Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Just now, Marialena86 είπε:

Έχεις πάρει αυτό που είναι πολύ πολύ μεγάλο, φτάνει σχεδόν μέχρι κάτω στα πόδια κ από τις δύο πλευρές? Τα έχω δει αυτά στο αμαζον κ για το μεγεθος τους έχουν καλές σχετικά τιμές. Εδω στην Ελλάδα με τα ίδια λεφτά βρίσκω κάποια πιο μικρά. Βέβαια σκέφτομαι μήπως το τεράστιο πιάσει όλο το κρεβάτι κ στριμώχνω τον αντρα μου στην άκρη! χαχα

Εχω πάρει αυτό που είναι λίγο πάνω από το γόνατο. Δεν πιάνει χώρο. Επειδή το μέρος που χρησιμοποιείς είναι περιορισμένο δηλαδή γυρίζεις στο ίδιο σημείο μάλλον ο άντρας σου θα βρει απλά και θα στριμωχτεις εσύ στην άκρη του κρεββατιού. Το γέλιο είναι όταν στρώνω το κρεββάτι βάζω και αυτό από πάνω και είναι σα να έχω ένα πτώμα στο κρεββάτι μου. Πέρα από την πλάκα το καλο είναι ότι είναι μαλακό και μπορεί να γίνει και στρογγυλό και μπορείς να κάτσεις σα πολυθρόνα αργότερα για να ταΐσεις το μπεμπέ και μπορείς να το χρησιμοποιείς αργότερα για να κοιμάται το μωρό όταν θα αρχίσει να γυρίζει να μην πέσει από το κρεββάτι. Έχω σκεφτεί πολλές εναλλακτικές χρήσεις όπως κατάλαβες αλλιώς δε θα το έπαιρνα :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουσιαστικά σαν μαξιλάρι θηλασμού αλλά τα λίγο πιο μεγάλα?δεν έχω κοιτάξει για να ξέρω τι παίζουν με τιμές.αλλα το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια για την μέση βοηθάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

Ουσιαστικά σαν μαξιλάρι θηλασμού αλλά τα λίγο πιο μεγάλα?δεν έχω κοιτάξει για να ξέρω τι παίζουν με τιμές.αλλα το μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια για την μέση βοηθάει πολύ

Το δικό μου είναι μαξιλάρι εγκυμοσύνης για ύπνο και έχει σχήμα Π δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link να σας δείξω το σχήμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.  Εχθές το βράδυ έπεσα στο δρόμο στραβοπάτησα σε ένα σκαλάκι ύψους περίπου 4 εκ. Χτύπησα το γόνατο μου αλλά ευτυχώς έπεσα στο χέρι μου και όχι στην κοιλιά μου. Τρελάθηκα από τον φόβο μου μην έπαθε τίποτα το παιδάκι μας. Ακόμα το σκέφτομαι και κλαίω. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και με διαβεβαίωσε ότι το μωρό μας δεν έπαθε κάτι. Είναι καλά προστατευμένο στην κοιλίτσα μας και μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω ούτε πόνο ούτε αίμα. Ξάπλα μέχρι στιγμής από επιλογή και όχι από εντολή γιατρού και ελπίζω να είναι όλα καλά. Προσοχή που πατάτε όταν είσαστε έξω είτε στο πεζοδρόμιο είτε στο δρόμο ακόμα και μέσα στο σπίτι με τα χαλιά 

Επεξεργάστηκαν by manaoula
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια.  Εχθές το βράδυ έπεσα στο δρόμο στραβοπάτησα σε ένα σκαλάκι ύψους περίπου 4 εκ. Χτύπησα το γόνατο μου αλλά ευτυχώς έπεσα στο χέρι μου και όχι στην κοιλιά μου. Τρελάθηκα από τον φόβο μου μην έπαθε τίποτα το παιδάκι μας. Ακόμα το σκέφτομαι και κλαίω. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και με διαβεβαίωσε ότι το μωρό μας δεν έπαθε κάτι. Είναι καλά προστατευμένο στην κοιλίτσα μας και μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω ούτε πόνο ούτε αίμα. Ξάπλα μέχρι στιγμής από επιλογή και όχι από εντολή γιατρού και ελπίζω να είναι όλα καλά. Προσοχή που πατάτε όταν είσαστε έξω είτε στο πεζοδρόμιο είτε στο δρόμο ακόμα και μέσα στο σπίτι με τα χαλιά 

Κορίτσι μου να προσέχεις ρε.δεν παθαίνει κάτι το μωρό μην ανησυχείς.στο είπε και ο γιατρός.κατσε δύο μέρες στο κρεβάτι.για ψυχολογικούς λόγους περισσότερο.ολα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου.μωρε σεις έχω ένα αδιόρατο φόβο με αυτή τη πίεση π νιώθω κάτω στη μήτρα μου.λες κ έχω μια φούσκα κ όλο θέλω να κατουραω συν ότι πολλές φορές επειδή με τραβά περπατάω σκιφτη.δεν ξέρω αν είναι νορμάλ π μεγαλώνει το παιδί κ πιέζει.απλα με κάνει εντύπωση π είναι τόσο κάτω κ σχεδόν μόνιμο.μην έχω κ καμία προπτωση.αρσγε είναι κτ που συμβαίνει;.εστειλα ένα μήνυμα καλού κακού το γιατρό κ περιμένω να δω τι θ μου πει

8 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια.  Εχθές το βράδυ έπεσα στο δρόμο στραβοπάτησα σε ένα σκαλάκι ύψους περίπου 4 εκ. Χτύπησα το γόνατο μου αλλά ευτυχώς έπεσα στο χέρι μου και όχι στην κοιλιά μου. Τρελάθηκα από τον φόβο μου μην έπαθε τίποτα το παιδάκι μας. Ακόμα το σκέφτομαι και κλαίω. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και με διαβεβαίωσε ότι το μωρό μας δεν έπαθε κάτι. Είναι καλά προστατευμένο στην κοιλίτσα μας και μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω ούτε πόνο ούτε αίμα. Ξάπλα μέχρι στιγμής από επιλογή και όχι από εντολή γιατρού και ελπίζω να είναι όλα καλά. Προσοχή που πατάτε όταν είσαστε έξω είτε στο πεζοδρόμιο είτε στο δρόμο ακόμα και μέσα στο σπίτι με τα χαλιά 

Το παθα κ γω πριν λίγο καιρό σχεδόν όπως το περιγράφεις.κ φοβήθηκα ευτυχως μετά είδαμε το μωρό κ όλα καλά.οντως είναι δύκολο να πάθε κτ το μωράκι προστατεύεται αρκετά καλά. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια.  Εχθές το βράδυ έπεσα στο δρόμο στραβοπάτησα σε ένα σκαλάκι ύψους περίπου 4 εκ. Χτύπησα το γόνατο μου αλλά ευτυχώς έπεσα στο χέρι μου και όχι στην κοιλιά μου. Τρελάθηκα από τον φόβο μου μην έπαθε τίποτα το παιδάκι μας. Ακόμα το σκέφτομαι και κλαίω. Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και με διαβεβαίωσε ότι το μωρό μας δεν έπαθε κάτι. Είναι καλά προστατευμένο στην κοιλίτσα μας και μέχρι στιγμής ευτυχώς δεν έχω ούτε πόνο ούτε αίμα. Ξάπλα μέχρι στιγμής από επιλογή και όχι από εντολή γιατρού και ελπίζω να είναι όλα καλά. Προσοχή που πατάτε όταν είσαστε έξω είτε στο πεζοδρόμιο είτε στο δρόμο ακόμα και μέσα στο σπίτι με τα χαλιά 

Χαλάρωσε ξαπλωμένη μια δυο μέρες για ψυχολογικούς λόγους! Το μωράκι είναι προστατευμένο ναι! Σίγουρα όμως είναι λογικό να ανησυχήσεις. Αλλά αν το ξανασκεφτείς, έρχεται η λογική κ όλα καλά! 

πρίν από 21 λεπτά , Feniamam είπε:

Γεια σας κορίτσια μου.μωρε σεις έχω ένα αδιόρατο φόβο με αυτή τη πίεση π νιώθω κάτω στη μήτρα μου.λες κ έχω μια φούσκα κ όλο θέλω να κατουραω συν ότι πολλές φορές επειδή με τραβά περπατάω σκιφτη.δεν ξέρω αν είναι νορμάλ π μεγαλώνει το παιδί κ πιέζει.απλα με κάνει εντύπωση π είναι τόσο κάτω κ σχεδόν μόνιμο.μην έχω κ καμία προπτωση.αρσγε είναι κτ που συμβαίνει;.εστειλα ένα μήνυμα καλού κακού το γιατρό κ περιμένω να δω τι θ μου πει

Το παθα κ γω πριν λίγο καιρό σχεδόν όπως το περιγράφεις.κ φοβήθηκα ευτυχως μετά είδαμε το μωρό κ όλα καλά.οντως είναι δύκολο να πάθε κτ το μωράκι προστατεύεται αρκετά καλά. 

Κοιτά διαβάζω κ εδώ στο φόρουμ ότι κάθε κοπέλα έχει διαφορετικές ενοχλήσεις, καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Κάποιες έχουν αρκετά πονάκια, άλλες νιώθουν κάτι άλλο κ τελικά όλα είναι νορμαλ. Είμαστε όλες διαφορετικές. Όμως αφού σε ανησυχεί, καλά έκανες κ έστειλες στο γιατρό σου. Εκείνος θα καταλάβει σίγουρα παραπάνω. Όμως πιστεύω όλα φυσιολογικά θα είναι. Καμία φορά παρατηρώ πως όταν δίνω πιο πολύ βάση σε μια ενόχληση, σαν να τη νιώθω πιο έντονα!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Χαλάρωσε ξαπλωμένη μια δυο μέρες για ψυχολογικούς λόγους! Το μωράκι είναι προστατευμένο ναι! Σίγουρα όμως είναι λογικό να ανησυχήσεις. Αλλά αν το ξανασκεφτείς, έρχεται η λογική κ όλα καλά! 

Κοιτά διαβάζω κ εδώ στο φόρουμ ότι κάθε κοπέλα έχει διαφορετικές ενοχλήσεις, καθώς μεγαλώνει η μήτρα. Κάποιες έχουν αρκετά πονάκια, άλλες νιώθουν κάτι άλλο κ τελικά όλα είναι νορμαλ. Είμαστε όλες διαφορετικές. Όμως αφού σε ανησυχεί, καλά έκανες κ έστειλες στο γιατρό σου. Εκείνος θα καταλάβει σίγουρα παραπάνω. Όμως πιστεύω όλα φυσιολογικά θα είναι. Καμία φορά παρατηρώ πως όταν δίνω πιο πολύ βάση σε μια ενόχληση, σαν να τη νιώθω πιο έντονα!

Σήμερα ήταν υπερβολικά έντονη η ενόχληση λες κ θα σπάσει η φούσκα μου ένα πραγμα τρομερή πίεση κ τραβηγματα ειδικά τώρα το βράδυ μόνο διπλωμένη πάω από το καναπέ τουαλετα κ πάλι πισω .όλη μέρα τουαλετα. Ο γιατρος με είπε εν μέρη είναι φυσιολογικό. Για καλό κ για κακό, μέχρι να με δει σε μια βδομάδα ,με βάλε να κάνω κ μια καλλιεργια ούρων για τυχων λοίμωξη λόγω έντονης συχνοουριας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Σήμερα ήταν υπερβολικά έντονη η ενόχληση λες κ θα σπάσει η φούσκα μου ένα πραγμα τρομερή πίεση κ τραβηγματα ειδικά τώρα το βράδυ μόνο διπλωμένη πάω από το καναπέ τουαλετα κ πάλι πισω .όλη μέρα τουαλετα. Ο γιατρος με είπε εν μέρη είναι φυσιολογικό. Για καλό κ για κακό, μέχρι να με δει σε μια βδομάδα ,με βάλε να κάνω κ μια καλλιεργια ούρων για τυχων λοίμωξη λόγω έντονης συχνοουριας

Αν τον ανησυχούσε κάτι πολύ, θα σου έλεγε να σε δει νωρίτερα πιστεύω. Κάνε την καλλιέργεια σου αρχικά. Αν είναι ουρολοίμωξη συμβαίνει συχνά ξέρω. Αλλά αν συνεχίσει να σε ανησυχεί τόσο πες του να πας κ μια δυο μέρες πιο νωρίς. Εύχομαι να βελτιωθεί όμως! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Σήμερα ήταν υπερβολικά έντονη η ενόχληση λες κ θα σπάσει η φούσκα μου ένα πραγμα τρομερή πίεση κ τραβηγματα ειδικά τώρα το βράδυ μόνο διπλωμένη πάω από το καναπέ τουαλετα κ πάλι πισω .όλη μέρα τουαλετα. Ο γιατρος με είπε εν μέρη είναι φυσιολογικό. Για καλό κ για κακό, μέχρι να με δει σε μια βδομάδα ,με βάλε να κάνω κ μια καλλιεργια ούρων για τυχων λοίμωξη λόγω έντονης συχνοουριας

Κοριτσι μου το ειχα και εγω για 3 μερες ξεκίνησα μαγνησιο και είμαι πολυ καλα τωρα συζητα αν θες με τον γιατρο σ και για μαγνησιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Ξεκίνησαν οι εμετοί μέχρι τώρα είχα μόνο αναγούλες δυσπεψια και τάση για εμετό αλλά εμετό δεν είχα κάνει. Θα πάρω το γιατρό τηλέφωνο να τον ενημερώσω αλλά έχω αγχωθει. Υποτίθεται αυτά είναι στις αρχές της εγκυμοσύνης όχι στον 5ο μήνα.  Υπάρχει κάτι που να μπορέσω να πάρω για τον εμετό για να πω στο γιατρό μου; είναι εναντίον των φαρμάκων αλλά δεν γίνεται διαφορετικά δεν τρώω που δεν τρώω τίποτα όχι όμως και εμετό. Πριν το φαγητό παίρνω navatac αλλά δεν έχω δει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manaoula είπε:

Καλημέρα! Ξεκίνησαν οι εμετοί μέχρι τώρα είχα μόνο αναγούλες δυσπεψια και τάση για εμετό αλλά εμετό δεν είχα κάνει. Θα πάρω το γιατρό τηλέφωνο να τον ενημερώσω αλλά έχω αγχωθει. Υποτίθεται αυτά είναι στις αρχές της εγκυμοσύνης όχι στον 5ο μήνα.  Υπάρχει κάτι που να μπορέσω να πάρω για τον εμετό για να πω στο γιατρό μου; είναι εναντίον των φαρμάκων αλλά δεν γίνεται διαφορετικά δεν τρώω που δεν τρώω τίποτα όχι όμως και εμετό. Πριν το φαγητό παίρνω navatac αλλά δεν έχω δει διαφορά

Καλημεραα εγω εχω απο την αρχη μεχρι κ τωρα ..βεβαια τωρα μονο πρωι ! 

Εγω τα navatac μολις τα επαιρνα τα βγαζα ολοκληρα 

Επισης δεν αντεχα και τον σιδηρο καθολου τωρα τον εχω αλλαξει ! 

Οταν ειχα φτασει στο αμην και εκανα 4-5 εμετους την ημερα μ ου χε δωσει καποια χαπια τα vertirosan τα οποια ειναι υποθετα απο του ορθου  ...ενω τα αγορασα δεν τα πηρα ..μην ρωτήσεις γιατι και μόνο στην σκεψη δν μπορουσα χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, manaoula είπε:

@Angelina95μόλις μίλησα με το γιατρό και θα μπορούσαμε να έχουμε τον ίδιο. Μου είπε ακριβώς το ίδιο υπόθετο 

Αθηνα μενεις ;; ο γιατρος σου που ειναι ;; κανει να λεμε ονοματα δεν ξερω κ ολας χαχα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelina95 είπε:

Αθηνα μενεις ;; ο γιατρος σου που ειναι ;; κανει να λεμε ονοματα δεν ξερω κ ολας χαχα

Αθήνα μένω. στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω δεν ξέρω για ονόματα αν κάνει να λέμε στείλε μου μήνυμα  προσωπικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...