Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα!!! Σε βρίσκω πολύ ενημερωμένη με τα σεμινάρια!!!! Μπράβο σου!!! Η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως. Και γω είχα κάνει αρκετά και η αλήθεια με βοήθησαν πολύ. Για να κατέβει το μωρο έχουμε ακόμα νομίζω. Στην 36η θα χρειαστεί πολύ περπάτημα και ίσως πιο μετά στην 38η, αλλά πολύ περπάτημα, συνολικά 2 ωρες την ημέρα μπορείς να φτάσεις. Όχι σε μια βόλτα  αθροιστικά και αυξάνοντας τον χρόνο σταδιακά στην ημέρα. Βοηθα και στην εμπέδωση και στην έναρξη τοκετου. Τωρα κανα μοσαωρο καλο ειναι αν και εσυ κάνεις γυμναστική οποτε εισαι οκ. Για την εμπέδωση θυμάμαι απο το Έλενα μας ειχαν πει μια κίνηση σαν τσιφτετέλι. Όρθια με τα πόδια ελαφρώς ανοιχτά κάνεις κυκλικές κινήσεις με την μεση δεξιόστροφα και μετα αριστερόστροφα. Περίπου δεκα την πλευρά. Που και που το κάνω αν και νομίζω είναι νωρίς.

Τόσο καιρό στο σπίτι έκανα αρκετά!! Αφού τώρα μου φαίνεται περίεργο που τα ακούω από τη μαία και πολλά τα ξέρω ήδη χαχα! Καλά γυμναστική μη νομίζεις ότι κάνω κ κάθε μέρα, ειδικά τώρα που φτιάχνουμε σιγά σιγά το δωμάτιο κουράζομαι κ δεν πολυκανω! Αλλά τώρα που άνοιξε λίγο ο καιρός θα ξεκινήσω καμία βόλτα τα πρωινά! Το τσιφτετέλι θα το δοκιμάσω μετά την 36η για να είμαστε σίγουροι χαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, στο σάιτ της nutricia κάνουν κάθε μήνα κάποια στάνταρ μαθήματα, δήλωσε συμμετοχή είναι πολύ βοηθητικά! Επίσης στο babyme που είπε η Μαρία έχει ένα δωρεάν σεμινάριο στο οποίο η μαία σου εξηγεί πολύ αναλυτικά τα πάντα ,εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το συγκεκριμένο!! Και στο mitrikosthilasmos κάνουν ένα διαφορετικό σεμινάριο κάθε μήνα, αλλά συνήθως έχει πολλές συμμετοχές, εγώ τα τελευταία 2 δεν τα παρακολούθησα γιατί δεν πρόλαβα θεση αν κ ήθελα πάρα πολύ! Α κ τέλος στο σάιτ της frezyland έχει σεμινάρια που νομίζω μένουν κ στο σάιτ για να τα παρακολουθήσεις μετά, ρίξε μια ματιά! Με το καλό το μωράκι σου!

Αγάπη μου το παθαίνουμε όλες πιστεύω αυτό πολλές φορές! Είναι οι ορμόνες που μας ξεσηκώνουν! Μην σκέφτεσαι αρνητικά, και γενικά μην αγχώνεσαι για το πώς θα γίνουν όλα, θα μας βγαίνουν κ από μόνα τους πολλά πράγματα! Όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι μου ❤❤

Ελένη μου όχι απ ότι είχαν πει τα κορίτσια μπαίνουμε στην 8ο όταν θα είμαστε 31+1! Κ εγώ σήμερα ειμαι 30+1 κοντά είμαστε!! Είχε πει η φραουλιτσα ότι υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που βοηθάνε να γυρίσει το μωρό, ψάξε στο YouTube! Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για πιλατες  εγώ κάνω ονλαιν από το ιασω δωρεάν 2 φορές τη βδομάδα! 

Χρυσακι μου σε καταλαβαίνω, κ εμείς τώρα λόγω της κατάστασης με τον κορονοιο και τους μειωμένους μισθούς ζοριζομαστε αρκετά..  Για το θέμα της πληρωμής του γιατρού, μην αμελείς να πηγαίνεις για το χρηματικό, πιστεύω ότι αν κάνεις μια συνεννόηση μαζί του, να του δίνεις λίγα λίγα κάθε μήνα, και να τον ξεχρεώσεις όταν θα πάρεις το επίδομα της γέννας δεν θα έχει θέμα! Σκέψου την θετική πλευρά, ότι έχεις το σπίτι σου, ο άντρας σου έχει τη δουλειά του και έχεις ήδη πράγματα από τα παιδάκια σου οπότε δεν χρειάζεται να αγοράσεις! Επίσης εγώ θα σου έλεγα να ζητησετε βοήθεια από τους γονείς σου η τους γονείς του άντρα σου αν μπορούν να σας βοηθήσουν σε κάτι  οτιδήποτε! Και να ψάξεις για τα επιδόματα κυοφορίας + λοχείας αν έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια, θα είναι κ αυτό μεγάλη οικονομική βοήθεια!! Πάνω απ όλα θετικές σκέψεις!❤

@Φραουλίτσα* κορίτσι μου ξέρεις πότε περίπου ξεκινάμε το περπάτημα για να κατέβει χαμηλά το μωρό;; σήμερα είχα μάθημα με την μαία και μου έδειξε πως γίνονται οι εξωθησεις κατά τον τοκετό!!

Κατάλαβα! Κ πρέπει να τα έχεις και πιο πριν έτοιμα λόγω του ταξιδιού! Τα υφάσματα στο καρότσι κ το κάθισμα του αυτοκινήτου πως τα καθαρίζουμε;; εγώ σήμερα έκανα τα περισσότερα από τα ρουχαλάκια πλυσιμο,στεγνωμα κ σιδέρωμα κ κάθε μέρα θα κανω από εδώ κ πέρα λίγα από τα υπόλοιπα, κουβερτακια σεντονακια κλπ! 

Καλημέρα!!! Εμένα βγαίνουν όλα αυτά τα υφάσματα και τα πλένω... 

Ακριβώς λόγω ταξιδιού θα πρέπει να έχω και ποσότητα ρουχων δικών μου μαζί συν όλα τα μωρουδιακα έτοιμα ανεξάρτητα του πόσα θα πάρω μαζί. Άσε που δεν ξέρεις τι να πρώτο πάρεις μαζί όταν πρέπει να είσαι καλυμμένη εκτός σπιτιού. Κι αν λείψω καιρό και πάρω και τον μεγάλο μου μαζί πρέπει να πάρω πράγματα και για αυτόν. Ασε κουράστηκα μόνο που τα σκέφτηκα. Επίσης δουλεύω μέχρι τέλους γτ είναι δική μας ή επιχείρηση οπότε πρέπει τις Κυριακές να είναι σύμμαχος και ο καιρός 

  • Μου αρέσει 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο.όλα καλά!Βέβαια δε μου λέει κ πολλά αυτή η γιατρός για βάρος και κτλ.Θα μου τα πει αύριο η ιδιωτική!Αγόρασα σε προσφορά σήμερα Αρκάδι που είχε 1+1 δώρο. ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές το μαλακτικό ρούχων (Πάντα για Αρκάδι μιλάω). Και μια άλλη ερώτηση. Τα φορμάκια που είχα αγοράσει δεν έχουν τα ποδαράκια καλυμμένα. Να αγοράσω και τέτοια;Θεωρητικά ΠΗΤ 11/6 αλλά με βλέπω για τέλη Μάη!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο.όλα καλά!Βέβαια δε μου λέει κ πολλά αυτή η γιατρός για βάρος και κτλ.Θα μου τα πει αύριο η ιδιωτική!Αγόρασα σε προσφορά σήμερα Αρκάδι που είχε 1+1 δώρο. ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές το μαλακτικό ρούχων (Πάντα για Αρκάδι μιλάω). Και μια άλλη ερώτηση. Τα φορμάκια που είχα αγοράσει δεν έχουν τα ποδαράκια καλυμμένα. Να αγοράσω και τέτοια;Θεωρητικά ΠΗΤ 11/6 αλλά με βλέπω για τέλη Μάη!

Αφού είναι καλά το μωρό αυτό έχει σημασία. Εγώ χρησιμοποιώ το προδερμ. Γενικά το μαλακτικό λόγω οσμών κτλ πρέπει να αποφεύγεται. Εγώ το χρησιμοποιώ όμως γτ δεν μυρίζει και δεν ενόχλησε τον μικρό μου καθόλου. Αν έχεις αγοράσει αρκετά φορμακια πάρε καλτσουλες. Αν όχι πάρε και 2-3 με κλειστο ποδαράκι γτ το βράδυ εμείς τουλάχιστον έχουμε ψυχρα

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρία1430 είπε:

Αφού είναι καλά το μωρό αυτό έχει σημασία. Εγώ χρησιμοποιώ το προδερμ. Γενικά το μαλακτικό λόγω οσμών κτλ πρέπει να αποφεύγεται. Εγώ το χρησιμοποιώ όμως γτ δεν μυρίζει και δεν ενόχλησε τον μικρό μου καθόλου. Αν έχεις αγοράσει αρκετά φορμακια πάρε καλτσουλες. Αν όχι πάρε και 2-3 με κλειστο ποδαράκι γτ το βράδυ εμείς τουλάχιστον έχουμε ψυχρα

σ ευχαριστώ Μαράκι!

υγ. Και όλες σας για χθες!Είστε γλύκες!Μουατς!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο.όλα καλά!Βέβαια δε μου λέει κ πολλά αυτή η γιατρός για βάρος και κτλ.Θα μου τα πει αύριο η ιδιωτική!Αγόρασα σε προσφορά σήμερα Αρκάδι που είχε 1+1 δώρο. ήθελα να ρωτήσω αν είναι ασφαλές το μαλακτικό ρούχων (Πάντα για Αρκάδι μιλάω). Και μια άλλη ερώτηση. Τα φορμάκια που είχα αγοράσει δεν έχουν τα ποδαράκια καλυμμένα. Να αγοράσω και τέτοια;Θεωρητικά ΠΗΤ 11/6 αλλά με βλέπω για τέλη Μάη!

Μια χαρά με το μωράκι. Περίεργο που δεν σου λέει εστω βάρος η γιατρός του νοσοκομείου. Αν δεν είχες δηλαδή γιατρο τι θα έκανες; Όσο για το μαλακτικό καλύτερα να το αποφύγεις τον πρώτο χρόνο, γιατί μπαίνει στο ξέπλυμα, μένει δηλαδή στα ρούχα και μπορεί να σου προκαλέσει ερεθισμούς. Φαντάσου στην κόρη μου και τώρα μαλακτικό δεν της βάζω, αν και της βάζω ίδιο απορρυπαντικό με εμάς.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Μια χαρά με το μωράκι. Περίεργο που δεν σου λέει εστω βάρος η γιατρός του νοσοκομείου. Αν δεν είχες δηλαδή γιατρο τι θα έκανες; Όσο για το μαλακτικό καλύτερα να το αποφύγεις τον πρώτο χρόνο, γιατί μπαίνει στο ξέπλυμα, μένει δηλαδή στα ρούχα και μπορεί να σου προκαλέσει ερεθισμούς. Φαντάσου στην κόρη μου και τώρα μαλακτικό δεν της βάζω, αν και της βάζω ίδιο απορρυπαντικό με εμάς.

Κορίτσια εγώ προς το παρόν τα έχω πλύνει όλα με το παιδικό απορρυπαντικό της pharmacept που πήρα, αλλά τελειώνει! Σήμερα πήγα Σκλαβενίτη για να πάρω το ευρηκα baby που είχε σε προσφορά Και είχαν τελειώσει κ τελικά πήρα το baby planet γιατί ήταν το μόνο που μου άρεσε σε μυρωδια! Πειράζει αν αλλάξω τώρα απορρυπαντικό στα υπόλοιπα που θα πλύνω , δηλαδή σε σεντονακια, κουβερτακια κλπ; 

Μαλακτικό πάντως ούτε εγώ βάζω ακόμα για τον ίδιο λόγο που είπε η φραουλιτσα, γιατί ξέρω ότι μένει στα ρούχα και δεν ξέρω κατά πόσο θα ερεθιστει το μωράκι η Όχι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσια εγώ προς το παρόν τα έχω πλύνει όλα με το παιδικό απορρυπαντικό της pharmacept που πήρα, αλλά τελειώνει! Σήμερα πήγα Σκλαβενίτη για να πάρω το ευρηκα baby που είχε σε προσφορά Και είχαν τελειώσει κ τελικά πήρα το baby planet γιατί ήταν το μόνο που μου άρεσε σε μυρωδια! Πειράζει αν αλλάξω τώρα απορρυπαντικό στα υπόλοιπα που θα πλύνω , δηλαδή σε σεντονακια, κουβερτακια κλπ; 

Μαλακτικό πάντως ούτε εγώ βάζω ακόμα για τον ίδιο λόγο που είπε η φραουλιτσα, γιατί ξέρω ότι μένει στα ρούχα και δεν ξέρω κατά πόσο θα ερεθιστει το μωράκι η Όχι!

Δεν χρειάζεται να είναι το ίδιο απορρυπαντικό, θα δεις και στο μέλλον τι θα σου ταιριάζει. Απλά τα βρεφικά είναι πιο ήπια σαν σαπούνια και πιστεύω έχουν περάσει και ορισμένους ελέγχους. Γι αυτο και δύσκολους πολυ λεκέδες δεν τους αφαιρούν. Να ξέρετε σε λεκέδες απο κακάκια ή αργότερα απο φρουτοκρεμα αυτο που έκανε δουλειά, ζεστο νερο στο λεκέ και τρίψιμο με πράσινο σαπούνι, την πλάκα, και μετα πλυντήριο. 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Τι κάνετε; είπα να ξεκινήσω να κάνω λίγο τις ντουλάπες να αδειάζουν, να έχω χώρο να βάλω του μωρου και με έπιασε μια απόγνωση πρωί πρωί... Μέχρι να γεννήσουμε δεν θα με χωράνε ούτε τα εσώρουχα (και μετά βεβαίως βεβαιώς) . Ξέρω το βασικό είναι να είναι το μωρό καλά και τα κιλά χάνονται αλλά έτσι μια πίκρα την ένιωσα χάχα. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κική_ είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Τι κάνετε; είπα να ξεκινήσω να κάνω λίγο τις ντουλάπες να αδειάζουν, να έχω χώρο να βάλω του μωρου και με έπιασε μια απόγνωση πρωί πρωί... Μέχρι να γεννήσουμε δεν θα με χωράνε ούτε τα εσώρουχα (και μετά βεβαίως βεβαιώς) . Ξέρω το βασικό είναι να είναι το μωρό καλά και τα κιλά χάνονται αλλά έτσι μια πίκρα την ένιωσα χάχα. 

Δυστυχώς το σωμα μας αλλάζει, είτε το θέλουμε είτε όχι. Προσπάθησε όσο μπορείς να μην στεναχωριέσαι. Και γω είναι μέρες που νιώθω σαν φούσκα. Προσπάθησε όσο μπορεις να τρως υγιεινά, και πραγματικά θα τα χάσεις μετα μην φοβάσαι!!! Θα βγάζεις το μωρο βόλτα και θα τα χάσεις με το περπάτημα. 

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, γύρισα από την  ιδιωτική μου γιατρό. 1573 ο μπέμπης, 66 κιλάκια εγώ!Πάλι δεν είδαμε προσωπάκι αλλά αρκεί που είναι όλα καλά. Μου συνέστησε περπάτημα μίνιμουμ ένα 20 λεπτο τη μέρα. Βρήκα και στο ΙΚΑ μια μαία κ ξεκινάω την Τρίτη ατομικά μαθήματα προετοιμασίας τοκετού (δωρεάν φυσικά)!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BILLE είπε:

Καλησπέρα, γύρισα από την  ιδιωτική μου γιατρό. 1573 ο μπέμπης, 66 κιλάκια εγώ!Πάλι δεν είδαμε προσωπάκι αλλά αρκεί που είναι όλα καλά. Μου συνέστησε περπάτημα μίνιμουμ ένα 20 λεπτο τη μέρα. Βρήκα και στο ΙΚΑ μια μαία κ ξεκινάω την Τρίτη ατομικά μαθήματα προετοιμασίας τοκετού (δωρεάν φυσικά)!

Τέλεια τα νέα σου αγάπη μου !! Και του μπέμπη τα κιλά και τα δικά σου πολύ καλά! Εγώ 66 ήμουν στον 5ο χαχαχαχ! Μια χαρά σε βρίσκω συνέχισε έτσι κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία και στα μαθήματα τοκετού!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε???? Πως είστε? Χάθηκα λίγο γιατί με την δουλειά στο πανεπιστημιο έχω πολυ τρέξιμο!ταυτόχρονα μου έτυχε και το εξής!!!!!!!!! Πρέπει να έχω παθει ωτίτιδα! Έχω να κοιμηθώ 2 βράδια από τον πονο.. Τώρα στις 12 θα παω σε ωριλα να το δουμε!!!!!! Και εχω πολυ άγχος μην μου δωσει αντιβίωση!!!!!!!!! Ο γιατρός μου μου είπε ότι σταγόνες τοπικά δεν μας πειράζουν!!! Αλλά για αντιβίωση από το στόμα μου είπε να τον παρει τηλεφωνο πριν μου την γράψει. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Τέλεια τα νέα σου αγάπη μου !! Και του μπέμπη τα κιλά και τα δικά σου πολύ καλά! Εγώ 66 ήμουν στον 5ο χαχαχαχ! Μια χαρά σε βρίσκω συνέχισε έτσι κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία και στα μαθήματα τοκετού!

Ευχαριστώ αγάπη!Ναι αλλά είμαι κοντούλικο όμως!1, 60!έχω ξεκινήσει από 58 κιλά (με δική της μέτρηση αλλά εγώ που ξέρω το σώμα μου θεωρώ ότι τα κιλά μου είναι 55, τα 3 τα είχα πάρει το καλοκαίρι, τουμπάνιασα λίγο και με την προγεστερόνη που έπαιρνα και δεν πρόλαβα να τα χάσω.Χαλάλι του). Και οι 2 οι γιατρίνες μού είπαν ότι από εδώ και πέρα θέλει λίγο προσοχή με τα κιλά και μου πρότειναν το τελευταίο γεύμα να έχει τελειώσει κατά τις 8.30 το βράδυ. Το προσπάθησα χθες, ξεκίνησα να τρώω στις 8.15 μέχρι 9 παρά τέταρτο και κοιμήθηκα λίγο καλύτερα νομίζω. Ας πάει καλά και το ντόπλερ την άλλη εβδομάδα. έχω και εγώ στις 14/4 όπως και τα αρκετά κοριτσόπουλα, αν θυμάμαι καλα!Καλημέρες!

@Φώφη1990 ναι οι σταγόνες δεν πειράζουν, μακάρι να μη σου δώσουν αντιβίωση

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε???? Πως είστε? Χάθηκα λίγο γιατί με την δουλειά στο πανεπιστημιο έχω πολυ τρέξιμο!ταυτόχρονα μου έτυχε και το εξής!!!!!!!!! Πρέπει να έχω παθει ωτίτιδα! Έχω να κοιμηθώ 2 βράδια από τον πονο.. Τώρα στις 12 θα παω σε ωριλα να το δουμε!!!!!! Και εχω πολυ άγχος μην μου δωσει αντιβίωση!!!!!!!!! Ο γιατρός μου μου είπε ότι σταγόνες τοπικά δεν μας πειράζουν!!! Αλλά για αντιβίωση από το στόμα μου είπε να τον παρει τηλεφωνο πριν μου την γράψει. 

Περαστικά σου. Οι πόνοι στο κεφάλι είναι αβάσταχτοι!!! Όσο για την αντιβίωση μην ανησυχείς. Πιο επίδοξο είναι το πρώτο τρίμηνο για λήψη αγωγής, και υπάρχει αντιβίωση συμβατή με την εγκυμοσύνη, οπότε σου εύχομαι σύντομα περαστικά για τον πόνο!!!

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...