Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Επιλογή νονού για το παιδί μας.


Giota1983

Recommended Posts

Καλησπέρα . Εχω ενα μικρο πρόβλημα σχετικά με την επιλογή του νονού . Θα κάνουμε γάμο-βάφτιση και θα πρέπει να ψάξουμε εκτος απο κουμπάρο και νονό για το μωρό μας. Κουμπάρο , επειδή ειχαμε πει απο πέρυσι , θα κάναμε έναν φίλο του αλλά το θεμα ειναι πως ειναι μεγάλος , 60 κατι ,σχεδον 70 χρονών. Για κουμπάρο στο γάμο δεν εχω πρόβλημα αλλά για νονός του παιδιού δεν θέλω. Πιστεύω πως ο νονός ειναι σημαντικό πρόσωπο σε ενα παιδί . Δεν κάνεις νονό για να φέρνει δώρα καθε Πάσχα και Χριστούγεννα. Πρέπει να έχει σχετικά στενές σχέσεις τοσο με το παιδί οσο και με τους γονείς. Να πω επίσης πως μένει Αθήνα και εμείς μένουμε Κομοτηνή. Οπότε θα είναι δύσκολο να εχει στενές σχέσεις με το παιδί. Ο άντρας μου θελει ο κουμπάρος μας να ειναι και νονός του παιδιού. Αλλά όταν κάποιος μένει 800 χιλιόμετρα μακριά δε γίνεται να έχουμε τις σχέσεις που θα είχαμε με κάποιον που μένει στην ίδια πόλη με εμάς ή έστω σε μια διπλανή πόλη. Γνώμη μου είναι πως καλο θα ήταν να κάνουμε νονό/νονά κάποιο φίλο ή συγγενή μας που κάνουμε παρέα. Δεν πιστεύετε πως ειναι καλύτερο αυτο που λεω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλη κουβέντα το θέμα νονός φίλη μου.

συμφωνω με αυτά που λες παρόλο που ο νονός του ενός παιδιού μου ήταν μεγάλος και από ξένη χώρα. 

Αλλά και του γιου μου που ήταν υποτίθεται κολλητή μου απομακρύνθηκε όποτε δεν ξέρεις πως θα σου βγει στην πορεία .


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι από ότι έχω αντιληφθεί, τηρείτε πολύ τα έθιμα και τους τύπους οικογενειακώς, υποτίθεται πως προηγείται ο κουμπάρος που θα σας παντρέψει. Μάλλον για αυτό το λέει ο άντρας σου. Τον έχετε όμως ρωτήσει τον ίδιο αν θέλει; Γιατί πιθανόν κι αυτός να σκέφτεται όσα λες κι εσύ και να μην θέλει να γίνει και νονός, ειδικά αφού και τα μυστήρια θα γίνουν μαζί. Καλύτερα ρωτήστε τον πρώτα και μετά βλέποντας και κάνοντας. Επίσης από όσο ξέρω, ο νονός πρέπει να δείξει την θέληση και να προτείνει ο ίδιος να γίνει. Εσάς σας έχει προτείνει κάποιος ήδη; Αν ναι, μπορείτε να πείτε του κουμπάρου, ναι μεν προηγείσαι, αλλά να ξέρεις πως μας έχει ζητήσει κι ο τάδε. Οπότε λογικά θα σας πει: εγώ κουμπάρος σας θα είμαι ούτως ή άλλως, οπότε κάντε και κάποιον άλλο. Το να πεις πάντως εσύ σε κάποιον να γίνει νονός χωρίς να στο προτείνει, τον φέρνει κάπως σε δύσκολη θέση...τι να πει; όχι; Και μπορεί στην πραγματικότητα να μην θέλει. Το έχω ζήσει με τον αδερφό μου και την σύντροφό του, που κάποιοι κολλητοί τους, τους ζήτησαν να γίνουν νονοί κι εκείνοι ενώ δεν ήθελαν και δεν μπορούσαν για πολλούς και διαφορετικούς λόγους, είχαν έρθει σε πάααρα πολύ δύσκολη θέση... Γιατί δεν θέλαν να αρνηθούν και να ψυχράνουν τις άψογες σχέσεις που είχαν με τους γονείς ως τότε, από την άλλη όμως δεν ήταν επιλογή τους και δεν το σκόπευαν ούτε το ήθελαν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Μιας κι από ότι έχω αντιληφθεί, τηρείτε πολύ τα έθιμα και τους τύπους οικογενειακώς, υποτίθεται πως προηγείται ο κουμπάρος που θα σας παντρέψει. Μάλλον για αυτό το λέει ο άντρας σου. Τον έχετε όμως ρωτήσει τον ίδιο αν θέλει; Γιατί πιθανόν κι αυτός να σκέφτεται όσα λες κι εσύ και να μην θέλει να γίνει και νονός, ειδικά αφού και τα μυστήρια θα γίνουν μαζί. Καλύτερα ρωτήστε τον πρώτα και μετά βλέποντας και κάνοντας. Επίσης από όσο ξέρω, ο νονός πρέπει να δείξει την θέληση και να προτείνει ο ίδιος να γίνει. Εσάς σας έχει προτείνει κάποιος ήδη; Αν ναι, μπορείτε να πείτε του κουμπάρου, ναι μεν προηγείσαι, αλλά να ξέρεις πως μας έχει ζητήσει κι ο τάδε. Οπότε λογικά θα σας πει: εγώ κουμπάρος σας θα είμαι ούτως ή άλλως, οπότε κάντε και κάποιον άλλο. Το να πεις πάντως εσύ σε κάποιον να γίνει νονός χωρίς να στο προτείνει, τον φέρνει κάπως σε δύσκολη θέση...τι να πει; όχι; Και μπορεί στην πραγματικότητα να μην θέλει. Το έχω ζήσει με τον αδερφό μου και την σύντροφό του, που κάποιοι κολλητοί τους, τους ζήτησαν να γίνουν νονοί κι εκείνοι ενώ δεν ήθελαν και δεν μπορούσαν για πολλούς και διαφορετικούς λόγους, είχαν έρθει σε πάααρα πολύ δύσκολη θέση... Γιατί δεν θέλαν να αρνηθούν και να ψυχράνουν τις άψογες σχέσεις που είχαν με τους γονείς ως τότε, από την άλλη όμως δεν ήταν επιλογή τους και δεν το σκόπευαν ούτε το ήθελαν.

Καταλαβαίνω αυτο που λες και ίσως έχεις ενα δίκιο. Μπορεί να μην θέλει να γίνει νονός αν και το είχαμε αποφασίσει πως θα γίνει κουμπάρος μας. Αλλα εχω την εντύπωση απο το λιγο που τον ξέρω πως αν τον ρωτήσουμε θα πει ναι . Και δεν θελω να το δέσω κόμπο ότι θα ειναι και νονός του παιδιού εφόσον δεν το θέλω. Δεν μας έχει προτείνει κάποιος φίλος να γίνει νονός αλλά έχω μια φίλη που παρολίγον να γίνουμε κουμπάρες αλλα χώρισα με το παιδί που ήμουν μαζί και δε γίναμε. Κατά τη γνώμη μου είναι τιμή να ζητήσεις σε κάποιον να γινει νονός - νονά επειδη αυτόματα σημαίνει πως τον εμπιστεύεσαι σαν άνθρωπο.  Έτσι και αλλιώς δεν θα ζητήσουμε πολλά και ακριβά πράγματα.  Οτι χρειάζεται για μια βάπτιση και οχι τα πιο ακριβά, 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Καταλαβαίνω αυτο που λες και ίσως έχεις ενα δίκιο. Μπορεί να μην θέλει να γίνει νονός αν και το είχαμε αποφασίσει πως θα γίνει κουμπάρος μας. Αλλα εχω την εντύπωση απο το λιγο που τον ξέρω πως αν τον ρωτήσουμε θα πει ναι . Και δεν θελω να το δέσω κόμπο ότι θα ειναι και νονός του παιδιού εφόσον δεν το θέλω. Δεν μας έχει προτείνει κάποιος φίλος να γίνει νονός αλλά έχω μια φίλη που παρολίγον να γίνουμε κουμπάρες αλλα χώρισα με το παιδί που ήμουν μαζί και δε γίναμε. Κατά τη γνώμη μου είναι τιμή να ζητήσεις σε κάποιον να γινει νονός - νονά επειδη αυτόματα σημαίνει πως τον εμπιστεύεσαι σαν άνθρωπο.  Έτσι και αλλιώς δεν θα ζητήσουμε πολλά και ακριβά πράγματα.  Οτι χρειάζεται για μια βάπτιση και οχι τα πιο ακριβά, 

Δεν νομίζω ότι το οικονομικό είναι το πρόβλημα. Ίσα ίσα.. Νομίζω ότι αν είναι ευσυνείδητος ο άλλος μπορεί ακριβώς να μην θέλει να έχει αυτή την μεγάλη υποχρέωση απέναντι στο παιδί. Όπως λες κι εσύ, δεσμεύεται με έναν τρόπο, να πρέπει να αναπτύξει και να έχει μια πολύ στενή κι ιδιαίτερη σχέση με το παιδάκι και δεν νομίζω ότι όλοι θέλουν/μπορούν/είναι έτοιμοι/έχουν όρεξη για αυτό. Προφάνως κι είναι τιμητικό να το ζητήσεις στον άλλο, αλλά αυτό δεν προδικάζει ότι κι ο άλλος θα θέλει αυτή την δέσμευση ή απλά θα αναγκαστεί με έναν τρόπο για να μην σε προσβάλει και μην χαλάσετε την σχέση μεταξύ σας, να δεχτεί.. Γι αυτό σου λέω ότι είθισται να το ζητάει ο ίδιος ο νονός, δηλαδή να έχει αποφασίσει ο ίδιος μόνος του ότι είναι έτοιμος για αυτό το δέσιμο με το δικό σου παιδί. Οπότε καλύτερα δες αν υπάρχει σίγουρα κάποιος άλλος που πραγματικά θέλει από μόνος του να βαφτίσει το παιδάκι σου, κι αν ναι, πες στον κουμπάρο αυτό που σου είπα... Ότι ναι μεν προηγείται, αλλά σας έχει ζητήσει και κάποιος άλλος να γίνει νονός, οπότε αφού έτσι κι αλλιώς κουμπάροι με αυτόν θα είστε, λέτε να κάνετε και κάποιον άλλο. Εγώ σου λέω ότι αποκλείεται να σου πει όχι. Κι ο ίδιος θα το σκέφτεται. Εμάς πχ η κουμπάρα μου όταν έμαθε την εγκυμοσύνη μας το είπε από μόνη της, οτι αυτή θέλει πολύ να βαφτίσει το μωράκι, αλλά εφόσον ήδη έχουμε την σχέση κουμπαριάς, αν θέλουμε να κάνουμε και κάποιον άλλο κουμπάρο, δεν θα παρεξηγηθεί, ούτως ή άλλως αυτή κοντά μας θα είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουμπάρα κ νονα της μεγάλης είναι πρώτη μου ξαδερφη, δυστυχώς μένει λιγο μακριά. Όμως είναι μικρή ηλικιακά, αλλα κ γενικα με την κόρη μου έχουν απίστευτη σχέση. Μπορει να μην βρισκόμαστε κάθε μήνα, αλλά είναι σαν να είναι πάντα παρουσα

Αντίστοιχα κ στον μικρο μου ειχε προτείνει από την πρώτη εγκυμοσυνη μια φίλη, που κατέληξε να μενει κ αυτη ακομη πιο μακρια. Ακομη είναι μικρός, αλλά βλέπω ότι έχουμε μία πολύ ωραία σχέση κ επαφη

Ιδανικά κ εγω θα ήθελα νονό από κοντά, αλλά αν είναι κάποιος αγαπημένος, προσπερνάω την αποσταση

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, θα κάναμε κουμπάρους τον φιλ6ο του που είναι μεγάλος και μια φίλη του που ειναι και ανήψια του και ειναι κοντά στην ηλικία μας και θα γινόταν νονά του παιδιού . Αλλα επειδή άλλαξαν τα δεδομένα και θα κάνουμε και γάμο και βάφτιση θελω ξεχωριστούς κουμπάρους . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Giota1983 είπε:

Αρχικά, θα κάναμε κουμπάρους τον φιλ6ο του που είναι μεγάλος και μια φίλη του που ειναι και ανήψια του και ειναι κοντά στην ηλικία μας και θα γινόταν νονά του παιδιού . Αλλα επειδή άλλαξαν τα δεδομένα και θα κάνουμε και γάμο και βάφτιση θελω ξεχωριστούς κουμπάρους . 

Αυτό δ ειναι υποχρεωτικο όμως. Ισα ισα ειθισται, κ με βάση τις παραδόσεις, αυτός που παντρεύει το ζευγάρι να βαπτιζει κ το πρώτο τουλ παιδι

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Αυτό δ ειναι υποχρεωτικο όμως. Ισα ισα ειθισται, κ με βάση τις παραδόσεις, αυτός που παντρεύει το ζευγάρι να βαπτιζει κ το πρώτο τους παιδι

Το γνωρίζω αυτο με το τι συνηθιζεται. Όμως πλέον μπορει να ειναι αλλος αυτός που θα σε παντρέψει και άλλος αυτός που θα βαπτίσει το παιδί σου. Η αδερφή μου βάπτισε το παιδί μιας φίλης της πού έκανε και αυτη γάμοβαπτιση αλλα τους πάντρεψε άλλος. Δεν είναι και τοσο παράξενο πλέον

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Το γνωρίζω αυτο με το τι συνηθιζεται. Όμως πλέον μπορει να ειναι αλλος αυτός που θα σε παντρέψει και άλλος αυτός που θα βαπτίσει το παιδί σου. Η αδερφή μου βάπτισε το παιδί μιας φίλης της πού έκανε και αυτη γάμοβαπτιση αλλα τους πάντρεψε άλλος. Δεν είναι και τοσο παράξενο πλέον

Πλέον σχεδόν ποτέ δεν είναι ο ίδιος που παντρεύει ο νονος για διάφορους λόγους!! Και εγώ στο παιδί μου θα ήθελα να είναι να είναι κάποιος πολύ δικός μου άνθρωπος στο γάμο δεν με νοιάζει τοσο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Blonde είπε:

Πλέον σχεδόν ποτέ δεν είναι ο ίδιος που παντρεύει ο νονος για διάφορους λόγους!! Και εγώ στο παιδί μου θα ήθελα να είναι να είναι κάποιος πολύ δικός μου άνθρωπος στο γάμο δεν με νοιάζει τοσο! 

Αυτός είναι ο βασικός λόγος που το θέλω. Οι σχέσεις με τον κουμπάρο που σε παντρεύει και να μην πάνε καλα δεν θα πειράξει και τόσο γιατι είναι απλα αυτος που σε πάντρεψε και τιποτα άλλο . Ενώ με τον νονό - νονά του παιδιού είναι σημαντικό να τα πάτε καλά γιατι θες να εχει μια άλφα σχέση με το παιδί αργότερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
On 10/3/2020 at 3:33 ΜΜ, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα . Εχω ενα μικρο πρόβλημα σχετικά με την επιλογή του νονού . Θα κάνουμε γάμο-βάφτιση και θα πρέπει να ψάξουμε εκτος απο κουμπάρο και νονό για το μωρό μας. Κουμπάρο , επειδή ειχαμε πει απο πέρυσι , θα κάναμε έναν φίλο του αλλά το θεμα ειναι πως ειναι μεγάλος , 60 κατι ,σχεδον 70 χρονών. Για κουμπάρο στο γάμο δεν εχω πρόβλημα αλλά για νονός του παιδιού δεν θέλω. Πιστεύω πως ο νονός ειναι σημαντικό πρόσωπο σε ενα παιδί . Δεν κάνεις νονό για να φέρνει δώρα καθε Πάσχα και Χριστούγεννα. Πρέπει να έχει σχετικά στενές σχέσεις τοσο με το παιδί οσο και με τους γονείς. Να πω επίσης πως μένει Αθήνα και εμείς μένουμε Κομοτηνή. Οπότε θα είναι δύσκολο να εχει στενές σχέσεις με το παιδί. Ο άντρας μου θελει ο κουμπάρος μας να ειναι και νονός του παιδιού. Αλλά όταν κάποιος μένει 800 χιλιόμετρα μακριά δε γίνεται να έχουμε τις σχέσεις που θα είχαμε με κάποιον που μένει στην ίδια πόλη με εμάς ή έστω σε μια διπλανή πόλη. Γνώμη μου είναι πως καλο θα ήταν να κάνουμε νονό/νονά κάποιο φίλο ή συγγενή μας που κάνουμε παρέα. Δεν πιστεύετε πως ειναι καλύτερο αυτο που λεω; 

Καλησπέρα. Το θέμα του νονού του παιδιού μας είναι σημαντικό κεφάλαιο γιατί θες έναν άνθρωπο να είναι κοντά στο παιδί και να το στηρίζει. Εμένα τον γιο μου θα τον βαφτίσει η αδελφή μου και γιατί είμαστε πολύ δεμένες αλλά είναι και κολλητή του άντρα μου. Μένει Λονδίνο και είμαστε μακριά αλλά μιλάμε καθημερινά και βρισκόμαστε 4-5 φορες το χρόνο περίπου. Η απόσταση για μενα δεν είναι μεγάλο προβλημα γιατί αν είσαι δεμένος με τον θα έχει την επαφή που πρέπει, τον μεγάλο γιο του αντρα μου τον βαφτισε ο κολλητός του με τον οποίον ζούμε στην ιδια πόλη και όμως δεν έχουμε σχέσεις πλεον. Καλως ή κακώς αυτά συμβαίνουν. Με τον  άντρα μου έχουμε βαφτίσει την δευτερη την κόρη της αδελφής του τη μεγάλη κόρη της την έχει βαφτίσει ο κουνιαδος της. Γενικά στο θέμα βάφτιση μένουμε πιο πολύ στα συγγενικά πρόσωπα. Και εμάς το δεύτερο όταν έρθει με το καλό θα μας το βαφτίσει ο άντρας της κουνιαδας μου. Εχει πλάκα όταν εξηγούμε τα κουμπαριλικια μας. Προϋπόθεση είναι να υπάρχουν καλές σχέσεις βέβαια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 6:38 ΜΜ, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα. Το θέμα του νονού του παιδιού μας είναι σημαντικό κεφάλαιο γιατί θες έναν άνθρωπο να είναι κοντά στο παιδί και να το στηρίζει. Εμένα τον γιο μου θα τον βαφτίσει η αδελφή μου και γιατί είμαστε πολύ δεμένες αλλά είναι και κολλητή του άντρα μου. Μένει Λονδίνο και είμαστε μακριά αλλά μιλάμε καθημερινά και βρισκόμαστε 4-5 φορες το χρόνο περίπου. Η απόσταση για μενα δεν είναι μεγάλο προβλημα γιατί αν είσαι δεμένος με τον θα έχει την επαφή που πρέπει, τον μεγάλο γιο του αντρα μου τον βαφτισε ο κολλητός του με τον οποίον ζούμε στην ιδια πόλη και όμως δεν έχουμε σχέσεις πλεον. Καλως ή κακώς αυτά συμβαίνουν. Με τον  άντρα μου έχουμε βαφτίσει την δευτερη την κόρη της αδελφής του τη μεγάλη κόρη της την έχει βαφτίσει ο κουνιαδος της. Γενικά στο θέμα βάφτιση μένουμε πιο πολύ στα συγγενικά πρόσωπα. Και εμάς το δεύτερο όταν έρθει με το καλό θα μας το βαφτίσει ο άντρας της κουνιαδας μου. Εχει πλάκα όταν εξηγούμε τα κουμπαριλικια μας. Προϋπόθεση είναι να υπάρχουν καλές σχέσεις βέβαια 

Αυτο ακριβώς πιστεύω και εγω. Πιο σημαντικό είναι ο νονός/α του παιδιού παρα ο κουμπάρος που σε παντρεύει. Με το νονό έχεις στενές επαφές επειδή είναι και πνευματικοί γονείς του παιδιού. Μπορεί να λες οτι η απόσταση δεν παίζει ρολο αλλά για μένα παίζει πολυ σημαντικό ρόλο. Οι νονοι της αδερφής μου είναι σε αλλη πολη και η δικοι μου στην ίδια πόλη. Οι δικοί της δεν μπορούσαν να έρθουν συχνα και στεναχωριόταν επειδή εγω εβλεπα πιο συχνά τους δικούς μου. Αν αυτός που θελει είχε παιδιά δεν θα ειχα αντίρρηση . Αλλα είναι 70 χρονών δεν έχει παιδιά και μένει Αθήνα. Ναι μεν είναι καλα στην υγεία του αλλά καποια στιγμή μετα απο κάποια ηλικία κουράζεται ο άνθρωπος και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του ως νονός/α . Επίσης δεν εχω κατι κοινό μαζί του δεν μπορώ να μιλήσω οπως θα μιλήσω με μια φίλη μου κοντά στην ηλικία μου. Ο άντρας μου εχει την ιδέα πως αν κανει κάποιος διαφορετικό κουμπάρο για γάμο και διαφορετικό για νονό ειναι παράξενο και πως θα μας κοροϊδεύουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...