Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Basiliki92 είπε:

Καλημερα κορίτσια Να χαίρεστε τους Βαλεντινους σας!!!!Εμείς 11 χρόνια :razz: @valentina23 γιορτάζεις κιόλας σήμερα αν δεν κάνω λάθος??? Εγώ ξύπνησα με λιιιγο ενόχληση στον λαιμό ελπίζω μα μην είναι τίποτα ιδρώνω κ όλη την νύχτα συνέχεια άστα μπορεί να κρύωσα κιόλας...οι καουρες ποτέ έρχονται ποτέ φεύγουν χθες δεν ειχα όρεξη να φάω τίποτα!!! 35 εβδ σήμερα και χθες κατάλαβα πολλές συσπάσεις λόγω κούρασης υποθέτω!!! 

Αχ τώρα και να κρυωσουμε λίγο ο νους μας πάει στο κορονοιο.. Χτες εγώ υπέφερα από καούρες.. Ούτε το μαλοξ δεν μ επιασε:(Ήπια πορτοκαλάδα το βράδυ και μάλλον με πείραξε.. Μαγνήσιο δεν παίρνεις; Επίσης βαλεντίνα είναι το ψευδώνυμο μου.. :wink:. Δεν είναι το πραγματικό μου... Αντε την επόμενη εβδομάδα μπαίνεις στο μήνα σου!! "με το καλοοο!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοπέλες μου είμαι πολύ στενοχωρημένη. Πάρα πολύ όμως. Εδώ και μία ώρα κλαίω ασταμάτητα. Νιώθω τύψεις γιατί ξέρω ότι αυτό το νιώθει και το μωρό μου αλλά δεν μπορώ. Νιώθω ότι είμαι μόνη μου

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 δεν πειράζει να χαίρεσαι το ψευδώνυμο σου τοτε:wink::-P καλά άσε με τον κορονοιο δεν μπορώ άλλο έχει κουράσει να γεννήσω θέλω να ξεμπερδεύω φοβάμαι μην είναι ώρα να γεννήσω και δείξει κάνα τεστ θετικό δεν τα εμπιστεύομαι κ αυτά...ναι παίρνω μαγνήσιο αλλά κουράστηκα αυτές της μέρες ετοίμασα όλα τα πράγματα για το μωρό όλα όλα έτοιμα και σίδερο βέβαια είχα και βοήθεια αλλά εγώ δεν μπορώ να κάτσω σε μια μεριά... @elpida2019 γιατί κορίτσι μου αισθάνεσαι έτσι τι σε προβληματίζει? Είσαι όντως μόνη η έτσι νιώθεις?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 said:

@valentina23 δεν πειράζει να χαίρεσαι το ψευδώνυμο σου τοτε:wink::-P καλά άσε με τον κορονοιο δεν μπορώ άλλο έχει κουράσει να γεννήσω θέλω να ξεμπερδεύω φοβάμαι μην είναι ώρα να γεννήσω και δείξει κάνα τεστ θετικό δεν τα εμπιστεύομαι κ αυτά...ναι παίρνω μαγνήσιο αλλά κουράστηκα αυτές της μέρες ετοίμασα όλα τα πράγματα για το μωρό όλα όλα έτοιμα και σίδερο βέβαια είχα και βοήθεια αλλά εγώ δεν μπορώ να κάτσω σε μια μεριά... @elpida2019 γιατί κορίτσι μου αισθάνεσαι έτσι τι σε προβληματίζει? Είσαι όντως μόνη η έτσι νιώθεις?

Νιώθω ότι ο σύζυγός μου δε συμμερίζεται τις ανησυχίες μου.Δεν ασχολείται με τίποτα που αφορά την όλη διαδικασία του ερχομου του μωρού. Για όλα τρέχω εγώ. Και δεν κατανοεί ούτε τις ανησυχίες μου που όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσω πληθαίνουν. Ανησυχώ αν θα τα καταφέρω να θηλάσω αν θα πάνε όλα καλά με τη γέννα το μωρό και τόσα άλλα. Αλλά πραγματικά νιώθω μόνη. Δε με καταλαβαίνει. Ούτε τις δυσκολίες που έχω καταλαβαίνει ούτε τίποτα ! Τα πάντα πρέπει να τα αναλαμβάνω εγώ. Δεν βρίσκω τη συμπαράσταση που θέλει μια έγκυος γυναίκα. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

@elpida2019 αχ κορίτσι μου μην κλαις!! Να ξέρεις είναι και οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης που σε κάνουν να τα βλέπεις έτσι.. Και γω αισθάνομαι έτσι τώρα στην εγκυμοσύνη πολλές φορές, ότι κάνεις δεν με καταλαβαίνει, ότι δεν έχω καμία βοηθεια(και όντως αυτό...) ούτε ένα πιάτο φαΐ.. Όλα απ τα χέρια μου περνάνε και μάλιστα σήμερα σκεφτόμουν τι θα γίνει από βδομάδα που θα μπω για γεννα... Θα μαι και με καισαρική, θέλω και να θηλασω..προσπαθω όμως να μην το βάζω κάτω και να σκέφτομαι θετικά!!! Ήρθε ένα θαύμα στη ζωή μου που δεν το περίμενα!!! Πέρασα από διάφορες δυσκολίες και όλα πήγαν καλά. Τώρα περιμένω να φέρω ένα γερό μωράκι στο κόσμο!! Κοιτάζοντας το όλα θα τα ξεχνάω!! Μόνο που το σκέφτομαι φτερουγιζει η καρδιά μου!! Προσπάθησε και συ να χαλαρώσεις και σκέψου το μωράκι σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, valentina23 said:

@elpida2019 αχ κορίτσι μου μην κλαις!! Να ξέρεις είναι και οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης που σε κάνουν να τα βλέπεις έτσι.. Και γω αισθάνομαι έτσι τώρα στην εγκυμοσύνη πολλές φορές, ότι κάνεις δεν με καταλαβαίνει, ότι δεν έχω καμία βοηθεια(και όντως αυτό...) ούτε ένα πιάτο φαΐ.. Όλα απ τα χέρια μου περνάνε και μάλιστα σήμερα σκεφτόμουν τι θα γίνει από βδομάδα που θα μπω για γεννα... Θα μαι και με καισαρική, θέλω και να θηλασω..προσπαθω όμως να μην το βάζω κάτω και να σκέφτομαι θετικά!!! Ήρθε ένα θαύμα στη ζωή μου που δεν το περίμενα!!! Πέρασα από διάφορες δυσκολίες και όλα πήγαν καλά. Τώρα περιμένω να φέρω ένα γερό μωράκι στο κόσμο!! Κοιτάζοντας το όλα θα τα ξεχνάω!! Μόνο που το σκέφτομαι φτερουγιζει η καρδιά μου!! Προσπάθησε και συ να χαλαρώσεις και σκέψου το μωράκι σου!!! 

Έχεις δίκαιο ! Κι εγώ ευγνωμονώ το θεό μου μας έστειλε αυτό το αγγελάκι. Κι εγώ πέρασα πολλές δυσκολίες. Κάθε τόσο και άλλη μία. Και νιώθω τύψεις που νιώθω έτσι απλά είναι ανθρώπινο. Έκλαψα αρκετά  σήμερα αλλά είπα φτάνει.Θα ηρεμήσω  για το μωράκι μου. Αυτό δε φταίει σε τίποτα .  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@elpida2019 συμφωνώ με την Βαλεντίνα καμία φορά οι άντρες δεν μπορούν να το διαχειριστούν όλο αυτό και τους φαίνεται κάπως μπορεί να αγχώνεται περισσότερο από εσένα και μα μην το δείχνει...επισης εμείς οι γυναίκες θέλουμε να περνάνε όλα από τα χέρια μας και δεν τους αφήνουμε να πάρουν πρωτοβουλίες προσπάθησε να τον βάλεις κ αυτόν μέσα στο παιχνίδι και ίσως δεις ότι δεν είναι έτσι όπως πιστεύεις...μην αγχώνεσαι όλα θα τα καταφέρεις όπως τόσες γυναίκες χρόνια τώρα ... @valentina23 από το να τις έχεις πάνω από το κεφάλι σου να σου λένε τι να κάνεις κ πως καλύτερα μόνη σου καμία φορά...εμενα με βοηθάει η μητέρα μου οπότε μπορεί δουλεύει κ αυτή πολύ κ ο άντρας μου οπότε είναι σπίτι παράπονο δεν έχω.. αλλά θέλω να τα κάνω κ μόνη μου δεν ζητάω βοήθεια!!!

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 ούτε εγώ ζητάω βοήθεια. Είμαι απ τους ανθρώπους που ποτέ δεν ζητάω και προσπαθώ να τα βγάλω πέρα μόνη μου. Αλλά όταν βλέπεις και τον άλλο ότι δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του και κάνεις τον Αλέκο... Ε τότε συγνώμη νευριάζεις...τελοςπαντων γερό παιδάκι να βγει να πάνε όλα καλά και θα τα βολεψω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 μόνο νευριάζεις? Νευριάζεις και στεναχωριέσαι μαζί...καμια φορά δεν σε νοιάζει η βοήθεια θες απλά μια καλή κουβέντα κ συμπαράσταση...ΑΛΛΑ να θυμάσαι έχει ο καιρός γυρίσματα και ο καθένας στο τέλος παίρνει αυτό που του αξίζει εσύ να είσαι καλά με τον άντρα σου και τα παιδάκια σου κ όλα τα άλλα έξω από το σπίτι σου!!! Πρέπει να το ρίξουμε κ λίγο στην τρελιτσα και την αφασία νομίζω...εγω καταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες :-o:-D 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida2019 είπε:

Νιώθω ότι ο σύζυγός μου δε συμμερίζεται τις ανησυχίες μου.Δεν ασχολείται με τίποτα που αφορά την όλη διαδικασία του ερχομου του μωρού. Για όλα τρέχω εγώ. Και δεν κατανοεί ούτε τις ανησυχίες μου που όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσω πληθαίνουν. Ανησυχώ αν θα τα καταφέρω να θηλάσω αν θα πάνε όλα καλά με τη γέννα το μωρό και τόσα άλλα. Αλλά πραγματικά νιώθω μόνη. Δε με καταλαβαίνει. Ούτε τις δυσκολίες που έχω καταλαβαίνει ούτε τίποτα ! Τα πάντα πρέπει να τα αναλαμβάνω εγώ. Δεν βρίσκω τη συμπαράσταση που θέλει μια έγκυος γυναίκα. 

Καταρχάς μην νιώθεις ενοχές. Είναι φυσιολογικό αυτό που νιώθεις. Κ να κλαίς κ να ξεσπας.ειναι πολύ χειρότερο να κρατάς πικρία μέσα σου. Κ δεύτερον μπορεί ο άνδρας σου να είναι λίγο πιο αποστασιοποιημένος όντως κ να τον ενδιαφέρουν κ λιγότερο κάποια πράματα σχετικά με την προίκα του μωρού πχ αλλά μπορεί να τα βλέπεις κ κάποια πράματα υπερβολικά κ να μην είναι ακριβώς έτσι. Όσον αφορά το θηλασμό κ εμένα με είχε πιάσει μια φρίκη κ έκλαιγα κ έλεγα τον άνδρα μου ότι είναι στον κόσμο του κ με κοιτούσε σαν ουφο. Δεν ήξερε πώς να αντιδράσει κ πραγματικά τι να έκανε; Άσε που οι άνδρες τα χάνουν όταν μας βλέπουν να κλαίμε κ να απελπιζομαστε. Μόλις ηρεμήσεις θα δεις ότι μια χαρά ενδιαφέρεται με τον δικό του τρόπο.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , elpida2019 είπε:

Κοπέλες μου είμαι πολύ στενοχωρημένη. Πάρα πολύ όμως. Εδώ και μία ώρα κλαίω ασταμάτητα. Νιώθω τύψεις γιατί ξέρω ότι αυτό το νιώθει και το μωρό μου αλλά δεν μπορώ. Νιώθω ότι είμαι μόνη μου

Κοριτσι μου, και γενικά σε όλες θελω να σας πω κάτι.. μιας κ εχω κ μεγαλύτερο γιο 3 χρονων στην πλειοψηφία των ανδρών ισχύει το εξής: λειτουργούν με χρονολαθυστερηση..δεν καταλαβαίνουν πως νιώθουμε εκεινη τη στιγμή, ότι αγχωκομαστε για τη γεννά, για το θηλασμο κ όταν έρχεται κ η ώρα των πραγμάτων δεν μπορούν καν ν χωνέψουν όλες αυτές τις αλλαγές..τους λες ελα παίξε με το μωρο πχ κ θα το κοιτανε σαν κούκλα..πρέπει να περάσει κανας χρόνος τουλάχιστον για μα μπουν στο κλίμα..

Ο δικός μ επισης δεν εχει δει καν τι εχω βαλει στη βαλιτσα γιατι την έφτιαξα νωρίς παρόλο που στο 1ο γεννησαμε στις 36 νταν εβδομάδες κι επειδή μας χαρηααν ολα τα κοριτσίστικα ρούχα μας μιας κ ο 1ος είναι αγόρι δεν τα έχει δει καν στο συρτάρι..δεν ξέρει πως είναι.. ασε που δεν ήθελε κοριτσι.. το έριξα κ εγω στην τρέλα αν κ στην αρχή με έριξε λιγο ψυχολογικα..κ αν κ δεν σας ξερω γιατι ήμουν στις μάμαδες Μαρτίου εκεί γεννήσαν όλες ξαφνικα κ ειχα την ανάγκη από παρέα αφού κανεις δεν με ακούει..έτσι ήρθα σε εσάς και περιμένω νέα σας καθε πρωι! Αυτά! Επίσης εχω λαλήσει που ειμαι όλη την ημέρα σπιτι εσω κ 8.5 μήνες λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Ani!! Πες τα κορίτσι μου να βγουν από μέσα σου...μην κάθεσαι και σκας...ετσι όπως τα λες οι περισσότεροι άντρες λειτουργούν με χρονοκαθυστερηση και θέλουν πολυυυ σπρώξιμο έτσι όμως τους μαθαίνουν κ οι μαμάδες τους...ελπιζω εμείς η νέα γενιά να βγάλουμε πιο δυναμικά αγόρια και να μην τα κανακευουμε...(μην παρεξηγηθώ υπάρχουν κ εξαιρέσεις)

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα κορίτσια δεν ασχολείται καθόλου.. εννοείται δεν ξέρει καν τι ρούχα πήραμε στο μωρό..  Όσο για όλα τα υπόλοιπα θηλασμό, τοκετό κλπ θεωρεί ότι είναι όλα πολύ εύκολα! Αλλά νομίζω ότι έτσι είναι οι περισσότεροι άντρες δλδ κ απ' τον αδερφό μου και τα ξαδέρφια μου αυτό έχω εκλάβει που έχουν ήδη παιδιά.. οι γυναίκες τα έψαχναν όλα και τα έδειχναν μετά στους άντρες πχ πως να ταιζουν το μωρό ή πώς να το κάνουν μπάνιο... Ίσως απλά δεν έχουν καταλάβει πόση φροντίδα χρειάζεται ένα μωρό αλλά θα το καταλάβουν σύντομα!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@Ani!! Πες τα κορίτσι μου να βγουν από μέσα σου...μην κάθεσαι και σκας...ετσι όπως τα λες οι περισσότεροι άντρες λειτουργούν με χρονοκαθυστερηση και θέλουν πολυυυ σπρώξιμο έτσι όμως τους μαθαίνουν κ οι μαμάδες τους...ελπιζω εμείς η νέα γενιά να βγάλουμε πιο δυναμικά αγόρια και να μην τα κανακευουμε...(μην παρεξηγηθώ υπάρχουν κ εξαιρέσεις)

Τα λέω τα λεω..κ ο ίδιος το παραδέχεται ότι όταν περπάτησε το μωρο καταλαβε στην ουσία ότι έχει παιδι.. και βοηθουσε κ σε ολα σκέψου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλε ο δικός μου που θα γίνει για 3η φορά μπαμπάς και πάλι δεν ασχολήθηκε μ αυτά...μόνο με τα χειρονακτικά,να συναρμολογησει κλπ.

Οι άντρες γίνονται μπαμπάδες με τον καιρό...Δεν μπορούν να δεθουν συναισθηματικά με το νεογέννητο αμέσως...Δεν είναι το ίδιο με την μαμά...γι αυτό μην τους κατηγορείται, αλλά να τους καταλαβαίνετε..Επισης δεν μπορούν να καταλάβουν τα ξεσπάσματα μας..κι αυτό λογικό.Καλο είναι να ενημερωθούν για τις αλλαγές που μας συμβαίνουν κυρίως συναισθηματικά, για την επιλοχειο κατάθλιψη κλπ....Η γυναίκα στη λοχεια χρειάζεται ψυχολογική στήριξη.Χρειάζεται εναν άντρα υποστηρικτικο.

  • Μου αρέσει 6

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...