Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Πόσο χαίρομαι να διαβάζω τα νέα σου!!! Ενώ ακούγεται μακρυά ο Μάης, σκέψου μία το Πάσχα, μια η πρωτοαμαγιά, μια που ανοίγει η σεζόν και τσουπ θα έχεις φτάσει στον στόχο σου! 

Αγαπημένη μου τι κάνεις; κι εγώ χαίρομαι πολύ όταν μαθαίνω νέα σου... Εύχομαι να με ακολουθήσεις και πάλι και να μιλάμε σε λίγους μήνες για την δική σου ανυπομονησία;) 

  • Ευχαριστώ 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Και εγώ έχω φοβους....για τον τοκετό! Αν και όλα πανε καλα φοβάμαι ότι θα γεννήσω πριν την ώρα μου!!! Και ενώ μέχρι τώρα ήμουν χαλαρή με όλα και δεν είχα ετοιμάσει απολυτως τίποτα με έπιασε τώρα άγχος και θέλω να τα τελειώσω όλα... Δεν έχω δωμάτιο έτοιμο για την μικρή και θα το φτιάξουμε. Μέχρι και οι πορτες θέλουν βάψιμο. Πήραμε χρώμα κιμωλίας και βερνίκι νερου που είναι αόσμα για τις πορτες.

 

Αλλά για τους τοίχους έχετε καμια ιδέα βρε κορίτσια???? Έχετε βάψει τίποτα τώρα όσο είστε έγκυες???? 

Εμείς Φώφη μου βάψαμε το δωμάτιο της μικρής! Τα χρώματα είναι από την εταιρία vivechrome super neopal έτσι γράφει πάνω! Πήραμε το πιο καλό χρώμα απ ότι μας είπε κ το παιδί στο κατάστημα, για να μην χρειάζεται πολλά χέρια, τελικά κάθε τοίχος χρειάστηκε 2 χέρια, αλλά ήταν και σκούρα χρώματα πριν, ο ένας ήταν βεραμαν κ ο άλλος μπλε! Εντελώς αοσμο δεν είναι, αλλά δεν μυρίζει έντονα, δηλαδή εμένα δε με ενοχλούσε καθόλου όταν το βάψαμε η μυρωδιά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska said:

Εμείς Φώφη μου βάψαμε το δωμάτιο της μικρής! Τα χρώματα είναι από την εταιρία vivechrome super neopal έτσι γράφει πάνω! Πήραμε το πιο καλό χρώμα απ ότι μας είπε κ το παιδί στο κατάστημα, για να μην χρειάζεται πολλά χέρια, τελικά κάθε τοίχος χρειάστηκε 2 χέρια, αλλά ήταν και σκούρα χρώματα πριν, ο ένας ήταν βεραμαν κ ο άλλος μπλε! Εντελώς αοσμο δεν είναι, αλλά δεν μυρίζει έντονα, δηλαδή εμένα δε με ενοχλούσε καθόλου όταν το βάψαμε η μυρωδιά! 

Ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου. Δηλαδή κοιμήθηκες κανονικά στο σπίτι σου το ίδιο βράδυ?? 

Κορίτσια είδα μια Ραφιερα στη Ραβένα που μου άρεσε !!! Αλλά τα μεταφορικά 23 ευρώ... Έπαθα σοκ!!! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εμείς τις επόμενες εβδομάδες θα βάψουμε την κρεβάτοκαμαρα όπου θα κοιμάται αρχικά το μωρό. Χρώμα έπαιρνα ένα άοσμο και οικολογικό όταν έβαφα το δωμάτιο της κόρης μου η οποία έπασχε από αλλεργικό άσθμα, αλλά δεν θυμάμαι ποιο.

Εμείς πήγαμε πριν 3 μέρες στο γιατρό. Η μικρή μια χαρά, με πολλά μαλλάκια και ψιλή! Τα αμνιακού στα ανώτερα φυσιολογικά και με τρόμαξε λιγάκι και λόγω του διαβήτη κύησης να προσέχω περισσότερο την διατροφή. Επίσης μου ζήτησε να μετράω πίεση 3 φορές τη μέρα γιατί με είδε λίγο πρησμένη και μου είπε να κόψω τα αλμυρά (προληπτικά αυτά). Πήραμε.τα πρώτα πραγματακια (κάθισμα αυτοκινήτου & Πορτ μπεμπέ με βάση) και ανυπομονώ!!!! 26-30 Μαϊου θα μπω για καισαρική πρώτα ο Θεός, όπου θα διανύω 39η. Ο πλακούντας ανέβηκε κι άλλο και η μικρή με το κεφαλάκι χαμηλά εδώ και 10 εβδομαδες, μάλλον έχει βολεύει εκεί.:wub: Επίσης τη νιώθω όταν έχει λόξυγκα :lol:. Οι καούρες ηρεμισαν με υγιεινή διατροφή οι νυχτερινές επισκέψεις στην τουαλέτα ανά 1-1,5 ώρα συνεχίζονται.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Α ναι! Και κάτι ακόμη. Ψάχνω καρότσι ελαφρύ κλασικό, όχι τριλογίες και 2 σε 1, που να έχει αναστρέψιμη λαβή γονέα για να βλέπεις το μωρό. Γνωρίζετε κανένα? Έχω βρει ένα της Joie ήθελα πριν καταλήξω να δω αν υπάρχουν και άλλα, αλλα δε βρήκα. Αυτό μου άρεσε και έχω πάρει και καθίσματακι Joie που το έχω λατρέψει πριν καν το χρησιμοποιήσω. Έχετε κανένα αλλο υπόψη, έτσι για να συγκρίνω;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλημερούδια σε όλα τα κορίτσια!!!Εννοώ ότι αντί να μας το βάλει γωνία, δεν μπορούσε λέει να το γωνιάσει και το έφερε όλο και πιο προς τη μέση του τοίχου Και τελικά φέρε-φέρε-φέρε ήρθε το τζάκι 1, 5 μέτρο πιο μακριά από τη γωνία. Και έτσι τώρα έχω ένα δίφατσο τζάκι σχεδόν στη μέση του τοίχου...τελοσπάντων, έχασα την υπομονή μου χθες...

Να ρωτήσω κάτι τώρα. Για αρχή είχατε αγοράσει βαλίτσα μαιευτηρίου; Και αν ναι, έχετε υπόψιν κάτι οικονομικό;Δηλ κάτω από 50 ευρώ;

Στην τσάντα βάζουμε μέσα και πετσέτες, αφρόλουτρο και σαμπουάν για το μωρό; Η αυτά τα θέλουμε για το σπίτι;

Και τέλος θα ξαναρωτήσω γιατί δεν το βρίσκω πού το είχατε γράψει. Για εμάς βολεύουν οι κανονικές πιτζάμες και τα νυχτικά , με κουμπάκια βέβαια; Από εσώρουχα αύριο που θα ανοίξουν τα μαγαζιά βολεύουν τα ολόκληρα που είναι ψηλά στην κοιλιά ή θα ενοχλούν;

@Φραουλίτσα* μου μην αγχώνεσαι!Να σας πω για μια φίλη μου (βέβαια την έκαναν case study). Με σκλήρυνση μένει έγκυος και το ανακαλύπτει στον 2ο μήνα επειδή είχε αρκετό αίμα και πήγε απλά να το τσεκάρει και βρέθηκε να βλέπει σάκο. Γεννά με καισαρική στον 7ο. Μετά από 2 χρόνια ξαναμένει έγκυος και στον 6ο μήνα ενώ νοσηλευόταν για συσπάσεις γέννησε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑ, γιατί δεν προλάβαιναν να τη βάλουν σε καισαρική με εφημερεύοντα γιατρό!Όλα θα σου πάνε καλά!

 

Ααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Ελπίζω να διορθωθεί... 

Κοίτα όταν λέμε βαλίτσα είναι υπερβολή. Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, δε χρειάζεσαι τίποτα για το μωρό, μόνο μια αλλαξια για έξοδο. Για εσένα ο, τι σε βολεύει από νυχτικο κλπ, είδη πρώτης ανάγκης όπως οδοντοβουρτσα, οδοντόκρεμα, κανένα σαμπουαν/αφρόλουτρο (αν και αυτά στα παρέχουν στο ιδιωτικό), βούρτσα και προσωπικά καλλυντικά, παντόφλες και αλλαξια εξόδου. 

Εσώρουχα και σερβιέτες σού δίνουν στο ιδιωτικό μιας χρήσης και είναι πολύ βολικά

Συνοψίζοντας, αν γεννήσεις σε ιδιωτικό νοσοκομείο, δε χρειάζεται να έχεις βαλίτσα, ένα απλό σακο μικρό είναι αρκετό. Για το δημόσιο δεν ξέρω τι ισχύει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου. Δηλαδή κοιμήθηκες κανονικά στο σπίτι σου το ίδιο βράδυ?? 

Κορίτσια είδα μια Ραφιερα στη Ραβένα που μου άρεσε !!! Αλλά τα μεταφορικά 23 ευρώ... Έπαθα σοκ!!! 

Κοίτα εμείς βάψαμε μονο το δωμάτιο μας πιο πολύ για αλλαγή χρώματος γιατί ήταν σε πολύ έντονα χρώματα που δε μας άρεσαν, όχι όλο το σπίτι, και κοιμηθήκαμε μετά από 2 μέρες εκεί γιατί φοβόταν ο άντρας μου αλλά δεν μύριζε έντονα γενικά! Βέβαια το κάναμε κ πριν 2 μήνες περίπου που είχε πιο πολύ κρύο, τώρα που ανοίγει ο καιρός θα στεγνώνουν πιο γρήγορα πιστεύω τα χρώματα! 

1 hour ago, HopeMe είπε:

Α ναι! Και κάτι ακόμη. Ψάχνω καρότσι ελαφρύ κλασικό, όχι τριλογίες και 2 σε 1, που να έχει αναστρέψιμη λαβή γονέα για να βλέπεις το μωρό. Γνωρίζετε κανένα? Έχω βρει ένα της Joie ήθελα πριν καταλήξω να δω αν υπάρχουν και άλλα, αλλα δε βρήκα. Αυτό μου άρεσε και έχω πάρει και καθίσματακι Joie που το έχω λατρέψει πριν καν το χρησιμοποιήσω. Έχετε κανένα αλλο υπόψη, έτσι για να συγκρίνω;

Αν λες της joie το chrome που εχει αναστρέψιμο κάθισμα, το έχει και η κουμπάρα μου κ είναι τρομερό το καρότσι, τρανσφορμερ το λεει, πάει παντού, έχει αναρτησεις κ μεγάλο καλαθι! Επισης κουμπωνει πάνω κ το αυγό! Τελικά εγω πήρα άλλο 3 σε 1 της lorelli γιατι δεν ειχε το 3 σε 1 το συγκεκριμενο απο εκει που το πηρα, αλλά ήταν η επόμενη μου επιλογή της joie! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Κοίτα εμείς βάψαμε μονο το δωμάτιο μας πιο πολύ για αλλαγή χρώματος γιατί ήταν σε πολύ έντονα χρώματα που δε μας άρεσαν, όχι όλο το σπίτι, και κοιμηθήκαμε μετά από 2 μέρες εκεί γιατί φοβόταν ο άντρας μου αλλά δεν μύριζε έντονα γενικά! Βέβαια το κάναμε κ πριν 2 μήνες περίπου που είχε πιο πολύ κρύο, τώρα που ανοίγει ο καιρός θα στεγνώνουν πιο γρήγορα πιστεύω τα χρώματα! 

Αν λες της joie το chrome που εχει αναστρέψιμο κάθισμα, το έχει και η κουμπάρα μου κ είναι τρομερό το καρότσι, τρανσφορμερ το λεει, πάει παντού, έχει αναρτησεις κ μεγάλο καλαθι! Επισης κουμπωνει πάνω κ το αυγό! Τελικά εγω πήρα άλλο 3 σε 1 της lorelli γιατι δεν ειχε το 3 σε 1 το συγκεκριμενο απο εκει που το πηρα, αλλά ήταν η επόμενη μου επιλογή της joie! 

Δεν είναι το chrome, είναι το mirus. Κατέληξα να μην πάρω τριλογία λόγω του μεγαλου όγκου. Εκτός αυτου το κάθισμα αβγό που έχουν αυτα δεν θεωρείται και η πιο ασφαλής λύση, χωριά που κοντά στους 5-9 μήνες (ανάλογα το μωρό) είναι άχρηστο. Βέβαια μου βγήκαν πιο ακριβά να το αγοράσω ξεχωριστά, αλλά είναι για πιο μακροπρόθεσμη χρήση. Πχ επέλεξα το κάθισμα joie από νεογέννητο ως 7 ετών ναι μεν πιο ακριβο αλλά σε βάθος ετών πιο οικονομικό, χωριά που έχει πιστοποιήσεις από διάφορα τεστ ασφαλείας. Πορτ μπεμπέ επέλεξα της inglesina με τή βάση του (που κουμπώνει και σε καρότσι inglesina αλλά δεν το προτιμώ για τους λόγους που αναφέρω).

Επειδή θυμάμαι και στις κόρες μου είχα ένα καρότσι μεγάλο (τότε δεν υπήρχαν τα 2 ή 3 σε 1) και ένα πιο ελαφρύ. Αυτό που χρησιμοποίησα μέχρι να το λιώσω ήταν το ελαφρύ. Το μεγάλο σπάνια βόλευε να το βγάλω εκτός σπίτιου, ήταν βαρύ, ογκώδες και κουραστικό. Το ελαφρύ με το ένα χέρι το μωρό και στο άλλο το καρότσι έφευγες σε χρόνο dt και το βολευες εύκολα. Τουλάχιστον εγώ μετά από εμπειρία και σκέψη σε αυτά κατέληξα. Απλά ψάχνω μήπως υπάρχει κάτι άλλο να το συγκρίνω με το joie mirus αλλά ίδιας κατηγορίας :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Δεν είναι το chrome, είναι το mirus. Κατέληξα να μην πάρω τριλογία λόγω του μεγαλου όγκου. Εκτός αυτου το κάθισμα αβγό που έχουν αυτα δεν θεωρείται και η πιο ασφαλής λύση, χωριά που κοντά στους 5-9 μήνες (ανάλογα το μωρό) είναι άχρηστο. Βέβαια μου βγήκαν πιο ακριβά να το αγοράσω ξεχωριστά, αλλά είναι για πιο μακροπρόθεσμη χρήση. Πχ επέλεξα το κάθισμα joie από νεογέννητο ως 7 ετών ναι μεν πιο ακριβο αλλά σε βάθος ετών πιο οικονομικό, χωριά που έχει πιστοποιήσεις από διάφορα τεστ ασφαλείας. Πορτ μπεμπέ επέλεξα της inglesina με τή βάση του (που κουμπώνει και σε καρότσι inglesina αλλά δεν το προτιμώ για τους λόγους που αναφέρω).

Επειδή θυμάμαι και στις κόρες μου είχα ένα καρότσι μεγάλο (τότε δεν υπήρχαν τα 2 ή 3 σε 1) και ένα πιο ελαφρύ. Αυτό που χρησιμοποίησα μέχρι να το λιώσω ήταν το ελαφρύ. Το μεγάλο σπάνια βόλευε να το βγάλω εκτός σπίτιου, ήταν βαρύ, ογκώδες και κουραστικό. Το ελαφρύ με το ένα χέρι το μωρό και στο άλλο το καρότσι έφευγες σε χρόνο dt και το βολευες εύκολα. Τουλάχιστον εγώ μετά από εμπειρία και σκέψη σε αυτά κατέληξα. Απλά ψάχνω μήπως υπάρχει κάτι άλλο να το συγκρίνω με το joie mirus αλλά ίδιας κατηγορίας :)

Ισχύει αυτό που λες για τα αυγά, χωράει για μικρό χρονικό διάστημα το μωράκι μέσα, αλλά εμείς γενικά επειδή μένουμε στην πόλη και δεν χρησιμοποιούμε πολύ το αυτοκίνητο δεν θα το χρησιμοποιήσουμε πολύ πιστεύω το αυγό,ειδικά τώρα το καλοκαίρι, οπότε γι αυτό προτίμησα το καρότσι 3 σε 1 με αυγό προς το παρον και σε μερικούς μήνες λογικά προς χειμωνα θα πάρουμε κανονικό καθισματακι αυτοκινήτου 0-36, σκεφτομαι το every stage της joie που έχει καλές κριτικές! Εσυ αυτό πήρες;; Είχα δει πολύ καλές κριτικές εδώ στο φορουμ για το καρότσι της joie το litetrax αλλά αυτό δεν είναι αναστρέψιμο! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Ισχύει αυτό που λες για τα αυγά, χωράει για μικρό χρονικό διάστημα το μωράκι μέσα, αλλά εμείς γενικά επειδή μένουμε στην πόλη και δεν χρησιμοποιούμε πολύ το αυτοκίνητο δεν θα το χρησιμοποιήσουμε πολύ πιστεύω το αυγό,ειδικά τώρα το καλοκαίρι, οπότε γι αυτό προτίμησα το καρότσι 3 σε 1 με αυγό προς το παρον και σε μερικούς μήνες λογικά προς χειμωνα θα πάρουμε κανονικό καθισματακι αυτοκινήτου 0-36, σκεφτομαι το every stage της joie που έχει καλές κριτικές! Εσυ αυτό πήρες;; Είχα δει πολύ καλές κριτικές εδώ στο φορουμ για το καρότσι της joie το litetrax αλλά αυτό δεν είναι αναστρέψιμο! 

Πήρα της joie stage 0-25 kg (περίπου ως 7 ετών) Το ίδιο με το every stage, μονο τα κιλά αλλάζουν. Δεν πήρα το 0-36 (ως 12 ετών) γιατί από μια ηλικια και μετά κάθονται στο άλλο καθίσματακι χωρίς πλάτη. Δεν θα καθίσουν σε αυτό μέχρι τα 12!! Φαντάσου τα κοριτσάκια από τα 10-11 έχουν περίοδο, μεγαλώνουν και αναπτύσσονται. Το θεωρούν πολύ παιδικό αυτό και δεν θα το θελουν. Τουλάχιστον αυτό είδα από τις δικές μου και τους συμμαθητές τους. Σκέψου το για τα κιλά και ρωτά κι άλλους γονείς, πάντως εγώ από την εμπειρία μου κατέληξα σε αυτό γιατί το άλλο δεν θα είναι χρηστικό για όσο.φανταζεσαι.

Πάντως αν δεις βιντεάκι στο YouTube το mirus αντιστρέφεται η λαβή του γονέα κι όχι η θέση του καθίσματος!!!! Φοβερη ιδέα για ένα ελαφρύ καρότσι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Αγαπημένη μου τι κάνεις; κι εγώ χαίρομαι πολύ όταν μαθαίνω νέα σου... Εύχομαι να με ακολουθήσεις και πάλι και να μιλάμε σε λίγους μήνες για την δική σου ανυπομονησία;) 

Εννοείται θα σε ακολουθησω:wub::wub:

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια .ελπίζω όλα καλά. Εγώ είχα κάτι ένα πόνο πριν μερικές μέρες και δυσφορία .πήγα στο γιατρό .μάλλον είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω και με πίεζε. Τώρα παλι κάνει τούμπες. Μου ξεκίνησε glopir είναι τοκολυτικα. Και περιμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να φτάσουμε στην 34 εβδομάδα για να ηρεμήσω. Η μικρή είναι τέλεια στα κιλά. Πολύ κλωτσιδι .

Όσο αφορά το μαιευτήριο. Εγώ πήρα σορτσάκι μπλουζάκι πιτζάμες εγκυμοσύνης και ένα νυχτικό να υπάρχει. Πάρτε δύο σετ σίγουρα . Γτ λερώνεται είτε από γάλα είτε από αίμα. Εσώρουχα εγώ πήρα κάτι μεγάλα που έχω και σερβιετες της τενα μεγάλες .Παντόφλες σαγιονάρες για να μπορείτε να κάνεις και μπάνιο με αυτές .

Βαλίτσα δεν χρειάζεται. Εγώ πήρα ένα σακβουαγιαζ που είχα για τις εκδρομές.και έβαλα τα δικά μου και του μωρού.

Λέω να ετοιμάσω σιγά σιγά τη βαλίτσα γύρω σ το Πάσχα.και μετά το Μάιο το δωμάτιο της μικρής . Έχω να παραγγείλω κουρτίνες. 

  • Μου αρέσει 5

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλιτο said:

Γεια σας κορίτσια .ελπίζω όλα καλά. Εγώ είχα κάτι ένα πόνο πριν μερικές μέρες και δυσφορία .πήγα στο γιατρό .μάλλον είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω και με πίεζε. Τώρα παλι κάνει τούμπες. Μου ξεκίνησε glopir είναι τοκολυτικα. Και περιμένω πως και πως να περάσει ο καιρός να φτάσουμε στην 34 εβδομάδα για να ηρεμήσω. Η μικρή είναι τέλεια στα κιλά. Πολύ κλωτσιδι .

Όσο αφορά το μαιευτήριο. Εγώ πήρα σορτσάκι μπλουζάκι πιτζάμες εγκυμοσύνης και ένα νυχτικό να υπάρχει. Πάρτε δύο σετ σίγουρα . Γτ λερώνεται είτε από γάλα είτε από αίμα. Εσώρουχα εγώ πήρα κάτι μεγάλα που έχω και σερβιετες της τενα μεγάλες .Παντόφλες σαγιονάρες για να μπορείτε να κάνεις και μπάνιο με αυτές .

Βαλίτσα δεν χρειάζεται. Εγώ πήρα ένα σακβουαγιαζ που είχα για τις εκδρομές.και έβαλα τα δικά μου και του μωρού.

Λέω να ετοιμάσω σιγά σιγά τη βαλίτσα γύρω σ το Πάσχα.και μετά το Μάιο το δωμάτιο της μικρής . Έχω να παραγγείλω κουρτίνες. 

Καλημερα και καλή βδομάδα κοριτσια μου. Και εγώ σήμερα έχω πονους χαμηλά στην κοιλιά! 

Για τον τοκετό μόλις παρήγγειλα 2 νυχτικα! Επίσης και το φορμακι που θα την βγάλω έξω!!! Δεν έχω αγοράσει τίποτα άλλο από ρουχα!!!!! Όλα μου τα έδωσε η Συνυφαδα μου από την ανιψιά μου αλλά είπα το πρώτο της έξοδου να το έχω πάρει εγώ!!! 

Γενικά όσο περναει ο καιρός μεγαλώνει και το άγχος μου!!! Παρά πολυ όμως!!! Όλο φοβίες και διάφορα σκέφτομαι?!. 'Χθες ξυπνησα στις 3.20 για τουαλέτα και μετά δεν ξανακοιμήθηκα. Νιώθω ζόμπι!!! 

Προχθές γέννησε μια φίλη μου στο νοσοκομείο της Καβάλας!!! Πήγαινε κανονικά για φυσικό τοκετό αλλά τελικά έκανε καισαρική παρολο που είχε διαστολή. Της είπαν ότι δυσκολευεται το κεφαλακι της μικρής να βγει και τελικά της το πήραν με καισαρική. Τελικά το μωρό δεν βγήκε πολυ μεγάλο. Κοντά στα 3.500. Στενοχωρήθηκε γιατί ήθελε με φυσικό και αφου πηγαιναν όλα καλά δεν καταλαβαίνει γιατί της το πήραν. Λέει ότι κουράστηκε ο γιατρός. Αλλά για μένα δεν έχει τελικά τόση σημασία. Αυτό που της λέω είναι ότι κρατάει το μωράκι της και αυτό μετράει!!!! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο θα ήταν να μην έκανε καισαρική στο συγκεκριμένο νοσοκομείο.

Κορίτσια θα πάρετε ρομπιτσα? Εμένα μου την πρότεινε η κυρία που πάω και ψωνίζω καθώς διάλεγα νυχτικακια. 

Άρχισα μαθήματα ανώδυνου και λοχείας  στο κέντρο μάνας και παιδιού. Έχω πολύ καλή μαία και έχουμε ωραία χημεία. 

Εχθές είχα γενέθλια και παρήγγειλα κάτι τσαντουλες και κάτι αξεσουάρ για τα μαλλιά από το shein. Πήρα και κάτι βιταμίνες εγκυμοσύνης που παίρνω πανάκριβες αλλά έχουν τα πάντα μέσα. Αύριο έχω γυναικολόγο.

Έπλυνα και σιδέρωσα τα πρωτα φορμακια, πανουλες και κουβερτακια του μπέμπη, και ξεχώρισα αυτά που θα πάρω στο μαιευτήριο. Το καρότσι μας είναι υπερπλήρες ευτυχώς δε χρειάζεται να αγοράσω τίποτε σχετικό. Έχουμε το scoot της stokke και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν πιάνει χώρο και έχει φοβερές αναρτήσεις. Από βάρος νομίζω νορμάλ. Ελπίζω να βρω το μάρσιπο και να μη χάθηκε με είχε βολεύει στο γιο μου το πρώτο εξάμηνο.

Σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 3

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...