Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, CMES είπε:

Πρεπει να μπεις στην 22η!

Ε ναι......αύριο θα είμαι 21 κ απο μεθαύριο 21,1 θεωρείται 22 εβδομάδα...έτσι δεν είναι;;;;;;αααα θα καταμπερδευτω.

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καμπυλη εγώ θα κάνω τέλος του μήνα και έχω ραντεβού με την ενδοκρινολογο 05/05 να τη δει και να μου πει αν θα με αποδεσμεύσει ή αν θα κάνω διατροφή στη συνέχεια. Άλλες εξετάσεις όχι, κάθε μήνα κάνω κανονικά τοξοπλασμα, cmv, γενική αίματος θυροειδή ζάχαρο κλπ τα κλασικά! Καλλιέργεια κολπικου έκανα στην αρχή οπότε στο τέλος τώρα πάλι.. 

Εγώ κυτταριμεγαλοιο δεν ξανακάνα ούτε τοξόπλασμα..είχα αντισώματα μόνο κυτταριμεγαλοιο αλλά κ το τοξόπλασμα που να το βρω;;μηδέν επαφή με γάτες κ καλό πλύσιμο μέχρι τα φρούτα..

Επίσης διάβασα χθες αυτό που δεν είχα δώσει σημασία....ότι δεν πρέπει να κοιμόμαστε ανάσκελα..έγραφε κιόλας ότι από αριστερά καλύτερα κ όχι από δεξιά γιατί από δεξιά πλακωνουμε την κάτω κοίλη φλέβα...κάνω χάλια ύπνο νομίζω πλέον κλαρίνο από αριστερά όλο το βράδυ..πονάει το κορμί μου ο γοφος μου..στο τέλος θα είμαι με πι αν πάω έτσι...δηλαδή ούτε από δεξιά γυρνάμε;;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Liakada είπε:

Καλημέρα! Εγώ πήγα αρχές του μήνα για εξέταση στον γυναικολόγο και μου έκανε και τις κλασικές αιματολογικές (αιματοκρίτη, γενική αίματος, αιμοσφαιρίνη, σίδηρο, φεριτίνη, αντισώματα για τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοϊό, εξετάσεις θυρεοειδούς και γλυκοζυλιωμένη). Τώρα ξανά στη β επιπέδου εξέταση ( την έβαλα 26 αντί για 28, θα τρελαινόμουν να περιμένω). Φαντάζομαι ότι στην επόμενη επίσκεψη θα μου ξανακάνει και καλλιέργεια κολπική, θα του το πω κιόλας.

Αν έκανες στην αρχή δεν χρειάζεται ξανά, πριν τον τοκετό κάνουν πάλι για να μην υπάρχει στρεπτοκοκος επειδή θα περάσει το μωρό και θέλει θεραπεία πριν.. 

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Ξέρω..πρώτη φορά μπήκα τώρα να δω βλακείες.εννοειται δεν το ξανακάνω..μια εβδομάδα έμεινε δεν θα κάτσω να αποτρελαθω...αλλά ρε παιδί μου.....γίνεται;;;αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί στην αυχενική αυτά φαίνονται .

Όχι καλέ δεν γίνεται, αυτό φαίνεται από την αυχενική!! 

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Απορώ που κάποιοι το κάνουν ακόμα αυτό!! Εμένα όταν ο εμβρυολόγος είχε δει στη β επιπέδου της μπεμπας το εύρημα μέχρι να με ξαναδεί ο ίδιος για επανεξέταση ο γιατρός μου δεν δεχόταν να το κοιτάξει και να το μετρήσει.. Ο καθένας στα χωράφια του! 

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Κάποια πράγματα προφανώς και δεν φαίνονται στην αυχενικη, πχ κοιλίες και ανατομία εγκεφάλου νεφρά κλπ αυτά είναι για τη Β επιπέδου γι αυτό λέγεται και υπέρηχος ανατομίας αλλά αυτό για τον ομφαλιο λώρο είναι από τα πρώτα και μάλιστα παραπέμπει συχνά για αμνιο μετά την αυχενική.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Αν έκανες στην αρχή δεν χρειάζεται ξανά, πριν τον τοκετό κάνουν πάλι για να μην υπάρχει στρεπτοκοκος επειδή θα περάσει το μωρό και θέλει θεραπεία πριν.. 

Όχι καλέ δεν γίνεται, αυτό φαίνεται από την αυχενική!! 

Ο δικός μου ο γιατρός κάνει και επαναληπτική καλλιέργεια, μου το είχε πει. Για καλό και για κακό...βέβαια με 0 επαφές τι να βρει...Είπαμε ΧΟΥΑΝΑ!

@Emilly800 ναι λένε μετά τον 5ο καλύτερα όχι ανάσκελα. Πλάγια αριστερά ή δεξιά. Εγώ και στον ύπνο αισθάνομαι να σκέφτομαι όταν αλλάζω πλευρά όχι δεξιά καλύτερα αριστερά, όχι ανάσκελα...Γενικά κορίτσια...η καλύτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας!:-D

Δεν ξέρω πως τα μετράνε, νομίζω όταν είσαι 21 και 1 διανύεις την 22η εβδομάδα.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Γενικότερα παίζει να γίνεται πρόχειρη εκτίμηση στην αυχενική..υπάρχουν ακόμα γιατροί που την κάνουν στο ιατρείο τους..κ εγώ στον γιο μου στο ιατρείο ο γιατρός μου το έκανε..δηλαδή στην κλινική που ήταν δική του..εντάξει είχε τρελή εμπειρία ο γιατρός μου ...αλλά τώρα υπάρχει εξέλιξη κ σε αυτόν τον τομέα..ο γιατρός που πήγα τώρα στην αυχενική έψαχνε την καρδιά του εμβρύου παράδειγμα κ από ένδειξη στο συκώτι κ από έναν σχηματισμό νι ( το γράμμα) στην καρδιά που θα σημαίνει ότι δεν έχει μετάθεση μεγάλων αγγείων πχ..όποτε σίγουρα αν δεν πας σε εξειδικευμένο γιατρό ίσως ξεφύγουν κάποια πράγματα...κ από δω μέσα κοπέλα από το φόρουμ που γέννησε πριν δύο χρόνια το πρώτο στο ιατρείο του ο γιατρός της έκανε αυχενική..

Αχ μου έβγαλε δύο φορές την ίδια απάντηση.....τέλος πάντων...κορίτσια μόλις κλείσουμε 21 εβδομάδες μπαίνουμε έκτο μήνα;;δηλαδή μάλλον σήμερα είμαι 20,6 άρα σε μια εβδομάδα μπαίνω;;ηηηη με το που αρχίσουμε την. 22 εβδομάδα είναι εκτός;;

21+1 έχεις μπει 6ο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Ε ναι......αύριο θα είμαι 21 κ απο μεθαύριο 21,1 θεωρείται 22 εβδομάδα...έτσι δεν είναι;;;;;;αααα θα καταμπερδευτω.

Εγώ κυτταριμεγαλοιο δεν ξανακάνα ούτε τοξόπλασμα..είχα αντισώματα μόνο κυτταριμεγαλοιο αλλά κ το τοξόπλασμα που να το βρω;;μηδέν επαφή με γάτες κ καλό πλύσιμο μέχρι τα φρούτα..

Επίσης διάβασα χθες αυτό που δεν είχα δώσει σημασία....ότι δεν πρέπει να κοιμόμαστε ανάσκελα..έγραφε κιόλας ότι από αριστερά καλύτερα κ όχι από δεξιά γιατί από δεξιά πλακωνουμε την κάτω κοίλη φλέβα...κάνω χάλια ύπνο νομίζω πλέον κλαρίνο από αριστερά όλο το βράδυ..πονάει το κορμί μου ο γοφος μου..στο τέλος θα είμαι με πι αν πάω έτσι...δηλαδή ούτε από δεξιά γυρνάμε;;;;

Εγω κάνω κάθε μήνα γιατί δεν έχω αντισώματα και αν υπάρχει θέλει θεραπεία.. Συνήθως από μη καλά ψημένο κρέας κολλάει και από άπλυτα λαχανικά! Απ έξω δεν τρώω ποτέ ωμά λαχανικά και σαλάτες αλλά κρέας εννοείται.. Λέω πάντα καλοψημενο αλλά δεν βλάπτει αφού δίνω που δίνω αίμα για τα άλλα σιγά τη διαφορά! 

Εγώ ανάσκελα μετά από λίγα λεπτά αισθάνομαι δυσφορία στην κοιλιά δεν μπορώ και γυρίζω.. 

Just now, Emilly800 είπε:

Άρα μπαίνουμε έκτο...δεν ξέρω αν κάνει μπαμ ότι θέλω να τελειώνω;;;χαχαχααχα..μαγεία η εγκυμοσύνη..

Ναι και εγώ την Παρασκευή μπαίνω.. Χάχαχαχα άστα που είσαι Αυγουστεεε :lol:

Just now, Liakada είπε:

Ο δικός μου ο γιατρός κάνει και επαναληπτική καλλιέργεια, μου το είχε πει. Για καλό και για κακό...βέβαια με 0 επαφές τι να βρει...Είπαμε ΧΟΥΑΝΑ!

@Emilly800 ναι λένε μετά τον 5ο καλύτερα όχι ανάσκελα. Πλάγια αριστερά ή δεξιά. Εγώ και στον ύπνο αισθάνομαι να σκέφτομαι όταν αλλάζω πλευρά όχι δεξιά καλύτερα αριστερά, όχι ανάσκελα...Γενικά κορίτσια...η καλύτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας!:-D

Δεν ξέρω πως τα μετράνε, νομίζω όταν είσαι 21 και 1 διανύεις την 22η εβδομάδα.

Ναι έτσι ακριβώς γα μετράνε!! Εγώ κορίτσια και δεξιά κοιμάμαι και αριστερά, όντως λένε καλύτερα αριστερά αλλά δε θα στραβώσουμε κιόλας.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Εγω κάνω κάθε μήνα γιατί δεν έχω αντισώματα και αν υπάρχει θέλει θεραπεία.. Συνήθως από μη καλά ψημένο κρέας κολλάει και από άπλυτα λαχανικά! Απ έξω δεν τρώω ποτέ ωμά λαχανικά και σαλάτες αλλά κρέας εννοείται.. Λέω πάντα καλοψημενο αλλά δεν βλάπτει αφού δίνω που δίνω αίμα για τα άλλα σιγά τη διαφορά! 

 Εγώ ανάσκελα μετά από λίγα λεπτά αισθάνομαι δυσφορία στην κοιλιά δεν μπορώ και γυρίζω.. 

Και αντισώματα να έχεις, καλό είναι να ελέγχεις. Εγώ κορίτσια τις τελευταίες μέρες, μετά το μεσημεριανό φαγητό έχω τρομερή δυσανεξία, δεν μπορώ καθόλου να χωνέψω. Αισθάνομαι να πιέζεται το στομάχι μου...Πιέζει άραγε η μήτρα το στομάχι?


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

21+1 έχεις μπει 6ο

Αρα εγω που ειμαι σημερα 21 και 2 μπηκα 6ο μηνα?? Ουαουυυυ... Επισης και εμας εδω Κύπρο αυχενικες και β επιπεδου μας την κανουν μονο πιστοποιημενοι. Εγω πηγα σε γυναικα που ειναι απο τον Κύπρο Νικολαΐδη και εργαστηκε μαζι του 4 η 5 χρόνια και εκπαιδευτηκε απο αυτον.. Και εχει τελευταιας τεχνολογίας μηχανηματα.. Αφου απο την αυχενικη μου εδειχνε τα οργανα που ελεγχε με διαφορετικο χρωμα και ηταν ολα πεντακαθαρα.. Καταλαβαινες τι εβλεπες.. Εχω περιεργεια τωρα αν με βαλει και. 3D.. Επίσης και εγω διάβασα οτι δεν πρεπει βα κομομαστε ανασκελα και πλεον κανω ατσουμπαλο υπνο γιατι εγω παντα καταλήγω ανασκελα και μολις καταλαβω οτι ειμαι ανασκελα ξυπναω για να γυρισω... Ασχημο πραγμα. Εξετασεις εχω και εγω αυριο πρωι πρωι να κανω αιματολογικες συν ζαχαρο αυτη την φορα και ουρων οπως καθε μηνα και μου ειπε την επομενη θα κανω και καμπυλη ζαχαρου.. Πεμπτη εχω β επιπεδου και Παρασκευή ραντεβού με τον γιατρο μου για να του δειξω και τα αποτελεσματα.. Και να με δει και αυτος.. (ζυγισμα, πίεση κτλ) 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Και αντισώματα να έχεις, καλό είναι να ελέγχεις. Εγώ κορίτσια τις τελευταίες μέρες, μετά το μεσημεριανό φαγητό έχω τρομερή δυσανεξία, δεν μπορώ καθόλου να χωνέψω. Αισθάνομαι να πιέζεται το στομάχι μου...Πιέζει άραγε η μήτρα το στομάχι?

Ναι το πιέζει αφάνταστα..εμένα πλέον έχουν ηρεμισει τα έντερα κ άρχισα να βγάζω αέρα από το στόμα χαχαχααχα.ο Αίολος ο ίδιος έγινα...να πόσο αέρα έχω εκεί μέσα;;;γίνεται αυτό το πράμα..τρώω κ ρεβομαι είκοσι λεπτά.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Ναι το πιέζει αφάνταστα..εμένα πλέον έχουν ηρεμισει τα έντερα κ άρχισα να βγάζω αέρα από το στόμα χαχαχααχα.ο Αίολος ο ίδιος έγινα...να πόσο αέρα έχω εκεί μέσα;;;γίνεται αυτό το πράμα..τρώω κ ρεβομαι είκοσι λεπτά.

χαχαχα! Ακριβώς! Τελείωσα το φαγητό και με πήρε τηλέφωνο η Προισταμένη μου να συζητήσουμε ένα θέμα της δουλειάς και εκτοξεύθηκε ρουκέτα....Είπαμε: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ!

  • Χαχα 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Liakada είπε:

χαχαχα! Ακριβώς! Τελείωσα το φαγητό και με πήρε τηλέφωνο η Προισταμένη μου να συζητήσουμε ένα θέμα της δουλειάς και εκτοξεύθηκε ρουκέτα....Είπαμε: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ!

Είναι η κατάλληλη περίοδος να μάθω την αλφαβήτα με ρεψιμο.μαθε τέχνη κ αστηνε.

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Και αντισώματα να έχεις, καλό είναι να ελέγχεις. Εγώ κορίτσια τις τελευταίες μέρες, μετά το μεσημεριανό φαγητό έχω τρομερή δυσανεξία, δεν μπορώ καθόλου να χωνέψω. Αισθάνομαι να πιέζεται το στομάχι μου...Πιέζει άραγε η μήτρα το στομάχι?

Ναι και εμένα επέστρεψαν για τα καλά οι καούρες και είχα χαρεί.. Πιέζονται όλα τώρα εκεί μέσα! 

Just now, Sofiamar93 είπε:

Αρα εγω που ειμαι σημερα 21 και 2 μπηκα 6ο μηνα?? Ουαουυυυ... Επισης και εμας εδω Κύπρο αυχενικες και β επιπεδου μας την κανουν μονο πιστοποιημενοι. Εγω πηγα σε γυναικα που ειναι απο τον Κύπρο Νικολαΐδη και εργαστηκε μαζι του 4 η 5 χρόνια και εκπαιδευτηκε απο αυτον.. Και εχει τελευταιας τεχνολογίας μηχανηματα.. Αφου απο την αυχενικη μου εδειχνε τα οργανα που ελεγχε με διαφορετικο χρωμα και ηταν ολα πεντακαθαρα.. Καταλαβαινες τι εβλεπες.. Εχω περιεργεια τωρα αν με βαλει και. 3D.. Επίσης και εγω διάβασα οτι δεν πρεπει βα κομομαστε ανασκελα και πλεον κανω ατσουμπαλο υπνο γιατι εγω παντα καταλήγω ανασκελα και μολις καταλαβω οτι ειμαι ανασκελα ξυπναω για να γυρισω... Ασχημο πραγμα. Εξετασεις εχω και εγω αυριο πρωι πρωι να κανω αιματολογικες συν ζαχαρο αυτη την φορα και ουρων οπως καθε μηνα και μου ειπε την επομενη θα κανω και καμπυλη ζαχαρου.. Πεμπτη εχω β επιπεδου και Παρασκευή ραντεβού με τον γιατρο μου για να του δειξω και τα αποτελεσματα.. Και να με δει και αυτος.. (ζυγισμα, πίεση κτλ) 

Εννοείται να σου βγάλει φωτογραφίες 3d!! Να το ζητήσεις αν δεν το κάνει αν και όλοι το κάνουν γιατί θέλουν αν δουν και το προσωπάκι του μωρού πως ειναι, φαίνονται πράγματα που δεν τα βλέπεις με τον άλλο υπέρηχο πχ χειλάκια κλπ

Just now, Emilly800 είπε:

Είναι η κατάλληλη περίοδος να μάθω την αλφαβήτα με ρεψιμο.μαθε τέχνη κ αστηνε.

Αχάχαχαχαχαχαχαχα κλαίω κορίτσια νταξει ισχύει το ρεψιμο πάει σύννεφο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Την αυχενική και τη β επιπέδου πρέπει να την κάνουν αποκλειστικά και μόνο γιατροί που υπογράφουν στο τέλος με FMF id και τον αριθμό τους δίπλα. Αν δεν έχουν τέτοια πιστοποίηση, δεν είναι αδειοδοτημένοι. Τώρα τι κάνει ο καθένας είναι άλλο καπέλο. Αλλά κι εμείς που έχουμε τόση πληροφόρηση πλέον πρέπει να ανοίγουμε τα μάτια μας και να προσέχουμε. Οι πιστοποιημένοι γιατροί έχουν εξελιγμένα μηχανήματα και αν ψάξεις στο Ίντερνετ υπάρχει η λίστα πιστοποιημένων για όλη την Ελλάδα.

Αυτό ήθελα να πω κι εγω. Γιατί κι εγώ στο ιατρείο του έκανα και αυχενική και β επιπέδου, αλλα ειναι πιστοποιημενος. 

5 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Ο δικός μου ο γιατρός κάνει και επαναληπτική καλλιέργεια, μου το είχε πει. Για καλό και για κακό...βέβαια με 0 επαφές τι να βρει...Είπαμε ΧΟΥΑΝΑ!

@Emilly800 ναι λένε μετά τον 5ο καλύτερα όχι ανάσκελα. Πλάγια αριστερά ή δεξιά. Εγώ και στον ύπνο αισθάνομαι να σκέφτομαι όταν αλλάζω πλευρά όχι δεξιά καλύτερα αριστερά, όχι ανάσκελα...Γενικά κορίτσια...η καλύτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας!:-D

Δεν ξέρω πως τα μετράνε, νομίζω όταν είσαι 21 και 1 διανύεις την 22η εβδομάδα.

Και ο δικός μου κάνει και ενδιάμεσα.. 

5 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Άρα μπαίνουμε έκτο...δεν ξέρω αν κάνει μπαμ ότι θέλω να τελειώνω;;;χαχαχααχα..μαγεία η εγκυμοσύνη..

Χαχα εγώ θα σου έλεγα απόλαυσε το!! Μετά θα μας λείπει η κοιλίτσα μας και γενικότερα αυτή η περίοδος.. 

  • Μου αρέσει 3

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2021 at 4:30 ΜΜ, CMES είπε:

Κανω πολυ τακτικα (καθε 3 εβδομαδες) υπερηχο για να μετραμε τον τραχηλο. Και στους 2 προηγουμενους τοκετους εκανα ρηξη στον τραχηλο, στον τελευταιο δε ηταν τοσο μεγαλη η ρηξη που ειχα τρελη αιμορραγια μετα τον τοκετο. Μου ειπε λοιπον ο γιατρος οτι λογω του προηγουμενου τραυματισμου πρεπει σε αυτην την εγκυμοσυνη να μετραμε συνεχεια τον τραχηλο.

@Stalicha αν ειχε τραυματιστει ο τραχηλος στον τοκετο, πιστεψε με θα το ηξερες!! Εγω ειχα ξεματωσει!!

Λες;γτ ειχα παρα πολυ ασχημη αναρρωση απο τον τοκετο.αφου ειχα πει 1000 φορες να γεννουσα με καισαρικη.πονουσε ολο το συστημα κ ειχα αιμα 60 ημερες.η σερβιετα λοχειας να καταλαβεις αλλαζε συνεχεια.

Μακαρι ομως να μην ειναι τραυματισμενος.

Να σε ρωτησω αφου εχεις μεγαλυτερη εμπειρια.εγω ξεκινησα με 28 χιλ τραχηλο στην αυχενικη.δεν μου ειπαν τοτε κατι ανησυχητικο.τωρα ειναι 27 κ μου ειπαν ειναι οριακο.θα πρεπει στη β επιπεδου να μην ειναι κατω απο 25 χιλ.ο γιατρος μου ειναι ηρεμος γτ δεν αλλαξε ουσιαστικα ιδιαιτερα το μηκος αλλα ειναι συγκρατημενος.μου ειπε να σταματησω τη δουλεια κ θα τη σταματησω την επομενη Παρασκευη. Απο σημερα ξεκιναω κ vasclor αλοιφη.θα τον ξαναμετρησουμε 12 μαιου που ειναι η β επιπεδου.πιστευεις εχω ελπιδες να μην εχει κατεβει κατω απο τα 25 χιλ;προς το παρον εχω σταματησει εντελως να σηκωνω βαρη.

Δεν σηκωνω καθολου τη μικρη κ προσπαθω να καθομαι οσο μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ χθες έκανα τη β επιπέδου! Όλα καλά το αγορι μας! Ειναι 450 γραμμαρια και 22 εκατοστα απο το κεφαλι μεχρι τον πωπο....Τελείωσε κι αυτό...πάμε τώρα για καμπύλη ζαχάρου, μου είπε στις 24 με 28 βδομάδες πρέπει να γίνει...

Κοριτσια ρωτησα και στο κεντρο αν εχουμε κατι αλλο για εξεταση του μωρου κ μου ειπαν οχι εκτος αν ζητησει ο γιατρος...δεν υπαρχει κατι που κανουν στο τριτο τριμηνο;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...