Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

1 hour ago, berd είπε:

Καλημέρα κορίτσια πώς πάτε;; Είχε κάνει καμία την εξέταση nifty;; Είναι η 16η εργάσιμη μέρα σήμερα και τίποτα ακόμα. Ξέρετε πόσο καθυστερεί;;

Αν εννοείς την νιπτ που τα στέλνουν Αμερική εγώ την έκανα.μου παν σε δεκαπέντε μέρες. Τα έλαβα νομίζω μέσα στις είκοσι μέρες το πολυ, είχαν μια καθυστέρηση κάνα δυο μερουλες κ σε μένα.αν δεν σου έχουν έρθει μέχρι τέλος βδομάδας πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο π έκανες την αιματολογικη να κάνεις μια ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα στο γιατρό σήμερα και τελικά έχουμε αγοράκι. Το τεστ με τη βέρα βγαίνει πάνω κάτω πήγαινε. Στην προηγούμενη επίσκεψη μου είχε πει ο γιατρός μάλλον κοριτσάκι αλλά τελικά αγοράκι. Με ρώτησε ο γιατρός γνωρίζουμε τι είναι του απαντάω μάλλον κοριτσάκι μας είπαν και μου λέει φυσικά είναι ξεκάθαρα αγορακι. Έπαθα σοκ εγώ του λέω κορίτσι και εκείνος αγόρι. Τελικά θα πάω για τη β επιπέδου και θα μάθω τότε να σιγουρευτώ! Αν και το ξεκάθαρα αγοράκι δεν αφήνει πολλές αμφιβολίες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Feniamam said:

Αν εννοείς την νιπτ που τα στέλνουν Αμερική εγώ την έκανα.μου παν σε δεκαπέντε μέρες. Τα έλαβα νομίζω μέσα στις είκοσι μέρες το πολυ, είχαν μια καθυστέρηση κάνα δυο μερουλες κ σε μένα.αν δεν σου έχουν έρθει μέχρι τέλος βδομάδας πάρε ένα τηλέφωνο στο κέντρο π έκανες την αιματολογικη να κάνεις μια ερώτηση.

Οκ ευχαριστώ, περιμένω με αγωνία. Η δική σου εξέταση έδειξε και το φύλο;;;

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν σήμερα τα αιματολογικά π μου ξανά γράψε ο γιατρός όλα καλά ζάχαρο θυροειδης κ ότι άλλο βάζουν .βέβαια είδα αιματοκρίτης πήγε 34 από 37 οριο και τα λεμφοκύτταρα είναι 13 από 20 οριο.ειναι φυσιολογικό αυτό στην εγκυμοσύνη;λέτε γι'αυτό να χα πολλούς πονοκεφσλους κ ατονία;βέβαια από τότε π ξεκίνησα σίδηρο κ μαγνήσιο νιώθω κάπως καλύτερα.τα έστειλα κ στο γιατρό ελπίζω να μην κτ πιο σοβαρό αλλά να ναι λόγω της κατάστασης.φανταζομαι θ κρίνει αν χρειαστεί να μου γράψει κτ παραπάνω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Feniamam said:

Βγήκαν σήμερα τα αιματολογικά π μου ξανά γράψε ο γιατρός όλα καλά ζάχαρο θυροειδης κ ότι άλλο βάζουν .βέβαια είδα αιματοκρίτης πήγε 34 από 37 οριο και τα λεμφοκύτταρα είναι 13 από 20 οριο.ειναι φυσιολογικό αυτό στην εγκυμοσύνη;λέτε γι'αυτό να χα πολλούς πονοκεφσλους κ ατονία;βέβαια από τότε π ξεκίνησα σίδηρο κ μαγνήσιο νιώθω κάπως καλύτερα.τα έστειλα κ στο γιατρό ελπίζω να μην κτ πιο σοβαρό αλλά να ναι λόγω της κατάστασης.φανταζομαι θ κρίνει αν χρειαστεί να μου γράψει κτ παραπάνω.

Τέλεια! Σε καμμία βδομάδα θα κάνω και εγώ τις δικές μου και εύχομαι να είναι καλες! Νομίζω ο αιματοκρίτης είναι αναμενόμενο να είναι χαμηλά και αφού ξεκίνησες σίδηρο πιθανόν να έρθει στα φυσιολογικά ή να μην πέσει άλλο. Για τα λεμφοκύτταρα δεν έχω ιδέα πώς επηρεάζει η εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kelly_V είπε:

Τέλεια! Σε καμμία βδομάδα θα κάνω και εγώ τις δικές μου και εύχομαι να είναι καλες! Νομίζω ο αιματοκρίτης είναι αναμενόμενο να είναι χαμηλά και αφού ξεκίνησες σίδηρο πιθανόν να έρθει στα φυσιολογικά ή να μην πέσει άλλο. Για τα λεμφοκύτταρα δεν έχω ιδέα πώς επηρεάζει η εγκυμοσύνη.

Όταν έκανα στην αρχή της εγκκυμοσυνης ήταν καλά κ γενικά πάντα ήταν νορμαλ γιατί έκανα συχνά εξετασεις αιματος.τώρα στα μέσα εγκυμοσυνη ς πέσαν.οποτε κάπως θ επηρεάζονται κ αυτά φανταζομαι.τουλαιχσοτν ήταν μόνο ένας τύπου λευκού κάτω τα υπόλοιπα ήταν οκ γιστι γράφουν εκατό λευκά κ λεμφοκυταρα μέσα α β κ λοιπά.τωρα βέβαια ότι κ να λέμε ο γιατρος λογικά θ τα δει κ θ κρίνει κ σα συνολο αν πρπεει να κάνω κτ περεταιρω φαντάζομαι.απλα ήθελα να δω αν κ κάποια άλλη έχει χαμηλότερα όρια από τα ας πουμε νορμάλ.Με το καλό κ τα δικά σου αποτέλεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Όταν έκανα στην αρχή της εγκκυμοσυνης ήταν καλά κ γενικά πάντα ήταν νορμαλ γιατί έκανα συχνά εξετασεις αιματος.τώρα στα μέσα εγκυμοσυνη ς πέσαν.οποτε κάπως θ επηρεάζονται κ αυτά φανταζομαι.τουλαιχσοτν ήταν μόνο ένας τύπου λευκού κάτω τα υπόλοιπα ήταν οκ γιστι γράφουν εκατό λευκά κ λεμφοκυταρα μέσα α β κ λοιπά.τωρα βέβαια ότι κ να λέμε ο γιατρος λογικά θ τα δει κ θ κρίνει κ σα συνολο αν πρπεει να κάνω κτ περεταιρω φαντάζομαι.απλα ήθελα να δω αν κ κάποια άλλη έχει χαμηλότερα όρια από τα ας πουμε νορμάλ.Με το καλό κ τα δικά σου αποτέλεσματα.

Εγω στην αρχη οταν εκανα ειχα 35.5 και φαντασου μετα δεν επαιρνα κ σιδηρο γιατι δεν μπορουσα καθολου εχω 2 βδομαδες που ξεκίνησα...να δω και εγω τωρα που θα τις ξανακανω πως θα ειναι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Όταν έκανα στην αρχή της εγκκυμοσυνης ήταν καλά κ γενικά πάντα ήταν νορμαλ γιατί έκανα συχνά εξετασεις αιματος.τώρα στα μέσα εγκυμοσυνη ς πέσαν.οποτε κάπως θ επηρεάζονται κ αυτά φανταζομαι.τουλαιχσοτν ήταν μόνο ένας τύπου λευκού κάτω τα υπόλοιπα ήταν οκ γιστι γράφουν εκατό λευκά κ λεμφοκυταρα μέσα α β κ λοιπά.τωρα βέβαια ότι κ να λέμε ο γιατρος λογικά θ τα δει κ θ κρίνει κ σα συνολο αν πρπεει να κάνω κτ περεταιρω φαντάζομαι.απλα ήθελα να δω αν κ κάποια άλλη έχει χαμηλότερα όρια από τα ας πουμε νορμάλ.Με το καλό κ τα δικά σου αποτέλεσματα.

Μια χαρά πιστεύω όλα! Ο αιματοκρίτης είναι φυσιολογικό να πέσει. Κ εμένα σκέψου που έχω υψηλό από 43 πήγε 40 κ έπαιρνα σίδηρο, αλλά μια φορά την μέρα γιατί θεωρούσα ότι δεν χρειάζομαι 2! Τώρα παίρνω κανονικά 2 και δεν μιλάω! χαχα! Οποτε κι εσύ με το σίδηρο τώρα θα βοηθηθείς. Για τα λεμφοκύτταρα δεν ξέρω, ίσως κάπου επηρεάζονται κι αυτά από την εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Μια χαρά πιστεύω όλα! Ο αιματοκρίτης είναι φυσιολογικό να πέσει. Κ εμένα σκέψου που έχω υψηλό από 43 πήγε 40 κ έπαιρνα σίδηρο, αλλά μια φορά την μέρα γιατί θεωρούσα ότι δεν χρειάζομαι 2! Τώρα παίρνω κανονικά 2 και δεν μιλάω! χαχα! Οποτε κι εσύ με το σίδηρο τώρα θα βοηθηθείς. Για τα λεμφοκύτταρα δεν ξέρω, ίσως κάπου επηρεάζονται κι αυτά από την εγκυμοσύνη. 

43, θηρίο είσαι.εγω είναι αλήθεια ήμουν μεν πάντα μέσα στα όρια αλλά στη βάση.οποτε τώρα με το μωρο ήρθα κ αποτελειωθηκα:lol:

Just now, Feniamam είπε:

43, θηρίο είσαι.εγω είναι αλήθεια ήμουν μεν πάντα μέσα στα όρια αλλά στη βάση.οποτε τώρα με το μωρο ήρθα κ αποτελειωθηκα:lol:

Σίδηρο είναι αλήθεια μόνο ένα τη μερα περνώ ίσωςαυξησει τη δόση ποιος ξέρει.εμενα είναι κ μασωμενο κ είναι αηδία σκέφτητε προτιμώ να το πίνω σε νερό.δεν αντέχω να το μάσω κ το λιωνω σε πολύ λίγο χυμό πορτοκάλι κ το πίνω. ελπίζω μην επηρεάζει κάπου.βεναια το κουτί γράφει μασωμενο/καταπινομενο λέτε να μπορώ να το καταπιω κ αυτούσιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Feniamam είπε:

43, θηρίο είσαι.εγω είναι αλήθεια ήμουν μεν πάντα μέσα στα όρια αλλά στη βάση.οποτε τώρα με το μωρο ήρθα κ αποτελειωθηκα:lol:

Σίδηρο είναι αλήθεια μόνο ένα τη μερα περνώ ίσωςαυξησει τη δόση ποιος ξέρει.εμενα είναι κ μασωμενο κ είναι αηδία σκέφτητε προτιμώ να το πίνω σε νερό.δεν αντέχω να το μάσω κ το λιωνω σε πολύ λίγο χυμό πορτοκάλι κ το πίνω. ελπίζω μην επηρεάζει κάπου.βεναια το κουτί γράφει μασωμενο/καταπινομενο λέτε να μπορώ να το καταπιω κ αυτούσιο;

Η μελάσα να ξέρεις ανεβάζει τον αιματοκρίτη. Δεν το λέω για τώρα, γενικά κ για μετά να το ξέρεις! Περσυ πέρασα μια φάση που είχε πέσει ο σιδηρος μου κ έπινα ένα κουταλάκι τη μέρα. Αλλά μου ανέβασε κ τον αιματοκρίτη κι άλλο, πήγε 46! Το απέδωσα εκεί. Γιατί μετά επανήλθε στα κλασσικά του!

Σχετικά με το σίδηρο παίρνω κ εγώ ένα μασωμενο που παλεύεται όμως. Αν γράφει κ καταπινωμενο λογικά θα μπορείς. Διάβασε κ το φυλλάδιακι μέσα θα γράφει σίγουρα. 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Marialena86 said:

Η μελάσα να ξέρεις ανεβάζει τον αιματοκρίτη. Δεν το λέω για τώρα, γενικά κ για μετά να το ξέρεις! Περσυ πέρασα μια φάση που είχε πέσει ο σιδηρος μου κ έπινα ένα κουταλάκι τη μέρα. Αλλά μου ανέβασε κ τον αιματοκρίτη κι άλλο, πήγε 46! Το απέδωσα εκεί. Γιατί μετά επανήλθε στα κλασσικά του!

Σχετικά με το σίδηρο παίρνω κ εγώ ένα μασωμενο που παλεύεται όμως. Αν γράφει κ καταπινωμενο λογικά θα μπορείς. Διάβασε κ το φυλλάδιακι μέσα θα γράφει σίγουρα. 

Και εγώ 1-2 μήνες πριν την εγκυμοσύνη είχα αιματοκρίτη 43 και στις εξετάσεις του δεύτερου μήνα είχε πέσει ήδη στο 38! Σίδηρο έχω και εγώ μόνο δύο βδομάδες που ξεκίνησα να παίρνω ένα οπότε αναρωτιέμαι πόσο είχε πέσει γιατί μια κόπωση την έχω...

Έχει καμμία αγοράσει τίποτα για το μωρό;

Βλέπω κάτι ομάδες (από Αγγλία) Ιουλίου 2021 και έχουν ήδη φτιάξει τα δωμάτια και με αγχώνουν λίγο! Χαχαχα! Εγώ μόνο έχω κοιτάξει και αποθηκεύσει κάτι links μέχρι τώρα.


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αιματοκρίτης 32 με 2 μπουκαλάκια σίδηρο πόσιμο αλλά ξέρω ότι δε απορροφά ο οργανισμός μου σίδηρο. Από μικρή έχω χαμηλό αιματοκρίτη. 

Σήμερα πήρα την κούνια από την αδερφή μου δεν την έχω στήσει ακόμα γιατί για αρχή θα τη βάλω στην κρεβατοκάμαρα να έχω το μωρό δίπλα μου. Τώρα λέγαμε με το σύζυγο τι θα χρειαστούμε.  Έχουμε και καθισματακι για το αυτοκίνητο αλλά θα χρειαστούμε ένα σωρό πράγματα και με αγχώνουν. Συρταριέρα ντουλάπα ρουχαλάκια (παρήγγειλα κάτι λίγα από το το pat pat) ενδοεπικοινωνία με κάμερα και μου είπαν για ριλαξ το οποίο έχει δόνηση (κουνιέται μόνο του) μαρσιπο.... Και ότι άλλα βγούνε που δεν ξέρω ότι θα χρειαστώ. Εσείς τι έχετε υπόψιν να πάρετε; (να πάρω και εγω σε περίπτωση που δεν έχω σκεφτεί)

Σήμερα κάναμε baby boom φτιάξαμε τούρτα με γαλάζιο χρώμα και σχέδιο ένα αγοράκι. Νομίζω δεν το κατάλαβαν στην αρχή αφού φάγαμε την τούρτα κατάλαβαν ότι θα είναι αγοράκι και είπα ααααα για αυτό η γαλάζια τούρτα και ντυθήκαμε στα γαλάζια; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ετοιμάσω μετά την β επιπέδου το δωματιο.δεν πήραμε κάτι ακόμα αν κ έριξα μια ματιά το διάστημα π μας άνοιξαν να δω τι παίζει,θ περιεμνουμε να δούμε πρώτα τι θα μας δανείσουν συγγενείς κ φίλοι γιατί έχουν να μας δώσουν πολλά είπαν. τωρα έτσι που μας έχουν με το λοκ ντάουν μόνο για ψώνια δεν μπορώ να πάω κ δε θέλω παραγγελίες ιντερνετικά αν κ στην ανάγκη αυτό θ κάνουμε.μενουμε κ Εύοσμο Θεσσαλονίκης κ μας έχουν κλεισμένους διπλά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εγώ μετά τη β’επιπεδου λέω να αρχίσω τις αγορές. Βέβαια κατέληξα στο ότι θα φτιάξουμε το δωμάτιο μετά, αφού έχω σκοπό να κοιμάται μαζί μας τους πρώτους έξι μήνες. Γενικα έχω σχηματίσει μια ιδέα του τι θα πάρω για αρχή κ έχω δει αρκετά πράγματα αλλά ιντερνετικα μόνο. Κατέληξα στα εξής βασικά που συνήθως μπερδεύεσαι τι να πάρεις: Κούνια που μετατρέπεται κ σε λίκνο, καρότσι ελαφρύ βόλτας που είναι από νεογέννητο (όχι 3 σε 1), καθισματάκι αυτοκινήτου από 0 έως 36kg, ριλαξ. Η απορία μου είναι αφού δεν θα πάρω καρότσι 3 σε 1 που έχει κ αυγό, αν θες να πας παιδίατρο π.χ. τι κανείς; Ο μαρσιπος είναι από 2-3 μηνών νομίζω. Μήπως καλαθουνα; 
Κ μετά είναι τόσα πολλά αλλά βασικά που πρέπει να πάρουμε, αλλά νομίζω αυτά είναι στάνταρ κ σιγά σιγά θα τα μαζέψουμε! Είναι κ καλό που η εποχή θα είναι καλοκαίρι κ όχι κάποια μεταβατική περίοδος ώστε να μπερδεύεσαι με πιο χοντρά κ πιο λεπτά ρούχα!

πρίν από 48 λεπτά , manaoula είπε:

Αιματοκρίτης 32 με 2 μπουκαλάκια σίδηρο πόσιμο αλλά ξέρω ότι δε απορροφά ο οργανισμός μου σίδηρο. Από μικρή έχω χαμηλό αιματοκρίτη. 

Σήμερα πήρα την κούνια από την αδερφή μου δεν την έχω στήσει ακόμα γιατί για αρχή θα τη βάλω στην κρεβατοκάμαρα να έχω το μωρό δίπλα μου. Τώρα λέγαμε με το σύζυγο τι θα χρειαστούμε.  Έχουμε και καθισματακι για το αυτοκίνητο αλλά θα χρειαστούμε ένα σωρό πράγματα και με αγχώνουν. Συρταριέρα ντουλάπα ρουχαλάκια (παρήγγειλα κάτι λίγα από το το pat pat) ενδοεπικοινωνία με κάμερα και μου είπαν για ριλαξ το οποίο έχει δόνηση (κουνιέται μόνο του) μαρσιπο.... Και ότι άλλα βγούνε που δεν ξέρω ότι θα χρειαστώ. Εσείς τι έχετε υπόψιν να πάρετε; (να πάρω και εγω σε περίπτωση που δεν έχω σκεφτεί)

Σήμερα κάναμε baby boom φτιάξαμε τούρτα με γαλάζιο χρώμα και σχέδιο ένα αγοράκι. Νομίζω δεν το κατάλαβαν στην αρχή αφού φάγαμε την τούρτα κατάλαβαν ότι θα είναι αγοράκι και είπα ααααα για αυτό η γαλάζια τούρτα και ντυθήκαμε στα γαλάζια; 

Έπρεπε να σκάσετε και μπαλόνι με γαλάζια κονφετί!! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...