Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

@Woman88 ναι ίσως πρέπει να τον εμπιστευτώ κ να μην αγχωνομαι. Απλα με επηρεασε η πεθερα μ. Για καλό βέβαια το λεει η γυναίκα. Στην δική τους εποχή δεν κανανε καν ολες αυτες τις εξετασεις που κάνουμε τώρα εμεις. Δεν έχουν μάθει τοσο πολυ σε εμβόλια κλπ κ σου λέει ειναι σίγουρα ασφαλες; οσο να πεις βάζεις εναν ιό μεσα σ. Τελοσπαντων θα ρωτησω κ κανα 2 ακομα γιατρους κ θα αποφασίσω. Παντως αν ήταν κατι επιβλαβές δεν θα με προέτρεπε ο γιατρος μ. Γενικα είναι πολυ αυστηρός. Ρ κοριτσια δεν με αφήνει να πιω καν λιγο κρασί. Εσας σας αφηνει; 

@melina26 ναι θα ρωτησω ακομα 2 γιατρους. Θα σας πω τι θα μου πουν. Ελπιζω να βγάλω άκρη.

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΒΑσω να μην αγχωνεσαι . Και αν θες και τη γνωμη μου συγγνωμη που θα στο πω αλλα αν ακους την πεθερα σου , τη μητερα σου , τη φιλη σου η οποιον αλλον θα αγχωνεσαι περισσοτερο . Για καλο στο λεω . Αρμόδιος ειναι ΜΟΝΟ ο γιατρος σου . Αν ηταν κατι επιβλαβες δε θα στο προτεινε ο γιατρός ! Συγγνωμη αν στα λεω αυστηράκαι χύμα αλλά στα λεω με καλή διάθεση. Στην παρουσα φαη το καλό το δικο σου το ξέρει μόνο ο γιατρός σου και κανενας αλλος. Οσο για τοκρασακι δεν τον εχω ρωτησει αλλα εχω διαβασει οτι επιτρεπεται ενα ποτηρακι ! εγω και καφε ντεκαφ πινω ...  Εσυ πίνεις καφεδακι ? δεν πινω καθε μερα βεβαια  αλλα κατι ειναι και αυτο ! Εχω ξεκινησει και τρωω κανονικα και ζηταω πολλα γλυκα ρε κοριτσια . Μιλαμε πολλα γλυκα! ΜΕχρι και μελομακαρονα λαχταρησα απο ενα ζαχαροπλαστειο και πηρα ! ΓΕνικα το μεσημερι τρωω ολο το φαγητο μου μου φαινεται περιεργο μετα απο ολους τους εμετους !!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

ΒΑσω να μην αγχωνεσαι . Και αν θες και τη γνωμη μου συγγνωμη που θα στο πω αλλα αν ακους την πεθερα σου , τη μητερα σου , τη φιλη σου η οποιον αλλον θα αγχωνεσαι περισσοτερο . Για καλο στο λεω . Αρμόδιος ειναι ΜΟΝΟ ο γιατρος σου . Αν ηταν κατι επιβλαβες δε θα στο προτεινε ο γιατρός ! Συγγνωμη αν στα λεω αυστηράκαι χύμα αλλά στα λεω με καλή διάθεση. Στην παρουσα φαη το καλό το δικο σου το ξέρει μόνο ο γιατρός σου και κανενας αλλος. Οσο για τοκρασακι δεν τον εχω ρωτησει αλλα εχω διαβασει οτι επιτρεπεται ενα ποτηρακι ! εγω και καφε ντεκαφ πινω ...  Εσυ πίνεις καφεδακι ? δεν πινω καθε μερα βεβαια  αλλα κατι ειναι και αυτο ! Εχω ξεκινησει και τρωω κανονικα και ζηταω πολλα γλυκα ρε κοριτσια . Μιλαμε πολλα γλυκα! ΜΕχρι και μελομακαρονα λαχταρησα απο ενα ζαχαροπλαστειο και πηρα ! ΓΕνικα το μεσημερι τρωω ολο το φαγητο μου μου φαινεται περιεργο μετα απο ολους τους εμετους !!!!

Σίγουρα ο γιατρος ξερει το καλύτερο. Κ εγω ειμαι της άποψης ότι ακολουθούμε αυτα που μας λένε οι γιατροι μας αλλιως δεν θα τους χρειαζόμασταν κ ολας. Απλως επειδη γενικά βλεπω οτι υπάρχει κ η αντίθετη άποψη σε αυτό το θέμα για αυτο κ το σκέφτηκα. Οχι μονο επειδη το ειπε η πεθερα μ. Αλλα τελοσπαντων θα πάρω ετσι κ αλλιώς κ μια 2η γνώμη όπως είπα κ θα το δω. Αν κ λογικα θα ακολουθήσω τη συμβουλή του γιατρού μου. Όπως αργότερα θα ακολουθώ τις συμβουλες του παιδιάτρου οτι κ να λένε πεθερικα, γονεις κλπ. Γιατι παντα θα λένε.. ειδικά η πεθερα μ που ειναι κ ενάντια στα φάρμακα κ σε κάποια εμβόλια κλπ. Αλλα οταν κατι θα ειναι απαραιτητο για το μωρο ή εμενα κ θα το κρίνει αυτο ένας γιατρος τοτε θα ακούω τον γιατρο. Το συγκεκριμένο θέμα όμως είναι αρκετά λεπτό. Οποτε δεν είναι κακό να παρω κ αλλη γνώμη, από γιατρο εννοω. 

Καφε ηπια αυτες τις μερες καμια 3 φορες ντεκαφεινε κ μου άρεσε. Εντωμεταξυ ηπια κ μες στην εβδομάδα περίπου 3 φορες κρασί. Εκανα βλακεία; το παρακανα νομίζω. δεν θα ξανα πιω παντως.. 

Ασε κ εγω τρωω πολυ πλεον κ ειδικά γλυκα. Να δω πόσα κιλά θα εχω ανεβει την Πεμπτη. Θα με βρισει ο γιατρος χαχα αλλα τι να κάνω..  όταν δεν τρωω με πιάνει αναγουλα ρ γμτ. Τωρα εφαγα μια πιατάρα μακαρονια. Το βραδυ εντωμεταξυ πλεον δυσκολεύομαι να κοιμηθω, οχι γιατι δεν νυστάζω, αλλα γιατι πιάνονται οι γοφοί μ τοσο πολυ που πονάνε κ αλλαζω συνέχεια πλευρό. Μονο εγω το παθαίνω αυτο το πράγμα; απο τι να ειναι; απτο βαρος; ανοίγει η λεκανη; τι να πω..

Το μωράκι νομιζω το ψιλονιωθω. Κ τωρα ειχα σαν χτυπηματακια. ❤

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μ αφήνει ούτε ένα ποτήρι κρασί! Με τον καφέ δεν έχει τόσο πρόβλημα. Επιτρέπεται μ είπε ένας την ημέρα αλλα κι εγώ πίνω ντεκαφ 2-3 φορές την εβδομάδα! Κορίτσια εγώ πάρει 4,5 κιλά. Νιώθω άσχημα που τα χω πάρει αλλά πεινάω, θέλω κάτι να μασουλαω συνέχεια. @Vaso11.4.11 εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον ύπνο ακόμα...ευτυχώς όχι ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Σίγουρα ο γιατρος ξερει το καλύτερο. Κ εγω ειμαι της άποψης ότι ακολουθούμε αυτα που μας λένε οι γιατροι μας αλλιως δεν θα τους χρειαζόμασταν κ ολας. Απλως επειδη γενικά βλεπω οτι υπάρχει κ η αντίθετη άποψη σε αυτό το θέμα για αυτο κ το σκέφτηκα. Οχι μονο επειδη το ειπε η πεθερα μ. Αλλα τελοσπαντων θα πάρω ετσι κ αλλιώς κ μια 2η γνώμη όπως είπα κ θα το δω. Αν κ λογικα θα ακολουθήσω τη συμβουλή του γιατρού μου. Όπως αργότερα θα ακολουθώ τις συμβουλες του παιδιάτρου οτι κ να λένε πεθερικα, γονεις κλπ. Γιατι παντα θα λένε.. ειδικά η πεθερα μ που ειναι κ ενάντια στα φάρμακα κ σε κάποια εμβόλια κλπ. Αλλα οταν κατι θα ειναι απαραιτητο για το μωρο ή εμενα κ θα το κρίνει αυτο ένας γιατρος τοτε θα ακούω τον γιατρο. Το συγκεκριμένο θέμα όμως είναι αρκετά λεπτό. Οποτε δεν είναι κακό να παρω κ αλλη γνώμη, από γιατρο εννοω. 

Καφε ηπια αυτες τις μερες καμια 3 φορες ντεκαφεινε κ μου άρεσε. Εντωμεταξυ ηπια κ μες στην εβδομάδα περίπου 3 φορες κρασί. Εκανα βλακεία; το παρακανα νομίζω. δεν θα ξανα πιω παντως.. 

Ασε κ εγω τρωω πολυ πλεον κ ειδικά γλυκα. Να δω πόσα κιλά θα εχω ανεβει την Πεμπτη. Θα με βρισει ο γιατρος χαχα αλλα τι να κάνω..  όταν δεν τρωω με πιάνει αναγουλα ρ γμτ. Τωρα εφαγα μια πατάτα μακαρονια. Το βραδυ εντωμεταξυ πλεον δυσκολεύομαι να κοιμηθω, οχι γιατι δεν νυστάζω, αλλα γιατι πιάνονται οι γοφοί μ τοσο πολυ που πονάνε κ αλλαζω συνέχεια πλευρό. Μονο εγω το παθαίνω αυτο το πράγμα; απο τι να ειναι; απτο βαρος; ανοίγει η λεκανη; τι να πω..

Το μωράκι νομιζω το ψιλονιωθω. Κ τωρα ειχα σαν χτυπηματακια. ❤

Μην αγχωνεσαι ια το κρασι απλα να μην το παρακανεις ! Ασε και εγω απο γλυκα αλλο τιποτα ολο τρωω ... Αυτο με τον υπνο ταο παθαινω και εγω ,.. και οσο για τηλεκανη μου εχε πει η μαια οτι συνηθως στα κοριτσακια ανοιγει η λεκανη .... και εγω πιανομαι το βραδυ και μπρουμυτα δεν κοιμαμαι μονο στο πλαι και ανασκελα ... εγω οδευω προς τα 5 κιλα συν ... απο τηνα ρχη δη΄λαδη μεχρι τωρα 5 κιλα ... μου ειπε ο γιατρος οτι ειμαι καλα ... τι να πω ... ΠΟλυ χαιρομαι που το ψιλονιωθεις ! Εγω οχι ακομα ! Μου ειπε απο 18η - 20η εβδομαδα. οι εμπειρες της παρεας τι λενε?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Betty90 είπε:

Κι εμένα δεν μ αφήνει ούτε ένα ποτήρι κρασί! Με τον καφέ δεν έχει τόσο πρόβλημα. Επιτρέπεται μ είπε ένας την ημέρα αλλα κι εγώ πίνω ντεκαφ 2-3 φορές την εβδομάδα! Κορίτσια εγώ πάρει 4,5 κιλά. Νιώθω άσχημα που τα χω πάρει αλλά πεινάω, θέλω κάτι να μασουλαω συνέχεια. @Vaso11.4.11 εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον ύπνο ακόμα...ευτυχώς όχι ακομα!

Ετσι κ εγω. Πειναω συνέχεια. Εγω δεν ξερω ακομα ποσα κιλα απο τοτε που ζυγιστικα τελευταία φορά. Ειχα παρει 5 κιλα τοτε αλλα στην ουσια ηταν αυτα που ειχα χασει απο τους εμετους συν 2 κιλα εξτρα. Δλδ ημουν στα 56 κιλα ενω στα φυσιολογικά προ εγκυμοσύνης ημουν καπου στα 53 με 54. Αρα θεωρώ ότι ημουν καλα. Βεβαια απο τοτε που είδα το 56 δεν εχω ιδεα ποσο παραπάνω μπορεί να πηγε μεσα σε 3 εβδομάδες. Αν δω κανένα 60 θα παθω σοκ. Πρωτη φορα στη ζωη μου θα εχω ανεβει σε τέτοιο αριθμό. Συνηθως ημουν κοντα στα 50 με 53. Ειμαι κ κοντούλα 1,60 κ θα φαίνονται ασχημα τα υπερβολικά παραπανίσια κιλα. Θέλω να προσέχω αλλα ποσο να προσέχω που δεν δουλευω, ειμαι ολη μερα σπιτι κ τρωω; 

@Woman88 ναι κάπου εκεί μου ειχε πει κ μενα θα το νιωσω κ πιο έντονα απο την 19η κ μετα. Αυτή τη στιγμή το νιώθω δλδ. Κ ειμαι σιγουρη ότι ειναι το μωρο γιατι είναι διαφορετική αίσθηση απο το εντερο. Μπορει κ εσυ να το έχεις νιώσει αγαπη κ να μην το ξεχωρίζεις. Εγω απο αρκετά νωρίς ενιωθα κατι περίεργα αλλα δεν ημουν σίγουρη αν ηταν το μωρο ή οχι. Τωρα καταλαβαίνω ότι αυτό ήταν. 

Εγω μπρούμυτα εχω να κοιμηθω απο οταν το έμαθα γιατι φοβόμουν. Ανασκελα απο την αλλη ψιλοκοιμαμαι για να ξεπιανονται οι γοφοί μ αλλα οταν ειμαι ανασκελα εχω πιο έντονα τραβηγματα. Παντως με πονάνε πολυ τα κόκαλα οταν κοιμάμαι πλάι. Με δυσκολεύει αρκετά. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πώς ειστε;; εγώ νιώθω πάρα πολύ κουρασμένη! Δεν έχω κουράγιο ούτε να χαμογελάσω! Με τον μικρό τρέχω όλη μέρα, έχω κ την δουλειά είναι κι η εγκυμοσύνη κ πραγματικά τα χω παίξει! Θελω απλά να λιώσω στον καναπέ όλη μέρα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!! Και εγω @Betty90 νιωθω συνεχεια κουρασμενη..... και εχω και τα μαθηματα καικουραζομαι πολυ... δε χορταινω υπνο με τιποτα ... Ευτυχως ειναι η μητερα μου κοντα και με βοηθαει με τις δουλειες αρκετα μπορω να πω .

Οσο για το μωρακι Βασω εγω ακομα δενε χω αισθανθει κατι διαφορετικο , μονο το εντερο μου που ειμαι σιγουρη οτι ειναι αυτο γτ ετσι εκανε και πριν !!! Θεωρειτε επρεπε να το αισθανθτω και εγω ? Θα περιμενω λιγο ακομα τωρα ειμαι στην 17η εβδομαδα και την παρασκευη την κλεινω και μπαινω στη 18η ! Εσεις πως το εχετε αισθανθει ? σν γουργουρητο ?

 

Επισης 3 μερες τωρα εχω παλι βαρος και τραβηγμα κυριως στη δεξια μερια ! Εσεις το αισθανεστε αυτο ? Παλι οταν περπαταω ... Αλλα δεν ειναι συσπασεις μου ειχε πει ο γιατρος ειναι επειδη τεντωνονται οι συνδεσμοι της μητρας... Εσεις το νιωθετε?

Σαν εχνοληση δλαδη αλλα το νιωθω κυροως δεξια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα κοριτσια μου! @Betty90 Υπομονη γλυκια μου! Ειναι λογικο να νιωθεις κουρασμενη ειδικα με το μικρουλι που τρεχεις ολη μερα! Αλλα να σκεφτεσαι το μπεμπακι που ερχεται για να γλυκαινει καπως αυτη η κουραση! Και οσο ειναι εφικτο ζητα βοηθεια απο γονεις κλπ. Την χρειαζομαστε τωρα σε αυτη τη φαση που ζουμε!

@Woman88 Κοριτσι μου οχι δεν ειναι απαραιτητο να το εχεις νιωσει απο τοσο νωρις. Συνηθως αργουμε οι πρωτοτοκες να το νιωσουμε. Μετα την 19η εβδομαδα λενε γινεται πιο εντονο. Ακομη κ εγω που σ λεω οτι το ενιωσα πιο νωρις, μπορει εν τελει να ηταν κ η ιδεα μ. Αν δεν περασουν λιγο οι εβδομαδες να κλωτσαει κανονικα κ να σιγουρευτουμε, δεν μπορουμε να ξερουμε. Ειναι πολυ ευκολο να μπερδεψουμε το εντερο με το μωρο. Εγω παντως εχω νιωσει σαν γουργουρητο κ σαν απαλα χτυπηματακια πολυ ελαφρα. Αλλα τι να πω.. θελω να πιστευω οτι ειναι το μωρο. Επισης αυτο που λες για το βαρος και τα τραβηγματα τα νιωθω καιρο κ τωρα ειναι πιο εντονα. Ειναι φυσιολογικα.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Κοριτσια ξερετε αν ξεκινησαν οι εκπτωσεις; Δεν εχω ιδεα καθε ποτε εχουμε εκπτωσεις..

Ναι ξεκίνησαν 1 Νοεμβρίου! Είναι ευκαιρία τώρα για κάποια ψώνια!! @woman88 είναι νωρίς ακόμα για να νιώσεις το μωράκι!! Μην ανησυχείς καθόλου! Κι εγώ που είμαι δευτεροτοκη δεν το έχω νιώσει ακόμα. Τον πρώτο μου τον είχα νιώσει 19η εβδομάδα περίπου. Αλλά κ στην 20η φυσιολογικό είναι. Κι όταν λέω τον ένιωσα εννοώ για μια στιγμή το βράδυ όταν ήμουν ξαπλωμένη. Μην φανταστείς ότι από κει κ πέρα τον ένιωθα συνέχεια. Πήγαινε σταδιακά. Κάθε μέρα όλο κ περισσότερο. Όλα θα γίνουν στην ώρα τους! Μην αγχώνεσαι καθόλου γι αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Ναι ξεκίνησαν 1 Νοεμβρίου! Είναι ευκαιρία τώρα για κάποια ψώνια!! @woman88 είναι νωρίς ακόμα για να νιώσεις το μωράκι!! Μην ανησυχείς καθόλου! Κι εγώ που είμαι δευτεροτοκη δεν το έχω νιώσει ακόμα. Τον πρώτο μου τον είχα νιώσει 19η εβδομάδα περίπου. Αλλά κ στην 20η φυσιολογικό είναι. Κι όταν λέω τον ένιωσα εννοώ για μια στιγμή το βράδυ όταν ήμουν ξαπλωμένη. Μην φανταστείς ότι από κει κ πέρα τον ένιωθα συνέχεια. Πήγαινε σταδιακά. Κάθε μέρα όλο κ περισσότερο. Όλα θα γίνουν στην ώρα τους! Μην αγχώνεσαι καθόλου γι αυτό!!

Απο οτι μου ειπε η μαμα μου ειναι ενα 10ημερο προσφορων. Σε συγκεκριμενα πραγματα. Αρα θα περιμενω τις εκπτωσεις τις κανονικες που μ ειπε ειναι καπου τελη Ιανουαριου με Φεβρουαριο. Λεω τοτε να κανω και τα ψωνια του μωρου που θα πλησιαζει κ ο καιρος κ θα ειναι ευκαιρια με τις εκπτωσεις. Εσεις ποτε λετε να ξεκινησετε;


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια μου. Μου λείψατε, έτρεχα με τα χαρτιά του γάμου αυτές τις μέρες και ήμουν πτώμα. Επιτέλους αύριο θα κλείσουμε ημερομηνία. Εσείς τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες τέλεια :wub:

Σήμερα είμαι 8 εβδ και 4 ημ, έκανα τις εξετάσεις αίματος και ούρων που μου έδωσε η γιατρός μου και περιμένω να δει τα αποτελέσματα να μας πει. 
 

Θα ήθελα να ρωτήσω, πότε περίπου γίνεται η αυχενική διαφάνεια; (Στις πόσες εβδομάδες περίπου) ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasia3315 said:

Καλησπέρα κοριτσια μου. Μου λείψατε, έτρεχα με τα χαρτιά του γάμου αυτές τις μέρες και ήμουν πτώμα. Επιτέλους αύριο θα κλείσουμε ημερομηνία. Εσείς τι κάνετε; Ελπίζω να είστε όλες τέλεια :wub:

Σήμερα είμαι 8 εβδ και 4 ημ, έκανα τις εξετάσεις αίματος και ούρων που μου έδωσε η γιατρός μου και περιμένω να δει τα αποτελέσματα να μας πει. 
 

Θα ήθελα να ρωτήσω, πότε περίπου γίνεται η αυχενική διαφάνεια; (Στις πόσες εβδομάδες περίπου) ❤️

Καλησπέρα! Με το καλό ο γάμος σας! Μεταξύ 11ης και 14ης γίνεται η αυχενική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...