Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , georgia1988 είπε:

@valentina23 Η γυναικα του αδερφου μου που γεννησε περισυ παντως δεν της εδωσαν... Ισως να εχει να κανει με τις εξετασεις αιματος που σου κανουν?  Θα ρωτήσω και τη γιατρο μου έχω παλι την Τριτη

Ναι μπορεί.. Πάντως στην εγκυμοσύνη δεν έκανα ενέσεις.. Για θρομβοφιλισ δεν είναι;; Δεν έχω κάνει και εξετασεις γι αυτό οπωτε ίσως μετά τη γεννα να έκαναν την εξέταση και να βρήκαν κάτι... 

@Mighty86 εσύ γιατί τις κάνεις;; σου είπαν;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προληπτικά μου τις έδωσαν κ μένα για να μην κάνω θρόμβωση.

@valentina23 δεν πάει καλά..ο μικρός επειδή άργησα να κατεβάσω γάλα έχασε κοντά μισό κιλό. Προσπαθούμε να του κάνουμε μικτή διατροφή για να μην χαθεί ο θηλασμός αλλά προς το παρόν δεν έχει πάρει επαρκές βάρος κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Δεν είναι ότι έχει κάτι ο μικρός αλλά με την μικτή διατροφή μπερδεύτηκα κ έκανα λάθη με αποτέλεσμα να χάσει γεύματα.αχ δεν ξέρω μακάρι να πάνε όλα καλά. Γενικώς κάθε μέρα κλαίω δεν είμαι κ πολύ καλα

  • Λυπημένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 12:53 ΠΜ, Aria konsta είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα.. 

Χρόνια πολλά σε όλες μας .. 

Σήμερα ο γιος μου μου έκανε το ομορφότερο δώρο.. ήρθε στην αγκαλιά μου υγιέστατος και ένας κούκλος 3.280κ 51,5 εκ . 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα.. με το καλο να υποδέχεται τα μωράκια σας στην ζωή σας .. ♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡

Κοριτσάκι μου να σας ζήσει το αγοράκι σας, να ειναι γερός και χαμογελαστός μια ζωή! Και να χει πάντα εσάς δίπλα του να τον καμαρώνετε! 

Απολαμβάνεις γλυκά ξενύχτια κ αγκαλίτσες τώρα; 

7 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Προληπτικά μου τις έδωσαν κ μένα για να μην κάνω θρόμβωση.

@valentina23 δεν πάει καλά..ο μικρός επειδή άργησα να κατεβάσω γάλα έχασε κοντά μισό κιλό. Προσπαθούμε να του κάνουμε μικτή διατροφή για να μην χαθεί ο θηλασμός αλλά προς το παρόν δεν έχει πάρει επαρκές βάρος κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Δεν είναι ότι έχει κάτι ο μικρός αλλά με την μικτή διατροφή μπερδεύτηκα κ έκανα λάθη με αποτέλεσμα να χάσει γεύματα.αχ δεν ξέρω μακάρι να πάνε όλα καλά. Γενικώς κάθε μέρα κλαίω δεν είμαι κ πολύ καλα

Κοριτσάκι μου να μην αγχώνεσαι και θα τα αναπληρωσετε τα γεύματα, να σαι σίγουρη! Εσύ να είσαι εκεί να προσφέρεις και θα την βρει την άκρη ο μικρός σου! Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι πάνω απ όλα! 

Εγώ κορίτσια μου είχα υπέρηχο χθες, 2,5 κιλά μας τον βγάζει, έπεσε λιγάκι ακόμη ο ρυθμός ανάπτυξης, αλλά ο μικρός δεν φαίνεται να ενοχλείται από κάτι. Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά. Αύριο θα πάω στη γιατρό να με δει, έκανα κ εξετάσεις αίματος κ ούρων, θα μου κάνει κ nst και θα δούμε τι θα μου πει! 38 εβδ αισίως και ανυπομονώ να γνωρίσω το δεύτερο γιο μου :x

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

Κοριτσάκι μου να σας ζήσει το αγοράκι σας, να ειναι γερός και χαμογελαστός μια ζωή! Και να χει πάντα εσάς δίπλα του να τον καμαρώνετε! 

Απολαμβάνεις γλυκά ξενύχτια κ αγκαλίτσες τώρα; 

Κοριτσάκι μου να μην αγχώνεσαι και θα τα αναπληρωσετε τα γεύματα, να σαι σίγουρη! Εσύ να είσαι εκεί να προσφέρεις και θα την βρει την άκρη ο μικρός σου! Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι πάνω απ όλα! 

Εγώ κορίτσια μου είχα υπέρηχο χθες, 2,5 κιλά μας τον βγάζει, έπεσε λιγάκι ακόμη ο ρυθμός ανάπτυξης, αλλά ο μικρός δεν φαίνεται να ενοχλείται από κάτι. Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά. Αύριο θα πάω στη γιατρό να με δει, έκανα κ εξετάσεις αίματος κ ούρων, θα μου κάνει κ nst και θα δούμε τι θα μου πει! 38 εβδ αισίως και ανυπομονώ να γνωρίσω το δεύτερο γιο μου :x

Εσύ ήθελες να πιάσεις τα 2500 κ τα κατάφερες! Οπότε όλα καλά θα πάνε από εδώ κ πέρα.εφτασες κ στο μαξιλαράκι των 38 εβδομάδων σούπερ!!!

Εντέλει αποφασίσαμε να τον ντοπαρουμε με μπόλικο ξένο γάλα. Σε κάθε γεύμα αρχικά βυζαινω,μετά του δίνω ότι έχω βγάλει απτό θηλαστρο κ συμπληρώνω τα ml από ξένο. Νοίκιασα νοσοκομειακό κ αύριο το απόγευμα θα το έχω...προσπαθώ να παλέψω το σαμποτάζ του θηλασμου κ ταυτόχρονα να πάρει το βάρος που πρέπει ο μικρός.

Πέρασα όλη μου την εγκυμοσύνη να αγχώνομαι μήπως βγει μεγαλόσωμος λόγω ζαχάρου κ τώρα 2 βδομάδες που γέννησα να ανησυχώ για το βάρος του. Σκατογιατροι τους σιχαινομαι.μια ζωή τρομοκρατία.

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 όπως τα είπες.. Είχαμε τους γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη και τώρα έχουμε τους παιδίατρος να τρομοκρατούν... Εμένα μ είπε αυστηρά στο δίωρο θηλασμός γιατί θα της δημιουργήσω πρόβλημα στο στομάχι... Και να οι ενοχές εγώ που της δίνω στήθος συνέχεια... Και να τη κάνω που ψάχνει συνέχεια και σπαραζει;;;; πάντως θέλει πολύ υπομονή ο θηλασμός και βοήθεια... Περιμένω πως και πως τον άντρα μου να ρθει απ τη δουλειά να τη κρατήσει λίγο να πλύνω κάνα πιάτο και να κάνω κάνω μπάνιο... Θα βρωμισω πάνω σ ένα κρεβάτι..

Κορίτσια τι γίνετε;; πως πάτε οι υπόλοιπες;; κόντευε τε;;; Μια συμβουλή. Κοιμήθηκε όσο μπορειτε:razz:Τυχερές όσες έχετε ήσυχα μωρακια

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, κορίτσια!! Πώς είστε;; Με το καλό να υποδεχτειτε τα μωράκια σας όσες περιμένετε ακόμη!! Να σας ρωτήσω...αν θηλάζουμε αποκλειστικά, δε μας έρχεται η περίοδος; Ή μπορεί και να έρθει;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια!! Πώς είστε;; Με το καλό να υποδεχτειτε τα μωράκια σας όσες περιμένετε ακόμη!! Να σας ρωτήσω...αν θηλάζουμε αποκλειστικά, δε μας έρχεται η περίοδος; Ή μπορεί και να έρθει;

Γειά σου κορίτσι!! Λένε ότι με τον θηλασμό αργεί να έρθει η περίοδος.. Τα λοχεια πάντως εμένα μου λιγοστεψαν. Σήμερα έβαλα σερβιετα κι γιατί τόσες μέρες με σερβιέτες αισθάνομαι κάτι σαν συγκαμα από κάτω. Πως πάει ο θηλασμός; ανά πόση ώρα τον βάζεις στο στήθος; Εμένα είναι πολύ γκρινιάρα θέλει συνέχεια... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86 όπως τα είπες.. Είχαμε τους γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη και τώρα έχουμε τους παιδίατρος να τρομοκρατούν... Εμένα μ είπε αυστηρά στο δίωρο θηλασμός γιατί θα της δημιουργήσω πρόβλημα στο στομάχι... Και να οι ενοχές εγώ που της δίνω στήθος συνέχεια... Και να τη κάνω που ψάχνει συνέχεια και σπαραζει;;;; πάντως θέλει πολύ υπομονή ο θηλασμός και βοήθεια... Περιμένω πως και πως τον άντρα μου να ρθει απ τη δουλειά να τη κρατήσει λίγο να πλύνω κάνα πιάτο και να κάνω κάνω μπάνιο... Θα βρωμισω πάνω σ ένα κρεβάτι..

Κορίτσια τι γίνετε;; πως πάτε οι υπόλοιπες;; κόντευε τε;;; Μια συμβουλή. Κοιμήθηκε όσο μπορειτε:razz:Τυχερές όσες έχετε ήσυχα μωρακια

Σκέψου εγώ πως είμαι που κάνω θηλασμό,πλένω μπιμπερο κ αντλώ κιόλας.εχω κουραστεί με τις μλκιες αυτές θέλω να χαρώ το μωράκι μου. Ναι αυτά για τα τρίωρα τα λένε οι παιδίατροι κ εμένα μου το είπε κ τωρα έχει σαμποταριστει ο θηλασμός. Όπως κ με τις ψευδοθηλες στο μαιευτήριο. Τι να πω. Θα προσπαθήσω κ με το θηλαστρο κ ότι γινει. Αλλιώς ξένο.θελω να τον χαρώ έκανα τόσο κόπο να το αποκτήσω το αγγελούδι μου κ βγήκε από εκεί μέσα χάρμα οφθαλμών. Εγώ αντι αυτού κάθομαι κ κλαίω που δεν πιάνει το βυζί μου.χεστηκα πχιά!


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια παντως εμενα η μαια μου εχει πει οτι θηλαζουμε οποτε ζηταει το μωρο.. αν κοιμαται το ξυπνας στο 3ωρο αλλα οχι οτι αν ζητησει πιο νωρις δεν του δινεις... τωρα κι εγω βεβαια μιλαω στην απεξω γιατι δεν ειμαι ειδικος, απλα αποτι μου ειπε η μαια και επειδη ειμαι και σε μια ομαδα για το θηλασμο και λενε τα ιδια...

@Mighty86 μηπως να ζητουσες τη βοηθεια ενος συμβουλου θηλασμου?


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , georgia1988 είπε:

Κοριτσια παντως εμενα η μαια μου εχει πει οτι θηλαζουμε οποτε ζηταει το μωρο.. αν κοιμαται το ξυπνας στο 3ωρο αλλα οχι οτι αν ζητησει πιο νωρις δεν του δινεις... τωρα κι εγω βεβαια μιλαω στην απεξω γιατι δεν ειμαι ειδικος, απλα αποτι μου ειπε η μαια και επειδη ειμαι και σε μια ομαδα για το θηλασμο και λενε τα ιδια...

@Mighty86 μηπως να ζητουσες τη βοηθεια ενος συμβουλου θηλασμου?

Μίλησα σήμερα με μία κ αποφάσισα να κάνω μόνο αντλήσεις. Επειδή χρησιμοποιώ ψευδοθηλες η παραγωγή λέει μειώνεται. Σκέτο δεν πιάνει ακόμα οπότε είπα να κάνω φοκους στην παραγωγή. 

Έχεις δίκιο πρέπει οπότε ζητάει να δίνουμε.εμενα βέβαια όλο κοιμοτανε κ μου ήταν πολύ δύσκολο να το ξυπνήσω κ να το ταισω, έδινα μάχες. Στο μαιευτήριο μου είπαν να το βάζω στο στηθος στο τρίωρο κ επειδή ήμουν από καισαρική επαναπαυτικα κ το ακολούθησα. Μετά μου είπε κ η παιδίατρος το ίδιο οπότε συνέχισα να το ακολουθώ. Λαθος

Γενικά έκανα λάθη. Θέλει συνέχεια στήθος συνέχεια. Κ αν πέσει πολύ το βάρος κ θέλει ενισχύση με ξένο,μικρή ποσότητα ώστε να μην σαμποταριστει ο θηλασμός. Κ τέλος οι ψευδοθηλες εμένα δεν με βοήθησαν απότι φαίνεται γιατί δεν του έδωσα την ευκαιρία να δοκιμάσει χωρίς, αν κ η μία μου η θηλή είναι ψιλό οκ κ θα μπορούσε να θηλάσει από εκεί σιγουρα.τωρα ούτε που την θέλει...θα του την κοτσαρω μια στο τόσο μπας και...

Ξέρω όμως κοπέλες που κάνανε την αρχή με ψευδοθηλες κ μετά τις πετάξανε κ έπιασε μια χαρά το παιδι

 

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mighty86 εγώ στο πτωτο μου παιδι μου έδωσαν ψευδοθηλες απ το μαιευτήριο γιατί είχα εισεχουσες... Και η παραγωγή μου μειώθηκε κσι το μωρό έκλαιγε συνέχεια και αέρα κατάπιε απ αυτό το πλαστικό.. Αυτή τη φορά το είχα πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω... Και όντως δεν τις χρησιμοποίησα.. Δυσκολεύεται μεν απ το ένα στήθος που είναι πιο επίπεδες αλλά εγώ πιάνω με το ένα χέρι το στήθος και το βάζω μάσα στο στοματάκι του. Ειδικά τη θηλαια άλω που λένε δεν είναι μόνο η ρωγα.. Όσο για τους παιδίατρους κατάλαβα ότι υπάρχει μεγάλα διαφορά απόψεων με τους συμβούλους.. Οι μεν βάλε πρόγραμμα στο μωρό οι άλλοι όσο και οπωτε θέλει... Εγώ από ένστικτο ακολουθώ πλέον το δεύτερο δεν μπορώ να τη βλέπω να τρώει σίδερα και γω να περιμένω με το ρολόι να χτυπήσει δίωρο.. Είναι αδιανόητο..

Όσο γι αυτό που είπες να ξέρεις ότι εγώ απ την εγκυμοσύνη είχα πει ότι θα το βάλω σκοπο να θηλασω αλλά από κει και πέρα αν δεν μπορέσω για κάποιο λόγο δεν θα κάτσω να πεθάνω.. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ αλλά δεν θα καταντήσω με ψυχολογικά και να κλαίω όλη μέρα αν δω ότι δεν πάει θα το σταματήσω.. Ευτηχισμενη μανα=ευτηχισμενο παιδι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mighty86 εγώ στο πτωτο μου παιδι μου έδωσαν ψευδοθηλες απ το μαιευτήριο γιατί είχα εισεχουσες... Και η παραγωγή μου μειώθηκε κσι το μωρό έκλαιγε συνέχεια και αέρα κατάπιε απ αυτό το πλαστικό.. Αυτή τη φορά το είχα πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω... Και όντως δεν τις χρησιμοποίησα.. Δυσκολεύεται μεν απ το ένα στήθος που είναι πιο επίπεδες αλλά εγώ πιάνω με το ένα χέρι το στήθος και το βάζω μάσα στο στοματάκι του. Ειδικά τη θηλαια άλω που λένε δεν είναι μόνο η ρωγα.. Όσο για τους παιδίατρους κατάλαβα ότι υπάρχει μεγάλα διαφορά απόψεων με τους συμβούλους.. Οι μεν βάλε πρόγραμμα στο μωρό οι άλλοι όσο και οπωτε θέλει... Εγώ από ένστικτο ακολουθώ πλέον το δεύτερο δεν μπορώ να τη βλέπω να τρώει σίδερα και γω να περιμένω με το ρολόι να χτυπήσει δίωρο.. Είναι αδιανόητο..

Όσο γι αυτό που είπες να ξέρεις ότι εγώ απ την εγκυμοσύνη είχα πει ότι θα το βάλω σκοπο να θηλασω αλλά από κει και πέρα αν δεν μπορέσω για κάποιο λόγο δεν θα κάτσω να πεθάνω.. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ αλλά δεν θα καταντήσω με ψυχολογικά και να κλαίω όλη μέρα αν δω ότι δεν πάει θα το σταματήσω.. Ευτηχισμενη μανα=ευτηχισμενο παιδι

Μου κάνανε ξεκάθαρο σαμποτάζ με τις ψευδοθηλες στο μαιευτήριο το συνειδητοποιώ τώρα γιατί χθες έπιασε την μία μόλις τον βρήκα σε κεφια. Την άλλη που είναι εισεχουσα δεν την πιάνει με τιποτα. Σήμερα δεν ξαναπιάσει καμια

10 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Mighty86 ναι κι εγώ ξέρω κοπέλες που πιάσανε πιο μετά τα μωρά για διάφορους λόγους.. μην απογοητευεσε θα πιάσει κ σένα! Υπομονή

Τώρα είναι λίγο αργά για μένα..ήδη δεν του δίνω στήθος κ μόνο αντλώ. Προσπαθώ να του βάζω την μία μου ρογα οπότε τον βλέπω σε κεφια αλλά δύσκολα...χθες έπιασε μόνο μια φορά σήμερα τιποτα

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2021 at 4:46 ΜΜ, valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι!! Λένε ότι με τον θηλασμό αργεί να έρθει η περίοδος.. Τα λοχεια πάντως εμένα μου λιγοστεψαν. Σήμερα έβαλα σερβιετα κι γιατί τόσες μέρες με σερβιέτες αισθάνομαι κάτι σαν συγκαμα από κάτω. Πως πάει ο θηλασμός; ανά πόση ώρα τον βάζεις στο στήθος; Εμένα είναι πολύ γκρινιάρα θέλει συνέχεια... 

On 12/3/2021 at 4:46 ΜΜ, valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι!! Λένε ότι με τον θηλασμό αργεί να έρθει η περίοδος.. Τα λοχεια πάντως εμένα μου λιγοστεψαν. Σήμερα έβαλα σερβιετα κι γιατί τόσες μέρες με σερβιέτες αισθάνομαι κάτι σαν συγκαμα από κάτω. Πως πάει ο θηλασμός; ανά πόση ώρα τον βάζεις στο στήθος; Εμένα είναι πολύ γκρινιάρα θέλει συνέχεια... 

Πάει μια χαρά δόξα τω θεώ!! Τωρα τελευταία την ημέρα θέλει πιο συχνά...ίσως είχαμε και άλμα ανάπτυξης δεν ξέρω! Δηλαδή σκέψου μπορεί να πεινάει και μία ώρα μετά τον θηλασμό!! Το βράδυ ανά τρίωρο περίπου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Evoulini24 και μένα συνήθως ανά ώρα θέλει πάλι.. Το βραδι μόνο τηρούμε το δίωρο μπορεί και τρίωρο. Εσένα η παιδίατρος σου τι είπε; κάθε πότε; εμένα το θέμα μου είναι ότι είναι λαιμαργη τρώει πολύ γρήγορα, πνίγεται πολλές φορές στο στήθος. Επίσης αργεί να ρευτει κι όταν τη βάζω κάτω βγάζει γάλα. Όλα τα νεογνά έχουν και μια ήπια παλινδρομιση στη λόγω ανώριμου πεπτικόυ.Του δίνεις και πιπίλα η όχι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...