Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Δυσκοιλιότητα και γω πολύ!!! Ξεκίνησα σήμερα δαμάσκηνα και μου ήρθε η όρεξη για γάλα με κορν φλεικς το πρωι. Το μονο που αντέχω για πρωινό πλέον. Το ίδιο έτρωγα και για πρωινό όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου!!! Και πολυ πει να βρε κορίτσια,  όλο φαγητα σκέφτομαι αλλά το παλεύω!!!

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια, με το καλό τα μωράκια σας! Ελπίζω και εύχομαι να είμαι κι εγώ μια μανούλα Ιουνίου.

Έχω δύο αποβολές ,μια ανεμβρυικη κύηση και μια βιοχημική. Έχω τερ 10/9 και ημερομηνία σύλληψης 28/9(σπερματενχυνση).

Εχθές είδα ροζ στο σκούπισμα και στη λεκάνη και τα χρειάστηκα, πήγα στο Ιπποκράτειο και η γιατρός μου είπε ότι ο σάκος που βλέπει είναι πολύ μικρος για την ηλικία κύησης. Έχω κάνει τρεις χοριακες 9/10 που ήταν 49, 12/10 που ήταν 260 και 17/10 που ήταν 3000 περίπου. Πως σας φαίνεται η πορεία της χοριακης? Τη Δευτέρα θα κάνω επαναληπτική χοριακη, λογικά θα πρέπει να είναι γύρω στο 6000 σωστά?

Έχω πάρα πολύ αγωνία....


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα κορίτσια, με το καλό τα μωράκια σας! Ελπίζω και εύχομαι να είμαι κι εγώ μια μανούλα Ιουνίου.

Έχω δύο αποβολές ,μια ανεμβρυικη κύηση και μια βιοχημική. Έχω τερ 10/9 και ημερομηνία σύλληψης 21/9(σπερματενχυνση).

Εχθές είδα ροζ στο σκούπισμα και στη λεκάνη και τα χρειάστηκα, πήγα στο Ιπποκράτειο και η γιατρός μου είπε ότι ο σάκος που βλέπει είναι πολύ μικρος για την ηλικία κύησης. Έχω κάνει τρεις χοριακες 9/10 που ήταν 49, 12/10 που ήταν 260 και 17/10 που ήταν 3000 περίπου. Πως σας φαίνεται η πορεία της χοριακης? Τη Δευτέρα θα κάνω επαναληπτική χοριακη, λογικά θα πρέπει να είναι γύρω στο 6000 σωστά?

Έχω πάρα πολύ αγωνία....

Καλημέρα κορίτσια Μ.  

Οι χοριάκες σου δείχνουν ότι ανεβαίνουν πολύ καλά. Όταν πηγές Ιπποκράτειο ποσών εβδ ήσουν;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

ήμουν 5 + 2 αλλά σε κύκλο 30 ημερών με σύλληψη σχετικά αργά.(18η μέρα)

Είδε μόνο έναν πολύ μικρό σάκο, τίποτε άλλο , και φάνηκε να ανησυχεί και μου είπε να επικοινωνήσω με το γιατρό μου.

:(


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Καλημέρα κορίτσια, με το καλό τα μωράκια σας! Ελπίζω και εύχομαι να είμαι κι εγώ μια μανούλα Ιουνίου.

Έχω δύο αποβολές ,μια ανεμβρυικη κύηση και μια βιοχημική. Έχω τερ 10/9 και ημερομηνία σύλληψης 21/9(σπερματενχυνση).

Εχθές είδα ροζ στο σκούπισμα και στη λεκάνη και τα χρειάστηκα, πήγα στο Ιπποκράτειο και η γιατρός μου είπε ότι ο σάκος που βλέπει είναι πολύ μικρος για την ηλικία κύησης. Έχω κάνει τρεις χοριακες 9/10 που ήταν 49, 12/10 που ήταν 260 και 17/10 που ήταν 3000 περίπου. Πως σας φαίνεται η πορεία της χοριακης? Τη Δευτέρα θα κάνω επαναληπτική χοριακη, λογικά θα πρέπει να είναι γύρω στο 6000 σωστά?

Έχω πάρα πολύ αγωνία....

Καλώς ήρθες. Με το καλό και εσύ κορίτσι μου. Εγώ μια χαρά τις βλέπω τις χοριακες σου. Η αύξηση είναι τέλεια. Γιατί να κάνεις και άλλη; Εγώ θα σου έλεγα να πας και κάπου αλλού για υπέρηχο. 

Καλημέρα σε όλες. Διάβασα πολύ διαγώνια γιατί είμαι όλο το σκ σε ένα σεμινάριο. Εγώ πήγα την Παρασκευή για υπέρηχο, ειδαμε σάκο, ειναι στη σωστή θέση και θα ξαναπάω την Παρασκευή πάλι. Εγώ ελπίζω σε καρδιά τοτε, ο γιατρός μου λέει ότι μπορεί να μην την ακούσουμε γιατί θα είναι νωρίς ακόμα. 

Σας στέλνω τις ευχές μου και τα φιλιά μου. Μην ανησυχείτε για καφέ και ροζ... Συνήθως δεν είναι τίποτα. Στη χειρότερη κάποια αποκόλληση. Χαλαρά όσο μπορείτε και απολαύστε το. Υπομονή με τα συμπτώματα (ακόμα έχω πολύ ήπια, αλλά και στο γιο μου άρχισαν μετά την 7η βδομάδα και οι εμετοί σταμάτησαν οταν γέννησα. Κουράγιο και υπομονή και γλυκές σκέψεις για τα μωράκια που έρχονται.)

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πάρα πολύ:wub: αχ  αν δεν ακούσω καρδούλα κι έπειτα αν δεν περάσω τη 12η θα είμαι σε αναμένα κάρβουνα..τις χοριαακές τις σύστησε ο γιατρός μου για να ειβεβαιώσουμε ότι όλα οκ. 

προσπαθούμε 3 χρόνια. μακάρι θεέ μου να πάνε όλα καλα...πήρα αρκετά φάρμακα και χάρηκα πολύ όταν πετύχαμε..alina χαιρομαι που όλα βαίνουν καλώς. 

εχθές πήρα δύο utrogestan και την έβγαλα χαλαρά ξάπλα, αν και ο γιατρός μου είπε δε χρειάζεται. κι εγώ καθόλου συμπτώματα μέχρι στιγμής. ούτε καν το στήθος. μόνο πρήξιμο στην κοιλιά και πόνοι περίόδου.

όσον αφορά τα ροζ, τις προηγούμενες δύο μέρες δεν είχα κοιμηθεί σχεδόνν καθόλου γιατί είχα ένα θέμα στη δουλειά, και το αποδίδω εκεί.. σε κούραση / αγχος / στεναχώρια. 

 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

σας ευχαριστω πάρα πολύ:wub: αχ  αν δεν ακούσω καρδούλα κι έπειτα αν δεν περάσω τη 12η θα είμαι σε αναμένα κάρβουνα..τις χοριαακές τις σύστησε ο γιατρός μου για να ειβεβαιώσουμε ότι όλα οκ. 

προσπαθούμε 3 χρόνια. μακάρι θεέ μου να πάνε όλα καλα...πήρα αρκετά φάρμακα και χάρηκα πολύ όταν πετύχαμε..alina χαιρομαι που όλα βαίνουν καλώς. 

εχθές πήρα δύο utrogestan και την έβγαλα χαλαρά ξάπλα, αν και ο γιατρός μου είπε δε χρειάζεται. κι εγώ καθόλου συμπτώματα μέχρι στιγμής. ούτε καν το στήθος. μόνο πρήξιμο στην κοιλιά και πόνοι περίόδου.

όσον αφορά τα ροζ, τις προηγούμενες δύο μέρες δεν είχα κοιμηθεί σχεδόνν καθόλου γιατί είχα ένα θέμα στη δουλειά, και το αποδίδω εκεί.. σε κούραση / αγχος / στεναχώρια. 

 

Καλως ήρθες κορίτσι μου!!!! Όλα να πάνε καλά και να έχεις μια τελειόμηνη κύηση!!!! Νομίζω όλες πάνω κάτω έχουμε και απο κάποια απώλεια και είμαστε συγκρατημένες!!!! Θα δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη!!! Όσο μπορείς ξέχνα τα παλιά και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Και πολύ ξεκούραση και ηρεμία!! Και καλύτερα να σε δει ο γιατρός σου που ξέρει την περίπτωσή σου!! 

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα κορίτσια, με το καλό τα μωράκια σας! Ελπίζω και εύχομαι να είμαι κι εγώ μια μανούλα Ιουνίου.

Έχω δύο αποβολές ,μια ανεμβρυικη κύηση και μια βιοχημική. Έχω τερ 10/9 και ημερομηνία σύλληψης 28/9(σπερματενχυνση).

Εχθές είδα ροζ στο σκούπισμα και στη λεκάνη και τα χρειάστηκα, πήγα στο Ιπποκράτειο και η γιατρός μου είπε ότι ο σάκος που βλέπει είναι πολύ μικρος για την ηλικία κύησης. Έχω κάνει τρεις χοριακες 9/10 που ήταν 49, 12/10 που ήταν 260 και 17/10 που ήταν 3000 περίπου. Πως σας φαίνεται η πορεία της χοριακης? Τη Δευτέρα θα κάνω επαναληπτική χοριακη, λογικά θα πρέπει να είναι γύρω στο 6000 σωστά?

Έχω πάρα πολύ αγωνία....

Καλώς το κορίτσι! Εμένα μου φαίνονται πολύ καλές οι Χοριακες  σου!! Επειδή έγινε αργά ή σύλληψη μέσα στον κύκλο σου δεν θα μετράς βάσει της περιόδου σου αλλά βάσει της σύλληψης σου,  γιατί σήμερα βάσει περιόδου είσαι 5w3d αλλά μόλις 2w6d από την σύλληψη δηλαδή 21 μέρες!! Οπότε μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο θέλει το χρόνο του  το σπορακι σου! Ο γιατρός στο Ιπποκράτειο που σου έκανε τον υπέρηχο ήξερε ότι είσαι από σπετματεγχυση και την ημερομηνία σύλληψης η τζάμπα σε αγχωσε;!  

Σε ένα πινακακι που υπάρχει στο φόρουμ στο θέμα τιμές Χοριακής λέει ότι 22 μέρες μετά τη σύλληψη η χοριακη πρέπει να είναι από  3400 μέχρι 8450  κ η δική σου είναι ήδη τόσο περίπου όποτε μην ανησυχείς! Όσο για το ροζ που είδες, γενικά προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να είσαι ξεκουραστη γιατί αυτές οι πρώτες εβδομάδες είναι κρίσιμες για το σπορακι!! Και ξεκούραστη ψυχικά και σωματικά, μην αφήνεις τη δουλειά να σε επηρεαζει!! ❤ είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφερεις και σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!μου δίνουν κουράγιο τα λόγια σας.

Η γιατρός δεν ήξερε ακριβώς η αλήθεια είναι, της είπα τελευταία περίοδο. 

Θα φανούν όλα στην αυριανή χοριακη...

Από εχθές παίρνω δύο utrogestan  και δεν έχω τίποτα πια.. και δεν πήγα πουθενά, μόνο ξάπλα! Τώρα όσον αφορά τη δουλειά, κάποια πράγματα δυστυχώς δεν αλλάζουν, όσο και να σκαμε..το θετικό με εμένα είναι ότι μπορώ να πάρω άδεια ευπαθους ομαδας και να μην πηγαινω, αλλά περιμένω πρώτα να ακουσω καρδιά.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!μου δίνουν κουράγιο τα λόγια σας.

Η γιατρός δεν ήξερε ακριβώς η αλήθεια είναι, της είπα τελευταία περίοδο. 

Θα φανούν όλα στην αυριανή χοριακη...

Από εχθές παίρνω δύο utrogestan  και δεν έχω τίποτα πια.. και δεν πήγα πουθενά, μόνο ξάπλα! Τώρα όσον αφορά τη δουλειά, κάποια πράγματα δυστυχώς δεν αλλάζουν, όσο και να σκαμε..το θετικό με εμένα είναι ότι μπορώ να πάρω άδεια ευπαθους ομαδας και να μην πηγαινω, αλλά περιμένω πρώτα να ακουσω καρδιά.

Κορίτσι μου την άδεια ευπαθους ομάδας πως την παίρνεις; είναι με αποδοχες; ενδιαφέρομαι κ εγώ να μάθω περισσότερα γιατί φοβάμαι αρκετά με τον ιό, αφού στην δουλειά μου κάνω αρκετές εξωτερικές δουλειές κ έχω επαφή με κόσμο,  με μάσκα βέβαια πάντα αλλά ποτέ δε ξέρεις!!

Το πινακακι που σου είπα για τις τιμές Χοριακής το είδες;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, jellyfishch είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!μου δίνουν κουράγιο τα λόγια σας.

Η γιατρός δεν ήξερε ακριβώς η αλήθεια είναι, της είπα τελευταία περίοδο. 

Θα φανούν όλα στην αυριανή χοριακη...

Από εχθές παίρνω δύο utrogestan  και δεν έχω τίποτα πια.. και δεν πήγα πουθενά, μόνο ξάπλα! Τώρα όσον αφορά τη δουλειά, κάποια πράγματα δυστυχώς δεν αλλάζουν, όσο και να σκαμε..το θετικό με εμένα είναι ότι μπορώ να πάρω άδεια ευπαθους ομαδας και να μην πηγαινω, αλλά περιμένω πρώτα να ακουσω καρδιά.

Καλώς ήρθες! Εύχομαι όλα να πάνε καλά σε ολες μας. Μην ανησυχεις, γιατί μόνο ο δικός σου γιατρός γνωρίζει την περίπτωση σου και μπορεί να σου πει σίγουρα. Όλες βιώνουμε διάφορα συναισθήματα και ανασφάλειες κατά τις πρώτες εβδομάδες και εδώ στηρίζουμε η μία την άλλη.

Εγώ κορίτσια μου σήμερα ξεκίνησα utrogestan γιατί τα καφέ συνεχίστηκαν και αύριο θα με δει ο γιατρός μου. 

@Evouska κι εγώ έχω σκοπό να κάνω χρήση της συγκεκριμένης αδειας, εφόσον η κύηση είναι σίγουρη άρα μάλλον μετά τον 3ο. Πληρώνεσαι κανονικά από τον εργοδότη σου και δουλεύεις εξ αποστάσεως όπως κάνουν και οι υπόλοιποι εδώ και καιρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσι μου την άδεια ευπαθους ομάδας πως την παίρνεις; είναι με αποδοχες; ενδιαφέρομαι κ εγώ να μάθω περισσότερα γιατί φοβάμαι αρκετά με τον ιό, αφού στην δουλειά μου κάνω αρκετές εξωτερικές δουλειές κ έχω επαφή με κόσμο,  με μάσκα βέβαια πάντα αλλά ποτέ δε ξέρεις!!

Το πινακακι που σου είπα για τις τιμές Χοριακής το είδες;; 

Ναι είναι με αποδοχές, στην ουσία εξ αποστάσεως δουλεύεις όπως λέει και η @HopeMe. Δες εάν μπορείς να την πάρεις, εάν τη δικαιούται ο κλάδος που εργάζεσαι!

Hope σε ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Όλα να μας πάνε καλά και να ανακοινώνουμε γεννητουρια σε λίγους μηνες !!!πολύ συνηθισμένα τελικά τα καφέ! Λίγο πολύ όλες περνάμε από εκεί! Πόσα utrogestan παίρνεις?Αυτές οι πρώτες 12 εβδομάδες μια περιπέτεια!!!! 

Το πινακακι δεν το έχω εντοπίσει η αλήθεια είναι

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Ναι είναι με αποδοχές, στην ουσία εξ αποστάσεως δουλεύεις όπως λέει και η @HopeMe. Δες εάν μπορείς να την πάρεις, εάν τη δικαιούται ο κλάδος που εργάζεσαι!

Hope σε ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Όλα να μας πάνε καλά και να ανακοινώνουμε γεννητουρια σε λίγους μηνες !!!πολύ συνηθισμένα τελικά τα καφέ! Λίγο πολύ όλες περνάμε από εκεί! Πόσα utrogestan παίρνεις?Αυτές οι πρώτες 12 εβδομάδες μια περιπέτεια!!!! 

Το πινακακι δεν το έχω εντοπίσει η αλήθεια είναι

Λαμβάνω 2 ημέρα κολπικά των 200mg. Ξεκίνησα εχθές με καφέ υγρά αλλά πολύ μικρή ποσότητα και σταμάτησαν. Σήμερα που ξαναείδα μίλησα με το γιατρό και ξεκίνησα τα χάπια. Αύριο θα με δει υπερηχητικα. Αν και υποψιάζομαι να είναι από το salospire που έπαιρνα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι θέμα ημερών να σταματήσουν.

έχεις και πονάκια περιόδου? εγώ εχθές που είχα τα ροζ - καφέ είχα! 

@Evouska, το βρήκα το πινακάκι, μέσα στο όριο είμαι όντως. Περιμένω και τα αυριανά αποτελέσματα για να ησυχάσω.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

νομίζω ότι είναι θέμα ημερών να σταματήσουν.

έχεις και πονάκια περιόδου? εγώ εχθές που είχα τα ροζ - καφέ είχα! 

@Evouska, το βρήκα το πινακάκι, μέσα στο όριο είμαι όντως. Περιμένω και τα αυριανά αποτελέσματα για να ησυχάσω.

Πονακια περιόδου είχα εξ αρχής(και ο γιατρός μου το ρώτησε αυτό). Όχι κάτι που θα με ανησυχησει τώρα, δεν αυξήθηκαν. Τα ίδια στην ουσία

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...