Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Αχ τί καλά νέα! Το νιπτ νομίζω στο φύλο είναι πολύ αξιόπιστο ενώ ο υπέρηχος όχι ιδιαίτερα, ειδικά τόσο νωρίς.

Πρόσφατα διάβασα ότι τα γεννητικά των κοριτσιών έχουν πολλές φορές οίδημα σε αυτές τις βδομάδες και μπερδεύουν τους γιατρούς στον υπέρηχο. Γι'αυτό και όλα αυτά τα λάθη που ακούμε να γίνονται με το φύλο! 

Πραγματικά δεν νομίζω να χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα πλέον με τόσο καλά αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια. Εγώ έκανα χτες την αυχενική και περιμένουμε τα αποτελέσματα για την papay , για τη nipt και για τη κυστική ίνωση. Μας πρότεινε να τα ελέγξουμε όλα αν θέλουμε (δλδ η nipt δεν είναι υποχρεωτική). Φύλο δεν μας είπε γιατι δεν είχε καλή θέση το μωρό. Θα δείξει η nipt ετσι κ αλλιώς ή έπρεπε να το ζητήσω εγώ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, berd είπε:

Γεια σας κορίτσια. Εγώ έκανα χτες την αυχενική και περιμένουμε τα αποτελέσματα για την papay , για τη nipt και για τη κυστική ίνωση. Μας πρότεινε να τα ελέγξουμε όλα αν θέλουμε (δλδ η nipt δεν είναι υποχρεωτική). Φύλο δεν μας είπε γιατι δεν είχε καλή θέση το μωρό. Θα δείξει η nipt ετσι κ αλλιώς ή έπρεπε να το ζητήσω εγώ;;

Καλημερααα ..

Τελεια !! Να σε ρωτησω ομως κατι αν ηταν ολα καλα και η αυχενικη σου κ ολα γιατι να κανεις nipt..

Απο την αποψη οτι δεν ειναι μια εξεταση ουτε οικονομική αλλα ουτε και απαραίτητη..

Συνήθως δεν την προτείνουν όταν κατι δεν παει καλα με αυχενικη; δεν ξερω και ολας με σιγουρια αλλα απο οτι εχω διαβασει !

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina95 said:

Καλημερααα ..

Τελεια !! Να σε ρωτησω ομως κατι αν ηταν ολα καλα και η αυχενικη σου κ ολα γιατι να κανεις nipt..

Απο την αποψη οτι δεν ειναι μια εξεταση ουτε οικονομική αλλα ουτε και απαραίτητη..

Συνήθως δεν την προτείνουν όταν κατι δεν παει καλα με αυχενικη; δεν ξερω και ολας με σιγουρια αλλα απο οτι εχω διαβασει !

Ναι και γω έτσι το είχα στο μυαλό μου. Μας είπε για την papay και την κυστικη ίνωση και μας ενημέρωσε οτι υπάρχει και η νιπτ με μεγαλύτερη ακρίβεια για τα σύνδρομα, είπαμε οκ ας την κάνουμε και μετά μου έκανε υπέρηχο και ήταν όλα φυσιολογικά. Είμαι 31 , δεν έχουμε ιστορικό αλλα και ο ίδιος στα παιδιά του την είχε κανει γιατί δείχνει για σύνδρομα που δεν φαίνονται ούτε στην αυχενική ούτε στην papay,.

Link to comment
Share on other sites

Just now, berd είπε:

Γεια σας κορίτσια. Εγώ έκανα χτες την αυχενική και περιμένουμε τα αποτελέσματα για την papay , για τη nipt και για τη κυστική ίνωση. Μας πρότεινε να τα ελέγξουμε όλα αν θέλουμε (δλδ η nipt δεν είναι υποχρεωτική). Φύλο δεν μας είπε γιατι δεν είχε καλή θέση το μωρό. Θα δείξει η nipt ετσι κ αλλιώς ή έπρεπε να το ζητήσω εγώ;;

Τέλεια!! Με το καλό κ τα υπόλοιπα αποτελέσματα! Η nipt δείχνει το φύλο έτσι κι αλλιώς, δεν χρειάζεται να το ζητήσεις.

Just now, Angelina95 είπε:

Καλημερααα ..

Τελεια !! Να σε ρωτησω ομως κατι αν ηταν ολα καλα και η αυχενικη σου κ ολα γιατι να κανεις nipt..

Απο την αποψη οτι δεν ειναι μια εξεταση ουτε οικονομική αλλα ουτε και απαραίτητη..

Συνήθως δεν την προτείνουν όταν κατι δεν παει καλα με αυχενικη; δεν ξερω και ολας με σιγουρια αλλα απο οτι εχω διαβασει !

Αρκετοί γιατροί την προτείνουν κ πολλές κοπέλες την κάνουν εξ αρχής μαζί με την αυχενική για πιο πολύ σιγουριά, ανεξαρτήτου ηλικίας. Κ εμένα μου την πρότεινε ο γιατρός μου, παρόλο που τα αποτελέσματα αυχενικής-pappa ήταν καλά. Μου είπε όμως πως θα είχε νόημα να κάνω το πλήρες πακέτο που κοστίζει 1.000€. Αν έπρεπε θα την έκανα αν κ τα χρήματα είναι πολλά,  αλλά ένιωσα πως δεν υπάρχει λόγος τελικά. Νομίζω είναι καθαρά θέμα του πως νιώθει η καθεμιά μας πιο ήρεμη.

Βρε κορίτσια εμείς εδώ στη δική μας ομάδα δεν έχουμε φτιάξει πινακάκι! Θέλετε να μου στείλετε ΠΗΤ, φύλο αν ξέρετε κ μαιευτήριο να φτιάξω? Κ θα το ενημερώνουμε.

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marialena86 είπε:

Τέλεια!! Με το καλό κ τα υπόλοιπα αποτελέσματα! Η nipt δείχνει το φύλο έτσι κι αλλιώς, δεν χρειάζεται να το ζητήσεις.

Αρκετοί γιατροί την προτείνουν κ πολλές κοπέλες την κάνουν εξ αρχής μαζί με την αυχενική για πιο πολύ σιγουριά, ανεξαρτήτου ηλικίας. Κ εμένα μου την πρότεινε ο γιατρός μου, παρόλο που τα αποτελέσματα αυχενικής-pappa ήταν καλά. Μου είπε όμως πως θα είχε νόημα να κάνω το πλήρες πακέτο που κοστίζει 1.000€. Αν έπρεπε θα την έκανα αν κ τα χρήματα είναι πολλά,  αλλά ένιωσα πως δεν υπάρχει λόγος τελικά. Νομίζω είναι καθαρά θέμα του πως νιώθει η καθεμιά μας πιο ήρεμη.

Βρε κορίτσια εμείς εδώ στη δική μας ομάδα δεν έχουμε φτιάξει πινακάκι! Θέλετε να μου στείλετε ΠΗΤ, φύλο αν ξέρετε κ μαιευτήριο να φτιάξω? Κ θα το ενημερώνουμε.

Νομίζω στη νιπτ το χαμηλότερο πακέτο π  πληρωσα εγώ είχε όντως μέσα το φύλο κ τέσσερα σύνδρομα. Εγώ ευχαριστως να σου στείλω Μαριαλένα μου αλλά παρότι η νιπτ γράφει θήλυ επειδή το ξέρο μου το κεφάλι μου λέει ότι είναι αγόρι θέλω να το βεβαιώσω και στην β επιπέδου :P.εμενα πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι 7 Ιούλη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Feniamam είπε:

Νομίζω στη νιπτ το χαμηλότερο πακέτο π  πληρωσα εγώ είχε όντως μέσα το φύλο κ τέσσερα σύνδρομα. Εγώ ευχαριστως να σου στείλω Μαριαλένα μου αλλά παρότι η νιπτ γράφει θήλυ επειδή το ξέρο μου το κεφάλι μου λέει ότι είναι αγόρι θέλω να το βεβαιώσω και στην β επιπέδου :P.εμενα πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι 7 Ιούλη.

Χαχα! Κανένα πρόβλημα δεν θα βάλουμε φύλο ακόμα! Αν ξέρεις στείλε μου κ το μαιευτήριο. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, berd said:

Ναι και γω έτσι το είχα στο μυαλό μου. Μας είπε για την papay και την κυστικη ίνωση και μας ενημέρωσε οτι υπάρχει και η νιπτ με μεγαλύτερη ακρίβεια για τα σύνδρομα, είπαμε οκ ας την κάνουμε και μετά μου έκανε υπέρηχο και ήταν όλα φυσιολογικά. Είμαι 31 , δεν έχουμε ιστορικό αλλα και ο ίδιος στα παιδιά του την είχε κανει γιατί δείχνει για σύνδρομα που δεν φαίνονται ούτε στην αυχενική ούτε στην papay,.

Η ακρίβεια του nipt για τα άλλα σύνδρομα εκτός των τριών τρισωμιων δεν είναι πολύ καλή απ'οτι είδα. Ενώ για τα τρία σύνδρομα είναι όντως πολύ αξιόπιστη εξέταση αλλά και για μένα το υψηλό κοστος ήταν ένας λόγος που αποφάσισα να μην την κάνω.

@Feniamam διάβασα ότι η νιπτ 1 στα 100 να κάνει λάθος το φύλο όταν γίνεται μετά τις 10w οπότε και σε αυτό έχει μεγάλη ακρίβεια!

@Marialena86 Τί ωραία! Όντως το ξεχάσαμε αυτό. Εγώ έχω ΠΗΤ 22 Ιουλίου και μάλλον θα γεννήσω στο Γένεσις.

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έψαξα κ μας βρήκα (ελπίζω) όλες. Συγγνώμη αν ξεχνάω κάποια, να μου το πείτε! Επίσης μια κοπέλα που μας έστελνε συχνά, σταμάτησε να επικοινωνεί. Εύχομαι να είναι όλα καλά κ απλά να μην μπαίνει στο φορουμ. Αν κ δεν ξέρω ακριβώς ΠΗΤ ακόμα για όλες, προσπάθησα να μας βάλω με κάποια σειρά από τα συμφραζόμενα! 

Πινακάκι Ιουλίου

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?)

@manaoula --> 

@Bbboob --> ΠΗΤ 12/7, αγοράκι, ?

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι (?), Ιασώ

@Nicole.natasa --> ΠΗΤ 18/7, ??

@Alex1989 -->

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ρέα

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, ??,  Μητέρα

@berd --> ΠΗΤ 30/7, ??, CITY HOSPITAL Καλαμάτα

 

 

  • Μου αρέσει 3

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marialena86 said:

Καλημέρα κορίτσια! Έψαξα κ μας βρήκα (ελπίζω) όλες. Συγγνώμη αν ξεχνάω κάποια, να μου το πείτε! Επίσης μια κοπέλα που μας έστελνε συχνά, σταμάτησε να επικοινωνεί. Εύχομαι να είναι όλα καλά κ απλά να μην μπαίνει στο φορουμ. Αν κ δεν ξέρω ακριβώς ΠΗΤ ακόμα για όλες, προσπάθησα να μας βάλω με κάποια σειρά από τα συμφραζόμενα! 

Πινακάκι Ιουλίου

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?)

@manaoula --> 

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι (?), Ιασώ

@Bbboob --> 

@Nicole.natasa --> 

@Alex1989 -->

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη

@*ζουζουνα*!!! --> 

@Angelina95 --> 

@berd --> 

 

 

ΠΗΤ 30/07 , CITY HOSPITAL Καλαμάτα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έψαξα κ μας βρήκα (ελπίζω) όλες. Συγγνώμη αν ξεχνάω κάποια, να μου το πείτε! Επίσης μια κοπέλα που μας έστελνε συχνά, σταμάτησε να επικοινωνεί. Εύχομαι να είναι όλα καλά κ απλά να μην μπαίνει στο φορουμ. Αν κ δεν ξέρω ακριβώς ΠΗΤ ακόμα για όλες, προσπάθησα να μας βάλω με κάποια σειρά από τα συμφραζόμενα! 

Πινακάκι Ιουλίου

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?)

@manaoula --> 

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι (?), Ιασώ

@Bbboob --> 

@Nicole.natasa --> 

@Alex1989 -->

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, ?

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, ?

@berd --> ΠΗΤ 30/7, ??, CITY HOSPITAL Καλαμάτα

 

 

ναι εμενα μια χαρα με έχεις. αυτή είναι η πητ μουστο μητερα θα γεννήσω Αθήνα 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έψαξα κ μας βρήκα (ελπίζω) όλες. Συγγνώμη αν ξεχνάω κάποια, να μου το πείτε! Επίσης μια κοπέλα που μας έστελνε συχνά, σταμάτησε να επικοινωνεί. Εύχομαι να είναι όλα καλά κ απλά να μην μπαίνει στο φορουμ. Αν κ δεν ξέρω ακριβώς ΠΗΤ ακόμα για όλες, προσπάθησα να μας βάλω με κάποια σειρά από τα συμφραζόμενα! 

Πινακάκι Ιουλίου

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?)

@manaoula --> 

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι (?), Ιασώ

@Bbboob --> 

@Nicole.natasa --> 

@Alex1989 -->

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, ?

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, ?

@berd --> ΠΗΤ 30/7, ??, CITY HOSPITAL Καλαμάτα

 

 

ΠΗΤ έχω 12/07, αγοράκι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα γεννήσω με τον καλό. Μπορεί στην πόλη μου, μπορεί αθηνα. Ο γιατρός μου είναι Αθήνα, εγώ μένω επαρχία και πήγαινοερχομαι για τα ραντεβού. Ιασω Αθήνας ξεγενναει αυτός.. Θα δουμε.. Προς την β επίπεδου θα αποφασίσω.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Marialena86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Έψαξα κ μας βρήκα (ελπίζω) όλες. Συγγνώμη αν ξεχνάω κάποια, να μου το πείτε! Επίσης μια κοπέλα που μας έστελνε συχνά, σταμάτησε να επικοινωνεί. Εύχομαι να είναι όλα καλά κ απλά να μην μπαίνει στο φορουμ. Αν κ δεν ξέρω ακριβώς ΠΗΤ ακόμα για όλες, προσπάθησα να μας βάλω με κάποια σειρά από τα συμφραζόμενα! 

Πινακάκι Ιουλίου

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?)

@manaoula --> 

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι (?), Ιασώ

@Bbboob --> 

@Nicole.natasa --> 

@Alex1989 -->

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, ?

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, ??, Γένεσις Θεσσαλονίκη

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, ?

@berd --> ΠΗΤ 30/7, ??, CITY HOSPITAL Καλαμάτα

 

 

Στο Ρεαα ! 

Κοριτσιααα βγηκαν οι εξετασεις !!!! Ειναι μια χαρα !! Ουφ παναγιτσα μου !!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina95 είπε:

Στο Ρεαα ! 

Κοριτσιααα βγηκαν οι εξετασεις !!!! Ειναι μια χαρα !! Ουφ παναγιτσα μου !!!!

Μπράβο κορίτσι μου!! Τέλεια νέα!!  Άντε να ηρεμήσεις τώρα.

Κορίτσια ευχαριστώ! Προς το παρόν επεξεργάστηκα αυτό κ κατα καιρούς θα το ξαναδημοσιεύω για να μην το ψάχνουμε.

@Bbboob κι εγώ 12/7 έχω ημερολογιακά αλλά με βάση τον υπέρηχο βγαίνει 15! Σε άλλαξα κ σειρά!:-P

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...