Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Πριν γνωρίσω το σύζυγό μου είχα σχέση έξι χρόνια με έναν μουσικό. Έφευγε σεζόν σε νησί, είχε φίλες γυναίκες, δούλευε νύχτα και μετά πήγαινε στον αδερφό του ή σε φίλους "για να χαλαρώσει". Το ένστικτο μου τσίριζε ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά ήμουν ερωτευμένη, και δεν είχα ανακαλύψει κάτι χειροπιαστό. Δε μου φανερώθηκε ποτέ τίποτα. Ούτε κάποιο μήνυμα, ούτε κάποιο τηλέφωνο, ούτε κάποια κίνηση όταν βγαίναμε ή όταν δούλευε και πήγαινα να τον δω.

Τελικά δεν άντεξα τον τρόπο ζωής του και τη συνεχή λεκτική, ψυχολογική και συναισθηματική κακοποίηση που βίωνα (θεωρούσε ότι ήταν "ο ευεργέτης μου" όπως έλεγε) και χωρίσαμε με δική μου πρώτοβουλία. Μετά από έξι μήνες παντρεύτηκε και αυτή τη στιγμή είναι χαρούμενος οικογενειάρχης με δύο παιδιά. 

Συμπέρασμα: λύνεις το οποίο θέμα άμεσα , στη ρίζα του και όσο νωριτερα γινεται. Καμιά υπομονή και καμιά υποχώρηση σε θέματα εμπιστοσύνης και σεβασμού.

  • Μου αρέσει 8

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!! Πολύ ωραία τα λέτε φίλες μου. Θέλω να πω κι εγώ πολλά αλλά κρατάω την μπαταρία μου όσο μπορώ γτ είμαστε σχεδόν 20 ώρες χωρίς ρεύμα. Σας φιλώ συνεχίστε να στηρίζετε τη @ΧρυσαΜ και μόλις μπορέσω θα ξαναμπω

  • Μου αρέσει 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

κορίτσια τι ξέρετε για τον τόνο; μπορούμε να φάμε ή όχι καλύτερα;

Μπορείς να τρως αλλά όχι πολύ συχνά μια φορά την εβδομάδα μια χαρά είναι. 

Εγω τρελαίνομαι για τονοσαλατα!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Μπορείς να τρως αλλά όχι πολύ συχνά μια φορά την εβδομάδα μια χαρά είναι. 

Εγω τρελαίνομαι για τονοσαλατα!!!

Έχω απίστευτη λιγούρα για τόνο . Τέλεια η τονοσαλατα. Εγώ τον βάζω και σκέτο πάνω σε σπαγγέτι με ελαιόλαδο.

Ευχαριστώ!!!

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, linaa είπε:

Κοιτα αν θες να φυγεις κ πραγματικα πνιγεσε απο ολο αυτο εστω κ για ενα διαστημα απτην στιγμη που υπαρχουν παιδια ειναι υποχρεωμενος να βρει κ αυτος μια λυση πχ να σου βρει ενα αλλο σπιτι ή να φυγει αυτος απτο σπιτι. Ετσι κ αλλιως απτην στιγμη που υπαρχουν παιδια κ να ειχες να πας καπου δεν θα μπορουσες να σερνεις κ τα παιδια αλλου πρεπει να ειναι μια αποφαση απο κοινου. Το λες στον αλλο κ βρισκετε μια λυση δεν εισαι φυλακισμενη ουτε εξαρτασε απο του αλλου το κεφι. Του λες του αλλου ξερεις το εχεις παρακανει κ δεν μπορω παρε τον χρονο σου κ σκεψου. 

Δε μπορεί να μού βρει εκείνος πού να πάω. Και ούτε θέλω να φύγει εκείνος. Θέλω να φύγω εγώ γιατί σε αυτό το σπίτι ή κάθε σπιθαμή μού τον θυμίζει. Μού θυμίζει και τα καλά του και τα κακά του. Δεν αντέχω άλλο, χθες το βράδυ έκανα το μαλακά, άφησα τα πάντα στην άκρη για να τα ξαναβρούμε και σήμερα κατέληξα στο ότι δεν έπρεπε να το κάνω γιατί εκείνος δεν προσπαθεί καν. Όλο αυτό ήρθε κι έδεσε με ένα σημερινό θέμα που προέκυψε. Θέλω απλά να εξαφανιστώ από τη ζωή του, να μην ξανακούσει ποτέ ξανά για εμένα μπας και εκτιμήσει κάποια πράγματα. Ή ίσως να είναι καλύτερο για όλους μας, να μην υπάρχω καθόλου στη ζωή του ποτέ ξανά 

πρίν από 33 λεπτά , HopeMe είπε:

Πώς είστε κορίτσια; @ΧρυσαΜ τι νέα; Σου απάντησε στο μήνυμα; Ξαναμιλήσες με το σύζυγό; Κατάφερες να ηρεμισεις;

Δε μού απάντησε. Δε μπορώ να ηρεμήσω πλέον. Κάθε μέρα ανακαλύπτω λόγους να φύγω. Είναι πράγματα που κάποτε έκλεινα τα μάτια αλλά δεν αντέχω άλλο πνίγομαι

Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραία βρε κορίτσια! Κι εγώ λιγουρευομαι τόνο και κάθε φορά ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αν κάνει!

Πήγαμε κι εμείς γιατρό σήμερα! 340 ολόκληρα γραμμάρια το μωρό μας! Το έβγαλαν κάτι φώτο στον 3d υπέρηχο τέλειες! Έπαιρνε και πόζες το άτιμο!!! 

@ΧρυσαΜ πρέπει να είναι πολύ δύσκολη όλη αυτή η κατάσταση... Τα κορίτσια τις προηγούμενες ημέρες νομίζω σε συμβούλευσαν σωστά ότι πρέπει να εκτιμάς και να σεβεσαι πάνω από όλα τον εαυτό σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα από όλες μας τι περνάς. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, να τα βάλεις σε μια σειρά και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για τα παιδιά σου κι εσένα. Εύχομαι σύντομα να βρεις την λύση και την λύτρωση που ψάχνεις ώστε να έχεις ηρεμία στη ζωή σου και να υποδεχτείς το μωράκι σου! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κική_ είπε:

Αχ ωραία βρε κορίτσια! Κι εγώ λιγουρευομαι τόνο και κάθε φορά ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αν κάνει!

Πήγαμε κι εμείς γιατρό σήμερα! 340 ολόκληρα γραμμάρια το μωρό μας! Το έβγαλαν κάτι φώτο στον 3d υπέρηχο τέλειες! Έπαιρνε και πόζες το άτιμο!!! 

@ΧρυσαΜ πρέπει να είναι πολύ δύσκολη όλη αυτή η κατάσταση... Τα κορίτσια τις προηγούμενες ημέρες νομίζω σε συμβούλευσαν σωστά ότι πρέπει να εκτιμάς και να σεβεσαι πάνω από όλα τον εαυτό σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα από όλες μας τι περνάς. Προσπάθησε να ηρεμήσεις, να τα βάλεις σε μια σειρά και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για τα παιδιά σου κι εσένα. Εύχομαι σύντομα να βρεις την λύση και την λύτρωση που ψάχνεις ώστε να έχεις ηρεμία στη ζωή σου και να υποδεχτείς το μωράκι σου! 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όλες σας δηλαδή σάς ευχαριστώ. Σάς έχω βάλει κι εσάς να ασχολείστε με τα θέματά μού...

Θέλω να φύγω αλλά νιώθω ότι δε μπορώ, είναι πολύ χειριστικος και φοβάμαι ότι δε θα καταλάβει τίποτα,  δε θα προσπαθήσει καν να καταλαβει , απλά θα το λήξει και θα παρουσιάζομαι εγώ η φταίχτρα. Εγώ δε θέλω να χωρίσουμε, να με νοιαστεί θέλω, τουλάχιστον με διαφορετικό τρόπο σε σχέση με τώρα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δε μπορεί να μού βρει εκείνος πού να πάω. Και ούτε θέλω να φύγει εκείνος. Θέλω να φύγω εγώ γιατί σε αυτό το σπίτι ή κάθε σπιθαμή μού τον θυμίζει. Μού θυμίζει και τα καλά του και τα κακά του. Δεν αντέχω άλλο, χθες το βράδυ έκανα το μαλακά, άφησα τα πάντα στην άκρη για να τα ξαναβρούμε και σήμερα κατέληξα στο ότι δεν έπρεπε να το κάνω γιατί εκείνος δεν προσπαθεί καν. Όλο αυτό ήρθε κι έδεσε με ένα σημερινό θέμα που προέκυψε. Θέλω απλά να εξαφανιστώ από τη ζωή του, να μην ξανακούσει ποτέ ξανά για εμένα μπας και εκτιμήσει κάποια πράγματα. Ή ίσως να είναι καλύτερο για όλους μας, να μην υπάρχω καθόλου στη ζωή του ποτέ ξανά 

Δε μού απάντησε. Δε μπορώ να ηρεμήσω πλέον. Κάθε μέρα ανακαλύπτω λόγους να φύγω. Είναι πράγματα που κάποτε έκλεινα τα μάτια αλλά δεν αντέχω άλλο πνίγομαι

Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις. Δυστυχως με τα παιδια ολα περιπλεκονται κ τετοιες λυσεις δεν ειναι εφικτες . Να τα βρητε χωρις να μιλησετε δυσκολο γιατι κ οι δυο κρυβετε τα συναισθηματα σας . 

Να ξερεις παντως λυση δεν ειναι να βασανιζεσε εσυ. Εισαι μικρη κοπελα το μελλον ειναι μπροστα σου η ζωη ειναι μια κ μοναδικη δεν αξιζει να την σπαταλαμε σε αδιεξοδα. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, jellyfishch said:

κορίτσια τι ξέρετε για τον τόνο; μπορούμε να φάμε ή όχι καλύτερα;

Έχω ένα πολύ ωραίο βιβλίο που διαβάζω και καταρρίπτει πολλούς από τους μύθους γύρω από την εγκυμοσύνη. Καλο είναι να διαλέγουμε ψάρια υψηλά σε Ω3 αλλά χαμηλά σε υδράργυρο. Αυτά είναι σίγουρα ο σολομός και οι σαρδέλες. Από τα υπόλοιπα δεν έγινε κάτι να τα τρώμε αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες, συχνότητα και να είναι όσο πιο μικρά γίνεται. Όσο πιο μεγάλο το ψάρι τόσο πιο μεγάλη η ποσότητα σε υδράργυρο. Αυτά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Όλες σας δηλαδή σάς ευχαριστώ. Σάς έχω βάλει κι εσάς να ασχολείστε με τα θέματά μού...

Θέλω να φύγω αλλά νιώθω ότι δε μπορώ, είναι πολύ χειριστικος και φοβάμαι ότι δε θα καταλάβει τίποτα,  δε θα προσπαθήσει καν να καταλαβει , απλά θα το λήξει και θα παρουσιάζομαι εγώ η φταίχτρα. Εγώ δε θέλω να χωρίσουμε, να με νοιαστεί θέλω, τουλάχιστον με διαφορετικό τρόπο σε σχέση με τώρα 

Χρυσά μου ποσο χρονων εισαι? Δεν θυμάμαι αν το ειχαμε πει! 

Και μια αδιάκριτη ερώτηση! Τι εννοείς δεν έχεις πουθενα να πας? Καποια φίλη κατι? Χειριστικός στο τι είναι κορίτσι μου? Εξαρτάσαι και οικονομικά από αυτόν? Συγγνώμη για τις ερωτήσεις και δεν είσαι υποχρέωμενη να απαντήσεις. Ρωτάω μόνο και μόνο για να δουμε αν μπορουμε να τα λυνουμε ένα ένα τα προβληματα ώστε να γίνει η ζωή σου πιο ευκολη. Πρέπει κοπέλα μου γλυκειά να είσαι χαρουμενη...

Εγώ με τα δικά μου ψυχολογικά ξέρεις τι συνειδητοποίησα??? Όταν ο άντρας μου μου έκανε για 3η φορά πρόταση γάμου με ρωτησε να του πω ποτε θυμάμαι μια ομορφη στιγμή? Και ξέρεις τι του απάντησα? Μια που ήμουν στα 16 μου χρόνια! Και την ερώτηση μου την έκανε πριν 1.5 χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι εγώ για 13 χρόνια ήμουν εγκλωβισμένη σε έναν εφιάλτη... 13 χρόνια δεν είχα ζωή και 13 χρόνια τα έχασα και δεν γυρνάνε πισω!!! Φυσικά άλλο το δικό μου προβλημα (προσωπικό Ψυχολογικό) και άλλο το δικό σου... Αλλά εκεί που θέλω να κατάληξω είναι ότι η ζωή περναει κοπέλα μου... Και είναι απαίσιο να νιώθεις οτι εχασες χρόνια από την ζωή σου... Ο χρόνος δυστυχώς δεν γυρνάει πισω... 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Χρυσά μου ποσο χρονων εισαι? Δεν θυμάμαι αν το ειχαμε πει! 

Και μια αδιάκριτη ερώτηση! Τι εννοείς δεν έχεις πουθενα να πας? Καποια φίλη κατι? Χειριστικός στο τι είναι κορίτσι μου? Εξαρτάσαι και οικονομικά από αυτόν? Συγγνώμη για τις ερωτήσεις και δεν είσαι υποχρέωμενη να απαντήσεις. Ρωτάω μόνο και μόνο για να δουμε αν μπορουμε να τα λυνουμε ένα ένα τα προβληματα ώστε να γίνει η ζωή σου πιο ευκολη. Πρέπει κοπέλα μου γλυκειά να είσαι χαρουμενη...

Εγώ με τα δικά μου ψυχολογικά ξέρεις τι συνειδητοποίησα??? Όταν ο άντρας μου μου έκανε για 3η φορά πρόταση γάμου με ρωτησε να του πω ποτε θυμάμαι μια ομορφη στιγμή? Και ξέρεις τι του απάντησα? Μια που ήμουν στα 16 μου χρόνια! Και την ερώτηση μου την έκανε πριν 1.5 χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι εγώ για 13 χρόνια ήμουν εγκλωβισμένη σε έναν εφιάλτη... 13 χρόνια δεν είχα ζωή και 13 χρόνια τα έχασα και δεν γυρνάνε πισω!!! Φυσικά άλλο το δικό μου προβλημα (προσωπικό Ψυχολογικό) και άλλο το δικό σου... Αλλά εκεί που θέλω να κατάληξω είναι ότι η ζωή περναει κοπέλα μου... Και είναι απαίσιο να νιώθεις οτι εχασες χρόνια από την ζωή σου... Ο χρόνος δυστυχώς δεν γυρνάει πισω... 

Λοιπόν είμαι στα 25. Τα άλλα που με ρωτάς, είναι απαντημενα ερωτήματα προς εμένα. Δεν υπάρχει τρυπακι. Περνάει η ζωή. Το ξέρω. Αλλά εγώ δε θέλω να την περάσω με άλλον, θα ήθελα να την περάσω μαζί του. Αλλά δε μού δείχνει ότι θέλουμε τα ίδια. Κάτσαμε, μιλήσαμε, ξαναμιλήσαμε, δεν καταλαβαινομαστε...

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα μου αν μου επιτρέπεις νομίζω ότι αγαπιεστε αλλά πρέπει να βρεθούν ισορροπίες στη σχέση... Μάλλον θα πρέπει να επιβαλλεις κάποια πράγματα, τον τρόπο που θα πρέπει να γίνονται για να είστε ευτυχισμένοι μαζί. 

Εσύ θα πρέπει να το ρυθμίσεις αυτό. Να είσαι σταθερή στα θέλω σου και να είσαι σαφής όταν ζητάς τι θέλεις, τι σου αρέσει και τι δέχεσαι. Να του δείξεις ότι εννοείς αυτό που λες και δεν είσαι διατεθειμένη να ζήσεις με ημίμετρα.

  • Μου αρέσει 2

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Χρύσα μου αν μου επιτρέπεις νομίζω ότι αγαπιεστε αλλά πρέπει να βρεθούν ισορροπίες στη σχέση... Μάλλον θα πρέπει να επιβαλλεις κάποια πράγματα, τον τρόπο που θα πρέπει να γίνονται για να είστε ευτυχισμένοι μαζί. 

Εσύ θα πρέπει να το ρυθμίσεις αυτό. Να είσαι σταθερή στα θέλω σου και να είσαι σαφής όταν ζητάς τι θέλεις, τι σου αρέσει και τι δέχεσαι. Να του δείξεις ότι εννοείς αυτό που λες και δεν είσαι διατεθειμένη να ζήσεις με ημίμετρα.

Είχαμε μια συζήτηση που με προβλημάτισε πολύ....

Εκεί που κατέληξα είναι ότι δε γίνεται να είμαστε μαζί. Όσο και να τον θέλω δε γίνεται. Γιατί δεν καταλαβαινομαστε... Εκείνος αρνείται να δώσει κάτι παραπάνω, εγώ θεωρώ ότι δε δίνει τίποτα. Δε βγάζει νόημα. Εκείνος θεωρεί ότι είμαι αχάριστη κι εγώ ότι είναι αδιάφορος. Τέλος πάντων, δε χωράνε λόγια, δε χωράνε σχόλια. Δε μπορώ να σάς μεταφέρω τι ειπώθηκε γιατί θα γράφω μέχρι αύριο. Το νόημα είναι αυτό, ότι δε γίνεται να είμαστε μαζί 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...