Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, BILLE είπε:

Εδώ χθες φτερνίστηκα και μου έφυγαν, τι να λέμε τώρα!Με βλέπω για Tena σε λίγο καιρό αν συνεχίσω έτσι!

Eρώτηση πολύ σημαντική : Η γυναικολόγος μου η εξωτερική μού συνέστησε να βρω έναν παιδίατρο να μου γράψει και να κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη που είναι για την προστασία του βρέφους, γιατί λέει το 1ο του κοκύτη το κάνουν σχετικά αργά.  Την νοσοκομειακή ακόμα δεν την έχω ρωτήσει. Πρέπει λέει να γίνει μέχρι 32η-34η εβδομάδα. Της γρίπης δεν το έκανα γιατί ήμασταν κλειδαμπαρωμένοι εκείνο το διάστημα.  Σας έχουν πει κάτι αντίστοιχο;

Ρώτησα φίλες μου και δεν το είχαν κάνει, μόνο μια φίλη φίλης το έχει κάνει. Μετά ρώτησα παθολόγο κ μου είπε ότι έχουν αλλάξει πολύ τα πρωτόκολλα τα 2 τελευταία χρόνια και θεωρείται σχεδόν επιβεβλημένο και μπράβο στη γιατρό μου που είναι τόσο ενημερωμένη. Καμιά γνώμη;

Σε νιώθω με το φτερνισμα και όλες τις παρεμφερείς λειτουργίες... 

Όσον αφορά το εμβόλιο μιας φίλης μου το πρότεινε η γιατρός ή οποια γεννάει σε 2 εβδομάδες περίπου. Είχε άλλα θέματα και ξέχασα να ρωτήσω αν το έκανε τελικά. Θα ρωτήσω και τον δικό μου και θα σου πω 

  • Χαχα 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι ωραία που λετε για μαιευτήρια και τέτοια.... Σιγά σιγά κοντεύουμε.... Την Κυριακή παίξαμε λίγο μπάλα με την κόρη μου και έκανα κάποιες ταρζανιές,  και όταν ήρθαμε σπίτι το μωρο με χτυπούσε δυνατα χαμηλά, ξάπλωσα γιατί με πονούσε και συνέχιζε ώσπου έκανα μια άσκηση που είναι για να έχουν χωρο και μπας και αλλάξουν θέση και έτσι ηρέμησα. Γιατρο εχω την Τετάρτη, να δούμε τι γίνεται και τι θέση έχει.... @HopeMe αν μάθεις για τιμές δωματίων με ενδιαφέρει. Θέλω να δω και τα απλά μονοκλινα, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται με την κατάσταση... Όσο για το εμβόλιο @BILLE δεν έχω ακούσει ξανά κάτι... Και της γρίπης φαντάσου πρώτη φορά το έκανα.. Αυτο βεβαια δεν αποτελει κριτήριο για ότι σου είπε η γιατρός σου. 

Κορίτσια τίποτα για σας για το μαιευτήριο εχετε πάρει η σκεφτεί;

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Τι ωραία που λετε για μαιευτήρια και τέτοια.... Σιγά σιγά κοντεύουμε.... Την Κυριακή παίξαμε λίγο μπάλα με την κόρη μου και έκανα κάποιες ταρζανιές,  και όταν ήρθαμε σπίτι το μωρο με χτυπούσε δυνατα χαμηλά, ξάπλωσα γιατί με πονούσε και συνέχιζε ώσπου έκανα μια άσκηση που είναι για να έχουν χωρο και μπας και αλλάξουν θέση και έτσι ηρέμησα. Γιατρο εχω την Τετάρτη, να δούμε τι γίνεται και τι θέση έχει.... @HopeMe αν μάθεις για τιμές δωματίων με ενδιαφέρει. Θέλω να δω και τα απλά μονοκλινα, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται με την κατάσταση... Όσο για το εμβόλιο @BILLE δεν έχω ακούσει ξανά κάτι... Και της γρίπης φαντάσου πρώτη φορά το έκανα.. Αυτο βεβαια δεν αποτελει κριτήριο για ότι σου είπε η γιατρός σου. 

Κορίτσια τίποτα για σας για το μαιευτήριο εχετε πάρει η σκεφτεί;

Αχχχχ διαβάζω για τις τιμές των μαιευτηριων που λένε τα κορίτσια καθώς και κάποιες φίλες μου που γεννάνε σύντομα στο Ιασώ Λάρισας και σε μια κλινική στο Βόλο και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. 1800€ πετιπου το 3κλινο στην δική μου περίπτωση, 2400 περίπου το 2κλινο και 4400 περίπου το μονόκλινο. Έξτρα φυσικά ο γιατρός. 

Για εμένα όπως είδα την πρώτη φορά θα χρειαστώ νυχτικο την πρώτη μέρα, πιτζάμες τις υπόλοιπες, σουτιέν θηλασμού, επιθέματα θηλασμού αν αρχίσει να τρέχει πολύ, ρούχα εξόδου, καλλυντικά και εσώρουχα και σερβιέτες για την έξοδο. Νομίζω αυτά. Δεν θυμάμαι άλλα για πείτε και οι υπολοιπες

  • Μου αρέσει 3

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Τι ωραία που λετε για μαιευτήρια και τέτοια.... Σιγά σιγά κοντεύουμε.... Την Κυριακή παίξαμε λίγο μπάλα με την κόρη μου και έκανα κάποιες ταρζανιές,  και όταν ήρθαμε σπίτι το μωρο με χτυπούσε δυνατα χαμηλά, ξάπλωσα γιατί με πονούσε και συνέχιζε ώσπου έκανα μια άσκηση που είναι για να έχουν χωρο και μπας και αλλάξουν θέση και έτσι ηρέμησα. Γιατρο εχω την Τετάρτη, να δούμε τι γίνεται και τι θέση έχει.... @HopeMe αν μάθεις για τιμές δωματίων με ενδιαφέρει. Θέλω να δω και τα απλά μονοκλινα, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται με την κατάσταση... Όσο για το εμβόλιο @BILLE δεν έχω ακούσει ξανά κάτι... Και της γρίπης φαντάσου πρώτη φορά το έκανα.. Αυτο βεβαια δεν αποτελει κριτήριο για ότι σου είπε η γιατρός σου. 

Κορίτσια τίποτα για σας για το μαιευτήριο εχετε πάρει η σκεφτεί;

Δεν έχω ρωτήσει αλλά νομίζω λόγω covid δε θα επιτρέπουν να τα δούμε, εφόσον για να μπει και η ετοιμογεννη και ο συνοδός στις πτέρυγες απαιτείται τεστ covid! Όσο για τις τιμές θα το ρωτήσω την επόμενη. 

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίτσα* Τι άσκηση έκανες;Εμένα με βλέπω για νοσοκομείο πάντως. Αφού τότε στην αυχενική προφανώς η ιδιωτική μου με βρήκε δύσκολο περιστατικό και με σούταρε σε νοσοκομείο και πήρα σειρά εκεί...ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, BILLE είπε:

@Φραουλίτσα* Τι άσκηση έκανες;Εμένα με βλέπω για νοσοκομείο πάντως. Αφού τότε στην αυχενική προφανώς η ιδιωτική μου με βρήκε δύσκολο περιστατικό και με σούταρε σε νοσοκομείο και πήρα σειρά εκεί...ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Θα προσπαθήσω να στην εξηγήσω. Είναι απο την γιόγκα, αν γκουγκλάρεις ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό θα στο βγάλει. Είσαι στα τέσσερα με τα πόδια λίγο ανοιχτά, να χωράει η κοιλιά, και σέρνεις τα χέρια σου μπροστά να ακουμπήσει στο πάτωμα ή στο κρεββάτι το κεφάλι σου, και ο πωπως μένει ψηλά. Αποκτά μεγαλύτερο χώρο η μήτρα και το έμβρυο έτσι. Μένεις για λίγο εκεί και παίρνεις ήρεμες βαθιές ανάσες. Τότε που μου έριχνε πολυ δυνατα χτυπήματα πολύ χαμηλά, έτσι σταμάτησε. Ειχε φτασει σε σημείο να με πονάει... Ειναι και άλλη μια άσκηση αν έχεις μπάλα pilates καθεσαι πάνω και κάνεις δέκα δεξιόστροφους κυκλους και δεκα αριστερόστροφους. Όποτε θυμαμαι τα κάνω. Αν δω και δεν εχει γυρισει θα τα κάνω πιο εντατικα. Και ότι αποφασίσει η μαντάμ....

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Θα προσπαθήσω να στην εξηγήσω. Είναι απο την γιόγκα, αν γκουγκλάρεις ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό θα στο βγάλει. Είσαι στα τέσσερα με τα πόδια λίγο ανοιχτά, να χωράει η κοιλιά, και σέρνεις τα χέρια σου μπροστά να ακουμπήσει στο πάτωμα ή στο κρεββάτι το κεφάλι σου, και ο πωπως μένει ψηλά. Αποκτά μεγαλύτερο χώρο η μήτρα και το έμβρυο έτσι. Μένεις για λίγο εκεί και παίρνεις ήρεμες βαθιές ανάσες. Τότε που μου έριχνε πολυ δυνατα χτυπήματα πολύ χαμηλά, έτσι σταμάτησε. Ειχε φτασει σε σημείο να με πονάει... Ειναι και άλλη μια άσκηση αν έχεις μπάλα pilates καθεσαι πάνω και κάνεις δέκα δεξιόστροφους κυκλους και δεκα αριστερόστροφους. Όποτε θυμαμαι τα κάνω. Αν δω και δεν εχει γυρισει θα τα κάνω πιο εντατικα. Και ότι αποφασίσει η μαντάμ....

Α την κάναμε αυτή την άσκηση σήμερα στις πιλατες του Ιασώ που κάνω ονλαιν! Όντως ήταν πολύ ανακουφιστική και χαλαρωτική! 

Κορίτσια κ εγώ για δημοσιο νοσοκομείο πάω, αφού κ εδώ στην κλινική τα ποσα είναι πολύ πάνω απ την τσέπη μας! Σίγουρα κ στο νοσοκομείο θα δώσουμε φακελάκι αλλά δεν έχει στάνταρ πόσο απ ότι ξέρω! Και βέβαια το καλό με τον κοβιντ είναι ότι σε βάζουν όπως και να χει σε δωμάτιο μόνη σου! Για τη γέννα πιτζάμες/νυχτικο  δεν έχω πάρει ακόμα, αλλά γενικά σκέφτηκα να πάρω ένα νυχτικο με τιραντακι που θα βολεύει κ στο θηλασμό, και ρόμπα να φοράω αν χρειαστεί, θα έχει και ζέστη νομίζω όταν θα γεννήσουμε ! Έχω βρει πολύ οικονομικές στο shein Μπορεί να παραγγείλω από εκεί!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Κορίτσια μου, αγαπημένη @jellyfishch έγραφα εδώ και 15 λεπτά ένα μνμ.περι φτ και κτ αλλά αποφάσισα να μην το ανεβάσω. Περιέγραφα ότι στον πρώτο μου τοκετό που ήταν φυσιολογικός είχα επιπλοκές και παρακαλούσα για καισαρική αλλά δεν μου κάνανε. Οι επιπλοκές έπειτα αυξηθηκαν και μας έφτασαν σε οριακό σημείο. Αποφάσισα να μη γράψω λεπτομέρειες για να μην τρομοκρατηθούν τα υπόλοιπα κορίτσια που πάνε για φτ.

Στη 2η έκανα κτ καθότι δε γύρισε παρόλο που περιμέναμε μέχρι τελευταίας ώρα. Άρα ποιο το νόημα να περάσω όσα περασα στον φτ έφοσον δε γλίτωσα την καισαρική λίγους μήνες αργότερα; 

ΕΖησα και τους 2 τύπους τοκετών. Αυτό που θέλω να πω ειναι να μην καταδικάζουμε τους εαυτούς μας γιατί δεν ξέρουμε τι θα γινόταν παραπάνω. Έκανες καισαρική, γνωρίζεις τι θα γινόταν αν δεν; Εγώ κινδύνευσα να πεθάνω και έπειτα κινδύνευσε το έμβρυο να βγει με εγκεφαλικές βλάβες. Τι μου λες; Ποιος σου διασφαλίζει ότι όλα θα ήταν ρόδινα και θα το ζούσες; Για 20 μέρες ήμουν σε κατάσταση σοκ και έκλαιγα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Σοκ είπα, όχι επιλοχία κατάθλιψη. Δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω αυτό που πέρασα. Στη δε καισαρική όλες στο θάλαμο με ρωτουσανε, καλά εσύ γιατί δεν παραπονιέσαι; Δεν πονάς; Φυσικά και ποναγα! Αλλά μπροστά σε αυτό που είχα περάσει έκανα το σταυρό μου και ευχαριστούσα που δεν ταλαιπωρήθηκα!!! Δεν γράφω περισσότερα....

Κορίτσια μου. Φέρνουμε στον κόσμο μια ζωή και θα πρέπει να είμαστε υπερήφανες. Δεν έχει σημασία ο τρόπος. Δεν μπορούμε να επιλέξουμε κάποιες φορές. Όμως μας αγγίζει η μητρότητα και ας είμαστε ευγνώμονες και μόνο για αυτό. Ευχαριστήθηκα ως τοκετό την κτ γιατί το έζησα. Τον δεν φτ τον θυμάμαι ως εφιάλτη κι ακόμη βούρκωνω. Γέννησα με μετά από 2 μέρες, με επιπλοκές και χωρίς επισκληριδιο, με κουτάλες, αναροφητηρα, σπάσιμο ώμου του βρέφους, ράμματα στον τράχηλο και με ηρεμιστική γιατί κινδυνεύε να πάθει.βλαβη το νευρικό μου σύστημα από πολυωρους αφορητους και αφυσικους πόνους. Ποτέ δεν ξέρεις! Να είσαι ευγνώμων για αυτό που έχεις! Σας φιλω

Εδώ είναι η περίπτωση που ίσως λογικά έπρεπε να γίνει καισαρική. Ξέρεις, εγώ ξεκαθαρα για σωματικό λόγο δε θα ήθελα. Με πιάνει πανικός στη σκέψη ότι δε θα είμαι το ίδιο ευέλικτη. Και σκέψου με με 3 παιδιά, τα δύο μωρά μωρά, χωρίς καμία βοήθεια και να πρέπει να προσέχω κι ολας για την ανάρρωσή μου. Αδύνατον. 

Εν τω μεταξύ δε θέλω καν να σκεφτώ τη διαδικασία της γέννας είτε φτ είτε κτ..... Απλα δε θέλω να γεννήσω...

11 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Hope εγώ πηγαίνω λιιιγο πιο συχνά αλλά δεν έχω συχνοουρια.. αλλά ξέρεις τι παθαίνω?? Μόλις κουνιέται ο μικρός μου φεύγουν ουρά!! Βοήθεια!! Δεν το είχα αυτό στο γιο μου! Πρέπει να αρχίσω να φοράω σερβιετακια.

Καλε πήγα χθες για περπάτημα και στα μισά σταμάτησα γιατί ένιωθα να μού φεύγουν. Και το άλλο το καλό, φτερνισμα και τσουρρε τσισα. Τώρα ειδικά με τη γύρη που εχω και αλλεργία, είμαι η κατρουλιτσα η ίδια... 

8 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Εννοώ σε σχέση με προ εγκυμοσύνης.. βέβαια εμένα το παιδί είναι στο στομάχι, αμα δεις την κοιλιά μου τέρμα πάνω, οπότε ίσως να μην είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα:eek:

Σήμερα πήγα στην κλινική και μίλησα με τον αναισθησιολογο που την έχει. Μια Χαρούλα μου φάνηκε , τίμιος. Τα δωματιακια κομπλέ με τα όλα τους (και του νοσοκομείου μια χαρά είναι βέβαια), αυτός έχει 40 χρόνια εμπειρία δεν παίζει να έχουμε παρατράγουδα στο θέμα της αναισθησίας τουλάχιστον. Μου είχε κάνει τη μέθη όταν είχα την αποβολή και δεν κατάλαβα τίποτα, ούτε πονοκέφαλο ούτε τίποτα μετά. 1500 θα μας βγει το λουξ μονικλινο με κρεβατάκι για το σύζυγό και τρία γεύματα και για τους δυο μας. Επιτρέπουν και δικιά σου μαία ή βοηθό μητρότητας να έχεις, αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπουν τον μπαμπά στην αίθουσα τοκετού... Πολύ κρίμα αυτό, θα ρωτήσω το γιατρό μήπως μπορεί να κάνει κάτι....    Θέλει πάρα πολύ να παραβρίσκεται.

Πολυ οικονομικά!!! Εγώ 3κλινο μητέρα 2000€

5 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Εδώ χθες φτερνίστηκα και μου έφυγαν, τι να λέμε τώρα!Με βλέπω για Tena σε λίγο καιρό αν συνεχίσω έτσι!

Eρώτηση πολύ σημαντική : Η γυναικολόγος μου η εξωτερική μού συνέστησε να βρω έναν παιδίατρο να μου γράψει και να κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη που είναι για την προστασία του βρέφους, γιατί λέει το 1ο του κοκύτη το κάνουν σχετικά αργά.  Την νοσοκομειακή ακόμα δεν την έχω ρωτήσει. Πρέπει λέει να γίνει μέχρι 32η-34η εβδομάδα. Της γρίπης δεν το έκανα γιατί ήμασταν κλειδαμπαρωμένοι εκείνο το διάστημα.  Σας έχουν πει κάτι αντίστοιχο;

Ρώτησα φίλες μου και δεν το είχαν κάνει, μόνο μια φίλη φίλης το έχει κάνει. Μετά ρώτησα παθολόγο κ μου είπε ότι έχουν αλλάξει πολύ τα πρωτόκολλα τα 2 τελευταία χρόνια και θεωρείται σχεδόν επιβεβλημένο και μπράβο στη γιατρό μου που είναι τόσο ενημερωμένη. Καμιά γνώμη;

Κάπου το έχω ακούσει αυτό. Προσωπικά δεν εχω εμπειρία. Το είχα κάνει λογικά ως παιδί, δεν ξέρω αν με καλύπτει ακόμη. 

Just now, Evouska είπε:

Α την κάναμε αυτή την άσκηση σήμερα στις πιλατες του Ιασώ που κάνω ονλαιν! Όντως ήταν πολύ ανακουφιστική και χαλαρωτική! 

Κορίτσια κ εγώ για δημοσιο νοσοκομείο πάω, αφού κ εδώ στην κλινική τα ποσα είναι πολύ πάνω απ την τσέπη μας! Σίγουρα κ στο νοσοκομείο θα δώσουμε φακελάκι αλλά δεν έχει στάνταρ πόσο απ ότι ξέρω! Και βέβαια το καλό με τον κοβιντ είναι ότι σε βάζουν όπως και να χει σε δωμάτιο μόνη σου! Για τη γέννα πιτζάμες/νυχτικο  δεν έχω πάρει ακόμα, αλλά γενικά σκέφτηκα να πάρω ένα νυχτικο με τιραντακι που θα βολεύει κ στο θηλασμό, και ρόμπα να φοράω αν χρειαστεί, θα έχει και ζέστη νομίζω όταν θα γεννήσουμε ! Έχω βρει πολύ οικονομικές στο shein Μπορεί να παραγγείλω από εκεί!

Σίγουρα το νυχτικο βολεύει πάρα πολύ! Κι εγώ κομπινεζον προτίμησα με ρόμπα. Και τώρα δηλαδή το ίδιο. Ξερω ηδη τι χρειάζεται να πάρω 

Μαμάδες, να σάς πω, θέμα ντουλάπες.... 

Σκέφτομαι ότι σιγά σιγά πρέπει να κάτσω να κατεβάσω ρούχα να δω τι μάς κάνει και τι όχι και με πιάνει τρέλα δε θέλω να το κάνω..... Ο μεγάλος μου, Ζωή να έχει, 3 χρόνων και είναι 1,08!! Προφανώς δεν έμοιασε σε μένα χαχαχαχαχαχα. Απλά ξαφνικά από παντελόνια τού είναι όλα κοντά. Εντάξει τα καλοκαιρινα δεν έχει πρόβλημα γιατί οι βερμούδες απλά τού είναι σορτσάκια. Και στην κοιλιά τού είναι καλά γιατί είναι 18 κιλά, δεν είναι χοντρός δηλαδή. Σήμερα το αντράκι μου είχε εμβόλιο. "μαμά άμα μού κάνει εμβόλιο ο γιατρός δε θα κλάψω θα κάτσω ήσυχος αλλά να έρθει ο μπαμπάς να μού κρατάει το χέρι" και πραγματικά ρε παιδιά δεν έκλαψε ούτε παραπονέθηκε!! Η κόρη μου σήκωσε το ιατρείο από το κλάμα, αλλά πήγαινε ο μικρός και τής έλεγε "σωπα σωπα μην κλαις εγώ είμαι εδώ" χαχαχχχα.. Μα τι λέει αυτό το στομα τους πια?!?!? 

Βέβαια, σήμερα μού ήρθε από τη βόλτα (που πήγε με το μπαμπά του) και μού λέει "μαμά, πες αεροπλάνο".. Τη συνέχεια την ξέρετε χαχαχαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Evouska είπε:

Α την κάναμε αυτή την άσκηση σήμερα στις πιλατες του Ιασώ που κάνω ονλαιν! Όντως ήταν πολύ ανακουφιστική και χαλαρωτική! 

Κορίτσια κ εγώ για δημοσιο νοσοκομείο πάω, αφού κ εδώ στην κλινική τα ποσα είναι πολύ πάνω απ την τσέπη μας! Σίγουρα κ στο νοσοκομείο θα δώσουμε φακελάκι αλλά δεν έχει στάνταρ πόσο απ ότι ξέρω! Και βέβαια το καλό με τον κοβιντ είναι ότι σε βάζουν όπως και να χει σε δωμάτιο μόνη σου! Για τη γέννα πιτζάμες/νυχτικο  δεν έχω πάρει ακόμα, αλλά γενικά σκέφτηκα να πάρω ένα νυχτικο με τιραντακι που θα βολεύει κ στο θηλασμό, και ρόμπα να φοράω αν χρειαστεί, θα έχει και ζέστη νομίζω όταν θα γεννήσουμε ! Έχω βρει πολύ οικονομικές στο shein Μπορεί να παραγγείλω από εκεί!

Αν πάρεις απο shein, να τσεκάρεις αν έχει κριτικές και φωτογραφίες απο άλλους που αγόρασαν, και να τσεκάρεις και τα νούμερα γιατί μερικά έχουν διαφορά απο τα δικά μας, μην την πατήσεις. Εγω ενα παντελόνι πήρα για το μαιευτήριο με σχέδια, δεν είναι ακριβώς πιτζάμα και βγήκε πολύ καλό, θα μπορούσα να το πάρω και ενα νούμερο πιο μικρο αλλά απο το να μην μπαίνει καλύτερα, και ήρθε και γρήγορα. Καλή επιτυχία!!! Ετσι και αλλιώς όλα διαδικτυακά δυστυχώς θα τα κάνουμε. Τι θα λάβουμε θα δείξει...

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Εδώ είναι η περίπτωση που ίσως λογικά έπρεπε να γίνει καισαρική. Ξέρεις, εγώ ξεκαθαρα για σωματικό λόγο δε θα ήθελα. Με πιάνει πανικός στη σκέψη ότι δε θα είμαι το ίδιο ευέλικτη. Και σκέψου με με 3 παιδιά, τα δύο μωρά μωρά, χωρίς καμία βοήθεια και να πρέπει να προσέχω κι ολας για την ανάρρωσή μου. Αδύνατον. 

Εν τω μεταξύ δε θέλω καν να σκεφτώ τη διαδικασία της γέννας είτε φτ είτε κτ..... Απλα δε θέλω να γεννήσω...

Καλε πήγα χθες για περπάτημα και στα μισά σταμάτησα γιατί ένιωθα να μού φεύγουν. Και το άλλο το καλό, φτερνισμα και τσουρρε τσισα. Τώρα ειδικά με τη γύρη που εχω και αλλεργία, είμαι η κατρουλιτσα η ίδια... 

Πολυ οικονομικά!!! Εγώ 3κλινο μητέρα 2000€

Κάπου το έχω ακούσει αυτό. Προσωπικά δεν εχω εμπειρία. Το είχα κάνει λογικά ως παιδί, δεν ξέρω αν με καλύπτει ακόμη. 

Σίγουρα το νυχτικο βολεύει πάρα πολύ! Κι εγώ κομπινεζον προτίμησα με ρόμπα. Και τώρα δηλαδή το ίδιο. Ξερω ηδη τι χρειάζεται να πάρω 

Μαμάδες, να σάς πω, θέμα ντουλάπες.... 

Σκέφτομαι ότι σιγά σιγά πρέπει να κάτσω να κατεβάσω ρούχα να δω τι μάς κάνει και τι όχι και με πιάνει τρέλα δε θέλω να το κάνω..... Ο μεγάλος μου, Ζωή να έχει, 3 χρόνων και είναι 1,08!! Προφανώς δεν έμοιασε σε μένα χαχαχαχαχαχα. Απλά ξαφνικά από παντελόνια τού είναι όλα κοντά. Εντάξει τα καλοκαιρινα δεν έχει πρόβλημα γιατί οι βερμούδες απλά τού είναι σορτσάκια. Και στην κοιλιά τού είναι καλά γιατί είναι 18 κιλά, δεν είναι χοντρός δηλαδή. Σήμερα το αντράκι μου είχε εμβόλιο. "μαμά άμα μού κάνει εμβόλιο ο γιατρός δε θα κλάψω θα κάτσω ήσυχος αλλά να έρθει ο μπαμπάς να μού κρατάει το χέρι" και πραγματικά ρε παιδιά δεν έκλαψε ούτε παραπονέθηκε!! Η κόρη μου σήκωσε το ιατρείο από το κλάμα, αλλά πήγαινε ο μικρός και τής έλεγε "σωπα σωπα μην κλαις εγώ είμαι εδώ" χαχαχχχα.. Μα τι λέει αυτό το στομα τους πια?!?!? 

Βέβαια, σήμερα μού ήρθε από τη βόλτα (που πήγε με το μπαμπά του) και μού λέει "μαμά, πες αεροπλάνο".. Τη συνέχεια την ξέρετε χαχαχαχαχαχα 

Κι εγώ για το μητέρα αλλά λόγω καισαρικής και λόγω ασφαλείας μου είπαν 1800 περιπου και κάτι. 

Ο γιος σου τέλειος!!!! Άσε για το τι λέει το στόμα τους. Μια μέρα είπα στον δικό μου, βασικά μέσα από τα δόντια το είπα γτ με είχε βγάλει από τα ρούχα μου. Αχχχ θα πω τπτ για τον πατέρα σου. Και τώρα όταν νευριάζει λεει..  Πατεααα σου. 

Λόγω καισαρικής εμένα με βόλεψαν οι πιτζάμες γτ ένιωθα πιο σταθερή. Τώρα όσον αφορά τις ντουλάπες, το σκέφτομαι κι εγώ μόλις τελειώσω με της μικρής να βγάλω και κάποια καλοκαιρινά για όλους μας. Καμία μπλούζα δλδ 

  • Χαχα 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@ΧρυσαΜτο εμβόλιο το κάνουμε για το μωρό μου είπαν, όχι για εμάς. Θα ρωτήσω και τη νοσοκομειακή τη Δευτέρα που έχω ραντεβού και θα το κάνω μάλλον!

@Evouska Εγώ τα σταμάτησα τα μαθήματα, δεν μου ταίριαξε αυτή, μου φαινόταν ότι βαριόταν. Κάνω πάνω από 15 χρόνια γιόγκα κ νομίζω ότι έχω ιδιοτροπέψει!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

@ΧρυσαΜτο εμβόλιο το κάνουμε για το μωρό μου είπαν, όχι για εμάς. Θα ρωτήσω και τη νοσοκομειακή τη Δευτέρα που έχω ραντεβού και θα το κάνω μάλλον!

@Evouska Εγώ τα σταμάτησα τα μαθήματα, δεν μου ταίριαξε αυτή, μου φαινόταν ότι βαριόταν. Κάνω πάνω από 15 χρόνια γιόγκα κ νομίζω ότι έχω ιδιοτροπέψει!

Αφού κάνεις τόσα χρόνια, δε νομίζω ότι είσαι ιδιότροπη, ίσα ίσα έχεις δει κάτι παραπάνω!! 

Θα ρωτήσω κι εγώ για το εμβόλιο... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αφού κάνεις τόσα χρόνια, δε νομίζω ότι είσαι ιδιότροπη, ίσα ίσα έχεις δει κάτι παραπάνω!! 

Θα ρωτήσω κι εγώ για το εμβόλιο... 

Καλημέρα Χρυσουλίνι μου!Καλημέρες και στα υπόλοιπα κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE said:

@ΧρυσαΜτο εμβόλιο το κάνουμε για το μωρό μου είπαν, όχι για εμάς. Θα ρωτήσω και τη νοσοκομειακή τη Δευτέρα που έχω ραντεβού και θα το κάνω μάλλον!

@Evouska Εγώ τα σταμάτησα τα μαθήματα, δεν μου ταίριαξε αυτή, μου φαινόταν ότι βαριόταν. Κάνω πάνω από 15 χρόνια γιόγκα κ νομίζω ότι έχω ιδιοτροπέψει!

Κορίτσι μου καλημέρα! Εγώ γυμνάζομαι από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Με την γιόγκα και το πιλατες έχω κολλήσει τα τελευταία 3 χρόνια και αγόρασα και στο σπιτι μου reformer γιατί έδινα πολλα λεφτά στο personal και έτσι θα κάνει απόσβεση. Όμως κορίτσια μου τώρα με την εγκυμοσύνη φοβάμαι!!!!!! Δεν έχω ακουμπήσει τίποτα! Επειδή έχω και διάσπαρτα πονακια συνεχώς δεν κάνω τίποτα!!! Θέλω να ξεκινήσω παλι γιατί υπάρχουν και  prenatal ασκησεις αλλά κολλάω!!! Εγώ λέω να στησουμε ένα Skype όλες μαζί και να κάνουμε... Χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα! Εγώ γυμνάζομαι από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου. Με την γιόγκα και το πιλατες έχω κολλήσει τα τελευταία 3 χρόνια και αγόρασα και στο σπιτι μου reformer γιατί έδινα πολλα λεφτά στο personal και έτσι θα κάνει απόσβεση. Όμως κορίτσια μου τώρα με την εγκυμοσύνη φοβάμαι!!!!!! Δεν έχω ακουμπήσει τίποτα! Επειδή έχω και διάσπαρτα πονακια συνεχώς δεν κάνω τίποτα!!! Θέλω να ξεκινήσω παλι γιατί υπάρχουν και  prenatal ασκησεις αλλά κολλάω!!! Εγώ λέω να στησουμε ένα Skype όλες μαζί και να κάνουμε... Χαχαχαχα

Εγώ είμαι μέσα!! 

Βρε κορίτσια με έχει πιάσει ένας νεύρο πόνος σήμερα, μπορεί να είναι και έντερο δεν ξέρω. Κάτω χαμηλά από την κοιλιά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...