Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Marilo είπε:

Κορίτσια μου έχω μια απορία έκλεισα κι εγώ γιαυτη την εξέταση που λέτε την καμπύλη ζαχαρου την επόμενη εβδομάδα που θα είμαι 21 εβδομάδα και 2 ημέρες δεν θεωρείτε ότι την κάνω λίγο νωρίς? Υπάρχει κοπέλα που την έχει κάνει 2 φορές αυτή την εξέταση πχ μια νωρίς και μια σε πιο μετά εβδομάδα? 

Επίσης πειναω κι εγώ συνέχεια και ο ενδοκρινολογος μου είπε να προσέχω ειδικά τώρα στις γιορτές.... Εγώ έχω πάρει 4 κιλά... Εσείς???

Μήπως έχουμε τον ίδιο γιατρό ; κ μένα μ την έκλεισε για τώρα . Δεν είναι να γίνει τώρα όμως . Κ δε καταλαβαίνω το γτ . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Aressana said:

Μήπως έχουμε τον ίδιο γιατρό ; κ μένα μ την έκλεισε για τώρα . Δεν είναι να γίνει τώρα όμως . Κ δε καταλαβαίνω το γτ . 

Καλημέρα κορίτσια, καλό σκ!

@Aressana @Marilo συνήθως τη κάνουν αργότερα 24-28η εβδομάδα αλλά ανάλογα αν είδε κάποια ένδειξη ο γιατρός από τώρα μπορεί να σας είπε νωρίτερα. Στις τακτικές εξετάσεις που κάνουμε κοιτάνε σάκχαρο νηστείας και πολλές φορές κ γλυκοζιωμενη, αν τα είδε λίγο ανεβασμένα ίσως την έβαλε νωρίτερα τη καμπύλη να αποκλείσει σίγουρα ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το ζάχαρο...

Εγώ την έκανα και στην αρχή της εγκυμοσύνης 8η εβδομάδα, επειδή πριν μείνω έγκυος είχα κάποιες ανεβασμένες τιμές στο νηστείας και μου είχε πει η ενδοκρινολόγος να κάνω καμπύλη να είμαστε σίγουροι μόλις μείνω κ συμφώνησε κ ο γυναικολόγος. Επίσης είχα πάρει μηχανάκι να μετράω που και που μετά από γεύματα. Και η καμπύλη κ αυτές οι μετρήσεις ήταν καλές αλλά θα ξανακάνω μου είπε πιο μετά τη καμπύλη γιατί μετά τον 6ο 7ο μπορεί να προκύψει θέμα λόγω εγκυμοσύνης κ ας μην υπήρχε πριν.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!! 

@Renez αυτό θα γίνει Δευτέρα πρωί!! @Aressana λες? Που μένεις? Εγώ Πάτρα.. 

Να σας πω στη β επιπέδου μου είπαν κ μένα για υπερηχο κολπικα κ είπα στη γιατρό μου να μου κάνει ο έμβρυολογος τις μετρήσεις κοιλιακα που είναι ειδικός κ αυτή είναι η Δουλειά του και κολπικα να με δει η ίδια, η γυναικολογος μου.. 

Επίσης έχω ακούσει για αυτή την καμπύλη ζαχαρου ότι το αναβραζον που σου δίνουν σε κάποια εργαστηρια δεν πίνεται και υπάρχει ένα σκευασμα έτοιμο με γεύση λεμόνι και πορτοκαλί έχω ρωτήσει σε 2 3 φαρμακεία δεν το έχουν η έρευνα συνεχίζεται.. Έχει ακούσει κάποια άλλη γιαυτό?


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marilo said:

Καλημέρα σε όλες!! 

@Renez αυτό θα γίνει Δευτέρα πρωί!! @Aressana λες? Που μένεις? Εγώ Πάτρα.. 

Να σας πω στη β επιπέδου μου είπαν κ μένα για υπερηχο κολπικα κ είπα στη γιατρό μου να μου κάνει ο έμβρυολογος τις μετρήσεις κοιλιακα που είναι ειδικός κ αυτή είναι η Δουλειά του και κολπικα να με δει η ίδια, η γυναικολογος μου.. 

Επίσης έχω ακούσει για αυτή την καμπύλη ζαχαρου ότι το αναβραζον που σου δίνουν σε κάποια εργαστηρια δεν πίνεται και υπάρχει ένα σκευασμα έτοιμο με γεύση λεμόνι και πορτοκαλί έχω ρωτήσει σε 2 3 φαρμακεία δεν το έχουν η έρευνα συνεχίζεται.. Έχει ακούσει κάποια άλλη γιαυτό?

Εγώ την έκανα στο Ρέα και μου έδωσαν από μόνοι τους αυτό το διάλυμα που λες με γεύση πορτοκάλι...μια χαρά μου φάνηκε γιατί είμαι κ του γλυκού :-P Δε ρωτάς στο διαγνωστικό ή μαιευτήριο που θα τη κάνεις μήπως έτσι κι αλλιώς θα είχαν εκείνοι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marilo είπε:

Καλημέρα σε όλες!! 

@Renez αυτό θα γίνει Δευτέρα πρωί!! @Aressana λες? Που μένεις? Εγώ Πάτρα.. 

Να σας πω στη β επιπέδου μου είπαν κ μένα για υπερηχο κολπικα κ είπα στη γιατρό μου να μου κάνει ο έμβρυολογος τις μετρήσεις κοιλιακα που είναι ειδικός κ αυτή είναι η Δουλειά του και κολπικα να με δει η ίδια, η γυναικολογος μου.. 

Επίσης έχω ακούσει για αυτή την καμπύλη ζαχαρου ότι το αναβραζον που σου δίνουν σε κάποια εργαστηρια δεν πίνεται και υπάρχει ένα σκευασμα έτοιμο με γεύση λεμόνι και πορτοκαλί έχω ρωτήσει σε 2 3 φαρμακεία δεν το έχουν η έρευνα συνεχίζεται.. Έχει ακούσει κάποια άλλη γιαυτό?

Θα στρίψεις λεμόνι  σε ένα μπουκαλάκι!  Και 1 λεμόνι θα είναι υπέρ αρκετό ! Δοκιμάσέ όμως πρώτα  εκεί π θα κάνεις - εάν έχετε affidea  είναι οκ είχα κάνει καλαματα είχε γεύση .! Είμαι Αθήνα ! Εγώ θα πάρω τηλ . Μηπως  έχει γίνει λάθος . 

 Οι τελευταίες αιματολογικές ηταν στον 3ο μήνα ! Δεν τις είχα μαζί μου τότε.  Ζάχαρο είχα 89 . . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Εγώ την έκανα στο Ρέα και μου έδωσαν από μόνοι τους αυτό το διάλυμα που λες με γεύση πορτοκάλι...μια χαρά μου φάνηκε γιατί είμαι κ του γλυκού :-P Δε ρωτάς στο διαγνωστικό ή μαιευτήριο που θα τη κάνεις μήπως έτσι κι αλλιώς θα είχαν εκείνοι;

Ρώτησα ήδη δεν έχουν μου είπαν να το προμηθευτώ μόνη μου.... :unsure: 

@Aressana εάν έχεις κάποια απάντηση πρώτη απο τη γιατρό σου γράψε μου..  Και το θέμα είναι ότι δεν είχα περίεργες τιμές σε κάτι για να μου πει για νωρίτερα.. 


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marilo είπε:

Καλημέρα σε όλες!! 

@Renez αυτό θα γίνει Δευτέρα πρωί!! @Aressana λες? Που μένεις? Εγώ Πάτρα.. 

Να σας πω στη β επιπέδου μου είπαν κ μένα για υπερηχο κολπικα κ είπα στη γιατρό μου να μου κάνει ο έμβρυολογος τις μετρήσεις κοιλιακα που είναι ειδικός κ αυτή είναι η Δουλειά του και κολπικα να με δει η ίδια, η γυναικολογος μου.. 

Επίσης έχω ακούσει για αυτή την καμπύλη ζαχαρου ότι το αναβραζον που σου δίνουν σε κάποια εργαστηρια δεν πίνεται και υπάρχει ένα σκευασμα έτοιμο με γεύση λεμόνι και πορτοκαλί έχω ρωτήσει σε 2 3 φαρμακεία δεν το έχουν η έρευνα συνεχίζεται.. Έχει ακούσει κάποια άλλη γιαυτό?

Εμένα αυτό με το πορτοκαλί είχαν..μωρέ εντάξει δε πίνεται....σχετικό...απλά είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ γλυκό σαν να πίνεις κυριολεκτικά ένα ποτήρι νερού με παχύρευστο σιρόπι!! Σε λιγωνει κ επειδή είναι κ άδειο το στομάχι ίσως σε ανακατέψει..

Θα τη παλέψετε δε σας φοβάμαι καλέ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Renez είπε:

Ε ναι γτ όπως σου είπα είναι 3 οι μετρήσεις.. εντάξει κουραστική πιο πολύ γτ σου τρωει χρόνο..το ιδανικό θα ήταν να πας με κάποιον δικό σου κ για παρεούλα κ γτ μερικές γυναίκες λένε πως ζαλίζονται λίγο μετά ή ανακατεύεται το στομάχι τους..

Πάντως δεν είναι κάτι τραγικό που το παρουσιάζουν κάποιοι..

Η ουρά εμεινε Βάσω μου;)

 

Καλημερα Ρενεζ μου! Καλά ναι εγω δεν εχω θεμα. Ανυπομονω πλεον για κάθε εξεταση. Κ στη β επιπεδου δεν ειχα αγχος τελικά παρα μονο ανυπομονησία να δω το μωρακι μου και να ακούσω οτι ολα πανε μια χαρα! Μετράω τις εβδομαδες παντως δεν σου κρύβω, να περασει ο καιρος, να ρθει ο Απρίλης ❤ Βιάζομαι το ξερω αλλα οσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ θελω να ρθει η μέρα που θα το πάρω αγκαλίτσα! 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Εμένα αυτό με το πορτοκαλί είχαν..μωρέ εντάξει δε πίνεται....σχετικό...απλά είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ γλυκό σαν να πίνεις κυριολεκτικά ένα ποτήρι νερού με παχύρευστο σιρόπι!! Σε λιγωνει κ επειδή είναι κ άδειο το στομάχι ίσως σε ανακατέψει..

Θα τη παλέψετε δε σας φοβάμαι καλέ!!

Χαχα μόνο εγώ το βρήκα τέλειο; :lol:

Και το εντός δεκαλεπτου που μου είπε να το πιω για να μη ζαλιστώ εγώ δε κρατιόμουν χαχα

Το 89 ναι δεν είναι ψηλό κ αφού δε σου έχει ξανακάνει κιόλας από τότε...πάνω από 92 το βλέπουν ως ένδειξη... Ρωτήστε τους μήπως κάνετε πρώτα επανάληψη νηστείας και γλυκοζιωμενη και κάνετε τη καμπύλη αργότερα όπως είναι συνήθως ...

 

 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marilo είπε:

Καλημέρα σε όλες!! 

@Renez αυτό θα γίνει Δευτέρα πρωί!! @Aressana λες? Που μένεις? Εγώ Πάτρα.. 

Να σας πω στη β επιπέδου μου είπαν κ μένα για υπερηχο κολπικα κ είπα στη γιατρό μου να μου κάνει ο έμβρυολογος τις μετρήσεις κοιλιακα που είναι ειδικός κ αυτή είναι η Δουλειά του και κολπικα να με δει η ίδια, η γυναικολογος μου.. 

Επίσης έχω ακούσει για αυτή την καμπύλη ζαχαρου ότι το αναβραζον που σου δίνουν σε κάποια εργαστηρια δεν πίνεται και υπάρχει ένα σκευασμα έτοιμο με γεύση λεμόνι και πορτοκαλί έχω ρωτήσει σε 2 3 φαρμακεία δεν το έχουν η έρευνα συνεχίζεται.. Έχει ακούσει κάποια άλλη γιαυτό?

Καλημερα κοριτσι μου! Εμενα κ στην αυχενικη κ στη β επιπέδου μου εκαναν κανονικα κ κοιλιακό κ κολπικό κ ο γιατρός μου ήταν μέσα μαζι μας κ κοιτούσε κ εκεινος μαζι με τον εμβρυολογο που έκανε την εξέταση. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημερα Ρενεζ μου! Καλά ναι εγω δεν εχω θεμα. Ανυπομονω πλεον για κάθε εξεταση. Κ στη β επιπεδου δεν ειχα αγχος τελικά παρα μονο ανυπομονησία να δω το μωρακι μου και να ακούσω οτι ολα πανε μια χαρα! Μετράω τις εβδομαδες παντως δεν σου κρύβω, να περασει ο καιρος, να ρθει ο Απρίλης ❤ Βιάζομαι το ξερω αλλα οσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ θελω να ρθει η μέρα που θα το πάρω αγκαλίτσα! 

Σε αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι μου!! Κ εγώ από όταν έφτασα 36η κ έφυγε το αγχως μεγάλης προωρότητας κτλ έκανα πως κ πως να γεννήσω!!

Κοντεύει όμως ο καιρός κ μετά θα έχετε μια ζωή..:x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο σκ κοριτσια μου !!! Τι κανετε ? εγω δουλευω μεχρι τις 3 ! Πως ειστε?

@Aressana o αντρας μου δεν εκανε κυστικη ινωση γιατιμας ειχε πει ο γιατρός πριν μεινω εγκυος ότι ο αντρας μου θα κανει μονο αν εγω βγω θετική γιατί για να νοσεί ενα μωρακι απο κυστική πρεπει να ειναι θετικοί και οι δυο γονεις. Εγω ειχα κανει το 90 τοις εκατο . το πληρες πακετο δηλάδη . γιατι με ρωτας ? εσεις ειχατε κανει και οι δυο?

διαβαζω λέτε για καμπυλη συνηθως γινεται 24η οπως εχω διαβασει και εγω ... μηπως βρεθηκε ανεβασμενη τιμη και σας ειπε πιο νωρις?εμενα λογικα θα μου πει οταν θα ξαναπαω ..

κοριτσια πολλη πεινα .. εγω εχω βαλει 7 κιλα αλλα δε με μαλωσε ο γιατρος μου ειπε ειμαι οκ ..χαχχαχαχα... εφτιαξε ενα εκμεκ η μητερα μου αντε να αντισταθω μετα χαχαχα

οσο για τον κολπικο και εγω εκανα οπως λεει και η βασω μου το εκανε ο εμβρυολογος .. γενικα να ξερετε ο εμβρυολογος ειναι πιο εξειδικευμενος σε τετοια θεματα υπερηχων... 

μου ειπε εχει κομψη μυτη και εγω βλεπω κατι ρουθουνακια μεγαλα  χαχαχααχα μου λεει ειναι σε μεγεθυνση κοιταζω και χαζευω την 3d φωτο της ,,...

Βασω και εγω ανυπομονω ... πιστευω μολις μπει το 21 ο καιρο ςθα περασει ετσι .... γρηγορα

 

Να ανοιξουν κια τα μαγαζια να δουμε κουνιες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

 

@Aressana o αντρας μου δεν εκανε κυστικη ινωση γιατιμας ειχε πει ο γιατρός πριν μεινω εγκυος ότι ο αντρας μου θα κανει μονο αν εγω βγω θετική γιατί για να νοσεί ενα μωρακι απο κυστική πρεπει να ειναι θετικοί και οι δυο γονεις. Εγω ειχα κανει το 90 τοις εκατο . το πληρες πακετο δηλάδη . γιατι με ρωτας ? εσεις ειχατε κανει και οι δυο?

 Όχι  δεν είχαμε κάνει  και οι 2 μόνο εγώ.  Χμ σε μας δε μας είχε πει αυτό  ..  ότι  αν νοσούν και οι 2 το περνει σίγουρα . Αν μόνο ο ένας απ τους δύο υπάρχουν πιθανότητες αλλά λίγες. Αλλά δεν σε περνώ στο λαιμό μου πάνε  3 χρόνια όταν το χαμε αναλύσει  με τον πρώην γιατρό μου !

Εγώ πάντως εάν δεν φάω νιώθω να ανακατευομαι χωρίς πλάκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aressana said:

 Όχι  δεν είχαμε κάνει  και οι 2 μόνο εγώ.  Χμ σε μας δε μας είχε πει αυτό  ..  ότι  αν νοσούν και οι 2 το περνει σίγουρα . Αν μόνο ο ένας απ τους δύο υπάρχουν πιθανότητες αλλά λίγες. Αλλά δεν σε περνώ στο λαιμό μου πάνε  3 χρόνια όταν το χαμε αναλύσει  με τον πρώην γιατρό μου !

Εγώ πάντως εάν δεν φάω νιώθω να ανακατευομαι χωρίς πλάκα!!!

οχι πάει σα το στίγμα κι αυτό...

@Woman88 παραθέτω από το οnmed:

- Στη συνήθη περίπτωση δύο γονέων-φορέων, για κάθε παιδί υπάρχουν πιθανότητες 25% να πάσχει από τη νόσο, 50% να είναι φορέας και 25% να μην φέρει καν το γονίδιο.

- Από ένα γονέα πάσχων και ένα γονέα-φορέα, κάθε παιδί έχει πιθανότητες 50% να πάσχει από τη νόσο και 50% πιθανότητες να είναι φορέας.

- Από ένα γονέα που δεν φέρει καθόλου το γονίδιο και ένα γονέα-φορέα, δεν υπάρχει πιθανότητα γέννησης παιδιού που να πάσχει από την νόσο, αλλά κατά 50% κάθε παιδί είναι πιθανό να είναι φορέας.

- Από ένα γονέα που δεν φέρει καθόλου το γονίδιο και ένα γονέα-πάσχοντα, όλα τα παιδιά θα είναι φορείς.

- Τέλος, δύο γονείς που πάσχουν μπορούν να κάνουν μόνο παιδιά που θα νοσούν.

οπότε κάνει την εξέταση ένας κ αν δεν είναι φορέας υπάρχει απλώς πιθανότητα το παιδί να φέρει το γονίδιο, όχι τη νόσο...

τώρα αν κάποιος πάσχει εκεί το ξέρει βέβαια έτσι κι αλλιώς...

Κορίτσια εγώ αισίως είμαι στα +8 κιλά! πασχίζω ως το επόμενο σάββατο που έχω υπέρηχο να μη βάλω κι άλλο.. είναι κ τα άτιμα τα μελομακάρονα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...