Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Κορίτσια μου σήμερα που έκανα αυχενική ο γιατρός πίεσε πάρα πολύ την κοιλιά μου προκειμένου να αλλάξει θέση το έμβρυο. Υπάρχει περίπτωση να το έβλαψε; Τρώω βραδινές φρίκες...

Α κ για τα κορίτσια που ρωτούσαν αν επιτρέπεται ο σύζυγος ,σήμερα που πήγαμε για αυχενική ο σύζυγος δεν επιτράπηκε να μπει στην αίθουσα αναμονής (περίμενε έξω από την πόρτα στο ασανσερ)αλλά όταν με φώναξαν μέσα στο γραφείο του γιατρου εκεί τον άφησαν να μπει κανονικά. Φαντάζομαι ότι κάθε ιατρείο έχει την τακτική του.

@chris79 με την αμνιο τουλάχιστον θα έχεις ένα απόλυτο κ ξεκάθαρο αποτέλεσμα κ θα ξέρεις τι σου γίνεται. Όλα καλά θα πάνε. 

 

Καλημερα! Οχι με τιποτα και μενα το χτυπησε 4-5 φορες να γυρισει,τιποτα δεν ειναι αυτο!!δε παθαινει κατι μην ανησυχεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας..να μπω κι εγώ στην ομάδα σας..με το καλό έχω Πητ 6/2 κ περιμένω το τρίτο μου παιδάκι...κ μάλλον είναι αγοράκι..σε ένα μήνα στον επόμενο υπέρηχο θ το σιγουρέψουμε.ειχα δόξα το θεό μια καλή αυχενικη οπότε προχωράμε

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, pharmacy είπε:

Καλημέρα σας..να μπω κι εγώ στην ομάδα σας..με το καλό έχω Πητ 6/2 κ περιμένω το τρίτο μου παιδάκι...κ μάλλον είναι αγοράκι..σε ένα μήνα στον επόμενο υπέρηχο θ το σιγουρέψουμε.ειχα δόξα το θεό μια καλή αυχενικη οπότε προχωράμε

Καλώς μας ήρθες! 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 said:

Καλώς μας ήρθες! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Σκέψου θετικά και όλα μπορεί να συμβούν! Σε φιλώ 

Καλώς σας βρήκα! Σε ευχαριστώ κι ανταποδίδω τις θερμές ευχές! Να είμαστε όλες καλά !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, pharmacy είπε:

Καλημέρα σας..να μπω κι εγώ στην ομάδα σας..με το καλό έχω Πητ 6/2 κ περιμένω το τρίτο μου παιδάκι...κ μάλλον είναι αγοράκι..σε ένα μήνα στον επόμενο υπέρηχο θ το σιγουρέψουμε.ειχα δόξα το θεό μια καλή αυχενικη οπότε προχωράμε

Καλως μας βρηκες!! Μια ευχάριστη και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχουμε! Με το καλο το μπεμπακι σας!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Καλώς σας  βρήκα λοιπόν..έχω δύο παιδάκια 8 ετών τον Παναγιώτη κ 6 χρόνων την Κωνσταντίνα..πάσχω από αναγουλες κ δυσκοιλιότητα κ δυσπεψία...εμ δεν άφησα κ κάτι..ζω Θεσσαλονίκη κ καλώς εχόντων θ γεννήσω διαβαλκανικό.. χθες πήγαμε γιατρό.το μωρό δόξα τον θεουλη μια χαρά κ καλό;;;πολύ ζωηρό.15.4 ημερών χθες φτάσαμε τα 11 εκ κ 150 γρ.αν κ τρίτο το περιμένω πως κ πως

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

@Joka τι έκανες με τα πονάκια; Σου πέρασαν; Εγώ μίλησα με τον γιατρό σήμερα του είπα ότι έχω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και ότι δεν έχω την καλύτερη σχέση με το WC και μου είπε ξεκούραση στο κρεββάτι και να πάω την Δευτέρα για υπέρηχο για να δούμε το μωρό και να μου φύγει το άγχος! 
από την μία καλύτερα γιατί το επόμενο ραντεβού ήταν σε 15 ημέρες και με είχε φάει η αγωνία, από την άλλη μέχρι την Δευτέρα θα είναι καλά; 
Προς το παρόν αφού επέστρεψα παλουκώθηκα στο κρεββάτι και κάνουμε και τον σταυρό μας να είναι το έντερο και όχι τίποτα χειρότερο! Βέβαια διάβασα για τους πόνους στρογγυλών συνδέσμων, είμαι ικανή να έχω αυτό!
ουφ η αγωνία δεν σταματά ποτέ!!!!


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

@Joka τι έκανες με τα πονάκια; Σου πέρασαν; Εγώ μίλησα με τον γιατρό σήμερα του είπα ότι έχω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και ότι δεν έχω την καλύτερη σχέση με το WC και μου είπε ξεκούραση στο κρεββάτι και να πάω την Δευτέρα για υπέρηχο για να δούμε το μωρό και να μου φύγει το άγχος! 
από την μία καλύτερα γιατί το επόμενο ραντεβού ήταν σε 15 ημέρες και με είχε φάει η αγωνία, από την άλλη μέχρι την Δευτέρα θα είναι καλά; 
Προς το παρόν αφού επέστρεψα παλουκώθηκα στο κρεββάτι και κάνουμε και τον σταυρό μας να είναι το έντερο και όχι τίποτα χειρότερο! Βέβαια διάβασα για τους πόνους στρογγυλών συνδέσμων, είμαι ικανή να έχω αυτό!
ουφ η αγωνία δεν σταματά ποτέ!!!!

Αχ κοριτσι κ εγω σήμερα ξυπνησα, ειχα ενα πονο αριστερά απο κατω χαμηλα μεχρι τα πλευρά, αλλα κ εγω το αποδιδω στο εντερο.. Ευτυχώς εχω το ραντεβού τη Δευτέρα. Αλλα αυτη η αγωνια ποτέ ενα πονακι ειναι ενοχο ή παντελως φυσιολογικό θα μας φαει ως το τελος νομίζω :mellow:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!  Να'μαι και γω, επέστρεψα.  Στις διακοπές ξεκουράστηκα,  κοιμήθηκα πολύ και έφαγα καλά!!! Ημουν ξεγνοιαστη. Με το που γύρισα Αθήνα η αγωνία χτύπησε κόκκινο εδώ και 3 μέρες.  Ούτε να μπω στο φόρουμ δεν ήθελα,  για να μην αγχωθω περισσότερο. Αφήστε που είδα την πρώτη μέρα στη δουλειά κάτι καφέ-κόκκινες σταγόνες και είπα πάει αυτό ήταν...

Έκανα λοιπόν σήμερα την αυχενικη και δόξα τω Θεώ όλα πήγαν πολύ καλά!!! Οι μετρήσεις βγήκαν όλες καλές,  είναι 7,06 εκ  και μάλλον αγοράκι!!! Ενώ πίστευα ότι μάλλον κοριτσάκι ήταν,  έτσι χωρίς να γνωρίζω, ανήμερα της Παναγίας είδα όνειρο (δεν έχω ξαναδεί μέχρι τώρα με μωρό), ότι κρατούσα ένα νεογέννητο αγοράκι και έλεγα στον άντρα μου,  κοίτα τι όμορφο που είναι!!! Αρχισα από τώρα η κουκουβάγια...

Ελπίζω να είστε όλες καλά,  έχω ρίξει κλέφτες ματιές, είμαι πίσω κάποιες σελίδες. @Renaki80  σ'ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες, μην ανησυχείς για τα πονακια, δεν είναι τίποτα.  Συγχαρητήρια σε όλες τις κοπέλες που κάνατε την αυχενικη σας , θα διαβάσω τα νέα σας και θα σας κανω like,  δεν προλαβαίνω αλλιώς! Να καλωσορίσω και 2 νέα κορίτσια που είδα τελευταία @Bellinda και @pharmacy.  Τέλος @chris79  έχε πίστη όλα καλά θα πάνε θα δεις.  Θα αλλάξουν προς το καλύτερο!!!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Sani said:

Καλώς ήρθες τι όμορφα και αληθινά είναι τα λόγια σού!!!!

Καλησπέρα μια χαρά είμαι χθες ενιωθα μια μικρη ενοχληση στο σημείο της παρεκεντησης τιποτα ιδιαίτερο είμαι ξαπλωμένη και ευτυχώς κατά ένα περίεργο τρόπο περνάει η ώρα !

Κορίτσι είχες κανένα νέο ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

@Joka τι έκανες με τα πονάκια; Σου πέρασαν; Εγώ μίλησα με τον γιατρό σήμερα του είπα ότι έχω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και ότι δεν έχω την καλύτερη σχέση με το WC και μου είπε ξεκούραση στο κρεββάτι και να πάω την Δευτέρα για υπέρηχο για να δούμε το μωρό και να μου φύγει το άγχος! 
από την μία καλύτερα γιατί το επόμενο ραντεβού ήταν σε 15 ημέρες και με είχε φάει η αγωνία, από την άλλη μέχρι την Δευτέρα θα είναι καλά; 
Προς το παρόν αφού επέστρεψα παλουκώθηκα στο κρεββάτι και κάνουμε και τον σταυρό μας να είναι το έντερο και όχι τίποτα χειρότερο! Βέβαια διάβασα για τους πόνους στρογγυλών συνδέσμων, είμαι ικανή να έχω αυτό!
ουφ η αγωνία δεν σταματά ποτέ!!!!

Naι,το διαβασα κι εγώ,αυτο πρεπει να ειναι.Εγω για 1 μερα δε μπορουσα να κατσω απο τους πόνους απο κατω ,δυνατες σουβλιες στον κόλπο και πονουσα σε ολη τη λεκανη,γοφους,εσωτερικά των μηρων,παντού λες και ειχα παει γυμναστηριο μετα απο καιρο.Μιλάμε για πόνο,όχι αστεια,πρωτη φορα τοσο πόνο!

Δεν ενοχλησα τη γιατρο μου,ειναι σε διακοπες αλλωστε αλλα δε νομιζω οτι θα μου ελεγε να κρεβατωθω.

Ξεκουραστηκα την ιδια μερα και την επομενη συνεχισα το προγραμμα διακοπών κανονικα,πονουσα λιγοτερο και σημερα ελαχιστα,στο ιδιο σημείο.

Το ραντεβου αργει ακόμα,σε 10 μέρες ειναι.

Θα περιμένω εως τότε,κανω ασκήσεις αυτοπειθαρχίας!!!!Το μυαλο μας παιζει περιεργα παιχνιδια εχω αντιληφθει και πρεπει να το ελεγχουμε γιατι προβλεπω ολο και μεγαλυτερα ζορια ψυχολογικά,μεχρι να γεννησουμε και ακομα περισσοτερο μετά.....

Εχω τηρησει ως τωρα απαρεγκλιτα τα χρονοδιαγραμματα των ραντεβου,δε θα επιτρεψω να λυγισω τωρα!!!Χαχχαχχαα!

1 μηνας απο δω και περα?Το'χω!Σιγα μην κλάψω,σιγα μη φοβηθώ....:mrgreen:

Να δεις οτι κι εσενα δε θα ειναι τιποτα.Αν δεν ειναι το εντερο θα ειναι μυικοι πονοι.Εκει μεσα ολα στριμωχνονται και πιεζονται οποτε λογικό.Δυσκοιλιοτητα δεν εχω ευτυχως.

Δεν ειχα και ποτέ πριν την εγκυμοσυνη,μονο λιγες μερες στην αρχή...

Ουτε ξηροδερμία.Το προσωπο και το δερμα μου ειναι πιο λαμπερα και πιο καθαρα απο ποτέ,μου εχει κανει τρομερη εντυπωση!!!

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια. Είμαι πάλι εγώ με τις ανησυχίες μου. Δεν έχω καταλάβει κάποια πράματα. Ενώ στην αυχενική το μωρό βγήκε ότι είναι 12w +5d πιο προχωρημένο αποτι το υπολόγιζαμε με βάσει περιόδου,είναι μόνο 5εκατοστα. Σας φαίνεται φυσιολογικό τώρα αυτό;

 

5 ώρες πρίν, Joka είπε:

Naι,το διαβασα κι εγώ,αυτο πρεπει να ειναι.Εγω για 1 μερα δε μπορουσα να κατσω απο τους πόνους απο κατω ,δυνατες σουβλιες στον κόλπο και πονουσα σε ολη τη λεκανη,γοφους,εσωτερικά των μηρων,παντού λες και ειχα παει γυμναστηριο μετα απο καιρο.Μιλάμε για πόνο,όχι αστεια,πρωτη φορα τοσο πόνο!

Δεν ενοχλησα τη γιατρο μου,ειναι σε διακοπες αλλωστε αλλα δε νομιζω οτι θα μου ελεγε να κρεβατωθω.

Ξεκουραστηκα την ιδια μερα και την επομενη συνεχισα το προγραμμα διακοπών κανονικα,πονουσα λιγοτερο και σημερα ελαχιστα,στο ιδιο σημείο.

Το ραντεβου αργει ακόμα,σε 10 μέρες ειναι.

Θα περιμένω εως τότε,κανω ασκήσεις αυτοπειθαρχίας!!!!Το μυαλο μας παιζει περιεργα παιχνιδια εχω αντιληφθει και πρεπει να το ελεγχουμε γιατι προβλεπω ολο και μεγαλυτερα ζορια ψυχολογικά,μεχρι να γεννησουμε και ακομα περισσοτερο μετά.....

Εχω τηρησει ως τωρα απαρεγκλιτα τα χρονοδιαγραμματα των ραντεβου,δε θα επιτρεψω να λυγισω τωρα!!!Χαχχαχχαα!

1 μηνας απο δω και περα?Το'χω!Σιγα μην κλάψω,σιγα μη φοβηθώ....:mrgreen:

Να δεις οτι κι εσενα δε θα ειναι τιποτα.Αν δεν ειναι το εντερο θα ειναι μυικοι πονοι.Εκει μεσα ολα στριμωχνονται και πιεζονται οποτε λογικό.Δυσκοιλιοτητα δεν εχω ευτυχως.

Δεν ειχα και ποτέ πριν την εγκυμοσυνη,μονο λιγες μερες στην αρχή...

Ουτε ξηροδερμία.Το προσωπο και το δερμα μου ειναι πιο λαμπερα και πιο καθαρα απο ποτέ,μου εχει κανει τρομερη εντυπωση!!!

 

Καλημέρα. Κεγω τηρώ αυτό που λες εσύ ,ίσως το κάνω κ από ατολμία εγώ όμως βεβαια και δεν είμαι τόσο ψύχραιμη.προτιμω να βγάζω τις ανασφάλειες μου εδώ. Μου την σπάει όμως αυτό θα προτιμούσα να έχω περισσότερη άνεση να πάρω τον γιατρό. Έχει κ μια γραμματέα Κέρβερο ,έχει ένα ύφος λες κ είναι πρωτόκολλο. Τεσπα. Εμένα μου έχει πει για πονακια δεξιά αριστερά,κούραση, κόπωση,αναγουλες κτλ όλα φυσιολογικά και καλοδεχουμενα. Για μεγάλους πόνους δεν μου έχει πει αν θα έπρεπε να τον καλέσω. Ίσως λοιπόν καλό θα ήταν να μιλήσεις με την γιατρό σου. Σίγουρα δεν θα είναι κάτι φοβερό αλλα ίσως θα έπρεπε να ξέρει κ αυτή πως εξελίσσεται η εγκυμοσύνη σου. Το να μην μπορείς να κάτσεις άνετα δεν ξέρω αν είναι θεμιτό. Εγώ λέω καλό είναι να την ρωτήσεις. 

 

@Ladybag20 μπράβο ρε κορίτσι. Τι τραβάμε με τα άγχη μας.αγορακι λοιπόν ε; Αρχίζει κ έρχεται στα ίσα η μπαλάντζα του τοπικ δεν έχουμε μόνο κοριτσάκια...

Πόσο εβδομάδων σε έβγαλε κ είναι 7εκ το έμβρυο σου; Εμένα γιατί είναι μόνο 5 ρε γαμωτο; Ο γιατρός μου είπε όλα φυσιολογικά.αλλα όπου κ να μπω να διαβάσω 12w λεει θα έπρεπε να είναι πάνω από 6

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Είμαι πάλι εγώ με τις ανησυχίες μου. Δεν έχω καταλάβει κάποια πράματα. Ενώ στην αυχενική το μωρό βγήκε ότι είναι 12w +5d πιο προχωρημένο αποτι το υπολόγιζαμε με βάσει περιόδου,είναι μόνο 5εκατοστα. Σας φαίνεται φυσιολογικό τώρα αυτό;

 

Καλημέρα. Κεγω τηρώ αυτό που λες εσύ ,ίσως το κάνω κ από ατολμία εγώ όμως βεβαια και δεν είμαι τόσο ψύχραιμη.προτιμω να βγάζω τις ανασφάλειες μου εδώ. Μου την σπάει όμως αυτό θα προτιμούσα να έχω περισσότερη άνεση να πάρω τον γιατρό. Έχει κ μια γραμματέα Κέρβερο ,έχει ένα ύφος λες κ είναι πρωτόκολλο. Τεσπα. Εμένα μου έχει πει για πονακια δεξιά αριστερά,κούραση, κόπωση,αναγουλες κτλ όλα φυσιολογικά και καλοδεχουμενα. Για μεγάλους πόνους δεν μου έχει πει αν θα έπρεπε να τον καλέσω. Ίσως λοιπόν καλό θα ήταν να μιλήσεις με την γιατρό σου. Σίγουρα δεν θα είναι κάτι φοβερό αλλα ίσως θα έπρεπε να ξέρει κ αυτή πως εξελίσσεται η εγκυμοσύνη σου. Το να μην μπορείς να κάτσεις άνετα δεν ξέρω αν είναι θεμιτό. Εγώ λέω καλό είναι να την ρωτήσεις. 

 

@Ladybag20 μπράβο ρε κορίτσι. Τι τραβάμε με τα άγχη μας.αγορακι λοιπόν ε; Αρχίζει κ έρχεται στα ίσα η μπαλάντζα του τοπικ δεν έχουμε μόνο κοριτσάκια...

Πόσο εβδομάδων σε έβγαλε κ είναι 7εκ το έμβρυο σου; Εμένα γιατί είναι μόνο 5 ρε γαμωτο; Ο γιατρός μου είπε όλα φυσιολογικά.αλλα όπου κ να μπω να διαβάσω 12w λεει θα έπρεπε να είναι πάνω από 6

Καλημέρα κοπέλα μου.  Αυτό από το άγχος μου ξέχασα να τον ρωτήσω,  στα χαρτιά ομως που μας έδωσε με τις μετρήσεις με γραφει όσο ακριβώς είμαι.  Εχθές δηλ. ήμουν 12+5. Αφού σου είπε ο γιατρός ότι όλα είναι φυσιολογικά να μην ανησυχείς.  Το σημαντικό είναι οι μετρήσεις να βγουν καλές και τα όργανα του να λειτουργούν σωστά.  Ακου το γιατρό και μην αγχώνεσαι. Ξέρω είναι δύσκολο,  αλλά μην βάζεις και άλλες έννοιες στο κεφάλι σου.  Δεν σταματά το άγχος ποτε μου φαίνεται.  Πόσο ήσουν όταν έκανες την αυχενικη?Μήπως πήγες νωρίτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...