Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, vikib είπε:

      εχεις παιδακι;

      ηταν οι μοναδικες εγκυμοσυνες σου;καιρος προσπαθειων;

      κ η αλλη ετσι τοσο νωρις ηταν;ειχες κανει υπερηχο;

      ενδοκρινολογο μπορεις να πας,κ αιματολογο-ανοσολογο

      κ καποιες βασικες εξετασεις ο συζυγος

      για βιοχημικη μπορει να ειναι κ θεμα προγεστερονης μηπως ειχες ελεγξει;η στη μητρα αλλα πιστευω θα σου ειχε πει κτ ο γιατρος

      Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

1 hour ago, phal είπε:

Καλημερα κορίτσια, κι εγώ σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω πάντα να γράφω. Άντε ο καιρός πέρασε κορίτσια, σε λίγο καιρό θα έχουμε αγκαλίτσα τα πιτσουνακια μας! 

Αλήθεια ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το λίκνο κ την κούνια, κάνει να βάλουμε παντες? Διάβασα ότι απαγορεύεται ιδιαίτερα όταν είναι νεογέννητο κ ότι δεν κάνει ούτε μαξιλαράκια ούτε σφηνάκια ούτε τίποτα...

Καλημέρα! Όταν είναι νεογέννητο μαξιλάρια, σφηνάκια και αρκουδάκια απαγορευονται. Για την πάντα δεν το ήξερα. Εγώ στον μικρό είχα βάλει.  Όταν άρχισε να μετακινείται την είχα στριμώξει ανάμεσα στα κάγκελα και το στρώμα και δεν υπήρχε πιθανότητα να μπλεχτεί το κεφαλάκι του. 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Ναι δεν κάνει γιατί μπορει το μωρο να σφηνώσει ανάμεσα σε πάντα και κάγκελο, επειδή είναι ύφασμα, και επίσης δεν αερίζεται καλά η κούνια και μπορεί να ζεσταθεί πολύ το μωρό με άλλα δυσάρεστα αποτελέσματα. Εγω δεν της είχα βάλει καθόλου πάντα όταν μεγάλωσε, της είχα μακρόστενο μαξιλάρι σαν αυτα που κοιμούνται οι έγκυες, αλλά ήταν σε ηλικία που και γύριζε και έσπρωχνε με τα χέρια της. Κατα το 6 μηνο νομίζω.

Αν η κούνια πληρεί τις προδιαγραφές, οι αποστάσεις στα κάγκελα είναι τέτοιες ώστε να μην σφηνώσει το κεφάλι του μωρού ανάμεσά τους. Το μόνο ότι μπορεί να ρίξει καμία κεφαλιά, αλλά αυτο σε ηλικία που αρχίζει να ψιλομπουσουλάει. 

Και υπάρχει μια σαν πάντα όπου ντυνεις το κάθε κάγκελο μόνο του με σκράτς. Της minene, αλλά για να ντύσεις όλα τα κάγκελα της κούνιας πάει πολύ. Εμένα η μικρή μια χαρά ήταν πάντως χωρίς πάντα.

Εγώ την είχα πάντα κολλητά με τα κάγκελα και στο κάτω μέρος την είχα στρίμωξε κάτω από το στρώμα δεν υπήρχε περίπτωση να μπει εκεί μέσα στο κεφάλι της πάντως αν και η κούνια μας πληρεί τις προϋποθέσεις το κεφάλι του μωρού είναι μικρότερο από την απόσταση του ενός καγκελου με το άλλο


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Και γω πολλές καούρες κορίτσια.. έχω 3-4 μαξιλάρια στο κρεββάτι και κοιμάμαι σχεδόν καθιστή όταν με πιανει. Γάλα δροσίζει λίγο  και καμία τσίχλα μέντα αλλά όταν χειροτερεύει αναγκαστικά «εμετός» να φύγουν αυτά τα υγρά.      Να σε ρωτησω από pat pat άργησαν πολύ να έρθουν; Πλήρωσες έξτρα εκτελωνισμό τώρα που βγήκαν οι Άγγλοι από Ευρώπη;

Έκαναν 23 μέρες ακριβώς αλλά εγώ μένω σε νησί, οπότε αν δεν είσαι σε νησί μπορεί να έρθουν και πιο γρήγορα! Επειδή παρήγγειλα πρώτη φορά, εκανα παραγγελιά 29 ευρώ για να έχω τα δωρεάν μεταφορικά, δεν ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο, αλλα δεν πλήρωσα κάτι έξτρα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Μην σκέφτεσαι αρνητικά στη φάση που είμαστε κινούνται συνέχεια και αλλάζουν θέσεις, όσο ακόμα χωράνε!

Ναι να τον δεις τον αιματοκρίτη, κ εμένα σχετικά χαμηλός είναι 32 και μου είπε ο γιατρός να τρώω περισσότερο κρέας, αυγά βραστά και τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα φακές! Πέφτει πολύ εύκολα τώρα στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μας! Κ την καμπύλη που την φοβόμουν τελικά την άντεξα 3 ώρες απίστευτο μου φαίνεται!! Αχ τα χεράκια μου ακόμα πονάνε 4 φορές με τρυπησαν χαχα!! Ευτυχώς μια χαρά βγήκε το αποτέλεσμα όποτε χαλάλι! 

 

Κρίτσια  μου ξέχασα να σας πω σήμερα μου ήρθε το δεμα απο patpat! Είναι όλα τόσο τέλεια τα σχεδιαααα! Η φόρμα τελικά νομίζω είναι μεγάλη, τα πήρα σχεδόν όλα 3-6 και σε σχέση με άλλα φορμακια 3-6 μου φαίνονται λίγο πιο μεγάλα! Αλλά γενικά είναι πολύ ωραία και πολύ οικονομικά, θα ξαναπαραγγειλω σίγουρα σύντομα!

Από ποιότητα τι λένε;

Πώς θα βρω ποια είναι βαμβακερά;;;

Τέτοια Μ κάνεις κ λίγο θέλω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Από ποιότητα τι λένε;

Πώς θα βρω ποια είναι βαμβακερά;;;

Τέτοια Μ κάνεις κ λίγο θέλω. 

Βαμβακερα είναι, άλλα πιο χοντρά άλλα  λιγο πιο λεπτά! Κάτω από κάθε ρούχο έχει περιγραφή και λέει τι είναι το καθένα! Εγώ σκέφτομαι να πάρω και κουνουπιέρα από εκεί γιατί είναι πολύ οικονομικές! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά σε όλες τις γυναικάρες του κόσμου!!!! Υγεία και ησυχία στα σπιτικά μας εύχομαι του χρόνου να το γιορτάσουμε αγγαλια και με τα παιδάκια που έχουμε στην κοιλίτσα μας!!!!

  • Μου αρέσει 8

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Χρόνια πολλά σε όλες τις γυναικάρες του κόσμου!!!! Υγεία και ησυχία στα σπιτικά μας εύχομαι του χρόνου να το γιορτάσουμε αγγαλια και με τα παιδάκια που έχουμε στην κοιλίτσα μας!!!!

Χρόνια πολλά γυναικάρες μουυυ!!❤❤❤

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια να σας πω τον πόνο μου γιατί έχω σαλτάρει

Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο με όλες τις εξετάσεις πεντακάθαρες. Ο μπέμπης κομπλέ αλλά σε ισχιακή θέση. Γυρίζω σπίτι και βλέπω μια κηλίδα αίματος στο εσώρουχο. Ξαναπαίρνω τηλ τη γιατρό κ μου λέει μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα, εκτός και αν... και την ακούω να κολλάει. Μου λέει ξαναπήγαινε και ειδοποιώ γιατρό να σε τσεκάρει, γιατί μπαίνω για καισαρική. Ξαναπηγαίνω και μου βρίσκει εξωτερικό πολύποδα στον τράχηλο. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. μου είπαν. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ομάδα αίματος αβ ρέζους αρνητικό και υπάρχει περίπτωση αν ο μπέμπης είναι ρέζους θετικό και αναμειχθούν τα αίματα μας ο οργανισμός μου να μην το αναγνωρίσει και να του επιτεθεί ως ξένο σώμα. Και αν δεν κάνω μια ένεση ανοσφαιρίνης εντός 72 ωρών  για να προληφθεί κάτι τέτοιο θα επιτεθούν τα αντισώματά μου στο μωρό. Όπως καταλαβαίνετε επειδή από αυτά που μου έλεγαν τα μισά καταλάβαινα από το άγχος μου, έχω ρίξει πολύ κλάμα. Υπάρχει εδώ καμιά κοπέλα που να είναι ρέζους αρνητικό;

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Αχ κορίτσια να σας πω τον πόνο μου γιατί έχω σαλτάρει

Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο με όλες τις εξετάσεις πεντακάθαρες. Ο μπέμπης κομπλέ αλλά σε ισχιακή θέση. Γυρίζω σπίτι και βλέπω μια κηλίδα αίματος στο εσώρουχο. Ξαναπαίρνω τηλ τη γιατρό κ μου λέει μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα, εκτός και αν... και την ακούω να κολλάει. Μου λέει ξαναπήγαινε και ειδοποιώ γιατρό να σε τσεκάρει, γιατί μπαίνω για καισαρική. Ξαναπηγαίνω και μου βρίσκει εξωτερικό πολύποδα στον τράχηλο. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. μου είπαν. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ομάδα αίματος αβ ρέζους αρνητικό και υπάρχει περίπτωση αν ο μπέμπης είναι ρέζους θετικό και αναμειχθούν τα αίματα μας ο οργανισμός μου να μην το αναγνωρίσει και να του επιτεθεί ως ξένο σώμα. Και αν δεν κάνω μια ένεση ανοσφαιρίνης εντός 72 ωρών  για να προληφθεί κάτι τέτοιο θα επιτεθούν τα αντισώματά μου στο μωρό. Όπως καταλαβαίνετε επειδή από αυτά που μου έλεγαν τα μισά καταλάβαινα από το άγχος μου, έχω ρίξει πολύ κλάμα. Υπάρχει εδώ καμιά κοπέλα που να είναι ρέζους αρνητικό;

Κορίτσι Μ μην ανησυχείς. 

Κ εγώ ρέζους αρνητικό. 

Έκανα μια ένεση ροφιλακ λέγεται αν θυμάμαι κ θα την επαναλάβω στη δεύτερη Μ τώρα εγκυμοσυνη Μ πε ο γιατρός

Κάθε μήνα επίσης κάνω μια εξέταση που ονομάζεται coobs.  Όσο βγαίνει αρνητική η εξέταση είμαστε σε καλο δρόμο. .

Επίσης όταν έμεινες έγκυος δεν είπες στη γιατρό την ομάδα αίματος σου ;εγώ στην πρώτη μόλις έμεινα έκανα εξέταση να δούμε τι αίμα έχω. Ο άντρας Μ έχει 0+ κ γω Α -

Οπότε από τον πρώτο μήνα καλή την coobs μαζί με τις αιματολογικές του μήνα.  Οπότε από δω κ πέρα κ να ξεχνάνε να σ την γράφουν αμέσως να χεις το νου σου να τους τονίζεις ότι έχεις αυτό το θέμα

Δεν ξέρω γτ στα μεγαλοποιησαν τόσο.  Ειλικρινά δεν είναι κάτι μη αντιμετωπισιμο

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Eva1986 είπε:

Κορίτσι Μ μην ανησυχείς. 

Δεν ξέρω γτ στα μεγαλοποιησαν τόσο.  Ειλικρινά δεν είναι κάτι μη αντιμετωπισιμο

Eyxaριστώ Ευάκι. Ναι κάθε 20 μέρες τις κάνω αυτές τις εξετάσεις. Απλά δεν ήξερα το λόγο... και σήμερα η γιατρός είχε δώσει εντολή στον ειδικευόμενο να με κοιτάξει και να μου την γράψει την ένεση, όταν τον ρώτησα προφανώς λόγω απειρίας του λίγο τα παραείπε. Και επειδή εγώ είμαι τέρας ψυχραιμίας γύρισα στο σπίτι και κοίταξα το ίντερνετ...εεεε δεν ήθελα και πολύ...θα πάω πάλι αύριο να μου την κάνουν στο νοσοκομείο. Τώρα τι θα γίνει με τον πολύποδα δεν έχω καταλάβει, ελπίζω να μην... επηρεάζει την κύηση...

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, BILLE είπε:

 

Στην αρχή νόμιζα ότι δεν σε είχαν τσεκάρει για το ρέζους, εκει θα ηταν αμέλεια της γιατρου. Αφού το ξέρει η γιατρος σου και σε τσεκάρει είσαι εντάξει. Ο ειδικευόμενους μάλλον λόγω απειρίας στα είπε μπερδεμένα. Εμπειρία δεν έχω αλλά είχα ακούσει ότι την γέννα σου κάνουν ένεση γιατί μπορεί να έχεις πρόβλημα στην επόμενη. Όποια ξέρει ας με διορθώσει. Για να ησυχάσεις ρώτα και την γιατρο σου την επόμενη φορά.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Αχ κορίτσια να σας πω τον πόνο μου γιατί έχω σαλτάρει

Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο με όλες τις εξετάσεις πεντακάθαρες. Ο μπέμπης κομπλέ αλλά σε ισχιακή θέση. Γυρίζω σπίτι και βλέπω μια κηλίδα αίματος στο εσώρουχο. Ξαναπαίρνω τηλ τη γιατρό κ μου λέει μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα, εκτός και αν... και την ακούω να κολλάει. Μου λέει ξαναπήγαινε και ειδοποιώ γιατρό να σε τσεκάρει, γιατί μπαίνω για καισαρική. Ξαναπηγαίνω και μου βρίσκει εξωτερικό πολύποδα στον τράχηλο. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. μου είπαν. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ομάδα αίματος αβ ρέζους αρνητικό και υπάρχει περίπτωση αν ο μπέμπης είναι ρέζους θετικό και αναμειχθούν τα αίματα μας ο οργανισμός μου να μην το αναγνωρίσει και να του επιτεθεί ως ξένο σώμα. Και αν δεν κάνω μια ένεση ανοσφαιρίνης εντός 72 ωρών  για να προληφθεί κάτι τέτοιο θα επιτεθούν τα αντισώματά μου στο μωρό. Όπως καταλαβαίνετε επειδή από αυτά που μου έλεγαν τα μισά καταλάβαινα από το άγχος μου, έχω ρίξει πολύ κλάμα. Υπάρχει εδώ καμιά κοπέλα που να είναι ρέζους αρνητικό;

Απο όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το ρεζους. Όπως σου είπαν και τα κορίτσια θα χρειαστεί να κάνεις μια ένεση και όλα θα είναι μια χαρά... 

 

Εγώ σήμερα έκανα την καμπύλη σακχάρου και περιμένω τα αποτελέσματα. Έκανα και υπέρηχο μια χαρά είναι η κούκλα. Όλο γυρνάει και φαινόταν αρκετά μεγαλύτερη. Για αυτό μου είπε να προγραμματίσω το doppler σε 4 εβδομάδες και όχι σε 5

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Αχ κορίτσια να σας πω τον πόνο μου γιατί έχω σαλτάρει

Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο με όλες τις εξετάσεις πεντακάθαρες. Ο μπέμπης κομπλέ αλλά σε ισχιακή θέση. Γυρίζω σπίτι και βλέπω μια κηλίδα αίματος στο εσώρουχο. Ξαναπαίρνω τηλ τη γιατρό κ μου λέει μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα, εκτός και αν... και την ακούω να κολλάει. Μου λέει ξαναπήγαινε και ειδοποιώ γιατρό να σε τσεκάρει, γιατί μπαίνω για καισαρική. Ξαναπηγαίνω και μου βρίσκει εξωτερικό πολύποδα στον τράχηλο. Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό. μου είπαν. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ομάδα αίματος αβ ρέζους αρνητικό και υπάρχει περίπτωση αν ο μπέμπης είναι ρέζους θετικό και αναμειχθούν τα αίματα μας ο οργανισμός μου να μην το αναγνωρίσει και να του επιτεθεί ως ξένο σώμα. Και αν δεν κάνω μια ένεση ανοσφαιρίνης εντός 72 ωρών  για να προληφθεί κάτι τέτοιο θα επιτεθούν τα αντισώματά μου στο μωρό. Όπως καταλαβαίνετε επειδή από αυτά που μου έλεγαν τα μισά καταλάβαινα από το άγχος μου, έχω ρίξει πολύ κλάμα. Υπάρχει εδώ καμιά κοπέλα που να είναι ρέζους αρνητικό;

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά ο γιος μου είναι β- κι εγώ ήμουν 0+. Δεν επηρέασε σε τίποτα. Αφού υπάρχει τρόπος πρόληψης, νομίζω ότι θα πάει καλά. 

@Evouska ρε κορίτσι ήθελα κι εγώ να στείλω μια παραγγελία στο patpat αλλά ήθελε πληρωμή με κάρτα και δεν το ήθελα γιατί την έχω πατήσει ήδη μια φορά... Η επόμενη επιλογή είναι PayPal αλλά είναι κι αυτό ιντερνετικη πληρωμή και δεν την εμπιστεύομαι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά ο γιος μου είναι β- κι εγώ ήμουν 0+. Δεν επηρέασε σε τίποτα. Αφού υπάρχει τρόπος πρόληψης, νομίζω ότι θα πάει καλά. 

@Evouska ρε κορίτσι ήθελα κι εγώ να στείλω μια παραγγελία στο patpat αλλά ήθελε πληρωμή με κάρτα και δεν το ήθελα γιατί την έχω πατήσει ήδη μια φορά... Η επόμενη επιλογή είναι PayPal αλλά είναι κι αυτό ιντερνετικη πληρωμή και δεν την εμπιστεύομαι 

Κάποιες τράπεζες σου δίνουν κάρτα που βάζεις εσύ λεφτά, τις προπληρωμένες. Δεν αντιστοιχεί σε τραπεζικό σου λογαριασμό. Και γω τέτοια πήρα γιατί δεν δίνω την κάρτα πουθενά.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...