Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

 

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ανα μπραβο! Αυτό ήξερα κ εγω χιχι! Εγω λεω να πάρω μια κ καλή αυτο που ειναι κ για μεγαλύτερη ηλικία για να το εχει χρονια και να έχει κ το μαξιλάρι να μπορει να μπει από νεογεννητο. 

 Καλύτερα αυτό να κάνεις !   

 

Just now, Mantarini2018 είπε:

Άρεσανα έχω το μαξιλάρι το μακρύ εγώ το λέω σκουλήκι, τότε το πήρα 65€

 Γιατί ντρέπεσαι να το ζητήσεις; Που κανονικά έπρεπε η ίδια δηλ να το σκεφτεί 

Μαξιλάρι εγκυμοσύνης και θηλασμού πολυθρόνα θηλασμού και βιβλία θηλασμού τα έχω δώσει δανεικά σε γνωστές και φίλες και έχουν βοηθήσει γενικά κόσμο , αυτά τα πράγματα είναι για να μοιράζονται και η βοήθεια φυσικά σε οτιδήποτε 

Εγώ λέω αύριο κιόλας να το ζητήσεις 

Πάντως κούνια εγώ στην μικρή δεν χρησιμοποίησα, ξέρω θα με πείτε τρελή αλλά όταν άρχισαν τα δόντια από τα πολλά ξυπνήματα και θηλασμός δεν άντεχα οπότε κοιμομασταν όλοι μαζί και τώρα δεν έφερα καν κούνια να στήσω, και ούτε πρόκειται , εδώ με ρωτάει τις προάλλες η κόρη μου μαμά κούνια δεν θα πάρουμε ; Λέω αν χρειαστεί θα δούμε .... Χαχα

 Καλά ..  εννοείτε  συγκοιμηση μόνο!  δεν παίζει αλλιώς .. πάνω π άρχισα να κοιμάμαι σχεδόν  σερί ..... αλλά λεωωωω .. λέω ...να βάλω και το λίκνο δίπλα μου.. απ την άλλη ξέρω θα παίξει το κλασσικό εκεί π πας να την αφήσεις τσουυυυππ να σου η τσιριδα.. μετά λεωνα βάλω και τη κούνια .. εντάξει στη κουνια φεύγει  εντελώς το κάγκελο  κ είναι στο ίδιο ύψος .. Δεν ξέρω μηοως να βάλω μόνο τη κούνια κολλητά .. ουφ δε ξέρω ..   παντως όλο κ κάποια απ τις άλλες θα ερχετε να κοιμάται δίπλα ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ναι ειναι πολυ ωραίο σαν καροτσι κ στιβαρό. Αλλα εγω θα γεννησω αρχες Απριλίου πρώτα ο Θεός! Το καλοκαίρι που θα ειναι πχ 2-3-4 μηνων που θα θελω να το βγάλω μια βόλτα, δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το καροτσι αν δεν έχει πορτ μπεμπε ή αυγο. Για αυτο αναγκαστικα πρεπει να παρω. Γιατι στο καρότσι σκετο θα μπορω να το βάζω μετα απτους 6 μηνες. Μέχρι τότε που θα το εχω; μονο στον μαρσιπο δεν γίνεται. Θα χρειαστει κ καροτσι σε καμια βολτα. Απλως το θέμα είναι ότι πέφτει μες στο καλοκαίρι που λες ότι θα ζεσταινεται αλλα οκ δεν θα το βγαζω μες στη ντάλα. Το πρωι με τη δροσιά κ αργα το απογευμα. Αρα δεν θεωρείς ότι πρέπει να παρω πορτ μπεμπε; θα το χρειαστεί σιγουρα μέχρι Οκτώβρη που θα ειναι 6 μηνων.

Για το μπάνιο έχεις δίκαιο. Θα κρυώνει στο καθισματακι. Αλλα αν δεν βρω βάση χαμηλή που να μπαίνει μέσα στη μπανιέρα θα πρέπει να παρω ένα απλό καθισματακι αναγκαστικα. Αλλιώς θα παρω μπανιέρα με βάση ψηλη (γιατι ψηλές εχω βρει μέχρι στιγμης μονο) κ θα το εχω σε χωρο εκτός μπάνιου. Αλλα θα χρησιμοποιηθεί για λιγο καιρο, αυτο σκέφτομαι κ λυπάμαι τα λεφτά. Γιατι θα μεγαλώσει κ θα κάνει χαμό. Αν βρω δλδ να ειναι στη μπανιερα μας κ να πέφτουν τα νερά εκει θα ειναι σουπερ. Οχι σκέτη λεκανη όμως, γιατί δεν χωράει. Με βάση. Αλλα να ειναι χαμηλή βάση γιατι αν ειναι ψηλη παλι θα φεύγουν τα νερά έξω απτη μπανιέρα μας. 

Βάσω σου στην τελική παίρνεις μια βάση οποιαδήποτε τύπου σκαμπό μακρόστενη και ακουμπάς πάνω το λεκανακι. Αυτες υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις. Δεν είναι απαραίτητο να είναι σετ. 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Βάσω σου στην τελική παίρνεις μια βάση οποιαδήποτε τύπου σκαμπό μακρόστενη και ακουμπάς πάνω το λεκανακι. Αυτες υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις. Δεν είναι απαραίτητο να είναι σετ. 

Αχ ναι έχεις δίκαιο ρ συ! Βαζω κ σκαμπό που λεει ο λογος. Χαχα να ειδες; για αυτο μ αρέσει να μιλάω μαζί σας γιατί με βοηθάτε να ξεμπλοκαρω! ❤ πλαστικό σκαμπό να μην σκουριάσει κ ολας ε; :P

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά να ναι καλό το πλαστικό μην βρεθείς σε κάνα πάτωμα με τα πόδια ψηλά, το χεις κιόλας με τις τούμπες όπως είπες!  Χαχα 

Άρεσανα η κούνια δεν χωράει στο υπνοδωμάτιο από την μια ντουλάπα από την άλλη μπαλκονόπορτα! Καλά έννοειται θα χεις όλες μαζί τις κόρες στο κρεβάτι, ο άντρας σου θα εξοριστεί όπως μάλλον κι ο δικός μου! Λίκνο θα χω κι εγώ για αρχή αλλά μέχρι 5 μηνών θα χωράει και εκεί άντε 6 μετά αγκαλίτσα μας κόβω!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αχ ναι έχεις δίκαιο ρ συ! Βαζω κ σκαμπό που λεει ο λογος. Χαχα να ειδες; για αυτο μ αρέσει να μιλάω μαζί σας γιατί με βοηθάτε να ξεμπλοκαρω! ❤ πλαστικό σκαμπό να μην σκουριάσει κ ολας ε; :P

Ενα τελευταιο ρε παιδί μου, ένα φθηνό. Φαντάζομαι τα jumbo θα έχουν κάτι αντίστοιχο. Ναι πλαστικό καλύτερα. ❤

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mantarini2018 είπε:

Ναι αλλά να ναι καλό το πλαστικό μην βρεθείς σε κάνα πάτωμα με τα πόδια ψηλά, το χεις κιόλας με τις τούμπες όπως είπες!  Χαχα 

Άρεσανα η κούνια δεν χωράει στο υπνοδωμάτιο από την μια ντουλάπα από την άλλη μπαλκονόπορτα! Καλά έννοειται θα χεις όλες μαζί τις κόρες στο κρεβάτι, ο άντρας σου θα εξοριστεί όπως μάλλον κι ο δικός μου! Λίκνο θα χω κι εγώ για αρχή αλλά μέχρι 5 μηνών θα χωράει και εκεί άντε 6 μετά αγκαλίτσα μας κόβω!

Χαχαχα το σκαμπό δεν θα ειναι για μενα βρε. Θα το βάλω σαν βάση μεσα στη μπανιέρα μας κ πανω θα ακουμπήσω τη λεκανη του μωρου. Επειδή δεν βρίσκω βάση μπανιερας ή μπανιερα σκέτη που να χωράει στη δική μας, θα βάλω 2 απλα σκαμπό πχ που θα χωράνε στη μπανιερα μας κ θα τοποθετήσω πανω τη λεκανη να τελειώνει το ζήτημα.

Αχ κοριτσια η μικρή με έχει ταράξει στη κλωτσιά κ πηγα να βγάλω βίντεο τη κοιλιά κ πρωτη φορα ειδα τη κοιλιά να κάνει κυμμα κ να κουνιεται κ τρελάθηκα! Μη σας πω τρόμαξα κ ολας στην αρχη γιατι δεν το εχω ξανα δει χαχα κ μετα φουλ στα τρανταγματα απτις κλωτσιες. Φαίνεται παρα πολυ πλεον κ τρελαινομαιιιι!!! Έστειλα κ στη μαμάκα μου κ στον αδερφούλη που ειναι μακρυα να τα δουν να χαρουν! Κ αυριο θα τα δείξω στον αντρουλη μετα τη δουλεια (κοιμαται τωρα κ εγω κλασσικά βρικολακιαζω) και θα τρελαθεί με τοσο τράνταγμα! Αυτή σε λιγο οπως παει θα πεταει χερια ποδια κ θα φαίνονται οπως βλεπουμε σε κατι βιντεακια στο ιντερνετ κ τρομάζουμε χαχαχα καλα πλεον δεν τρομάζω, αλλα παλια που τα έβλεπα ναι :P τωρα τρελαινομαι κ ανυπομονω να το δω κ στη δικιά μου κοιλιτσα αυτο ❤

Just now, Maria92 είπε:

Ενα τελευταιο ρε παιδί μου, ένα φθηνό. Φαντάζομαι τα jumbo θα έχουν κάτι αντίστοιχο. Ναι πλαστικό καλύτερα. ❤

Ναι σίγουρα θα βρω κάτι! Ευχαριστώ για την ιδέα ρ Μαράκι μου ❤ αν δεν βρω λοιπον χαμηλή βάση μπανιερας σετ θα κανω αυτο με το σκαμπό κ καθαρισα! 

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα κομματάκια όλα τα λευτα !!! Πώς κ πως περιμένω !  Εμένα πάλι η μικρή από χθες το πρωί  έχει λουφαξει.. να σηκωθώ να πιω κάνα καφέ να δω πως είναι Οκ γτ έχω αγχωθεί  κάπως αλλά  εντάξει .. 

Πωωπω  είναι 3 4 μέρες π οι μικρές δεν με ξυπνάνε , πάνε κάθονται στο σαλόνι ανοίγουν τηλ και βλέπουν παιδικα.η μεγάλη  4 η μικρή 3.  Κ ακούω τώρα  η μεγάλη να έχει ανοίξει το ψυγείο να φτιάξει το τοστ της.. χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Α ρε Βάσω μπερδεύτηκα με τα σκαμπο! Μπράβο μια χαρά! Καλή επιτυχία στην καμπύλη! 

Άρεσανα νόμιζα είναι πιο μεγάλες! Μπράβο! Η δικιά μου είναι 5,5 

 

  • Μου αρέσει 1

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! @Vaso11.4.11 καλή επιτυχία κορίτσι μου με την καμπύλη! Εύχομαι να σου προκαλέσει εμετό! Άντε να ξεμπερδεύεις!! @Katerinafotou καλή επιτυχία με την Β επιπεδου ! Είναι πολύ λογικό να είσαι αγχωμένη! Κι εγώ στην Β ήμουν πιο αγχωμένη απ την αυχενικη!! Αλλά όλα θα πάνε καλά!! @Aressana 3 κ 4 κ τα κάνουν αυτά μόνες Τους;;; μπράβο!!! Η μικρή έχει κ την μεγάλη κ την καθοδηγεί!! Εμένα ο μικρός μου που είναι 2 αν δεν σηκωθώ κι εγώ μαζί του δεν πάει ούτε μέχρι το μπάνιο!! Χιχιχιχιιχιχιχι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο παρεακι μου! Αρχικά να σας πω ότι κοιμηθηκα στις 3μισι το βραδυ, δεν με επιανε υπνος! Παρ όλα αυτά ειμαι ενταξει τωρα δεν νυστάζω! Λοιπόν την ηπια την γλυκοζη κ κοριτσια ηταν νόστιμη χαχαχα αλλα εγω ειμαι γλυκατζου οποτε για αυτο μου άρεσε. Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να πιεις ένα ποτηράκι οποτε αυτη η ποσότητα πίνεται με δυσκολία, αλλα τα κατάφερα. Τωρα θα περιμένω εδώ 2 ωρες. Εχω παρει το βιβλίο μου να διαβάσω κ ευχομαι να μην κανω εμετο απτην πεινα! Να αντέξω! Έχω πάρει κ τοστ να φαω αμεσως μόλις τελειώσει ολο αυτο. Μου είπαν μονο οτι μπορει να νιώσω λιγο υπνηλια με τη γλυκοζη. Τους λεω λογικο αφου κοιμηθγκα στις 3μισι χαχα. Για να δουμε τωρα... πρέπει να φοραω κ τη μάσκα αυτο το 2ωρο, έχουμε κ αυτο... 

@Aressana μπραβο στα κορίτσια σου που σε τοσο μικρή ηλικία κανουν πραγαμτα μονες τους! 

  • Χαχα 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Vaso11.4.11 είπε:

Α το ιδιο ειναι; οκ χαχα ποσο ασχετη ειμαι τελοσπαντων :P οι καλαθουνες ειναι πιο οικονομικές απο τα αυγα; επισης μεχρι 6 μηνών χρησιμοποιουνται; 

Για το μπάνιο τι προτεινεις; η μπανιερα μας ειναι στενη με πλάτος 37 εκατοστά κ οσες λεκάνες εχω βρει ειναι ολες μεγάλες κ δεν θα χωράνε. Για αυτο σκέφτηκα να πάρω μια βαση-καθισματακι για να μπαινει στη μπανιέρα μας κ να κάθεται εκει. Απλα με χαλάει που δεν θα έχει καπου να βυθίζεται μες στο νερό κ να ευχαριστίεται το μπάνιο. Αν θέλω αυτο θα πρέπει να παρω μια λεκάνη αλλα να την έχω σε άλλο χώρο αφου δεν θα χωράει στη μπανιέρα μας. Πχ στο σαλόνι , δωματιο κλπ κ αν παρω λεκανη χωριστά σιγουρα θα παρω κ βάση για να μην σκύβω. Αλλα θα χρησιμοποιηθεί λιγο καιρο γιατι μετα θα αρχίσει να κοπανάει χερια ποδια κ να πιτσιλαει τον τόπο για αυτο ήθελα να χωράει στη μπανιέρα μας για να μπορεί να περιοριστεί κ να μην πέφτουν τα νερά στο πάτωμα. Αρα τζάμπα λεφτά δεν ειναι; 

Καλημέρα!!!! μου ειπε η μαμα μου ιδεαρα! να βαλω το μωρο κατω απο τη βρυση απευθειας οσο ειναι μινιατουρα και μετα οταν ψηλωσει και δε χωραει να βαλζω τη μπανιερα πανω στο τραπεζι της κουζινας μεχρι μια λογικη ηλικια μη γυρισει και φυσικα αναλογα το ποσο χτυπιεται..!!

Σχετικα με μαρσιπο ειδα το μει ται αλλα φοβαμαι γιατι ειμαι αγαρμπη και μπερδευομαι ευκολα μη μου φυγει κανενα μωρο και κλαιω.. παρηγγειλα εναν ετοιμο μαρσιπο  baby ktan λεγεται τον εχουν παρει γνωστες και μου ειπαν τα καλυτερα απλα το βαζεις μεσα και μπορεις να το κοιμιζεις πανω σου, να θηλαζεις να κανεις οτι θες ! 

Επειδη θα ειμαι μονη με το μπεμπινι ψαχνω να βρω λυσεις για να ειναι πιο λειτουργικη η ζωη μας. Επισης το πορτ μπεμπε δεν το εχω καταλαβει.... Νομιζα οτι ειναι καλαθουνα ! ειναι το καθισματακι αυτοκινητου????

Εγω μαλλον εχω το αυγο... πηρα μια τριλογια otutto inglesina...

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημερα στο παρεακι μου! Αρχικά να σας πω ότι κοιμηθηκα στις 3μισι το βραδυ, δεν με επιανε υπνος! Παρ όλα αυτά ειμαι ενταξει τωρα δεν νυστάζω! Λοιπόν την ηπια την γλυκοζη κ κοριτσια ηταν νόστιμη χαχαχα αλλα εγω ειμαι γλυκατζου οποτε για αυτο μου άρεσε. Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να πιεις ένα ποτηράκι οποτε αυτη η ποσότητα πίνεται με δυσκολία, αλλα τα κατάφερα. Τωρα θα περιμένω εδώ 2 ωρες. Εχω παρει το βιβλίο μου να διαβάσω κ ευχομαι να μην κανω εμετο απτην πεινα! Να αντέξω! Έχω πάρει κ τοστ να φαω αμεσως μόλις τελειώσει ολο αυτο. Μου είπαν μονο οτι μπορει να νιώσω λιγο υπνηλια με τη γλυκοζη. Τους λεω λογικο αφου κοιμηθγκα στις 3μισι χαχα. Για να δουμε τωρα... πρέπει να φοραω κ τη μάσκα αυτο το 2ωρο, έχουμε κ αυτο... 

@Aressana μπραβο στα κορίτσια σου που σε τοσο μικρή ηλικία κανουν πραγαμτα μονες τους! 

τελεια χαλαρα θα περασει!!! υπομονη!

7 ώρες πρίν, Aressana είπε:

Ναι το πορτ μπεμπέ  μπαίνει σε καρότσι .. Το αυγό καλύτερα να είναι ένα σωστό (περασμένο από crash test )  κάθισμα αυτοκινήτου  για περισσότερη ασφάλεια έτσι κ αλλιώς είναι κάτι που θα το  χρειαστείς για αρκετά χρονια

νομιζω οτι τελικα το εχω το πορτ μπεμπε χαχαχα ειναι το φλατ χριστε μου ποσο ασχετη

8 ώρες πρίν, Mantarini2018 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!

Πωπω πόσα γράψατε;! 

Ας καταθέσω  κι εγώ την εμπειρία μου 

Μπανάκι έχει μικρές και μεγάλες λεκάνες με δέκα ευρώ  στο γνωστό παιχνιδομαγαζο, μετά έχει της stoke που κλείνει και ανοίγει σαν φυσαρμόνικα είναι λίγο τσιμπημενο αλλά και το παίρνεις μαζί σου παντού και γενικά δεν πιάνει χώρο , τα επιπλέον στήριξης νεογέννητου εμένα προσωπικά μου βγήκαν άχρηστα 

Αλλαξιερα με μπανιέρα το θεωρώ τζάμπα λεφτά 

Μετά έχει βάση για μπανιέρα πάλι στο γνωστό παιχνιδομαγαζο 

Αλλαξιερα την θεωρώ απαραίτητη, εμένα μου βγήκε η μέση και μετά πηρα, επίσης έχει αλλαξιερα με βάση το γνωστό παιχνιδομαγαζο αλλά έχει και το ΙΚΕΑ μια ξύλινη σχετικά φθηνή 

Πιπίλες αποστειρωτες κτλ κι εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ , θήλαζα μέχρι να γίνει η κόρη μου 2,5 

Τα κοχύλια τα θεωρώ επικίνδυνα για σύγχιση θηλών στο παιδί , στην αρχή οι θηλές ερεθίζονται αλλά αν το βάλεις σωστά στο στήθος δεν κάνεις πληγές και με την πουρελαν της μεντελα είσαι οκ 

Μαξιλάρι θηλασμού έχω το μακρύ με βόλεψε αρκετά και αργότερα με το μωρό και στον θηλασμό και όσο ήμουν έγκυος 

Καρότσι 3 σε 1 κι εγώ νομίζω τζάμπα λεφτά, παίρνεις ένα πολύ καλό καρεκλακι αυτοκίνητου ( εγώ εκεί έδωσα αρκετά λεφτά γιατί είναι θέμα ασφάλειας) μπορείς να πάρεις καρεκλακι από 0 κιλά δηλ που κάνει από νεογέννητο αν μπορείς με isofix ακόμα καλύτερα, το να βγάζεις το αυγό και να βάζεις είναι βάσανο , επίσης μέχρι να τα βγάζουμε βόλτα με το καρότσι θα ναι καλοκαιράκι και θα χει ζεστή  οπότε και η καλαθουνα του καροτσιου θα ζεσταίνει και το μωρό και δεν θα μπορεί να κοιμάται, καλύτερα λίκνο και μετά κούνια 

Ψηφίζω μάρσιπο Μέι ται εγώ τώρα με ένα παιδί επιπλέον θέλω χέρια ελεύθερα αλλά κι οι πρωτομανουλες στην αρχή θα χουν συνέχεια το μωρό αγκαλιά όποτε θέλουν ελεύθερα χέρια για μαγείρεμα κτλ 

Επιθέματα όλα με ενοχλούσαν, αν έχετε την δυνατότητα βάλτε βαμβακερά υφάσματα και ράψτε τα και πλύντε τα και φορέσετε τα ξανά και ξανά 

Θα θυμηθώ κι άλλα αν εν τω μεταξύ σας ζαλίζω πείτε μου να σταματήσω 

Βάσω καλή επιτυχία αύριο, εγώ έπινα και λίγο νεράκι γιατί αναγουλιαζα και πέρασε, πάρε κάνα βιβλίο να μην βαριέσαι! 

Κατερίνα καλή επιτυχία αύριο! Όλα θα είναι τέλεια θα δεις! Κι εγώ έχω την τριτη

 

 

Τις ψευδοθηλες εννοούσα για σύγχιση θηλών αλλά και τα κοχύλια δεν είναι αμαν απαραίτητα 

Προετοιμαστείτε για θηλασμο και προετοιμαστε το περιβάλλον σας για στήριξη , πάνω απ' όλα είναι να σε καταλαβαίνουν και να μην αρχίσουν μόνο συμβουλές κτλ 

 

 

 

θενξ @Mantarini2018 πολυ χρησιμες πληροφοριες

  • Μου αρέσει 1

Rpqdp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Valentina85 είπε:

Καλημέρα!!!! μου ειπε η μαμα μου ιδεαρα! να βαλω το μωρο κατω απο τη βρυση απευθειας οσο ειναι μινιατουρα και μετα οταν ψηλωσει και δε χωραει να βαλζω τη μπανιερα πανω στο τραπεζι της κουζινας μεχρι μια λογικη ηλικια μη γυρισει και φυσικα αναλογα το ποσο χτυπιεται..!!

Σχετικα με μαρσιπο ειδα το μει ται αλλα φοβαμαι γιατι ειμαι αγαρμπη και μπερδευομαι ευκολα μη μου φυγει κανενα μωρο και κλαιω.. παρηγγειλα εναν ετοιμο μαρσιπο  baby ktan λεγεται τον εχουν παρει γνωστες και μου ειπαν τα καλυτερα απλα το βαζεις μεσα και μπορεις να το κοιμιζεις πανω σου, να θηλαζεις να κανεις οτι θες ! 

Επειδη θα ειμαι μονη με το μπεμπινι ψαχνω να βρω λυσεις για να ειναι πιο λειτουργικη η ζωη μας. Επισης το πορτ μπεμπε δεν το εχω καταλαβει.... Νομιζα οτι ειναι καλαθουνα ! ειναι το καθισματακι αυτοκινητου????

Εγω μαλλον εχω το αυγο... πηρα μια τριλογια otutto inglesina...

τελεια χαλαρα θα περασει!!! υπομονη!

Ναι εννοείται ότι μπορείς να κάνεις κ αυτο με τη μπανιέρα. Απλα καλο θα ειναι η μπανιερα του μωρου να χωράει μετα κ στη δικη σας μπανιέρα για οταν θα αρχίσει να πιτσιλαει κ να κάνει χαμό για να μην πέφτουν τα νερά στο πάτωμα. Αλλιως θα μπορείς οταν μεγαλώσει να παρεις ενα απλο καθισματακι για μεσα στη μπανιέρα κ να κάθεται εκει να το κάνεις μπανακι. 

Εγω δεν θελω μαρσιπο γιατι δεν βγαίνω κ πολυ συχνά οποτε δεν θα με βολέψει πολύ πιστεύω κ το καλοκαίρι θα ζεσταινομαστε κ ολας με τον μαρσιπο. Προτιμώ το καροτσι. Αλλα αυτο ειναι στο τι βολεύει τη καθε κοπελα. Το πορτ μπεμπέ είναι η καλαθουνα που λεμε. Απλως η καλαθουνα ειναι η ψαθινη που κοιμάται κ ολας αν έχεις βάση οπως το λίκνο ενω το πορτ μπεμπέ ειναι αυτο που κουμπώνει στο καροτσι. Έχουν το ίδιο σχήμα στην ουσια. Το αυγό ειναι κ αυτο που κουμπώνει στο καρότσι κ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κ σαν καθισμα αυτοκινητου τον πρώτο καιρό αλλα μου ειπαν τα κορίτσια οτι δεν ειναι τοσο safe. Καλυτερα δλδ να παρεις ενα κανονικο καθισμα αυτοκινητου απο 0 έως οποία ηλικία φτάνει να το εχει μια κ καλή κ να έχει περάσει κ crash test. Εγω αυτο θα κανω. Θα πάρω αυγο ή πορτ μπεμπε για το καροτσι που θα το εχω σταθερά εκει. Θα πάρω οποίο ειναι πιο οικονομικό. Και για το αυτοκίνητο θα παρω ένα κανονικό αξιόπιστο καθισμα. Οι εμπειρες μανούλες έχουν να προτείνουν καποιο καλο καθισμα; το αυτοκινητο μας ειναι παλιό γκετς οποτε νομιζω πως δεν έχουμε σύστημα isofix.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ναι εννοείται ότι μπορείς να κάνεις κ αυτο με τη μπανιέρα. Απλα καλο θα ειναι η μπανιερα του μωρου να χωράει μετα κ στη δικη σας μπανιέρα για οταν θα αρχίσει να πιτσιλαει κ να κάνει χαμό για να μην πέφτουν τα νερά στο πάτωμα. Αλλιως θα μπορείς οταν μεγαλώσει να παρεις ενα απλο καθισματακι για μεσα στη μπανιέρα κ να κάθεται εκει να το κάνεις μπανακι. 

Εγω δεν θελω μαρσιπο γιατι δεν βγαίνω κ πολυ συχνά οποτε δεν θα με βολέψει πολύ πιστεύω κ το καλοκαίρι θα ζεσταινομαστε κ ολας με τον μαρσιπο. Προτιμώ το καροτσι. Αλλα αυτο ειναι στο τι βολεύει τη καθε κοπελα. Το πορτ μπεμπέ είναι η καλαθουνα που λεμε. Απλως η καλαθουνα ειναι η ψαθινη που κοιμάται κ ολας αν έχεις βάση οπως το λίκνο ενω το πορτ μπεμπέ ειναι αυτο που κουμπώνει στο καροτσι. Έχουν το ίδιο σχήμα στην ουσια. Το αυγό ειναι κ αυτο που κουμπώνει στο καρότσι κ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κ σαν καθισμα αυτοκινητου τον πρώτο καιρό αλλα μου ειπαν τα κορίτσια οτι δεν ειναι τοσο safe. Καλυτερα δλδ να παρεις ενα κανονικο καθισμα αυτοκινητου απο 0 έως οποία ηλικία φτάνει να το εχει μια κ καλή κ να έχει περάσει κ crash test. Εγω αυτο θα κανω. Θα πάρω αυγο ή πορτ μπεμπε για το καροτσι που θα το εχω σταθερά εκει. Θα πάρω οποίο ειναι πιο οικονομικό. Και για το αυτοκίνητο θα παρω ένα κανονικό αξιόπιστο καθισμα. Οι εμπειρες μανούλες έχουν να προτείνουν καποιο καλο καθισμα; το αυτοκινητο μας ειναι παλιό γκετς οποτε νομιζω πως δεν έχουμε σύστημα isofix.

Πωπω πολυ πληροφορια χαχαχα overwhelming! Λοιπον το συστημα π πηρα εχει το αυγο ενα πλαστικο μαυρο απο οτι ειδα για να το βαλεις στο αμαξι χμμμμ κ εμενα το αμαξι του 2010 ειναι δεν ηξερα καν οτι πρεπει να εχεις το συστημα αυτο καταπληκτικα ...!!! πρεπει να το ψαξω γιατι αν παω 7 - 8 μηνων τελος μετα δε θα μπορω καν να οδηγησω παλι καλα που μου το ειπες να βρω εναν τροπο να το φτιαξω!! 

Το συστημα ειχε μαζι του το πορτ μπεμπε και το αλλο με τη ποδιά για το παιδι οταν ειναι πιο μεγαλο και ολα εφαρμοζουν στο σκελετο του καροτσιου αχ δε το εχω τωρα να το δω το εχω παρκαρει στο παταρι των γονιων μου δε θυμαμαι καν πως ειναι !!

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!! και ναι αν καποιος εχει να προτεινει ενα καλο αξιοπιστο καθισμα για μια καλη επενδυση θα ηταν σωτηριο!


Rpqdp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημερα στο παρεακι μου! Αρχικά να σας πω ότι κοιμηθηκα στις 3μισι το βραδυ, δεν με επιανε υπνος! Παρ όλα αυτά ειμαι ενταξει τωρα δεν νυστάζω! Λοιπόν την ηπια την γλυκοζη κ κοριτσια ηταν νόστιμη χαχαχα αλλα εγω ειμαι γλυκατζου οποτε για αυτο μου άρεσε. Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να πιεις ένα ποτηράκι οποτε αυτη η ποσότητα πίνεται με δυσκολία, αλλα τα κατάφερα. Τωρα θα περιμένω εδώ 2 ωρες. Εχω παρει το βιβλίο μου να διαβάσω κ ευχομαι να μην κανω εμετο απτην πεινα! Να αντέξω! Έχω πάρει κ τοστ να φαω αμεσως μόλις τελειώσει ολο αυτο. Μου είπαν μονο οτι μπορει να νιώσω λιγο υπνηλια με τη γλυκοζη. Τους λεω λογικο αφου κοιμηθγκα στις 3μισι χαχα. Για να δουμε τωρα... πρέπει να φοραω κ τη μάσκα αυτο το 2ωρο, έχουμε κ αυτο... 

@Aressana μπραβο στα κορίτσια σου που σε τοσο μικρή ηλικία κανουν πραγαμτα μονες τους! 

Κορίτσια Καλημερούδια!!! Συμπάσχω! Και εγώ άργησα να κοιμηθώ, κατά τις 3 με πήρε ο ύπνος . Πήγα και εγώ σήμερα το πρωί για τις εξετάσεις του μήνα!

Βάσω καλά αποτελέσματα! Πότε θα τα έχεις;


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Κορίτσια Καλημερούδια!!! Συμπάσχω! Και εγώ άργησα να κοιμηθώ, κατά τις 3 με πήρε ο ύπνος . Πήγα και εγώ σήμερα το πρωί για τις εξετάσεις του μήνα!

Βάσω καλά αποτελέσματα! Πότε θα τα έχεις;

Καλημερα Μαρακι  καλα αποτελεσματα και σε εσενα !!

  • Μου αρέσει 1

Rpqdp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...