Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Πράγματι το νιώθω ότι αυτή τη φορά είναι διαφορετικό. Δεν είμαι απαισιόδοξη ούτε αρνητική. Είμαι αισιόδοξη από την αρχή αλλά συγκρατημένη και φοβισμενη. Το 2ο δεν το οριζω εγώ αλλά οι εμπειρίες. Στο μυαλό μου όμως πάντα επεξεργάζομαι θετικές σκέψεις που έχουν να κάνουν με το τώρα, αυτό που τώρα συμβαίνει και σταματάω να σκέφτομαι και να αγχώνομαι για το αύριο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια Μ. Γύρισα από τον πρώτο υπέρηχο.  Είδαμε σάκο κ εμβρυϊκά στοιχεία.  

Σε 2 βδομάδες θα ξαναπάω για καρδούλα.  

Μ δώσε ουτροτζεσταν κ μαγνήσιο να ξεκινήσω.  

Κ ο θεός βοηθός.  

Εσείς πώς είστε;

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Ευα μπράβο πολύ ωραία νέα! Είδες το εμβρυακι σου ε?

Εγώ σήμερα έχω πολύ νύστα, σερνομουνα στη δουλειά.. ανυπομονώ να σταματήσω βασικά. Μου φαίνεται ότι πονάει και λίγο το στήθος μου.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, HopeMe said:

Καλημέρα κορίτσια μου! Χθες επέστρεψα αργά και δεν είχα κουράγιο να σας γράψω. Η χοριακη χθες ήταν 25.000 από 10.200που ήταν Παρασκευή. Στον υπερηχο είδαμε λεκιθικο ασκό και εμβρυακι 0,45εκ! Προσπαθήσαμε να ακούσουμε παλμό αλλά ήταν οριακα. Ο γιατρός είπε σε 1-2 μέρες θα μπορούμε να ακούσουμε. Ωστόσο, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τη Δευτέρα.

Όσον αφορά τις καφέ εκκρίσεις, δεν βρήκε αποκόλληση και μου είπε ότι πιθανόν να είναι υπολοιμα εμφύτευσης και ότι δεν μας απασχολεί. Συνεχίζω utrogestan.

Πήρα μια βαθειά ανάσα, δεν σας το κρύβω και ένιωσα μεγάλη ανακούφιση. Ωστόσο ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Όπως είπα από την αρχή βημα-βημα με το βλέμμα ψηλά! Εύχομαι σε όλες μόνο ευχαριστα κορίτσια μου! 

Συγχαρητήρια!!!! Πολύ χαίρομαι με τα καλά σου νέα!!!! εύχομαι να  Πάνε όλα καλά μέχρι τέλους....όπως είπες βήμα και ανάσα!!!!!

Just now, Eva1986 said:

Γεια σας κορίτσια Μ. Γύρισα από τον πρώτο υπέρηχο.  Είδαμε σάκο κ εμβρυϊκά στοιχεία.  

Σε 2 βδομάδες θα ξαναπάω για καρδούλα.  

Μ δώσε ουτροτζεσταν κ μαγνήσιο να ξεκινήσω.  

Κ ο θεός βοηθός.  

Εσείς πώς είστε;

Καλησπέρα κορίτσι!!! Μπράβο και σε σένα!!!Όλο ωραία νέα σήμερα!!!!Όλα θα πάνε καλά....ξεκούραση και όχι άγχος!!!φαντάζομαι θα ανυπομονείς για τον δεύτερο υπέρηχο...εγώ πως και πως περιμένω στις 27 του μήνα να πάμε για καρδούλα....

  • Μου αρέσει 3

xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Eva1986 είπε:

Γεια σας κορίτσια Μ. Γύρισα από τον πρώτο υπέρηχο.  Είδαμε σάκο κ εμβρυϊκά στοιχεία.  

Σε 2 βδομάδες θα ξαναπάω για καρδούλα.  

Μ δώσε ουτροτζεσταν κ μαγνήσιο να ξεκινήσω.  

Κ ο θεός βοηθός.  

Εσείς πώς είστε;

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Εύχομαι τα καλύτερα για σενα αλλά και για το φασολάκι σου :tongue: Με θετική πάντα σκέψη, υπομονή και επιμονή για το καλύτερο ❤️ Εγώ ανυπομονώ 27 του μήνα να ακούσω καρδούλα! Ωστόσο κορίτσια μου, χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω, δεν έχω καθόλου ναυτίες ή και εμετούς κι φανταστείτε σήμερα πως πάτησα την 7η εβδομάδα! Έχω βέβαια αρκετή νυστα και το utrogestan μπορώ να πω πως έχω αρχίσει και το συνηθίζω.. 

Άλλα νέα αγάπες;

  • Μου αρέσει 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Eva1986 είπε:

Γεια σας κορίτσια Μ. Γύρισα από τον πρώτο υπέρηχο.  Είδαμε σάκο κ εμβρυϊκά στοιχεία.  

Σε 2 βδομάδες θα ξαναπάω για καρδούλα.  

Μ δώσε ουτροτζεσταν κ μαγνήσιο να ξεκινήσω.  

Κ ο θεός βοηθός.  

Εσείς πώς είστε;

Μπράβο! Υπέροχα νέα!

Να ρωτήσω κάτι η άσχετη; Όταν λέτε εμβρυϊκά στοιχεία εννοείται τον λεκιθικο ασκό σωστά; Αυτός νοείται ως εμβρυϊκά στοιχεια. Το έμβρυο καλείται έμβρυο. Τι χάνω;<_<

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Μπράβο! Υπέροχα νέα!

Να ρωτήσω κάτι η άσχετη; Όταν λέτε εμβρυϊκά στοιχεία εννοείται τον λεκιθικο ασκό σωστά; Αυτός νοείται ως εμβρυϊκά στοιχεια. Το έμβρυο καλείται έμβρυο. Τι χάνω;<_<

Ναι ναι αυτό. 

Τα γραφα κ γω μόλις ήρθα. Ήμουν σε ενθουσιασμό χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Ναι ναι αυτό. 

Τα γραφα κ γω μόλις ήρθα. Ήμουν σε ενθουσιασμό χαχαχα

Καλά έκανες και είχες ενθουσιασμό! Εννοείται! Απλά δεν ήμουν σίγουρη ότι διαχωρίζονται έτσι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάνει καμία ενέσεις ηπαρίνης; Γιατί κοντεύω σχεδόν τους 2 μήνες κ η κοιλιά μου δεν αντέχει άλλο. Έχω πλέον παντού μελανιές κ το χειροτερο έχει σκληρύνει παντού το δέρμα,  έχω εξογκωματακια σκληρά δεξιά αριστερά... 

Τι μπορώ να κάνω δεν ξέρω, κ θα τις συνεχίσω μέχρι τουλάχιστον την 12η εβδομάδα.....


4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, phal είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάνει καμία ενέσεις ηπαρίνης; Γιατί κοντεύω σχεδόν τους 2 μήνες κ η κοιλιά μου δεν αντέχει άλλο. Έχω πλέον παντού μελανιές κ το χειροτερο έχει σκληρύνει παντού το δέρμα,  έχω εξογκωματακια σκληρά δεξιά αριστερά... 

Τι μπορώ να κάνω δεν ξέρω, κ θα τις συνεχίσω μέχρι τουλάχιστον την 12η εβδομάδα.....

Ναι εγω κανω inohep τον 4500. Τις πρώτες μέρες έκανα μελανιές τώρα είμαι καλύτερα. Την Πέμπτη τις ξεκίνησα πάλι. Είχα διαβάσει και είχα δει βιντεάκια. Βγάζω τον αέρα πριν την ένεση, και όταν πάω να το βάλω στο δέρμα αν πονάω την βγαζω και κάνω αλλού την ένεση. Γιατί αν πονάω και συνεχίσω με πονάει και το φάρμακο. Αφου βάλω την βελόνα στο δέρμα βάζω το υγρό σιγά σιγά σκουπίζω με το οινόπνευμα και δεν το πειράζω για λίγο. Εκτος  και αν τσούζει, τότε το χαϊδεύω απαλά.  Αυτα απο την εμπειρία μου απο την κόρη μου που έκανα σε όλη την εγκυμοσύνη.  Α!!! Και μια δεξια και μια αριστερά, και να προτιμάς τα σημεία απο την μέση του αφαλου κ κάτω κ δυο δάχτυλα απόσταση απο τον αφαλό.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, phal είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάνει καμία ενέσεις ηπαρίνης; Γιατί κοντεύω σχεδόν τους 2 μήνες κ η κοιλιά μου δεν αντέχει άλλο. Έχω πλέον παντού μελανιές κ το χειροτερο έχει σκληρύνει παντού το δέρμα,  έχω εξογκωματακια σκληρά δεξιά αριστερά... 

Τι μπορώ να κάνω δεν ξέρω, κ θα τις συνεχίσω μέχρι τουλάχιστον την 12η εβδομάδα.....

Κι εγώ τις ίδιες με τη @Φραουλίτσα*. Τις κάνω από την Παρασκευή. Τις 2 πρώτες μου τις έκανε φαρμακοποιός νκαι με μελάνιασε. Μόνη μου δεν μελανιασα. Βάζω το φάρμακο αργά και δεν τρίβεις μετά την ένεση. Το αφήνεις να ηρεμήσει. Μεγάλη εμπειρία δεν έχω. Εγώ κάνω όσα έχει πει η @Φραουλίτσα* και υπομονή κορίτσι μου! Για καμιά μας δεν είναι εύκολο. Κι εγώ τις κάνω μόνη και φοβάμαι Βάλλα δεν θέλω να εξαρτιεμαι από κανέναν γιατί πρέπει να γίνεται βστην ώρα της.

Και μια που το αναφέραμε....ήρθε η ώρα μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα ίδια κάνω κ εγώ. Αλλά ειδικά από την μια πλευρά (μάλλον επειδή την έκανα δίπλα από προηγούμενη μελάνια) βάζω το χέρι μου κ έχει κάνει ολόκληρο καρουμπαλο στο δέρμα! 

Έστειλα στη μαία μήνυμα να δω τι θα μου πει...

Θα σας ενημερωσω

  • Μου αρέσει 1

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, phal είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάνει καμία ενέσεις ηπαρίνης; Γιατί κοντεύω σχεδόν τους 2 μήνες κ η κοιλιά μου δεν αντέχει άλλο. Έχω πλέον παντού μελανιές κ το χειροτερο έχει σκληρύνει παντού το δέρμα,  έχω εξογκωματακια σκληρά δεξιά αριστερά... 

Τι μπορώ να κάνω δεν ξέρω, κ θα τις συνεχίσω μέχρι τουλάχιστον την 12η εβδομάδα.....

Κάνω εγώ. Έκανα και στον γιο μου μέχρι και κάμποσες μέρες μετά τη γέννα. Οπότε μιλάμε για πολλές. Μπορείς να κάνεις και στο μπούτι και στο μπράτσο αν θέλεις. Να ηρεμήσει λίγο η κοιλιά. Προσπάθησε να τσιμπάς λίγο το δέρμα και να κάνεις την ένεση τελείως κάθετα. Όσο μπορείς να αποφεύγεις τις περιοχές με μελάνια μέχρι να περάσει. Αν σου έχουν πει αυστηρά δύο δάχτυλα κάτω από τον αφαλό, μην κολλάς σε αυτο. Μπορείς και πιο κάτω  να κανεις. Γενικά μπορείς να κάνεις όπου έχει το σώμα λιπος. Όσο για τα γρομπαλακια θα φύγουν και αυτά μην ανησυχείς. Υπομονή. Κάνω και σε αυτή την εγκυμοσύνη, και δεν προβλέπεται να σταματήσω μέχρι και μετά τη γέννα. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , phal είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάνει καμία ενέσεις ηπαρίνης; Γιατί κοντεύω σχεδόν τους 2 μήνες κ η κοιλιά μου δεν αντέχει άλλο. Έχω πλέον παντού μελανιές κ το χειροτερο έχει σκληρύνει παντού το δέρμα,  έχω εξογκωματακια σκληρά δεξιά αριστερά... 

Τι μπορώ να κάνω δεν ξέρω, κ θα τις συνεχίσω μέχρι τουλάχιστον την 12η εβδομάδα.....

Μία από τα ίδια κι εγώ με τις ενέσεις κάνω ότι σου είπαν τα κορίτσια χωρίς επιτυχία κάθε φορά. Τις κάνω τις μελανιές μου. Κι εγώ μέχρι και 2 μήνες μετά τη γέννα τις έκανα στο γιο μου. Οπότε υπομονή λίγο έχεις 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες! τι κάνετε? ώς είστε σήμερα? 

Βλέπω έχουμε όλες λίγο πολύ ένα παρελθόν, γι αυτό και είμαστε συγκρατημένες! δεν πειράζει, καλύτερα να πατάμε στη γη, ώστε να κάνουμε σίγουρα βήματα!

εγώ εχθές τελικά κοιμόμουν όλη μέρα. 

Πήγα το γιο μου για κούρεμα και μετά στο πάρκο. Όλο το ενδιάμεσο ήταν ύπνος!

έχει πρηστεί αρκετά η κοιλιά μου και το απόγευμα έχω κάτι ξινίλες - ελαφριές αναγούλες. 

Το στήθος τίποτα! Με ανησυχεί λίγο αυτό, δε σας κρύβω :roll:

Σήμερα αρχίζω πιο μετά δουλίτσα οπότε τώρα ψιλοξεκουράζομαι - ψιλοδιαβάζω.

Φιλάκια!


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...