Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Καλά κάνεις και διαβάζεις. Καλέ πόσων εβδομάδων είσαι;;; μεγαλο μωρακιιι!!! 

Στην αυχενικη (3 Φεβρουαρίου) ήταν 419 γρ και σήμερα είπε "κοντά" στα 700γρ. Κι εγώ απόρησα αλλά μου είπε είναι ιδανικό για την εβδομάδα που διανύω (μόλις μπήκα στην 24). Αν και τον υπέρηχο δεν τον εμπιστεύομαι για λεπτομερειες γιατί με.εξςτασε στα επείγοντα. Το "κοντά" το θεωρώ 600-650γρ. Περισσότερο είδαμε τον πλακούντα γιατί Β επιπέδου ολοκλήρωσα μόλις πριν 1 ςβδομαδα. Απ' ότι διάβασα, από αυτή την εβδομάδα παίρνουν κατά ΜΟ 170γρ την εβδομάδα! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Κορίτσι μου υπομονή. Δε φαντάζεσαι πόσο γρήγορα περνά ο καιρός, και μόνο κοιτάζοντας πίσω θα δεις πόσος καιρός πέρασε από τη στιγμή που έμαθες ότι είσαι έγκυος. Περνά νερό ο καιρός. Και τι έμεινε;;; 

 

Δηλαδή μού προτείνεις να πάρω λίγο χώρο/χρόνο για να πάρω αποφάσεις. Νομίζω ότι είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω.... Θα δείξει... 

@ΒαλεντιναΧεσύ πώς είσαι;;

Κορίτσια το ευχαριστήθηκα όσο δεν πάει σήμερα το χιόνι!!! Αν δεν κάνω λάθος έχω να παίξω με χιόνι περίπου 8 χρόνια, από όταν ήμουν στην 2α λυκείου. Ο μικρός πρώτη φορά είδε χιόνι. Τρελαθηκαμε, πήρα και τη μικρή και πήγαμε και οι 3 να παίξουμε. Αν και μωρό η μικρή, κατάλαβε πάρα πολλά και τής άρεσε. Μόλις φάγαμε μεσημεριανό, ξανακατεβηκαμε. Δε νομίζω κι αύριο να είναι το ίδιο, γι αυτό είπαμε σήμερα να το απολαύσουμε. Ο μπέμπης έχει τρελαθεί στην κλωτσιά. Τι να σάς λέω.. Το μόνο κακό στην όλη υπόθεση είναι ότι κοιμήθηκε από τώρα ο μεγάλος και δεν πρόκειται να κοιμηθεί για βράδυ. Δεν τον αφήνω να κοιμηθεί μεσημέρι και κοιμάται νωρίς το βράδυ.

Σε άλλα νέα, αισίως να ενημερώσω ότι η εξεταστική τελείωσε εεεε. Δεν ξέρω αν πήγε καλά,δ3ν έχουν βγει ακόμη. Ένα μάθημα που δεν το περίμενα το πέρασα. Δεν είχα διαβάσει αλλά έχω μάλλον καλούς φίλους και εύνοια χαχαχαχα. Αν περάσω 2 3 ακόμα θα είναι τεράστια επιτυχία για εμένα, όχι ότι τώρα δεν είναι. Με φάγανε τα ξενύχτια αυτές τις μέρες με το. Άγχος να βγει το διάβασμα, τουλάχιστον να έχω μια ιδέα για να ξέρω από πού θα αντιγράψω τι χαχαχχχα. Ψηφίστηκαν και οι διαγραφες των φοιτητών....... Νταξει, αισίως αν περνάω 3 μαθήματα σε κάθε εξεταστική, είμαι καλά. 

Εδώ είμαι σας διαβάζω αλλά δεν έχω κάτι να πω....είμαι σχετικά καλά λίγες συσπάσεις ελεγχόμενες γύρω στις 15 την ημέρα φουλ φάρμακα και βλεπουμε που θα φτάσουμε ελπίζω μέχρι τέλους....

Συγχαρητήρια για το μάθημα εύχομαι να τα περάσεις όλα,,,,και εμείς εδώ Πιερία χιόνια αλλά φοβήθηκα να την βγάλω μην Μ κρυώσει την επόμενη φορά θα βγούμε!!!

  • Μου αρέσει 5

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Στην αυχενικη (3 Φεβρουαρίου) ήταν 419 γρ και σήμερα είπε "κοντά" στα 700γρ. Κι εγώ απόρησα αλλά μου είπε είναι ιδανικό για την εβδομάδα που διανύω (μόλις μπήκα στην 24). Αν και τον υπέρηχο δεν τον εμπιστεύομαι για λεπτομερειες γιατί με.εξςτασε στα επείγοντα. Το "κοντά" το θεωρώ 600-650γρ. Περισσότερο είδαμε τον πλακούντα γιατί Β επιπέδου ολοκλήρωσα μόλις πριν 1 ςβδομαδα. Απ' ότι διάβασα, από αυτή την εβδομάδα παίρνουν κατά ΜΟ 170γρ την εβδομάδα! 

Νταξει κι εμένα η κόρη μου τόσο ήταν και βγήκε τελικά 4,080 χαχαχα τέλεια θα έχεις μάγουλα να τσιμπαςςς

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Εδώ είμαι σας διαβάζω αλλά δεν έχω κάτι να πω....είμαι σχετικά καλά λίγες συσπάσεις ελεγχόμενες γύρω στις 15 την ημέρα φουλ φάρμακα και βλεπουμε που θα φτάσουμε ελπίζω μέχρι τέλους....

Συγχαρητήρια για το μάθημα εύχομαι να τα περάσεις όλα,,,,και εμείς εδώ Πιερία χιόνια αλλά φοβήθηκα να την βγάλω μην Μ κρυώσει την επόμενη φορά θα βγούμε!!!

Εμάς δεν είχε κρύο, σε λογικά πλαίσια θα έλεγα, ούτε φυσούσε. Νομίζω ότι τής έκανε και καλό γιατί έχει μέρες που ταλαιπωρείται με μυξουλες αλλά σήμερα ήταν καλύτερα. Είναι ο, τι πρέπει για τα παιδιά, ξεδινουν, αρκεί να μην είναι και ο καιρός χάλια και να είναι καλά ντυμένα. Αλλά να σού πω κάτι, ίσως καλύτερα που δε βγήκες, να ξεκουραζεσαι και μετά θα έχεις καιρό για τέτοια. Θεωρώ ότι χιονίζει κάθε φορά εκεί ε; εμάς εδώ είχε πάνω από 15 χρόνια να το κάνει. Ή από το '07 ή από το '04 έχει να το στρώσει εδώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Νταξει κι εμένα η κόρη μου τόσο ήταν και βγήκε τελικά 4,080 χαχαχα τέλεια θα έχεις μάγουλα να τσιμπαςςς

Εμάς δεν είχε κρύο, σε λογικά πλαίσια θα έλεγα, ούτε φυσούσε. Νομίζω ότι τής έκανε και καλό γιατί έχει μέρες που ταλαιπωρείται με μυξουλες αλλά σήμερα ήταν καλύτερα. Είναι ο, τι πρέπει για τα παιδιά, ξεδινουν, αρκεί να μην είναι και ο καιρός χάλια και να είναι καλά ντυμένα. Αλλά να σού πω κάτι, ίσως καλύτερα που δε βγήκες, να ξεκουραζεσαι και μετά θα έχεις καιρό για τέτοια. Θεωρώ ότι χιονίζει κάθε φορά εκεί ε; εμάς εδώ είχε πάνω από 15 χρόνια να το κάνει. Ή από το '07 ή από το '04 έχει να το στρώσει εδώ 

Ναι ναι το στρώνει κάθε χρόνο δεν το συζητώ......ας πάνε όλα καλά και έχουμε χρόνια για παίξιμο!!!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια κοριτσάρες! Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ένιωσα τον μπέμπη!Βασικά το περίμενα διαφορετικό το νιώσιμο. Άκουγα για φτερούρισματα, για μπουρμπουλήθρες, για πεταρίσματα και τελικά έφαγα μια κλωτσιά περιποιημένη που πετάχτηκα από το κρεβάτι. Και συνειδητοποίησα ότι τέτοιες κλωτσίτσες τις έτρωγα πολύ καιρό αλλά θεωρούσα ότι ήταν το έντερό μου! Το οποίο παρά τις όποιες προσπάθειες λειτουργεί για Νο2 ανά 3 μέρες (και το σταυρό μου κάνω!). Την Παρασκευή θα είμαι 6 μηνών (μπαίνω, κλείνω , θα διανύω-δεν ξέρω τι ρήμα να χρησιμοποιήσω). Το θέμα είναι ότι δεν έχω αγοράσει τίποτα απολύτως και αρχίζω λίγο να φρικάρω με το λοκ ντάουν. Θα δανειστώ λίκνο, κούνια, πάρκο, καρότσι. Τι άλλο χρειάζομαι;Σας φιλώ όλες πολύ, πολύ!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, BILLE είπε:

Καλημερούδια κοριτσάρες! Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ένιωσα τον μπέμπη!Βασικά το περίμενα διαφορετικό το νιώσιμο. Άκουγα για φτερούρισματα, για μπουρμπουλήθρες, για πεταρίσματα και τελικά έφαγα μια κλωτσιά περιποιημένη που πετάχτηκα από το κρεβάτι. Και συνειδητοποίησα ότι τέτοιες κλωτσίτσες τις έτρωγα πολύ καιρό αλλά θεωρούσα ότι ήταν το έντερό μου! Το οποίο παρά τις όποιες προσπάθειες λειτουργεί για Νο2 ανά 3 μέρες (και το σταυρό μου κάνω!). Την Παρασκευή θα είμαι 6 μηνών (μπαίνω, κλείνω , θα διανύω-δεν ξέρω τι ρήμα να χρησιμοποιήσω). Το θέμα είναι ότι δεν έχω αγοράσει τίποτα απολύτως και αρχίζω λίγο να φρικάρω με το λοκ ντάουν. Θα δανειστώ λίκνο, κούνια, πάρκο, καρότσι. Τι άλλο χρειάζομαι;Σας φιλώ όλες πολύ, πολύ!

Καλημέρα!!!! 

Τέλειος ο μπέμπης.... Σου την έφερε για τα καλά 

Μην αγχώνεσαι αλλά ξεκίνα τις αγορές ή να σκέφτεσαι τι δώρα θα σου κάνουν.Ενδεικτικά θα σου πω τι νομίζω εγώ. 

Καλό θα είναι να έχεις καθισματακι αυτοκινήτου αν δεν το έχεις με το καροτσι. Ίσως κουνουπιερα για κούνια και καροτσι μιας και θα είναι πολύ μωράκια καλοκαιριατικα. Σεντονακια καροτσιου-λικνου και κούνιας. Ελαφριά κουβερτούλα καλοκαιρινή. Σφαλιάρες, πανάκια, σελτεδακια για τον ακουμπάς να τον αλλάζεις ή τα πιο πικε αν τον ακουμπάς σε καναπέδες κτλ. Κάνα σεντονακι-πανακι δεν θυμάμαι πως τα λένε για να το παίρνουν αγκαλιά οι γύρω γύρω ώστε να μην ακουμπά στα ρούχα τους. Αν θηλάσει ίσως κάποια ποδια θηλασμού για να κρύβεσαι κάπως ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Δεν είχα αλλά θα πάρω τώρα γτ μου φαίνεται χρήσιμη. Ρουχαλάκια εννοείται, πάνες, μωρομαντιλα αν και στην αρχή ειδικά κυρίως τα πλένουμε με νερό, κρέμα αλλαγματος κτλ

Αυτά με πρώτη σκέψη.... Ας συμπληρώσουν τα κορίτσια και σιγά σιγά θα τα θυμηθούμε ολα

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , BILLE είπε:

Καλημερούδια κοριτσάρες! Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα ένιωσα τον μπέμπη!Βασικά το περίμενα διαφορετικό το νιώσιμο. Άκουγα για φτερούρισματα, για μπουρμπουλήθρες, για πεταρίσματα και τελικά έφαγα μια κλωτσιά περιποιημένη που πετάχτηκα από το κρεβάτι. Και συνειδητοποίησα ότι τέτοιες κλωτσίτσες τις έτρωγα πολύ καιρό αλλά θεωρούσα ότι ήταν το έντερό μου! Το οποίο παρά τις όποιες προσπάθειες λειτουργεί για Νο2 ανά 3 μέρες (και το σταυρό μου κάνω!). Την Παρασκευή θα είμαι 6 μηνών (μπαίνω, κλείνω , θα διανύω-δεν ξέρω τι ρήμα να χρησιμοποιήσω). Το θέμα είναι ότι δεν έχω αγοράσει τίποτα απολύτως και αρχίζω λίγο να φρικάρω με το λοκ ντάουν. Θα δανειστώ λίκνο, κούνια, πάρκο, καρότσι. Τι άλλο χρειάζομαι;Σας φιλώ όλες πολύ, πολύ!

Λοιπόν θα σού πω τι χρειάζεσαι από πράγματα που πολλές φορές δεν πάει το μυαλό μας να τα ξέρεις και τα παίρνεις σιγά σιγά. Οινόπνευμα, αντισηπτικό μεγάλο, γάζες, επιθέματα στήθους, θήλαστρο (ίσως και Σακουλάκια αποθήκευσης μητρικού γαλακτος), κρέμες για το σώμα και για το συγκαμμα, αφρόλουτρα, πετσετάκια για γουλιες, σεντόνια, πιπιλες, πάνες, μπιμπερό, βουρτσάκι καθαρισμού, θερμόμετρο παιδικό, αποστειρωτή, βραστήρα και αν μπορέσεις και θερμαντήρα μπιμπερό. Αυτά είναι πραγματα που αν δε μού τα έλεγαν, δεν τα ήξερα. Γιατί εγώ σκεφτόμουν τα βαριά έπιπλα, μάρσιπο, καρότσι κλπ και αγνοούσα τα υπόλοιπα. Ωστόσο μην αγχώνεσαι γιατί έχεις καιρό ακόμα. 

Πω πω βρε κορίτσι πότε πήγες στον 6ο;;τέλος θα γεννήσουμε και δε θα το καταλάβουμε χαχαχαχαχαχα 

@Μαρία1430από ρούχα τι προτείνεις; λεπτά μακρυμανικα; κοντομάνικο με ζακετουλα; 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Λοιπόν θα σού πω τι χρειάζεσαι από πράγματα που πολλές φορές δεν πάει το μυαλό μας να τα ξέρεις και τα παίρνεις σιγά σιγά. Οινόπνευμα, αντισηπτικό μεγάλο, γάζες, επιθέματα στήθους, θήλαστρο (ίσως και Σακουλάκια αποθήκευσης μητρικού γαλακτος), κρέμες για το σώμα και για το συγκαμμα, αφρόλουτρα, πετσετάκια για γουλιες, σεντόνια, πιπιλες, πάνες, μπιμπερό, βουρτσάκι καθαρισμού, θερμόμετρο παιδικό, αποστειρωτή, βραστήρα και αν μπορέσεις και θερμαντήρα μπιμπερό. Αυτά είναι πραγματα που αν δε μού τα έλεγαν, δεν τα ήξερα. Γιατί εγώ σκεφτόμουν τα βαριά έπιπλα, μάρσιπο, καρότσι κλπ και αγνοούσα τα υπόλοιπα. Ωστόσο μην αγχώνεσαι γιατί έχεις καιρό ακόμα. 

Πω πω βρε κορίτσι πότε πήγες στον 6ο;;τέλος θα γεννήσουμε και δε θα το καταλάβουμε χαχαχαχαχαχα 

@Μαρία1430από ρούχα τι προτείνεις; λεπτά μακρυμανικα; κοντομάνικο με ζακετουλα; 

Σωστα κι αυτά που έγραψες... Αποστειρωτη βραστήρα και θερμαντήρα αν η γυναίκα είναι σπίτι και θηλάζει αποκλειστικά ίσως να μην χρειαστει. Εγώ τα χρησιμοποίησα πολύ. Όπως και τα επιθέματα στήθους και τα σακουλάκια γάλακτος και το θήλαστρο. Γύρισα αμέσως στη δουλειά για αυτό κυρίως. 

Εγώ μένω σε νησί και θα γεννήσω σίγουρα Μάιο οπότε για τον πρώτο μήνα πήρα ολόσωμα λεπτά που μπαίνει και το πόδι μέσα φορμακια και μετά καλοκαιρινά. Ζακέτα οπωσδήποτε χρειάζεται και τα βράδια του καλοκαιριού σε πολλά σημεία του νησιού μας. Τώρα σκέφτομαι και κάνα ρουχαλάκι εποχιακό γτ μια βόλτα θα τη βγούμε δεν γίνεται να είμαστε μόνο με φορμακια. Δεν ξέρω όμως τι άλλο. Προβληματιζομαι πολύ. Εσύ τι λες; 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία1430 είπε:

Σωστα κι αυτά που έγραψες... Αποστειρωτη βραστήρα και θερμαντήρα αν η γυναίκα είναι σπίτι και θηλάζει αποκλειστικά ίσως να μην χρειαστει. Εγώ τα χρησιμοποίησα πολύ. Όπως και τα επιθέματα στήθους και τα σακουλάκια γάλακτος και το θήλαστρο. Γύρισα αμέσως στη δουλειά για αυτό κυρίως. 

Εγώ μένω σε νησί και θα γεννήσω σίγουρα Μάιο οπότε για τον πρώτο μήνα πήρα ολόσωμα λεπτά που μπαίνει και το πόδι μέσα φορμακια και μετά καλοκαιρινά. Ζακέτα οπωσδήποτε χρειάζεται και τα βράδια του καλοκαιριού σε πολλά σημεία του νησιού μας. Τώρα σκέφτομαι και κάνα ρουχαλάκι εποχιακό γτ μια βόλτα θα τη βγούμε δεν γίνεται να είμαστε μόνο με φορμακια. Δεν ξέρω όμως τι άλλο. Προβληματιζομαι πολύ. Εσύ τι λες; 

Δεν ξέρω ρε συ... Τα παιδιά μου εμένα είναι φθινόπωρο και χειμώνα και δεν έχω ούτε στον περίγυρο καλοκαιρινα μωρά.. 

Θεωρώ ότι καλό είναι να υπάρχει αποστειρωτής. Μπορεί να χρειαστεί να δώσει μπιμπερό από γάλα που θα έχει κάνει άντληση, αν τυχόν έχει κάποια υπερπαραγωγή. Ο θερμαντήρας μόνο δεν είναι και 100% απαραίτητος απλά είναι βολικός. 

Ααα και συμβουλή, όσες πάρετε μπιμπερό μην πάρετε τα γυάλινα της μάρκας του τζάμπο γιατί σπάνε πανεύκολα. Εμένα μού έσπασε στο θερμαντήρα από αλλαγή θερμοκρασίας. Αλλιώς όλα τα υπόλοιπα προϊόντα που έχει είναι πολύ καλά δεν. Εχω κανένα παράπονο. 

Λοιπόν σήμερα μαγείρεψα, έκανα σκούπισμα, σφουγγαρισμα, ξεσκόνισμα και έχω ρεπό και δεν έχω και διάβασμα. Καιιιιι βαριέμαι απίστευτα πολύ.

Βασικά θα μπορουσα να κάτσω να τακτοποιήσω τα παιχνίδια των παιδιών ή να τακτοποιήσω χαζοπραγματακια αλλά να σάς πω την αλήθεια δεν έχω καθόόόλου όρεξη, θέλω μόνο να κοιμηθώ.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δεν ξέρω ρε συ... Τα παιδιά μου εμένα είναι φθινόπωρο και χειμώνα και δεν έχω ούτε στον περίγυρο καλοκαιρινα μωρά.. 

Θεωρώ ότι καλό είναι να υπάρχει αποστειρωτής. Μπορεί να χρειαστεί να δώσει μπιμπερό από γάλα που θα έχει κάνει άντληση, αν τυχόν έχει κάποια υπερπαραγωγή. Ο θερμαντήρας μόνο δεν είναι και 100% απαραίτητος απλά είναι βολικός. 

Ααα και συμβουλή, όσες πάρετε μπιμπερό μην πάρετε τα γυάλινα της μάρκας του τζάμπο γιατί σπάνε πανεύκολα. Εμένα μού έσπασε στο θερμαντήρα από αλλαγή θερμοκρασίας. Αλλιώς όλα τα υπόλοιπα προϊόντα που έχει είναι πολύ καλά δεν. Εχω κανένα παράπονο. 

Λοιπόν σήμερα μαγείρεψα, έκανα σκούπισμα, σφουγγαρισμα, ξεσκόνισμα και έχω ρεπό και δεν έχω και διάβασμα. Καιιιιι βαριέμαι απίστευτα πολύ.

Βασικά θα μπορουσα να κάτσω να τακτοποιήσω τα παιχνίδια των παιδιών ή να τακτοποιήσω χαζοπραγματακια αλλά να σάς πω την αλήθεια δεν έχω καθόόόλου όρεξη, θέλω μόνο να κοιμηθώ.... 

Για αυτό είπα ίσως να μην χρειαστει... 

Εγώ από μπιμπερό δεν πήρα ποτέ γυάλινα πήρα τα Avent που είναι από νεογέννητα με θηλες συμβατές κατά κάποιο τρόπο με το θηλασμό κι αυτά χρησιμοποιούμε ακόμα γτ στο ποτήρι δεν πίνει παίζει. 

Σε καθαρό και μαζεμένο σπίτι άραξε και απόλαυσε το. Εμείς μόλις φάγαμε και έχω το πολύ μια ώρα για μένα γτ θα σηκωθεί ο ταρζανακος μου. Κι έχω κι ένα σκασμό δουλειές στο σπίτι 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Μαρία1430 είπε:

Για αυτό είπα ίσως να μην χρειαστει... 

Εγώ από μπιμπερό δεν πήρα ποτέ γυάλινα πήρα τα Avent που είναι από νεογέννητα με θηλες συμβατές κατά κάποιο τρόπο με το θηλασμό κι αυτά χρησιμοποιούμε ακόμα γτ στο ποτήρι δεν πίνει παίζει. 

Σε καθαρό και μαζεμένο σπίτι άραξε και απόλαυσε το. Εμείς μόλις φάγαμε και έχω το πολύ μια ώρα για μένα γτ θα σηκωθεί ο ταρζανακος μου. Κι έχω κι ένα σκασμό δουλειές στο σπίτι 

Καθαρό ναι, μαζεμένο δε θα το έλεγα γιατί υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ παιχνίδια.  Ζωή να έχουν ρε παιδί μου,πάνω που μαζεύω το δωμάτιο, σκορπίζουν το σαλόνι, μαζεύω το σαλόνι, σκορπίζουν το δωμάτιο. Το σαλόνι έχει ένα χαλί στο χολ μοκέτα και το έχουν κάνει παιδότοπο. Μια μέρα τα μάζεψα οοοοοοοοοοοολα και τα πήγα στο δωμάτιοκαι μαντέψτε, δε χωρούσα ούτε να περάσω.  Έχω κάνει 2 φορές εκκαθάριση να πετάξω χαλασμένα παιχνίδια και πάλι είμαστε γεμάτοι. Χρειάζομαι πολλά καλάθια για να τα μαζέψω όλα αυτά.  Εδώ και 2 χρόνια εν τω μεταξύ, ο πατερας τους, φτιάχνει το 3ο δωμάτιο που έχουμε... σαν αποθήκη είναι....... ανυπομονώ να τελειώσει να πάω μερικά παιχνίδια κι εκεί γιατί δε γίνεται....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! 

Λέτε να αρχίσω κι εγώ να αγοράζω? Κορίτσια δεν ξέρω, πείτε με κινδυνολόγο, πείτε με απαισιόδοξη, μέσα μου λέω ακόμη "ποτέ δεν ξέρεις"και ότι ίσως μη χρειαστούν. Παράνοια το ξέρω αλλά αυτό σκέφτομαι.

Θα πάρω θήλαστρο διπλό για να ρυθμίσω και παραγωγή, πανάκια για τις γουλίτσες, καλοκαιρινό υπνόσακο, μάρσιπο, θα ήθελα να πάρω και εκείνα τα ρηλάξ που κουνιούνται μόνα τους. Κορμάκια, μωρομάντηλα, νυχοκόπτη, παιχνιδάκια για νεογέννητα. Σελτεδάκια, αυτό που μπαίνει γύρω γύρω από την κούνια. κουβερτούλα.

Πρέπει να πάρω αρκετά γιατί τα είχα δανείσει στην αδερφή του άντρα μου και αυτή μετά τα έδωσε..:angry: 

Έχει καμία σκυλί? έχω μια σκυλίτσα πάρα πολύ ήσυχη, λέτε να βγάλει ζήλια και επιθετικότητα? Μέχρι τώρα όλα καλά με τον μεγάλο, αλλά δεν ξέρω με το βρέφος πώς θα το πάρει.

@ΧρυσαΜ τι ωραία εικόνα! γεμάτο παιχνίδια, παιδικές φωνούλες και γέλια του σπίτι σου:wub:!

  • Μου αρέσει 3

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω αυτό. Φοβάμαι να παρω μέχρι και κάλτσακι μην και το γρουσουζεψω. Μας έδωσε βέβαια ο αδερφός μου και η νυφη προχτές θήλαστρο, αποστειρωτή, θερμαντήρα, πάρκο, κρεβατάκι, πάντα, ενδοεπικοινωνια, μομπιλε για το κρεβατάκι,μπανιερο κι άλλα πραγματάκια και περιμένουν να επιβεβαιωθεί το φύλο να ξεδιαλεξουν και μερικα ρουχαλάκια γιατί έχουν κι από τα 2. Τα υπόλοιπα θα τα ψωνίσουμε σιγά σιγά.. Λέω από το Μάρτιο και μετά... Φυσικά αν ανοίξουν τα μαγαζιά ακόμα καλύτερα. Ευτυχώς όμως πριν κλείσουν ρίξαμε έστω μια ματιά στα καρότσια που μας ενδιαφέρουν. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου φοβόμουν πιο πολύ να πω την αλήθεια. Τώρα είμαι κάπως πιο ησυχη. Άρχισα να ψωνίζω εδώ και 2 εβδομάδες που έκανα τη Β επιπέδου. Έτσι κι αλλιώς πλησιάζουμε στο μαξιλαράκι ασφαλείας όπου και να γεννηθουν είναι βιώσιμα μωρά. Επίσης εμείς δεν έχουμε μαγαζιά εδώ οπότε για να δω από κοντά οτιδήποτε πρέπει να πετύχω ανοιχτά μαγαζιά όταν πηγαίνω στο γιατρό στην Αθήνα. Φτιάξαμε και το έξτρα δωμάτιο φέτος οπότε διαμορφώνω το παιδικό και για τα 2 παιδιά. 

Επίσης νέες μανουλες από τον όγδοο βαραινουμε συνήθως και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα είναι να απολαύσουμε τα ψώνια κτλ. Γνώμη μου πάντα και με τα δεδομένα τα δικά μου που ζω μακριά σε νησί που θα ξεκινάει και η σεζον

Just now, jellyfishch είπε:

καλησπέρα! 

Λέτε να αρχίσω κι εγώ να αγοράζω? Κορίτσια δεν ξέρω, πείτε με κινδυνολόγο, πείτε με απαισιόδοξη, μέσα μου λέω ακόμη "ποτέ δεν ξέρεις"και ότι ίσως μη χρειαστούν. Παράνοια το ξέρω αλλά αυτό σκέφτομαι.

Θα πάρω θήλαστρο διπλό για να ρυθμίσω και παραγωγή, πανάκια για τις γουλίτσες, καλοκαιρινό υπνόσακο, μάρσιπο, θα ήθελα να πάρω και εκείνα τα ρηλάξ που κουνιούνται μόνα τους. Κορμάκια, μωρομάντηλα, νυχοκόπτη, παιχνιδάκια για νεογέννητα. Σελτεδάκια, αυτό που μπαίνει γύρω γύρω από την κούνια. κουβερτούλα.

Πρέπει να πάρω αρκετά γιατί τα είχα δανείσει στην αδερφή του άντρα μου και αυτή μετά τα έδωσε..:angry: 

Έχει καμία σκυλί? έχω μια σκυλίτσα πάρα πολύ ήσυχη, λέτε να βγάλει ζήλια και επιθετικότητα? Μέχρι τώρα όλα καλά με τον μεγάλο, αλλά δεν ξέρω με το βρέφος πώς θα το πάρει.

@ΧρυσαΜ τι ωραία εικόνα! γεμάτο παιχνίδια, παιδικές φωνούλες και γέλια του σπίτι σου:wub:!

Διπλό θήλαστρο για να ρυθμίσεις την παραγωγη... Τι εννοείς;

Καλά η κουνιαδα σου δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να κάνεις άλλο παιδάκι; δεν έχω δώσει τπτ ούτε πρόκειται μέχρι να δω και με το έμβρυο που έχω στην κατάψυξη αν θα πιάσει. Μόνο πράγματα που τα έχω σε πολύ μεγάλες ποσότητες λόγω δωρων

  • Μου αρέσει 3

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

καλησπέρα! 

Λέτε να αρχίσω κι εγώ να αγοράζω? Κορίτσια δεν ξέρω, πείτε με κινδυνολόγο, πείτε με απαισιόδοξη, μέσα μου λέω ακόμη "ποτέ δεν ξέρεις"και ότι ίσως μη χρειαστούν. Παράνοια το ξέρω αλλά αυτό σκέφτομαι.

Θα πάρω θήλαστρο διπλό για να ρυθμίσω και παραγωγή, πανάκια για τις γουλίτσες, καλοκαιρινό υπνόσακο, μάρσιπο, θα ήθελα να πάρω και εκείνα τα ρηλάξ που κουνιούνται μόνα τους. Κορμάκια, μωρομάντηλα, νυχοκόπτη, παιχνιδάκια για νεογέννητα. Σελτεδάκια, αυτό που μπαίνει γύρω γύρω από την κούνια. κουβερτούλα.

Πρέπει να πάρω αρκετά γιατί τα είχα δανείσει στην αδερφή του άντρα μου και αυτή μετά τα έδωσε..:angry: 

Έχει καμία σκυλί? έχω μια σκυλίτσα πάρα πολύ ήσυχη, λέτε να βγάλει ζήλια και επιθετικότητα? Μέχρι τώρα όλα καλά με τον μεγάλο, αλλά δεν ξέρω με το βρέφος πώς θα το πάρει.

@ΧρυσαΜ τι ωραία εικόνα! γεμάτο παιχνίδια, παιδικές φωνούλες και γέλια του σπίτι σου:wub:!

Καταλαβαινω απολυτα τι λες για τους φόβους, αλλά βρε αγάπη μου με αυτή τη λογική μέχρι το τέλος κάτι μπορεί να στραβώσει. Αν είναι να μην πάει κάτι καλά μπορεί να στραβώσει και τελευταία στιγμή. Εσύ πας βάσει πιθανοτήτων, οπότε σιγά σιγά θα αρχίσεις να ετοιμάζεσαι, εκτός αν προτιμάς να μαζέψεις το μπάτζετ και να τα αγοράσεις όλα μαζεμένα κάνα 2 εβδομάδες πριν. 

Για το σκυλί μήπως θα έπρεπε να συμβουλευτεις εκπαιδευτεί αν τυχόν το δεις να σού βγάζει περίεργη συμπεριφορά; 

Just now, Μαρία1430 είπε:

Στο γιο μου φοβόμουν πιο πολύ να πω την αλήθεια. Τώρα είμαι κάπως πιο ησυχη. Άρχισα να ψωνίζω εδώ και 2 εβδομάδες που έκανα τη Β επιπέδου. Έτσι κι αλλιώς πλησιάζουμε στο μαξιλαράκι ασφαλείας όπου και να γεννηθουν είναι βιώσιμα μωρά. Επίσης εμείς δεν έχουμε μαγαζιά εδώ οπότε για να δω από κοντά οτιδήποτε πρέπει να πετύχω ανοιχτά μαγαζιά όταν πηγαίνω στο γιατρό στην Αθήνα. Φτιάξαμε και το έξτρα δωμάτιο φέτος οπότε διαμορφώνω το παιδικό και για τα 2 παιδιά. 

Επίσης νέες μανουλες από τον όγδοο βαραινουμε συνήθως και δεν ξέρω πόσο εύκολα θα είναι να απολαύσουμε τα ψώνια κτλ. Γνώμη μου πάντα και με τα δεδομένα τα δικά μου που ζω μακριά σε νησί που θα ξεκινάει και η σεζον

Διπλό θήλαστρο για να ρυθμίσεις την παραγωγη... Τι εννοείς;

Καλά η κουνιαδα σου δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να κάνεις άλλο παιδάκι; δεν έχω δώσει τπτ ούτε πρόκειται μέχρι να δω και με το έμβρυο που έχω στην κατάψυξη αν θα πιάσει. Μόνο πράγματα που τα έχω σε πολύ μεγάλες ποσότητες λόγω δωρων

Εγώ έδινα τα δικά μου από το πρώτο παιδί. Ένιωθα στεναχώρια να κρατώ πράγματα που δεν ξέρω καν αν θα χρησιμοποιήσω ποτέ ξανά γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Του γιου μου δεν είχα βρει να τα δώσω όλα όμως οπότε έχω κρατημένα. Ηθελα να τα πάω σε ίδρυμα αλλά μού τα είχε ζητήσει μια ξαδέρφη μου να τα κρατήσω για οποτε κάνει μωρό. Εν τέλει όταν έκανε μωρό πήρε δικά της γιατί γέννησε άλλη εποχή. Μετά ήθελα να τα δώσω σε μια φίλη φίλης. Αλλά μού λέει η φίλη να τα κρατήσω για όταν κάνει εκείνη μωρό, οπότε έμειναν. Τελικά γενναμε μαζί το καλοκαίρι. Της κόρης μου βρήκα και τα ξεφορτωθηκα νωρίς.. 

ΟΜΩΣ εγώ έδωσα δικά μου πράγματα. Ο, τι μού είχαν δώσει, το επέστρεψα. Αλλά γενικά δεν παίρνω από αλλους γιατί όλα μπορεί να χαλάσουν και είναι κάποιοι που στα δίνουν και σού λένε θέλω να μού τα δώσεις αυτούσια πίσω. Προσωπικά νιώθω άσχημα με αυτό γιατί τα ρούχα μπορεί να φθαρουν, τα αναλώσιμα να χαλάσουν και δε μπορώ να έχω κι αυτό το άγχος, προτιμώ να έχω δικά μου κι αν χαλάσουν χάλασαν. Αυτά που δίνω εγώ, δεν τα ζητάω ποτέ πίσω και πραγματικά το μόνο που λέω είναι να τα ευχαριστηθεις κι αν χαλάσουν χαλάλι σας. 

Εκείνη έπρεπε να σε ρωτήσει πριν τα δώσει.

Για θήλαστρο σκέφτομαι αυτή τη φορά μήπως νοικιάσω νοσοκομειακό

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...