Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Evoulini24 και μένα συνήθως ανά ώρα θέλει πάλι.. Το βραδι μόνο τηρούμε το δίωρο μπορεί και τρίωρο. Εσένα η παιδίατρος σου τι είπε; κάθε πότε; εμένα το θέμα μου είναι ότι είναι λαιμαργη τρώει πολύ γρήγορα, πνίγεται πολλές φορές στο στήθος. Επίσης αργεί να ρευτει κι όταν τη βάζω κάτω βγάζει γάλα. Όλα τα νεογνά έχουν και μια ήπια παλινδρομιση στη λόγω ανώριμου πεπτικόυ.Του δίνεις και πιπίλα η όχι; 

Όχι δεν του δίνω καθόλου πιπίλα...εσύ; Η παιδίατρος στην αρχή που τον είδε μου είπε ανά δύο ώρες...είχε λίγο ίκτερο όμως γι αυτό μου το σύστησε αυτό! Τώρα δε μας έχει δει ακόμα... αυτή την εβδομάδα θα κλείσω ραντεβού! Κι εμένα είναι λαίμαργος και τυχαίνει να πνιγεί στο στήθος... δύο φορές μου έκανε και εμετό μάλιστα!! Τη δεύτερη έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου!! Του βγήκε και από τη μύτη και για 4-5 δευτερόλεπτα δεν ανεπνεε, τρελάθηκα!! Τώρα τον βάζω στο στήθος με μια μικρή κλίση...όχι εντελώς ξαπλωμένο δηλαδή!! Και πολλές φορές ρευεται κι ενώ θηλάζει..λόγω της στάσης μάλλον...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου γλυκά.. Να σας ζήσουν όσες Γεννησατε κ με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας οι υπόλοιπες.. Είμαι μανουλα Μαρτίου 2020..

Διάβασα κάποια σχόλια σας σχετικά με το θηλασμο, κάθε ποσες ωρες πρεπει να τρώει το μωρό κλπ.. Αρχικά να πω πως όταν θηλαζεις αποκλειστικά δεν υπάρχει πρέπει.. Βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε το ίδιο θέλει..δν υπάρχει ωράριο.. Δεν είναι μόνο θέμα πεινας.. Το στήθος είναι ο νέος ομφαλιος λωρος.. Αυτός που το ενώνει με τη μαμα, ακουει τον γνώριμο ήχο της καρδιας της, τη μυρίζει.. Είναι το λιμάνι του, η παρηγοριά του.. Στήθος δε σημαίνει μόνο τροφή αλλά κ ασφάλεια κ παρηγοριά.. Προς Θεου, μην μένει ένα μωράκι τόσο μικρό να κλαίει μέχρι να συμπληρωθεί τι 2ωρο 3ωρο..9μηνες ήταν σε ένα άλλο περιβαλλον κ αυτή τη στιγμή νιώθει φόβο, καντε το να νιώσει ασφάλεια, βάλτε το στο στήθος σας.. Το λέω για όσες μανουλες θέλουν να θηλασουν αλλά έχουν πελαγωσει με όσα λέει ο παιδιατρος.. Στο μαιευτήριο είχα την μπέμπα μου 4ωρες σερί στήθος γτ μόλις την εβγαζα έκλαιγε.. Θα άφηνα 2ημ μωρό να σπαράζει στο κλάμα?? Κ όμως μια παιδιατρος μου πε ότι έκανα μεγάλο λάθος, έπρεπε να τρώει ανά 3ωρο..αν είναι δυνατόν να απαιτουμε να έχει ή να επιβάλλουμε προγραμμα σε ένα νεογέννητο.. 

Με πολλη αγάπη σας τα λέω όλα.. Όλες έχουμε περασει τη φάση που βρίσκεστε.. Καντε αυτό που λέει το ένστικτο σας, μην ακουτε παλιες αντιλήψεις.. Ψάξτε στο ίντερνετ τον παιδιατρο Παπαβεντσης.. Παιδιατρος κ συμβουλος θηλασμου.. Θα δείτε διαφορά σε όσα σας λένε.. Τα φιλιά μου κ την αμέριστη συμπαράσταση μου... 

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Kathrin17 ευχαριστούμε πολύ για τις ωραίες συμβουλές σου έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες τα μωράκια τον πρώτο καιρο μόνο την μανούλα τους θέλουν !!!Δεν έχω γεννήσει ακόμα σήμερα 39εβδ και ακόμα περιμένω την μπεμπα μου θέλω να θηλάσω πολύ αποκλειστικά και είμαι αποφασισμένη!!!:D

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@Kathrin17 ευχαριστούμε πολύ για τις ωραίες συμβουλές σου έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες τα μωράκια τον πρώτο καιρο μόνο την μανούλα τους θέλουν !!!Δεν έχω γεννήσει ακόμα σήμερα 39εβδ και ακόμα περιμένω την μπεμπα μου θέλω να θηλάσω πολύ αποκλειστικά και είμαι αποφασισμένη!!!:D

Με το καλό κορίτσι μου.. Ψάξε διάβασε κ ενημερωσου από τώρα αφου σε ενδιαφέρει να θηλασεις ώστε μετά να μπορείς να αναγνωρίσεις ποια ειναι ορθά κ ποια όχι από όσα θα σου λένε.. Ο θηλασμός αποτελεί αντικείμενο των μαιων κ των συμβουλών θηλασμου όχι των παιδιατρων.. 

Παλιά έλεγαν όταν ξυπνάει το βράδυ να του δίνεις νερό ή χαμομηλι για να μάθει ότι πρεπει να κοιμάται σερί..!!!!! Πολλές απαιτήσεις έχουμε από τα μικρά πλασμστακια... Η δικιά μου από σαράντα ημερών ξεκίνησε να αυξάνει το βραδινό υπνο κ από 2μηνων σταμάτησε πλεον να ξυπνά.. Άλλα παιδακια φτάνουν 6 μηνών κ ξυπνούν βράδυ.. Αυτή είναι η ανάγκη τους για τον Α Β λόγο.. Τα μωρά μας καθοδηγουν, αυτά δεν ξέρουν να λειτουργούν με τη δική μας λογική αλλά με το δικό του ένστικτο επιβίωσης.. 

Επίσης αυτό που θα ακουστε πολλρς φορές είναι το "οχι αγκαλιά, θα κακόμάθει"... Παρτε τα αγκαλιτσα.. Τα μωρά δν εκμεταλλευονται, με το κλάμα τους δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά κ δν αποτελεί μέσο να μας εκμεταλλευτούν τουλάχιστον ως τα 2χρονια..

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Κορίτσια μου γλυκά.. Να σας ζήσουν όσες Γεννησατε κ με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας οι υπόλοιπες.. Είμαι μανουλα Μαρτίου 2020..

Διάβασα κάποια σχόλια σας σχετικά με το θηλασμο, κάθε ποσες ωρες πρεπει να τρώει το μωρό κλπ.. Αρχικά να πω πως όταν θηλαζεις αποκλειστικά δεν υπάρχει πρέπει.. Βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε το ίδιο θέλει..δν υπάρχει ωράριο.. Δεν είναι μόνο θέμα πεινας.. Το στήθος είναι ο νέος ομφαλιος λωρος.. Αυτός που το ενώνει με τη μαμα, ακουει τον γνώριμο ήχο της καρδιας της, τη μυρίζει.. Είναι το λιμάνι του, η παρηγοριά του.. Στήθος δε σημαίνει μόνο τροφή αλλά κ ασφάλεια κ παρηγοριά.. Προς Θεου, μην μένει ένα μωράκι τόσο μικρό να κλαίει μέχρι να συμπληρωθεί τι 2ωρο 3ωρο..9μηνες ήταν σε ένα άλλο περιβαλλον κ αυτή τη στιγμή νιώθει φόβο, καντε το να νιώσει ασφάλεια, βάλτε το στο στήθος σας.. Το λέω για όσες μανουλες θέλουν να θηλασουν αλλά έχουν πελαγωσει με όσα λέει ο παιδιατρος.. Στο μαιευτήριο είχα την μπέμπα μου 4ωρες σερί στήθος γτ μόλις την εβγαζα έκλαιγε.. Θα άφηνα 2ημ μωρό να σπαράζει στο κλάμα?? Κ όμως μια παιδιατρος μου πε ότι έκανα μεγάλο λάθος, έπρεπε να τρώει ανά 3ωρο..αν είναι δυνατόν να απαιτουμε να έχει ή να επιβάλλουμε προγραμμα σε ένα νεογέννητο.. 

Με πολλη αγάπη σας τα λέω όλα.. Όλες έχουμε περασει τη φάση που βρίσκεστε.. Καντε αυτό που λέει το ένστικτο σας, μην ακουτε παλιες αντιλήψεις.. Ψάξτε στο ίντερνετ τον παιδιατρο Παπαβεντσης.. Παιδιατρος κ συμβουλος θηλασμου.. Θα δείτε διαφορά σε όσα σας λένε.. Τα φιλιά μου κ την αμέριστη συμπαράσταση μου... 

Το να κλαίει το μωρό κ να πρέπει απλά να το βάλεις στο στήθος είναι το πιο απλό πρόβλημα στον θηλασμό. Εμένα συμβαίνουν 2 πράματα.το ένα είναι ότι δεν πιάνει ούτε τις θηλές μου ούτε τις ψευδοθηλες μου με ευκολία και επίσης δεν ξυπνάει εύκολα για να φάει με αποτέλεσμα να χάνει γεύματα κ να αδυνατίζει. Δυστυχώς στην πράξη συμβαίνουν διάφορα πράματα που μπορεί να κάνουν μια μητέρα να χάσει την διάθεση της κ την υπομονή της στον θηλασμό. Ξέρω πάρε μια σύμβουλο μου λέτε όλες.πηρα. δεν τα κατάφερα ούτε με σύμβουλο. Τώρα προσπαθώ να αντλήσω με θηλαστρο.ουτς εκεί τα καταφέρνω βγάζω κάθε 3 ώρες 30 ml.  Τώρα θα έρθει κ μία μαία να δει τι πάει λάθος με την μέθοδο θηλαστρο. Κ το Σάββατο αν δεν το έχω βάλει κάτω μέχρι εκείνη την στιγμή θα έρθει κ άλλη μαία. Για μένα έχει αρχίσει να γίνεται τοξικό το θέμα του θηλασμου πλέον...με πόσες μαίες κ συμβούλους να μιλήσεις ,πόσα γκατζετ να χρησιμοποιήσεις κ πόσα κιλά να χάσει για να αρχίσεις να τρελενεσαι...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Το να κλαίει το μωρό κ να πρέπει απλά να το βάλεις στο στήθος είναι το πιο απλό πρόβλημα στον θηλασμό. Εμένα συμβαίνουν 2 πράματα.το ένα είναι ότι δεν πιάνει ούτε τις θηλές μου ούτε τις ψευδοθηλες μου με ευκολία και επίσης δεν ξυπνάει εύκολα για να φάει με αποτέλεσμα να χάνει γεύματα κ να αδυνατίζει. Δυστυχώς στην πράξη συμβαίνουν διάφορα πράματα που μπορεί να κάνουν μια μητέρα να χάσει την διάθεση της κ την υπομονή της στον θηλασμό. Ξέρω πάρε μια σύμβουλο μου λέτε όλες.πηρα. δεν τα κατάφερα ούτε με σύμβουλο. Τώρα προσπαθώ να αντλήσω με θηλαστρο.ουτς εκεί τα καταφέρνω βγάζω κάθε 3 ώρες 30 ml.  Τώρα θα έρθει κ μία μαία να δει τι πάει λάθος με την μέθοδο θηλαστρο. Κ το Σάββατο αν δεν το έχω βάλει κάτω μέχρι εκείνη την στιγμή θα έρθει κ άλλη μαία. Για μένα έχει αρχίσει να γίνεται τοξικό το θέμα του θηλασμου πλέον...με πόσες μαίες κ συμβούλους να μιλήσεις ,πόσα γκατζετ να χρησιμοποιήσεις κ πόσα κιλά να χάσει για να αρχίσεις να τρελενεσαι...

Έχεις απόλυτο δίκιο κορίτσι μου.. Δεν το παιζω αυθεντία γτ ΕΤΥΧΕ να μην αντιμετωπίσω κάποιο θέμα στο θηλασμό.. Πραγματικά το παλευεις πολυ κ κανεις ότι μπορείς για το μωράκι σου.. Πολυ σημαντικό που θα έρθει μαία στο σπίτι να σε δει.. Υπάρχει δυνατότητα έτσι να παρακολουθησει πολλα κ ευχομαι να βρείτε τη λύση που θα σε εξυπηρετεί, θα σε κάνει να νιώθεις καλά κ να πρισφερεις αυτό που θες στο παιδακι σου.. Στην τελική έχεις κάνει ότι μπορουσες κ συνεχίζεις.. Μπράβο σου.. Είναι επίσης κ οι ορμόνες μας που μας επιβαρύνουν, μας τρελαίνουν...Το βασικό είναι να είναι καλά το μωράκι σου κ εσυ μέσα σου ξέρεις ότι προσπαθησες.. Σε θαυμάζω να ξέρεις, το μπράβο που λέω το εννοώ γτ το αξίζεις, το παλευεις παρα τις δυσκολίες.. 

Οχι κοπέλα μου να μην τρελαθείς.. Είσαι κοντά στο να βρεις τη λυση που ταιριάζει σε σενα κ το μωρό μου ώστε να είστε καλά κ οι 2..κ να αρχίσεις να χαίρεσαι τις στιγμες  μαζί του..!!! Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά κ συντομα να διαβάσω ένα μνμ σου που θα καθρεφτίζει την ηρεμία σου κ την ανακούφιση σου!! Φιλια πολλα

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο κορίτσι μου.. Δεν το παιζω αυθεντία γτ ΕΤΥΧΕ να μην αντιμετωπίσω κάποιο θέμα στο θηλασμό.. Πραγματικά το παλευεις πολυ κ κανεις ότι μπορείς για το μωράκι σου.. Πολυ σημαντικό που θα έρθει μαία στο σπίτι να σε δει.. Υπάρχει δυνατότητα έτσι να παρακολουθησει πολλα κ ευχομαι να βρείτε τη λύση που θα σε εξυπηρετεί, θα σε κάνει να νιώθεις καλά κ να πρισφερεις αυτό που θες στο παιδακι σου.. Στην τελική έχεις κάνει ότι μπορουσες κ συνεχίζεις.. Μπράβο σου.. Είναι επίσης κ οι ορμόνες μας που μας επιβαρύνουν... Το βασικό είναι να είναι καλά το μωράκι σου κ εσυ μέσα σου ξέρεις ότι προσπαθησες.. Σε θαυμάζω να ξέρεις, το μπράβο που λέω το εννοώ γτ το αξίζεις, το παλευεις παρα τις δυσκολίες.. 

Σε ευχαριστώ για την κατανόηση. Μετράει από κάποιον που έχει καταφέρει να θηλάσει κ ας είναι κ άγνωστος. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Kathrin17 @Mighty86 προσωπικά να σας πω την αλήθεια δεν έχω σκοπό να ακούσω και κατά γράμμα τις συμβουλές της παιδιάτρου πάνω στο θέμα θηλασμού μόνο την μαία με την οποία έχω ήδη μιλήσει κ την βρίσκω πολύ σωστή σε όλα όσα λέει κ σε αυτά που έχω και εγώ στο μυαλό μου κ που έχω διαβάσει...πιστευω τα βρεφη θέλουν χρόνο να προσαρμοστούν στην αρχή και δεν υπάρχει το πρέπει το ένα πρέπει το άλλο το κάθε μωρό είναι διαφορετικό κ η κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα τι να κάνει με ψυχραιμία κ υπομονή εννοείται παίρνουμε κ την γνώμη τ ειδικού αλλά τα πρέπει μόνο καταπίεση κ άγχος φέρνουν... @Mighty86 ζοριζεσαι πολύ το ξέρω σε διαβάζω προτείνω να χαλαρώσεις απόλαυσε κ άκου το μωράκι σου και το σώμα σου αύτα θα σε καθοδηγήσουν μην σκας άλλο γιατί κ αυτό συμβάλει στην ποσότητα του γάλακτος ...ο κάθε ειδικός έχει δική του άποψη...φιλικη συμβουλή πάντα!!!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Kathrin17 πραγματικά σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! Πλέον ναι τηρώ το ένστικτο μου. Δεν μπορώ ν ακολουθήσω τις συμβουλές της παιδιάτρου. Ένα νεογεννητο μωράκι είναι που μόλις βγήκε απ τη κοιλιά όχι ρομποτακι κάθε 2 ώρες και μάλιστα 10 λεπτά απ το κάθε στήθος.. Το βραδι είμαι αυπνη.. Από τις 12 μέχρι τις 3 στο στήθος!!! Έχει τώρα 2 μέρες έχει κάνει τη μέρα νύχτα και το αντίστροφο... Αυτό που με τρομοκράτη σε είναι ότι μου είπε ότι θα της χαλάσω το στομάχι. :(και μου είπε να της βάζω και πιπίλα να μην κλαίει. Την έγραψα κανονικά... 

@Evoulini24 πιπίλα όχι.. Πηγα μια φορά κακώς να της δώσω αλλά την έφτυσε.. Και καλά έκανε βέβαια. Και μένα μου πνίγεται στο στήθος και αμέσως τη βάζω ψηλά να ρευτει... Παντως είναι καλύτερα τα πράγματα με τις γουλιες, εμετό απλά θέλει συνέχεια να τη ρευω επειδή τρώει και πολύ. Επίσης τη βάζω όρθια και στη κούνια ένα αντιπνικτικο μαξιλάρι. Αποφεύγω μόλις φάει να τη βάλω Ξάπλα η να τη κουνήσω.. Από κακά πως πάτε;; εμένα έχει συχνά αέρια και καμιά φορά θορυβώδη.. :-Pίσως επειδή είναι φαγανη..

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Kathrin17 πραγματικά σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! Πλέον ναι τηρώ το ένστικτο μου. Δεν μπορώ ν ακολουθήσω τις συμβουλές της παιδιάτρου. Ένα νεογεννητο μωράκι είναι που μόλις βγήκε απ τη κοιλιά όχι ρομποτακι κάθε 2 ώρες και μάλιστα 10 λεπτά απ το κάθε στήθος.. Το βραδι είμαι αυπνη.. Από τις 12 μέχρι τις 3 στο στήθος!!! Έχει τώρα 2 μέρες έχει κάνει τη μέρα νύχτα και το αντίστροφο... Αυτό που με τρομοκράτη σε είναι ότι μου είπε ότι θα της χαλάσω το στομάχι. :(και μου είπε να της βάζω και πιπίλα να μην κλαίει. Την έγραψα κανονικά... 

@Evoulini24 πιπίλα όχι.. Πηγα μια φορά κακώς να της δώσω αλλά την έφτυσε.. Και καλά έκανε βέβαια. Και μένα μου πνίγεται στο στήθος και αμέσως τη βάζω ψηλά να ρευτει... Παντως είναι καλύτερα τα πράγματα με τις γουλιες, εμετό απλά θέλει συνέχεια να τη ρευω επειδή τρώει και πολύ. Επίσης τη βάζω όρθια και στη κούνια ένα αντιπνικτικο μαξιλάρι. Αποφεύγω μόλις φάει να τη βάλω Ξάπλα η να τη κουνήσω.. Από κακά πως πάτε;; εμένα έχει συχνά αέρια και καμιά φορά θορυβώδη.. :-Pίσως επειδή είναι φαγανη..

Έχει κι εμένα αέρια αλλά όχι πάρα πολλά... συνήθως είναι ζουμερα, δηλαδή έχει κάνει και κακά εκείνη τη στιγμή χαχα!! Από κολικούς πώς είστε; Εμένα ο καημένος ζοριζεται μερικές φορές μες στη μέρα... σφίγγεται, πιέζεται κλπ...τον λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Evoulini24 είπε:

Έχει κι εμένα αέρια αλλά όχι πάρα πολλά... συνήθως είναι ζουμερα, δηλαδή έχει κάνει και κακά εκείνη τη στιγμή χαχα!! Από κολικούς πώς είστε; Εμένα ο καημένος ζοριζεται μερικές φορές μες στη μέρα... σφίγγεται, πιέζεται κλπ...τον λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα..

Ναι και μένα μαζί με τα αερια βγάζει και κακά. Κίτρινα. Συνέχεια κάνει από λίγα.. Και μένα έχει κολικούς τη βλέπω που μαζεύει τα ποδαράκια της σφίγγεται και κοκκινίζει. Εγώ της χαϊδεύω τη κοιλίτσα. Της κάνω μασαζακι και βλέπω ότι ανακουφίζει κάπως.. Διάβαζα τώρα τον παιδίατρο που είπε η Κάθριν. Πραγματικά με κάλυψε. Τις ίδιες λάθος οδηγίες πήρα και γω απ τη παιδίατρο. Ακριβώς τα ίδια πράγματα. Τι να πω...

Οταν τον θηλάζεις μετά κοιμάται;; εμένα κάποιες φορές ναι και κάποιες όχι.. Όταν είναι ξύπνιο πάντα ζητάει στήθος και γκρινιάζει... Έχει τύχει και 3 ώρες σερί να την έχω να θηλάζει... Απλά θα ήθελα να είναι τουλάχιστον ήρεμο μετά.. Μόνο το βυζι τη νοιάζει χαχαχα.. 

Κορίτσια που είστε οι υπόλοιπες;;; Γεννάει καμία;; Πως πάτε τώρα στο τέλος;;; 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακομα σιγουρα 10 μερες... δεν εχω ουτε συσπασεις ουτε πονους τπτ.. Και ακομα δεν ξερουμε αν θα γεννησω κανονικα η με καισαρικη.. Ειχα σημερα καρδιοτοκογραφημα, ολα καλα! Εχει πρηστει ο αντιχειρας μου αλλα μαλλον δεν σχετιζεται με την εγκυμοσυνη περιμενω την τριτη να παω σε κανα ορθοπεδικο.. Αυτα!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια εβδομάδα ακόμα...τριτη έχω γιατρό να μετρήσουμε το μωρό κ να δούμε τι θα κάνουμε κ πως θα κινηθούμε αν δεν σπάσουν νέρα η δεν με πιάσουν οι πόνοι λογικά το άλλο σκ θα μπω με πρόκληση θα δω τι θα μου πει κ την Τρίτη...συσπασεις ποτέ έχω ποτέ δεν έχω...η μπέμπα έχει βολευτεί για τα καλα... 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

Ναι και μένα μαζί με τα αερια βγάζει και κακά. Κίτρινα. Συνέχεια κάνει από λίγα.. Και μένα έχει κολικούς τη βλέπω που μαζεύει τα ποδαράκια της σφίγγεται και κοκκινίζει. Εγώ της χαϊδεύω τη κοιλίτσα. Της κάνω μασαζακι και βλέπω ότι ανακουφίζει κάπως.. Διάβαζα τώρα τον παιδίατρο που είπε η Κάθριν. Πραγματικά με κάλυψε. Τις ίδιες λάθος οδηγίες πήρα και γω απ τη παιδίατρο. Ακριβώς τα ίδια πράγματα. Τι να πω...

Οταν τον θηλάζεις μετά κοιμάται;; εμένα κάποιες φορές ναι και κάποιες όχι.. Όταν είναι ξύπνιο πάντα ζητάει στήθος και γκρινιάζει... Έχει τύχει και 3 ώρες σερί να την έχω να θηλάζει... Απλά θα ήθελα να είναι τουλάχιστον ήρεμο μετά.. Μόνο το βυζι τη νοιάζει χαχαχα.. 

Κορίτσια που είστε οι υπόλοιπες;;; Γεννάει καμία;; Πως πάτε τώρα στο τέλος;;; 

Όχι δεν κοιμάται πάντα...μένει ξύπνιος γύρω στις 4-5 ώρες μες στη μέρα... δηλαδή από γεύμα σε γεύμα τυχαίνει να είναι ξύπνιος!! Κάθεται και μας κοιτάει, του μιλάμε κλπ...

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω... αιμορροΐδες έχετε βγάλει; Εγώ ναι δυστυχώς...πριν δεν είχα θέμα και μου την έχει δώσει τώρα!! Θα φύγουν άραγε;; Βάζω procto synalar αλλά τίποτα ακόμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Evoulini24 τυχεροί που είναι ήρεμος εμένα οπωτε είναι ξύπνια το μόνο που την απασχολεί είναι το βυζι:-Pόταν την ταΐζω μένει για λίγο ήρεμη και στο μισάωρο ξανά κλάμα.. :shock:Τη μέρα αντε εντάξει λες αλλά τη νύχτα;;;; και γω έχω βγάλει αιμορροΐδες ήδη απ την εγκυμοσύνη τώρα επειδηνωθηκσν λόγω καθισιου λόγω θηλασμού. Έχει πιαστεί ο κωλος μου. Πάρε για πλύσιμο ένα ειδικό της φρεζυντερν η φαρμασεπτ. Και πλύσιμο συνέχεια στη περιοχή... 

@Basiliki92 αντε υπομονή έφτασες στο τέλος!! Όλα καλά θα πάνε μην ανυσηχεις!!

@georgia1988  αντε με το καλό και συ. Εγώ προς το τέλος της εγκυμοσύνης είχαν πρηστεί χέρια πόδια αλλά ένα άλλο που μου παρουσιάστηκε είναι ένα εξογκωματα κι στο πανω μέρος του χεριού. Κάπως το λένε αλλά δεν θυμάμαι. Όταν σαραντισω θα πάω σ έναν ορθοπαιδικο

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...