Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , marmaki είπε:

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

      Το παιδί που γεννιέται ίσως να μην υπολογίζετε ως ισοδύναμο. Δηλαδή το πρώτο ισοδύναμο να είναι αν έχεις ήδη παιδι Κ πας για δεύτερο γι'αυτό να την απέρριψαν 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

On 30/10/2020 at 11:00 ΜΜ, melina26 είπε:

Γεια σας κορίτσια κι από εμένα! Πώς είστε; νομίζω το πρακτικό κομμάτι με το ντουζ ή οτι άλλο θα το βρούμε, θα μας δίνουν και πληροφορίες οι έμπειρες μανούλες! 

Υπάρχει καμιά που να έκανε το εμβόλιο της γρίπης; το έγραψα σήμερα εγώ και θα πάω από εβδομάδα να το κάνω. Πείτε μου γνώμες και συμβουλές! Πρέπει να προσέξω κάτι; σιγουρα δεν πρέπει να είμαι άρρωστη καθόλου. Μόνο αυτό ξέρω! 

@Renez η μέρα αφιερωμένη στο μποτε!! Τέλεια!! 

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

@melina26 εγω είμαι από αυτές που έκαναν το εμβόλιο.. Κι εγώ δεν δουλεύω αυτό τον καιρό όμως ο άντρας μου έρχεται σε επαφή με κόσμο άρα καλύτερα προστατευμενη.. Και εμένα φίλη δεν έκανε το εμβόλιο αλλά γεννουσε τώρα, εμείς που θα περάσουμε όλο το χειμώνα εγκυουλες μάλλον γιαυτό επιμένουν να το κανουμε κ θέλω να πιστευω πως είναι ακινδυνο όπως μου είπε η γιατρός είναι ο ιός ναι μεν αλλα αδρανοποιημενος ..επίσης εγώ αφού το έκανα δεν είχα κανένα σύμπτωμα μόνο με πονουσε λιγο το χέρι στο σημείο εκεί που έκανα το εμβόλιο..

@Vaso11.4.11 ανυπομονώ κι εγώ για την Πέμπτη για τον υπερηχο.. έχω να το δω από την αυχενικη σχεδόν μήνα! Να δούμε κι αν θα καταλάβουμε και το φύλο... :wub: Δεν έχω καταλάβει κι εγώ αν είναι το εντερο η το μωρό.. Μάλλον το εντερο είναι ακόμα.. Χαχα.. Από κοιλιά δεν έχω που κρύβεται δεν ξέρω.. Όταν τρώω φουσκωνει λίγο αλλά αυτό είναι όλο.. Ίσως κ όταν δεν έχω πάει τουαλέτα φουσκωνει λίγο περισσότερο αλλά μετά ξεφουσκωνει :razz:


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marilo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

@melina26 εγω είμαι από αυτές που έκαναν το εμβόλιο.. Κι εγώ δεν δουλεύω αυτό τον καιρό όμως ο άντρας μου έρχεται σε επαφή με κόσμο άρα καλύτερα προστατευμενη.. Και εμένα φίλη δεν έκανε το εμβόλιο αλλά γεννουσε τώρα, εμείς που θα περάσουμε όλο το χειμώνα εγκυουλες μάλλον γιαυτό επιμένουν να το κανουμε κ θέλω να πιστευω πως είναι ακινδυνο όπως μου είπε η γιατρός είναι ο ιός ναι μεν αλλα αδρανοποιημενος ..επίσης εγώ αφού το έκανα δεν είχα κανένα σύμπτωμα μόνο με πονουσε λιγο το χέρι στο σημείο εκεί που έκανα το εμβόλιο..

@Vaso11.4.11 ανυπομονώ κι εγώ για την Πέμπτη για τον υπερηχο.. έχω να το δω από την αυχενικη σχεδόν μήνα! Να δούμε κι αν θα καταλάβουμε και το φύλο... :wub: Δεν έχω καταλάβει κι εγώ αν είναι το εντερο η το μωρό.. Μάλλον το εντερο είναι ακόμα.. Χαχα.. Από κοιλιά δεν έχω που κρύβεται δεν ξέρω.. Όταν τρώω φουσκωνει λίγο αλλά αυτό είναι όλο.. Ίσως κ όταν δεν έχω πάει τουαλέτα φουσκωνει λίγο περισσότερο αλλά μετά ξεφουσκωνει :razz:

Αχ εγω αυτή τη στιγμή έχω μια κοιλια τούμπανο! Εχω πρηστεί τοσο πολυ απτο φαγητο που μοιάζω λες κ ειμαι στον 8ο. Άστο.. εγω γενικα εχω κ κατι ενοχλησουλες στη κοιλια σαν να σκληραίνει καποιες φορες κ εχω κ κατι πονακια κ κατι τραβήγματακια. Ελπιζω να μην ειναι συσπασεις. Θέλω να πάω να το συζητήσω με το γιατρο κ ανυπομονω κ εγω πολυ να δω το μωρακι μου! Μου φάνηκαν σαν αιώνας οι 3 εβδομαδες αναμονή. Να δούμε πως θα κάνουμε υπομονή για την Β επιπέδου χαχα λογικα κ εσεις θα κλείσετε ραντεβού οταν πας για υπερηχο;


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αχ εγω αυτή τη στιγμή έχω μια κοιλια τούμπανο! Εχω πρηστεί τοσο πολυ απτο φαγητο που μοιάζω λες κ ειμαι στον 8ο. Άστο.. εγω γενικα εχω κ κατι ενοχλησουλες στη κοιλια σαν να σκληραίνει καποιες φορες κ εχω κ κατι πονακια κ κατι τραβήγματακια. Ελπιζω να μην ειναι συσπασεις. Θέλω να πάω να το συζητήσω με το γιατρο κ ανυπομονω κ εγω πολυ να δω το μωρακι μου! Μου φάνηκαν σαν αιώνας οι 3 εβδομαδες αναμονή. Να δούμε πως θα κάνουμε υπομονή για την Β επιπέδου χαχα λογικα κ εσεις θα κλείσετε ραντεβού οταν πας για υπερηχο;

@Vaso11.4.11 Ναι Ναι όταν μας προβληματιζει κάτι καλό είναι να το συζητάμε με το γιατρό μας να μας φεύγει το οποίο άγχος.. Κι εγώ τώρα για την Πέμπτη θα ετοιμάσω κάποιες ερωτησουλες.. Και λογικά θα μου πει κι έμενα για τη Β επιπέδου.. 


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marilo είπε:

@Vaso11.4.11 Ναι Ναι όταν μας προβληματιζει κάτι καλό είναι να το συζητάμε με το γιατρό μας να μας φεύγει το οποίο άγχος.. Κι εγώ τώρα για την Πέμπτη θα ετοιμάσω κάποιες ερωτησουλες.. Και λογικά θα μου πει κι έμενα για τη Β επιπέδου.. 

Τι ώρα έχεις εσύ τη Πεμπτη; εγω 19:00

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕια σας κουκλιτσες μου !! ΚΑλο  μηνα με υγεια , καλους υπερηχους , υγιη μωρακια και ο,τι επιθυμει μεμονωμενα η καθεμια !! Να σας πω πρωτα προσπαθησα να φτιαξω αλλο λογαριασμοα πο το κινητο αλλα δε το δεχεται γιατι γραφει οτι το μειλ υπαρχει ηδη το δικο μου δηλαδη ... δεν μπορω να μπω καθολου απο το τηλεφωνο για αυτο δενμπαινω τοσο συχνα  και με εκνευριζει γιατι θελω να μπαινω !μονο απο τον υπολογιστη μπαινω!

Βλεπω προβληματιζεστε με το εμβολιο της γριπης .. εγω το εκανα δεν ειχα καμια παρενεργεια μονο εντονο πονοκεφαλο για δυο ημερες . Απαγορευεται να φας ψαρια , σοκολατα και αυγο εκεινη τη μερα επειδη ειναι αλλεργιογονα ! Επισης εμενα ο γιατρος μου , ο αντρας μου και ο εμβρυολογος ηταν ΚΑΘΕΤΟΙ . Ο ιος του εμβολιου ναι παει στο μωρο αλλα δεν το βλαπτει ...  αντιθετα μαλιτσα το προστατευει για τους πρωτους μηνες ... αν ειναι ετσι δηλαδη να μην κανουμε εμβολιο στα μωρακια  ....οσες αμφιβαλετε συζητηστε το με το γιατρο σας και η τελικη αποφαση θα ειναι δικη σας ! Απλα καλό είναι από οτι μπορουμε να προστατευτουμε να το κανουμε !

ΚΑτα τα αλλα πως εισαστε ? Πως πατε απο συμπτωματα ? Βλεπω οτι καποιες εχετε αρχισει να τα νιωθετε κιολας και χαιρομαι τοσο πολυ !! Εγω ακομα οχι !!! Μονο τα εντερακια σκουζουν και εχω τσιμπηματα χαμηλα χθες και σημερα ενα βαρος δεξια χαμηλα  και μια ενοχληση οπως πριν καποιο καιρο !!! και καποιες στιγμες ενω καθομαι ηρεμη μπορει να νιωση χαμηλα αυτο το τσιμπημα στιγμιαια πολυ εντονο ! ΜΠορει απλα να μεγαλωνει η μητρα!

Κοριτσια μου πινω κατι πολυβιταμινες οι οποιες εχουν μια μυρωδια ...... ψαριλα !!!!  Της ξεκινησα κανα δυο μερες και δυσκολευομαι ... θα ζητησω απο τη μαια η το γιατρο αλλες! Αλλα ενταξει με νερακι η χυμο πανε κατω αλλα μεχχρι να πανε εχω αναγουλιασει ! Οι εμετοι μου περασαν ... μονο αν πλυνω δοντια βραδυ ... δοκιμασα μια οδοντοκρεμα και το πρωι τα πλενω οκ το βραδυ οχι ομως ... επισης ξεκινησα κρεμουλα για τις ραγαφδες ... Αγορασα και μια αλλη sychroline αν το γραφω σωστα . Της mustela εξαιρετικα καλη αλλα δεν μου αρεσει η μυρωδια τοσο . Κοριτσια πανακριβες και θα χρειαστουμε πολλα τετοαι σωληναρια λογικα !!

Οσο για την ηλεκτρικη κυβερτα βασουλα εχω ακουσει αυτο που λεει η @Renez δεν κανει πολυ ζεστη στην κοιλιτσα , πολυ μεγαλη θερμοκρασια ! εγω ειμαι και του καυτου μπανιου χαχαχαχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Betty90 είπε:

Εγώ έχω την Τετάρτη στις 7:30!

Καλημερα κοριτσι μου! Με το καλο! Αντε πλησιάζουν οι μερες που θα παμε για υπερηχο ❤❤❤

Καλημερα σε όλα τα κορίτσια! @Woman88 κοριτσι μου μηπως να πας σε κάποιο κατάστημα τύπου wind να στο φτιάξουν το προβλημα; λογικα θα ξέρουν. 

Εγω για το εμβόλιο ημουν θετικη αλλα με έβαλαν σε σκεψη οι γονεις του άντρα μου. Κ ρωτησα κ την κολλητη μου κ ουτε εκεινη συμφωνεί. Οποτε τα λόγια τους λιγο με άγχωσαν κ προτιμώ να το ψάξω λίγο ακόμα.. να ρωτησω δλδ κ άλλον γυναικολόγο κ να το ξανα συζητήσω κ με τον γιατρό μ την Πεμπτη. 

Από συμπτωματα κοριτσι μου εγω εχω μονο πιεση στη κοιλια που καποιες φορες νιωθω σαν να πετρωνει με πονους περιοδου κ με αγχωνει ως προς το αν είναι συσπάσεις. Θα το δούμε κ αυτο τη Πέμπτη. Ελπιζω να μου δώσει μαγνησιο. Γενικα καλα. Εμετους κανω πλεον 1 με 2 την εβδομαδα κ ελπίζω οσο περνανε οι μερες να μην κανω κ καθολου. Αισθανομαι παντως πολυ καλυτερα κ καποιες φορες δεν νιώθω καν εγκυος. Αν δεν ειχα δλδ κ τα τσιμπηματακια, την αίσθηση πίεσης στη κοιλια κ γενικα αυτες τις ενοχλησουλες, δεν θα καταλάβαινα οτι εχω μωρο στη κοιλια μου χαχαχα

Ελπίζω να είναι όλα καλά στον υπέρηχο και να σιγουρευτώ οτι αυτα που νιωθω καποιες φορες σαν γουργουρησμα ή ελαφριά χτυπηματακια, ειναι το μωρο! Γιατι για την ωρα μεχρι να το δω οτι ειναι καλα μετα απο 3 εβδομαδες που εχω, ε εχω λιγο αγχος. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Marilo τελειααα αντε να περασουν οι μερες! Εύχομαι ολες να εχουμε τέλειους υπερηχους. 

Κοριτσια μ ρωτησα κ τις μανουλες Μαρτίου για το αντιγριπικο κ εκει παλι οι γνώμες διίστανται. Αν κ οι περισσότερες το έκαναν ή πρόκειται να το κάνουν. Και συστήνεται κ απτον ΠΟΥ για τις εγκύους. Αν μου πει κ η αλλη γυναικολόγος που θα πάρω για 2η γνώμη, να το κάνω, μάλλον τελικά θα το κάνω. Θα ξανα συζητήσω ομως παλι με τον γιατρό την Πέμπτη. Εσεις κοριτσια πηρατε καμια δεύτερη γνώμη; μάθατε τπτ;

Just now, melina26 είπε:

Καλή καραντίνα στους Θεσσαλονικείς!! 

Εκεί μενεις;

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

@Marilo τελειααα αντε να περασουν οι μερες! Εύχομαι ολες να εχουμε τέλειους υπερηχους. 

Κοριτσια μ ρωτησα κ τις μανουλες Μαρτίου για το αντιγριπικο κ εκει παλι οι γνώμες διίστανται. Αν κ οι περισσότερες το έκαναν ή πρόκειται να το κάνουν. Και συστήνεται κ απτον ΠΟΥ για τις εγκύους. Αν μου πει κ η αλλη γυναικολόγος που θα πάρω για 2η γνώμη, να το κάνω, μάλλον τελικά θα το κάνω. Θα ξανα συζητήσω ομως παλι με τον γιατρό την Πέμπτη. Εσεις κοριτσια πηρατε καμια δεύτερη γνώμη; μάθατε τπτ;

Εκεί μενεις;

Εγώ ρώτησα τη γυναικολόγο μου και 2 παθολόγους. Και οι 3 μου πρότειναν να το κάνω, γι ' αυτό και θα το κάνω! Είχα κι εγώ κάποιους ενδοιασμούς, αλλά περιορίστηκαν. 

Ναι Θεσσαλονίκη είμαι! Ξεκινάμε με 2 εβδομάδες καραντίνα και βλέπουμε! Επέστρεψε το 13033!


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, melina26 είπε:

Εγώ ρώτησα τη γυναικολόγο μου και 2 παθολόγους. Και οι 3 μου πρότειναν να το κάνω, γι ' αυτό και θα το κάνω! Είχα κι εγώ κάποιους ενδοιασμούς, αλλά περιορίστηκαν. 

Ναι Θεσσαλονίκη είμαι! Ξεκινάμε με 2 εβδομάδες καραντίνα και βλέπουμε! Επέστρεψε το 13033!

Ωχ! Υπομονη κορίτσι μου και να προσέχεις! Τι να κάνουμε.. οι καιροί είναι δύσκολοι.. 

Ρ συ εγω εχω μπερδευτεί παρα πολυ! Οι μισοί λένε έτσι οι μισοί αλλιώς. Δεν θα επρεπε να υπάρχει μια συγκεκριμένη γνώμη σε ένα τόσο σημαντικό θεμα; γιστι κάποιοι ειναι αρνητικοι; ως προς τι; αν ήταν τόσο ασφαλές δεν θα ήταν όλοι υπερ; εσενα τι σου είπαν ακριβώς; ήταν λίγο αναλυτικοί ως προς το γιατι πρεπει να το κανουμε κ τι να προσεξεις; σου είπαν λεπτομέρειες ή απλά σ είπαν ναι καντο;


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια μου !! επεστρεψα απο δια ζωσης και εχω και διαδικτυακα !!! @Vaso11.4.11 μην αγχωνεσαι για το εμβολιο ... εμπιστεψου τον γιατρο σου ο,τι σου πει εκεινος να κανεις ... Αν σου πει καντο , καντο αν σου πει οχι τοτε μην το κανεις ! Εμενα πχ μου ειπε χωρις δευτερη σκεψη εννοειται πως θα το κανεις ! Και τον ακουσα! Μπορει να εχεις ετσι καμια καταρροη για κανα δυο μερες , λιγο πονοκεφαλο . Μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου  . Ειναι ενα εμβολιο που χρονια τωρα γινεται ... 

ΟΟΟΟΟ @melina26 καλη καραντινα !!!!! και στην Αθηνα προς τα εκει οδευουμε σιγα σιγα !! Πιστευω ειναι θεμα χρονου ! 

Καλον υπερηχο κοριτσια μου σε οσες εχετε υπερηχο αυτες τις ημερες! Εμενα εχει επιστρεψει η υπνηλια πολυ ! ΠΑιρνω και τις πολυβιταμινες που βρωμανε ψαριλα ! ιου χαχαχαχαχαχ!!!

εγω ακομα δεν το εχω νιωσει το μωρακι μου οποτε δε μπορω να σας πω εντυπωσεις απο αυτο ! Οσες το νιωσατε πως ηταν ;σα γουργουρητο ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ωχ! Υπομονη κορίτσι μου και να προσέχεις! Τι να κάνουμε.. οι καιροί είναι δύσκολοι.. 

Ρ συ εγω εχω μπερδευτεί παρα πολυ! Οι μισοί λένε έτσι οι μισοί αλλιώς. Δεν θα επρεπε να υπάρχει μια συγκεκριμένη γνώμη σε ένα τόσο σημαντικό θεμα; γιστι κάποιοι ειναι αρνητικοι; ως προς τι; αν ήταν τόσο ασφαλές δεν θα ήταν όλοι υπερ; εσενα τι σου είπαν ακριβώς; ήταν λίγο αναλυτικοί ως προς το γιατι πρεπει να το κανουμε κ τι να προσεξεις; σου είπαν λεπτομέρειες ή απλά σ είπαν ναι καντο;

Κυρίως ότι ανήκουμε σε ευπαθή ομάδα και ότι ενδείκνυται η εγκυμοσύνη στο εμβόλιο. Δε θυμάμαι να ειπώθηκε κάτι άλλο. Αν έχεις κάποιο γνωστό φαρμακοποιό ρώτησε κι εκείνον! Θα έχει γνώμη στο θέμα σιγουρα..

@Woman88 πολύ φοβάμαι το γενικό lockdown μετά τις γιορτές! 


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...