Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Ανεπάρκεια Τραχήλου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια , διανύω την 27η εβδομάδα και ένα αίσθημα μπουκώματος από κάτω  με έκανε να πάρω τηλ τον γιατρό μου και να πάω στο μαιευτήριο για NST και κολπικο υπέρηχο . Όπου διαπίστωσα πως έχω 2,7 με 2,8  τράχηλο . Μου είπε να μείνω ξαπλωμένη και να πάω να τον επισκεφτώ σε 4 μέρες δηλαδή αύριο . Ανησυχώ πολύ είναι η αλήθεια και φοβάμαι μην γεννηθεί τώρα . Προσπαθώ να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη και καθιστή σε στάσεις ώστε να μην πιέζεται ο τράχηλος . Είχε καμία σας κάποια παρόμοια περιπέτεια ; Και αν ναι πως κατέληξε ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angelina91 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια , διανύω την 27η εβδομάδα και ένα αίσθημα μπουκώματος από κάτω  με έκανε να πάρω τηλ τον γιατρό μου και να πάω στο μαιευτήριο για NST και κολπικο υπέρηχο . Όπου διαπίστωσα πως έχω 2,7 με 2,8  τράχηλο . Μου είπε να μείνω ξαπλωμένη και να πάω να τον επισκεφτώ σε 4 μέρες δηλαδή αύριο . Ανησυχώ πολύ είναι η αλήθεια και φοβάμαι μην γεννηθεί τώρα . Προσπαθώ να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη και καθιστή σε στάσεις ώστε να μην πιέζεται ο τράχηλος . Είχε καμία σας κάποια παρόμοια περιπέτεια ; Και αν ναι πως κατέληξε ; 

Κοπέλα μου προχθές γεννησα στις 39 εβδομαδες έναν κούκλο. Ακριβώς στην περιοδο που λες ένιωθα  ένα μπούκωμα από κάτω σα να είναι έτοιμο το μωρό να βγει. Έχω κι ένα κοριτσάκι κάπου 15 κιλά που έπρεπε να σηκώνω συνεχώς να την πηγαίνω στις κούνιες κτλ και έκανε χειρότερη την κατάσταση. Ο γιατρος μου απαγόρευσε να σηκώνω το οποιοδήποτε.βαρος και είπε να ξεκουράζομαι. Ένα μήνα μετά μετράμε τον τράχηλο και ήταν 2,8. Μου είπε να κάθομαι καθιστή ή ξάπλα. Τελικά κανα δυο εβδομαδες μετά ήταν 2,9. Είχε βελτιωθεί. Τελευταία εβδομάδα είχα πια διαστολή 2 αλλά δε μας ένοιαζε σε αυτό το σημείο. 

Αν δεν έχεις αλλο παιδί μην αγχώνεσαι. Αλλά αν έχεις κοιτα να το φροντίζει κάποιος άλλος στα δύσκολα και εσυ να ξεκουράζεσαι. Ευτυχως δεν είναι πολύ μεγάλη η ανεπάρκεια σε αυτό το σημείο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Κοπέλα μου προχθές γεννησα στις 39 εβδομαδες έναν κούκλο. Ακριβώς στην περιοδο που λες ένιωθα  ένα μπούκωμα από κάτω σα να είναι έτοιμο το μωρό να βγει. Έχω κι ένα κοριτσάκι κάπου 15 κιλά που έπρεπε να σηκώνω συνεχώς να την πηγαίνω στις κούνιες κτλ και έκανε χειρότερη την κατάσταση. Ο γιατρος μου απαγόρευσε να σηκώνω το οποιοδήποτε.βαρος και είπε να ξεκουράζομαι. Ένα μήνα μετά μετράμε τον τράχηλο και ήταν 2,8. Μου είπε να κάθομαι καθιστή ή ξάπλα. Τελικά κανα δυο εβδομαδες μετά ήταν 2,9. Είχε βελτιωθεί. Τελευταία εβδομάδα είχα πια διαστολή 2 αλλά δε μας ένοιαζε σε αυτό το σημείο. 

Αν δεν έχεις αλλο παιδί μην αγχώνεσαι. Αλλά αν έχεις κοιτα να το φροντίζει κάποιος άλλος στα δύσκολα και εσυ να ξεκουράζεσαι. Ευτυχως δεν είναι πολύ μεγάλη η ανεπάρκεια σε αυτό το σημείο. 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου , πάντα γερά και δυνατά να είναι ! Το πρώτο μου είναι δεν έχω άλλο και όσο μπορώ είμαι ξάπλα . Απλά με έχει πιάσει ένας φόβος γτ όντως η αίσθηση είναι σαν να θέλει να βγει το μωρό και αυτό με τρομοκρατεί διότι έχω δρόμο μπροστά μου ακόμα . Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχω κανένα δράμα. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , να χαίρεσαι και να σε χαίρετε η οικογένεια σου ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelina91 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια , διανύω την 27η εβδομάδα και ένα αίσθημα μπουκώματος από κάτω  με έκανε να πάρω τηλ τον γιατρό μου και να πάω στο μαιευτήριο για NST και κολπικο υπέρηχο . Όπου διαπίστωσα πως έχω 2,7 με 2,8  τράχηλο . Μου είπε να μείνω ξαπλωμένη και να πάω να τον επισκεφτώ σε 4 μέρες δηλαδή αύριο . Ανησυχώ πολύ είναι η αλήθεια και φοβάμαι μην γεννηθεί τώρα . Προσπαθώ να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη και καθιστή σε στάσεις ώστε να μην πιέζεται ο τράχηλος . Είχε καμία σας κάποια παρόμοια περιπέτεια ; Και αν ναι πως κατέληξε ; 

Γεια σου Αγγελίνα!!!

Σε εμένα το θέμα με τον τράχηλο εμφανίστηκε όταν έκανα τη β επιπέδου στην 21η εβδομάδα. Από 3,1 μέτρηση δυο εβδομάδες πριν είχε φτάσει στο 2,4 δηλαδή λίγο κάτω από το κατώτατο φυσιολογικό όριο. Ξεκίνησα κατευθείαν προγεστερονη ενδοκολπικά και σταθεροποιήθηκε. Σταμάτησα φυσικά να κάνω δουλειές στο σπίτι, να σηκώνω οποιοδήποτε βάρος κει γενικά περνούσα αρκετό χρόνο ξαπλωμένη και καθιστή χωρίς να είμαι σε απόλυτη ακινησία ευτυχώς ποτέ. Κάποια στιγμή μετά την 30η εβδομάδα ο τράχηλος έφτασε στο 1,7 όποτε ξεκίνησα και τοκολυτικα. Αισίως τα καταφέραμε και φτάσαμε στον ένατο μήνα και έχει τώρα δυο βδομαδες που σταμάτησα τα τοκολυτικα και μερικές μέρες που σταμάτησα την προγεστερονη.

Θα σου ελεγα να προσεχείς πολύ και να το παρακολουθεις αλλά μην αγχώνεσαι. Δε βοηθάει εξάλλου. Ανεπάρκεια συνήθως θεωρείται όταν ο τράχηλος είναι κάτω από 2,5 όποτε είσαι μεν οριακά αλλά τουλάχιστον δεν είσαι κάτω από τα όρια. Σημαντικό είναι να το σταθεροποιήσετε με το γιατρό σου. Όλα θα πάνε καλά!!

  • Μου αρέσει 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelina91 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια , διανύω την 27η εβδομάδα και ένα αίσθημα μπουκώματος από κάτω  με έκανε να πάρω τηλ τον γιατρό μου και να πάω στο μαιευτήριο για NST και κολπικο υπέρηχο . Όπου διαπίστωσα πως έχω 2,7 με 2,8  τράχηλο . Μου είπε να μείνω ξαπλωμένη και να πάω να τον επισκεφτώ σε 4 μέρες δηλαδή αύριο . Ανησυχώ πολύ είναι η αλήθεια και φοβάμαι μην γεννηθεί τώρα . Προσπαθώ να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη και καθιστή σε στάσεις ώστε να μην πιέζεται ο τράχηλος . Είχε καμία σας κάποια παρόμοια περιπέτεια ; Και αν ναι πως κατέληξε ; 

Καλησπέρα κ με το καλό το μωράκι σου !!εμεις ανακαλύψαμε ανεπάρκεια τραχήλου όταν ήμουν στις 20 βδομαδες .ηταν περσυ τέτοιο μήνα .αλλα εμένα ήταν 1, κάτι .λιγες μέρες ν τ άφηνα θα έβγαινε μ είπε π γιατρός .αλλα ήταν πολύ λιγότερο απ τ δικό σ .εγω έκανα περιδεση την επόμενη κιόλας μέρα κ τελικά όλα πήγαν καλά κ γέννησα στις 38 εβδομάδες μ καισαρική ..απλα εμένα είχε κατέβει ήδη πολύ χαμηλά κ τ ένιωθα σ όλη τν εγκυμοσύνη ,απ τν περιδεση κ μετά πολύ χαμηλά .εσενα δεν είναι τόσο πρόβλημα νομίζω .φνωστες μ στ β επιπέδου είχαν 3 cm τράχηλο κ δν χρειάστηκε ν κάνουν τίποτα κ όλα πήγαν καλά !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Θέμα τραχήλου και εγώ σε μικρότερη εβδομάδα χειρότερο τράχηλο αλλά με περίδεση όλα πήγανε μια χαρά! Είσαι και δεν είσαι στο όριο της 'ανεπάρκειας' , είσαι σε αρκετά καλή εβδομάδα/μήκος τραχήλου και το σημαντικό ότι το γνωρίζεις πλέον. Είχες ξαναμετρησει τράχηλο; Όλα θα πάνε μια χαρά θα ακολουθήσεις τον γιατρό σου και θα ξεκουράζεσαι από την ξεκούραση :-D 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό , ο τράχηλος έχει μειωθεί αρκετά στο 1,6 μέσα σε 4 μέρες,  πάω για  περίδεση σήμερα κιόλας . Εύχομαι να πάνε όλα καλά , από ψυχολογία πάντως είμαι χάλια ! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina91 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό , ο τράχηλος έχει μειωθεί αρκετά στο 1,6 μέσα σε 4 μέρες,  πάω για  περίδεση σήμερα κιόλας . Εύχομαι να πάνε όλα καλά , από ψυχολογία πάντως είμαι χάλια ! 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα! Να είναι εύκολη η διαδικασία επιτυχημένη και να πας σπίτι σου αύριο σα να μη συνεβει τίποτα! Θα σε σκεφτόμαστε! Ξέρουμε είσαι σοκαρισμένη! Αλλά ο γιατρός σου δρα άμεσα αυτό να σκέφτεσαι! Και ότι άμεση παρέμβαση ισούται με επιτυχία! 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina91 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό , ο τράχηλος έχει μειωθεί αρκετά στο 1,6 μέσα σε 4 μέρες,  πάω για  περίδεση σήμερα κιόλας . Εύχομαι να πάνε όλα καλά , από ψυχολογία πάντως είμαι χάλια ! 

Μέσα απ την καρδιά μου εύχομαι όλα να πάνε καλα! Σημασία έχει ότι το είδατε έγκαιρα και θα το αντιμετωπίσετε άμεσα. Περιμένουμε νέα σου με την πρώτη ευκαιρία! Περαστικά..

  • Μου αρέσει 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Angelina91 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό , ο τράχηλος έχει μειωθεί αρκετά στο 1,6 μέσα σε 4 μέρες,  πάω για  περίδεση σήμερα κιόλας . Εύχομαι να πάνε όλα καλά , από ψυχολογία πάντως είμαι χάλια ! 

Σ εύχομαι όλα ν πάνε καλά κ είμαι σίγουρη ότι θα πάνε .ειναι μια πολύ απλή διαδικασία η περιδεση .θα τ καταλάβεις κ μόνη σου κ ν ξέρεις ήταν η καλύτερη λύση σ όλο αυτό !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου , την έκανα , έβαλα πεσσό , ήταν σχετικά ανώδυνη διαδικασία . Ο τράχηλος πήγε 2,8-2,9 . Τώρα πρέπει να μείνω στο κρεβάτι για να κερδίσω εβδομάδες . Οι επόμενες δυο είναι σημαντικές . Σας ευχαριστώ όλες σας για την θετική ενέργεια και τις ευχές που μου δίνετε . Να ξέρετε με κάνετε να μην νιώθω μόνη . Να σας έχει ο θεός όλες καλά όλες σας και με γερά μωράκια  ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Angelina91 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από τον γιατρό , ο τράχηλος έχει μειωθεί αρκετά στο 1,6 μέσα σε 4 μέρες,  πάω για  περίδεση σήμερα κιόλας . Εύχομαι να πάνε όλα καλά , από ψυχολογία πάντως είμαι χάλια ! 

Καλή τυχη κορίτσι μου! Όλα να σου πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Annoula2020 είπε:

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά ! 

Αννούλα καλημέρα , γύρισα κιόλας χθες σπίτι έβαλα πεσσό , ο τράχηλος πήγε κατευθείαν στο 2,8-2,9 το μόνο που μένει είναι να μείνω στο κρεβάτι ειδικά για τις επόμενες 2 εβδομάδες που είναι κρίσιμες . Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες , να ξέρετε μου δίνεται δύναμη όλες οι κοπέλες εδώ ❤️

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina91 είπε:

Αννούλα καλημέρα , γύρισα κιόλας χθες σπίτι έβαλα πεσσό , ο τράχηλος πήγε κατευθείαν στο 2,8-2,9 το μόνο που μένει είναι να μείνω στο κρεβάτι ειδικά για τις επόμενες 2 εβδομάδες που είναι κρίσιμες . Σε ευχαριστώ πολύ που μου έγραψες , να ξέρετε μου δίνεται δύναμη όλες οι κοπέλες εδώ ❤️

Καλή σου μέρα ! Εγώ ξεκίνησα με οριακό τραχηλο από την 22 η εβδομάδα και σήμερα είμαι 36 και 3 ! Ένα τελειομηνο υγιές μωράκι σου εύχομαι! Υπομονή και να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου! ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...