Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Λογικα μεχρι της 27 που θα παω θα το δουμε...δε νομιζω να μαι ηρεμη με την ινσουλινη γτ παλι θα κανω διατροφη συν οτι θα μετριεμαι κ περισσοτερες φορες...ελπιζω να φυγει τουλαχιστον με τη γεννα...

Πιο ήρεμη εννοούσα ότι θα ξέρεις πως είναι ρυθμισμένο το ζάχαρο και δεν θα ανησυχείς για το μωράκι σου.. Η διατροφή και οι μετρήσεις δυστυχώς δεν αποφεύγονται. Θα φύγει κορίτσι μου μην ανησυχείς, θα ρυθμιστεί τώρα με την παρακολούθηση του γιατρού και μετά τη γέννα θα φύγει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό..έκανα επανέλεγχο για τον τράχηλο στον εμβρυολογο που κάνω β επιπέδου..3,4 όσο στην β επιπέδου και τόσο κλειστός λέει που δεν φαίνεται η γραμμή όποτε χαλαρώνω χωρίς τρελές υπερβολές..ήταν λάθος η μέτρηση στο νοσοκομείο δεν παίζει...σε ένα μήνα μου έκλεισε ντομπλερ ανάπτυξης κ θα με δε και 34 εβδομάδα δωράκι επίσκεψη επειδή είμαι περιπτωσαρα...είμαι τόσο αγχωμενη που ο χριστιανός σκιαχτηκε κ μου λέει έλα να σε στείλω για γέννα έτοιμη χαχαχαχα..όλα καλά λοιπόν..885 γραμμάρια ο μπέμπης.

Χάρηκα πολύ με τα νέα σου ρε κορίτσι, στο είχα πει! Ήμουν βέβαιη! Τσάμπα θα σε εξετάζουν, όπως θα σε βλέπουν να τρέμεις σαν το ψάρι!

@Φραουλίνο το θέμα καρότσι με απασχολεί έντονα και έχω κοιτάξει κι εγώ. Έλεγα να πάω να δω ένα της Peg Perego που εχει και τη θεση αυτοκινητου primo viaggiο, που εχει όλες τις σχετικές εγγυήσεις. Αυτή η θέση του αυτοκινήτου μπαίνει στο καρότσι και έτσι μπορείς να το βγάζεις με το παιδί από το αυτοκίνητο και να το βάζεις κατευθείαν στο σκελετό. Ο σκελετός που είδα (όλα μέσω Ίντερνετ) είναι ο Book51, είναι ο πιο στενός κ ελπίζω να χωράσει στο αυτοκινητάκι μου. Εννοείται βγαίνει και σε σετ των 3 με όλα αυτά που λες. Αυτό το aptica το είδα στην βιτρίνα του mothercare στο Χαλάνδρι και πρέπει να το δω κ αυτό αλλά αν είναι πολύ βαρύ είναι αποτρεπτικό  για μένα. Για κούνια έχετε δει?

 

Τώρα κορίτσια ήθελα να σας ενημερώσω για το ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο σήμερα. Γενικά ήταν cool αλλά η καμπύλη μου είναι Φούλ παθολογική. Μου είπε αν θέλω να πάρω glucophage, δεν έχουν όμως γίνει μελέτες σε έγκυες για την επίπτωση του glucophage στο έμβρυο, ωστόσο το δίνουν απο το 1975 και ο ίδιος (είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο) δεν έχει δει κανένα έμβρυο να παθαίνει κάτι απο αυτό. Όπως μου είπε, κάνει μονο 2 ευρω γι αυτό και δεν δόθηκαν χρήματα για να γίνει η σχετική μελέτη. Του ζήτησα κάτι πιο συντηρητικό και μου έδωσε διατροφή και να κάνω εξέταση σακχάρου μια φορά την εβδομάδα και σε δέκα ημέρες doppler,  ώστε από εκεί και τις διαστάσεις του εμβρύου να δούμε πως θα το πάμε. Επίσης κάτι που μου είπε και δεν το ήξερα: οχι ξηροί καρποι, αρνί, κατσίκι γενικά λιπαρά κορίτσια. Εγώ έτρωγα ξηρούς καρπούς και πολύ μάλιστα σαν σνακ. Εχω γράψει ένα κάρο πράγματα προς αποφυγή και κάθε μέρα σε τετράδιο θα γράφω αναλυτικά τι έφαγα...Σε δουλειά να βρισκόμαστε.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Ναι Φραουλίνο μ το quad έχω, και να σου πω την αλήθεια εμένα με βόλεψε πολύ. Βέβαια είναι βαρύ καρότσι αλλά πολύ στιβαρό και έχει πολύ ωραίες ρόδες, επειδή εγω ειμαι και λίγο ατσουμπαλη να το πω, ήθελα να ειναι γερό, γιατί είχα δει διαφορα που δεν μ άρεσαν καθόλου οι ρόδες. Και για το aptica έχω ακούσει καλές κριτικές. Οι πιο πολύ βέβαια προτιμούν το trilogy. Όσο για το αυγό εαν θυμάμαι καλα ειναι μέχρι 13 κιλά. Εμείς λίγο πριν το χρόνο πήραμε άλλο. Ίσως να είναι καλύτερα να πάρεις εξαρχής ένα απο 0-36. Το πορτ μπεμπέ εινια τέλειο. Εμάς προσωπικά μας βόλεψε πάρα πολύ γιατί ο μικρός είχε Γοπ κι έπρεπε να κοιμάται λιγο ανασηκωμένος και το πορτ μπεμπέ είχε ρύθμιση ώστε να ανεβαίνει 3 στάδια εαν θυμάμαι καλά. Τώρα το μονο κακο είναι ότι δεν έχει άνοιγμα σαν το λίκνο που σκέφτεσαι.. 

Ααα κατάλαβα. Εγω τους γιατρούς φαντάσου δεν τους πολυεβλεπα, δηλαδή ερχόντουσαν μονο για να με ενημερώσουν, ούτε ηταν πάνω απο το κεφάλι μου την ώρα που θήλαζα. Μόνο οι μαιες, που κ αυτές δηλαδή επειδή ειχε κόσμο το Ιασω δεν βοηθούσαν σχεδόν καθόλου. Και όσο γι'αυτο που λές με τις περιοχές ισχύει 

Ναι Φραουλίνο όντως. Εμάς χωράει στο πορτ μπαγκάζ αλλα δεν χωράει τίποτα άλλο μετα. Και φυσικά δεν χωράει στο ασανσέρ της πολυκατοικίας της μαμας μ που ειναι μικρό. 

Τελεια!!! Μεγαλώνει ο μπέμπης!!! Περιμένω κι εγώ την Δευτέρα να την δω!!! 

Ναι το πορτ μπεμπέ και εμένα μου αρέσει πολύ, θα το πάρω αλλά μάλλον θα πάρω και λίκνο για το βραδινο ύπνο.. Το trilogy το είδα μοιάζει πολύ και είναι πιο οικονομικό απλά διάβαζα στις κριτικές ότι μετα απο λίγους μήνες τρίζει και όταν είσαι σε λίγο πιο ανώμαλο έδαφος τρέμει κλπ επίσης ότι του φευγουν ρόδες και εξαρτήματα, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει ποιοτικά άσε που και αυτό κοντά στα 10 κιλά είναι δεν το λες και ελαφρύ.. 

Όσον αφορά το πορτ μπαγκαζ όταν θέλετε να πάτε ταξίδι τι κάνετε αφού δεν χωράει τπτ άλλο; Ίσως σχάρα στο αυτοκίνητο;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Liakada είπε:

Αυτή η θέση του αυτοκινήτου μπαίνει στο καρότσι και έτσι μπορείς να το βγάζεις με το παιδί από το αυτοκίνητο και να το βάζεις κατευθείαν στο σκελετό

Δηλαδη το αυγο προσαρμοζεται στο σκελετο του καροτσιου; για βολτα δηλαδη; δεν ξερω αν θα ειναι τοσο χρησιμο γιατι τους πρωτους 2-3 μηνες δεν πρεπει το μωρο να καθεται σε αυτη τη θεση (δηλαδη την ημικαθιστη του αυηου) για πολυ ωρα. Δεν κανει για την πλατη του, πρεπει η σπονδυλικη στηλη να ειναι τελειως ευθεια. Εμας η παιδιατρος ηταν πολυ αυστηρη με αυτο, αφου μεχρι τον 4ο μηνα ουτε στο ριλαξ δεν με αφηνε να τα βαλω που ειναι και πιο ξαπλωτο.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Liakada είπε:

Χάρηκα πολύ με τα νέα σου ρε κορίτσι, στο είχα πει! Ήμουν βέβαιη! Τσάμπα θα σε εξετάζουν, όπως θα σε βλέπουν να τρέμεις σαν το ψάρι!

@Φραουλίνο το θέμα καρότσι με απασχολεί έντονα και έχω κοιτάξει κι εγώ. Έλεγα να πάω να δω ένα της Peg Perego που εχει και τη θεση αυτοκινητου primo viaggiο, που εχει όλες τις σχετικές εγγυήσεις. Αυτή η θέση του αυτοκινήτου μπαίνει στο καρότσι και έτσι μπορείς να το βγάζεις με το παιδί από το αυτοκίνητο και να το βάζεις κατευθείαν στο σκελετό. Ο σκελετός που είδα (όλα μέσω Ίντερνετ) είναι ο Book51, είναι ο πιο στενός κ ελπίζω να χωράσει στο αυτοκινητάκι μου. Εννοείται βγαίνει και σε σετ των 3 με όλα αυτά που λες. Αυτό το aptica το είδα στην βιτρίνα του mothercare στο Χαλάνδρι και πρέπει να το δω κ αυτό αλλά αν είναι πολύ βαρύ είναι αποτρεπτικό  για μένα. Για κούνια έχετε δει?

 

Τώρα κορίτσια ήθελα να σας ενημερώσω για το ραντεβού μου με τον ενδοκρινολόγο σήμερα. Γενικά ήταν cool αλλά η καμπύλη μου είναι Φούλ παθολογική. Μου είπε αν θέλω να πάρω glucophage, δεν έχουν όμως γίνει μελέτες σε έγκυες για την επίπτωση του glucophage στο έμβρυο, ωστόσο το δίνουν απο το 1975 και ο ίδιος (είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο) δεν έχει δει κανένα έμβρυο να παθαίνει κάτι απο αυτό. Όπως μου είπε, κάνει μονο 2 ευρω γι αυτό και δεν δόθηκαν χρήματα για να γίνει η σχετική μελέτη. Του ζήτησα κάτι πιο συντηρητικό και μου έδωσε διατροφή και να κάνω εξέταση σακχάρου μια φορά την εβδομάδα και σε δέκα ημέρες doppler,  ώστε από εκεί και τις διαστάσεις του εμβρύου να δούμε πως θα το πάμε. Επίσης κάτι που μου είπε και δεν το ήξερα: οχι ξηροί καρποι, αρνί, κατσίκι γενικά λιπαρά κορίτσια. Εγώ έτρωγα ξηρούς καρπούς και πολύ μάλιστα σαν σνακ. Εχω γράψει ένα κάρο πράγματα προς αποφυγή και κάθε μέρα σε τετράδιο θα γράφω αναλυτικά τι έφαγα...Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Θα δω αυτά που μου λες για τα καροτσια και θα επανέλθω.. Κούνια εμείς λέμε να πάρουμε λίγο αργότερα όταν θα είναι η ώρα να βγει από το λίκνο. 

Εγώ παίρνω gluchophage από λίγο πριν μείνω έγκυος γιατί είχα ανεβάσει λίγο ζάχαρο (νηστείας 106) και δεν το έχω σταματήσει ούτε πρόκειται κατά την ενδοκρινολογο μου.. Ίσως είναι και ο λόγος που ρυθμίστηκε και δεν έκανα διαβήτη κύησης. Θεωρείται απόλυτα ασφαλές από ότι λένε δεν μου έχει πει καποιος γιατρός κάτι αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , CMES είπε:

Δηλαδη το αυγο προσαρμοζεται στο σκελετο του καροτσιου; για βολτα δηλαδη; δεν ξερω αν θα ειναι τοσο χρησιμο γιατι τους πρωτους 2-3 μηνες δεν πρεπει το μωρο να καθεται σε αυτη τη θεση (δηλαδη την ημικαθιστη του αυηου) για πολυ ωρα. Δεν κανει για την πλατη του, πρεπει η σπονδυλικη στηλη να ειναι τελειως ευθεια. Εμας η παιδιατρος ηταν πολυ αυστηρη με αυτο, αφου μεχρι τον 4ο μηνα ουτε στο ριλαξ δεν με αφηνε να τα βαλω που ειναι και πιο ξαπλωτο.

Ναι προσαρμόζεται αλλά παίρνεις και την κανονική θέση για το  καρότσι. Αυτο δεν το ήξερα με τη σπονδυλική στήλη του μωρού. Απλά κλίνω προς αυτό και λόγω μεγέθους. Αυτό που δεν ξέρω είναι το βάρος του.

πρίν από 6 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Θα δω αυτά που μου λες για τα καροτσια και θα επανέλθω.. Κούνια εμείς λέμε να πάρουμε λίγο αργότερα όταν θα είναι η ώρα να βγει από το λίκνο. 

 Εγώ παίρνω gluchophase από λίγο πριν μείνω έγκυος γιατί είχα ανεβάσει λίγο ζάχαρο (νηστείας 106) και δεν το έχω σταματήσει ούτε πρόκειται κατά την ενδοκρινολογο μου.. Ίσως είναι και ο λόγος που ρυθμίστηκε και δεν έκανα διαβήτη κύησης. Θεωρείται απόλυτα ασφαλές από ότι λένε δεν μου έχει πει καποιος γιατρός κάτι αντίθετο. 

Ουσιαστικά μου είπε ότι δεν είναι επικίνδυνο, απλά μου διευκρίνισε ότι δεν εχει γίνει σχετική έρευνα και τον λόγο. Εγώ από κούνια είδα μια στα zarahome που μου φάνηκε πολύ ωραία απλά δεν την έχει κανένα κατάστημα ανοιχτή στην Αθήνα για να τη δω από κοντά.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Ναι το πορτ μπεμπέ και εμένα μου αρέσει πολύ, θα το πάρω αλλά μάλλον θα πάρω και λίκνο για το βραδινο ύπνο.. Το trilogy το είδα μοιάζει πολύ και είναι πιο οικονομικό απλά διάβαζα στις κριτικές ότι μετα απο λίγους μήνες τρίζει και όταν είσαι σε λίγο πιο ανώμαλο έδαφος τρέμει κλπ επίσης ότι του φευγουν ρόδες και εξαρτήματα, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει ποιοτικά άσε που και αυτό κοντά στα 10 κιλά είναι δεν το λες και ελαφρύ.. 

Όσον αφορά το πορτ μπαγκαζ όταν θέλετε να πάτε ταξίδι τι κάνετε αφού δεν χωράει τπτ άλλο; Ίσως σχάρα στο αυτοκίνητο;; 

Ααααα δεν είχα διαβάσει τέτοια σχόλια για το trilogy. Άστο καλύτερα.. Ναι βάζουμε μπαγκαζιερα απο πάνω και ότι χωράει στα πόδια των θέσεων. Τώρα με το 2ο μωρό δεν ξέρω πως θα πηγαίνουμε.. Ας έρθει αυτη η ώρα και όλα θα γίνουν!

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι προσαρμόζεται αλλά παίρνεις και την κανονική θέση για το  καρότσι. Αυτο δεν το ήξερα με τη σπονδυλική στήλη του μωρού. Απλά κλίνω προς αυτό και λόγω μεγέθους. Αυτό που δεν ξέρω είναι το βάρος του.

Ουσιαστικά μου είπε ότι δεν είναι επικίνδυνο, απλά μου διευκρίνισε ότι δεν εχει γίνει σχετική έρευνα και τον λόγο. Εγώ από κούνια είδα μια στα zarahome που μου φάνηκε πολύ ωραία απλά δεν την έχει κανένα κατάστημα ανοιχτή στην Αθήνα για να τη δω από κοντά.

Λοιπόν το κοιτούσα τώρα το peg perego, πολύ ωραίο και αυτό!! 10,8 κιλά είναι, καλύτερα από το inglesina αλλά όχι και μεγάλη διαφορά. Το μόνο που κοιτάω και δεν ξέρω αν θα είναι οκ είναι το πορτ μπεμπέ του.. Μου φαίνεται πιο στιβαρο του inglesina και του peg perego λέει δεν έχει και ανακλιση σε περίπτωση γοπ που είπε η @Anneliz

Βέβαια όλα αυτά με το μάτι από τις φωτογραφίες, από κοντά θα τα καταλάβουμε σίγουρα καλύτερα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Λοιπόν το κοιτούσα τώρα το peg perego, πολύ ωραίο και αυτό!! 10,8 κιλά είναι, καλύτερα από το inglesina αλλά όχι και μεγάλη διαφορά. Το μόνο που κοιτάω και δεν ξέρω αν θα είναι οκ είναι το πορτ μπεμπέ του.. Μου φαίνεται πιο στιβαρο του inglesina και του peg perego λέει δεν έχει και ανακλιση σε περίπτωση γοπ που είπε η @Anneliz

Βέβαια όλα αυτά με το μάτι από τις φωτογραφίες, από κοντά θα τα καταλάβουμε σίγουρα καλύτερα.. 

Ναι από κοντά όλα φαίνονται αλλιώς..Πρέπει να πάμε σε καταστήματα αλλά δεν σας κρύβω ότι με τον κόβιντ έχω γίνει αντικοινωνική. Πριν πέταγα τη σκούφια μου...

Ερώτηση. Μια ώρα μεταγευματικά 138 σάκχαρο είναι καλά? Είχα φάει μια φέτα ψωμί με τυρί με χαμηλά λιπαρά και γαλοπούλα.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι από κοντά όλα φαίνονται αλλιώς..Πρέπει να πάμε σε καταστήματα αλλά δεν σας κρύβω ότι με τον κόβιντ έχω γίνει αντικοινωνική. Πριν πέταγα τη σκούφια μου...

Ερώτηση. Μια ώρα μεταγευματικά 138 σάκχαρο είναι καλά? Είχα φάει μια φέτα ψωμί με τυρί με χαμηλά λιπαρά και γαλοπούλα.

Όχι κορίτσι μου το όριο στη μία ώρα είναι μέχρι 130 ιδανικά μέχρι 120. Δεν ανέβηκε και πολύ όμως εντάξει.. Σου είπε να τα σημειώνεις για κάποιες μέρες και να τα δείτε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Όχι κορίτσι μου το όριο στη μία ώρα είναι μέχρι 130 ιδανικά μέχρι 120. Δεν ανέβηκε και πολύ όμως εντάξει.. Σου είπε να τα σημειώνεις για κάποιες μέρες και να τα δείτε; 

Ναι για δυο εβδομάδες...Άρα μάλλον το ψωμί το ανεβάζει.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι. Δεν είχα μαύρο, ειδάλλως δεν θα το έτρωγα...

Εντάξει μια μεμονωμένη τιμή και μόνο τόσο λίγο τσιμπημένη δεν νομίζω ότι πειράζει αλλά γενικά το ψωμί ανεβάζει και ειδικά το λευκό.. Εγώ σήμερα έφαγα το πρωινό μου ολοσωστο και είπα να πιω ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι και μετά είχα 128 :sad: Μέσα στα όρια μεν αλλά ψηλουτσικα και για το τίποτα κιολας, να πεις ότι είχα απολαύσει μια μακαρονάδα χαλάλι τέλος πάντων..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Ερώτηση. Μια ώρα μεταγευματικά 138 σάκχαρο είναι καλά? Είχα φάει μια φέτα ψωμί με τυρί με χαμηλά λιπαρά και γαλοπούλα.

Κορίτσι εγώ τρελάθηκα με τις μετρήσεις και πήρα σήμερα και τους μέτρησα όλους και κανένας δεν είχε στην ώρα κάτω από 140 εκτώς από μένα που έχω το πρόβλημα....μ έχει εκνευρίσει η κατάσταση και θεωρώ ότι υπάρχει κ λίγο υπερβολή στο όλο θέμα.

Βρε @Φραουλίνο γιατί δε λες ότι παίρνεις το χάπι και έχω μετρήσει όλον τον κόσμο να βρω κάποιον με 100 και 120... εμένα μου φαίνεται αδιανόητος ο στόχος απλά το νηστείας με απασχολεί που είναι πιο πάνω απ το βραδινό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...