Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

7 hours ago, Liakada said:

Κι εμένα κορίτσια κινείται συνέχεια! Χαμούλης γίνεται, είναι πάρα πολύ ζωηρός ο μπεμπάκος μου! Συμμαθήτρια δεν σπάνε έτσι εύκολα τα νερά, το παιδί είναι μέσα στον σάκο του. Μην σκέφτεσαι όλες τις πιθανές κακές εκδοχές, όλα θα πάνε καλά!!!

Κορίτσια 5, 5 κιλά μέτρησα σήμερα πάνω. Κόβω όλα τα γλυκά μαχαίρι..Είχα βρει παιχνιδάκι, πήγαινα, αγόραζα kiss και lila pause, τα έτρωγα μαζί και περίμενα μετά το πάρτυ...Το παιδί ξετρελαινόταν...Έχει μάλλον καταλάβει ότι η μάνα του είναι για τα σίδερα...

Εν τω μεταξύ εγώ έχω τελευταία β επιπέδου, Μεγάλη Δευτέρα, θα με φάει η αγωνία...

Μαζί έχουμε β επιπέδου, θα περάσει ο καιρός που θα πάει... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Βρε κορίτσια.........ντρέπομαι για την ερώτηση...εδώ κ πόση ώρα το μωρό με κλοτσαει προς τα κάτω..το κάνει που κ που κ με φοβίζει όταν κλοτσαει προς τα κει..στην κύστη κ μην σας πω στο πιπι νιώθω κλοτσιά...παίζει να σπάσουν τίποτα νερά με αυτό που γίνεται;είναι τρομαχτικό..άχνα θυμάμαι κ στον γιο μου κάτι τέτοιο..κ έλεγα με χτυπάει στην κύστη το μωρό..αλλά δεν θυμάμαι να με τρομάζει τόσο...πωπω....

Κοριτσι μοτ εμενα και εχθες και σημερα ειναι με το κεφάλι κατω ηδη σς θεση.. Εχει ωρες που νιώθω οτι σπρωχνει τοσο δυνατα αμεσως τρεχω τουαλετα.. Το ειπα του γιατρου και μου ειπε φταιει η θεση του αλλα να μην φοβαμαι καθολου.. Οποτε μην φοβασαι..ααα επισης μου ζητησε τελικα μια ακομη μεγαλη εξεταση απο την αλλη γιατρο που γινεται στις 32 εβδομαδες μου ειπε.. Και 14 Μαΐου η 13 Μαΐου εχω καμπύλη ζαχαρου... Μην αγχωνεσαι για τις κλωτσιες.. Και εμενα συνεχεια το κανει.. 

11 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Εγώ θα πάω στις 20 κ στο καπάκι μετά θα πάω από το ιατρείο του γυναικολογου να μου γράψει εργαστηριακά..άντε καλή μας επιτυχία..να φύγει κ αυτός ο βραχνας.

Σοφάκι μη σκας εγώ πήρα 5 κιλά σε δύο εβδομάδες χαχαχαχα.εινσι το στυλ μου παίρνω από τον πέμπτο κ μετά πολλά..αυτά χανονται όλα μετά την γέννα.

Αχχχ αγχωθηκα πολυγια τα κιλα.. Τώρα κάθομαι και ψαχνω υγιεινές διατροφεςγια εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσι μοτ εμενα και εχθες και σημερα ειναι με το κεφάλι κατω ηδη σς θεση.. Εχει ωρες που νιώθω οτι σπρωχνει τοσο δυνατα αμεσως τρεχω τουαλετα.. Το ειπα του γιατρου και μου ειπε φταιει η θεση του αλλα να μην φοβαμαι καθολου.. Οποτε μην φοβασαι..ααα επισης μου ζητησε τελικα μια ακομη μεγαλη εξεταση απο την αλλη γιατρο που γινεται στις 32 εβδομαδες μου ειπε.. Και 14 Μαΐου η 13 Μαΐου εχω καμπύλη ζαχαρου... Μην αγχωνεσαι για τις κλωτσιες.. Και εμενα συνεχεια το κανει.. 

Αχχχ αγχωθηκα πολυγια τα κιλα.. Τώρα κάθομαι και ψαχνω υγιεινές διατροφεςγια εγκυμοσυνη

Μην αγχώνεσαι σου λέω..στον γιο μου είχα πάρει 18 όταν βγήκα από την κλινική μου είχαν μείνει οχτώ κ μια εβδομάδα μετά πέντε κ αυτά να σου πω τα ήθελα κιόλας..αλλά λίγους μήνες μετά δεν έμεινε τίποτα...Σοφάκι χθες έκανε τούμπες ο μικρός ...είμαι χαζή αντί να χαίρομαι φοβόμουν..ήταν τόσο έντονο που νόμιζα σπρώχνει κ θα βγει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Μην αγχώνεσαι σου λέω..στον γιο μου είχα πάρει 18 όταν βγήκα από την κλινική μου είχαν μείνει οχτώ κ μια εβδομάδα μετά πέντε κ αυτά να σου πω τα ήθελα κιόλας..αλλά λίγους μήνες μετά δεν έμεινε τίποτα...Σοφάκι χθες έκανε τούμπες ο μικρός ...είμαι χαζή αντί να χαίρομαι φοβόμουν..ήταν τόσο έντονο που νόμιζα σπρώχνει κ θα βγει..

Να χαιρεσαι αγαπη μου που το μωρακι σου ειναι δραστηριο...ολα θα πανε τελεια θα το δεις... ❤️❤️❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Να χαιρεσαι αγαπη μου που το μωρακι σου ειναι δραστηριο...ολα θα πανε τελεια θα το δεις... ❤️❤️❤️

Ευχαριστώ Σοφάκι..η αλήθεια είναι ότι δεν το χάρηκα όπως έπρεπε μέχρι τώρα λόγω των προηγούμενων..μια τρίτη μου έμεινε κ μετά έχω πολύ δουλειά δεν θα προλαβαίνω πλέον να σκεφτώ ευτυχώς..χθες μου είπε κ ο δικός μου ότι η μικρή ανακαίνιση στο μπάνιο θα γίνει ολική όποτε διπλή δουλειά.μου αναβαινει κ η ψυχολογία με τις αλλαγές που θα κάνουμε θα το χαρώ πολύ.ηδη που ψάχνω μπανιέρες κ πλακάκια ξεφεύγω.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ναι μετά την 24η παίρνει βάρος όταν εσύ ανεβάζεις ζάχαρο! Μην έχεις έννοια, καμπυλη ποτέ θα κάνεις; Και μένα η μικρή άλλες μέρες όλη μέρα κουνιέται και άλλες πιο ήρεμα πράγματα.. Έτσι και εγώ με το μαξιλάρι εγκυμοσύνης δεν νιώθω να πιέζεται η κοιλιά σε όποια στάση και αν είμαι, ουσιαστικά είναι κάπως στον αέρα, δεν πιέζεται από πουθενά..

Χάχαχαχα μια χαρά την καταβρηκε ο δικός σου, και εμένα τρελαίνεται αφού λέει να πάρει ένα και για εκείνον! Έχει συνηθίσει να κοιμάται με μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια και λέει δεν φανταζόταν ότι μπορεί να υπάρχει τόσο φανταστική εφεύρεση!!

Κορίτσι μου και εγώ το αισθάνομαι να κλωτσάει προς τα κάτω δεν είναι κάτι πιο πολύ η αίσθηση είναι ενοχλητική αλλά όλα καλά.. Δεν σπάνε τα νερά όσο δυνατά και να κλωτσάει ο μπέμπης μην ανησυχείς απλά θα τις τρως τωρα για τα καλά ειδικά όσο δυναμώνει υπομονή!! :P

Κορίτσι μου το συγκεκριμένο εύρημα δεν ξέρω με τι συνδέεται αλλά αν ήταν το μοναδικό δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας! Όλα τα άλλα τα βρήκε εντάξει; Μιλα και με τον εμβρυολόγο να του πεις ότι είχες και εσύ, είναι σίγουρα πιο ειδικός να σου απαντήσει.. 

Μεταξύ 26ης και 28ης μου έχει γράψει να πάω να κάνω καμπύλη.. άρα δεν είναι τυχαίο πότε στην κάνουν την καμπύλη.. δεν είχα ιδέα.. 

Το πρωί που χουζουρευα στο κρεβάτι πάλι ένιωθα πολύ έντονα την αλλαγή της θέσης της.. μέσα στην μέρα κυρίως νιώθω κλοτσακια αλλά και αυτό ανάλογα τα κέφια της.. 

Εμείς που έχουμε ίδια ηλικία και ίδια πιθανη ημερομηνία θυμησε μου που γεννάς ; Μη μου πεις ΡΕΑ ;; Βέβαια αν έχω καταλάβει καλα πολύ δύσκολο να γεννήσεις στην πιθανη.. ειδικά πρώτη γεννά πάει παρακάτω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Μεταξύ 26ης και 28ης μου έχει γράψει να πάω να κάνω καμπύλη.. άρα δεν είναι τυχαίο πότε στην κάνουν την καμπύλη.. δεν είχα ιδέα.. 

Το πρωί που χουζουρευα στο κρεβάτι πάλι ένιωθα πολύ έντονα την αλλαγή της θέσης της.. μέσα στην μέρα κυρίως νιώθω κλοτσακια αλλά και αυτό ανάλογα τα κέφια της.. 

Εμείς που έχουμε ίδια ηλικία και ίδια πιθανη ημερομηνία θυμησε μου που γεννάς ; Μη μου πεις ΡΕΑ ;; Βέβαια αν έχω καταλάβει καλα πολύ δύσκολο να γεννήσεις στην πιθανη.. ειδικά πρώτη γεννά πάει παρακάτω.. 

Ναι εκεί ιδανικά την κάνουν που σου είπε!! Εγώ θα την κάνω λίγο νωρίτερα βέβαια τώρα τέλος του μήνα.. 

Απόλαυσε τη μικρή σου τώρα που έχει χώρο και κάνει κωλοτουμπες γιατί σε λίγο θα στριμωχτει και θα ζορίζεται να αλλάζει θέσεις.. 

Εγω γενναω στο Λητώ, το είχα τσεκάρει από το πινακάκι που είσαι εσύ επειδή έχουμε την ίδια πητ και είχα δει ότι είσαι στο Ρέα! Πλάκα θα είχε να ήμαστε μαζί με τα κοριτσακια μας!!! Ναι στην πρώτη γέννα κατά πάσα πιθανότητα θα την περάσεις.. Εμένα είναι δεύτερος τοκετός και μου είπε μάλλον λίγο νωρίτερα αλλά και όλα αυτά σχετικά είναι γενικά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Ευχαριστώ Σοφάκι..η αλήθεια είναι ότι δεν το χάρηκα όπως έπρεπε μέχρι τώρα λόγω των προηγούμενων..μια τρίτη μου έμεινε κ μετά έχω πολύ δουλειά δεν θα προλαβαίνω πλέον να σκεφτώ ευτυχώς..χθες μου είπε κ ο δικός μου ότι η μικρή ανακαίνιση στο μπάνιο θα γίνει ολική όποτε διπλή δουλειά.μου αναβαινει κ η ψυχολογία με τις αλλαγές που θα κάνουμε θα το χαρώ πολύ.ηδη που ψάχνω μπανιέρες κ πλακάκια ξεφεύγω.

Αχχχχ και εμενα μαρεσουν αυτα.. Εσυ μονο να μην ταλαιπωρηθείς να προσεχεις.. Ασε τους αλλους να κανουν τις δουλειες.. Εγω εχ. Ξεκινησει απο το πρωι καθαρισμα του σπιτιου και ακομη να τελειώσω.. Κανω κατι και καθομαι σηκωνομαι ξανα κανω κατι ξανα καθομαι μετα.. Χαχχαχα.. Δεν μπορω ρε κοριτσια διαφορετικά.. Εχω θεμα με την μεση μου... Και μου ειπε ο γιατρος να μην με ταλαιπωρω..αιγα σιγα ολα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Αχχχχ και εμενα μαρεσουν αυτα.. Εσυ μονο να μην ταλαιπωρηθείς να προσεχεις.. Ασε τους αλλους να κανουν τις δουλειες.. Εγω εχ. Ξεκινησει απο το πρωι καθαρισμα του σπιτιου και ακομη να τελειώσω.. Κανω κατι και καθομαι σηκωνομαι ξανα κανω κατι ξανα καθομαι μετα.. Χαχχαχα.. Δεν μπορω ρε κοριτσια διαφορετικά.. Εχω θεμα με την μεση μου... Και μου ειπε ο γιατρος να μην με ταλαιπωρω..αιγα σιγα ολα.. 

Κ εγώ σιγά σιγά τα κάνω όλα Σοφάκι..δεν έχω καθόλου αντοχή..νιώθω ότι με πονάει η μήτρα από ένα σημείο κ μετά..άκουω το σώμα μου κ όποτε ζοριζομαι σταματάω αμέσως ότι κάνω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να σας πω κατι που με προβληματιζει...εγω εχω ΠΗΤ 17/8... δλδ την περιοδο που δν υπαρχει ψυχη στην πολη...με συζητηση με το γιατρο μου αυτος θα λειπει εκεινη την περιοδο 2 εβδομαδες και μου πεταξε κατι του τυπου να παμε λιγο νωριτερα δλδ 6 με 7 αυγουστου...προφανως με προκληση....αρχικα επειδη γενικοτερα αγχωνομαι να πανε ολα καλα ( και λογο εξωσωματικης) σκεφτηκα οτι δεν ειναι κακη ιδεα απο την αποψη οτι θα ναι ολα ελεγχομενα...ωστοσο αν δεν έχει έρθει η ώρα του μπορεί να καταλήξω σε αναίτια καισαρική και δεν θέλω... από την άλλη αν αρνηθώ να το κάνω Θα μείνω χωρίς γιατρό και δεν μου εγγυατε και κανένας ότι και άλλο γιατρό να βρω ότι θα είναι Εκείνο το διάστημα εκεί.... Επίσης σκέφτηκα και το δημόσιο νοσοκομείο αλλα το προβλημα ειναι οτι και αυτα υπολειτουργουν τετοια περιοδο, επισης ποιος θα μου κανει υπερηχους τις τελευταιες μερες που ειναι τακτικοι ενω αν περασει η ημερομηνια μου και δεν ερθει μονο του ποιος θα με αναλαβει τοτε;.... ειναι σοβαρο το προβλημα κ σε οσους το λεω δν καταλαβαινουν κ εκνευριζομαι...τωρα που θα ξαναπαω στο γιατρο θα τον πω οτι δεν θελω να μπω χωρις λογο νωριτερα κ θα ρωτησω αν εχει καποιον αντικαταστατη...πφφφ...δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, fotini* είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να σας πω κατι που με προβληματιζει...εγω εχω ΠΗΤ 17/8... δλδ την περιοδο που δν υπαρχει ψυχη στην πολη...με συζητηση με το γιατρο μου αυτος θα λειπει εκεινη την περιοδο 2 εβδομαδες και μου πεταξε κατι του τυπου να παμε λιγο νωριτερα δλδ 6 με 7 αυγουστου...προφανως με προκληση....αρχικα επειδη γενικοτερα αγχωνομαι να πανε ολα καλα ( και λογο εξωσωματικης) σκεφτηκα οτι δεν ειναι κακη ιδεα απο την αποψη οτι θα ναι ολα ελεγχομενα...ωστοσο αν δεν έχει έρθει η ώρα του μπορεί να καταλήξω σε αναίτια καισαρική και δεν θέλω... από την άλλη αν αρνηθώ να το κάνω Θα μείνω χωρίς γιατρό και δεν μου εγγυατε και κανένας ότι και άλλο γιατρό να βρω ότι θα είναι Εκείνο το διάστημα εκεί.... Επίσης σκέφτηκα και το δημόσιο νοσοκομείο αλλα το προβλημα ειναι οτι και αυτα υπολειτουργουν τετοια περιοδο, επισης ποιος θα μου κανει υπερηχους τις τελευταιες μερες που ειναι τακτικοι ενω αν περασει η ημερομηνια μου και δεν ερθει μονο του ποιος θα με αναλαβει τοτε;.... ειναι σοβαρο το προβλημα κ σε οσους το λεω δν καταλαβαινουν κ εκνευριζομαι...τωρα που θα ξαναπαω στο γιατρο θα τον πω οτι δεν θελω να μπω χωρις λογο νωριτερα κ θα ρωτησω αν εχει καποιον αντικαταστατη...πφφφ...δεν ξερω τι να κανω...

Φωτεινουλα είναι απόλυτα φυσιολογικοί οι φόβοι σου.. μιας και εγώ θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά και όχι καισαρική σε καταλαβαίνω απόλυτα.. αν κι είμαι εντελώς πρωτάρα και εγώ θα έχω τις ίδιες ανησυχίες με εσένα αν μου πει κάτι τέτοιο για μένα αρχικά ρωτα τον για αντικαταστάτη.. όλοι έχουν αλίμονο.. να του πεις ότι θες να γεννήσεις φυσιολογικά και ότι φοβάσαι ότι αυτή η τόσο νωρίς πρόκληση θα σε φέρει κοντά με την καισαρική.. έτσι νιώθεις τουλάχιστον.. οπότε να είσαι ειλικρινής μαζί του να του πεις τις σκέψεις σου και ανάλογα τις απαντήσεις του τότε να σκεφτείς πως θα πράξεις.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , fotini* είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να σας πω κατι που με προβληματιζει...εγω εχω ΠΗΤ 17/8... δλδ την περιοδο που δν υπαρχει ψυχη στην πολη...με συζητηση με το γιατρο μου αυτος θα λειπει εκεινη την περιοδο 2 εβδομαδες και μου πεταξε κατι του τυπου να παμε λιγο νωριτερα δλδ 6 με 7 αυγουστου...προφανως με προκληση....αρχικα επειδη γενικοτερα αγχωνομαι να πανε ολα καλα ( και λογο εξωσωματικης) σκεφτηκα οτι δεν ειναι κακη ιδεα απο την αποψη οτι θα ναι ολα ελεγχομενα...ωστοσο αν δεν έχει έρθει η ώρα του μπορεί να καταλήξω σε αναίτια καισαρική και δεν θέλω... από την άλλη αν αρνηθώ να το κάνω Θα μείνω χωρίς γιατρό και δεν μου εγγυατε και κανένας ότι και άλλο γιατρό να βρω ότι θα είναι Εκείνο το διάστημα εκεί.... Επίσης σκέφτηκα και το δημόσιο νοσοκομείο αλλα το προβλημα ειναι οτι και αυτα υπολειτουργουν τετοια περιοδο, επισης ποιος θα μου κανει υπερηχους τις τελευταιες μερες που ειναι τακτικοι ενω αν περασει η ημερομηνια μου και δεν ερθει μονο του ποιος θα με αναλαβει τοτε;.... ειναι σοβαρο το προβλημα κ σε οσους το λεω δν καταλαβαινουν κ εκνευριζομαι...τωρα που θα ξαναπαω στο γιατρο θα τον πω οτι δεν θελω να μπω χωρις λογο νωριτερα κ θα ρωτησω αν εχει καποιον αντικαταστατη...πφφφ...δεν ξερω τι να κανω...

Συμφωνώ με την @xenia^^. Καλύτερα να του μιλήσεις ανοιχτά και να του πεις τους προβληματισμούς σου. Ο Αύγουστος είναι δύσκολος μήνας, το ξέρουμε. Βέβαια είναι εκτιμητέα η ειλικρίνεια του, θα μπορούσε να στο ξεφουρνίσει τον Ιούλιο. Αλλά δεν μπορεί, αφού γνωρίζει ότι θα λείπει τότε, να μην σου προτείνει αντικαταστάτη. Όταν σου λέει για νωρίτερα προγραμματισμένα κλπ το μυαλό μου πάει στην καισαρική...

Εγώ πάντως το συζήτησα με τον γιατρό ότι με νοιάζει ο φυσιολογικός τοκετός. Μου είπε ότι συμφωνεί, αρκεί να μην τύχει καμία αναποδιά, που οκ αυτό έλειπε εγώ να επιμένω, ενώ δεν γίνεται.

Ο γιατρός δεν συνεργάζεται με ιδιωτικό μαιευτήριο? Εκεί δεν γίνεται να μην έχουν εφημερεύοντες και κατά τη διάρκεια του Αυγόύστου. Ας μάθει ποιοι/ες θα είναι τότε παρόντες/ παρούσες και ας κανονίσει μαζί τους. Πρότεινε το να δούμε τι θα σου πει..

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mariak21 είπε:

Όλα ήταν πολύ καλά μέχρι που προσπαθούσε να δει καθαρά και την αριστερή πατούσα. Μου είπε ότι αν είχα εγώ ή ο σύζυγος δεν χρειάζεται. Με τρόμαξε με την αμνιοπαρακέντηση. Μου φάνηκε υπερβολικό. Ο γυναικολόγος μου μίλησε με τον εμβρυολογο και με καθυσηχασε. Σε μερικές μέρες θα κλείσω ραντεβού και θα το ξανασυζητησω μαζί του.

Άρα ολα καλά Μαράκι!!! 

2 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να σας πω κατι που με προβληματιζει...εγω εχω ΠΗΤ 17/8... δλδ την περιοδο που δν υπαρχει ψυχη στην πολη...με συζητηση με το γιατρο μου αυτος θα λειπει εκεινη την περιοδο 2 εβδομαδες και μου πεταξε κατι του τυπου να παμε λιγο νωριτερα δλδ 6 με 7 αυγουστου...προφανως με προκληση....αρχικα επειδη γενικοτερα αγχωνομαι να πανε ολα καλα ( και λογο εξωσωματικης) σκεφτηκα οτι δεν ειναι κακη ιδεα απο την αποψη οτι θα ναι ολα ελεγχομενα...ωστοσο αν δεν έχει έρθει η ώρα του μπορεί να καταλήξω σε αναίτια καισαρική και δεν θέλω... από την άλλη αν αρνηθώ να το κάνω Θα μείνω χωρίς γιατρό και δεν μου εγγυατε και κανένας ότι και άλλο γιατρό να βρω ότι θα είναι Εκείνο το διάστημα εκεί.... Επίσης σκέφτηκα και το δημόσιο νοσοκομείο αλλα το προβλημα ειναι οτι και αυτα υπολειτουργουν τετοια περιοδο, επισης ποιος θα μου κανει υπερηχους τις τελευταιες μερες που ειναι τακτικοι ενω αν περασει η ημερομηνια μου και δεν ερθει μονο του ποιος θα με αναλαβει τοτε;.... ειναι σοβαρο το προβλημα κ σε οσους το λεω δν καταλαβαινουν κ εκνευριζομαι...τωρα που θα ξαναπαω στο γιατρο θα τον πω οτι δεν θελω να μπω χωρις λογο νωριτερα κ θα ρωτησω αν εχει καποιον αντικαταστατη...πφφφ...δεν ξερω τι να κανω...

Αχ βρε φωτεινή μου κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι χωρίς να μου έχει πει ότι θα φύγει για διακοπές.. Εγώ στον 1ο μου, μπήκα με πρόκληση στην 37η κ 5 επειδή ηταν μεγάλο το μωρό, για να προσπαθουσαμε φυσιολογικά αλλά φυσικά το παιδί δεν ήταν έτοιμο. Πέρασαν 11 ώρες και τίποτα δεν είχα καθόλου διαστολή και δεν μ έσπαγαν και τα νερα. Για να μην τα πολύ λέω αποφάσισα να μπω για καισαρικη για να μην περιμένω άλλο τόσο και ίσως παραπάνω και όσο καθόμουν εκεί τοσο αγχωνομουν.. Με λίγα λόγια εγώ δεν το συνιστώ σε καμία, επειδή το έχω ζήσει, όχι ότι έπαθα κάτι τραγικό, αλλά θεωρώ ότι ειναι καλύτερα να έρθει όποτε θέλει το μωρακι και οχι να το πιέζεις για να βγει εκτός φυσικά εάν συντρέχει κάποιος σημαντικός λόγος. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να σας πω κατι που με προβληματιζει...εγω εχω ΠΗΤ 17/8... δλδ την περιοδο που δν υπαρχει ψυχη στην πολη...με συζητηση με το γιατρο μου αυτος θα λειπει εκεινη την περιοδο 2 εβδομαδες και μου πεταξε κατι του τυπου να παμε λιγο νωριτερα δλδ 6 με 7 αυγουστου...προφανως με προκληση....αρχικα επειδη γενικοτερα αγχωνομαι να πανε ολα καλα ( και λογο εξωσωματικης) σκεφτηκα οτι δεν ειναι κακη ιδεα απο την αποψη οτι θα ναι ολα ελεγχομενα...ωστοσο αν δεν έχει έρθει η ώρα του μπορεί να καταλήξω σε αναίτια καισαρική και δεν θέλω... από την άλλη αν αρνηθώ να το κάνω Θα μείνω χωρίς γιατρό και δεν μου εγγυατε και κανένας ότι και άλλο γιατρό να βρω ότι θα είναι Εκείνο το διάστημα εκεί.... Επίσης σκέφτηκα και το δημόσιο νοσοκομείο αλλα το προβλημα ειναι οτι και αυτα υπολειτουργουν τετοια περιοδο, επισης ποιος θα μου κανει υπερηχους τις τελευταιες μερες που ειναι τακτικοι ενω αν περασει η ημερομηνια μου και δεν ερθει μονο του ποιος θα με αναλαβει τοτε;.... ειναι σοβαρο το προβλημα κ σε οσους το λεω δν καταλαβαινουν κ εκνευριζομαι...τωρα που θα ξαναπαω στο γιατρο θα τον πω οτι δεν θελω να μπω χωρις λογο νωριτερα κ θα ρωτησω αν εχει καποιον αντικαταστατη...πφφφ...δεν ξερω τι να κανω...

Φωτεινή μου φυσικά και είναι σοβαρό το θέμα, εγώ να σου πω την αλήθεια θύμωσα λίγο με τη στάση του γιατρού σου περισσότερο γιατί θα έπρεπε να σου το έχει πει από νωρίς και όχι τώρα.. Η πρόκληση τοκετού είναι πολλές φορές μονόδρομος και για άλλους λόγους ή επειδή η πητ έχει περάσει και το μωρό πρέπει να βγει αλλά 10 μέρες νωρίτερα αν δεν υπάρχει ιατρική ένδειξη δεν νομιζω ότι οι διακοπές είναι λόγος να γίνει.. 

Αλλο να μη δεχόταν να αναλάβει μια νέα εγκυμονουσα που έχει πητ μέσα Αυγούστου δε λέω, αλλά αν έχεις μια ασθενή τόσο καιρό και μείνει έγκυος δεν μπορείς πάρα να είσαι δίπλα της ή αλλιώς να το ξεκαθαρίσεις από την αρχή και όχι αν δεν συμφωνεί με το πλάνο να ψάχνει για γιατρο στον 6ο μήνα.. 

Αυτή είναι η άποψη μου δεν ξέρω αλήθεια πως θα το χειριζομουν. Όσο για την καισαρική επίσης μπορει να χρειαστεί και για άλλους λόγους αλλά το θέμα είναι αν εσύ θέλεις να δώσεις την ευκαιρία και το χρόνο στον εαυτό σου να περιμένεις να δεις τι θα κάνει το μπεμπακι και να το αποφασίσεις τότε αλλά όχι από τώρα έτσι.. 

Μίλησε του, πες αυτά που έχεις στο μυαλό σου και ζύγισε τα.. Καταλαβαίνω ότι νιώθεις ανασφάλεια τώρα να πας σε άλλο γιατρό και λογικό είναι οπότε σκέψου τι θα κάνει εσένα να είσαι πιο ήρεμη και σίγουρη. Αν αποφασίσεις να συμφωνήσεις, να έχεις στο μυαλό σου ότι η πρόκληση δεν καταλήγει και πάντα σε καισαρική, πολλές γυναίκες γεννούν φυσιολογικά επιτυχώς με πρόκληση απλά εννοείται πως ανεβαίνουν οι πιθανότητες κάπως.. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις σας...εννοειτε πως την επομενη φορα που θα παω θα το συζητησω μαζι του αναλυτικα...απλα καθομαι και σκεφτομαι πως μπαινω στο μηνα μου 20 Ιουλιου και η πητ ειναι 17/8... δηλαδη ακριβως την περιοδο που ολοι λειπουν και φοβαμαι πως και αλλου να παω, κατα μεγαλη πιθανοτητα, καποιες απο αυτες τις μερες θα λειπουν....δυσκολη εποχη οντως...απ την αλλη σκεφτηκα πως ανεξαρτητα με το τι θα γινει τωρα μηπως ανοιξω καμμια καρτελα σε δημοσιο να βρισκεται κι ας ειναι αχρειαστη...θα μιλησω και βλεπουμε...φιλια σε ολες❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...