Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κορίτσια συγκοιμηση πως κανετε? Εννοώ κοιμάστε εσείς στη μέση και δίπλα το μωρό ή το μωρό στην μέση? Επίσης δεν φοβάστε μήπως το πλακωσετε? Ρωτάω μήπως μου φύγει η φοβία το βράδυ και θηλάζω ξαπλωτη σαν άνθρωπος!

Με τα σκεπάσματα και τα μαξιλάρια τι κάνετε?

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια συγκοιμηση πως κανετε? Εννοώ κοιμάστε εσείς στη μέση και δίπλα το μωρό ή το μωρό στην μέση? Επίσης δεν φοβάστε μήπως το πλακωσετε? Ρωτάω μήπως μου φύγει η φοβία το βράδυ και θηλάζω ξαπλωτη σαν άνθρωπος!

Με τα σκεπάσματα και τα μαξιλάρια τι κάνετε?

Διάβασα πολύ για την συγκοιμηση για να νιώσω όσο πιο ασφαλής γίνεται. Θέλει το μωρό να έχει τα δικά του σεντονακια και σκεπάσματα, εγώ τον βάζω στο στρώματακι της φωλιάς και με τους δύο πόντους ύψος που έχει με βοηθάει και στο θηλασμό.

Επισημαίνει ότι οι θηλάζουσες μητέρες έχουν μεγάλυτερο ένστικτο στον ύπνο από τις μη και δεν γίνεται να το πλακώσουν, ούτε του γυρνούν την πλάτη, έχουν προστατευτική στάση γύρω από το μωρο. Πραγματικά μόλις κάνει μια κίνηση ξυπνάς και έχεις το νου σου σε όλα. Στην αρχή με είχε πιάσει η μέση μου γιατί κοιμόμουν μονίμως στο πλάι αλλά άλλαξα μαξιλάρι και στηρίζω και τη μέση μου όποτε συνήλθα. 

Εγώ έχω την κούνια κολλητά στη μεριά μου όποτε τα κάγκελα λειτουργουν προστατευτικά και τον έχω από εκεί, εγώ στη μέση. Καλό είναι να μην είναι ανάμεσα σας το μωρό γιατί οι άντρες δεν έχουν το ένστικτο και είναι λίγο πιο αγαρμποι στον ύπνο.

  • Μου αρέσει 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα κι εγώ την κούνια έτσι την έχω για να κοιμάται δίπλα μου.. μέσα στην μέρα αν κοιμηθεί κοιμάμαι δίπλα του στο κρεβάτι το βράδυ ακόμα το φοβάμαι.. η φωλιά θα βοηθούσε πιστεύω

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988  την έχουμε ανάμεσα αλλά εγώ κάνω πολύ ελαφρύ ύπνο!! Δεν παίζει να τη πλακώσω. Το μόνο κακό είναι ότι έχω πιαστεί ολόκληρη!! Σε μια γωνίτσα κουρνιαζω..ειδικά σήμερα έχω πιαστεί ολόκληρη!! Μάλλον θ αργήσω πολύ να τη βάζω τα βράδια στη κούνια!! 3 φορές έχω χάσει χρόνια απ τη ζωή μου που πνίγηκε με το γάλα!!! Παρ όλα αυτά το παιδί πρέπει από νωρίς να μαθαίνει στο δωμάτιο του!! Επίσης τα παιχνίδια όχι δεν τα πλένω συνέχεια.. Εννοώ ότι τα βάζει λίγο στόμα και μετά κάτω πρέπει να τα πλένω 10 φορές τη μέρα!! 

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2021 at 12:10 ΠΜ, Σελίνα είπε:

@Basiliki92  άσε τώρα, μη λες βατραχο, χτύπησες ευαίσθητο σημείο!! Εχω τρομερο παράλογο φόβο με τα βατράχια και αχ σήμερα κοριτσια είχε μπει ενας στην κουζίνα και χοροπηδαγε από δω και από εκεί, σαν υστερική έκανα... Φώναξα τον μπαμπα μου η αθεοφοβη να έρθει για να τον βγάλει έξω ακόμα το σκέφτομαι και ανατριχιαζω! Οπότε αυτό το τραγούδι το ξεχνάμε!!!

 Καλώς ήρθες στην παρέα, να σου ζήσει το μωράκι. Κι εγώ ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ το μπαμπά μου θα φώναζα, οι μπαμπάδες είναι πάντα οι σωστή επιλογή για να γίνει η δουλειά!!!

  • Χαχα 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , georgia1988 είπε:

@valentina23 μα πως πνίγηκε με το γάλα? Έκανε εμετό? Εμείς έχουμε την κούνια στο δωμάτιο μας δεν θα τον άφηνα σε άλλο δωμάτιο πριν χρονισει

Της γύρισε το γάλα πίσω!! Πήγε να ρευτει η να κάνει εμετό.. Είχα και έχω πολύ γάλα όπως και αυξημενη ροη, είναι κι αυτή λαιμαργη.. Αφού και στο στήθος πνίγεται καμία φορά αλλά φυσιολογικά πράγματα. Επίσης κάθε φορά πρέπει να πίνει παραπάνω γάλα απ το κανονικό. Βλέπεις αυτό είναι το κακό, δεν ξέρεις πόσο πίνουν!! Το προηγούμενο μήνα πάντως πήρε ένα κιλό!! Γι αυτό σας είχα πει κιόλας ότι προτιμάω το μπρούμυτα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν πιο βρεφακι η συγκοιμηση ήταν πιο γλυκούλα εμπειρια.τωρα γυρνάει από εδώ γυρνάει από εκεί.εμεις όπως είπα τον έχουμε στην αρχή στο λίκνο του αλλά έχω βάλει τον μπαμπά να κοιμάται ανάποδα για να έχω περισσότερο χώρο πάνω.κ φυσικά δεν τον βάζω ανάμεσα τον έχω στην άκρη αν κ το πρωί που θα φύγει ο μπαμπάς του έχει πιάσει όλο το κρεββάτι κ εγώ είμαι σε μια γωνιτσα πατικωμενη. Κ εγώ του έχω δήθεν δικό του σεντονακι αλλά το πρωί τον σκεπάζω με ότι βρω.

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 και εγώ δίπλα μου σε λίκνο την έχω αλλά κάποιες φορές την βάζω κ στο κρεβάτι δίπλα μου όχι ανάμεσα ίσα να την κοιμησω... κάποιες φορές το πρωί που φεύγει κ εμάς ο μπαμπάς κοιμόμαστε μαζί αλλά δεν βολεύει γτ έχω το νου μου σε αυτή...να σου πω πιο μικρή δεν την ακουμπούσα καθόλου στα σεντονια μας κ γενικα ο που την έβαζα είχα δικό της σεντονάκι... έχω τώρα καμία 20αρια μέρες πού την βάζω έτσι στα σεντόνια μας τα έπλυνα κιόλας με δικό της απορρυπαντικό...το κάγκελο από το λίκνο το έχεις ακόμα κατεβασμένο.? Πότε θα τον μεταφέρεις σε κούνια? Γιατί εγώ φοβάμαι ότι δεν θα βολεύεται για πολύ ακόμα αν κ είναι μεγάλο λίκνο...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 και εγώ δίπλα μου σε λίκνο την έχω αλλά κάποιες φορές την βάζω κ στο κρεβάτι δίπλα μου όχι ανάμεσα ίσα να την κοιμησω... κάποιες φορές το πρωί που φεύγει κ εμάς ο μπαμπάς κοιμόμαστε μαζί αλλά δεν βολεύει γτ έχω το νου μου σε αυτή...να σου πω πιο μικρή δεν την ακουμπούσα καθόλου στα σεντονια μας κ γενικα ο που την έβαζα είχα δικό της σεντονάκι... έχω τώρα καμία 20αρια μέρες πού την βάζω έτσι στα σεντόνια μας τα έπλυνα κιόλας με δικό της απορρυπαντικό...το κάγκελο από το λίκνο το έχεις ακόμα κατεβασμένο.? Πότε θα τον μεταφέρεις σε κούνια? Γιατί εγώ φοβάμαι ότι δεν θα βολεύεται για πολύ ακόμα αν κ είναι μεγάλο λίκνο...

Θα τον έχω στο λίκνο όσο χωράει.το λίκνο γράφει μέχρι 6 μηνών. Μετά στην κούνια.δεν χωράει στο δικό μας δωμάτιο η κούνια δυστυχώς ,αλλά στο παιδικό έχω ένα μονο κρεββάτι.λογικα θα κοιμάμαι εκεί για λίγο καιρό(μήνες χρόνια ποιος ξέρει :-P) μέχρι να νιώσω άνετα να τον αφήσω μόνο του. Η μαμά μου λέει ότι με είχε μεταφέρει στο εξάμηνο. Μπορει κ νωρίτερα.εχω φίλες που από την αρχή μόνα στους σε άλλο δωμάτιο.εγω δεν θα μπορούσα.απο την αρχή τον ήθελα εκεί δίπλα μου να τον βλέπω.ουτε το Πορτ μπεμπέ δεν με βόλεψε. Τώρα τελευταία αν κοιμηθει τα βράδια νωρίτερα τον αφήνουμε μόνο του κ εμείς μπορεί να είμαστε στο μπαλκονι.μεγαλη πρόοδος..

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 49 λεπτά , Mighty86 είπε:

Θα τον έχω στο λίκνο όσο χωράει.το λίκνο γράφει μέχρι 6 μηνών. Μετά στην κούνια.δεν χωράει στο δικό μας δωμάτιο η κούνια δυστυχώς ,αλλά στο παιδικό έχω ένα μονο κρεββάτι.λογικα θα κοιμάμαι εκεί για λίγο καιρό(μήνες χρόνια ποιος ξέρει :-P) μέχρι να νιώσω άνετα να τον αφήσω μόνο του. Η μαμά μου λέει ότι με είχε μεταφέρει στο εξάμηνο. Μπορει κ νωρίτερα.εχω φίλες που από την αρχή μόνα στους σε άλλο δωμάτιο.εγω δεν θα μπορούσα.απο την αρχή τον ήθελα εκεί δίπλα μου να τον βλέπω.ουτε το Πορτ μπεμπέ δεν με βόλεψε. Τώρα τελευταία αν κοιμηθει τα βράδια νωρίτερα τον αφήνουμε μόνο του κ εμείς μπορεί να είμαστε στο μπαλκονι.μεγαλη πρόοδος..

Αχ ακριβώς όπως εσείς και εμεις!!! Εγώ που ήμουν κ πιο σκληρή κ έλεγα θα την αφήνω μόνη της τώρα δεν μπορώ μεγάλη άνεση το λίκνο δεν το συζητώ!!!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια? Πολλή ζέστη αυτες τις μέρες! Είχατε εσείς καθόλου θέμα με νινιδα ή τσιμπλες στο ματάκι? Εμάς έχει αρκετές μέρες που πέρασε η νινίδα ευτυχώς ήτανε πολύ χάλια αλλά τα ματάκια συνεχίζουν και μαζεύουν τσίμπλες και δακρύζουν συνέχεια και πολύ στεναχωριέμαι...

Καλά και εγώ το θεωρώ τεράστια πρόοδο να τον αφήσω λίγο στο άλλο δωμάτιο να κοιμάται και να κάνω κάποια δουλειά! Πιστεύω για επόμενη φορά το λίκνο θα ήταν πολύ χρήσιμο αν και με τη φωλιά βολευόμαστε απλά έχουμε λιγότερο χώρο στο κρεβάτι... 


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Σελίνα είπε:

Τι κάνετε κορίτσια? Πολλή ζέστη αυτες τις μέρες! Είχατε εσείς καθόλου θέμα με νινιδα ή τσιμπλες στο ματάκι? Εμάς έχει αρκετές μέρες που πέρασε η νινίδα ευτυχώς ήτανε πολύ χάλια αλλά τα ματάκια συνεχίζουν και μαζεύουν τσίμπλες και δακρύζουν συνέχεια και πολύ στεναχωριέμαι...

Καλά και εγώ το θεωρώ τεράστια πρόοδο να τον αφήσω λίγο στο άλλο δωμάτιο να κοιμάται και να κάνω κάποια δουλειά! Πιστεύω για επόμενη φορά το λίκνο θα ήταν πολύ χρήσιμο αν και με τη φωλιά βολευόμαστε απλά έχουμε λιγότερο χώρο στο κρεβάτι... 

Νινιδα όχι ευτυχώς! Τσιμπλες ναι αλλά του περνανε. Ρίχνω η φυσιολ ορο η αντλημενο γάλα η αν δω ότι δεν φεύγει με τίποτα καμία σταγόνα τομπραντεξ αλλά πολύ σπάνια.

Την Πέμπτη έχουμε παιδίατρο. Περιμένω να δω πως πήγαμε από βάρος να μου δώσει οδηγίες για να εισάγουμε λίγες στέρεες και να κάνουμε εμβόλιο. 

Ναι το λίκνο είναι πολύ καλή μαγκιά αλλά το παίρνεις για ένα εξάμηνο όλο κ όλο κ μετά μένει μπαλακαλικι αλλά Τουλ κάνεις λίγο καλύτερο ύπνο υποτίθεται.αφου πάλι δεν κοιμόμαστε χαχαχαχ.νομιζω θα πάει φαντάρος κ θα ξανακοιμηθω η ούτε;

  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νινιδα είχαμε εμείς στις αρχές αλλά βάλαμε μια κρέμα και πέρασε πολύ γρήγορα. Τσιμπλες έχουμε καθημερινά και βάζω φυσιολογικό ορό. Εμάς συνεχίζει την πολύ γκρίνια.. καπως έπιασε το μπιμπερο ήπιε μόνο 20μλ αλλά είναι μια πρόοδος και αυτό!

Κι εμείς έχουμε παιδίατρο την Δευτέρα και εμβολιο! Κατά τα άλλα με πονάει το στήθος μου το αριστερό μάλλον το πάει για μαστίτιδα και κάνω συνέχεια μασάζ και ζεστά ντουζ μήπως το προλάβω.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Του έχω βάλει μια φορά TobraDex που είχε πρηστεί και το μάτι του αλλά καθημερινά το καθαρίζω καμιά 10αριά φορές με δίσκους ντεμακιγιαζ και φυσικό όρο, του κάνω και μασάζ αλλά καμία βελτίωση... 

Στη νινιδα έβαζα ελαιόλαδο αλλά δεν την πρόλαβα στην αρχή και είχε κάνει κάτι κρούστες χάλια. Ευτυχώς τώρα καθάρισε έχει μόνο ξηροδερμια.

@georgia1988 πότε γυρίζεις δουλειά? Βάλε και το μωρο να φάει από εκεί θα σε ανακουφίσει. Την πρώτη φορά το έπαθα καλά, με πυρετό και τρομερό πόνο, τις επόμενες δύο το πρόλαβα. 

Κι εμείς πάμε παιδίατρο Πέμπτη. @Mighty86 άμα πάει φαντάρος θα έχουμε άγχος που είναι μακριά από το σπίτι και αν τρώει καλά και αν περνάει καλά, πού ύπνος!!


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...