Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Εμένα κορίτσια ο μικρούλης κοπανιεται κ σήμερα πρώτη φορά ξύπνησε την νύχτα φαίνεται κ ενώ κοιμόμουν με κλοτσουσε..πρώτη φορά που το εννιωσα ενώ κοιμάμαι..ο ύπνος μου έχει γίνει πλέον επίπονος πονάνε οι γοφοί μου τραγικά..προσπαθώ να είμαι πλάι αριστερά όλη νύχτα και δεν παλεύεται...όμως όπως ακριβώς κ στον γιο μου που όταν ξάπλωνα από δεξιά κλοτσουσε το μωρό σαν να έλεγε γύρνα δεν είναι καλή μεριά έτσι κ τώρα..αν κάτσω πέντε λεπτά δεξιά κοπανιεται..διάβασα ότι πλακωνουμε την κάτω κοίλη φλέβα κ έχει λιγότερη οξυγωνοση..αλλά πονάω αλήθεια...τρίτη έχω β επιπέδου...Παναγία μου θα πάθω από το άγχος..δεν το περίμενα ..νόμιζα μετά την αυχενική θα είμαι κυρία...

Just now, Φραουλίνο είπε:

Και εγώ τη νιώθω επιτέλους!!! Κλωτσιές στην κοιλιά απέξω νιώθουμε μόνο αριστερά γιατί την άλλη μισή την καλύπτει ο πλακούντας :lol: και τα κουνηματα που κάνει μέσα και αλλάζει θέσεις τα νιώθω όλα κανονικά!! Έχω καταχαρει και είμαι πολύ πιο ήρεμη! 

Τα κιλακια σου είναι μια χαρά! Και εγώ στα 5 είμαι αλλά όπως έχω ξαναπεί ξεκίνησα και με κάποια παραπανίσια από την προηγούμενη εγκυμοσύνη οπότε εσύ είσαι άψογη!!! Η όρεξη μου εμένα πάει φυσιολογικά αλλά δυστυχώς για κάποιο λόγο μου βγαίνει διάθεση για ανθυγιεινά και προσπαθώ όσο μπορώ να το ελέγξω γιατί με βλέπω να γίνομαι αερόστατο μέχρι τον 9ο αν συνεχίσω έτσι..

Ε ναι φραουλίνο μου πως να μην την νιώθεις είναι κ ζωηρουλα η δικιά σου χαχαχα.ειχες πει ότι στους υπερήχους κάνει πιρουετες ΕΕ;;κιλά κορίτσια ότι πήρατε μέχρι τώρα τα πήρα εγώ σε δύο εβδομάδες περίπου...βρε όπως ακριβώς στον γιο μου απίστευτο..πέμπτο κ μετά όλα..έχω πάρει περίπου πέντε σε δύο εβδομάδες..τουλουμπα γίνομαι..τα δεκαοχτώ για πλάκα θα τα πάρω όπως τότε κ πολύ θα το γουστάρω..μη σου πω θα πάρω κ είκοσι για να μείνει κανένα μετά..άντε Παναγία μου να τελειώσει κ ο β επιπέδου κ μετά θα πάρω το ντομπλερ να παρακολουθώ στενά τον μικρό...θεέ μου τι πεθερά θα γίνω...πραγματικά είμαι μαμά κολιτσιδα βρε παιδί μου..από έμβρυα τα βασανίζω χαχαχαχα..

On 15/4/2021 at 12:51 ΜΜ, fotini* είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ χθες έκανα τη β επιπέδου! Όλα καλά το αγορι μας! Ειναι 450 γραμμαρια και 22 εκατοστα απο το κεφαλι μεχρι τον πωπο....Τελείωσε κι αυτό...πάμε τώρα για καμπύλη ζαχάρου, μου είπε στις 24 με 28 βδομάδες πρέπει να γίνει...

Κοριτσια ρωτησα και στο κεντρο αν εχουμε κατι αλλο για εξεταση του μωρου κ μου ειπαν οχι εκτος αν ζητησει ο γιατρος...δεν υπαρχει κατι που κανουν στο τριτο τριμηνο;

Τέλεια κορίτσι μου άντε ξεκινά προετοιμασίες τώρα..

14 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κορίτσια μου.. Γύρισα απο την γιατρο που κανει την β επιπεδου.. Ολα πηγαν τελεια ευτυχως.. Εχω και μια τελεια φωτογραφια προφιλ το μωρακι μου με το χερακι του στο μαγουλακι του.. Κορνιζα θα γινει.. Χαχαχχα... Ολα ηταν τελεια... Δεν θα με ξανα δει ειπε τωρα μονο ο γιατρος μου απο εδω και περα.. Με κλωτσουσε ολη την ωρα παντως στον υπερηχο.. Δεν του αρεσε που τον ενοχλουσε η γιατρος.. Χαχχαχα... Ααα και σημερα πήρα και τις εξετασεις αιματος ολα καλα φαινονται και ευτυχως η γλυκοζη μου με κατώτατο οριο το 65 ηταν 70 η δικη μου.. Οποτε δεν φοβαμαι για σαγχαρο... Παω καλα πιστευω.. Και η γιατρος αυτο μου ειπε σημερα.. Με ετσι γλυκοζη μου ειπε να μην φοβαμαι την καμπυληζαχαρου

Μπράβο Σοφάκι μου..άντε μια μια να τελειώνουμε κ με αυτό κ να μιλήσουμε επιτέλους για τα όμορφα της προετοιμασίας...θέλω Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά την τρίτη γιατί έχω να δρομολόγησε εκατό πράματα κ από άποψη εξόδων κ οργάνωσης..σιδεράκια ο μικρός..βάψιμο σπίτι,,μικρή ανακαίνιση μπάνιου,,αλλαγες παιδικό,,,να πλένω τα μωρουδιακα είδη εκτός από ρούχα γιατί εγώ τα έχω όλα στην σοφίτα..χαμός..να πάω να ψωνίσω νυχτικιές παντόφλες εσώρουχα...ξέρετε τι έχουμε μπροστά μας;;;;δουλίτσα πολύ..

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Εγώ ξύπνησα το πρωί στις 5 για τα γνωστά τσίσα και ξύπνησε και εκείνη μαζί μου και όντως ένιωσα πολύ έντονα την αλλαγή της θέση της ίσως πρώτη φορά τόσο έντονα !!! Πωπω είναι υπέροχο !!!!!

εμενα ευτυχώς ακόμα δεν μου έχει ανοίξει η όρεξη για τπτ ανθυγιεινό οπότε όσο μπορώ τα αποφεύγω.. και αν μου πάει το μυαλό προς τα εκεί σφυρίζω αδιάφορα χαχα

βασικά κάνω ότι έκανα και πριν απλά αποφεύγω όσο μπορώ τα γλυκά και τη ζάχαρη χωρίς φυσικά να τα έχω αποκλείσει.. και ειδικά αυτό το μήνα ίσως έφαγα και λίγο παραπάνω οπότε περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα του ζαχαρου !!! 

Καλά αυτό που λες με τα τσισα κάθε βράδυ που ξυπνάω και κατουριεμαι νιώθω πολυ πιο έντονα τα κουνηματα μάλλον λόγω της κύστης που είναι γεμάτη και κατουριεμαι ακόμα περισσότερο!! Τι παράξενη αίσθηση είναι αυτή λες και χοροπηδάει πάνω στην κύστη..

Μην αγχώνεσαι ακόμα για το ζάχαρο, το μωρακι αρχίζει να επηρεάζεται μετά την 24η εβδομάδα που θα κάνεις και την καμπυλη οπότε αν υπάρχει οποιοδήποτε θέμα θα κάνεις απλά διατροφή από εκεί και στο εξής και θα είσαι μια χαρά! 

Just now, Emilly800 είπε:

Εμένα κορίτσια ο μικρούλης κοπανιεται κ σήμερα πρώτη φορά ξύπνησε την νύχτα φαίνεται κ ενώ κοιμόμουν με κλοτσουσε..πρώτη φορά που το εννιωσα ενώ κοιμάμαι..ο ύπνος μου έχει γίνει πλέον επίπονος πονάνε οι γοφοί μου τραγικά..προσπαθώ να είμαι πλάι αριστερά όλη νύχτα και δεν παλεύεται...όμως όπως ακριβώς κ στον γιο μου που όταν ξάπλωνα από δεξιά κλοτσουσε το μωρό σαν να έλεγε γύρνα δεν είναι καλή μεριά έτσι κ τώρα..αν κάτσω πέντε λεπτά δεξιά κοπανιεται..διάβασα ότι πλακωνουμε την κάτω κοίλη φλέβα κ έχει λιγότερη οξυγωνοση..αλλά πονάω αλήθεια...τρίτη έχω β επιπέδου...Παναγία μου θα πάθω από το άγχος..δεν το περίμενα ..νόμιζα μετά την αυχενική θα είμαι κυρία...

Ε ναι φραουλίνο μου πως να μην την νιώθεις είναι κ ζωηρουλα η δικιά σου χαχαχα.ειχες πει ότι στους υπερήχους κάνει πιρουετες ΕΕ;;κιλά κορίτσια ότι πήρατε μέχρι τώρα τα πήρα εγώ σε δύο εβδομάδες περίπου...βρε όπως ακριβώς στον γιο μου απίστευτο..πέμπτο κ μετά όλα..έχω πάρει περίπου πέντε σε δύο εβδομάδες..τουλουμπα γίνομαι..τα δεκαοχτώ για πλάκα θα τα πάρω όπως τότε κ πολύ θα το γουστάρω..μη σου πω θα πάρω κ είκοσι για να μείνει κανένα μετά..άντε Παναγία μου να τελειώσει κ ο β επιπέδου κ μετά θα πάρω το ντομπλερ να παρακολουθώ στενά τον μικρό...θεέ μου τι πεθερά θα γίνω...πραγματικά είμαι μαμά κολιτσιδα βρε παιδί μου..από έμβρυα τα βασανίζω χαχαχαχα..

Τέλεια κορίτσι μου άντε ξεκινά προετοιμασίες τώρα..

Μπράβο Σοφάκι μου..άντε μια μια να τελειώνουμε κ με αυτό κ να μιλήσουμε επιτέλους για τα όμορφα της προετοιμασίας...θέλω Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά την τρίτη γιατί έχω να δρομολόγησε εκατό πράματα κ από άποψη εξόδων κ οργάνωσης..σιδεράκια ο μικρός..βάψιμο σπίτι,,μικρή ανακαίνιση μπάνιου,,αλλαγες παιδικό,,,να πλένω τα μωρουδιακα είδη εκτός από ρούχα γιατί εγώ τα έχω όλα στην σοφίτα..χαμός..να πάω να ψωνίσω νυχτικιές παντόφλες εσώρουχα...ξέρετε τι έχουμε μπροστά μας;;;;δουλίτσα πολύ..

Μην ανησυχείς τόσο πολύ για τον ύπνο, αν δεν σε βολεύει οκ αλλά δεν θα πάθει τίποτα το μωρακι! Αλίμονο αν πάθαιναν κάτι επειδή κοιμόμαστε στο δεξί πλευρό..

Πιο πολύ για εμάς είναι αυτό για να μην πάθουμε σύνδρομο κάτω κοιλης φλέβας (το έπαθα στο μαιευτήριο μετά από πολλές ώρες ακινησίας ανάσκελα λόγω επισκληριδειου και με γύρισαν στο πλάι, ζαλιζόμουν και έκανα εμετούς) πίστεψε με αν το παρακάνεις πρώτα σίγουρα θα συμβεί αυτό και μετά θα πάθει κάτι το μωρό.. 

Ναι φαίνεται να είναι ζωηρουλα!! Σε έναν υπέρηχο μόνο κοιμόταν και λέω είναι ήσυχη αλλά τώρα που νιώθω το ποσό κουνιέται αναρωτιέμαι αν κοιμάται και καθόλου χαχαχαχ 

Ειναι πολύ κοντά η Τρίτη κορίτσι μου, λιγάκι υπομονή και όλα θα πάνε καλά!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Εμένα κορίτσια ο μικρούλης κοπανιεται κ σήμερα πρώτη φορά ξύπνησε την νύχτα φαίνεται κ ενώ κοιμόμουν με κλοτσουσε..πρώτη φορά που το εννιωσα ενώ κοιμάμαι..ο ύπνος μου έχει γίνει πλέον επίπονος πονάνε οι γοφοί μου τραγικά..προσπαθώ να είμαι πλάι αριστερά όλη νύχτα και δεν παλεύεται...όμως όπως ακριβώς κ στον γιο μου που όταν ξάπλωνα από δεξιά κλοτσουσε το μωρό σαν να έλεγε γύρνα δεν είναι καλή μεριά έτσι κ τώρα..αν κάτσω πέντε λεπτά δεξιά κοπανιεται..διάβασα ότι πλακωνουμε την κάτω κοίλη φλέβα κ έχει λιγότερη οξυγωνοση..αλλά πονάω αλήθεια...τρίτη έχω β επιπέδου...Παναγία μου θα πάθω από το άγχος..δεν το περίμενα ..νόμιζα μετά την αυχενική θα είμαι κυρία...

Ε ναι φραουλίνο μου πως να μην την νιώθεις είναι κ ζωηρουλα η δικιά σου χαχαχα.ειχες πει ότι στους υπερήχους κάνει πιρουετες ΕΕ;;κιλά κορίτσια ότι πήρατε μέχρι τώρα τα πήρα εγώ σε δύο εβδομάδες περίπου...βρε όπως ακριβώς στον γιο μου απίστευτο..πέμπτο κ μετά όλα..έχω πάρει περίπου πέντε σε δύο εβδομάδες..τουλουμπα γίνομαι..τα δεκαοχτώ για πλάκα θα τα πάρω όπως τότε κ πολύ θα το γουστάρω..μη σου πω θα πάρω κ είκοσι για να μείνει κανένα μετά..άντε Παναγία μου να τελειώσει κ ο β επιπέδου κ μετά θα πάρω το ντομπλερ να παρακολουθώ στενά τον μικρό...θεέ μου τι πεθερά θα γίνω...πραγματικά είμαι μαμά κολιτσιδα βρε παιδί μου..από έμβρυα τα βασανίζω χαχαχαχα..

Τέλεια κορίτσι μου άντε ξεκινά προετοιμασίες τώρα..

Μπράβο Σοφάκι μου..άντε μια μια να τελειώνουμε κ με αυτό κ να μιλήσουμε επιτέλους για τα όμορφα της προετοιμασίας...θέλω Παναγίτσα μου να πάνε όλα καλά την τρίτη γιατί έχω να δρομολόγησε εκατό πράματα κ από άποψη εξόδων κ οργάνωσης..σιδεράκια ο μικρός..βάψιμο σπίτι,,μικρή ανακαίνιση μπάνιου,,αλλαγες παιδικό,,,να πλένω τα μωρουδιακα είδη εκτός από ρούχα γιατί εγώ τα έχω όλα στην σοφίτα..χαμός..να πάω να ψωνίσω νυχτικιές παντόφλες εσώρουχα...ξέρετε τι έχουμε μπροστά μας;;;;δουλίτσα πολύ..

Αχ κοριτσι μου ομορφο... Εδω θα ειμαστε και θα λεμε την την τριτη για τον δικο σου τον λεβεντη και για ετοιμασιες.. Θα μας ενημερωσετε και εμας τις πρωταρες για το τι πρεπει.. Και σκεφτηκα και εγω τωρα στο Πάσχα που θα κατσω δυο εβδομαδες ξεκουραση απο το νηπιαγωγειο να ξεκινησω να καθαροζω το δωματιο του μβρου που το έχουμε σαν αποθήκη και να ξεκινησω σιγα σιγα να διαλεγω τι μενει τι φευγει και να μπογιατιστει.. Ευτυχως αυτοι που το ενοικιαζουμε μας αφηνουν να κανουμε οοοοοτι θελουμε μου ειπαν.. Χαρηκαν παρα πολυ για το μωρακι μου.. Ακομη και κρρβατακι προσφερθηκαν να μου βαλουν... 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο ααα δεν το ήξερα ότι επηρεάζεται από την 24η.. απλά νόμιζα οτι επηρεάζεται.. και εγώ που λες έχω αρχίσει και το νιώθω το βράδυ στον ύπνο.. και όταν είμαι καθιστή στο γραφείο και δουλεύω.. κάποιες μέρες είναι πιο ήρεμη κάποιες άλλες την νιώθω σχεδόν όλη μέρα.. είναι τέλειο συναίσθημα κορίτσια !! Έτσι να είμαστε κι εμείς κι τα μωράκια μας γερά ώστε να απολαύσουμε μέχρι τέλους αυτό το μοναδικό ταξίδι!!! 
οσο για τα τσίσα είναι το μόνο που με εκνευρίζει όλη την ώρα νιώθω ότι κατουριεμαι πολύ και πάω τουαλέτα και πολλές φορές βγαίνουν σταγόνες αλλά μόνιμα έχω αυτήν την αίσθηση.. κάποιες φορές μάλιστα όταν νιώθω κλοτσιτες κατευθείαν νιώθω την κύστη μου να παίρνει μπρος.. 

Για τον ύπνο και εγώ προσπαθώ να κοιμάμαι κυρίως αριστερά αλλά ασυναίσθητα γυρνάω και ανάσκελα που με βολεύει και ξανά πάλι αριστερά.. έχω το μαξιλάρι θηλασμού της μιας πλευράς και το βάζω στην πλάτη όταν είμαι αριστερά οπότε αν γυρίσω δεξιά απλά το καβαλάω με το αριστερό πόδι και δεν νιώθω καθόλου πίεση.. η πλάκα είναι που πολλές φορές βρίσκω κι το πόδι του άντρα μου πάνω που στην αρχή γκρίνιαζε ότι τον ενοχλεί :P

@Emilly800 άντε κορίτσι μου να κανεις και εσυ τη β επιπέδου και μετά όμως να υποσχεθείς στον εαυτό σου ότι θα ρίξεις το άγχος σου και θα το απολαύσεις !!!!! Την άλλη βδομάδα έχουμε όλες πολλά να πούμε !!!!!!! ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο ααα δεν το ήξερα ότι επηρεάζεται από την 24η.. απλά νόμιζα οτι επηρεάζεται.. και εγώ που λες έχω αρχίσει και το νιώθω το βράδυ στον ύπνο.. και όταν είμαι καθιστή στο γραφείο και δουλεύω.. κάποιες μέρες είναι πιο ήρεμη κάποιες άλλες την νιώθω σχεδόν όλη μέρα.. είναι τέλειο συναίσθημα κορίτσια !! Έτσι να είμαστε κι εμείς κι τα μωράκια μας γερά ώστε να απολαύσουμε μέχρι τέλους αυτό το μοναδικό ταξίδι!!! 
οσο για τα τσίσα είναι το μόνο που με εκνευρίζει όλη την ώρα νιώθω ότι κατουριεμαι πολύ και πάω τουαλέτα και πολλές φορές βγαίνουν σταγόνες αλλά μόνιμα έχω αυτήν την αίσθηση.. κάποιες φορές μάλιστα όταν νιώθω κλοτσιτες κατευθείαν νιώθω την κύστη μου να παίρνει μπρος.. 

Για τον ύπνο και εγώ προσπαθώ να κοιμάμαι κυρίως αριστερά αλλά ασυναίσθητα γυρνάω και ανάσκελα που με βολεύει και ξανά πάλι αριστερά.. έχω το μαξιλάρι θηλασμού της μιας πλευράς και το βάζω στην πλάτη όταν είμαι αριστερά οπότε αν γυρίσω δεξιά απλά το καβαλάω με το αριστερό πόδι και δεν νιώθω καθόλου πίεση.. η πλάκα είναι που πολλές φορές βρίσκω κι το πόδι του άντρα μου πάνω που στην αρχή γκρίνιαζε ότι τον ενοχλεί :P

@Emilly800 άντε κορίτσι μου να κανεις και εσυ τη β επιπέδου και μετά όμως να υποσχεθείς στον εαυτό σου ότι θα ρίξεις το άγχος σου και θα το απολαύσεις !!!!! Την άλλη βδομάδα έχουμε όλες πολλά να πούμε !!!!!!! ❤️

Εσύ ποτέ πας κοριτσάκι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Εσύ ποτέ πας κοριτσάκι;;

Εγώ έχω 22/4 την Πέμπτη !!! Αυτός ο μήνας πέρασε πολύ πολύ γρήγορα !! Δεν μου φάνηκε τόσο !! Και 26/4 έχω ραντεβού με τον γιατρό μου !! Οπότε θα την δω μαζεμένες φορές !!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελειωσα απο τον γιιατρο μου..  + 3μιση κιλα μεσα σε ενα μηνα.. Πως τα καταφερα 4 μηνες να πηρα εναμιση κιλο και μεσα σε ενα μηνα να παρω 3μιση? Μου είπε να προσεξω λιγο το αλατι γιατι ειχα και λιγο ψηλη πιεση.. Βεβαια ετρεχα στις σκαλες πριν το ραντεβου και μου ειπε παιζει και αυτο ρολο.. Αλλα μου ειπε να κοψω τα τσιπς τα αλμυρα και να προσεχω λιγο την διατροφη για να μην μου μεινουν κιλα.. Κατα τα αλλα το μωρο 412 γραμμαρια ειναι.. Πολυ καλα μου ειπε και ολα ηταν αψογα και εχθες και σημερα ηταν ζωηρος οπως παντα και με κεφαλι ηδη σε θεση.. Μου ειπε βεβαια μπορει να αλλαξει αυτο γιατι εχει ακομη χωρο να κινείται αλλα μπορει και οχι

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Εγώ έχω 22/4 την Πέμπτη !!! Αυτός ο μήνας πέρασε πολύ πολύ γρήγορα !! Δεν μου φάνηκε τόσο !! Και 26/4 έχω ραντεβού με τον γιατρό μου !! Οπότε θα την δω μαζεμένες φορές !!!!! 

Εγώ θα πάω στις 20 κ στο καπάκι μετά θα πάω από το ιατρείο του γυναικολογου να μου γράψει εργαστηριακά..άντε καλή μας επιτυχία..να φύγει κ αυτός ο βραχνας.

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια τελειωσα απο τον γιιατρο μου..  + 3μιση κιλα μεσα σε ενα μηνα.. Πως τα καταφερα 4 μηνες να πηρα εναμιση κιλο και μεσα σε ενα μηνα να παρω 3μιση? Μου είπε να προσεξω λιγο το αλατι γιατι ειχα και λιγο ψηλη πιεση.. Βεβαια ετρεχα στις σκαλες πριν το ραντεβου και μου ειπε παιζει και αυτο ρολο.. Αλλα μου ειπε να κοψω τα τσιπς τα αλμυρα και να προσεχω λιγο την διατροφη για να μην μου μεινουν κιλα.. Κατα τα αλλα το μωρο 412 γραμμαρια ειναι.. Πολυ καλα μου ειπε και ολα ηταν αψογα και εχθες και σημερα ηταν ζωηρος οπως παντα και με κεφαλι ηδη σε θεση.. Μου ειπε βεβαια μπορει να αλλαξει αυτο γιατι εχει ακομη χωρο να κινείται αλλα μπορει και οχι

Σοφάκι μη σκας εγώ πήρα 5 κιλά σε δύο εβδομάδες χαχαχαχα.εινσι το στυλ μου παίρνω από τον πέμπτο κ μετά πολλά..αυτά χανονται όλα μετά την γέννα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια.........ντρέπομαι για την ερώτηση...εδώ κ πόση ώρα το μωρό με κλοτσαει προς τα κάτω..το κάνει που κ που κ με φοβίζει όταν κλοτσαει προς τα κει..στην κύστη κ μην σας πω στο πιπι νιώθω κλοτσιά...παίζει να σπάσουν τίποτα νερά με αυτό που γίνεται;είναι τρομαχτικό..άχνα θυμάμαι κ στον γιο μου κάτι τέτοιο..κ έλεγα με χτυπάει στην κύστη το μωρό..αλλά δεν θυμάμαι να με τρομάζει τόσο...πωπω....

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κορίτσια μου.. Γύρισα απο την γιατρο που κανει την β επιπεδου.. Ολα πηγαν τελεια ευτυχως.. Εχω και μια τελεια φωτογραφια προφιλ το μωρακι μου με το χερακι του στο μαγουλακι του.. Κορνιζα θα γινει.. Χαχαχχα... Ολα ηταν τελεια... Δεν θα με ξανα δει ειπε τωρα μονο ο γιατρος μου απο εδω και περα.. Με κλωτσουσε ολη την ωρα παντως στον υπερηχο.. Δεν του αρεσε που τον ενοχλουσε η γιατρος.. Χαχχαχα... Ααα και σημερα πήρα και τις εξετασεις αιματος ολα καλα φαινονται και ευτυχως η γλυκοζη μου με κατώτατο οριο το 65 ηταν 70 η δικη μου.. Οποτε δεν φοβαμαι για σαγχαρο... Παω καλα πιστευω.. Και η γιατρος αυτο μου ειπε σημερα.. Με ετσι γλυκοζη μου ειπε να μην φοβαμαι την καμπυληζαχαρου

Μπράβο Σοφάκι τέλεια!!!!!! :x

18 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Ρώτησα ατο κέντρο που κάνουν τους εξειδικευμένους υπερήχους αν έχω να κάνω κάτι άλλο αργότερα κ μου είπαν όχι εκτώς αν ζητήσει ο γυναικολόγος. Μπορεί να μην ειναι υποχρεωτικό το doppler ή μπορεί να φαίνονται αυτά που θέλουμε κ στον υπέρηχο...δεν ξέρω κι εγώ, βλέποντας και κάνοντας!

Μπράβο κορίτσι, έτσι ευχάριστα να ακούμε...πως νοιώθεις;.. εγώ από χθες που τελείωσα πάντως νοιώθω να πετάω, μου φυγαν πολλά κιλά άγχους!!!

Ααα κατάλαβα. Δεν ήξερα πως δεν ειναι υποχρεωτικό.. Μια χαρά! 

Just now, Emilly800 είπε:

Βρε κορίτσια.........ντρέπομαι για την ερώτηση...εδώ κ πόση ώρα το μωρό με κλοτσαει προς τα κάτω..το κάνει που κ που κ με φοβίζει όταν κλοτσαει προς τα κει..στην κύστη κ μην σας πω στο πιπι νιώθω κλοτσιά...παίζει να σπάσουν τίποτα νερά με αυτό που γίνεται;είναι τρομαχτικό..άχνα θυμάμαι κ στον γιο μου κάτι τέτοιο..κ έλεγα με χτυπάει στην κύστη το μωρό..αλλά δεν θυμάμαι να με τρομάζει τόσο...πωπω....

Εμιλυ μ κι εγώ στην 1η μ εγκυμοσύνη δεν ένιωθα τίποτα χαμηλά, και σε αυτήν νιώθω το μωρό πολυ χαμηλά και με κλωτσάει χαμηλά και θέλω να πάω αμέσως τουαλέτα. Δεν νομίζω οτι ειναι τοσο εύκολο να σπάσουν τα νερά. Εγώ δεν θα ξεχάσω που στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου έλεγαν να προσέχω μετα την 32η να μην μ σπάσουν νωρίτερα τα νερά επειδή ήταν μεγάλο το μωρό, και μετά όταν ήρθε η ώρα του τοκετού δεν μπορούσαν να μου τα σπάσουν με τίποτα. . Μην ανησυχείς. Ειναι μια χαρά το μωρακι σου. Εάν πάλι σε αγχώνει τόσο πολύ στείλε ενα μήνυμα στον γιατρό σου.. 

  • Μου αρέσει 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly800 είπε:

Βρε κορίτσια.........ντρέπομαι για την ερώτηση...εδώ κ πόση ώρα το μωρό με κλοτσαει προς τα κάτω..το κάνει που κ που κ με φοβίζει όταν κλοτσαει προς τα κει..στην κύστη κ μην σας πω στο πιπι νιώθω κλοτσιά...παίζει να σπάσουν τίποτα νερά με αυτό που γίνεται;είναι τρομαχτικό..άχνα θυμάμαι κ στον γιο μου κάτι τέτοιο..κ έλεγα με χτυπάει στην κύστη το μωρό..αλλά δεν θυμάμαι να με τρομάζει τόσο...πωπω....

Κι εμένα κορίτσια κινείται συνέχεια! Χαμούλης γίνεται, είναι πάρα πολύ ζωηρός ο μπεμπάκος μου! Συμμαθήτρια δεν σπάνε έτσι εύκολα τα νερά, το παιδί είναι μέσα στον σάκο του. Μην σκέφτεσαι όλες τις πιθανές κακές εκδοχές, όλα θα πάνε καλά!!!

Κορίτσια 5, 5 κιλά μέτρησα σήμερα πάνω. Κόβω όλα τα γλυκά μαχαίρι..Είχα βρει παιχνιδάκι, πήγαινα, αγόραζα kiss και lila pause, τα έτρωγα μαζί και περίμενα μετά το πάρτυ...Το παιδί ξετρελαινόταν...Έχει μάλλον καταλάβει ότι η μάνα του είναι για τα σίδερα...

Εν τω μεταξύ εγώ έχω τελευταία β επιπέδου, Μεγάλη Δευτέρα, θα με φάει η αγωνία...

  • Μου αρέσει 3

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Με το καλό σε όλες η β' επιπέδου. Εγώ πήγα σήμερα και βρήκε τον μικρό να έχει ραιβοποδια  και μου είπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με τρόμαξε πολύ μπορώ να πω. Μου είπε ότι σπάνια μπορεί να κρύβεται κάποια ανωμαλία. Αργότερα έμαθα ότι είχα και εγώ όταν γεννήθηκα. Ο γυναικολόγος μου είπε αφού είχα εγώ δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο ααα δεν το ήξερα ότι επηρεάζεται από την 24η.. απλά νόμιζα οτι επηρεάζεται.. και εγώ που λες έχω αρχίσει και το νιώθω το βράδυ στον ύπνο.. και όταν είμαι καθιστή στο γραφείο και δουλεύω.. κάποιες μέρες είναι πιο ήρεμη κάποιες άλλες την νιώθω σχεδόν όλη μέρα.. είναι τέλειο συναίσθημα κορίτσια !! Έτσι να είμαστε κι εμείς κι τα μωράκια μας γερά ώστε να απολαύσουμε μέχρι τέλους αυτό το μοναδικό ταξίδι!!! 
οσο για τα τσίσα είναι το μόνο που με εκνευρίζει όλη την ώρα νιώθω ότι κατουριεμαι πολύ και πάω τουαλέτα και πολλές φορές βγαίνουν σταγόνες αλλά μόνιμα έχω αυτήν την αίσθηση.. κάποιες φορές μάλιστα όταν νιώθω κλοτσιτες κατευθείαν νιώθω την κύστη μου να παίρνει μπρος.. 

Για τον ύπνο και εγώ προσπαθώ να κοιμάμαι κυρίως αριστερά αλλά ασυναίσθητα γυρνάω και ανάσκελα που με βολεύει και ξανά πάλι αριστερά.. έχω το μαξιλάρι θηλασμού της μιας πλευράς και το βάζω στην πλάτη όταν είμαι αριστερά οπότε αν γυρίσω δεξιά απλά το καβαλάω με το αριστερό πόδι και δεν νιώθω καθόλου πίεση.. η πλάκα είναι που πολλές φορές βρίσκω κι το πόδι του άντρα μου πάνω που στην αρχή γκρίνιαζε ότι τον ενοχλεί :P

@Emilly800 άντε κορίτσι μου να κανεις και εσυ τη β επιπέδου και μετά όμως να υποσχεθείς στον εαυτό σου ότι θα ρίξεις το άγχος σου και θα το απολαύσεις !!!!! Την άλλη βδομάδα έχουμε όλες πολλά να πούμε !!!!!!! ❤️

Ναι μετά την 24η παίρνει βάρος όταν εσύ ανεβάζεις ζάχαρο! Μην έχεις έννοια, καμπυλη ποτέ θα κάνεις; Και μένα η μικρή άλλες μέρες όλη μέρα κουνιέται και άλλες πιο ήρεμα πράγματα.. Έτσι και εγώ με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης δεν νιώθω να πιέζεται η κοιλιά σε όποια στάση και αν είμαι, ουσιαστικά είναι κάπως στον αέρα, δεν πιέζεται από πουθενά..

Χάχαχαχα μια χαρά την καταβρηκε ο δικός σου, και εμένα τρελαίνεται αφού λέει να πάρει ένα και για εκείνον! Έχει συνηθίσει να κοιμάται με μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και λέει δεν φανταζόταν ότι μπορεί να υπάρχει τόσο φανταστική εφεύρεση!!

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Βρε κορίτσια.........ντρέπομαι για την ερώτηση...εδώ κ πόση ώρα το μωρό με κλοτσαει προς τα κάτω..το κάνει που κ που κ με φοβίζει όταν κλοτσαει προς τα κει..στην κύστη κ μην σας πω στο πιπι νιώθω κλοτσιά...παίζει να σπάσουν τίποτα νερά με αυτό που γίνεται;είναι τρομαχτικό..άχνα θυμάμαι κ στον γιο μου κάτι τέτοιο..κ έλεγα με χτυπάει στην κύστη το μωρό..αλλά δεν θυμάμαι να με τρομάζει τόσο...πωπω....

Κορίτσι μου και εγώ το αισθάνομαι να κλωτσάει προς τα κάτω δεν είναι κάτι πιο πολύ η αίσθηση είναι ενοχλητική αλλά όλα καλά.. Δεν σπάνε τα νερά όσο δυνατά και να κλωτσάει ο μπέμπης μην ανησυχείς απλά θα τις τρως τωρα για τα καλά ειδικά όσο δυναμώνει υπομονή!! :P

Just now, Mariak21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Με το καλό σε όλες η β' επιπέδου. Εγώ πήγα σήμερα και βρήκε τον μικρό να έχει ραιβοποδια  και μου είπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με τρόμαξε πολύ μπορώ να πω. Μου είπε ότι σπάνια μπορεί να κρύβεται κάποια ανωμαλία. Αργότερα έμαθα ότι είχα και εγώ όταν γεννήθηκα. Ο γυναικολόγος μου είπε αφού είχα εγώ δεν χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Κορίτσι μου το συγκεκριμένο εύρημα δεν ξέρω με τι συνδέεται αλλά αν ήταν το μοναδικό δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας! Όλα τα άλλα τα βρήκε εντάξει; Μιλα και με τον εμβρυολόγο να του πεις ότι είχες και εσύ, είναι σίγουρα πιο ειδικός να σου απαντήσει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο said:

Ναι μετά την 24η παίρνει βάρος όταν εσύ ανεβάζεις ζάχαρο! Μην έχεις έννοια, καμπυλη ποτέ θα κάνεις; Και μένα η μικρή άλλες μέρες όλη μέρα κουνιέται και άλλες πιο ήρεμα πράγματα.. Έτσι και εγώ με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης δεν νιώθω να πιέζεται η κοιλιά σε όποια στάση και αν είμαι, ουσιαστικά είναι κάπως στον αέρα η δεν πιέζεται από πουθενά..

Χάχαχαχα μια χαρά την καταβρηκε ο δικός σου, και εμένα τρελαίνεται αφού λέει να πάρει ένα και για εκείνον! Έχει συνηθίσει να κοιμάται με μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και λέει δεν φανταζόταν ότι μπορεί να υπάρχει τόσο φανταστική εφεύρεση!!

Κορίτσι μου και εγώ το αισθάνομαι να κλωτσάει προς τα κάτω δεν είναι κάτι πιο πολύ η αίσθηση είναι ενοχλητική αλλά όλα καλά.. Δεν σπάνε τα νερά όσο δυνατά και να κλωτσάει ο μπέμπης μην ανησυχείς απλά θα τις τρως τωρα για τα καλά ειδικά όσο δυναμώνει υπομονή!! :P

Κορίτσι μου το συγκεκριμένο εύρημα δεν ξέρω με τι συνδέεται αλλά αν ήταν το μοναδικό δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας! Όλα τα άλλα τα βρήκε εντάξει; Μιλα και με τον εμβρυολόγο να του πεις ότι είχες και εσύ, είναι σίγουρα πιο ειδικός να σου απαντήσει.. 

Όλα ήταν πολύ καλά μέχρι που προσπαθούσε να δει καθαρά και την αριστερή πατούσα. Μου είπε ότι αν είχα εγώ ή ο σύζυγος δεν χρειάζεται. Με τρόμαξε με την αμνιοπαρακέντηση. Μου φάνηκε υπερβολικό. Ο γυναικολόγος μου μίλησε με τον εμβρυολογο και με καθυσηχασε. Σε μερικές μέρες θα κλείσω ραντεβού και θα το ξανασυζητησω μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariak21 είπε:

Όλα ήταν πολύ καλά μέχρι που προσπαθούσε να δει καθαρά και την αριστερή πατούσα. Μου είπε ότι αν είχα εγώ ή ο σύζυγος δεν χρειάζεται. Με τρόμαξε με την αμνιοπαρακέντηση. Μου φάνηκε υπερβολικό. Ο γυναικολόγος μου μίλησε με τον εμβρυολογο και με καθυσηχασε. Σε μερικές μέρες θα κλείσω ραντεβού και θα το ξανασυζητησω μαζί του.

Άρα για να στο είπε είναι και κληρονομικό!! Κράτα αυτό και το ότι σε καθησυχασε ο γιατρός σου αφού μίλησε μαζί του! Εγώ μια χαρά τα ακούω τα πράγματα κοπέλα μου απλά ταραχτηκες και ανησύχησες, λογικό είναι!

Για την αμνιοπαρακέντηση μην τρομάζεις, είναι πολύ συχνό να το συστήνουν μετά τη Β επιπέδου απλά συνήθως όχι μόνο με ένα εύρημα.. Το ότι στο σύστησε δεν σημαίνει ότι το μωρακι σου έχει κάποιο πρόβλημα! Είναι εμβρυολόγοι και μιλάνε με αριθμούς και πιθανότητες.. Δεν αφήνουν ποτέ κάτι να περάσει έτσι ακόμα και αν δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα! Προσπάθησε να εστιάσεις στα θετικά και να μην κάνεις άσχημες σκέψεις, να κάνετε πάλι το ραντεβού σας και όλα μια χαρά θα είναι!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...