Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Ani!! θα ρωτήσω αύριο γιατί κι εγώ το έχω απορία.Οπως επίσης το όριο για θερμοκοιτίδα, θέλω να ξέρω.

@Basiliki92 δεν έχω ιδέα...Και καμια φορά δεν θέλω να έχω κιολας γιατί αγχώνεσαι μετά περισσότερο. Όπως πιστεύω ότι με ετοιμάζει για γεννα και απλά δεν το είπε ευθέως για να μην με αγχωσει...γιατί τα καφε συνεχίζουν και σήμερα...Θεωρώ ότι πείραξε τον τράχηλο ώστε να μπω σιγά σιγά σε διαδικασία...θα δειξει αύριο...

@Mighty86 απ την μια καλό είναι να το έχεις στο μυαλό σου αυτό το σενάριο ώστε να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμενη.Απ την άλλη,επειδή ξέρω πόσο το θες,σου εύχομαι να τα καταφέρεις!!!!

Εγω σημερα ξεκίνησα τις περιποιησεις προσώπου....το βράδυ θα κάνω κι ένα μπάνιο να το ευχαριστηθώ,να βάλω και τις κρέμες μου.Να τσεκάρω τα τελευταια κι έτοιμη!ελπίζω η Παναγία,ο Άγιος Φανούριος και ξ αγιος Εφραίμ (που τους πιστεύω πολύ) να μς βοηθήσουν να μην αποχωριστούμε η μια την άλλη ουτε για λίγο.

 

  • Μου αρέσει 6

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Popaki2011 είπε:

Κι εμένα είχε πάρει την προηγούμενη φορά στο ντοπλερ. Τώρα κάπου σκάλωσε πάλι....Ενω όλα δείχνουν φυσιολογικά,και αμνιακό υγρό και πλακούντας.Η εμβρυολογος ήταν καθησυχαστικη, ότι απλά θα είναι ένα μικρό μωρό.ο γιατρος μου όμως ήταν προβληματισμενος.Μαλιστα μου ειπε ότι αν πέσει κι άλλο το παίρνει με καισαρική!!!!!Δεν ξέρω γιατί,δεν ρώτησα...καλε τι λες του λέω????γεννησα το 1ο φυσιολογικά 4 κιλά!!!!!!και θα βγάλω αυτό με καισαρική?αμαρτία δεν είναι????

Η πέμπτη είναι μεγάλη μέρα,μέρα εξελιξεων!!!πολλές έχουμε γιατρο!

4 κιλά ε;; Πώς το έβγαλες;; Σε πόσες ώρες;;

Link to comment
Share on other sites

@Popaki2011 αν δεν κάνω λάθος το όριο για θερμοκοιτιδα είναι 2300...αλλα από εκεί και πέρα παίζουν κ αλλά ρόλο όπως ο ικτερος...ολα αυτά βέβαια δεν είναι κάτι σοβαρό από την στιγμή που έχεις μπει στον μήνα σου είσαι κομπλέ νομίζω!!!

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Popaki2011 αν τα έλεγξε όλα ροή αίματος, αντιστάσεις, πλακουντας και είναι όλα φυσιολογικά μπορεί απλά να είναι μικρόσωμο. Αν βλέπεις και καφέ μάλλον μπαίνεις σιγά σιγά στη διαδικασία.. Νομίζω είναι και η τραχηλικη βλεννα. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε. Έχεις μπει στο μήνα σου. Τις ενεσουλες για τα πνευμονια σου τις έκανε;;

@Mighty86 όχι δεν ήμουν εγώ.. Χαχαχα. Θα σας είχα ειδοποίησει!!

Λοιπόν κορίτσια εγώ ήρθα απ την τελευταία επίσκεψη στο γυναικολόγο. 3050γραμ η μικρή. Ο πλακουντας είναι πολύ γερασμένος μου είπε και στο nst είδε και συσπασουλες.οπωτε μιας και είμαι μακριά δεν μπορεί να μ άφησε άλλο εδώ. Αύριο κατεβαίνω Αθήνα!!!! Προληπτικά έκανα και τα ενεσακια κορτιζόνης γιατί έχω μια εβδομάδα διαφορά απ την ημερολογιακη Πητ. Μετράνε την υπερηχογραφικη της αυχενικής. Κορίτσια αγχώθηκα ααα. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Popaki2011 αν τα έλεγξε όλα ροή αίματος, αντιστάσεις, πλακουντας και είναι όλα φυσιολογικά μπορεί απλά να είναι μικρόσωμο. Αν βλέπεις και καφέ μάλλον μπαίνεις σιγά σιγά στη διαδικασία.. Νομίζω είναι και η τραχηλικη βλεννα. Μην αγχώνεσαι πάντως όλα καλά θα πάνε. Έχεις μπει στο μήνα σου. Τις ενεσουλες για τα πνευμονια σου τις έκανε;;

@Mighty86 όχι δεν ήμουν εγώ.. Χαχαχα. Θα σας είχα ειδοποίησει!!

Λοιπόν κορίτσια εγώ ήρθα απ την τελευταία επίσκεψη στο γυναικολόγο. 3050γραμ η μικρή. Ο πλακουντας είναι πολύ γερασμένος μου είπε και στο nst είδε και συσπασουλες.οπωτε μιας και είμαι μακριά δεν μπορεί να μ άφησε άλλο εδώ. Αύριο κατεβαίνω Αθήνα!!!! Προληπτικά έκανα και τα ενεσακια κορτιζόνης γιατί έχω μια εβδομάδα διαφορά απ την ημερολογιακη Πητ. Μετράνε την υπερηχογραφικη της αυχενικής. Κορίτσια αγχώθηκα ααα. 

Αυριο κατεβαίνεις για γεννα ;; 37κ 2 ,3.050 κιλά η μικρή.. 

Θα είστε μια χαρα .. θα δεις ! 

Τωρα αγχώθηκα και εγω..  Μεγάλη Πέμπτη η αυριανή!!! Θα με σκάσετε 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aria konsta είπε:

Αυριο κατεβαίνεις για γεννα ;; 37κ 2 ,3.050 κιλά η μικρή.. 

Θα είστε μια χαρα .. θα δεις ! 

Τωρα αγχώθηκα και εγω..  Μεγάλη Πέμπτη η αυριανή!!! Θα με σκάσετε 

 

Θα πάω πρώτα για μοριακό μετά σε ξενοδοχείο. Θα το μετρήσουμε κι εκεί να δούνε αν και ο γιατρός μου είπε με βάση τον πλακούντα είμαι όσο λέει της αυχενικής δηλαδή 38+2..Δεν είναι και πολύ μεγάλο μωρό. Αλλά επειδή απ τον ένατο πάω κάθε βδομάδα παίρνει βάρος. 36η εβδ ήταν 2500, 37η εβδ 2800 και σήμερα 38+2 3050..Ρωτησα για τη θερμοκοιτίδα ποτέ μπαίνουν και μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο μόνο τα κιλά. (Συνήθως από 2500 και κάτω) αλλα και η βδομάδα που θα γεννήσεις πριν την 38 υπάρχει περίπτωση να κάνει ταχυπνοια ειδικά άμα πας καισαρική γιατί βγαίνουν βίαια και γρήγορα. Γι αυτό κάνουν και τα ενεσακια για τα πνευμονια. Αχ Παναγία μου δεν μπορώ να πιστέψω ότι έφτασε η ώρα!!! Όλα καλά να πάνε και σε μένα και σε όλες σας κορίτσια!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγώ αγχώθηκα τώρα!! Πφφφ Καλή επιτυχία σε όλες μας!! Αύριο (37+3) έχω κι εγώ ραντεβού με τον γιατρό για αφαίρεση του πεσσου!! Εμένα στις 36+2 ήταν 2800 και κάτι...θέλω να πιστεύω ότι θα έχει περάσει τα 3 κιλά τώρα! Αν περάσουμε τις 38 εβδομάδες, δε χρειάζεται να κάνουμε ένεση κορτιζόνης; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Θα πάω πρώτα για μοριακό μετά σε ξενοδοχείο. Θα το μετρήσουμε κι εκεί να δούνε αν και ο γιατρός μου είπε με βάση τον πλακούντα είμαι όσο λέει της αυχενικής δηλαδή 38+2..Δεν είναι και πολύ μεγάλο μωρό. Αλλά επειδή απ τον ένατο πάω κάθε βδομάδα παίρνει βάρος. 36η εβδ ήταν 2500, 37η εβδ 2800 και σήμερα 38+2 3050..Ρωτησα για τη θερμοκοιτίδα ποτέ μπαίνουν και μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο μόνο τα κιλά. (Συνήθως από 2500 και κάτω) αλλα και η βδομάδα που θα γεννήσεις πριν την 38 υπάρχει περίπτωση να κάνει ταχυπνοια ειδικά άμα πας καισαρική γιατί βγαίνουν βίαια και γρήγορα. Γι αυτό κάνουν και τα ενεσακια για τα πνευμονια. Αχ Παναγία μου δεν μπορώ να πιστέψω ότι έφτασε η ώρα!!! Όλα καλά να πάνε και σε μένα και σε όλες σας κορίτσια!! 

Ολα καλα θα πανε .. ειμαι σίγουρη.. έφτασε η ώρα!!! 

Μη μας πεθάνεις αυριο απο αγωνία.. ε;;; λυπήσου με.. 

  • Χαχα 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Αχ κι εγώ αγχώθηκα τώρα!! Πφφφ Καλή επιτυχία σε όλες μας!! Αύριο (37+3) έχω κι εγώ ραντεβού με τον γιατρό για αφαίρεση του πεσσου!! Εμένα στις 36+2 ήταν 2800 και κάτι...θέλω να πιστεύω ότι θα έχει περάσει τα 3 κιλά τώρα! Αν περάσουμε τις 38 εβδομάδες, δε χρειάζεται να κάνουμε ένεση κορτιζόνης; 

Νομιζω πως όχι. Εγώ την έκανα γιατί υπήρχε αυτή η συγχηση με τις ΠΗΤ. Πιστεύω τα έχει περάσει τα 3 κιλά. Αφού εμένα 36ηεβδ ήταν 2500 και τώρα 3050.οπωτε αύριο θα εισαι γύρω στα 3100 νομίζω μπορεί και παραπάνω. Φυσιολογικά θα πας η καισαρική;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ani!! είπε:

Πωπω χαμος κοριτσια..να μας ενημερώνετε για νέα σας..δηλαδή συγνώμη εγω θα μείνω μονη μ και στην ομάδα του Μαρτιου; χαχα;

Χαχαχαχαχαχαχ,  οχι καλεεεεεεεε... φτου , φτου μαζί... χέρι χέρι με τον Καρατζαφέρη. 

  • Χαχα 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Αχχχχ τι ωραιααα νέα όλα καλά να σας πάνε κορίτσι μου και εγώ ανυπομονώ αλλά αργώ ακόμη ..

@Ani!! μην βιαζεσαι έχεις παρέα είμαι εγώ είναι η άρια είναι κ μια άλλη κοπέλα που είναι ακριβώς με εμένα αλλά την έχω χάσει βασικά πολλές έχω χάσει από την ομαδουλα και δεν τις θυμάμαι...αυριο θα πάρει φωτιά η ομάδα κρίσιμη μέρα όντως!!!

  • Ευχαριστώ 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Νομιζω πως όχι. Εγώ την έκανα γιατί υπήρχε αυτή η συγχηση με τις ΠΗΤ. Πιστεύω τα έχει περάσει τα 3 κιλά. Αφού εμένα 36ηεβδ ήταν 2500 και τώρα 3050.οπωτε αύριο θα εισαι γύρω στα 3100 νομίζω μπορεί και παραπάνω. Φυσιολογικά θα πας η καισαρική;; 

Τόσο το υπολογίζω κι εγώ!! Μακάρι!! Για φυσιολογικο πάμε, τώρα θα δείξει.. πιστεύω αύριο θα δει και τον τράχηλο αν είναι μαλακός κλπ!! Αν δεν είναι λογικά θα μου πει να περπατάω...θα ακολουθήσω και τις συμβουλές της μαίας από τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού: 1. περπάτημα, 2. σεξ, 3. 5-6 χουρμάδες ημερησίως και 4. μασάζ στο στήθος στις θηλές Επίσης, μετά την αφαίρεση του πεσσου, πρέπει να κάνω και κολπική καλλιέργεια μην τυχόν κι έχω στρεπτόκοκκο... μία γνωστή μου γεννησε με καισαρική λόγω στρεπτόκοκκου...

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ μπράβο κορίτσια! Τι ωραία! Σιγά σιγά μια μια να γενναμε!!

Εγώ έκανα σήμερα το doppler.. όλα καλά! 2517 ο μικρούλης 47 εκατοστιαια και grade 0 ο πλακούντας. Το μόνο που μου είπε είναι ότι το παιδί είναι ψηλά και να μην κάθομαι καθόλου ανάσκελα γιατί δυσανασχετεί το μωρό.

  • Μου αρέσει 4

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Αχχχχ τι ωραιααα νέα όλα καλά να σας πάνε κορίτσι μου και εγώ ανυπομονώ αλλά αργώ ακόμη ..

@Ani!! μην βιαζεσαι έχεις παρέα είμαι εγώ είναι η άρια είναι κ μια άλλη κοπέλα που είναι ακριβώς με εμένα αλλά την έχω χάσει βασικά πολλές έχω χάσει από την ομαδουλα και δεν τις θυμάμαι...αυριο θα πάρει φωτιά η ομάδα κρίσιμη μέρα όντως!!!

@georgia1988 οχι κορίτσια δεν βιάζομαι...ίσα ίσα το καθυστερώ κιολας..θέλω την Δευτέρα να προλάβω να κάνω τουρτιτσα στο μεγάλο μου 3 ετών κύριο και μετα αφού θα ειμαι 38 κ βαλε δεν με νοιάζει τίποτα..  στις 23 του μήνα θα μου κόψει κ τα χάπια ο γιατρός και με εξετασε κ για τον τράχηλο και μ ειπε πως είναι μια χαρά! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...