Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Olga93 είπε:

@boockie κορίτσι μ κ εμεις κλείσαμε μήνα σήμερα! Απίστευτο μου φαίνεται!!! Να τα χαιρόμαστε όλες τα μπουμπούκια μας!!!

Από λοχεία εγώ νομίζω πως καθαρισα απλά μέσα στη μέρα μπορεί μια φορά στο σκούπισμα να έχω μπεζ καφέ ( συγνώμη για την περιγραφή)

Μεγαλώνουν τα μικράκια μας! Κι εγώ κάπως έτσι ήμουν αλλά τελικά μπα! Πως τα πας με το νινί; Εμείς έχουμε ελαττώσει τους θηλασμούς, δεν θέλει να ναι πια τόσο κολλημένος πάνω μου.. τον πιάνει συνήθως βράδυνες ώρες να είμαστε κολλημένοι και να θηλάζει, ίσως και για να νιώθει σιγουριά! Επίσης και με τον ύπνο κοιμόμαστε πλέον 3 ώρες περίπου σερί το βράδυ, και αυτό μην φανταστείς, πίνει 5 λεπτά και μετά κοιμάται!

  • Μου αρέσει 3

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα!!! Να ρωτήσω πήρε καμία σουτιέν θηλασμού από τα mothercare?? Να μου πει ποιότητα??? Γιατί έχω αυτά από τα τζάμπο αλλά εκτός από πρακτικά είναι αντιαισθητικα και καθόλου ερωτικά χαχα!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίτσα*βάλσαμο τα λόγια σου! Χαχαχα!! Είμαστε ανάλογα ανά μιση ώρα, ανά μια, ανά 2 όπως της έρθει! Εντωμεταξύ μου πλήγωσε τοοοσο πολύ τις θηλες δεν άντεχα να θηλασω... Φώναξαμε σύμβουλο θηλασμού χτες στο σπίτι. Μπορώ να πω πως μας έδειξε χρήσιμα πράγματα κ κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Κατά τα άλλα μπαμπάς κ μαμά ερειπια, ευτυχώς είναι οι γιαγιάδες κ κάνουν όλα τα άλλα!

@ΒαλεντιναΧπάλι καλά το πρόλαβες! Ωωω τέλειο βάρος το μωράκι!!! Εγώ από το hm έχω. Δεν τα λες τρομερά εμφανισιακά αλλά είναι βολικά πλύνε βάλε. 

@BILLE τι ωραία! Να ευχαριστηθείς την περιποίηση! 

@HopeMeχαρα στο κουράγιο σου κοριτσι μου!! Αξία! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@ΒαλεντιναΧ κορίτσι μ εγώ από marks and spencer πήρα κ με βόλεψαν πολύ! 
 

@boockie ο μικρός μ ακριβώς το αντίθετο από τον δικό σου! Την ημέρα δεν κοιμαται πολύ,κ θέλει συνέχεια αγκαλιά κ στήθος, μόλις τον βάζω στο κρεβάτι μετά από 10 λεπτά ξυπνάει! Το βράδυ ξυπνάει κάθε 2-2,5 ώρες για να πιει! Κ αν λερώσει το παμπερς τσίσα ή κακακια έχει τρελή γκρίνια μέχρι να τον αλλάξω! Πριν τον αλλάξω όμως πρέπει να έχει πιει αλλιώς χαλάει τον κόσμο από το κλάμα! 
νομιζω ότι περνάνε κ το πρώτο άλμα που είναι την 5η εβδομάδα! 

  • Μου αρέσει 1

HdKkp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κική_ είπε:

@Φραουλίτσα*βάλσαμο τα λόγια σου! Χαχαχα!! Είμαστε ανάλογα ανά μιση ώρα, ανά μια, ανά 2 όπως της έρθει! Εντωμεταξύ μου πλήγωσε τοοοσο πολύ τις θηλες δεν άντεχα να θηλασω... Φώναξαμε σύμβουλο θηλασμού χτες στο σπίτι. Μπορώ να πω πως μας έδειξε χρήσιμα πράγματα κ κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Κατά τα άλλα μπαμπάς κ μαμά ερειπια, ευτυχώς είναι οι γιαγιάδες κ κάνουν όλα τα άλλα!

@ΒαλεντιναΧπάλι καλά το πρόλαβες! Ωωω τέλειο βάρος το μωράκι!!! Εγώ από το hm έχω. Δεν τα λες τρομερά εμφανισιακά αλλά είναι βολικά πλύνε βάλε. 

@BILLE τι ωραία! Να ευχαριστηθείς την περιποίηση! 

@HopeMeχαρα στο κουράγιο σου κοριτσι μου!! Αξία! 

Hm τα είδα αλλά δεν μπορώ να παραγγείλω εδώ που μένω γιατί είναι μόνο με κάρτα που εγώ δεν χρησιμοποιώ δεν ξέρω καν πως παραγγέλνουν.... Σου πλήγωσε τις θηλές ε?? Εμένα ευτυχώς όχι ακόμα

 

1 ώρα πρίν, Olga93 είπε:

@ΒαλεντιναΧ κορίτσι μ εγώ από marks and spencer πήρα κ με βόλεψαν πολύ! 
 

@boockie ο μικρός μ ακριβώς το αντίθετο από τον δικό σου! Την ημέρα δεν κοιμαται πολύ,κ θέλει συνέχεια αγκαλιά κ στήθος, μόλις τον βάζω στο κρεβάτι μετά από 10 λεπτά ξυπνάει! Το βράδυ ξυπνάει κάθε 2-2,5 ώρες για να πιει! Κ αν λερώσει το παμπερς τσίσα ή κακακια έχει τρελή γκρίνια μέχρι να τον αλλάξω! Πριν τον αλλάξω όμως πρέπει να έχει πιει αλλιώς χαλάει τον κόσμο από το κλάμα! 
νομιζω ότι περνάνε κ το πρώτο άλμα που είναι την 5η εβδομάδα! 

Θα ρίξω μια ματιά και από εκεί που πήρες εσύ μήπως βρω κάτι όμορφο....εμένα μου άρεσαν από τα mothercare δηλ δεν είναι αντιαισθητικα σαν αυτά που φοράω χαχαχ


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Να ρωτήσω πήρε καμία σουτιέν θηλασμού από τα mothercare?? Να μου πει ποιότητα??? Γιατί έχω αυτά από τα τζάμπο αλλά εκτός από πρακτικά είναι αντιαισθητικα και καθόλου ερωτικά χαχα!!!!

Από Gisele έχω πάρει εγώ, είναι σα κανονικά σουτιέν, δεν ξέρω αν έχετε εκεί τέτοιο μαγαζί 

On 2/7/2021 at 4:34 ΜΜ, boockie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Εμείς σήμερα κλείσαμε ένα μήνα! :wub: Πως περνάει έτσι ο καιρός; Είναι απίστευτο! Θα ήθελα να σας ρωτησω! Όσες γεννήσατε με καισαρική και είστε κοντά στις μέρες μου, πως πάτε με τα λοχεια; Εγώ κορίτσια ενώ είχα μειωμένη ροή και σχεδόν καθόλου κόκκινα, εδώ και δυο μέρες θυμίζει αίμα περιόδου αλλά καμία σχέση με Τη ποσότητα που είχα πριν 10 μήνες! Εν τω μεταξύ νιώθω και κάτι ήπια πονάκια περιόδου! Λέτε να αδιαθέτησα;; Να σημειώσω πως θηλάζω αποκλειστικά!

Παίζει και να σού ρθε περίοδος, κι εμένα μού ερχόταν στο μήνα πάνω απλά καποιους μήνες μπορεί να μην είχα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Βλακεία θα ρωτήσω αλλά θα ρωτήσω. όταν σαραντίζουμε κοβεται εκείνο το μπορδοροδοκόκκινο στο σερβιετάκι;Δηλ θεωρητικά μπορούμε να πάμε για μπάνιο στη θάλασσα;Επίσης η περίοδος πότε έρχεται;Είναι στάνταρ ή διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα; Να σημειώσω ότι είμαι με καισαρική και δεν θηλάζω.

Κάπου είχα διαβάσει ότι τα άλματα ανάπτυξης είναι βάσει της κανονικής ΠΗΤ και όχι βάσει της ημερομηνίας γέννησης των μωρών, ξέρετε αν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

@BILLE για το πότε κόβεται θα σε γελάσω.. Έχω ακούσει κοπέλες που τους τελείωσαν τα Λοχεια στις 20μερες κι άλλες στις 50. Περίοδος νομίζω επίσης είναι στον άνθρωπο.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό. Είναι φυσιολογικό να αυξομειωνεται η ποσότητα από τα Λοχεια; δηλαδή κάποιες μέρες να μειώνεται η ροή κ κάποιες να αυξάνεται; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλημέρα!Βλακεία θα ρωτήσω αλλά θα ρωτήσω. όταν σαραντίζουμε κοβεται εκείνο το μπορδοροδοκόκκινο στο σερβιετάκι;Δηλ θεωρητικά μπορούμε να πάμε για μπάνιο στη θάλασσα;Επίσης η περίοδος πότε έρχεται;Είναι στάνταρ ή διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα; Να σημειώσω ότι είμαι με καισαρική και δεν θηλάζω.

Κάπου είχα διαβάσει ότι τα άλματα ανάπτυξης είναι βάσει της κανονικής ΠΗΤ και όχι βάσει της ημερομηνίας γέννησης των μωρών, ξέρετε αν ισχύει;

Για το μπάνιο ρώτα τον γυναικολόγο. Η περίοδος το πότε θα σού έρθει είναι διαφορετικό όχι μόνο από γυναίκα σε γυναίκα, αλλά και από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη. Κι εγώ που θήλαζα μού ερχόταν κατευθείαν στο μήνα, μπορεί κάποιο μήνα να μην ερχόταν. Τα άλματα ανάπτυξης είναι με βάση τη μέρα που γέννησες θεωρώ. Δε βγάζει νόημα να είναι βάσει πητ

20 ώρες πρίν, Κική_ είπε:

@BILLE για το πότε κόβεται θα σε γελάσω.. Έχω ακούσει κοπέλες που τους τελείωσαν τα Λοχεια στις 20μερες κι άλλες στις 50. Περίοδος νομίζω επίσης είναι στον άνθρωπο.

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό. Είναι φυσιολογικό να αυξομειωνεται η ποσότητα από τα Λοχεια; δηλαδή κάποιες μέρες να μειώνεται η ροή κ κάποιες να αυξάνεται; 

Κι εμένα μού κάνει αυξομειώσεις. Το καλό είναι ότι εξακολουθώ να μην πονάω. Πρέπει να μού ήρθε και περίοδος εμένα, γιατί σταμάτησε το αίμα και μετά για 4 5 μέρες είχα πολύ αίμα, όπως όταν είχα περίοδο. Αν σάς πω ότι μού έλειψε αυτή τη φορά θα με πιστέψετε; νιώθω ρε παιδιά ότι επανέρχομαι. Ψυχολογικά δεν είμαι ακόμη τέλεια αλλά δε φταίνε οι ορμόνες, είναι άλλα πράγματα.

Πώς είναι τα μωρά σας; ο μικρός μου χθες όλη μέρα γκρίνια και το βράδυ ήθελε να είναι συνέχεια συνδεδεμένος με βυζι...... Η μεσαία παιδιά τρελή ζήλια.... Ο μεγάλος μες τη γκρίνια γιατί τον έχει φάει η κλεισούρα... Είδα μια που έγραφε σε μια μαμά "καλέ πώς τα καταφέρνεις με 2; εγώ δεν την παλεύω" και το κοιτούσα και σκεφτόμουν τι λέει;;;;;;; όταν είχα γεννήσει τη μικρή ήταν πιο ήπια τα πράγματα σε σχέση με τώρα... Κάθε αρχή και δύσκολη όμως... Θα βρούμε ρυθμούς.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Σας παρακολουθώ αλλα δεν προλαβα καθόλου να γράψω!!! Οι πρώτες μέρες με την μικρή στο σπίτι είναι φουλ. Την εχω μόνη μου με τον άντρα μου και όπως καταλαβαίνετε ως πρώτο παιδί δεν έχουμε καθόλου εμπειρία. Όλα μου φαίνονται βουνό. Εχω πααααααρα πολυ άγχος!!! 

1. Τάισμα και ρεψιμο. Κάνω αποκλειστικά θηλασμό. Όμως το μωρό δεν ρευεται με τίποτα!!!!!!!!!!!!!! Το ξερω οτι δεν ρευονται παντα όλα τα μωρά. Αλλά το άγχος μου είναι ο τρόπος. Δεν ξέρω ποια ειναι η σωστή στάση. Αλλα μου έδειξε η παιδίατρος αλλα η Μαια. Στον ώμο πως??? Πάνω στον ώμο? Πίσω από τον ώμο? Το κεφάλι στο πλάι? Πως το στηρίζει?? Η μικρή κάθε φορά που προσπαθώ να την κάνω να ρευτει κλαίει και έχει δυσφορία. 

2.Λόξυγγας!!!! Με ανησυχεί???? Μπορώ να κάνω κάτι? 

3. Γουλιτσες!!!! Με τρομοκρατούν!!!! Αν αρχίζει και βγάζει τι κάνετε? Μου έχει πει ο παιδίατρος να την σηκώνω ενώ η συμβουλος να την γυρίσω στο πλάι! 

4. Ρουθουνισμα! Έχετε παρατήρησει καθόλου τα μπεμπακια να ρουθουνιζουν? Ώρες ώρες η μικρή φαίνεται σαν να είναι μπουκωμένη και να ροχαλιζει ενώ άλλες στιγμες είναι μια χαρά. 

Συγγνώμη για το τεράστιο κειμενο... Κάθε βοήθεια είναι ανεκτίμητη!!!! 

  • Χαχα 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Φώφη1990 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Σας παρακολουθώ αλλα δεν προλαβα καθόλου να γράψω!!! Οι πρώτες μέρες με την μικρή στο σπίτι είναι φουλ. Την εχω μόνη μου με τον άντρα μου και όπως καταλαβαίνετε ως πρώτο παιδί δεν έχουμε καθόλου εμπειρία. Όλα μου φαίνονται βουνό. Εχω πααααααρα πολυ άγχος!!! 

1. Τάισμα και ρεψιμο. Κάνω αποκλειστικά θηλασμό. Όμως το μωρό δεν ρευεται με τίποτα!!!!!!!!!!!!!! Το ξερω οτι δεν ρευονται παντα όλα τα μωρά. Αλλά το άγχος μου είναι ο τρόπος. Δεν ξέρω ποια ειναι η σωστή στάση. Αλλα μου έδειξε η παιδίατρος αλλα η Μαια. Στον ώμο πως??? Πάνω στον ώμο? Πίσω από τον ώμο? Το κεφάλι στο πλάι? Πως το στηρίζει?? Η μικρή κάθε φορά που προσπαθώ να την κάνω να ρευτει κλαίει και έχει δυσφορία. 

2.Λόξυγγας!!!! Με ανησυχεί???? Μπορώ να κάνω κάτι? 

3. Γουλιτσες!!!! Με τρομοκρατούν!!!! Αν αρχίζει και βγάζει τι κάνετε? Μου έχει πει ο παιδίατρος να την σηκώνω ενώ η συμβουλος να την γυρίσω στο πλάι! 

4. Ρουθουνισμα! Έχετε παρατήρησει καθόλου τα μπεμπακια να ρουθουνιζουν? Ώρες ώρες η μικρή φαίνεται σαν να είναι μπουκωμένη και να ροχαλιζει ενώ άλλες στιγμες είναι μια χαρά. 

Συγγνώμη για το τεράστιο κειμενο... Κάθε βοήθεια είναι ανεκτίμητη!!!! 

Όλοι μας στο πρώτο έτσι ειμασταν πελαγωμενοι και δικαιολογημένα θέλουμε να προσφέρουμε ότι καλύτερο στα μωράκια μας!!!! Λοιπόν βάσει της δικιάς μου εμπειρίας

1 Εγώ τον ρευω όπως τύχει γιατί στον ώμο ή αλήθεια είναι δεν πολύ θέλει δυσφορεί κλαίει και ξυπνάει και πρέπει να ξαναθηλασει μετά οπότε τον ρευω και ορθιο στην αγγαλια μου δεν ρευεται φυσικά όλες τις φορές και έτσι για να είμαι σίγουρη τον βάζω πάντα πλάγια! Και εναλαξ το πλευρό ένα ξύπνημα από την μια αριστερή και την επόμενη από την άλλη για το κεφαλάκι του...

2 λόξυγκας δεν ανησυχείς είναι απόλυτα φυσιολογικό όπως είχε και μέσα στην κοιλιά έτσι έχει και έξω εμένα αν έχει πολύ ώρα τον λόξυγκα για να μην ταλαιπωρείται γιατι οταν έχει δεν μπορεί να κοιμηθεί τον βάζω λίγο στο στήθος και του φεύγει αμέσως!!!

3 γουλιτσες εδώ είμαι τυχερή ο μικρός κάνει σπάνια και όταν έχει παραφαει από την λαιμαργία του πάλι δεν ανησυχώ γιατί πάντα τον βάζω στο πλάι την κόρη μου όταν την άκουγα αγκομαχουσε την σήκωνα και ρευοταν αυτός αγκωμαχει όλη μέρα οπότε δεν τον σηκώνω....

4ρουθουνισμα....σχεδόν όλα τα μωράκια ρουθουνιζουν είτε γιατί έχουν ακόμα μέσα στην μυτούλα τους από το αμνιακό υγρό είτε το οτιδήποτε η κόρη μου έκανε σαν τρένο κυριολεκτικά οπότε και την καθάριζαμε 2-3φορες την ημέρα με φυσιολογικό ορό.τωρα στον μικρό σήμερα και εχθές τον ακούω αλλά λιγάκι οπότε λέω να μην του κάνω ακόμα! 

Όσο αφορά ότι είστε μόνοι σας σε καταλαβαινω απόλυτα είμαι μόνη χωρίς τον σύζυγό γιατί δουλεύει όλη μέρα με δύο οπότε κατανοώ την κατάσταση μην αγχώνεσαι θα συνηθίσεις και μετά θα είναι παιχνιδάκι η φροντίδα του μωρού σου!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φώφη1990 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Σας παρακολουθώ αλλα δεν προλαβα καθόλου να γράψω!!! Οι πρώτες μέρες με την μικρή στο σπίτι είναι φουλ. Την εχω μόνη μου με τον άντρα μου και όπως καταλαβαίνετε ως πρώτο παιδί δεν έχουμε καθόλου εμπειρία. Όλα μου φαίνονται βουνό. Εχω πααααααρα πολυ άγχος!!! 

1. Τάισμα και ρεψιμο. Κάνω αποκλειστικά θηλασμό. Όμως το μωρό δεν ρευεται με τίποτα!!!!!!!!!!!!!! Το ξερω οτι δεν ρευονται παντα όλα τα μωρά. Αλλά το άγχος μου είναι ο τρόπος. Δεν ξέρω ποια ειναι η σωστή στάση. Αλλα μου έδειξε η παιδίατρος αλλα η Μαια. Στον ώμο πως??? Πάνω στον ώμο? Πίσω από τον ώμο? Το κεφάλι στο πλάι? Πως το στηρίζει?? Η μικρή κάθε φορά που προσπαθώ να την κάνω να ρευτει κλαίει και έχει δυσφορία. 

2.Λόξυγγας!!!! Με ανησυχεί???? Μπορώ να κάνω κάτι? 

3. Γουλιτσες!!!! Με τρομοκρατούν!!!! Αν αρχίζει και βγάζει τι κάνετε? Μου έχει πει ο παιδίατρος να την σηκώνω ενώ η συμβουλος να την γυρίσω στο πλάι! 

4. Ρουθουνισμα! Έχετε παρατήρησει καθόλου τα μπεμπακια να ρουθουνιζουν? Ώρες ώρες η μικρή φαίνεται σαν να είναι μπουκωμένη και να ροχαλιζει ενώ άλλες στιγμες είναι μια χαρά. 

Συγγνώμη για το τεράστιο κειμενο... Κάθε βοήθεια είναι ανεκτίμητη!!!! 

Εεεςλααα ρε γλυκουλαααα!!! 

1. Το ρεψιμο μπορεί να βγει και μέσα από το κλάμα. Το κεφάλι δεν έχει και τόσο σημασία. Δηλαδή είτε είναι πάνω από τον ώμο είτε από κάτω, δε θα πάθει κάτι το μωρό, απλά μπορεί να αργήσει να ρευτει. Δοκίμασε, αντι να το χτυπάς στην πλάτη να το τρίβεις αργά από κάτω προς τα πάνω. Υπάρχει και μια άλλη στάση αλλά δε μπορώ να στην περιγράψω ακριβώς. Το κρατάς με το ένα χέρι από το μπροστά μέρος του και το έχεις σαν να κάθεται και με το άλλο χέρι τού χτυπάς την πλατουλα. 

2. Δεν κάνεις κάτι, είναι φυσιολογικό, δεν παθαίνει κάτι ούτε ταλαιπωρειται, μην ανησυχείς!!! 

3. Αν είναι μικρές γουλιτσες, δε χρειάζεται να δώσεις κάτι στο μωρό, μόνο να το έχεις ανασηκωμένο. Αν βγάζει ποσότητα, τύπου όλο το γάλα, θ; μιλήσεις με τον παιδίατρο. Η βαλβίδα του στομάχου είναι ανωριμη ακόμη και γυρνάει το γάλα προς τα πίσω. Γι αυτό, όταν φάει, καλό είναι να μένει λίγο σε όρθια στάση και να μην ξαπλώνει αμέσως 

4.και αυτό φυσιολογικό είναι. Αν νομίζεις ότι έχει μυξουλες βάλε μισό φιαλίδιο όρου (μισό και στα 2 ρουθούνια όχι μισό και μισό) γύρνα το μετα λίγα δευτερόλεπτα μπρούμυτα και μετά κάνε με το αποφρακτικο

Δε θέλει άγχος, σιγά σιγά θα τα βρεις τα πατήματά σου 

Κορίτσια @ΒαλεντιναΧ κι εγώ μόνη μου είμαι, μόλις βγήκα από το μαιευτήριο 2 μέρες είχα βοήθεια και μετά μόνη και με τα 3, ο σύζυγος να δουλεύει κυριολεκτικά από το πρωί μέχρι το βράδυ.... Έχω γονατίσει, αλλά επειδή ξέρω ότι δεν υπάρχει άλλη λύση, επιβιωνω.... Η αλήθεια είναι ότι όταν έρχεται από τη δουλειά που τον βλέπω να τρώει και να κοιμαται πολύ τον ζηλεύω.... Καλύτερα όμως μόνη σου @Φώφη1990 γιατί θα βρεις πιο γρήγορα τους ρυθμούς σου πατώντας στα πόδια σου

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Εεεςλααα ρε γλυκουλαααα!!! 

1. Το ρεψιμο μπορεί να βγει και μέσα από το κλάμα. Το κεφάλι δεν έχει και τόσο σημασία. Δηλαδή είτε είναι πάνω από τον ώμο είτε από κάτω, δε θα πάθει κάτι το μωρό, απλά μπορεί να αργήσει να ρευτει. Δοκίμασε, αντι να το χτυπάς στην πλάτη να το τρίβεις αργά από κάτω προς τα πάνω. Υπάρχει και μια άλλη στάση αλλά δε μπορώ να στην περιγράψω ακριβώς. Το κρατάς με το ένα χέρι από το μπροστά μέρος του και το έχεις σαν να κάθεται και με το άλλο χέρι τού χτυπάς την πλατουλα. 

2. Δεν κάνεις κάτι, είναι φυσιολογικό, δεν παθαίνει κάτι ούτε ταλαιπωρειται, μην ανησυχείς!!! 

3. Αν είναι μικρές γουλιτσες, δε χρειάζεται να δώσεις κάτι στο μωρό, μόνο να το έχεις ανασηκωμένο. Αν βγάζει ποσότητα, τύπου όλο το γάλα, θ; μιλήσεις με τον παιδίατρο. Η βαλβίδα του στομάχου είναι ανωριμη ακόμη και γυρνάει το γάλα προς τα πίσω. Γι αυτό, όταν φάει, καλό είναι να μένει λίγο σε όρθια στάση και να μην ξαπλώνει αμέσως 

4.και αυτό φυσιολογικό είναι. Αν νομίζεις ότι έχει μυξουλες βάλε μισό φιαλίδιο όρου (μισό και στα 2 ρουθούνια όχι μισό και μισό) γύρνα το μετα λίγα δευτερόλεπτα μπρούμυτα και μετά κάνε με το αποφρακτικο

Δε θέλει άγχος, σιγά σιγά θα τα βρεις τα πατήματά σου 

Κορίτσια @ΒαλεντιναΧ κι εγώ μόνη μου είμαι, μόλις βγήκα από το μαιευτήριο 2 μέρες είχα βοήθεια και μετά μόνη και με τα 3, ο σύζυγος να δουλεύει κυριολεκτικά από το πρωί μέχρι το βράδυ.... Έχω γονατίσει, αλλά επειδή ξέρω ότι δεν υπάρχει άλλη λύση, επιβιωνω.... Η αλήθεια είναι ότι όταν έρχεται από τη δουλειά που τον βλέπω να τρώει και να κοιμαται πολύ τον ζηλεύω.... Καλύτερα όμως μόνη σου @Φώφη1990 γιατί θα βρεις πιο γρήγορα τους ρυθμούς σου πατώντας στα πόδια σου

Έτσι ακριβώς ξέρεις ότι δεν υπάρχει άλλη λύση και απλά συνηθίζεις...


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Σας παρακολουθώ αλλα δεν προλαβα καθόλου να γράψω!!! Οι πρώτες μέρες με την μικρή στο σπίτι είναι φουλ. Την εχω μόνη μου με τον άντρα μου και όπως καταλαβαίνετε ως πρώτο παιδί δεν έχουμε καθόλου εμπειρία. Όλα μου φαίνονται βουνό. Εχω πααααααρα πολυ άγχος!!! 

1. Τάισμα και ρεψιμο. Κάνω αποκλειστικά θηλασμό. Όμως το μωρό δεν ρευεται με τίποτα!!!!!!!!!!!!!! Το ξερω οτι δεν ρευονται παντα όλα τα μωρά. Αλλά το άγχος μου είναι ο τρόπος. Δεν ξέρω ποια ειναι η σωστή στάση. Αλλα μου έδειξε η παιδίατρος αλλα η Μαια. Στον ώμο πως??? Πάνω στον ώμο? Πίσω από τον ώμο? Το κεφάλι στο πλάι? Πως το στηρίζει?? Η μικρή κάθε φορά που προσπαθώ να την κάνω να ρευτει κλαίει και έχει δυσφορία. 

2.Λόξυγγας!!!! Με ανησυχεί???? Μπορώ να κάνω κάτι? 

3. Γουλιτσες!!!! Με τρομοκρατούν!!!! Αν αρχίζει και βγάζει τι κάνετε? Μου έχει πει ο παιδίατρος να την σηκώνω ενώ η συμβουλος να την γυρίσω στο πλάι! 

4. Ρουθουνισμα! Έχετε παρατήρησει καθόλου τα μπεμπακια να ρουθουνιζουν? Ώρες ώρες η μικρή φαίνεται σαν να είναι μπουκωμένη και να ροχαλιζει ενώ άλλες στιγμες είναι μια χαρά. 

Συγγνώμη για το τεράστιο κειμενο... Κάθε βοήθεια είναι ανεκτίμητη!!!! 

Φώφη μου κ εγώ μόνη μου είμαι, εκτός από τα πρωινά που είναι κ ο άντρας μου σπίτι, αλλά γενικά ξυπνάει αργά γιατί δουλεύει βράδυ ! αλλά δε θέλω και βοήθεια, προτιμώ να βρούμε τους ρυθμούς μας μόνες μας!  Α επίσης για το ρεψιμο εγώ την βάζω στο στήθος μου σε θέση όπως περίπου μπαίνουν στο μαρσιπο τα μωράκια με το κεφάλι στο πλάι, της στηρίζω τον πωπο κ με το άλλο χέρι την χτυπάω ρυθμικά στην πλάτη η την χαϊδεύω! Συνήθως ρευεται αμέσως κ μετα την παίρνει κ ο ύπνος χαχα!

Κορίτσια πριν λίγο η μικρή μου έβγαλε μια τεράστια γουλιά και τρόμαξα πάρα πολύ! Τώρα τρώει αλλα την έχω σε κάπως πιο όρθια θέση, ακόμα φοβάμαι να τη βάλω να ξαπλώσει!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! @Φώφη1990 δεν πιστεύω να με παρεξηγησες, εχεις όλες τις νορμάλ απορίες που έχουν όλοι, μου άρεσε ο τροπος που τα έγραψες. Σου συμβαίνει αυτο που παθαίνουμε όλοι συνήθως όταν παίρνουμε δεύτερη γνώμη, διχαζεσαι και τελικά δεν ξέρεις ποιο είναι το σωστό. Όλα φυσιολογικά είναι που περιγράφεις. Γουλιές εμένα έκανε πολλές και ενα βράδυ μετα απο κάθε γεύμα  εμετο με γάλα κομμένο, και να λέω τι έφαγα και την πείραξε, να νιώθω χάλια. Εχω ήδη κόψει τα γαλακτοκομικά. Τελικά η παιδίατρος μου είπε ότι ειναι απλά λαιμαργία, το διαπίστωσα και γω όταν φοβήθηκα εκείνη την ημερα και την αφησα μονο 5 λεπτά. Πλέον δεν την αφήνω πολλη ωρα και είμαστε εντάξει. Προσοχή αυτο ισχύει για εμάς ετσι, έχει πάρει σε 20 μέρες που μας ειδε η γιατρος 1 κιλο και 3 πόντους, είμαστε 56 εκ. Και 4500 γραμμάρια!!!! Απλά αν και δευτερομανα τα ανχη και οι ανησυχίες είναι σταθερα εκεί!!! Η μπέμπα πια ασήκωτη!!! Πλέον γυρνά στο πλάι μας γελάει και κάνει σαν να ξεκαρδιζεται!!!

Κοριτσια απορία!!! Μίλησα με την παιδίατρο για το εμβόλιο του covid και μου είπε ότι το συστήνει γιατι παίρνει το παιδί αντισώματα, και το σκέφτομαι ενω πριν ήμουν αρνητικη για οσο θηλάζω. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας; 

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...