Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Evouska είπε:

@HopeMeόλα καλά θα πάνε για όλες μας είμαι σίγουρη! Κ εγώ θέλω πολύ να το πάμε φυσιολογικά, αλλά πάνω απ όλα είναι η υγεία του μωρού! Θα μάθω όσα μπορώ από ανάσες κλπ κ βλέπουμε πως θα πάει!

@Φραουλίτσα* χαχα νόμιζα ότι μόνο εγώ ροχαλιζω τώρα στην εγκυμοσύνη αλλά είμαστε πολλές τελικά! Δυσκολεύομαι τόσο τα βράδια να βουλευτω που αν τύχει κ με πάρει ο ύπνος πριν τον άντρα μου και ροχαλιζω δεν με νοιάζει καν!!! Ας ακούσει κ εκεινος μια μέρα ροχαλητό, τι μόνο εγώ θα τον ακούω; 

@jellyfishch μην τα σκέφτεσαι αγάπη μου ότι έγινε έγινε και δεν αλλάζει, σημασία έχει να κάνεις από εδώ και πέρα ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα!! Και απ τη στιγμή που το κάνεις δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεσαι για κάτι που έγινε ήδη και δεν αλλάζει!❤

Και γω αυτο λεω. Τόσο ροχαλητό εχω ακούσει.... Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι να το αποφύγεις, και όντως είναι σιγά σιγά δύσκολο να βολευτούμε. Και είναι και βραδια που βολεύομαι και εχω το μωρο να με κλωτσάει ψηλά και να με πονάει... Άστα σιγά σιγά ο ύπνος γίνεται δύσκολη υπόθεση...

3 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Πολύ χαίρομαι για τα ευχάριστα νέα! Εμείς στο Doppler δεν καταφέραμε να δούμε προσωπάκι γιατί ήταν μπρούμυτα και το έκρυβε μη την ματιασουμε :lol: Ο πλακούντας μου έκανε λίγα καφέ ξανά, αλλά δεν ανησυχώ γιατί σε 5-6 μέρες θα έχει ανέβει εκεί που θέλουμε. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ναι μεν ανακουφιζομαστε γιατί αποφεύγουμε πολλές πιθανές επιπλοκές αλλά συνεχίζω προληπτικά ξεκούραση και κρεβάτι. Επίσης μου είπε.οτι θα έχουμε ένα δύσκολο χειρουργείο και θα χρειαστώ προληπτικά κάποιες φιάλες αίμα, καθότι ναι μεν θεωρείται υψηλός αλλά είναι οριακά και υπάρχει ο κίνδυνος αιμορραγίας κατά την καισαρική. Θα μου τα εξήγησει αργότερα "όλα"....Δηλαδή έχει κι άλλα; :roll: Προς το παρόν δε σκέφτομαι τίποτα, κάνω μόνο θετικές σκέψεις και απολαμβάνω την ανακούφιση από την άνοδο του πλακούντα:rolleyes:. @Evouska κι εγώ σήμερα παρακολούθησα το πρώτο σεμινάριο μητρικού θηλασμού για να τα ξαναθυμηθω. Πραγματι, βοηθάνε πολύ. Την πρώτη μου που γέννησα φυσιολογικα οι ανάσες ήταν σωτήριες. Αν σου πω ακόμη τις θυμάμαι..; Παρότι είμαστε ίδιες εβδομάδες και ημέρες εγώ το έκανα νωρίς το Doppler γιατί έπρεπε να γνωρίζουμε τη θέση του πλακούντα πριν τις 30 εβδομάδες. Διότι αν παρέμενε χαμηλός έπρεπε να πάμε βάση σχεδίου από δω και στο εξής και λογικά έπρεπε να σταματήσω και αντιπηκτικες λόγω κινδυνου αιμορραγίας. Ουφ! Σου ευχομαι καλά αποτελέσματα!!:wub:

Από καούρες υποφέρω κορίτσια. Εδώ και καιρό αλλά δεν έχω παραπονεθεί. Τώρα παραπαίει.. Πλέον εδώ και 1 εβδομάδα δεν κοιμάμαι καθόλου καλά. ξυπνάω από καούρες και συχνοουρια και ότι και να φάω, έχω καούρες. Κοιμάμαι σχεδόν καθιστή γιατί αν ξαπλώσω υποφέρω. Ο γιατρός στον τελευταίο υπέρηχο είπε ότι έχει πολλά μαλλάκια! Τελικά, πάλι είχε δίκιο η μάνα μου ότι βγάζει μαλλάκια :lol::lol:

Καλά θα κάνεις για να ηρεμισεις. Θα δεις ότι δεν είναι τίποτα. Κι εγώ ανησύχησα με το ίδιο γιατί την ένιωθα ελάχιστα για μέρες. Όμως ο γιατρός μου είπε έχει σημασία να τη νιώθω. Και να που ζωηρεψε ξανά.

Εύχομαι όλα καλά να πάνε όταν έρθει με το καλό η ώρα. Και γω κάνω αντιθρομβωτικες ενέσεις και θέλω να δω τι θα κάνουμε. Για τις καουρες έχω διαβάσει για το τσάι δυόσμου ότι κάνει καλό, κοίταξέ το όμως αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Εμένα με βοήθησε χτες το τσάι μέντας, γιατί όταν ξαπλώνω κάποια βράδια με πιάνει έντονος βήχας, και χτες ηρεμησα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. 

Και κάτι να γελάσετε.... Έχει αρχίσει να χάνεται η οπτική επαφή με την ευαίσθητη περιοχή λόγω κοιλιάς...:mrgreen::shock: Σιγά σιγά το ξύρισμα θα γίνεται στα τυφλά!!!! Και στο πρώτο 40 εβδομάδες και είχα ξυριστει μόνη μου... Που θα φτάσει αυτη η κοιλιά!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* said:

Και γω αυτο λεω. Τόσο ροχαλητό εχω ακούσει.... Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι να το αποφύγεις, και όντως είναι σιγά σιγά δύσκολο να βολευτούμε. Και είναι και βραδια που βολεύομαι και εχω το μωρο να με κλωτσάει ψηλά και να με πονάει... Άστα σιγά σιγά ο ύπνος γίνεται δύσκολη υπόθεση...

Εύχομαι όλα καλά να πάνε όταν έρθει με το καλό η ώρα. Και γω κάνω αντιθρομβωτικες ενέσεις και θέλω να δω τι θα κάνουμε. Για τις καουρες έχω διαβάσει για το τσάι δυόσμου ότι κάνει καλό, κοίταξέ το όμως αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Εμένα με βοήθησε χτες το τσάι μέντας, γιατί όταν ξαπλώνω κάποια βράδια με πιάνει έντονος βήχας, και χτες ηρεμησα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. 

Και κάτι να γελάσετε.... Έχει αρχίσει να χάνεται η οπτική επαφή με την ευαίσθητη περιοχή λόγω κοιλιάς...:mrgreen::shock: Σιγά σιγά το ξύρισμα θα γίνεται στα τυφλά!!!! Και στο πρώτο 40 εβδομάδες και είχα ξυριστει μόνη μου... Που θα φτάσει αυτη η κοιλιά!!!

Η μέντα με βοηθάει και εμένα πολυ!!! 

Αυτό με το ξυρισμα το συζητουσα χθες. Αρχικά να πω ότι εγώ είχα κάνει λέιζερ πριν μείνω έγκυος σε ολα τα ευαίσθητα σημεία!!! Ώστοσο μετά το πρωτο δίμηνο οι τριχουλες έκαναν την εμφάνιση τους. Είναι πολυ αραιές αλλά και παλι χρειάζεται ξυρίσμα και δεν ξέρω πώς θα γίνει. Δεν βλέπω τίποτα με την κοιλιά. Με καθρέφτη μας κόβω. Ευτυχώς έχω πολυ λίγες και δεν πιστευω να δυσκολευτω.

Επίσης σήμερα είχα το εξής! Κατεβηκα να με δει ο ήλιος στην παραλία της Καβάλας και με βλέπει ένας οικ. Φίλος και μου λέει τι μικρή κοιλιά στον 4ο είσαι??? Και μετά με βλέπει ένας συνάδελφος του άντρα μου και μου λέει είσαι στον 8ο?? Έχεις τεράστια κοιλιά!!! Χαχα

Ο άντρας μου από την άλλη έχει τρελαθει να με βγάζει φωτο και να γελάει. Του φαίνεται περιεργο που με βλέπει με κοιλιά. Είμαστε μαζί από τα 17 μου και πάντα ήμουν 45 κιλά μέσο όρο!! Ασε που έχουμε και το άλλο... Μιλάει στην κοιλιά και δεν θέλει να ακουσω τα μυστικά τους λέει...χαχαχα. Τι θα ζήσω όταν θα γεννηθεί η μικρή μας!!! 

Κορίτσια και κάτι ασχετο... Ξέρω ότι μπορεί να εινΙ νωρίς αλλά συζητήσεις με τους άντρες σας έχετε κάνει για το όνομα του μωρου σας?? 

  • Μου αρέσει 5

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, πως είστε? Εγώ δυσκολεύομαι πολύ στον ύπνο, χτες έμεινα ξάγρυπνη 3-6 και κοντεύει να γίνει καθημερινό συνήθειο. Είδα και ένα όνειρο: με το που γέννησα έμεινα αμέσως έγκυος και δεν ήξερα τι να κάνω! Το μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ και απλά ξαπλώνω, περισσότερο καθιστά :???:. Η διάθεση μου γενικά αρκετά πεσμένη και δεν βολευομαι πουθενά. Δύσκολη περίοδος βρε κορίτσια. Και για κάποιες από εμάς ήταν δύσκολο και να το καταφέρουμε να μείνουμε έγκυος. 

Υπομονή μέχρι να πάρουμε αγκαλίτσα τα μωρά μας!

  • Μου αρέσει 3

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Η μέντα με βοηθάει και εμένα πολυ!!! 

Αυτό με το ξυρισμα το συζητουσα χθες. Αρχικά να πω ότι εγώ είχα κάνει λέιζερ πριν μείνω έγκυος σε ολα τα ευαίσθητα σημεία!!! Ώστοσο μετά το πρωτο δίμηνο οι τριχουλες έκαναν την εμφάνιση τους. Είναι πολυ αραιές αλλά και παλι χρειάζεται ξυρίσμα και δεν ξέρω πώς θα γίνει. Δεν βλέπω τίποτα με την κοιλιά. Με καθρέφτη μας κόβω. Ευτυχώς έχω πολυ λίγες και δεν πιστευω να δυσκολευτω.

Επίσης σήμερα είχα το εξής! Κατεβηκα να με δει ο ήλιος στην παραλία της Καβάλας και με βλέπει ένας οικ. Φίλος και μου λέει τι μικρή κοιλιά στον 4ο είσαι??? Και μετά με βλέπει ένας συνάδελφος του άντρα μου και μου λέει είσαι στον 8ο?? Έχεις τεράστια κοιλιά!!! Χαχα

Ο άντρας μου από την άλλη έχει τρελαθει να με βγάζει φωτο και να γελάει. Του φαίνεται περιεργο που με βλέπει με κοιλιά. Είμαστε μαζί από τα 17 μου και πάντα ήμουν 45 κιλά μέσο όρο!! Ασε που έχουμε και το άλλο... Μιλάει στην κοιλιά και δεν θέλει να ακουσω τα μυστικά τους λέει...χαχαχα. Τι θα ζήσω όταν θα γεννηθεί η μικρή μας!!! 

Κορίτσια και κάτι ασχετο... Ξέρω ότι μπορεί να εινΙ νωρίς αλλά συζητήσεις με τους άντρες σας έχετε κάνει για το όνομα του μωρου σας?? 

Τι γλυκος που είναι ο άντρας σου!!! Ωραιο όλο αυτο. Όσο για την κοιλιά, ο καθένας πραγματικά λέει ότι θέλει... Για το όνομα το έχουμε συζητήσει. Είναι δικής μας επιλογής όπως και το πρώτο. Είχαμε καταλήξει σε τρια που να αρέσουν και στους δυο και όταν την είδαμε όταν γεννήθηκε είπαμε και οι δυο ότι της πάει το ίδιο. Και τώρα είχα μια λίστα με ονόματα και καταλήξαμε σε δυο που να συμφωνούμε, και πάλι όταν με το καλό την δούμε θα δουμε ποιο της ταιριαζει. Ακουγεται περίεργο αλλά πράγματι όταν την είδα μόνο ένα πιστευα οτι της ταιριαζε.

Just now, Αυρα87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πως είστε? Εγώ δυσκολεύομαι πολύ στον ύπνο, χτες έμεινα ξάγρυπνη 3-6 και κοντεύει να γίνει καθημερινό συνήθειο. Είδα και ένα όνειρο: με το που γέννησα έμεινα αμέσως έγκυος και δεν ήξερα τι να κάνω! Το μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ και απλά ξαπλώνω, περισσότερο καθιστά :???:. Η διάθεση μου γενικά αρκετά πεσμένη και δεν βολευομαι πουθενά. Δύσκολη περίοδος βρε κορίτσια. Και για κάποιες από εμάς ήταν δύσκολο και να το καταφέρουμε να μείνουμε έγκυος. 

Υπομονή μέχρι να πάρουμε αγκαλίτσα τα μωρά μας!

Εγω κοιμαμαι αργα κατα τις 2.00 για να μην εχω ξενύχτια ενδιάμεσα. Αλλά κοιμάμαι και το απόγευμα μια ώρα και εκεί κοιμάμαι πιο καλά. Δοκίμασε να βάζεις μαξιλάρια ανάμεσα στα πόδια σου και  σε άλλα σημεία μήπως βρεις που βολεύεσαι.  Είναι πράγματι πολύ άσχημο να μην μπορείς να ξεκουραστείς. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα δώσουμε του συγχωρεμένου του πατέρα μου. Και στον πρώτο δώσαμε ενός προγόνου του άντρα μου (όχι του μπαμπά του), ξένο όνομα. Δε μας πίεσε κανείς, οι πολύ δικοί μας είναι ευτυχώς ανοιχτόμυαλοι. Για τους άλλους χ3στήκαμε (ακούσαμε κάποιες βλακείες από κάτι ξεχασμένες θειές, που τότε θυμήθηκαν ότι είμαστε συγγενείς). Ήταν καθαρά επιλογές μας και στις δύο περιπτώσεις, και τις σεβάστηκαν ευτυχώς. 

Λίγο με τους παπάδες είχαμε θέμα λόγω καθολικού ονόματος στο μεγάλο γιο μου, αλλά οκ βγάλαμε άκρη τελικά.

Το ξύρισμα εγώ το κάνω δια της τυφλής μεθόδου. Σίγουρα αφήνω και παρθένα δάση στην περιοχή αλλά γενικά νομίζω τα καταφέρνω. Να το δω ούτε για πλάκα το λουλούδι μου... Ούτε να σκύψω καλά καλά δεν μπορώ. Δεν ξέρω πού θα φτάσει η κοιλιά μέχρι τον ένατο. Από κιλά είμαι στα συν 8 σταθερά, αλλά η κοιλιά είναι μεγάλη, παρ' όλο που το μωρό είναι μεσαίου μεγέθους.

 

  • Μου αρέσει 6

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Εμείς θα δώσουμε του συγχωρεμένου του πατέρα μου. Και στον πρώτο δώσαμε ενός προγόνου του άντρα μου (όχι του μπαμπά του), ξένο όνομα. Δε μας πίεσε κανείς, οι πολύ δικοί μας είναι ευτυχώς ανοιχτόμυαλοι. Για τους άλλους χ3στήκαμε (ακούσαμε κάποιες βλακείες από κάτι ξεχασμένες θειές, που τότε θυμήθηκαν ότι είμαστε συγγενείς). Ήταν καθαρά επιλογές μας και στις δύο περιπτώσεις, και τις σεβάστηκαν ευτυχώς. 

Λίγο με τους παπάδες είχαμε θέμα λόγω καθολικού ονόματος στο μεγάλο γιο μου, αλλά οκ βγάλαμε άκρη τελικά.

Το ξύρισμα εγώ το κάνω δια της τυφλής μεθόδου. Σίγουρα αφήνω και παρθένα δάση στην περιοχή αλλά γενικά νομίζω τα καταφέρνω. Να το δω ούτε για πλάκα το λουλούδι μου... Ούτε να σκύψω καλά καλά δεν μπορώ. Δεν ξέρω πού θα φτάσει η κοιλιά μέχρι τον ένατο. Από κιλά είμαι στα συν 8 σταθερά, αλλά η κοιλιά είναι μεγάλη, παρ' όλο που το μωρό είναι μεσαίου μεγέθους.

 

Και γω της προγιαγιας μου εχω και είναι επίσης καθολικό το όνομα, παρότι είμαστε ορθόδοξοι. Αν το ζευγάρι και οι πιο κοντινοί του είναι εντάξει, οι υπόλοιποι δεν θα έπρεπε να λένε καν την γνώμη τους αν δεν τους ζητηθεί. Τόσο δημοκρατικά...

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίτσα*κ εγώ το σκεφτομουν προχθές το ότι δε βλέπω πια ούτε για να ξυριστω!! Τυφλό σύστημα αλλά μην φανταστείτε ότι τό κάνω και συχνά γιατί μου παίρνει και πολλή ώρα χαχαχα!

@Φώφη1990Εμείς το είχαμε συζητήσει πριν μάθουμε τό φύλο κ είχαμε συμφωνήσει αν είναι αγοράκι να πάρει το όνομα του πεθερου μου, μετά που μάθαμε όμως ότι είναι κοριτσάκι είπαμε ότι θα πάρει το όνομα της μαμάς μου πολύ δημοκρατικά χαχαχα (που είναι και πολύ ωραίο)! Εγώ έχω το ίδιο όνομα με την πεθερά μού όποτε αυτό βγήκε εκτός συναγωνισμού χαχα! Αχ πόσο γλυκούλης κ άντρας σου!! Εμένα της μιλάει στην κοιλίτσα όποτε το θυμηθεί! Αλλα την χαϊδεύει γενικά!

@jellyfishchκ εγώ +8 ειμαι στα κιλά, κ έχω νομίζω πια αρκετά μεγάλη κοιλίτσα, αν και στο υπόλοιπο σώμα γενικά δεν φαίνονται τα κιλά!

 

 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* said:

Και γω της προγιαγιας μου εχω και είναι επίσης καθολικό το όνομα, παρότι είμαστε ορθόδοξοι. Αν το ζευγάρι και οι πιο κοντινοί του είναι εντάξει, οι υπόλοιποι δεν θα έπρεπε να λένε καν την γνώμη τους αν δεν τους ζητηθεί. Τόσο δημοκρατικά...

Και εμεις έτσι δημοκρατικά αποφασίσαμε να δώσουμε το όνομα της μάμας μου που έχει πεθανει! Όπως δημοκρατικά παντρευτηκαμε με μόνο 13 άτομα!!! Χαχαχα

Όπως λες και εσυ ή θα σεβαστούν την δημοκρατία μας ή απλά ας πιουνε ξιδι!!! 

Στον γάμο είχαμε πολλες  παρεξηγησεις γιατι ήταν κανονικά θρησκευτικός αλλα θέλαμε να είμαστε μόνο εμείς οι 12-13 άνθρωποι. Με το όνομα θέλω να πιστευω οτι δεν θα έχουμε καμία αντίδραση!!! 

Just now, Evouska said:

@Φραουλίτσα*κ εγώ το σκεφτομουν προχθές το ότι δε βλέπω πια ούτε για να ξυριστω!! Τυφλό σύστημα αλλά μην φανταστείτε ότι τό κάνω και συχνά γιατί μου παίρνει και πολλή ώρα χαχαχα!

@Φώφη1990Εμείς το είχαμε συζητήσει πριν μάθουμε τό φύλο κ είχαμε συμφωνήσει αν είναι αγοράκι να πάρει το όνομα του πεθερου μου, μετά που μάθαμε όμως ότι είναι κοριτσάκι είπαμε ότι θα πάρει το όνομα της μαμάς μου πολύ δημοκρατικά χαχαχα (που είναι και πολύ ωραίο)! Εγώ έχω το ίδιο όνομα με την πεθερά μού όποτε αυτό βγήκε εκτός συναγωνισμού χαχα! Αχ πόσο γλυκούλης κ άντρας σου!! Εμένα της μιλάει στην κοιλίτσα όποτε το θυμηθεί! Αλλα την χαϊδεύει γενικά!

@jellyfishchκ εγώ +8 ειμαι στα κιλά, κ έχω νομίζω πια αρκετά μεγάλη κοιλίτσα, αν και στο υπόλοιπο σώμα γενικά δεν φαίνονται τα κιλά!

 

 

Ναι είναι τόσο γλυκουλης ο άντρας μου που περα απο το ότι της μιλάει και δεν με αφήνει να ακουσω, δεν με αφήνει να πω κουβέντα για το δωμάτιο της... Το έχει πάρει πατριωτικα πως θα γίνει!!! Το μόνο που μου δίνει σαν επιλογή είναι το χρώμα της κουρτίνας... Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίτσα* είπε:

Και γω αυτο λεω. Τόσο ροχαλητό εχω ακούσει.... Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι να το αποφύγεις, και όντως είναι σιγά σιγά δύσκολο να βολευτούμε. Και είναι και βραδια που βολεύομαι και εχω το μωρο να με κλωτσάει ψηλά και να με πονάει... Άστα σιγά σιγά ο ύπνος γίνεται δύσκολη υπόθεση...

Εύχομαι όλα καλά να πάνε όταν έρθει με το καλό η ώρα. Και γω κάνω αντιθρομβωτικες ενέσεις και θέλω να δω τι θα κάνουμε. Για τις καουρες έχω διαβάσει για το τσάι δυόσμου ότι κάνει καλό, κοίταξέ το όμως αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Εμένα με βοήθησε χτες το τσάι μέντας, γιατί όταν ξαπλώνω κάποια βράδια με πιάνει έντονος βήχας, και χτες ηρεμησα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. 

Και κάτι να γελάσετε.... Έχει αρχίσει να χάνεται η οπτική επαφή με την ευαίσθητη περιοχή λόγω κοιλιάς...:mrgreen::shock: Σιγά σιγά το ξύρισμα θα γίνεται στα τυφλά!!!! Και στο πρώτο 40 εβδομάδες και είχα ξυριστει μόνη μου... Που θα φτάσει αυτη η κοιλιά!!!

Χαμένη η οπτική επαφή εδώ και μήνες. Σταμάτησα και λέιζερ οπότε πάω με ξυράφι στο περίπου. Όπου θυμάμαι από πριν :lol:

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην λέτε για ξύρισμα. Ένα θα σας πω λόγω της περίδεσης απαγορεύονται τα ακροβατικά. 

Οπότε κάντε εικόνα στον καναπέ στρωμένο αδιάβροχο,πετσέτα κ να μου ξυρίζει τα πόδια ο άντρας Μ

Ευτυχώς το.μπικινι είναι λέιζερ κ 3-4 τρίχες έχω κ αν. 

Το έζησα κ αυτό. 

Για γέλια κ για κλάματα είμαι 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια μην λέτε για ξύρισμα. Ένα θα σας πω λόγω της περίδεσης απαγορεύονται τα ακροβατικά. 

Οπότε κάντε εικόνα στον καναπέ στρωμένο αδιάβροχο,πετσέτα κ να μου ξυρίζει τα πόδια ο άντρας Μ

Ευτυχώς το.μπικινι είναι λέιζερ κ 3-4 τρίχες έχω κ αν. 

Το έζησα κ αυτό. 

Για γέλια κ για κλάματα είμαι 

 

Αυτα θα έχετε αργότερα να θυμάστε να γελάτε!!! Απίστευτο πάντως πως μας φέρνουν οι καταστάσεις σε θέση να κάνουμε πράγματα που δεν τα είχαμε φανταστεί ποτε. Μπράβο και σε σένα και στον αντρα σου. Θέλει και κουράγιο ολο αυτο. Υπομονή κοντεύουμε.

Εμένα ειχε πάθει ατυχημα ο αντρας μου και τον επλενα στο κρεββάτι. Ειχε πεσει πολλή πατέντα, αλλά δεν με πειραζε καθολου να ξέρεις. Πιο πολύ για εκεινον να ήταν δύσκολο. Όταν αγαπας κάποιον αυτα ειναι λεπτομέριες.

  • Μου αρέσει 5

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Φωτεινή μου, ελπίζω να νιώθεις καλύτερα, και να χαλάρωσεις και να κοιμηθείς λιγάκι μέσα στη μέρα. Τώρα που το μωρό μου ήταν σε λάθος θέση, πέρασα μία εβδομάδα όπου ξυπνούσα από εφιάλτες γύρω στις 1 με 2 και μετά έμενα ξύπνια μέχρι τις 4 με 5. Είναι μία ιδιαίτερη περίοδος στη ζωή μας. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις υπερ- ευαίσθητη. Εάν νιώθεις γενικότερα αγχωμένη, θα σου προτείνω ένα βίντεο στο youtube που εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ. Είναι της Συνατσάκη, που μιλάει για την εμπειρία της με τις κρίσεις πανικού, και πώς κατάφερε να τις απομυθοποιήσει. Ψαξε το, δε σου βαζω λινκ γιατί δε θα εγκριθεί η δημοσίευση.

Να θυμάσαι ότι το σώμα μας είναι ένα θαυματουργό εργοστάσιο και είμαστε πολύ τυχερές που είμαστε γυναίκες, και έχουμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε, μεγαλώσουμε και περιθάλψουμε μέσα μας καινούργιους ανθρώπους!! Για φάντάσου!! Γι' αυτό γινόμαστε ευαίσθητες, γιατί δουλεύει ο οργανισμός μας τόσο εντατικά για να τα μεγαλώσει! Και μέχρι στιγμής, τα έχουμε καταφέρει περίφημα, έτσι δεν είναι; 

Κορίτσια νιώθετε καθόλου λόξιγκα; εγώ όχι ακόμη.

Πλέον τον μικρό τον νιώθω όλη μέρα... όποτε είναι ξύπνιος δηλαδή. 

Σήμερα είχε μια υπέροχη μέρα και πήγαμε βόλτα στην αμμουδιά. Προσπαθεί ο άντρας μου να μάθει ποδήλατο στον μεγάλο από πέρυσι και αυτός φοβάται... μεγάλες στιγμές. Έχω και τη μάνα μου να μουρμουράει ότι τάχα μου δε θέλει ο άντρας μου. Βοήθεια!!

Να σας εξομολογηθώ κι εγώ την αμαρτία μου.. Μου έλεγε η ξαδέρφη πώς γέννησε (την περίμενε δυο μέρες με σπασμένα νερά και γέννησε φυσιολογικά), και ότι ήταν μία καλή εμπειρία, και με έπιασε το παράπονο... το κλάμα της ζωής μου έριξα..Ξέρω ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου, ξέρω ότι έχει κινδύνους αυτό που πάω να κάνω, ξέρω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω το σώμα μου παρα μόνο με "ματζούνια" σαν αυτά που κάνω τόσο καιρό.. Και μετανιώνω τόσο πολύ για τις επιλογές μου, και για όλα αυτά που θα μπορύσα να έχω κάνει και επιλέξει στο γιο μου. Τελοσπάντων..Το παρελθόν δεν αλλάζει οπότε δεν έχει και νόημα να το συζητάω αλλά με τρώει. Όλα αυτά τα χρόνια, και όσο περνάει ο χρόνος φοβάμαι όλο και περισσότερο. 

Καλημέρα!!! Είχα σκεφτεί κι εγώ να προσπαθήσω για vbac. Άνοιξα μια κουβέντα στο γιατρό μου. Ήταν και ο άντρας μου μπροστά ο οποίος φοβήθηκε και μου είπε ότι δεν θέλει να μπούμε σε αυτή την διαδικασία. Περάσαμε λέει τόσα με τις εξωσωματικες. Κι επειδή κι εγώ είμαι φοβιτσιαρα, μπορεί να υπάρχει πάντα μια απορία του πως θα ήταν ένας φυσιολογικός τοκετός όμως δεν θα το προσπαθήσω. Σε συγχαίρω για τη δύναμη σου και μακάρι να σου πάνε όλα κατ'ευχην! 

11 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια!!! Και γω χτες το βράδυ είχα εφιάλτη και ευτυχώς με ξύπνησε το μωρο με κατι κλωτσιές που έριχνε!!! Να ναι καλά!!! Είναι σύνηθες στην εγκυμοσύνη να βλέπουμε έντονα όνειρα και εφιάλτες, και ειδικά τώρα που δεν μπορούμε να κοιμηθούμε και πολύ καλά είναι πιο έντονα τα όνειρα. Εγω δεν μπορώ να αναπνεύσω απο την μύτη όταν ξαπλώνω κοιμάμαι με το στόμα ανοιχτό με αποτέλεσμα να ξυπνάω  απο το στόμα μου που είναι στεγνό και να πηγαίνει το ροχαλητό σύννεφο!!!! Τι τραβάει και ο άντρας μου!!! Το είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ροχαλητό.

@jellyfishch και γω όσο πλησιάζουμε στην γέννα λίγο ανησυχώ. Ένα βράδυ λέει η κόρη μου στον αντρα μου σας ευχαριστώ πολύ για το δώρο που μου κάνατε με το αδελφάκι μου, και ήμουν καλό παιδί και μας το χάρισε ο Θεος. (Είχαμε κάνει μια κουβέντα και της είχα πει πιο παλιά ότι δεν φτάνει μονο να το θέλουμε το παιδάκι, πρέπει να μας το στείλει και ο Θεος οταν πιστεύει εκείνος ότι πρέπει, είχα χάσει ένα και δεν μπορούσα να της υποσχεθώ κάτι.) Και όλο αυτο με ανησύχησε, μην το πιεσω πολύ το πράγμα με τον φυσιολογικό και συμβεί οιαδήποτε σε μένα και το μωρο, στοχος μου δηλαδή να είμαστε και οι δυο υγιείς. Θα προσπαθήσω εννοείται για φυσιολογικό αλλά με ενδιαφέρει πιο πολύ το αποτέλεσμα, να γυρίσουμε πίσω υγιείς. Ανχωθηκα λίγο για την γέννα αποτι καταλαβες. Διαβάζω για vbac να παίρνω θάρρος, την καισαρική δεν την θέλω, αλλά αν είναι να κινδυνεψουμε το προτιμώ. 

Και κανα ευχαριστο. Εχω παραγγείλει διαφορά για το μωρο και κάτι σουτιέν θηλασμού και τα περιμένω πως και πως να τα δω απο κοντά. Αυτο που δεν μπορούμε να παμε σε ενα μαγαζί να τα δουμε απο κοντά πολύ σπαστικό. Ειδικά στα σουτιέν, ελπίζω να το πέτυχα...

Τι γλυκιά η κορούλα σου!!! Εύχομαι και σε εσένα να τα καταφέρεις με το φυσιολογικό τοκετο. Με το καλό να έρθουν και τα πράγματα σου και να τα χαρείς. 

Όσον αφορά το ροχαλητό έχει τύχει να με ακούσω κι εγώ. Ευτυχώς ήταν μεσημέρι και ήμουν μόνη. Βέβαια δεν ξέρω για εσάς εγώ παθαίνω και το άλλο το ερωτικό. Με πιάνει ρεψιμο σαν νταλικέρης. Ο περήφανος χαζομπαμπας εδώ το διασκεδάζει όμως. Του αρέσει πολύ 

10 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Και γω αυτο λεω. Τόσο ροχαλητό εχω ακούσει.... Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι να το αποφύγεις, και όντως είναι σιγά σιγά δύσκολο να βολευτούμε. Και είναι και βραδια που βολεύομαι και εχω το μωρο να με κλωτσάει ψηλά και να με πονάει... Άστα σιγά σιγά ο ύπνος γίνεται δύσκολη υπόθεση...

Εύχομαι όλα καλά να πάνε όταν έρθει με το καλό η ώρα. Και γω κάνω αντιθρομβωτικες ενέσεις και θέλω να δω τι θα κάνουμε. Για τις καουρες έχω διαβάσει για το τσάι δυόσμου ότι κάνει καλό, κοίταξέ το όμως αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Εμένα με βοήθησε χτες το τσάι μέντας, γιατί όταν ξαπλώνω κάποια βράδια με πιάνει έντονος βήχας, και χτες ηρεμησα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. 

Και κάτι να γελάσετε.... Έχει αρχίσει να χάνεται η οπτική επαφή με την ευαίσθητη περιοχή λόγω κοιλιάς...:mrgreen::shock: Σιγά σιγά το ξύρισμα θα γίνεται στα τυφλά!!!! Και στο πρώτο 40 εβδομάδες και είχα ξυριστει μόνη μου... Που θα φτάσει αυτη η κοιλιά!!!

Κι εγώ την έχασα την οπτική επαφή. Είχα ξεκινήσει laser κι ευτυχώς είναι μειωμένες αλλά υπάρχουν. Δοκίμασα με καθρέφτη αλλά δυσκολεύτηκα λιγάκι 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Το έντερο Μ πονούσε κ μένα πολύ. Πήρα λίγο ντουφαλακ πήγα τουαλέτα.  Ηρέμησα. Κ σήμερα πάλι με ενοχλεί. 

Να ναι συσπάσεις κ να μην ξέρω τι Μ γίνεται;με μένα όλα πιθανά. 

Την Πέμπτη έχω γιατρό κ ανυπομονώ να δω πως πάει ο τράχηλος.  

Εγώ την ενόχληση στο έντερο την έχω αφού πάω τουαλέτα. Γιατί ζορίζεται, δεν το καταλαβαίνω εκείνη τη στιγμή και μετά που ανακουφίζεται πονάω. Γενικά στην εγκυμοσύνη είναι ευερεθιστο αλλά ίσως φταίει και το σίδηρο 

17 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Πολύ χαίρομαι για τα ευχάριστα νέα! Εμείς στο Doppler δεν καταφέραμε να δούμε προσωπάκι γιατί ήταν μπρούμυτα και το έκρυβε μη την ματιασουμε :lol: Ο πλακούντας μου έκανε λίγα καφέ ξανά, αλλά δεν ανησυχώ γιατί σε 5-6 μέρες θα έχει ανέβει εκεί που θέλουμε. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ναι μεν ανακουφιζομαστε γιατί αποφεύγουμε πολλές πιθανές επιπλοκές αλλά συνεχίζω προληπτικά ξεκούραση και κρεβάτι. Επίσης μου είπε.οτι θα έχουμε ένα δύσκολο χειρουργείο και θα χρειαστώ προληπτικά κάποιες φιάλες αίμα, καθότι ναι μεν θεωρείται υψηλός αλλά είναι οριακά και υπάρχει ο κίνδυνος αιμορραγίας κατά την καισαρική. Θα μου τα εξήγησει αργότερα "όλα"....Δηλαδή έχει κι άλλα; :roll: Προς το παρόν δε σκέφτομαι τίποτα, κάνω μόνο θετικές σκέψεις και απολαμβάνω την ανακούφιση από την άνοδο του πλακούντα:rolleyes:. @Evouska κι εγώ σήμερα παρακολούθησα το πρώτο σεμινάριο μητρικού θηλασμού για να τα ξαναθυμηθω. Πραγματι, βοηθάνε πολύ. Την πρώτη μου που γέννησα φυσιολογικα οι ανάσες ήταν σωτήριες. Αν σου πω ακόμη τις θυμάμαι..; Παρότι είμαστε ίδιες εβδομάδες και ημέρες εγώ το έκανα νωρίς το Doppler γιατί έπρεπε να γνωρίζουμε τη θέση του πλακούντα πριν τις 30 εβδομάδες. Διότι αν παρέμενε χαμηλός έπρεπε να πάμε βάση σχεδίου από δω και στο εξής και λογικά έπρεπε να σταματήσω και αντιπηκτικες λόγω κινδυνου αιμορραγίας. Ουφ! Σου ευχομαι καλά αποτελέσματα!!:wub:

Από καούρες υποφέρω κορίτσια. Εδώ και καιρό αλλά δεν έχω παραπονεθεί. Τώρα παραπαίει.. Πλέον εδώ και 1 εβδομάδα δεν κοιμάμαι καθόλου καλά. ξυπνάω από καούρες και συχνοουρια και ότι και να φάω, έχω καούρες. Κοιμάμαι σχεδόν καθιστή γιατί αν ξαπλώσω υποφέρω. Ο γιατρός στον τελευταίο υπέρηχο είπε ότι έχει πολλά μαλλάκια! Τελικά, πάλι είχε δίκιο η μάνα μου ότι βγάζει μαλλάκια :lol::lol:

Καλά θα κάνεις για να ηρεμισεις. Θα δεις ότι δεν είναι τίποτα. Κι εγώ ανησύχησα με το ίδιο γιατί την ένιωθα ελάχιστα για μέρες. Όμως ο γιατρός μου είπε έχει σημασία να τη νιώθω. Και να που ζωηρεψε ξανά.

Ααα πολύ ωραία, στα μισά της κουβέντας θα είχα λιποθυμήσει από το φόβο μου χαχαχχχα. Όλα καλά θα πάνε, τουλάχιστον θα ξέρεις τι σε περιμένει. 

Καλά από καούρες, αν φάω κάτι ανθυγιεινό, υποφέρω... 

13 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Φωτεινή μου, ελπίζω να νιώθεις καλύτερα, και να χαλάρωσεις και να κοιμηθείς λιγάκι μέσα στη μέρα. Τώρα που το μωρό μου ήταν σε λάθος θέση, πέρασα μία εβδομάδα όπου ξυπνούσα από εφιάλτες γύρω στις 1 με 2 και μετά έμενα ξύπνια μέχρι τις 4 με 5. Είναι μία ιδιαίτερη περίοδος στη ζωή μας. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις υπερ- ευαίσθητη. Εάν νιώθεις γενικότερα αγχωμένη, θα σου προτείνω ένα βίντεο στο youtube που εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ. Είναι της Συνατσάκη, που μιλάει για την εμπειρία της με τις κρίσεις πανικού, και πώς κατάφερε να τις απομυθοποιήσει. Ψαξε το, δε σου βαζω λινκ γιατί δε θα εγκριθεί η δημοσίευση.

Να θυμάσαι ότι το σώμα μας είναι ένα θαυματουργό εργοστάσιο και είμαστε πολύ τυχερές που είμαστε γυναίκες, και έχουμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε, μεγαλώσουμε και περιθάλψουμε μέσα μας καινούργιους ανθρώπους!! Για φάντάσου!! Γι' αυτό γινόμαστε ευαίσθητες, γιατί δουλεύει ο οργανισμός μας τόσο εντατικά για να τα μεγαλώσει! Και μέχρι στιγμής, τα έχουμε καταφέρει περίφημα, έτσι δεν είναι; 

Κορίτσια νιώθετε καθόλου λόξιγκα; εγώ όχι ακόμη.

Πλέον τον μικρό τον νιώθω όλη μέρα... όποτε είναι ξύπνιος δηλαδή. 

Σήμερα είχε μια υπέροχη μέρα και πήγαμε βόλτα στην αμμουδιά. Προσπαθεί ο άντρας μου να μάθει ποδήλατο στον μεγάλο από πέρυσι και αυτός φοβάται... μεγάλες στιγμές. Έχω και τη μάνα μου να μουρμουράει ότι τάχα μου δε θέλει ο άντρας μου. Βοήθεια!!

Να σας εξομολογηθώ κι εγώ την αμαρτία μου.. Μου έλεγε η ξαδέρφη πώς γέννησε (την περίμενε δυο μέρες με σπασμένα νερά και γέννησε φυσιολογικά), και ότι ήταν μία καλή εμπειρία, και με έπιασε το παράπονο... το κλάμα της ζωής μου έριξα..Ξέρω ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου, ξέρω ότι έχει κινδύνους αυτό που πάω να κάνω, ξέρω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω το σώμα μου παρα μόνο με "ματζούνια" σαν αυτά που κάνω τόσο καιρό.. Και μετανιώνω τόσο πολύ για τις επιλογές μου, και για όλα αυτά που θα μπορύσα να έχω κάνει και επιλέξει στο γιο μου. Τελοσπάντων..Το παρελθόν δεν αλλάζει οπότε δεν έχει και νόημα να το συζητάω αλλά με τρώει. Όλα αυτά τα χρόνια, και όσο περνάει ο χρόνος φοβάμαι όλο και περισσότερο. 

Παιδάκι μου πας καλά;;; μην τα σκέφτεσαι αυτά αν είναι δυνατόν!!!! Στήνεις από μόνη σου τον εαυτό σου στον τοίχο; μάλλον σε έχουν επηρεάσει οι ορμόνες και υπεραναλυεις τα πράγματα 

12 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Και γω αυτο λεω. Τόσο ροχαλητό εχω ακούσει.... Δεν μπορείς να κάνεις και κάτι να το αποφύγεις, και όντως είναι σιγά σιγά δύσκολο να βολευτούμε. Και είναι και βραδια που βολεύομαι και εχω το μωρο να με κλωτσάει ψηλά και να με πονάει... Άστα σιγά σιγά ο ύπνος γίνεται δύσκολη υπόθεση...

Εύχομαι όλα καλά να πάνε όταν έρθει με το καλό η ώρα. Και γω κάνω αντιθρομβωτικες ενέσεις και θέλω να δω τι θα κάνουμε. Για τις καουρες έχω διαβάσει για το τσάι δυόσμου ότι κάνει καλό, κοίταξέ το όμως αν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Εμένα με βοήθησε χτες το τσάι μέντας, γιατί όταν ξαπλώνω κάποια βράδια με πιάνει έντονος βήχας, και χτες ηρεμησα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. 

Και κάτι να γελάσετε.... Έχει αρχίσει να χάνεται η οπτική επαφή με την ευαίσθητη περιοχή λόγω κοιλιάς...:mrgreen::shock: Σιγά σιγά το ξύρισμα θα γίνεται στα τυφλά!!!! Και στο πρώτο 40 εβδομάδες και είχα ξυριστει μόνη μου... Που θα φτάσει αυτη η κοιλιά!!!

Καλά το ξύρισμα.... Πάει κι έρχεται.... Τα σπυράκια που κάνεις στο εφηβαιο καμία φορά, μού λες πώς τα σπας;; 

11 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Η μέντα με βοηθάει και εμένα πολυ!!! 

Αυτό με το ξυρισμα το συζητουσα χθες. Αρχικά να πω ότι εγώ είχα κάνει λέιζερ πριν μείνω έγκυος σε ολα τα ευαίσθητα σημεία!!! Ώστοσο μετά το πρωτο δίμηνο οι τριχουλες έκαναν την εμφάνιση τους. Είναι πολυ αραιές αλλά και παλι χρειάζεται ξυρίσμα και δεν ξέρω πώς θα γίνει. Δεν βλέπω τίποτα με την κοιλιά. Με καθρέφτη μας κόβω. Ευτυχώς έχω πολυ λίγες και δεν πιστευω να δυσκολευτω.

Επίσης σήμερα είχα το εξής! Κατεβηκα να με δει ο ήλιος στην παραλία της Καβάλας και με βλέπει ένας οικ. Φίλος και μου λέει τι μικρή κοιλιά στον 4ο είσαι??? Και μετά με βλέπει ένας συνάδελφος του άντρα μου και μου λέει είσαι στον 8ο?? Έχεις τεράστια κοιλιά!!! Χαχα

Ο άντρας μου από την άλλη έχει τρελαθει να με βγάζει φωτο και να γελάει. Του φαίνεται περιεργο που με βλέπει με κοιλιά. Είμαστε μαζί από τα 17 μου και πάντα ήμουν 45 κιλά μέσο όρο!! Ασε που έχουμε και το άλλο... Μιλάει στην κοιλιά και δεν θέλει να ακουσω τα μυστικά τους λέει...χαχαχα. Τι θα ζήσω όταν θα γεννηθεί η μικρή μας!!! 

Κορίτσια και κάτι ασχετο... Ξέρω ότι μπορεί να εινΙ νωρίς αλλά συζητήσεις με τους άντρες σας έχετε κάνει για το όνομα του μωρου σας?? 

Εμείς τα πάμε αναγκαστικά παραδοσιακά γιατί δεν παλεύεται η γκρίνια ειδικά των γονιών μου απαπαπα.... Ο γιος μου, ήταν πρώτος και ταγμένος στην Παναγία. Ευτυχώς τον πεθερό μου (που τον λατρεύω) τον λένε Παναγιώτη. Αν ήταν κορίτσι θα έδινα συνδυασμό ονομάτων (ειρήνη Παναγιώτα) και θα την έλεγα Ρενάτα. Το δεύτερο ήταν ταγμένο στον Άγιο Σπυρίδωνα, αλλά πάλι παίζει μίξη, Σπυριδούλα Ιωάννα από τη μαμά μου. Βέβαια εκείνη λέει ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά την ξέρω. Το τρίτο, επειδή μού είχαν πει στην αρχή ότι θα είναι κορίτσι, το έταξα σηην Αγία Ειρήνη τη χρυσοβαλάντω (που είναι και το όνομα της πεθεράς μου). Ένεκα όμως αγόρι, το όνομα αυτού θα είναι Ειρηναίος Αντώνης. Καλά πεθαίνω για το όνομα Ειρηναίος, δε φαντάζεστε πόσο. Αντώνης είναι ο μπαμπάς μου. Δεν ήθελα να δώσω το όνομά του αλλά έχουν πέσει όλοι να με φάνε. Λες και άμα το πεις το παιδί πχ αρχοντή δε θα το αγαπάνε. 

Οπότε, τι όνομα αυτού, Ειρηναίος Αντώνης! 

11 ώρες πρίν, Αυρα87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πως είστε? Εγώ δυσκολεύομαι πολύ στον ύπνο, χτες έμεινα ξάγρυπνη 3-6 και κοντεύει να γίνει καθημερινό συνήθειο. Είδα και ένα όνειρο: με το που γέννησα έμεινα αμέσως έγκυος και δεν ήξερα τι να κάνω! Το μεσημέρι δεν μπορώ να κοιμηθώ και απλά ξαπλώνω, περισσότερο καθιστά :???:. Η διάθεση μου γενικά αρκετά πεσμένη και δεν βολευομαι πουθενά. Δύσκολη περίοδος βρε κορίτσια. Και για κάποιες από εμάς ήταν δύσκολο και να το καταφέρουμε να μείνουμε έγκυος. 

Υπομονή μέχρι να πάρουμε αγκαλίτσα τα μωρά μας!

Καλά τώρα στην εγκυμοσύνη θα βλέπεις τρελά όνειρα... Είναι οι ορμόνες που κάνουν παιχνίδι... 

Εγώ είδα ότι η μαμά μου τα είχε με τον άντρα μου και τούς πέτυχα σε τετ α τετ... Προσπαθώ να βγάλω αυτή την εικόνα από το μυαλό μου γιατί είβαι για ξερατάάά..............

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 9
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα δώσουμε το όνομα της πεθεράς μου την οποία έχασε ο άνδρας μου όταν ήταν 10 ετών. Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα ονόματα, δεν το θεωρώ τόσο ουσιαστικής σημασίας. Άλλωστε και το δικό μου όνομα δεν μου άρεσε όταν ήμουν μικρή αλλά το συνήθισα, ο άντρας μου από την πρώτη στιγμή μου λέει ποσο του αρέσει! 

Παρήγγειλα μαξιλάρι εγκυμοσύνης. Έχει στήριξη για την μέση, ακουμπάει πάνω η κοιλιά και μπαίνει ανάμεσα στα πόδια. Όταν μου έρθει θα σας πω εντυπώσεις. Ελπίζω να κάνει δουλίτσα γιατί το μοσχοπληρωσαμε 80 ευρώ!

Όσο για το ξύρισμα πιστεύω θα γελάσει πολύ ο γιατρός όταν με το καλό με αντικρύσει :ph34r::blink::rolleyes:

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις κούκλες!Πόσο γέλασα με το κομμάτι του bikini!Μόνο εγώ κάνω χαλάουα  εδώ μέσα; Και εγώ έχω χάσει οπτική επαφή εδώ και πολύ καιρό με το εν λόγω σημείο! Βέβαια έκλεισα ραντεβού για αποτρίχωση το ερχόμενο Σάββατο (είμαι σίγουρη ότι θα με τσουτσουρίσει αλλά δεν μπορώ να το βλέπω- τρόπος του λέγειν- άλλο!).

Εμένα έχει ξεκινήσει η δύσπνοια και πόνος στην σπονδυλική στήλη κάτω δεξιά, τα πόδια μου κλασικά με έχουν πεθάνει ειδικά οι γάμπες, οι φτέρνες και η καμάρα του ποδιού. Μαγειρεύω και κάθομαι, πλένω τα πιάτα σκυμμένη στον νεροχύτη, ξεστρώνω- στρώνω το κρεβάτι και κάνω κανά μισάωρο...

Ως προς το θέμα του τοκετού εγώ μίλησα  πολύ αυτές τις μέρες με πάααααρα πολλές φίλες, οι οποίες επειδή είχαν γεννήσει τις εποχές που έπεφταν χρήματα από τα ταβάνια είχαν μιλήσει όλες με ψυχολόγους. Εν ολίγοις δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα το ενοχικό στο αν μπορεί να ανταπεξέλθει ένα σώμα στο τοκετό ή όχι. Αρκεί η προσπάθειά μας. Κάποιες αντιλήψεις θεωρώ ότι είναι και κοινωνικές κατασκευές. δηλ κ η πλειονότητα των γυναικών-σαν να μην έφταναν όλα τα άγχη που μας έχουν φορτώσει οι κοινωνικές κατασκευές- έχουν να διαχειριστούν και το ότι η καισαρική είναι κάτι ''κακό'' ή τελοσπάντων μη φυσιολογικό ή αν θέλουν ή όχι ΄να θηλάσουν και πόσο και ένα κάρο πράγματα για τα οποία τελικά μόνο το σώμα μας και το μυαλό μας θα αποφασίσει. Φίλη μου που γέννησε στην Ολλανδία και στο ''πακέτο'' της επίβλεψης υπήρχε ψυχολόγος μου είπε ότι της είπε το εξής ''Το μωρό είναι καλά μόνο αν είναι η μαμά καλά''! όπως βγει λοιπόν κορίτσια στη κάθε μια!Γερά να βγουν τα μωράκια μόνο!

όνομα: Tο όνομα του πεθερού που πέθανε σε νεαρή ηλικία θα δώσουμε. Το είχα υποσχεθεί αφενός στον άντρα μου, αφετέρου στον εαυτό μου, όταν στον γάμο μας ο άντρας μου τον μνημόνευσε στις ευχαριστίες που έκανε και τον είδα να βουρκώνει. Μάνος αν ήταν αγόρι, Εμμανουέλα ή Έμμα αν ήταν κορίτσι. Παρόλο που ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι με αυτό το όνομα και το Μάνος μου αρέσει πολύ για αγοράκι!

Σας φιλώ όλες! @jellyfishchΠαρ τα πάνω σου!έχεις την ευλογία να φέρεις στον κόσμο μια ζωή!Το πώς μικρή σημασία έχει μπροστά σε αυτό το μεγαλείο!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...