Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Just now, Maria92 είπε:

Για αυτό σε ρώτησα. Μήπως είναι καλύτερο να ψάξεις για καλαθουνα; Και να πάρεις ένα κάθισμα αυτοκινήτου να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και μετά. Πόσες φορές θα μπείτε στο αμάξι μέχρι να μπορέσει να καθίσει στο καθισματακι;

Και να χρειαστεί να μπει αρκετες φορές (εφοσον θα γεννησουμε κ κοντα στο καλοκαίρι θα πηγαίνουμε κ βόλτες κλπ) , θα πάρω καθισμα που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από νεογεννητο έως 4 ετών; δεν ξερω μεχρι ποσο βγάζουν. Οποτε με αυτό θα ειμαι καλυμμένη κ μένει μόνο να δω τι θα κάνω με το καροτσι. Δεν αξίζει νομιζω να παρω αυγο. Καλυτερα καλαθουνα που νομίζω είναι πιο οικονομική κ θα την έχω κ μες στο σπιτι να ακουμπάει το μωρο ή οταν θα ανεβαίνουμε πανω στα πεθερικα πχ.

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μάρσιπο  Ναι συμφωνώ . Αστεράκι .. sling ή mei tai ...Τώρα π το είπατε .. το χα ξεχάσει εντελώς .. Πρέπει να δω που έχω το sling! Εντάξει δεν υπάρχει .. είναι λίγο ζόρι μέχρι να μάθεις να το δενεις αλλά κυριολεκτικά πιο ελεύθερα χέρια δεν  παίζει!!  Μπορείς να θηλάζεις πχ και να κάνεις τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ..  

Αχ  τα κοχύλια .. Όπως τα είχα αγοράσει  έτσι κάπου τα έβαλα σε κάποιο συρτάρι .. έλα ντε π τα χω κ αυτα! Τα υπόλοιπα Ναι ! Μεντελα σκέφτηκα κ εγώ  μετά ..κ χτενιτσα μπράβο! 

 

@Maria92   είναι αλήθεια πως είναι ατού να βάζεις να βγάζεις το καθισματακι κ να δένει στο καρότσι αλλά .. υπάρχει κ ένα αλλά ..  εγώ  εγώ δεν θα το επερνα ξανά.  Θα προτιμούσα καρότσι με πορτ μπεμπέ  και να πάρω κάθισμα αυτοκινήτου χώρια ένα καλό  ..  τα δικά μου μωρά δεν βολεύτηκαν ποτέ το αυγό του καροτσιού.. δεν ξέρω γιατί.. το πορτ μπεμπέ όμως το λάτρεψαν ..  έχει πέσει υπνοςςς.... ουυυ ..  και Από θέμα ασφάλειας δεν θα το επερνα..   

 

@Vaso11.4.11   τα κοχύλια .. μαζεύουν το γάλα π στάζει  ιδίως όταν πίνει από  το άλλο στήθος  .. (αυτό γίνεται μέχρι την εδραίωση του θηλασμού ) 

τα επιθέματα μπαίνουν στο σουτιέν για να μην γίνεται μούσκεμα η μπλούζα  το σουτιέν....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Τα κοχύλια τι ειναι ακριβως; τι διαφορά έχουν απτα επιθέματα στηθους;

Ναι έτσι ακριβώς αλλαζα το μπεμπε στη δουλειά μου. Χωρίς καν στρωματακι. Απευθειας πανω στο κρεβατι πανω σε σελτεδακι μιας χρήσεως που το χρησιμοποιούσαμε για 2 με 3 μερες εφοσον δεν λερωνοταν. 

Εγώ δεν χρησιμοποίησα ούτε πήρα ομολογώ..είχα επιθέματα..όμως πολλές ορκίζονται σε αυτά γτ αν πληγωθούν πολύ οι θηλές δεν αντέχουν ούτε τη τρυβη με τα επιθέματα ενώ το κοχύλι δεν ακουμπάει τη θηλή,τη προστατεύει κ μπορείς να βάλεις άνετα μπλουζα κτλ από πάνω.βεβαια λένε κάποιοι ότι ίσως προκαλεί υπερπαραγωγή στο γάλα η συνεχείς χρήση τους.

Εγώ πχ είχα πάρει κ ψευδοθηλες,ε τις χρησιμοποίησα εν τέλη τώρα,2.5 μήνες μετά..αυτές είναι για να θηλάζει το μωρό αν έχει πληγωθεί η θηλή  σου ή πχ εμένα επειδή λόγω του ότι γύρισα δουλειά πίνει μπιμπερό 2-3 γεύματα συνηθίσε κ μου έκανε νερά με το στήθος..ε με τις ψευδοθηλες είναι το ίδιο με το μπιμπερο κ πίνει μια χαρά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Πωπω πόσα γράψατε;! 

Ας καταθέσω  κι εγώ την εμπειρία μου 

Μπανάκι έχει μικρές και μεγάλες λεκάνες με δέκα ευρώ  στο γνωστό παιχνιδομαγαζο, μετά έχει της stoke που κλείνει και ανοίγει σαν φυσαρμόνικα είναι λίγο τσιμπημενο αλλά και το παίρνεις μαζί σου παντού και γενικά δεν πιάνει χώρο , τα επιπλέον στήριξης νεογέννητου εμένα προσωπικά μου βγήκαν άχρηστα 

Αλλαξιερα με μπανιέρα το θεωρώ τζάμπα λεφτά 

Μετά έχει βάση για μπανιέρα πάλι στο γνωστό παιχνιδομαγαζο 

Αλλαξιερα την θεωρώ απαραίτητη, εμένα μου βγήκε η μέση και μετά πηρα, επίσης έχει αλλαξιερα με βάση το γνωστό παιχνιδομαγαζο αλλά έχει και το ΙΚΕΑ μια ξύλινη σχετικά φθηνή 

Πιπίλες αποστειρωτες κτλ κι εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ , θήλαζα μέχρι να γίνει η κόρη μου 2,5 

Τα κοχύλια τα θεωρώ επικίνδυνα για σύγχιση θηλών στο παιδί , στην αρχή οι θηλές ερεθίζονται αλλά αν το βάλεις σωστά στο στήθος δεν κάνεις πληγές και με την πουρελαν της μεντελα είσαι οκ 

Μαξιλάρι θηλασμού έχω το μακρύ με βόλεψε αρκετά και αργότερα με το μωρό και στον θηλασμό και όσο ήμουν έγκυος 

Καρότσι 3 σε 1 κι εγώ νομίζω τζάμπα λεφτά, παίρνεις ένα πολύ καλό καρεκλακι αυτοκίνητου ( εγώ εκεί έδωσα αρκετά λεφτά γιατί είναι θέμα ασφάλειας) μπορείς να πάρεις καρεκλακι από 0 κιλά δηλ που κάνει από νεογέννητο αν μπορείς με isofix ακόμα καλύτερα, το να βγάζεις το αυγό και να βάζεις είναι βάσανο , επίσης μέχρι να τα βγάζουμε βόλτα με το καρότσι θα ναι καλοκαιράκι και θα χει ζεστή  οπότε και η καλαθουνα του καροτσιου θα ζεσταίνει και το μωρό και δεν θα μπορεί να κοιμάται, καλύτερα λίκνο και μετά κούνια 

Ψηφίζω μάρσιπο Μέι ται εγώ τώρα με ένα παιδί επιπλέον θέλω χέρια ελεύθερα αλλά κι οι πρωτομανουλες στην αρχή θα χουν συνέχεια το μωρό αγκαλιά όποτε θέλουν ελεύθερα χέρια για μαγείρεμα κτλ 

Επιθέματα όλα με ενοχλούσαν, αν έχετε την δυνατότητα βάλτε βαμβακερά υφάσματα και ράψτε τα και πλύντε τα και φορέσετε τα ξανά και ξανά 

Θα θυμηθώ κι άλλα αν εν τω μεταξύ σας ζαλίζω πείτε μου να σταματήσω 

Βάσω καλή επιτυχία αύριο, εγώ έπινα και λίγο νεράκι γιατί αναγουλιαζα και πέρασε, πάρε κάνα βιβλίο να μην βαριέσαι! 

Κατερίνα καλή επιτυχία αύριο! Όλα θα είναι τέλεια θα δεις! Κι εγώ έχω την τριτη

 

 

Τις ψευδοθηλες εννοούσα για σύγχιση θηλών αλλά και τα κοχύλια δεν είναι αμαν απαραίτητα 

Προετοιμαστείτε για θηλασμο και προετοιμαστε το περιβάλλον σας για στήριξη , πάνω απ' όλα είναι να σε καταλαβαίνουν και να μην αρχίσουν μόνο συμβουλές κτλ 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aressana είπε:

Μάρσιπο  Ναι συμφωνώ . Αστεράκι .. sling ή mei tai ...Τώρα π το είπατε .. το χα ξεχάσει εντελώς .. Πρέπει να δω που έχω το sling! Εντάξει δεν υπάρχει .. είναι λίγο ζόρι μέχρι να μάθεις να το δενεις αλλά κυριολεκτικά πιο ελεύθερα χέρια δεν  παίζει!!  Μπορείς να θηλάζεις πχ και να κάνεις τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ..  

Αχ  τα κοχύλια .. Όπως τα είχα αγοράσει  έτσι κάπου τα έβαλα σε κάποιο συρτάρι .. έλα ντε π τα χω κ αυτα! Τα υπόλοιπα Ναι ! Μεντελα σκέφτηκα κ εγώ  μετά ..κ χτενιτσα μπράβο! 

 

@Maria92   είναι αλήθεια πως είναι ατού να βάζεις να βγάζεις το καθισματακι κ να δένει στο καρότσι αλλά .. υπάρχει κ ένα αλλά ..  εγώ  εγώ δεν θα το επερνα ξανά.  Θα προτιμούσα καρότσι με πορτ μπεμπέ  και να πάρω κάθισμα αυτοκινήτου χώρια ένα καλό  ..  τα δικά μου μωρά δεν βολεύτηκαν ποτέ το αυγό του καροτσιού.. δεν ξέρω γιατί.. το πορτ μπεμπέ όμως το λάτρεψαν ..  έχει πέσει υπνοςςς.... ουυυ ..  και Από θέμα ασφάλειας δεν θα το επερνα..   

@Mantarini2018 Ωραίος ο μάρσιπος αλλα σκεφτομαι οτι αν πχ παω καπου για καφέ που θα τοποθετήσω το παιδι να κοιμηθεί; συνεχώς στον μαρσιπο δεν γίνεται βόλτες. Μες στο σπιτι ναι αλλα για βόλτες συνέχεια νομιζω ειναι κουραστικο κ για τη μαμά κ για το μωρο. Για αυτο λεω να παρω κατι να κουμπώσω πανω στο καροτσι μεχρι να πάει 6 μηνων κ να μπορει να μπει στο καροτσι ετσι σκέτο που ειναι. Τι μπορώ λοιπον να βαλω να κουμπωσω; καλαθουνα; αυγο; πορτ μπεμπε; (δεν ξερω τι διαφορά έχει απο τα αλλα δυο). Βοηθειστε με κοριτσια γιατι μπλόκαρα παλι! 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mantarini2018 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!

Πωπω πόσα γράψατε;! 

Ας καταθέσω  κι εγώ την εμπειρία μου 

Μπανάκι έχει μικρές και μεγάλες λεκάνες με δέκα ευρώ  στο γνωστό παιχνιδομαγαζο, μετά έχει της stoke που κλείνει και ανοίγει σαν φυσαρμόνικα είναι λίγο τσιμπημενο αλλά και το παίρνεις μαζί σου παντού και γενικά δεν πιάνει χώρο , τα επιπλέον στήριξης νεογέννητου εμένα προσωπικά μου βγήκαν άχρηστα 

Αλλαξιερα με μπανιέρα το θεωρώ τζάμπα λεφτά 

Μετά έχει βάση για μπανιέρα πάλι στο γνωστό παιχνιδομαγαζο 

Αλλαξιερα την θεωρώ απαραίτητη, εμένα μου βγήκε η μέση και μετά πηρα, επίσης έχει αλλαξιερα με βάση το γνωστό παιχνιδομαγαζο αλλά έχει και το ΙΚΕΑ μια ξύλινη σχετικά φθηνή 

Πιπίλες αποστειρωτες κτλ κι εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ , θήλαζα μέχρι να γίνει η κόρη μου 2,5 

Τα κοχύλια τα θεωρώ επικίνδυνα για σύγχιση θηλών στο παιδί , στην αρχή οι θηλές ερεθίζονται αλλά αν το βάλεις σωστά στο στήθος δεν κάνεις πληγές και με την πουρελαν της μεντελα είσαι οκ 

Μαξιλάρι θηλασμού έχω το μακρύ με βόλεψε αρκετά και αργότερα με το μωρό και στον θηλασμό και όσο ήμουν έγκυος 

Καρότσι 3 σε 1 κι εγώ νομίζω τζάμπα λεφτά, παίρνεις ένα πολύ καλό καρεκλακι αυτοκίνητου ( εγώ εκεί έδωσα αρκετά λεφτά γιατί είναι θέμα ασφάλειας) μπορείς να πάρεις καρεκλακι από 0 κιλά δηλ που κάνει από νεογέννητο αν μπορείς με isofix ακόμα καλύτερα, το να βγάζεις το αυγό και να βάζεις είναι βάσανο , επίσης μέχρι να τα βγάζουμε βόλτα με το καρότσι θα ναι καλοκαιράκι και θα χει ζεστή  οπότε και η καλαθουνα του καροτσιου θα ζεσταίνει και το μωρό και δεν θα μπορεί να κοιμάται, καλύτερα λίκνο και μετά κούνια 

Ψηφίζω μάρσιπο Μέι ται εγώ τώρα με ένα παιδί επιπλέον θέλω χέρια ελεύθερα αλλά κι οι πρωτομανουλες στην αρχή θα χουν συνέχεια το μωρό αγκαλιά όποτε θέλουν ελεύθερα χέρια για μαγείρεμα κτλ 

Επιθέματα όλα με ενοχλούσαν, αν έχετε την δυνατότητα βάλτε βαμβακερά υφάσματα και ράψτε τα και πλύντε τα και φορέσετε τα ξανά και ξανά 

Θα θυμηθώ κι άλλα αν εν τω μεταξύ σας ζαλίζω πείτε μου να σταματήσω 

Βάσω καλή επιτυχία αύριο, εγώ έπινα και λίγο νεράκι γιατί αναγουλιαζα και πέρασε, πάρε κάνα βιβλίο να μην βαριέσαι! 

Κατερίνα καλή επιτυχία αύριο! Όλα θα είναι τέλεια θα δεις! Κι εγώ έχω την τριτη

 

 

Σε μάρσιπο συμφωνώ κ εγώ φουλ για Mei Tai!! Eχει κάνει φουλ απόσβεση!!

Εγώ προσωπικά δεν τον έβαλα σπίτι ποτέ κ γτ το μωρό κάθεται στο ριλαξ του από πάντα κ επειδή δεν ήθελα να μάθει συνέχεια να είναι σε κίνηση κ πάνω μου..

Αλλά στη βόλτα βολεύει απίστευτα αντί να έχεις όλο καρότσι κ συμπραγκαλα!! Να πας σούπερ μάρκετ πχ ή οποιαδήποτε! Εμένα τον φοράει κ ο άντρας μου!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mantarini2018 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!

Πωπω πόσα γράψατε;! 

Ας καταθέσω  κι εγώ την εμπειρία μου 

Μπανάκι έχει μικρές και μεγάλες λεκάνες με δέκα ευρώ  στο γνωστό παιχνιδομαγαζο, μετά έχει της stoke που κλείνει και ανοίγει σαν φυσαρμόνικα είναι λίγο τσιμπημενο αλλά και το παίρνεις μαζί σου παντού και γενικά δεν πιάνει χώρο , τα επιπλέον στήριξης νεογέννητου εμένα προσωπικά μου βγήκαν άχρηστα 

Αλλαξιερα με μπανιέρα το θεωρώ τζάμπα λεφτά 

Μετά έχει βάση για μπανιέρα πάλι στο γνωστό παιχνιδομαγαζο 

Αλλαξιερα την θεωρώ απαραίτητη, εμένα μου βγήκε η μέση και μετά πηρα, επίσης έχει αλλαξιερα με βάση το γνωστό παιχνιδομαγαζο αλλά έχει και το ΙΚΕΑ μια ξύλινη σχετικά φθηνή 

Πιπίλες αποστειρωτες κτλ κι εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ , θήλαζα μέχρι να γίνει η κόρη μου 2,5 

Τα κοχύλια τα θεωρώ επικίνδυνα για σύγχιση θηλών στο παιδί , στην αρχή οι θηλές ερεθίζονται αλλά αν το βάλεις σωστά στο στήθος δεν κάνεις πληγές και με την πουρελαν της μεντελα είσαι οκ 

Μαξιλάρι θηλασμού έχω το μακρύ με βόλεψε αρκετά και αργότερα με το μωρό και στον θηλασμό και όσο ήμουν έγκυος 

Καρότσι 3 σε 1 κι εγώ νομίζω τζάμπα λεφτά, παίρνεις ένα πολύ καλό καρεκλακι αυτοκίνητου ( εγώ εκεί έδωσα αρκετά λεφτά γιατί είναι θέμα ασφάλειας) μπορείς να πάρεις καρεκλακι από 0 κιλά δηλ που κάνει από νεογέννητο αν μπορείς με isofix ακόμα καλύτερα, το να βγάζεις το αυγό και να βάζεις είναι βάσανο , επίσης μέχρι να τα βγάζουμε βόλτα με το καρότσι θα ναι καλοκαιράκι και θα χει ζεστή  οπότε και η καλαθουνα του καροτσιου θα ζεσταίνει και το μωρό και δεν θα μπορεί να κοιμάται, καλύτερα λίκνο και μετά κούνια 

Ψηφίζω μάρσιπο Μέι ται εγώ τώρα με ένα παιδί επιπλέον θέλω χέρια ελεύθερα αλλά κι οι πρωτομανουλες στην αρχή θα χουν συνέχεια το μωρό αγκαλιά όποτε θέλουν ελεύθερα χέρια για μαγείρεμα κτλ 

Επιθέματα όλα με ενοχλούσαν, αν έχετε την δυνατότητα βάλτε βαμβακερά υφάσματα και ράψτε τα και πλύντε τα και φορέσετε τα ξανά και ξανά 

Θα θυμηθώ κι άλλα αν εν τω μεταξύ σας ζαλίζω πείτε μου να σταματήσω 

Βάσω καλή επιτυχία αύριο, εγώ έπινα και λίγο νεράκι γιατί αναγουλιαζα και πέρασε, πάρε κάνα βιβλίο να μην βαριέσαι! 

Κατερίνα καλή επιτυχία αύριο! Όλα θα είναι τέλεια θα δεις! Κι εγώ έχω την τριτη

 

 

Τις ψευδοθηλες εννοούσα για σύγχιση θηλών αλλά και τα κοχύλια δεν είναι αμαν απαραίτητα 

Προετοιμαστείτε για θηλασμο και προετοιμαστε το περιβάλλον σας για στήριξη , πάνω απ' όλα είναι να σε καταλαβαίνουν και να μην αρχίσουν μόνο συμβουλές κτλ 

 

 

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

@Mantarini2018 Ωραίος ο μάρσιπος αλλα σκεφτομαι οτι αν πχ παω καπου για καφέ που θα τοποθετήσω το παιδι να κοιμηθεί; συνεχώς στον μαρσιπο δεν γίνεται βόλτες. Μες στο σπιτι ναι αλλα για βόλτες συνέχεια νομιζω ειναι κουραστικο κ για τη μαμά κ για το μωρο. Για αυτο λεω να παρω κατι να κουμπώσω πανω στο καροτσι μεχρι να πάει 6 μηνων κ να μπορει να μπει στο καροτσι ετσι σκέτο που ειναι. Τι μπορώ λοιπον να βαλω να κουμπωσω; καλαθουνα; αυγο; πορτ μπεμπε; (δεν ξερω τι διαφορά έχει απο τα αλλα δυο). Βοηθειστε με κοριτσια γιατι μπλόκαρα παλι! 

Βρε το Πορτ μπεμπέ είναι η καλαθουνα!! Θα πρότεινα αυτό εφόσον έχεις σκοπό να πάρεις καθισματακι αυτοκινήτου που θα το έχετε χρόνια κ θα είναι καλύτερο κ σε ποιότητα από το αυγό.

Όπως είπες με τη καλαθουνα θα το παίρνεις κ στη πεθερά σου πχ κ γενικά μέχρι 5-6 μηνών θα χωράει άνετα να κοιμάται εκεί κ να είναι άνετο στις βόλτες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

@Mantarini2018 Ωραίος ο μάρσιπος αλλα σκεφτομαι οτι αν πχ παω καπου για καφέ που θα τοποθετήσω το παιδι να κοιμηθεί; συνεχώς στον μαρσιπο δεν γίνεται βόλτες. Μες στο σπιτι ναι αλλα για βόλτες συνέχεια νομιζω ειναι κουραστικο κ για τη μαμά κ για το μωρο. Για αυτο λεω να παρω κατι να κουμπώσω πανω στο καροτσι μεχρι να πάει 6 μηνων κ να μπορει να μπει στο καροτσι ετσι σκέτο που ειναι. Τι μπορώ λοιπον να βαλω να κουμπωσω; καλαθουνα; αυγο; πορτ μπεμπε; (δεν ξερω τι διαφορά έχει απο τα αλλα δυο). Βοηθειστε με κοριτσια γιατι μπλόκαρα παλι! 

Περίμενε περίμενε.  καλαθουνα λέμε τη ψαθινη. Καταρχάς .. πρέπει να δεις  εάν  κ πόσο κοστίζουν  το αυγό για το συγκεκριμένο καρότσι και το πορτ μπεμπέ του. Εάν υπάρχει ακόμα στην αγορά ή εάν επειδή έχουν αλλάξει μοντέλα δεν  βρίσκεις πλέον .  Έπειτα . Δες εάν χωράει το πορτ μπεμπέ και το καρότσι στο πορτ πάγκαζ σας.. Εάν χωράει  κ δεν έχεις θεμα καλύτερα  πάρε  το πορτ μπεμπέ .. θα σε βολέψει   αρκετά γτ θα μπορεί να κοιμηθεί οπουδήποτε..   και ξεχωριστά ένα καλό αυγό  που να είναι κ για μετά .. τύπου 0-25

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Βρε το Πορτ μπεμπέ είναι η καλαθουνα!! Θα πρότεινα αυτό εφόσον έχεις σκοπό να πάρεις καθισματακι αυτοκινήτου που θα το έχετε χρόνια κ θα είναι καλύτερο κ σε ποιότητα από το αυγό.

Όπως είπες με τη καλαθουνα θα το παίρνεις κ στη πεθερά σου πχ κ γενικά μέχρι 5-6 μηνών θα χωράει άνετα να κοιμάται εκεί κ να είναι άνετο στις βόλτες κτλ..

Α το ιδιο ειναι; οκ χαχα ποσο ασχετη ειμαι τελοσπαντων :P οι καλαθουνες ειναι πιο οικονομικές απο τα αυγα; επισης μεχρι 6 μηνών χρησιμοποιουνται; 

Για το μπάνιο τι προτεινεις; η μπανιερα μας ειναι στενη με πλάτος 37 εκατοστά κ οσες λεκάνες εχω βρει ειναι ολες μεγάλες κ δεν θα χωράνε. Για αυτο σκέφτηκα να πάρω μια βαση-καθισματακι για να μπαινει στη μπανιέρα μας κ να κάθεται εκει. Απλα με χαλάει που δεν θα έχει καπου να βυθίζεται μες στο νερό κ να ευχαριστίεται το μπάνιο. Αν θέλω αυτο θα πρέπει να παρω μια λεκάνη αλλα να την έχω σε άλλο χώρο αφου δεν θα χωράει στη μπανιέρα μας. Πχ στο σαλόνι , δωματιο κλπ κ αν παρω λεκανη χωριστά σιγουρα θα παρω κ βάση για να μην σκύβω. Αλλα θα χρησιμοποιηθεί λιγο καιρο γιατι μετα θα αρχίσει να κοπανάει χερια ποδια κ να πιτσιλαει τον τόπο για αυτο ήθελα να χωράει στη μπανιέρα μας για να μπορεί να περιοριστεί κ να μην πέφτουν τα νερά στο πάτωμα. Αρα τζάμπα λεφτά δεν ειναι; 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Βρίσκεις κ οικονομικά σχετικά πχ cangaroo.. κοίτα να δεις..εξαρτάται τι θες..πχ αν πάρεις 3 σε 1 καρότσι μπορείς να έχεις τη καλαθουνα του με τη βάση της αντί για λίκνο οπότε να γλυτώσεις λεφτά από το λίκνο..

Εγώ παρότι μου έκαναν δώρο πολυμορφικό τώρα που ξέρω θα προτιμούσα απλό καροτσι αλλά να είναι για νεογέννητα (να το προσέξετε αυτο-δεν είναι όλα .πρέπει να ξαπλώνει τελείως κάτω η πλατουλα!) Κ ένα καλό ξεχωριστο καθισματακι αυτοκινήτου μέχρι 36κιλα πχ που υπάρχουν τα οποία είναι με μαξιλαράκια πολυμορφικα κ αναλόγως την ηλικία του παιδιού αφαιρείτε..επίσης υπάρχουν από 150€ πολύ καλά!!

 

Just now, Aressana είπε:

Μάρσιπο  Ναι συμφωνώ . Αστεράκι .. sling ή mei tai ...Τώρα π το είπατε .. το χα ξεχάσει εντελώς .. Πρέπει να δω που έχω το sling! Εντάξει δεν υπάρχει .. είναι λίγο ζόρι μέχρι να μάθεις να το δενεις αλλά κυριολεκτικά πιο ελεύθερα χέρια δεν  παίζει!!  Μπορείς να θηλάζεις πχ και να κάνεις τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ..  

Αχ  τα κοχύλια .. Όπως τα είχα αγοράσει  έτσι κάπου τα έβαλα σε κάποιο συρτάρι .. έλα ντε π τα χω κ αυτα! Τα υπόλοιπα Ναι ! Μεντελα σκέφτηκα κ εγώ  μετά ..κ χτενιτσα μπράβο! 

 

@Maria92   είναι αλήθεια πως είναι ατού να βάζεις να βγάζεις το καθισματακι κ να δένει στο καρότσι αλλά .. υπάρχει κ ένα αλλά ..  εγώ  εγώ δεν θα το επερνα ξανά.  Θα προτιμούσα καρότσι με πορτ μπεμπέ  και να πάρω κάθισμα αυτοκινήτου χώρια ένα καλό  ..  τα δικά μου μωρά δεν βολεύτηκαν ποτέ το αυγό του καροτσιού.. δεν ξέρω γιατί.. το πορτ μπεμπέ όμως το λάτρεψαν ..  έχει πέσει υπνοςςς.... ουυυ ..  και Από θέμα ασφάλειας δεν θα το επερνα..   

 

@Vaso11.4.11   τα κοχύλια .. μαζεύουν το γάλα π στάζει  ιδίως όταν πίνει από  το άλλο στήθος  .. (αυτό γίνεται μέχρι την εδραίωση του θηλασμού ) 

τα επιθέματα μπαίνουν στο σουτιέν για να μην γίνεται μούσκεμα η μπλούζα  το σουτιέν....

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Η αλήθεια είναι ότι είναι χαοτικό όλο αυτό για τις νέες μανούλες και οπου και να ψάξω βλέπω διφορούμενες απόψεις. 

Εμείς δε θα χρησιμοποιήσουμε λίκνο. Κατευθείαν στην κούνια θα είναι. Έτσι έμαθα και με τη μικρή μου αδερφή και δεν είχαμε κανένα θέμα. Οπότε θεωρώ και το αυγό και την καλαθουνα πεταμένα λεφτά γιατί δε θα καθίσει για πολύ εκεί. Αρα μάλλον θα κοιτάξω ξεχωριστά για καλό καρότσι και ξεχωριστά για καθισματακι. Έχουμε και σύστημα isofix.

Τώρα ποιο καρότσι απλό χωρίς πολλά πολλά προτείνετε για να το ψάξω στοχευμένα;

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Α το ιδιο ειναι; οκ χαχα ποσο ασχετη ειμαι τελοσπαντων :P οι καλαθουνες ειναι πιο οικονομικές απο τα αυγα; επισης μεχρι 6 μηνών χρησιμοποιουνται; 

Για το μπάνιο τι προτεινεις; η μπανιερα μας ειναι στενη με πλάτος 37 εκατοστά κ οσες λεκάνες εχω βρει ειναι ολες μεγάλες κ δεν θα χωράνε. Για αυτο σκέφτηκα να πάρω μια βαση-καθισματακι για να μπαινει στη μπανιέρα μας κ να κάθεται εκει. Απλα με χαλάει που δεν θα έχει καπου να βυθίζεται μες στο νερό κ να ευχαριστίεται το μπάνιο. Αν θέλω αυτο θα πρέπει να παρω μια λεκάνη αλλα να την έχω σε άλλο χώρο αφου δεν θα χωράει στη μπανιέρα μας. Πχ στο σαλόνι , δωματιο κλπ κ αν παρω λεκανη χωριστά σιγουρα θα παρω κ βάση για να μην σκύβω. Αλλα θα χρησιμοποιηθεί λιγο καιρο γιατι μετα θα αρχίσει να κοπανάει χερια ποδια κ να πιτσιλαει τον τόπο για αυτο ήθελα να χωράει στη μπανιέρα μας για να μπορεί να περιοριστεί κ να μην πέφτουν τα νερά στο πάτωμα. Αρα τζάμπα λεφτά δεν ειναι; 

Υπάρχουν βάσεις που τις τοποθετείς μέσα στην μπανιέρα και από πάνω μπαίνει η μπανιεριτσα και μια χαρά μπορεί να βυθιστεί. Συνήθως έχουν τάπα στο κάτω μέρος για να φεύγουν τα νερά. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν βάζεις σε διάφορα ύψη για να μη γίνεται αυτός ο χαμός με τα νερά ολούθε. Είχα βρει κάποια στιγμή στο ίντερνετ. Δεν ξέρω και πώς να στείλω link.

Ελπίζω να κατάλαβα τον προβληματισμό σου.


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aressana είπε:

Περίμενε περίμενε.  καλαθουνα λέμε τη ψαθινη. Καταρχάς .. πρέπει να δεις  εάν  κ πόσο κοστίζουν  το αυγό για το συγκεκριμένο καρότσι και το πορτ μπεμπέ του. Εάν υπάρχει ακόμα στην αγορά ή εάν επειδή έχουν αλλάξει μοντέλα δεν  βρίσκεις πλέον .  Έπειτα . Δες εάν χωράει το πορτ μπεμπέ και το καρότσι στο πορτ πάγκαζ σας.. Εάν χωράει  κ δεν έχεις θεμα καλύτερα  πάρε  το πορτ μπεμπέ .. θα σε βολέψει   αρκετά γτ θα μπορεί να κοιμηθεί οπουδήποτε..   και ξεχωριστά ένα καλό αυγό  που να είναι κ για μετά .. τύπου 0-25

Λογικα μπορω να παρω ανταπτορες κ να προσαρμοσω οποιαδήποτε αυγο ή πορτ μπεμπε στο καροτσι. Το πορτ μπεμπέ οντως νομιζω θα ειναι πιο χρήσιμο για να το εχω κ για μεσα στο σπίτι ή για να παω σε κάποιο άλλο σπίτι κλπ. Και στο αυτοκίνητο είναι καλύτερα να παρω ένα καλό καθισμα απο 0 έως όσα κιλα βγαίνει. Να το εχει χρόνια. (Καλαθουνα ειναι το πορτ μπεμπέ μου ειπε η Ρενεζ. Οτι ειναι το ιδιο.)


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Α το ιδιο ειναι; οκ χαχα ποσο ασχετη ειμαι τελοσπαντων :P οι καλαθουνες ειναι πιο οικονομικές απο τα αυγα; επισης μεχρι 6 μηνών χρησιμοποιουνται; 

Για το μπάνιο τι προτεινεις; η μπανιερα μας ειναι στενη με πλάτος 37 εκατοστά κ οσες λεκάνες εχω βρει ειναι ολες μεγάλες κ δεν θα χωράνε. Για αυτο σκέφτηκα να πάρω μια βαση-καθισματακι για να μπαινει στη μπανιέρα μας κ να κάθεται εκει. Απλα με χαλάει που δεν θα έχει καπου να βυθίζεται μες στο νερό κ να ευχαριστίεται το μπάνιο. Αν θέλω αυτο θα πρέπει να παρω μια λεκάνη αλλα να την έχω σε άλλο χώρο αφου δεν θα χωράει στη μπανιέρα μας. Πχ στο σαλόνι , δωματιο κλπ κ αν παρω λεκανη χωριστά σιγουρα θα παρω κ βάση για να μην σκύβω. Αλλα θα χρησιμοποιηθεί λιγο καιρο γιατι μετα θα αρχίσει να κοπανάει χερια ποδια κ να πιτσιλαει τον τόπο για αυτο ήθελα να χωράει στη μπανιέρα μας για να μπορεί να περιοριστεί κ να μην πέφτουν τα νερά στο πάτωμα. Αρα τζάμπα λεφτά δεν ειναι; 

Η καλαθουνα περίπου μέχρι τότε γτ μετά ψηλώνουν κ δε χωράνε...:mrgreen: άσε που όσο μεγαλώνουν αντιλαμβάνονται το περιβάλλον κ θέλουν να βλέπουν κ όχι να είναι μονίμως ξάπλα όπως στη καλαθουνα..

Όσο για το μπανάκι όπως το λες ναι είναι τσάμπα λεφτά φίλη..ένα ατιολισθητικο καθισματακι για τη μπανιέρα θα είναι σούπερ απλά θα σου βγει λίγο η μεσουλα..επισης γτ να μη βάζεις καλέ τάπα στη μπανιερα να τη βυθίζεις εκεί??

Just now, Maria92 είπε:

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Η αλήθεια είναι ότι είναι χαοτικό όλο αυτό για τις νέες μανούλες και οπου και να ψάξω βλέπω διφορούμενες απόψεις. 

Εμείς δε θα χρησιμοποιήσουμε λίκνο. Κατευθείαν στην κούνια θα είναι. Έτσι έμαθα και με τη μικρή μου αδερφή και δεν είχαμε κανένα θέμα. Οπότε θεωρώ και το αυγό και την καλαθουνα πεταμένα λεφτά γιατί δε θα καθίσει για πολύ εκεί. Αρα μάλλον θα κοιτάξω ξεχωριστά για καλό καρότσι και ξεχωριστά για καθισματακι. Έχουμε και σύστημα isofox.

Τώρα ποιο καρότσι απλό χωρίς πολλά πολλά προτείνετε για να το ψάξω στοχευμένα;

Θα σε γελάσω φίλη σε αυτό γτ μου το πήραν δώρο κ δεν ασχολήθηκα ποτέ με καροτσια πολύ..

Ξέρω μόνο σίγουρα πως πρέπει να κοιτάξεις να είναι ελαφρύ κ να κλείνει εύκολα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

 

Τώρα ποιο καρότσι απλό χωρίς πολλά πολλά προτείνετε για να το ψάξω στοχευμένα;

Για κάθισμα αυτοκίνητου μπες στο fb  παιδί και οδική ασφάλεια.

 Τώρα καρότσι..  μένεις σε πόλη σε χωριό ; (θέμα ροδας) ( όπως είναι τα ποδήλατα ένα πράγμα!)    Εγώ εμπειρία έχω από inglesina , ήθελα να ανοίγει κ να κλείνει  με ένα κουμπί  χωρίς πολλά πολλά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Η αλήθεια είναι ότι είναι χαοτικό όλο αυτό για τις νέες μανούλες και οπου και να ψάξω βλέπω διφορούμενες απόψεις. 

Εμείς δε θα χρησιμοποιήσουμε λίκνο. Κατευθείαν στην κούνια θα είναι. Έτσι έμαθα και με τη μικρή μου αδερφή και δεν είχαμε κανένα θέμα. Οπότε θεωρώ και το αυγό και την καλαθουνα πεταμένα λεφτά γιατί δε θα καθίσει για πολύ εκεί. Αρα μάλλον θα κοιτάξω ξεχωριστά για καλό καρότσι και ξεχωριστά για καθισματακι. Έχουμε και σύστημα isofix.

Τώρα ποιο καρότσι απλό χωρίς πολλά πολλά προτείνετε για να το ψάξω στοχευμένα;

Υπάρχουν βάσεις που τις τοποθετείς μέσα στην μπανιέρα και από πάνω μπαίνει η μπανιεριτσα και μια χαρά μπορεί να βυθιστεί. Συνήθως έχουν τάπα στο κάτω μέρος για να φεύγουν τα νερά. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν βάζεις σε διάφορα ύψη για να μη γίνεται αυτός ο χαμός με τα νερά ολούθε. Είχα βρει κάποια στιγμή στο ίντερνετ. Δεν ξέρω και πώς να στείλω link.

Ελπίζω να κατάλαβα τον προβληματισμό σου.

Λες να υπάρχουν χαμηλές βασεις; γιατι οσες εχω δει είναι πολυ ψηλές να φτάνουν σε ύψος οσο ειμαι εγω στο ορθιο πχ. Αν βρω μια τέτοια που να μπαίνει μέσα στη δικη μου μπανιερα θα πρέπει να είναι λίγο πιο χαμηλή γιατι αν ειναι πολυ ψηλη παλι θα βγαίνουν τα νερά απεξω. Θα πετάγονται. Παντως μαλλον θα παρω μια απλή βάση καθισματακι να τελειώνουμε κ απλως δεν θα βυθίζεται το παιδι στο νερό. Οκ. Δεν εγινε κ κατι.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...