Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Το ενοχικό στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση αφορά τις λάθος επιλογές μου.  Γιατί υπέστην μαιευτική βία, αναιτιες παρεμβασεις, γιατί επέλεξα να κάνω καισαρική για να τελειωσει το μαρτύριο που ζούσα, γιατί δεν είχα μια καλή εμπειρία γέννας και μόλις τελείωσε είπα ότι δε θα κάνω άλλο παιδι , γιατί ένιωσα ότι δεν ήμουν παρούσα και πρωταγωνίστρια στη γέννα μου, όπως θα έπρεπε να νιώσω, γιατί το παιδί μου ήταν μακρυά μου 24ωρες χωρίς λόγο και ταιστηκε με γάλα σκόνη, και αργήσαμε να εδραιώσουμε θηλασμό. Δεν υπάρχει καμία κοινωνική κατασκευή πίσω από τα αντικειμενικά και επιστημονικά αποδεδειγμενα ωφέλη του φυσιολογικού τοκετού και του θηλασμού , όσων αφορά τη μητέρα αλλά και το παιδί. Επειδή ακριβώς δεν πιστεύω σε κοινωνικές συμβάσεις και κατασκευές, θεωρώ ότι το ζητούμενο δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα, αλλά και μια θετική εμπειρία γέννας για τη μητέρα και το παιδί.

Δεν είμαι κατά της καισαρικής. Είμαι κατά της καταπατησης των δικαιωμάτων μου ως ασθενή και επίτοκο, και του συμφέροντος που μπαίνει πάνω από το δικό μου ώφελος και τι ώφελος του παιδιού μου. Για εμένα δεν είναι μια μέρα που θα περάσει και το αποτέλεσμα θα είναι εγώ και ο γιος μου. Είναι μια βαθιά και ουσιαστική εμπειρία που θέλω να ζήσω με τον δέοντα σεβασμό και ασφαλεια και με επαγγελματίες που δε θα κοιτάνε το ρολόι τους, θα μου μιλάνε με αγένεια, και θα εισβάλλουν στο σώμα μου με το έτσι θέλω και χωρίς ενημερωση. Και είμαι διατεθειμένη να πληρώσω, να ταξιδέψω και να πολεμήσω γι αυτό εάν χρειαστεί.

Σέβομαι τις γυναίκες που επιλέγουν να κάνουν καισαρική και να μη θηλάσουν. Αυτό όμως δε σημαίνει ούτε ότι αμφισβητώ τα ωφέλη του φτ και του θηλασμού, ούτε ότι θεωρώ ότι ο αγώνας μου και η επιθυμία μου για το αντίθετο θα γίνει αντικείμενο απολογίας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.

  • Μου αρέσει 8

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Το ενοχικό στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση αφορά τις λάθος επιλογές μου.  Γιατί υπέστην μαιευτική βία, αναιτιες παρεμβασεις, γιατί επέλεξα να κάνω καισαρική για να τελειωσει το μαρτύριο που ζούσα, γιατί δεν είχα μια καλή εμπειρία γέννας και μόλις τελείωσε είπα ότι δε θα κάνω άλλο παιδι , γιατί ένιωσα ότι δεν ήμουν παρούσα και πρωταγωνίστρια στη γέννα μου, όπως θα έπρεπε να νιώσω, γιατί το παιδί μου ήταν μακρυά μου 24ωρες χωρίς λόγο και ταιστηκε με γάλα σκόνη, και αργήσαμε να εδραιώσουμε θηλασμό. Δεν υπάρχει καμία κοινωνική κατασκευή πίσω από τα αντικειμενικά και επιστημονικά αποδεδειγμενα ωφέλη του φυσιολογικού τοκετού και του θηλασμού , όσων αφορά τη μητέρα αλλά και το παιδί. Επειδή ακριβώς δεν πιστεύω σε κοινωνικές συμβάσεις και κατασκευές, θεωρώ ότι το ζητούμενο δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα, αλλά και μια θετική εμπειρία γέννας για τη μητέρα και το παιδί.

Δεν είμαι κατά της καισαρικής. Είμαι κατά της καταπατησης των δικαιωμάτων μου ως ασθενή και επίτοκο, και του συμφέροντος που μπαίνει πάνω από το δικό μου ώφελος και τι ώφελος του παιδιού μου. Για εμένα δεν είναι μια μέρα που θα περάσει και το αποτέλεσμα θα είναι εγώ και ο γιος μου. Είναι μια βαθιά και ουσιαστική εμπειρία που θέλω να ζήσω με τον δέοντα σεβασμό και ασφαλεια και με επαγγελματίες που δε θα κοιτάνε το ρολόι τους, θα μου μιλάνε με αγένεια, και θα εισβάλλουν στο σώμα μου με το έτσι θέλω και χωρίς ενημερωση. Και είμαι διατεθειμένη να πληρώσω, να ταξιδέψω και να πολεμήσω γι αυτό εάν χρειαστεί.

Σέβομαι τις γυναίκες που επιλέγουν να κάνουν καισαρική και να μη θηλάσουν. Αυτό όμως δε σημαίνει ούτε ότι αμφισβητώ τα ωφέλη του φτ και του θηλασμού, ούτε ότι θεωρώ ότι ο αγώνας μου και η επιθυμία μου για το αντίθετο θα γίνει αντικείμενο απολογίας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.

Λυπάμαι πάρα πολύ για την εμπειρία σου. 

Πλέον δε μπορείς να εμπιστευτείς εύκολα γιατρό γιατί όλοι το παίζουν υπέρ του φτ και στο τέλος σε πάνε οι περισσότεροι για αναίτια καισαρική την οποία στην παρουσιάζουν σα μονόδρομο.

Οταβ γέννησα το γιο μου ήταν κλασική περίπτωση που κάνουν καισαρική (αναίτια). Όμως έκανα φτ και έπαιρναν άλλοι γιατροί το γιατρό μου απ' ο,τι μού είπε και τον έβριζαν γιατί λέει χαλάει την πιάτσα. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν μού το είπε έτσι. 

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ του θηλασμού με την έννοια ότι αν δε θες ή αν δε μπορείς να θηλάσεις δεν είσαι κατακριτέα. Αλλά δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν πάρα πολλά οφέλη. Όμως από την άλλη, ούτε μου αρέσει αυτό το πράγμα που δίνουν σκόνη στα μωρά χωρίς να έχεις συμφωνήσει. Κορίτσια να το ξέρετε, μού το έχει πει κοπέλα που δουλεύει σε νοσοκομείο μαία, στα μωρά δίνουν ούτως ή άλλως σκόνη. Και αυτό είναι απαράδεκτο!! Ή το άλλο· το μωρό δεν παίρνει βάρος, πρέπει να δώσεις σκόνη, δεν κοιμάται, πρέπει να δώσει σκόνη, δεν κάνει το ένα, δεν κάνει το άλλο, πρέπει να δώσεις σκόνη... Φτάνει πια!!! 

Σε μια ξαδέρφη μου τής είπαν στη. 37η-38η εβδομάδα ότι το μωρό δεν έχει καλή θέση για γέννα και δεν πρόκειται να αλλάξει θέση και την έβαλαν για καισαρική. Στην άλλη, σε δημόσιο, κάτι τής έκαναν και έχανε αίμα οπότε αναγκαστικά καισαρική. Και τα λέω αυτά γιατί θέλω να καταλήξω στο ότι εκμεταλλευονται οι μαιευτήρες ότι Δεν ξέρουμε και μάς λένε ο, τι να 'ναι. Και περνα καιρός, το σκεφτόμαστε και συνειδητοποιουμε ότι η πιο όμορφη στιγμή της ζωής μας, δεν ήταν τελικά και τόσο όμορφη.... 

Όπως λες και εσύ, ναι στην καισαρική αλλά μόνο όταν πραγματικά χρειάζεται 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@jellyfishchΛυπάμαι και εγώ για την εμπειρία που είχες και κυρίως λυπάμαι αν σε τάραξα, και αν σου προκάλεσα κάτι τέτοιο σου ζητάω συγγνώμη. Ως κοινωνική κατασκευή εννοούσα το ενοχικό που δημιουργείται στην γυναίκα στο αν το σώμα της δεν μπορέσει να ανταπεξέλθει σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Και φυσικά αναγνωρίζω τα οφέλη και του φ.τ και του θηλασμού-δεν νομίζω να φάνηκε από τα γραφόμενά μου ότι ετέθη κάποια αμφισβήτηση επ αυτού.

Σε όλα το υπόλοιπο κομμάτι της παράθεσής σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Και ελπίζω η καλοπροαίρετη από μέρους μου (αν και όπως φάνηκε ατυχής ) παράθεση στο όνομά σου ήταν για καλό, για pampering και όχι προς Θεού να  σε κάνω αισθανθείς ότι απολογείσαι (αν με την τελευταία πρότασή σου αναφερόσουν σε αυτό που έγραψα). ίσως επειδή το έχεις ήδη βιώσει, ενώ εγώ όχι, συν του ότι έχω ακούσει άπειρες ιστορίες τρόμου εστίασα περισσότερο στο αποτέλεσμα και όχι σε αυτή καθ εαυτή τη στιγμή. όπως και αν έχει εύχομαι όλα να σου πάνε όπως ακριβώς τα έχεις σχεδιάσει!

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Η αλήθεια είναι ότι ο φυσιολογικός τοκετός αποδεδειγμένα ιατρικά είναι προτιμότερος της καισαρικής, γιαυτο και ο ΠΟΥ μίλησε για καταπάτηση των δικαιωμάτων των γυναικών και την ανάγκη μείωσης του αριθμού των καισαρικών. Άλλο να είναι απαραίτητη ιατρικά, εκεί έχει δίκιο ο ψυχολόγος χαρούμενη μαμά χαρούμενο μωρό και άλλο να γίνεται αναίτια. Δυστυχώς έχει κάποιες επιπτώσεις. Και ο φυσιολογικός έχει αλλά κυρίως για την μητέρα παρά τόσο για το μωρο, για το οποίο αντίθετα είναι ευεργετικός. Εκεί νομίζω είναι που υπάρχει η αντίδραση, να ακούς γιατρο να λέει τι να κάτσεις κοπέλα μου να ταλαιπωείσαι  κάνε μια καισαρική να τελειώνεις....  Που αλλη η αποκατάσταση μετα τον φυσιολογικό και άλλη απο την καισαρική που αντικειμενικά είναι χειρουργείο. Μήπως κάτι τέτοιο εννοούσαν οι ψυχολόγοι; Το ίδιο ισχύει και για τον θηλασμό, ο οποίος όμως είναι επίσης δύσκολος, και εκεί η αλήθεια είναι αν η μητέρα δεν αντέχει και κινδυνεύει η ψυχολογία της καλύτερα σκόνη και υγιείς μανούλα.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, αγαπημένη @jellyfishch έγραφα εδώ και 15 λεπτά ένα μνμ.περι φτ και κτ αλλά αποφάσισα να μην το ανεβάσω. Περιέγραφα ότι στον πρώτο μου τοκετό που ήταν φυσιολογικός είχα επιπλοκές και παρακαλούσα για καισαρική αλλά δεν μου κάνανε. Οι επιπλοκές έπειτα αυξηθηκαν και μας έφτασαν σε οριακό σημείο. Αποφάσισα να μη γράψω λεπτομέρειες για να μην τρομοκρατηθούν τα υπόλοιπα κορίτσια που πάνε για φτ.

Στη 2η έκανα κτ καθότι δε γύρισε παρόλο που περιμέναμε μέχρι τελευταίας ώρα. Άρα ποιο το νόημα να περάσω όσα περασα στον φτ έφοσον δε γλίτωσα την καισαρική λίγους μήνες αργότερα; 

ΕΖησα και τους 2 τύπους τοκετών. Αυτό που θέλω να πω ειναι να μην καταδικάζουμε τους εαυτούς μας γιατί δεν ξέρουμε τι θα γινόταν παραπάνω. Έκανες καισαρική, γνωρίζεις τι θα γινόταν αν δεν; Εγώ κινδύνευσα να πεθάνω και έπειτα κινδύνευσε το έμβρυο να βγει με εγκεφαλικές βλάβες. Τι μου λες; Ποιος σου διασφαλίζει ότι όλα θα ήταν ρόδινα και θα το ζούσες; Για 20 μέρες ήμουν σε κατάσταση σοκ και έκλαιγα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Σοκ είπα, όχι επιλοχία κατάθλιψη. Δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω αυτό που πέρασα. Στη δε καισαρική όλες στο θάλαμο με ρωτουσανε, καλά εσύ γιατί δεν παραπονιέσαι; Δεν πονάς; Φυσικά και ποναγα! Αλλά μπροστά σε αυτό που είχα περάσει έκανα το σταυρό μου και ευχαριστούσα που δεν ταλαιπωρήθηκα!!! Δεν γράφω περισσότερα....

Κορίτσια μου. Φέρνουμε στον κόσμο μια ζωή και θα πρέπει να είμαστε υπερήφανες. Δεν έχει σημασία ο τρόπος. Δεν μπορούμε να επιλέξουμε κάποιες φορές. Όμως μας αγγίζει η μητρότητα και ας είμαστε ευγνώμονες και μόνο για αυτό. Ευχαριστήθηκα ως τοκετό την κτ γιατί το έζησα. Τον δεν φτ τον θυμάμαι ως εφιάλτη κι ακόμη βούρκωνω. Γέννησα με μετά από 2 μέρες, με επιπλοκές και χωρίς επισκληριδιο, με κουτάλες, αναροφητηρα, σπάσιμο ώμου του βρέφους, ράμματα στον τράχηλο και με ηρεμιστική γιατί κινδυνεύε να πάθει.βλαβη το νευρικό μου σύστημα από πολυωρους αφορητους και αφυσικους πόνους. Ποτέ δεν ξέρεις! Να είσαι ευγνώμων για αυτό που έχεις! Σας φιλω

  • Μου αρέσει 6
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι @HopeMe  για την εμπειρία σου και χαίρομαι που είχες μια θετική ανάμνηση γέννας στο δεύτερο παιδί σου. Η ιστορία σου μοιάζει αρκετά με της μητέρας μου, μόνο που εκείνης δεν είχε αίσιο τέλος.Η μητέρα μου γέννησε νεκρή την αδερφή μου με φυσιολογικό τοκετό λόγω πρόπτωσης ομφαλιδας. Εμένα με επιλεκτική καισαρική ένα χρόνο μετά.Επιπονη διαδικασία αλλα όλα ελεγχόμενα και νοικοκυρεμένα.

Οι εμπειρίες της, δεν αναιρούν αυτά που θέλω, αυτά  που έζησα  και που αισθάνομαι εγώ. Δε θα μπω στο τριπακι της ευγνωμοσύνης για όλα αυτά που θα μπορούσαν να έχουν συμβεί, και δε συνέβησαν (και άρα δεν υφίστανται), για να νιώσω με το ζόρι πλήρης και ευτυχισμένη. Ξέρω τα δικαιώματά μου, ξέρω μέχρι ένα σημειο την παθολογία ή όχι του τοκετού μου και κατά πόσο με σεβάστηκαν σε αυτόν (όπου καταπατηση δικαιωμάτων μπορεί να συμβεί και σε έναν φυσιολογικό τοκετό),  σέβομαι τα συναισθήματα μου,  και δε θα αισθανθώ με έναν συγκεκριμένο τρόπο γιατί έτσι πρέπει. Είναι άλλο πράγμα οι επιπλοκές και άλλο πράγμα να λες δε με νοιάζει ας γίνει ο, τι θέλει, το αποτέλεσμα μετραει. Εμένα ως γυναίκα και ως μητέρα με νοιάζει.

Να είσαι καλά και εύχομαι για όλες μας να περάσουμε χαρούμενα  και ήρεμα εκείνη την ημέρα.

 

 

 

Just now, BILLE είπε:

@jellyfishchΛυπάμαι και εγώ για την εμπειρία που είχες και κυρίως λυπάμαι αν σε τάραξα, και αν σου προκάλεσα κάτι τέτοιο σου ζητάω συγγνώμη. Ως κοινωνική κατασκευή εννοούσα το ενοχικό που δημιουργείται στην γυναίκα στο αν το σώμα της δεν μπορέσει να ανταπεξέλθει σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Και φυσικά αναγνωρίζω τα οφέλη και του φ.τ και του θηλασμού-δεν νομίζω να φάνηκε από τα γραφόμενά μου ότι ετέθη κάποια αμφισβήτηση επ αυτού.

Σε όλα το υπόλοιπο κομμάτι της παράθεσής σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Και ελπίζω η καλοπροαίρετη από μέρους μου (αν και όπως φάνηκε ατυχής ) παράθεση στο όνομά σου ήταν για καλό, για pampering και όχι προς Θεού να  σε κάνω αισθανθείς ότι απολογείσαι (αν με την τελευταία πρότασή σου αναφερόσουν σε αυτό που έγραψα). ίσως επειδή το έχεις ήδη βιώσει, ενώ εγώ όχι, συν του ότι έχω ακούσει άπειρες ιστορίες τρόμου εστίασα περισσότερο στο αποτέλεσμα και όχι σε αυτή καθ εαυτή τη στιγμή. όπως και αν έχει εύχομαι όλα να σου πάνε όπως ακριβώς τα έχεις σχεδιάσει!

@BILLIE  don t worry , χαίρομαι που συζητάμε. Ξέρω ότι προσπαθείς να με ανεβάσεις σε ευχαριστώ πολύ :wub::wub: σου στέλνω e- Αγγαλια άνευ κορονοιου

  • Μου αρέσει 6

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Λυπάμαι @HopeMe  για την εμπειρία σου και χαίρομαι που είχες μια θετική ανάμνηση γέννας στο δεύτερο παιδί σου. Η ιστορία σου μοιάζει αρκετά με της μητέρας μου, μόνο που εκείνης δεν είχε αίσιο τέλος.Η μητέρα μου γέννησε νεκρή την αδερφή μου με φυσιολογικό τοκετό λόγω πρόπτωσης ομφαλιδας. Εμένα με επιλεκτική καισαρική ένα χρόνο μετά.Επιπονη διαδικασία αλλα όλα ελεγχόμενα και νοικοκυρεμένα.

Οι εμπειρίες της, δεν αναιρούν αυτά που θέλω, αυτά  που έζησα  και που αισθάνομαι εγώ. Δε θα μπω στο τριπακι της ευγνωμοσύνης για όλα αυτά που θα μπορούσαν να έχουν συμβεί, και δε συνέβησαν (και άρα δεν υφίστανται), για να νιώσω με το ζόρι πλήρης και ευτυχισμένη. Ξέρω τα δικαιώματά μου, ξέρω μέχρι ένα σημειο την παθολογία ή όχι του τοκετού μου και κατά πόσο με σεβάστηκαν σε αυτόν (όπου καταπατηση δικαιωμάτων μπορεί να συμβεί και σε έναν φυσιολογικό τοκετό),  σέβομαι τα συναισθήματα μου,  και δε θα αισθανθώ με έναν συγκεκριμένο τρόπο γιατί έτσι πρέπει. Είναι άλλο πράγμα οι επιπλοκές και άλλο πράγμα να λες δε με νοιάζει ας γίνει ο, τι θέλει, το αποτέλεσμα μετραει. Εμένα ως γυναίκα και ως μητέρα με νοιάζει.

Να είσαι καλά και εύχομαι για όλες μας να περάσουμε χαρούμενα  και ήρεμα εκείνη την ημέρα.

 

 

 

@BILLIE  don t worry , χαίρομαι που συζητάμε. Ξέρω ότι προσπαθείς να με ανεβάσεις σε ευχαριστώ πολύ :wub::wub: σου στέλνω e- Αγγαλια άνευ κορονοιου

Φυσικά και η εμπειρία της καθεμιάς μας δεν μπορεί να επηρεάσει τα δικά σου συναισθήματα και πώς εσύ το βιώνεις. Ούτε προσπαθώ να σε βάλω στο τρυπάκι της ευγνωμοσύνης αγνοώντας τα υπόλοιπα συναισθήματα. Ήθελα να σου δώσω μια άλλη οπτική γωνία του "ναι μεν αλλά" μέσα από τη δική μου εμπειρία, όμως έχεις άλλη.μια ήδη της μητέρας σου. Εύχομαι όλες να ευχαριστήσουμε της έλευση του μωρού μας και σου εύχομαι να καταφέρεις να το απολαύσεις όπως το επιθυμείς :wub:

Βρε κορίτσια, πόσες φορές ξυπνάτε για τουαλέτα; Εδώ και 2 εβδομάδες ξυπνάω ανά 1-1,5 ώρα, δηλαδή μπορεί 8-10+ φορές μέσα.στη νύχτα!! Ιδίως μέχρι να με πάρει ο ύπνος ανά μισάωρο τρέχω. Σας συμβαίνει ή να ανησυχήσω; 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Hope εγώ πηγαίνω λιιιγο πιο συχνά αλλά δεν έχω συχνοουρια.. αλλά ξέρεις τι παθαίνω?? Μόλις κουνιέται ο μικρός μου φεύγουν ουρά!! Βοήθεια!! Δεν το είχα αυτό στο γιο μου! Πρέπει να αρχίσω να φοράω σερβιετακια.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
  • Λυπημένη/-ος 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Hope εγώ πηγαίνω λιιιγο πιο συχνά αλλά δεν έχω συχνοουρια.. αλλά ξέρεις τι παθαίνω?? Μόλις κουνιέται ο μικρός μου φεύγουν ουρά!! Βοήθεια!! Δεν το είχα αυτό στο γιο μου! Πρέπει να αρχίσω να φοράω σερβιετακια.

Το νιώθω κι εγώ ότι κάποιες φορές όπως με πιέζει και τρέχω τουαλέτα. Ουρά δεν έχω δει να μου φεύγουν. Σερβιετακι φοράω καθημερινά εδώ και 17 χρόνια. Από την πρώτη εγκυμοσύνη και μετά δεν μπορούσα να μην φοράω, ένιωθα πιο καθαρή. Όταν λες ότι πας λιιιγο πιο συχνά, εννοείς συγκριτικά με το πόσο συχνά πήγαινες ως τώρα η συγκριτικά με τη συχνότητα που έγραψα. Μάλλον το πρώτο ε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σε σχέση με προ εγκυμοσύνης.. βέβαια εμένα το παιδί είναι στο στομάχι, αμα δεις την κοιλιά μου τέρμα πάνω, οπότε ίσως να μην είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα:eek:

Σήμερα πήγα στην κλινική και μίλησα με τον αναισθησιολογο που την έχει. Μια Χαρούλα μου φάνηκε , τίμιος. Τα δωματιακια κομπλέ με τα όλα τους (και του νοσοκομείου μια χαρά είναι βέβαια), αυτός έχει 40 χρόνια εμπειρία δεν παίζει να έχουμε παρατράγουδα στο θέμα της αναισθησίας τουλάχιστον. Μου είχε κάνει τη μέθη όταν είχα την αποβολή και δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πονοκέφαλο ούτε τίποτα μετά. 1500 θα μας βγει το λουξ μονικλινο με κρεβατάκι για το σύζυγό και τρία γεύματα και για τους δυο μας. Επιτρέπουν και δικιά σου μαία ή βοηθό μητρότητας να έχεις, αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπουν τον μπαμπά στην αίθουσα τοκετού... Πολύ κρίμα αυτό, θα ρωτήσω το γιατρό μήπως μπορεί να κάνει κάτι....    Θέλει πάρα πολύ να παραβρίσκεται.

  • Μου αρέσει 4

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, jellyfishch είπε:

Εννοώ σε σχέση με προ εγκυμοσύνης.. βέβαια εμένα το παιδί είναι στο στομάχι, αμα δεις την κοιλιά μου τέρμα πάνω, οπότε ίσως να μην είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα:eek:

Σήμερα πήγα στην κλινική και μίλησα με τον αναισθησιολογο που την έχει. Μια Χαρούλα μου φάνηκε , τίμιος. Τα δωματιακια κομπλέ με τα όλα τους (και του νοσοκομείου μια χαρά είναι βέβαια), αυτός έχει 40 χρόνια εμπειρία δεν παίζει να έχουμε παρατράγουδα στο θέμα της αναισθησίας τουλάχιστον. Μου είχε κάνει τη μέθη όταν είχα την αποβολή και δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πονοκέφαλο ούτε τίποτα μετά. 1500 θα μας βγει το λουξ μονικλινο με κρεβατάκι για το σύζυγό και τρία γεύματα και για τους δυο μας. Επιτρέπουν και δικιά σου μαία ή βοηθό μητρότητας να έχεις, αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπουν τον μπαμπά στην αίθουσα τοκετού... Πολύ κρίμα αυτό, θα ρωτήσω το γιατρό μήπως μπορεί να κάνει κάτι....    Θέλει πάρα πολύ να παραβρίσκεται.

Κόριτσι Μ ελευθω πηγές;

Αν ναι όντως ο Παράσχος είναι εγγύηση.  Ελαφροχερης κ πολύ έμπειρος. 

Να φανταστώ λόγω κορονοιου δεν επιτρέπεται ο μπαμπάς;

Γιατί σε εμένα επιτρεπόταν 

Κ γω αν όλα πάνε καλά κ δεν έχω απροόπτα που χρήζουν νοσοκομείο εκεί θα γεννήσω πάλι γτ θέλω τον γιατρό μ που Μ έκανε κ περίδεση κ με παρακολουθει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κόριτσι Μ ελευθω πηγές;

Αν ναι όντως ο Παράσχος είναι εγγύηση.  Ελαφροχερης κ πολύ έμπειρος. 

Να φανταστώ λόγω κορονοιου δεν επιτρέπεται ο μπαμπάς;

Γιατί σε εμένα επιτρεπόταν 

Κ γω αν όλα πάνε καλά κ δεν έχω απροόπτα που χρήζουν νοσοκομείο εκεί θα γεννήσω πάλι γτ θέλω τον γιατρό μ που Μ έκανε κ περίδεση κ με παρακολουθει. 

Ναι  ελευθω Εύα μου. Ωραία κλινική. Και η ξαδέρφη μια χαρά με την αναισθησία δεν κατάλαβε τίποτα. Όλα καλά . Ποιον έχεις? 

Δεν επιτρέπεται και είναι πολύ κρίμα, θέλει πάρα πολύ να είναι. Όλα καλά θα πάνε Εύα μου, θετική σκέψη.. πιο πολύ δε γίνεται να προσέχεις, τα πας άψογα :wub: συγχαρητήρια για την υπομονή σου.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Ναι  ελευθω Εύα μου. Ωραία κλινική. Και η ξαδέρφη μια χαρά με την αναισθησία δεν κατάλαβε τίποτα. Όλα καλά . Ποιον έχεις? 

Δεν επιτρέπεται και είναι πολύ κρίμα, θέλει πάρα πολύ να είναι. Όλα καλά θα πάνε Εύα μου, θετική σκέψη.. πιο πολύ δε γίνεται να προσέχεις, τα πας άψογα :wub: συγχαρητήρια για την υπομονή σου.

Τον Μπερμπερογλου έχω. 

Μακάρι να πάω 2 μήνες ακόμα σίγουρα. Είμαι σχεδόν 29 

Φοβάμαι λίγο τις συσπάσεις,πονακια. Πέμπτη έχω ραντεβού. Θα θελα να κάνω κ έναν καρδιοτοκογραφο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ χθες φτερνίστηκα και μου έφυγαν, τι να λέμε τώρα!Με βλέπω για Tena σε λίγο καιρό αν συνεχίσω έτσι!

Eρώτηση πολύ σημαντική : Η γυναικολόγος μου η εξωτερική μού συνέστησε να βρω έναν παιδίατρο να μου γράψει και να κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη που είναι για την προστασία του βρέφους, γιατί λέει το 1ο του κοκύτη το κάνουν σχετικά αργά.  Την νοσοκομειακή ακόμα δεν την έχω ρωτήσει. Πρέπει λέει να γίνει μέχρι 32η-34η εβδομάδα. Της γρίπης δεν το έκανα γιατί ήμασταν κλειδαμπαρωμένοι εκείνο το διάστημα.  Σας έχουν πει κάτι αντίστοιχο;

Ρώτησα φίλες μου και δεν το είχαν κάνει, μόνο μια φίλη φίλης το έχει κάνει. Μετά ρώτησα παθολόγο κ μου είπε ότι έχουν αλλάξει πολύ τα πρωτόκολλα τα 2 τελευταία χρόνια και θεωρείται σχεδόν επιβεβλημένο και μπράβο στη γιατρό μου που είναι τόσο ενημερωμένη. Καμιά γνώμη;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...