Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια θέλω την βοήθεια σασ ξέρει κάποια καλή ενδοκρινολόγο ;;; Αρχίζει τ4 γιατί βγήκε η tsh 2.95 και πρέπει να είναι κάτω από 2.50 και θέλω να την παρακολουθεί μια ενδοκρινολόγος γιατί έχει και ΣΠΩ . Όλες οι άλλες εξετάσεις όλες καλές. 

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Bellinda είπε:

Γεια σε όλες σας! 

Εύχομαι ολόψυχα να είστε καλά. Η δική μου ταυτότητα: ΠΗΤ 21/2/2021. Κοριτσάκι. Είμαι 38. Αυτόματη σύλληψη. Δεύτερη εγκυμοσύνη, πρώτο (ελπίζω) παιδί.  Πέρασα από τις συμπληγάδες του πρώτου τριμήνου: των χοριακών, των πρώτων υπερήχων, των αδιάκοπων στομαχικών διαταραχών και ψυχολογικών τρικυμιών, της αυχενικής, της βιοψίας τροφοβλάστης και της αναμονής των αποτελεσμάτων αυτής, της κατάκλισης για μια εβδομάδα και πλέον, της αδιάκοπης αγωνίας για το «τι να γίνεται άραγε εκεί μέσα;» και κυρίως της τραυματικής ανάμνησης της προηγούμενης αποτυχημένης εγκυμοσύνης μου και του επώδυνου τέλους της στις 17 εβδομάδες σαν συνεχές soundtrack στην τωρινή μου ποντοπορία. Η ιστορία έχει κύκλωπες, λαιστρυγόνες και σειρήνες, και ο δρόμος για την Ιθάκη προβλέπεται μακρύς και μάλλον όχι και τόσο απολαυστικός, σε αντίθεση με την παραίνεση του Καβάφη. Μακάρι να με διαψεύσει η ποιητική του ιδιοφυΐα.

Αναδύομαι από τα βάθη αυτής της περίεργης, ενίοτε σκοτεινής, μοναδικής εμπειρίας της προσπάθειας για μητρότητα, στην παρέα σας και θα σας γράφω κάθε φορά που θα έχω κάτι σημαντικό να μοιραστώ μαζί σας. Θα απέχω από τη δουλειά μου φέτος, από το κομμάτι της διδασκαλίας τουλάχιστο, όχι της έρευνας.  θα αφήσω για λίγο τα «παιδιά» μου (φοιτήτριες και φοιτητές μου) στα αμφιθέατρα της Φιλοσοφικής και θα επικεντρωθώ σε αυτό που ελπίζω να είναι το δικό μου παιδί, χωρίς εισαγωγικά. Όλα συνδυάζονται. Αλλά για την ώρα πρώτη προτεραιότητα εκείνη. 

Καλές θάλασσες να έχουμε, και να φτάσουμε όλες στην Ιθάκη με αγκαλιές γεμάτες ❤️

Bellinda 

Γεια σου και εγω εχω κανει 4 εξωσωματικες αλλα μετα εμεινα εγκυσο με φυσικη συλληψη οσπου εχω χασει δυο ενα 8 εβδομαδων και ενα πριν 2 μηνες 21 εβδομαδωνκαι προχθες πηγα εκει που εγινε η κηδεια με ολα τα υπολοιπα μωρα !!  Δεν εχω ελπιδες γιατι το ανατομικου ειναι πολυ περιπλοκο!! Πιστευω δεν θα βρω ποτε το το δρομο της Ιθακης γτ εκανε πολλα ταξιδια και ακομα!! Ευχομαι να σου πανε καλα! 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Bellinda said:

@chris79 ευχαριστώ γλυκιά μου! Στέλνω αγκαλιά και αντεύχομαι όμορφα ταξίδια :)

Αχ και εμένα το συγκεκριμένο ταξίδι είναι λίγο δύσκολο μέχρι στιγμής... στον προορισμό βασίζομαι κι εγώ και παίρνω κουράγιο ! 
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όλα ήταν ανέφελα και εύκολα και έχω ένα λατρεμένο γιο 6 χρόνων. 
Μετα ειχα άλλες 2 εγκυμοσύνες που έληξαν άδοξα στην 6η και 10η εβδομάδα αντίστοιχα. 
Τωρα είμαι έγκυος σε δίδυμα μετά από εξωσωματική αλλά στην αυχενική το ένα είχε πολύ ψηλά ποσοστά για down (1:13) και ενώ είχα κανονίσει κι εγώ τροφοβλαστη δεν κατάφερα να την κάνω λόγω θέσης του μωρού και περιμένω 5/9 να κάνω αμνιοπαρακέντηση. 
Εν αναμονή λοιπόν ..

Link to comment
Share on other sites

@Hope2019 Μακάρι να υπήρχαν λόγια που να μπορούν να απαλύνουν αυτό τον πόνο... Θέλω να σου πω «μην τα παρατήσεις» και είμαι σίγουρη ότι θα το έχεις ακούσει πολλές φορές... Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να πενθήσει γιατί είναι πολύ νωρίς για οτιδήποτε άλλο αυτή τη στιγμή. Εύχομαι μέσα από  την καρδιά μου να ξαναβρεις τη δύναμη να ελπίζεις. Σε ευχαριστώ ολόψυχα για τις ευχές σου. Μια αγαπημένη μου συγγραφέας είπε: «όσο αναπνέουμε ποτέ δεν είναι αργά». Θα ήθελα να σου το αφιερώσω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Εμείς πήγαμε γιατρό χθες και επιβεβαίωσε ότι είναι μπέμπα!! Ήταν φοβερό το ποσό μωρό μοιάζει πια... 

Να σας ρωτήσω... Έχω απίστευτη ξηροδερμια και πήρα κρέμα σώματος φυτική του κορρε! Εσείς χρησιμοποιείται? Και ποια? 

@chris79κορίτσι μου θα δεις όλα θα πάνε καλά στο τέλος..

Κοριτσια με τη βοήθεια της Παναγίας τον Φεβρουάριο θα έχουμε όλες τα μωρά μας γερά και υγιή!!! 

  • Μου αρέσει 4

Xr0Qp3.png

7yzup3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Αχ και εμένα το συγκεκριμένο ταξίδι είναι λίγο δύσκολο μέχρι στιγμής... στον προορισμό βασίζομαι κι εγώ και παίρνω κουράγιο ! 
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όλα ήταν ανέφελα και εύκολα και έχω ένα λατρεμένο γιο 6 χρόνων. 
Μετα ειχα άλλες 2 εγκυμοσύνες που έληξαν άδοξα στην 6η και 10η εβδομάδα αντίστοιχα. 
Τωρα είμαι έγκυος σε δίδυμα μετά από εξωσωματική αλλά στην αυχενική το ένα είχε πολύ ψηλά ποσοστά για down (1:13) και ενώ είχα κανονίσει κι εγώ τροφοβλαστη δεν κατάφερα να την κάνω λόγω θέσης του μωρού και περιμένω 5/9 να κάνω αμνιοπαρακέντηση. 
Εν αναμονή λοιπόν ..

Κρις μου μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ioanna27 said:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Εμείς πήγαμε γιατρό χθες και επιβεβαίωσε ότι είναι μπέμπα!! Ήταν φοβερό το ποσό μωρό μοιάζει πια... 

Να σας ρωτήσω... Έχω απίστευτη ξηροδερμια και πήρα κρέμα σώματος φυτική του κορρε! Εσείς χρησιμοποιείται? Και ποια? 

@chris79κορίτσι μου θα δεις όλα θα πάνε καλά στο τέλος..

Κοριτσια με τη βοήθεια της Παναγίας τον Φεβρουάριο θα έχουμε όλες τα μωρά μας γερά και υγιή!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ ! 
Δεν έχω πάρει ακόμη αλλά μόλις επιστρέψω θα πάρω σίγουρα γιατί και ξηροδερμία έχω και έχω φουσκώσει. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη ειχα την prevenstria της frezyderm για τις ραγάδες. Αυτή θα πάρω πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellinda είπε:

Γεια σε όλες σας! 

Εύχομαι ολόψυχα να είστε καλά. Η δική μου ταυτότητα: ΠΗΤ 21/2/2021. Κοριτσάκι. Είμαι 38. Αυτόματη σύλληψη. Δεύτερη εγκυμοσύνη, πρώτο (ελπίζω) παιδί.  Πέρασα από τις συμπληγάδες του πρώτου τριμήνου: των χοριακών, των πρώτων υπερήχων, των αδιάκοπων στομαχικών διαταραχών και ψυχολογικών τρικυμιών, της αυχενικής, της βιοψίας τροφοβλάστης και της αναμονής των αποτελεσμάτων αυτής, της κατάκλισης για μια εβδομάδα και πλέον, της αδιάκοπης αγωνίας για το «τι να γίνεται άραγε εκεί μέσα;» και κυρίως της τραυματικής ανάμνησης της προηγούμενης αποτυχημένης εγκυμοσύνης μου και του επώδυνου τέλους της στις 17 εβδομάδες σαν συνεχές soundtrack στην τωρινή μου ποντοπορία. Η ιστορία έχει κύκλωπες, λαιστρυγόνες και σειρήνες, και ο δρόμος για την Ιθάκη προβλέπεται μακρύς και μάλλον όχι και τόσο απολαυστικός, σε αντίθεση με την παραίνεση του Καβάφη. Μακάρι να με διαψεύσει η ποιητική του ιδιοφυΐα.

Αναδύομαι από τα βάθη αυτής της περίεργης, ενίοτε σκοτεινής, μοναδικής εμπειρίας της προσπάθειας για μητρότητα, στην παρέα σας και θα σας γράφω κάθε φορά που θα έχω κάτι σημαντικό να μοιραστώ μαζί σας. Θα απέχω από τη δουλειά μου φέτος, από το κομμάτι της διδασκαλίας τουλάχιστο, όχι της έρευνας.  θα αφήσω για λίγο τα «παιδιά» μου (φοιτήτριες και φοιτητές μου) στα αμφιθέατρα της Φιλοσοφικής και θα επικεντρωθώ σε αυτό που ελπίζω να είναι το δικό μου παιδί, χωρίς εισαγωγικά. Όλα συνδυάζονται. Αλλά για την ώρα πρώτη προτεραιότητα εκείνη. 

Καλές θάλασσες να έχουμε, και να φτάσουμε όλες στην Ιθάκη με αγκαλιές γεμάτες ❤️

Bellinda 

Καλως μας βρηκες! Μια ευχάριστη και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχουμε! Εχασα κ εγω το προηγούμενο μωρακι μου 17η εβδ και οσο πλησιαζουν παλι αυτες οι μερες τρεμω απο αγχος και φοβο.  Πρέπει όμως να το παλεψουμε και να σκεφτομαστε θετικα και αισιοδοξα! Εμεις ειμαστε εδω για να μοιραστούμε αγωνιες, απορίες αλλα και ευχαριστες στιγμες! :wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Bellinda είπε:

Γεια σε όλες σας! 

Εύχομαι ολόψυχα να είστε καλά. Η δική μου ταυτότητα: ΠΗΤ 21/2/2021. Κοριτσάκι. Είμαι 38. Αυτόματη σύλληψη. Δεύτερη εγκυμοσύνη, πρώτο (ελπίζω) παιδί.  Πέρασα από τις συμπληγάδες του πρώτου τριμήνου: των χοριακών, των πρώτων υπερήχων, των αδιάκοπων στομαχικών διαταραχών και ψυχολογικών τρικυμιών, της αυχενικής, της βιοψίας τροφοβλάστης και της αναμονής των αποτελεσμάτων αυτής, της κατάκλισης για μια εβδομάδα και πλέον, της αδιάκοπης αγωνίας για το «τι να γίνεται άραγε εκεί μέσα;» και κυρίως της τραυματικής ανάμνησης της προηγούμενης αποτυχημένης εγκυμοσύνης μου και του επώδυνου τέλους της στις 17 εβδομάδες σαν συνεχές soundtrack στην τωρινή μου ποντοπορία. Η ιστορία έχει κύκλωπες, λαιστρυγόνες και σειρήνες, και ο δρόμος για την Ιθάκη προβλέπεται μακρύς και μάλλον όχι και τόσο απολαυστικός, σε αντίθεση με την παραίνεση του Καβάφη. Μακάρι να με διαψεύσει η ποιητική του ιδιοφυΐα.

Αναδύομαι από τα βάθη αυτής της περίεργης, ενίοτε σκοτεινής, μοναδικής εμπειρίας της προσπάθειας για μητρότητα, στην παρέα σας και θα σας γράφω κάθε φορά που θα έχω κάτι σημαντικό να μοιραστώ μαζί σας. Θα απέχω από τη δουλειά μου φέτος, από το κομμάτι της διδασκαλίας τουλάχιστο, όχι της έρευνας.  θα αφήσω για λίγο τα «παιδιά» μου (φοιτήτριες και φοιτητές μου) στα αμφιθέατρα της Φιλοσοφικής και θα επικεντρωθώ σε αυτό που ελπίζω να είναι το δικό μου παιδί, χωρίς εισαγωγικά. Όλα συνδυάζονται. Αλλά για την ώρα πρώτη προτεραιότητα εκείνη. 

Καλές θάλασσες να έχουμε, και να φτάσουμε όλες στην Ιθάκη με αγκαλιές γεμάτες ❤️

Bellinda 

Καλώς ήρθες τι όμορφα και αληθινά είναι τα λόγια σού!!!!

Just now, chris79 είπε:

Καλώς μας ήρθες! 
Ευχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά και στο τέλος του ταξιδιού να κρατάς αγκαλιά ένα γερό παιδάκι! Αυτή η Ιθάκη έχει τόσα πολλά και μαγικά να σου δώσει στο τέλος του ταξιδιού προς αυτήν ... σε αντίθεση με την άλλη αγαπημένη Ιθάκη του Καβάφη. Σου υπόσχομαι ότι το ταξίδι μπορεί να μην είναι απολαυστικό αλλά ο προορισμός αξίζει τον κόπο! 
Για ένα περίεργο λόγο αυτές τις μέρες το σκεφτόμουν αυτό το ποίημα που τυχαίνει να είναι από τα αγαπημένα μου και όταν διάβασα την ανάρτηση σου δεν μπορούσα να μη σου γράψω ! 
Εχεις περάσει πολλά μέχρι τώρα πράγματι αλλά μην το βάζεις κάτω... είναι εκεί και σε περιμένει! 

Σε λίγο θα καταλάβεις και τη μικρούλα σου και θα ομορφύνει το ταξίδι σου :) 
 

Καλησπέρα κορίτσι ! 
Πως είσαι σήμερα ; Πονάς καθόλου ; 

Καλησπέρα μια χαρά είμαι χθες ενιωθα μια μικρη ενοχληση στο σημείο της παρεκεντησης τιποτα ιδιαίτερο είμαι ξαπλωμένη και ευτυχώς κατά ένα περίεργο τρόπο περνάει η ώρα !

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@chris79 Να χαίρεσαι το αγοράκι σου!!Να είναι χαρούμενο και γερό κι εσείς να το καμαρώνετε!  Φαντάζομαι πόση δύναμη παίρνεις από την αγάπη του. Σου στέλνω όλη μου τη θετική σκέψη για τις 5 του μηνός! *fingers crossed*
 

@Paris.33 Σ´ευχαριστώ!! Ειλικρινά λυπάμαι πολύ γι’ αυτό που πέρασες και συμπάσχω... Κι εγώ ανυπομονώ  να περάσει η 17η... Εύχομαι από καρδιάς να έχεις την καλύτερη έκβαση!
 

@Sani Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά και τις καλύτερες ευχές μου!
 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Εμείς πήγαμε γιατρό χθες και επιβεβαίωσε ότι είναι μπέμπα!! Ήταν φοβερό το ποσό μωρό μοιάζει πια... 

Να σας ρωτήσω... Έχω απίστευτη ξηροδερμια και πήρα κρέμα σώματος φυτική του κορρε! Εσείς χρησιμοποιείται? Και ποια? 

@chris79κορίτσι μου θα δεις όλα θα πάνε καλά στο τέλος..

Κοριτσια με τη βοήθεια της Παναγίας τον Φεβρουάριο θα έχουμε όλες τα μωρά μας γερά και υγιή!!! 

Ιωάννα μου και εγω απίστευτη ξηροδερμια σε προσωπο κ σωμα,  κ καλοκαίρι σκεψου εμφανιζα λιπαροτητα..  Προς το παρον βαζω κεραλοιφη σπιτικη με ελαιόλαδο κ αρωμα βανιλια, αλλα ειμαι αναμεσα σε μια της elancyl και μια της mustela..  Θελω να βρω μια που να επιτρέπεται η χρηση της απο την αρχη της εγκυμοσύνης και στο θηλασμο μετα,  μου φαίνεται πιο ασφαλης συγκριτικά με αλλες που λενε μετα απο 3ο μήνα χρηση..  Τα μωρακια μας να είναι καλα γερά κ να μεγαλωνουν! 

Just now, Bellinda είπε:

@chris79 Να χαίρεσαι το αγοράκι σου!!Να είναι χαρούμενο και γερό κι εσείς να το καμαρώνετε!  Φαντάζομαι πόση δύναμη παίρνεις από την αγάπη του. Σου στέλνω όλη μου τη θετική σκέψη για τις 5 του μηνός! *fingers crossed*
 

@Paris.33 Σ´ευχαριστώ!! Ειλικρινά λυπάμαι πολύ γι’ αυτό που πέρασες και συμπάσχω... Κι εγώ ανυπομονώ  να περάσει η 17η... Εύχομαι από καρδιάς να έχεις την καλύτερη έκβαση!
 

@Sani Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! Σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά και τις καλύτερες ευχές μου!
 

 

Ολες μας θα έχουμε την καλύτερη δυνατη εκβαση, γιατι το εχουμε παλεψει και γιατι το αξιζουμε! Δεν πρέπει να χανουμε την αισιοδοξία και το χαμογελο μας! Εχω περασει και εγω απο τα εδρανα της φιλοσοφικης και με συγκίνησε και μου ξύπνησε απίστευτες αναμνήσεις το μήνυμά σου! ^_^ να πανε ολα καλα και θα ερθω να παρακολουθήσω μάθημά σου, γιατι μου εχουν λειψει πολυ, να είσαι σίγουρη!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Αχ και εμένα το συγκεκριμένο ταξίδι είναι λίγο δύσκολο μέχρι στιγμής... στον προορισμό βασίζομαι κι εγώ και παίρνω κουράγιο ! 
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όλα ήταν ανέφελα και εύκολα και έχω ένα λατρεμένο γιο 6 χρόνων. 
Μετα ειχα άλλες 2 εγκυμοσύνες που έληξαν άδοξα στην 6η και 10η εβδομάδα αντίστοιχα. 
Τωρα είμαι έγκυος σε δίδυμα μετά από εξωσωματική αλλά στην αυχενική το ένα είχε πολύ ψηλά ποσοστά για down (1:13) και ενώ είχα κανονίσει κι εγώ τροφοβλαστη δεν κατάφερα να την κάνω λόγω θέσης του μωρού και περιμένω 5/9 να κάνω αμνιοπαρακέντηση. 
Εν αναμονή λοιπόν ..

Να πανε ολα καλά κοριτσι ,τωρα το ειδα.κουραγιο..πολλες περιπτωσεις εχωωδιαβασει κ στο αλλο φορουμ κ ηταν ολα καλά στο τελος! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 said:

Ολες μας θα έχουμε την καλύτερη δυνατη εκβαση, γιατι το εχουμε παλεψει και γιατι το αξιζουμε! Δεν πρέπει να χανουμε την αισιοδοξία και το χαμογελο μας! Εχω περασει και εγω απο τα εδρανα της φιλοσοφικης και με συγκίνησε και μου ξύπνησε απίστευτες αναμνήσεις το μήνυμά σου! ^_^ να πανε ολα καλα και θα ερθω να παρακολουθήσω μάθημά σου, γιατι μου εχουν λειψει πολυ, να είσαι σίγουρη!! 

Α ωραία! Όποτε θέλεις, μετά χαράς! :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σήμερα που έκανα αυχενική ο γιατρός πίεσε πάρα πολύ την κοιλιά μου προκειμένου να αλλάξει θέση το έμβρυο. Υπάρχει περίπτωση να το έβλαψε; Τρώω βραδινές φρίκες...

Α κ για τα κορίτσια που ρωτούσαν αν επιτρέπεται ο σύζυγος ,σήμερα που πήγαμε για αυχενική ο σύζυγος δεν επιτράπηκε να μπει στην αίθουσα αναμονής (περίμενε έξω από την πόρτα στο ασανσερ)αλλά όταν με φώναξαν μέσα στο γραφείο του γιατρου εκεί τον άφησαν να μπει κανονικά. Φαντάζομαι ότι κάθε ιατρείο έχει την τακτική του.

@chris79 με την αμνιο τουλάχιστον θα έχεις ένα απόλυτο κ ξεκάθαρο αποτέλεσμα κ θα ξέρεις τι σου γίνεται. Όλα καλά θα πάνε. 

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Bellinda είπε:

Γεια σε όλες σας! 

Εύχομαι ολόψυχα να είστε καλά. Η δική μου ταυτότητα: ΠΗΤ 21/2/2021. Κοριτσάκι. Είμαι 38. Αυτόματη σύλληψη. Δεύτερη εγκυμοσύνη, πρώτο (ελπίζω) παιδί.  Πέρασα από τις συμπληγάδες του πρώτου τριμήνου: των χοριακών, των πρώτων υπερήχων, των αδιάκοπων στομαχικών διαταραχών και ψυχολογικών τρικυμιών, της αυχενικής, της βιοψίας τροφοβλάστης και της αναμονής των αποτελεσμάτων αυτής, της κατάκλισης για μια εβδομάδα και πλέον, της αδιάκοπης αγωνίας για το «τι να γίνεται άραγε εκεί μέσα;» και κυρίως της τραυματικής ανάμνησης της προηγούμενης αποτυχημένης εγκυμοσύνης μου και του επώδυνου τέλους της στις 17 εβδομάδες σαν συνεχές soundtrack στην τωρινή μου ποντοπορία. Η ιστορία έχει κύκλωπες, λαιστρυγόνες και σειρήνες, και ο δρόμος για την Ιθάκη προβλέπεται μακρύς και μάλλον όχι και τόσο απολαυστικός, σε αντίθεση με την παραίνεση του Καβάφη. Μακάρι να με διαψεύσει η ποιητική του ιδιοφυΐα.

Αναδύομαι από τα βάθη αυτής της περίεργης, ενίοτε σκοτεινής, μοναδικής εμπειρίας της προσπάθειας για μητρότητα, στην παρέα σας και θα σας γράφω κάθε φορά που θα έχω κάτι σημαντικό να μοιραστώ μαζί σας. Θα απέχω από τη δουλειά μου φέτος, από το κομμάτι της διδασκαλίας τουλάχιστο, όχι της έρευνας.  θα αφήσω για λίγο τα «παιδιά» μου (φοιτήτριες και φοιτητές μου) στα αμφιθέατρα της Φιλοσοφικής και θα επικεντρωθώ σε αυτό που ελπίζω να είναι το δικό μου παιδί, χωρίς εισαγωγικά. Όλα συνδυάζονται. Αλλά για την ώρα πρώτη προτεραιότητα εκείνη. 

Καλές θάλασσες να έχουμε, και να φτάσουμε όλες στην Ιθάκη με αγκαλιές γεμάτες ❤️

Bellinda 

Καλώς μας ήρθες! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Σκέψου θετικά και όλα μπορεί να συμβούν! Σε φιλώ 


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Κορίτσια μου σήμερα που έκανα αυχενική ο γιατρός πίεσε πάρα πολύ την κοιλιά μου προκειμένου να αλλάξει θέση το έμβρυο. Υπάρχει περίπτωση να το έβλαψε; Τρώω βραδινές φρίκες...

Α κ για τα κορίτσια που ρωτούσαν αν επιτρέπεται ο σύζυγος ,σήμερα που πήγαμε για αυχενική ο σύζυγος δεν επιτράπηκε να μπει στην αίθουσα αναμονής (περίμενε έξω από την πόρτα στο ασανσερ)αλλά όταν με φώναξαν μέσα στο γραφείο του γιατρου εκεί τον άφησαν να μπει κανονικά. Φαντάζομαι ότι κάθε ιατρείο έχει την τακτική του.

@chris79 με την αμνιο τουλάχιστον θα έχεις ένα απόλυτο κ ξεκάθαρο αποτέλεσμα κ θα ξέρεις τι σου γίνεται. Όλα καλά θα πάνε. 

 

Δεν νομιζω οτι παθαινουν κάτι τοσο ευκολα τα μωρακια! Κ εγω σε κάποιες στιγμες εφαγα τρελο ζουληγμα,  αλλα ολα καλα..  Εξάλλου για αυτο ειναι κ το αμνιακο υγρο και επισης γιατροι ειναι κατι παραπάνω θα ξέρουν ;-)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...