Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Just now, olpapa είπε:

οχι πάει σα το στίγμα κι αυτό...

@Woman88 παραθέτω από το οnmed:

- Στη συνήθη περίπτωση δύο γονέων-φορέων, για κάθε παιδί υπάρχουν πιθανότητες 25% να πάσχει από τη νόσο, 50% να είναι φορέας και 25% να μην φέρει καν το γονίδιο.

- Από ένα γονέα πάσχων και ένα γονέα-φορέα, κάθε παιδί έχει πιθανότητες 50% να πάσχει από τη νόσο και 50% πιθανότητες να είναι φορέας.

- Από ένα γονέα που δεν φέρει καθόλου το γονίδιο και ένα γονέα-φορέα, δεν υπάρχει πιθανότητα γέννησης παιδιού που να πάσχει από την νόσο, αλλά κατά 50% κάθε παιδί είναι πιθανό να είναι φορέας.

- Από ένα γονέα που δεν φέρει καθόλου το γονίδιο και ένα γονέα-πάσχοντα, όλα τα παιδιά θα είναι φορείς.

- Τέλος, δύο γονείς που πάσχουν μπορούν να κάνουν μόνο παιδιά που θα νοσούν.

οπότε κάνει την εξέταση ένας κ αν δεν είναι φορέας υπάρχει απλώς πιθανότητα το παιδί να φέρει το γονίδιο, όχι τη νόσο...

τώρα αν κάποιος πάσχει εκεί το ξέρει βέβαια έτσι κι αλλιώς...

Κορίτσια εγώ αισίως είμαι στα +8 κιλά! πασχίζω ως το επόμενο σάββατο που έχω υπέρηχο να μη βάλω κι άλλο.. είναι κ τα άτιμα τα μελομακάρονα :lol:

Ναι κοριτσακι μου ! Το εχω δει αυτο λεω και εγωα υτο μου ειπαν και οι γιατροι μου πριν μεινω εγκυος που δεν ηξεραν κα τι ειναι αυτο ! Οτι αν το ειχα εγω πχ θα επρεπε να το κανει ο αντρας μου γιατι οταν και οι 2 το εχουν τοτε υπαρχουν πιθανοτητες .. οταν το εχει πχ μονο ενας δεν υπαρχει προβλημα ... για ολα τα θεματα στην ιατρικη ολα ειναι πιθανοτητες εννοω παντα υπαρχει αυτο το 50 τοις κεατο ανεξαρτητα απο την εγκυμοσυνη μιλωντας !  Ειχα κανει και το ολοκληρωμενο πακετο για ολα τα γονιδια της κυστικης εγω ολα καλα !!!! εφοσον δηλαδη δεν το ειχα εγω γιατι να το κανει ο αντρας μου ; πριν μεινω εγκυος που την ειχα κανει μου ειπν μονο αν εβγαινα θετικη εγω θα την εκανε και ο αντρουλης ! χθες μας ειπε ο γυναικολογος με το εντερακι μην ασχοληθειτε καν θα υποχωρησει μονο του αυτο !

αχχχχ τι ειπες τωρα μελομακαρονα 5 5 τα τρωω χαχαχαχαχαχα! εγω πειναω συνεχεια !!!! προσπαθω να ρωω φρουτα γιατι αν ολη την ωρα που πεινουσα ετρωγα βλακειες ....

μου ειπε η ενδοκρινολογος μου τα γλυκα δε προσφερουν τιποτα αντε μια στο τοσο .. ναι ναι ελεγα εγω χαχαχαχαχαχαχ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Woman88 said:

Ναι κοριτσακι μου ! Το εχω δει αυτο λεω και εγωα υτο μου ειπαν και οι γιατροι μου πριν μεινω εγκυος που δεν ηξεραν κα τι ειναι αυτο ! Οτι αν το ειχα εγω πχ θα επρεπε να το κανει ο αντρας μου γιατι οταν και οι 2 το εχουν τοτε υπαρχουν πιθανοτητες .. οταν το εχει πχ μονο ενας δεν υπαρχει προβλημα ... για ολα τα θεματα στην ιατρικη ολα ειναι πιθανοτητες εννοω παντα υπαρχει αυτο το 50 τοις κεατο ανεξαρτητα απο την εγκυμοσυνη μιλωντας !  Ειχα κανει και το ολοκληρωμενο πακετο για ολα τα γονιδια της κυστικης εγω ολα καλα !!!! εφοσον δηλαδη δεν το ειχα εγω γιατι να το κανει ο αντρας μου ; πριν μεινω εγκυος που την ειχα κανει μου ειπν μονο αν εβγαινα θετικη εγω θα την εκανε και ο αντρουλης ! χθες μας ειπε ο γυναικολογος με το εντερακι μην ασχοληθειτε καν θα υποχωρησει μονο του αυτο !

αχχχχ τι ειπες τωρα μελομακαρονα 5 5 τα τρωω χαχαχαχαχαχα! εγω πειναω συνεχεια !!!! προσπαθω να ρωω φρουτα γιατι αν ολη την ωρα που πεινουσα ετρωγα βλακειες ....

μου ειπε η ενδοκρινολογος μου τα γλυκα δε προσφερουν τιποτα αντε μια στο τοσο .. ναι ναι ελεγα εγω χαχαχαχαχαχαχ....

Ναι ναι τίποτα δε θα είναι αυτό με το εντεράκι ούτε καν!

Χαχαχαχ ναι στην αρχή φαινόταν εύκολο, είχαμε και τις ναυτίες! Τώρα προσπαθώ να τρώω σωστά μεν όλα τα θρεπτικά στοιχεία αλλά να φάω και τα μελομακάρονα μου χαχα δηλ να μην αντικαθιστώ φρούτα πχ από γλυκά αλλά έτσι μπαίνουν φουλ κιλά!

Με τα ψάρια ρε γμτ δε το χω καθόλου, όλο λέω άντε να πάρουμε καμιά σαρδέλα να φάω που κάνει καλό αλλά αηδιάζω...

Link to comment
Share on other sites

@Woman88  μπράβο κορίτσι μου!! Όλα καλά τέλεια!!!! Αχ αυτά ακούω και δεν βλέπω κι εγώ την ώρα!!!! Μην σε ανησυχεί αυτό που σου είπαν, αν όντως ήταν κάτι θα σου το έλεγαν. 

@Marilo κι εγώ από Πάτρα!!! 

Κορίτσια πως περνάει ο καιρός, εγώ δεν το έχω καταλάβει, είμαι στα μισά πλέον!!! 

Από γλυκά τώρα όντως πως να αντισταθείς μελομακάρονα, κουραμπιέδες, δίπλες χαμός!!!! Και βασιλόπιτα μετά!!! Ετοιμαστείτε!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς έχω μια κούτα μελομακάρονα - μου έστειλε δέμα ο πατέρας μου από Κρήτη  - αλλά την έχω πέσει στα λυχναρακια  πωπω  3 3 τα κατεβάζω  .. τα μελομακάρονα ευτυχώς δεν μαρεσαν !  Τώρα σκεθτομουν να τα τριβα να έκανα καριοκες.. 

είναι κ αυτή η καραντίνα   όλο σπίτι σπίτι σπίτι ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Ναι ναι τίποτα δε θα είναι αυτό με το εντεράκι ούτε καν!

Χαχαχαχ ναι στην αρχή φαινόταν εύκολο, είχαμε και τις ναυτίες! Τώρα προσπαθώ να τρώω σωστά μεν όλα τα θρεπτικά στοιχεία αλλά να φάω και τα μελομακάρονα μου χαχα δηλ να μην αντικαθιστώ φρούτα πχ από γλυκά αλλά έτσι μπαίνουν φουλ κιλά!

Με τα ψάρια ρε γμτ δε το χω καθόλου, όλο λέω άντε να πάρουμε καμιά σαρδέλα να φάω που κάνει καλό αλλά αηδιάζω...

Ναι ετσι μου ειπαν .. για να μου το λενε φανταζομαι οντως δε θα ναι κατι αοφου μου ειπαν να μη ανησχυω εγω βεβαι αη τρεληηηηη ρωτησ ατο γιατρο με το ρινικο οστο τι θα κανουμε > μου λεει τι θες να κανουμε ? καναμε τροφοβλαστη ! αχ ηρωας που με ανεχεται χαχαχαχα.. να ρωτησω κατι μπορει στον β επιπεδου να ειναι ολα καλα και εμτα πχ σε καποιον αλλον υπερηχο να φανει κατι αλλο ? 

Αχ πρεπει ομως να τρωμε και ψαρια ρε γμτ εμενα μου αρεσαν πολυ τωρα εχω γινει λιγο περιεργη μαζι τους ... πρεπει να τρωμε και κοκκινο κρεας δυο φορες τηνε δβομαδα και εγω το αηδιαζω δε μου αρεσε απο πριν .... ειμαι του κοτοπουλου γενικα ... βασικα εμενα δωσε μου μακαρονια και ασε με ! Τωρα θα φαω εκμεκ της μαμας μου !!! Αχ δεν υπαρχει το εχει φτιαξει και τελειο και της λεω ρε μαμα δε μπορουσες να μην το κανει ςτοσο τελειο ?χαχαχαχαχ μου αρεσουν πολυ τα σπιτικα πραγματα! η αδερφη μου εφτιαξε τρουφακια γιατι γιορταζε ο μπαμπας μου και γιορταζει και ο αδερφος μου ... ενα κιλακι σιγουρα θ ατο βαλω αυριο που θα παω στους γονεις μου χαχαχαχααχα!!!

σημερα λεμε να στολισουμε !!! σε λιγακι !!! να μυρισει το σπιτι λγο χριστουγεννα!!! ειχα παραγγειλει και κατι χριστουγεννιατικα και δεν εχουνε ρθει χαχα1 

να ρωτησω κατι ? στ αρουχα εγκυμοσυνης παιρνουμε το νουμερο που φοραμε κανονικα ? πχ ενα κολλαν αν το απρω εν αμουμερο μεγαλυτερο δεν πειραζει  πχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλει κολάν εγκυμοσύνης ..   αν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι να ανοίξουν να δοκιμάζεις !! Κοίτα .. Στη πρώτη εγκυμοσυνη  φορούσα το 38   πήρα το 40  όταν ήμουν ..   3 μήνα νομίζω . Με έβγαλε σε όλη την εγκυμοσυνη  αν κ το ένιωθα στενό  φυσικά είχα ανέβει κ άλλο νούμερο!!  

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Renez είπε:

Σε αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι μου!! Κ εγώ από όταν έφτασα 36η κ έφυγε το αγχως μεγάλης προωρότητας κτλ έκανα πως κ πως να γεννήσω!!

Κοντεύει όμως ο καιρός κ μετά θα έχετε μια ζωή..:x

Αυτο περιμένω κ εγω Ρενεζ μου! Ας ειναι καλά και θα έρθει κ αυτη η ευλογημένη στιγμή!

Κοριτσια μου μου θυμίσατε την κυστικη ινωση κ εκει που ειπα δεν θα αγχωνομαι, αγχωθηκα χαχαχα

Ξέρετε όμως γιατι; γιατι εγω δεν ειχα κανει ολο το πακέτο οπως η @Woman88.  Ειχα κανει μόνο το 50%... κ το ειχα στο μυαλο μου απο τοτε. Αν κ όλοι μου λέγανε ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι. Κανεις στον οικογενειακό μας κυκλο δεν το είχε ποτέ κ επίσης οι εξετασεις το 50% που εκανα βγηκε αρνητικό. Αλλα κ παλι. Το εχω στο μυαλο μ. Το είχα ξεχάσει βασικά αλλα τωρα το ξανα θυμήθηκα.. ευχομαι να ειναι καλα! Μόνο αυτο!

Οσο για το φαγητο, εγω αν δεν φαω ανα 2ωρο με 3ωρο δυστυχώς εχω ταση για εμετο. Κ φοβαμαι στην καμπυλη ζαχάρου μην κανω εμετο που θα ειμαι 2 ωρες έχοντας πιει αυτό το πράγμα χωρίς να φαω. Αλλα τι να κανουμε.. υπομονη.

Στολισα κ εγω το δέντρο σημερα κορίτσια καθώς αυριο ο αντρουλης μου γιορτάζει κ ήθελα να ειναι ετοιμο! Το χάρηκα πολύ αλλα κουραστηκα κ με επιασε ο γοφος μου χαχα 

Αχ η φίλη μου γεννάει σε λιγες μερες. Ειναι στη 38η εβδομαδα κ το περιμένει. Κοριτσακι κ εκείνη σαν εμένα. Ποσο χαίρομαι για εκείνη! Ανυπομονω να το φτασω κ εγω σε εκείνη τη στιγμή! Κοριτσια είμαστε στον 6ο μηνα! Τρομερό ετσι; περναει ο καιρος σιγα σιγα! 

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αυτο περιμένω κ εγω Ρενεζ μου! Ας ειναι καλά και θα έρθει κ αυτη η ευλογημένη στιγμή!

Κοριτσια μου μου θυμίσατε την κυστικη ινωση κ εκει που ειπα δεν θα αγχωνομαι, αγχωθηκα χαχαχα

Ξέρετε όμως γιατι; γιατι εγω δεν ειχα κανει ολο το πακέτο οπως η @Woman88.  Ειχα κανει μόνο το 50%... κ το ειχα στο μυαλο μου απο τοτε. Αν κ όλοι μου λέγανε ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι. Κανεις στον οικογενειακό μας κυκλο δεν το είχε ποτέ κ επίσης οι εξετασεις το 50% που εκανα βγηκε αρνητικό. Αλλα κ παλι. Το εχω στο μυαλο μ. Το είχα ξεχάσει βασικά αλλα τωρα το ξανα θυμήθηκα.. ευχομαι να ειναι καλα! Μόνο αυτο!

Οσο για το φαγητο, εγω αν δεν φαω ανα 2ωρο με 3ωρο δυστυχώς εχω ταση για εμετο. Κ φοβαμαι στην καμπυλη ζαχάρου μην κανω εμετο που θα ειμαι 2 ωρες έχοντας πιει αυτό το πράγμα χωρίς να φαω. Αλλα τι να κανουμε.. υπομονη.

Στολισα κ εγω το δέντρο σημερα κορίτσια καθώς αυριο ο αντρουλης μου γιορτάζει κ ήθελα να ειναι ετοιμο! Το χάρηκα πολύ αλλα κουραστηκα κ με επιασε ο γοφος μου χαχα 

Αχ η φίλη μου γεννάει σε λιγες μερες. Ειναι στη 38η εβδομαδα κ το περιμένει. Κοριτσακι κ εκείνη σαν εμένα. Ποσο χαίρομαι για εκείνη! Ανυπομονω να το φτασω κ εγω σε εκείνη τη στιγμή! Κοριτσια είμαστε στον 6ο μηνα! Τρομερό ετσι; περναει ο καιρος σιγα σιγα! 

Κ του χρονουυυυ!!!! Με το κοριτσάκι σας μαζι:x

Εγώ δεν είχα κάνει καθόλου εξετάσεις για τη κυστική ίνωση..όλα καλά δόξα τον Θεό..αν δεν έχεις ιστορικό ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου στην οικογένεια δε νομίζω πως υπάρχει φόβος!

6ος ε? Καλέ έχετε ολόκληρα μωράκια μέσα σας πλέον!! Αλλά γεννιούνται σε μερικές εβδομάδες!! Φτου φτου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβλεπα τη  κοιλιά μου... μου φαίνεται τεράστια. Λες κ είμαι στον 9ο στη 1η εγκυμοσυνη! 

 

 Να ρωτήσω τώρα κάτι.. πήρε ο άντρας ψησταριά ..  έχει πάρει πανσετες κλπ και ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ!! Δεν θυμάμαι καθόλου όμως.. τρώμε ;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κ του χρονουυυυ!!!! Με το κοριτσάκι σας μαζι:x

Εγώ δεν είχα κάνει καθόλου εξετάσεις για τη κυστική ίνωση..όλα καλά δόξα τον Θεό..αν δεν έχεις ιστορικό ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου στην οικογένεια δε νομίζω πως υπάρχει φόβος!

6ος ε? Καλέ έχετε ολόκληρα μωράκια μέσα σας πλέον!! Αλλά γεννιούνται σε μερικές εβδομάδες!! Φτου φτου!!

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου! Εσεις φέτος θα έχετε τον αντρουλη σας! Τι ωραια! Και του χρόνου με υγεία ολες μαζι με τα μωράκια μας ❤❤❤ 

 

Just now, Aressana είπε:

Σήμερα έβλεπα τη  κοιλιά μου... μου φαίνεται τεράστια. Λες κ είμαι στον 9ο στη 1η εγκυμοσυνη! 

 

 Να ρωτήσω τώρα κάτι.. πήρε ο άντρας ψησταριά ..  έχει πάρει πανσετες κλπ και ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ!! Δεν θυμάμαι καθόλου όμως.. τρώμε ;; 

Κ εγω εχω μεγάλη κοιλια κ εχω κανει κ την γραμμή κατω απο τον αφαλο αλλα ειναι αχνη. Φαίνεται πάντως. 

Ο γιατρος εμενα μου ειχε πει οχι εντερα, συκώτια κλπ. Αρα κοκορέτσι νομιζω δεν κανει. Εγω παρ όλα αυτά τωρα που το θυμαμαι ειχα φαει στις αρχες η χαζή 1 φορα. Τωρα το συνειδητοποίησα χαχαχα αλλα ολα καλα. Ρωτα παντως τον γιατρο σ να είσαι σίγουρη.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε;; @Vaso11.4.11 να χαίρεσαι τον άντρα σου! Κ του χρόνου αγκαλιά μ το κοριτσάκι σας!! Πώς είστε;; εγώ τα βράδια δεν κοιμάμαι πολύ καλά γτ πιάνονται κ πονανε οι γοφοι μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Betty90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε;; @Vaso11.4.11 να χαίρεσαι τον άντρα σου! Κ του χρόνου αγκαλιά μ το κοριτσάκι σας!! Πώς είστε;; εγώ τα βράδια δεν κοιμάμαι πολύ καλά γτ πιάνονται κ πονανε οι γοφοι μου!

Κοριτσακι μου γλυκο σε ευχαριστώ πολυ και εσείς κοριτσια μου ολες να χαίρεστε οσους εχετε και με το καλο τα μωρακια μας! 

Σε νιώθω! Ακριβως το ιδιο! Και νομιζα οτι μονο εγω παιδεύομαι τοσο. Ποναω παρα πολυ κ αναγκαστικα κοιμάμαι μονο δεξια ή αριστερα γιατι ο γιατρος ειπε οχι ανασκελα πλεον. Και ξυπνάω απ τους πονους. Κ εχουμε ακομα 3μισι μηνες χαχαχα 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aressana said:

Όχι ανάσκελα ;; γτ ;;

Εγώ έχω φοβερούς πόνους στη μέση ..  

Περνάει μια αρτηρία παράλληλα με τη σπονδυλική στήλη που τροφοδοτεί τη μήτρα και όταν κοιμόμαστε ανάσκελα ασκείται πίεση και μπορεί να μη τροφοδοτείται σωστά το έμβρυο με οξυγόνο, έτσι λένε..οπότε δεύτερο και τρίτο τρίμηνο συστήνουν ιδανικά στο αριστερό πλευρό που είναι το καλύτερο, ή στο δεξί ... και ανάσκελα μόνο σε υπερυψωμένη θέση με μαξιλάρι να έχει κλίση το σώμα... Φυσικά δε παθαίνει τίποτα αν είσαι για λίγη ώρα σε αυτή τη στάση αλλά προτείνουν να ξεκινάμε τον ύπνο στο αριστερό πλάι ώστε αν γυρίσουμε μετά χωρίς να το καταλάβουμε να είναι λιγότερος ο χρόνος ανάσκελα...

5 hours ago, Vaso11.4.11 said:

Κοριτσακι μου γλυκο σε ευχαριστώ πολυ και εσείς κοριτσια μου ολες να χαίρεστε οσους εχετε και με το καλο τα μωρακια μας! 

Σε νιώθω! Ακριβως το ιδιο! Και νομιζα οτι μονο εγω παιδεύομαι τοσο. Ποναω παρα πολυ κ αναγκαστικα κοιμάμαι μονο δεξια ή αριστερα γιατι ο γιατρος ειπε οχι ανασκελα πλεον. Και ξυπνάω απ τους πονους. Κ εχουμε ακομα 3μισι μηνες χαχαχα 

Να τον χαίρεσαι! Χρόνια πολλά κορίτσια σε όσους έχετε στην οικογένεια σας και του χρόνου με τα μωράκια σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...