..δε ξέρω βρε κορίτσια εγώ της φοράω κ κάθε μέρα άλλο πιτζαμακι.ειμαι νορμαλ;έχω τρελαθεί να πλένω..επίσης έχω τρελαθεί να κάνω έρευνες αγοράς για ρούχα.ημουν πολύ της μαδερκερ αλλά τώρα έχω κάνει μια παραγγελια από h&m και περιμένω να δω την ποιότητα γιατί από τιμή μου φανηκαν καλύτερα.

έπισης έχω αρχίσει κ σκέφτομαι την ιδέα του βρεφονηπιακού μόλις κλείσει τον χρόνο..έχω γιαγιάδες για βοήθεια αλλά δε θέλω τόσο να τις φορτώνω κ μετά έλεγα μήπως το παιδάκι έμπαινε σε καλύτερο προγραμμα, θα έβλεπα κ αλλα παιδάκια ..εσείς τι σκέφτεστε να κάνετε;

για βάφτιση που γράψατε κάποιες δεν εχουμε σκεφτεί ποτε.παντως σκεφτόμαστε κάτι πολύ κλειστό..στην εκκλησία ίσως κάποιοι παραπάνω αλλά τραπέζι η κλειστή οικογένεια κ μόνο, ως αδέρφια δλδ.

τι σεντόνι έγραψα!!συγνωμη..

σας φιλώ όλες !!να έχετε δύναμη κ κουράγιο !θα ρθουν καλύτερες μερες

Χρόνια πολλά κορίτσια μου.Ευχομαι του χρόνου να έχουμε παραπάνω ελευθερία πάντα όμως με υγεία τα μωράκια μας κ η οικογένεια μας.

Τι καλά που γράψατε σήμερα τόσα πολλααα...λοιπόν εμείς σε 4 μέρες γινόμαστε 5...έχω αγωνία για τις τροφουλες...να δω πως θα το πάρει...αν θα τρώει πολύ η λίγο θα μας δώσει οδηγίες ο γιατρός στις 5/4 που θα πάμε.Θελω να πάρω σωστά ποτηράκια σωστά πιάτακια όλα δύσκολα μου φαίνονται πάλι.Και θέλω οπωσδήποτε κ εγώ να κάνουμε τοτεσυ αλλεργιών κορίτσια θα το ζητήσω στον γιατρό.Ωστοσο βλέπω αλλαγές και συγκινουμαι με το πόσο μεγάλωσε.Δε θέλει πια τη φωλιτσα του θα τη φυλλαξουμε τα ρούχα μικραίνουν και σε λίγο θα πρέπει να μπει στο δωμάτιο του μιας και η κούνια δε χωράει στο δικό μας.

Για βάφτιση τίποτα κ εμείς πάμε του χρόνου πρώτα ο Θεός.

Ο θηλασμός έχει μειωθεί αρκετά σε χρόνο γιατί αντιδράει κ θέλει γρήγορα το γάλα το πολύ...το προσπαθώ όμως ακόμα όσο μπορώ όσο έχω...

Κορίτσι μου εμείς pharmacept και frezyderm χρησιμοποιούμε και από ρουχαλακια δες κ orchestra πολύ ωραία ποιότητα κ τιμές...και mothercare πολύ ωραία 

Φιλάκια σε όλες

 

 

 

  • Μου αρέσει 4

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!τι καααανετε;ελπίζω όλες να είστε καλά κ τα μωράκια σας ακόμη καλύτερα..

Σας διαβάζω ανελλιπώς κυρίως το βράδυ που ξυπνάω για να ταΐσω την μικρή αλλά μετά δεν έχω κουράγιο να γράψω τα νέα μας.

καταρχην να πω ότι θαυμάζω όσες θήλαζετε κ παλεύετε τόσο καιρό με αλλεργίες κτλ..μπράβο σας βρε κορίτσια, ο,τι κ να σας πω είναι λίγο!

στα νέα μας τώρα!εμεις είμαστε σχεδόν 4,5 μηνών ..τον τελευταίο μήνα δε πήραμε ιδιαίτερο βάρος συνεχίζουμε όμως κ είμαστε στη φυσιολογική καμπύλη.δε ξέρω αν δεν έτρωγε επειδή ήταν σε κάποιο άλμα ή απλά επειδή δεν ήθελε..η εικόνα ήταν ότι με το που την παίρναμε αγκαλια να την ταΐσουμε κ έβλεπε το μπιμπερό χτυπιοταν σαν το ψάρι..μετά από 3-4 μέρες επικοινώνησα με την παιδίατρο που μου είπε ότι απλά μπορεί να μην έχει ορεξη ή πρέπει να ψαχτούμε για ουρολοίμωξη..στεναχώρια εγώ !και πάνω που είχα ετοιμαστεί να της κάνω την εξεταση, είχα πάρει αυτά τα σακουλάκια είχα κάνει το πλάνο μου κτλ, τσουπ, άρχισε να τρώει!!κατα τα αλλά έχει πάθει μια εμμονή να είναι μπρούμυτα κ δει τρελενεται να κοιμαται μπρούμυτα .ωστοσο η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι να μάθει να γυρνάει μόνη της από μπρούμυτα ανάσκελα (η Μαρκέλλα δε το κάνει αυτό ακόμη) δεν είναι ασφαλές να την αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα..τώρα μεταξύ μας δεν είναι ότι κάνω κ σκοπιά το βράδυ αλλά αν την ακούσω να στριφογυρνάει ή αν ξυπνήσω κ τη βρω στη λάθος θέση τη γυρναω.

οσον αφορά το φαγητό εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε μόλις κλείσουμε τον 5ο μήνα με ρυζαλευρο ως απογευματινό κ σιγά σιγά θα προσθέσουμε κ φρούτο κρέμα το πρωί κ μετά φαγάκι.οποτε όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει τις πρόβες..την βάζω σιγα σιγά να κάθεται στο καρεκλάκι για κανένα πεντάλεπτο για να το συνηθίσει.πηρα κ τα εκπαιδευτικά ποτηράκια της νου κ κ τις Chico για να μάθει σιγά σιγά να πίνει από αυτά κ να γλιτώσω τα μπιμπερό κ τις θηλές που δε βρίσκω.επισης με το που αρχίζουμε στέρεες τεεεεελος ο αποστειρωτης.

πριν λίγες μέρες μας τελείωσε κ το αφρόλουτρο της μουστελα κ αποφάσισα να περάσω σε κάτι φαρμακευτικό μεν όχι τόσο ακριβό δε (προφανώς κ όχι τόσο «αγνό») οποτε πήρα της pharmacept, που μάσα είχαν δώσει ένα δείγμα κ μυρίζει τρέλα.

το θέμα της γκαρνταρόμπας μας έχει γονατίσει..δε ξέρω βρε κορίτσια εγώ της φοράω κ κάθε μέρα άλλο πιτζαμακι.ειμαι νορμαλ;έχω τρελαθεί να πλένω..επίσης έχω τρελαθεί να κάνω έρευνες αγοράς για ρούχα.ημουν πολύ της μαδερκερ αλλά τώρα έχω κάνει μια παραγγελια από h&m και περιμένω να δω την ποιότητα γιατί από τιμή μου φανηκαν καλύτερα.

έπισης έχω αρχίσει κ σκέφτομαι την ιδέα του βρεφονηπιακού μόλις κλείσει τον χρόνο..έχω γιαγιάδες για βοήθεια αλλά δε θέλω τόσο να τις φορτώνω κ μετά έλεγα μήπως το παιδάκι έμπαινε σε καλύτερο προγραμμα, θα έβλεπα κ αλλα παιδάκια ..εσείς τι σκέφτεστε να κάνετε;

για βάφτιση που γράψατε κάποιες δεν εχουμε σκεφτεί ποτε.παντως σκεφτόμαστε κάτι πολύ κλειστό..στην εκκλησία ίσως κάποιοι παραπάνω αλλά τραπέζι η κλειστή οικογένεια κ μόνο, ως αδέρφια δλδ.

τι σεντόνι έγραψα!!συγνωμη..

σας φιλώ όλες !!να έχετε δύναμη κ κουράγιο !θα ρθουν καλύτερες μερες

Καλημέρα!! Μια χαρά τα ακούω τα νέα σας!

Λοιπόν, επειδή εμείς αλλάξαμε 3 φορές γκαρνταρόμπα ήδη, έχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες. Εννοείται ότι τα πιο ποιοτικά είναι τα Mothercare αλλά είναι λίγο ασύμφορα με τους ρυθμούς που τα αλλάζουμε. Οπότε έχω να σου πω ότι τα HM είναι value for money και αρκετά άνετες γραμμές. Και τα Zara βολικά . Τα orchestra είναι μια χαρά αλλά αν παραγγείλεις έχε στο νου σου ότι έχουν πολύ μικρές φόρμες. Εμείς δλδ αγοράσαμε φόρμες για 12 μηνών που του κάνουν από 4 μηνων ενώ στα άλλα φοράμε 6-9. 

Τώρα ,ο βρεφονηπιακός μεγάλη πληγή αλλά εμείς Σεπτέμβριο θα τον πάμε καθώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή! Εγώ εν τω μεταξύ ,επειδή είμαι του επαγγέλματος, γνωρίζω τα καλά και τα καλά της υπόθεσης. Αν ήταν στο χέρι μου θα τον πήγαινα μετά τα 2 αλλά δυστυχώς δεν παίζει καθόλου βοήθεια. Επίσης το έχω φιλοσοφήσει από πολλές απόψεις και δεν θα τον πάρω εκεί που δουλεύω αλλά θα πάει στης γειτονιάς (αν μας πάρουν φυσικά). Απλά θα προσπαθήσω να μην μένει πολλές ώρες. 

Επίσης, εμείς τον κοιμιζουμε κυρίως ανάσκελα και σπάνια στο πλάι παρόλο που μπορεί να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα. Αλλά με τόσα που διαβάζω φοβάμαι οποτε μπρούμυτα και πάλι μπρούμυτα!!!

Φαγητό μπαίνουμε σε περίπου 3 εβδομάδες που θα έχει κλείσει τον 5ο αλλά μου είπε η παιδίατρος ότι θα παρακάμψουμε κρέμες,ρυζαλευρο κλπ και θα μπούμε φρούτα και λαχανικά κατευθείαν μάλλον λόγω του ότι είναι μεγάλο μωρό. Οπότε η κάθε οικογένεια φαντάζομαι παίρνει διαφορετικές οδηγίες που εξαρτώνται από το παιδί και το γιατρό. 

Ωραία που ξαναγράφουμε λίγο πιο συχνά!! Έχει κάθε φορά νέα θεματολογία.... 

Πολλά φιλιά σε όλες!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...