Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Λοιπόν για να νιώσεις καλύτερα με την έννοια ότι υπάρχουν και χειρότερα· 

Σταματάω τη δουλειά την άλλη εβδομάδα και δε δικαιούμαι κανένα μα κανένα επίδομα, μόνο της γέννας το οποίο θα φύγει για πληρωμή γιατρού. Ταμείο ανεργίας δεν παίρνω γιατί δεν έχω τους μήνες προϋπηρεσίας. Άδεια μητρότητας από το ΙΚΑ δεν παίρνω γιατί θα πρέπει να έχω 200 ένσημα μέχρι τον Δεκέμβρη κι έχω 133. Αν δεν πιάνεται μέχρι τον Δεκέμβριο και πιαστεί μέχρι όταν είναι να σταματήσω, με το ζόρι έχω 190.

Με λίγα λόγια, μένω αφραγκη μέχρι να ξεκινήσω πάλι δουλειά. 

Αν μετράνε τα 190 δεν μπορείς να κολλήσεις πουθενά αλλού τα ένσημα που σου λείπουν; να τα πληρώσεις αν είναι σαν ένσημα σαββατοκύριακου. Μίλα με κάνα λογιστή ή κάποιον που ξέρει. Είναι κρίμα για τόσα λίγα να χάσεις τα επιδόματα 

2 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Εντάξει!! Ήμουν που ήμουν τελείως αδέξια τώρα έχω απογίνει! Το νιώθω ότι η ισορροπία μου δεν είναι στα καλυτερα της. 

Την νιώθω! Ναι κουνιέται! Αλλά όχι πολυ δυνατές κλωτσιές όπως χθες! 

Κι εγώ το παθαίνω και αγχώνομαι όταν δεν την αισθάνομαι έντονα για ώρες. Πάντως προχθές που έκανα υπέρηχο στη θέση που ήταν δεν την αισθάνομαι. Σε άλλα σημεία χτυπάει και τη νιώθω. Οπότε προσπαθώ να σκέφτομαι ότι αλλάζει θέση για να ηρεμω

7 Απριλίου έκλεισα το doppler... 

Αλλάξτε με σας παρακαλώ και βάλτε με γέννα στο μητέρα τελικά! 

Κορίτσια τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι η κοιλιά μου μεγαλώνει κάθε μέρα κι ότι άρχισα να βαραίνω. 

  • Μου αρέσει 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρία1430 said:

Αν μετράνε τα 190 δεν μπορείς να κολλήσεις πουθενά αλλού τα ένσημα που σου λείπουν; να τα πληρώσεις αν είναι σαν ένσημα σαββατοκύριακου. Μίλα με κάνα λογιστή ή κάποιον που ξέρει. Είναι κρίμα για τόσα λίγα να χάσεις τα επιδόματα 

Κι εγώ το παθαίνω και αγχώνομαι όταν δεν την αισθάνομαι έντονα για ώρες. Πάντως προχθές που έκανα υπέρηχο στη θέση που ήταν δεν την αισθάνομαι. Σε άλλα σημεία χτυπάει και τη νιώθω. Οπότε προσπαθώ να σκέφτομαι ότι αλλάζει θέση για να ηρεμω

7 Απριλίου έκλεισα το doppler... 

Αλλάξτε με σας παρακαλώ και βάλτε με γέννα στο μητέρα τελικά! 

Κορίτσια τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι η κοιλιά μου μεγαλώνει κάθε μέρα κι ότι άρχισα να βαραίνω. 

Και εγώ παρα πολυ βαραίνω!! Νιώθω την κοιλιά μου ότι είναι κάθε μέρα και πιο πρησμενη. Χαίρομαι για αυτό αλλά από την άλλη όπως σας είπα νιώθω ότι έχω χάσει την ισορροπία μου!! Και χτυπάω δεξιά και αριστερά!!! Δεν έχω ζυγιστει εντωμεταξύ καθόλου τώρα Τελευταία. Τελευταία φορά ζυγιστηκα στη Β επιπέδου και ήμουν 3 κιλά πανω απο την αρχή της εγκυμοσύνης. Από τότε έχω βάλει σίγουρα 2 κιλά. έτσι νιώθω... Θα φανεί την άλλη τρίτη που θα πάω για υπέρηχο. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! @Φώφη1990 εγω να δεις τι έπαθα. Γενικά τον τελευταίο καιρό το μωρο έκανε πάρτυ στην κοιλιά  σε σημείο κάποιες φορές να μου φέρνει δυσφορία. Ε απο την Κυριακή πολλή ησυχα. Ζήτημα να την άκουγα δυο φορές την ημέρα. Και όταν ξάπλωνα τίποτα. Ειδικά την Τρίτη τίποτα και όταν ξάπλωσα το μεσημέρι ήταν σαν να μην είχα τίποτα στην κοιλιά.  Έστειλα στον γιατρό και με πήρε και μου είπε ότι λογικά δεν είναι κάτι, να πιω κάτι κρύο τύπου κοκα καλα και αν σε μια ώρα δεν το νιώσω να παω νοσοκομείο. Φοβήθηκα αρκετά αλλά ευτυχώς κατι εγινε.  Μου είπε να παω και σήμερα να το δω. Όταν ήμουν εξω απο τον υπέρηχο άρχισε τις κλωτσιές το τέρας. Μου έκανε τσεκ στα πάντα, ξανα τις μετρησεις την ροη αίματος στον ομφάλιο, καρδιά, το αίμα στον εγκέφαλο (ντομπλερ εγκεφάλου μου είπε) ελένξε και για περιτυλιξη και όλα οκ. Α πήρε και αλλα 50 γραμμαρια απο την Πέμπτη. Ένιωσα λίγο υπερβολική αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις.... Στο γλυκό πάντως δεν με κλώτσαγε. Στο αναψυκτικό μονο... Αν και ο γιατρός μου είπε ότι είναι νωρίς για να ανησυχώ απο την ηρεμία. 

Όσο για τις τούμπες τσέκαρε και τα παπούτσια σου. Αλλά φταίει συνήθως ότι με την κοιλιά αλλάζει το κέντρο βάρους. Προσπάθησε να πηγαίνεις πιο αργά, ή πες στην νονά σου να σου πάρει μια κουλούρα. Έτσι έλεγαν παλιά αν τα μικρά έτρωγαν πολλές τούμπες... :P :D

  • Χαχα 5

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Και εγώ παρα πολυ βαραίνω!! Νιώθω την κοιλιά μου ότι είναι κάθε μέρα και πιο πρησμενη. Χαίρομαι για αυτό αλλά από την άλλη όπως σας είπα νιώθω ότι έχω χάσει την ισορροπία μου!! Και χτυπάω δεξιά και αριστερά!!! Δεν έχω ζυγιστει εντωμεταξύ καθόλου τώρα Τελευταία. Τελευταία φορά ζυγιστηκα στη Β επιπέδου και ήμουν 3 κιλά πανω απο την αρχή της εγκυμοσύνης. Από τότε έχω βάλει σίγουρα 2 κιλά. έτσι νιώθω... Θα φανεί την άλλη τρίτη που θα πάω για υπέρηχο. 

Εγώ ζυγιζομαι συχνά στο σπίτι μου και βλέπω ότι μέσα σε 1 μήνα είμαι συν 3,5 κιλά. Πολλά πάρα πολλά 

Ισορροπία δεν χάνω αλλά δυσκολεύομαι να σηκωθώ κι έχω πονακια χαμηλά 

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Για το μέγεθος δηλαδή του μωρου παίζει ρόλο το ζάχαρο!?? Δεν το ήξερα... Γι αυτό είπε η @Eleni Kost11 ότι την έκραξε. !!! 

 

Κορίτσια κάτι ακόμα... Η κινητικότητα είναι ίδια κάθε μέρα σε εσάς??? Σήμερα την μικρή την νιώθω λιγότερο από χθες! Κλωτσάει αλλά όχι όπως χθες. Εντωμεταξύ επειδή έπεσα και το βράδυ έχουν μπει ψύλλοι στα αυτιά μου! :cry:

Μερικές φορές βολεύονται σε μία θέση και μένουν εκεί. Καλό είναι όποτε έχεις αμφιβολία να πηγαίνεις να το τσεκάρεις... 

3 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Αν μετράνε τα 190 δεν μπορείς να κολλήσεις πουθενά αλλού τα ένσημα που σου λείπουν; να τα πληρώσεις αν είναι σαν ένσημα σαββατοκύριακου. Μίλα με κάνα λογιστή ή κάποιον που ξέρει. Είναι κρίμα για τόσα λίγα να χάσεις τα επιδόματα 

Κι εγώ το παθαίνω και αγχώνομαι όταν δεν την αισθάνομαι έντονα για ώρες. Πάντως προχθές που έκανα υπέρηχο στη θέση που ήταν δεν την αισθάνομαι. Σε άλλα σημεία χτυπάει και τη νιώθω. Οπότε προσπαθώ να σκέφτομαι ότι αλλάζει θέση για να ηρεμω

7 Απριλίου έκλεισα το doppler... 

Αλλάξτε με σας παρακαλώ και βάλτε με γέννα στο μητέρα τελικά! 

Κορίτσια τις τελευταίες μέρες νιώθω ότι η κοιλιά μου μεγαλώνει κάθε μέρα κι ότι άρχισα να βαραίνω. 

Νομίζω ότι σε έχω βάλει στο μητέρα

Πινακάκι!

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Φραουλίτσα* ΠΗΤ 6/6, Β επιπέδου 28/1κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα 

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11, β επιπέδου 1/2, κοριτσάκι, Μητέρα

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11, β επιπέδου 26/1, αγοράκι, Ιασώ 

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11, β επιπέδου 4/2, αγοράκι 

 @phal ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, Β επιπέδου 26/1, twins boy and girl, Ιασώ

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 4/2, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, Β επιπέδου 1/2, αγοράκι

@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκι

@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, β επιπέδου 10/2, κοριτσάκι 

@HopeMe ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα

@Eleni Kost11 ΠΗΤ 14/6, αγοράκι, νοσοκομείο Λάρισας 

@matinab1980 Αυχενική 4/12, αγοράκιΑρεταίειο νοσοκομείο 

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6, κοριτσάκι, Γαία 

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, Β επιπέδου 5/2,αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6, Β επιπέδου 5/2, κοριτσάκι 

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκι, μητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6,Β Επιπέδου 17/2 κοριτσάκιΝοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 28/1, β επιπέδου 22/2, κοριτσάκι

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12, β επιπέδου 22/2,αγοράκι μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Β επιπέδου 25/2,αγοράκι, Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

 @Κική_ ΠΗΤ 3/7, κοριτσάκι

@Evi!ΠΗΤ 2-4/7

@Marialena86 ΠΗΤ 12-15/7, κοριτσάκιΙασώ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια, σήμερα πήγα κ εγώ για υπέρηχο, τα πιτσουνακια είναι από ένα κιλό το καθένα κ κάνουν σχέδια. Το ένα οριζόντιο κ το άλλο από κάτω του κάνει κατακορυφο με το κεφάλι κάτω...! Αχ ζουζούνια μου , γι αυτό ζορίζομαι τις τελευταίες μέρες! Ευτυχώς όλα καλά , καμία ένδειξη για πρόωρη τοκετό. Σε 2 εβδομάδες η επόμενη επίσκεψη.. 

Ρώτησα κ για τις συνθήκες στο μαιευτήριο λόγω covid (ιασω) κ μου είπε 2 μερες πριν τεστ κ οι δυο (πάω με καισαρική) κ μετά ο σύζυγός μπορεί να μπαινοβγαίνει. Όχι επισκέψεις. 

Αυτά από μένα! Φιλιά σε όλες 

  • Μου αρέσει 12

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!!!! Πήρα αποτελέσματα από καμπύλη και αιματολογικές, και όλα βγήκαν τέλεια!!!! Γι αυτό τσίμπησα και μια παστούλα, έτσι για το καλό!! Χιχι!!! Εμενα ο μπόμπιρας είναι ένας ταζ!!! Όλη μέρα κοπανιέται και με βαράει! Ασταμάτητα!! Ας μην σας πω κατά τις πολύ πολύ προσωπικές στιγμές με τον άντρα μου...... εξογκώματα από την κοιλιά μου λες και μας βαράει «τον τοιχο» να σταματήσουμε !!! Χαχαχα

Επισης, πρόσεξα κάτι που γράψατε κάποιες, 1) τι είναι το doppler  που λέτε πως κλείσατε να κάνετε; Και 2) από τώρα πρέπει να προσευχόμαστε για τη θέση του μωρού;;;;

  • Μου αρέσει 5

vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , phal είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια, σήμερα πήγα κ εγώ για υπέρηχο, τα πιτσουνακια είναι από ένα κιλό το καθένα κ κάνουν σχέδια. Το ένα οριζόντιο κ το άλλο από κάτω του κάνει κατακορυφο με το κεφάλι κάτω...! Αχ ζουζούνια μου , γι αυτό ζορίζομαι τις τελευταίες μέρες! Ευτυχώς όλα καλά , καμία ένδειξη για πρόωρη τοκετό. Σε 2 εβδομάδες η επόμενη επίσκεψη.. 

Ρώτησα κ για τις συνθήκες στο μαιευτήριο λόγω covid (ιασω) κ μου είπε 2 μερες πριν τεστ κ οι δυο (πάω με καισαρική) κ μετά ο σύζυγός μπορεί να μπαινοβγαίνει. Όχι επισκέψεις. 

Αυτά από μένα! Φιλιά σε όλες 

Η περιγραφή της θέσης των μικρών με έκανε να χαμογελάω σα χαζή. Υπέροχη εικόνα! :wub: 

@Eleni Kost11 Doppler ειναι ο τελευταίος και μεγάλος υπέρηχος του τρίτου τριμήνου που γίνεται από εξειδικευμένο εμβρυολογο όπως η αυχενική και η β επιπέδου. 

Εγώ κοριτσια νομίζω ότι είμαι έτοιμη με τις προετοιμασίες του γάμου. Τα τελευταία αύριο και Σάββατο θα επιστρέψω κυρία Κοκοβικου :lol:.

Από κιλά είχα πάρει ως τέλη Δεκέμβρη 8 όπου ο γιατρός μου έβαλε φρένο. Από τότε ως τώρα μπήκα σε πρόγραμμα και παρόλο που είμαι στο κρεβάτι αυτούς τους 2,5 μήνες πήρα μόνο 2,5 κιλά! Τελευταίες 10 ημέρες έχει αναλαμβάνει τη διατροφή μου διαιτολόγος καθότι η καμπύλη σακχάρου βγήκε ελαφρώς αυξημένη και ξεκίνησα μετρήσεις σακχάρου. Μέχρι στιγμής οι μετρήσεις με δείχνουν πολύ χαμηλά, τόσο που αμφιβάλλω αν η εξέταση βγήκε σωστή...

Σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, αν και έχω να γράψω μέρες τα νέα μας σας διαβάζω οπότε προλαβαίνω. Τα δύο τελευταία βραδιά έχει τρελαθεί στο κούνημα η μικρή! Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να φάμε ταραμοσαλάτα. Κάτι μου λέει πως όχι αλλά ακόμα ελπίζω! Επίσης, έχουμε αρχίσει να παραλαμβάνουμε τα πρώτα φορμακια, σεντονακια, πετσετουλες και ανυπομονώ να τα χρησιμοποιήσουμε! Πριν λίγες μέρες με πονούσε η μέση από την δεξιά μεριά και ο γιατρός μου είπε μάλλον ανοίγει από την εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Αυρα87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, αν και έχω να γράψω μέρες τα νέα μας σας διαβάζω οπότε προλαβαίνω. Τα δύο τελευταία βραδιά έχει τρελαθεί στο κούνημα η μικρή! Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να φάμε ταραμοσαλάτα. Κάτι μου λέει πως όχι αλλά ακόμα ελπίζω! Επίσης, έχουμε αρχίσει να παραλαμβάνουμε τα πρώτα φορμακια, σεντονακια, πετσετουλες και ανυπομονώ να τα χρησιμοποιήσουμε! Πριν λίγες μέρες με πονούσε η μέση από την δεξιά μεριά και ο γιατρός μου είπε μάλλον ανοίγει από την εγκυμοσύνη. 

Γιατί να μην μπορούμε να φάμε ταραμοσαλάτα ;;;;;;;;; :blink: Έφαγα μισο κεσεδάκι σημερα ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ !!!!:mrgreen:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Για την ταραμοσαλατα εχει να κάνει μάλλον με τον γιατρό. Ο παλιός μου μου είχε πει ότι επιτρέπεται. Σε μια γνωστή μου της είχε πει όχι. Τώρα ξέχασα να ρωτήσω.... Η αλήθεια είναι ότι θα φάω. Στην αλλη εγκυμοσύνη είχα παρεις δυο κιλά γιατί έτρωγα για δυο μέρες μονο ταραμοσαλατα.... Τώρα θα κάνω λίγη αλλά θα την περιποιηθώ!!!!

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ πήρα 10 κιλά έως τώρα χωρίς όμως να τρώω ιδιαίτερα πολύ. Πρωινό δημητριακά. Μεσημεριανό ένα πιάτο και μετά απογευτοβραδυ. Κάνα δυο τοστακια συνήθως.

Doppler εμένα μου κάνει ο γιατρός μου. 

Τώρα θα κλεισω Ραντεβού σε εμβρυοκαρδιολογο προληπτικά λόγω της αυξημένης αυχενικής αν και όλα είναι πλέον φυσιολογικα.

Επίσης είχα συσπάσεις και ο τράχηλος με τον πεσσο πήγε στο 2 και σταμάτησα τη δουλειά και είμαι από καναπέ σε κρεββάτι.δεν με άφηνει να κανω  Τιποτα. Ευτυχώς Έχουν αναλάβει μαμά και πεθερα τη μικρή, Πρωί απόγευμα και η πεθερά μου ανέλαβε και τις δουλειές του σπιτιού.

 

 

  • Μου αρέσει 2

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Αυρα87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, αν και έχω να γράψω μέρες τα νέα μας σας διαβάζω οπότε προλαβαίνω. Τα δύο τελευταία βραδιά έχει τρελαθεί στο κούνημα η μικρή! Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να φάμε ταραμοσαλάτα. Κάτι μου λέει πως όχι αλλά ακόμα ελπίζω! Επίσης, έχουμε αρχίσει να παραλαμβάνουμε τα πρώτα φορμακια, σεντονακια, πετσετουλες και ανυπομονώ να τα χρησιμοποιήσουμε! Πριν λίγες μέρες με πονούσε η μέση από την δεξιά μεριά και ο γιατρός μου είπε μάλλον ανοίγει από την εγκυμοσύνη. 

Γιατι να μη μπορείς; εγώ και στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες έφαγα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...