Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

@Φραουλίνο μαζι σου για το μωρο θα εχεις μονο τα ρουχα που θα φυγεις απο το μαιευτηριο, τιποτε αλλο. Ολα τα αλλα στα παρεχει το μαιευτηριο. Αλλα και για τη μαμα δινουν πολλα: σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη, επιθεματα για τις θηλες, τα παντα σχεδον! Θα χρειαστεις τις πυτζαμες σου, τα ειδη προσωπικης υγειινης (πχ οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα) και οπωσδηποτε το μαξιλαρι θηλασμου!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

@Φραουλίνο μαζι σου για το μωρο θα εχεις μονο τα ρουχα που θα φυγεις απο το μαιευτηριο, τιποτε αλλο. Ολα τα αλλα στα παρεχει το μαιευτηριο. Αλλα και για τη μαμα δινουν πολλα: σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη, επιθεματα για τις θηλες, τα παντα σχεδον! Θα χρειαστεις τις πυτζαμες σου, τα ειδη προσωπικης υγειινης (πχ οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα) και οπωσδηποτε το μαξιλαρι θηλασμου!

Ναι ναι για τη μαμά το ξέρω ότι δίνουν τα πάντα τα θυμάμαι αλλά δυστυχώς μόνο γι'αυτό, για το μωράκι δεν είχα ιδέα!! Ευχαριστώ πολύ πολύ ❤️

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλησπερα σε ολες!! Στα ιδιωτικα μαιευτηρια δινουν στα μωρα δικα τους ρουχα, δεν χρειαζεται να εχετε μαζι σας, μονο για την εξοδο απο το νοσοκομειο. Στα δημοσια φορανε δικα τους ρουχα. Επισης η ζεστη μεσα στα μαιευτηρια, ανεξαρτητως εποχης, ειναι ανυποφορη!! Το ενα παιδι το γεννησα Μαιο και το αλλο Ιανουαριο και ημουν με το ραντακι!!!

Οσο για παιδιατρο, καλο ειναι να εχετε κανει την επιλογη απο νωρις και να εχετε κανει και ενα ραντεβου πρωτα και ιδανικα να επισκευθει το παιδι στο μαιευτηριο ή το πολυ μεσα στις πρωτες μερες στο σπιτι. Επισης μην ακουσετε τιποτα απο αυτα που λενε οι παιδιατροι του μαιευτηριου, επιλεξτε τον δικο σας και ακολουθηστε τις συμβουλες του!!

Ωχ γιατί το λες αυτό; εμένα τον δικο μας μας τον είχε συστήσει μια φίλη, (μένει κοντά γιατί κ αυτό ειναι βασικό) κι έτυχε να είναι ένας από τους παιδιάτρους του Ιασω που τον ανέλαβαν κι εκεί.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Sofiamar93εγώ επειδή η διατροφολόγος είναι φίλη μου την πρήζω πάρα πολύ και συνέχεια χωρίς ωστόσο να βγάζω άκρη με το τι πρέπει να κάνω γτ είναι ολόκληρη επιστήμη...δλδ το οτι το ένα τρόφιμο έχει υδατάνθρακα δν σημαίνει ότι είναι το ίδιο με άλλον υδατάνθρακα...δν ξέρω και πως να το πω....επίσης τα δημητριακά μου τα χε απαγορεύσει απ την αρχή γτ λέει έχουν κρυφά σάκχαρα και μέταλλα από την επεξεργασία που υφίστανται...φυσικά αμά τα ακούς όλα αυτά αρχίζεις κ τρελαίνεσαι γτ όλα τα φαγητά βγαίνουν σκάρτα...χαχαχχα...εμένα να φανταστείς με ανεβάζει πολύ η βρώμη που υποτίθεται ότι κάνει καλό στο ζάχαρο...

Κορίτσια εγώ σήμερα έκλαιγα όλη μέρα...πιέστηκα πολύ με τη διατροφή και το μεσημέρι έφαγα παραπάνω ψωμάκι και το ζάχαρο πήγε 230...ΣΟΚ...εν τω μεταξύ πηγα σε άλλο ενδοκρινολόγο και μου είπε να μετριέμαι στο 2ωρο...τα χω παίξει φυσικά και δεν βλέπω να γλιτώνω την ινσουλίνη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!! Κοιτάζω για καρότσια και είμαι ανάμεσα στο inglesina aptica και στο inglesina quad.. Είναι και τα δύο σχετικά βαριά αλλά πολύ στιβαρά και με πολύ καλές κριτικές οπότε λέμε να πάμε σε κάτι τέτοιο.. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Αξίζει να πάρουμε και το αυγό μαζί ή καλύτερα να αγοράσουμε καθισματακι αυτοκινήτου επιπλέον που να κάνει από νεογέννητο μεχρι κάποια ηλικία μεγαλύτερη; Αν θυμάμαι καλά @Anneliz το quad δεν έχεις; Μέχρι τι ηλικία χωράει το μωρό στο αυγό του;

Επίσης το πορτ μπεμπέ μπορεί όντως να αντικαταστήσει το λίκνο; Ρωτάω γιατί το λίκνο έχει το καλό ότι βολεύει και για το θηλασμό χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να βγάζεις το μωρό από μέσα αλλά και ξαπλωμένη και επίσης ανοίγει η μία του πλευρά και ειναι σαν να κοιμάται μαζί μας που το θεωρώ πολύ καλό για τους πρώτους μήνες.. Πείτε απόψεις βρε κορίτσια :)

11 ώρες πρίν, fotini* είπε:

@Sofiamar93εγώ επειδή η διατροφολόγος είναι φίλη μου την πρήζω πάρα πολύ και συνέχεια χωρίς ωστόσο να βγάζω άκρη με το τι πρέπει να κάνω γτ είναι ολόκληρη επιστήμη...δλδ το οτι το ένα τρόφιμο έχει υδατάνθρακα δν σημαίνει ότι είναι το ίδιο με άλλον υδατάνθρακα...δν ξέρω και πως να το πω....επίσης τα δημητριακά μου τα χε απαγορεύσει απ την αρχή γτ λέει έχουν κρυφά σάκχαρα και μέταλλα από την επεξεργασία που υφίστανται...φυσικά αμά τα ακούς όλα αυτά αρχίζεις κ τρελαίνεσαι γτ όλα τα φαγητά βγαίνουν σκάρτα...χαχαχχα...εμένα να φανταστείς με ανεβάζει πολύ η βρώμη που υποτίθεται ότι κάνει καλό στο ζάχαρο...

Κορίτσια εγώ σήμερα έκλαιγα όλη μέρα...πιέστηκα πολύ με τη διατροφή και το μεσημέρι έφαγα παραπάνω ψωμάκι και το ζάχαρο πήγε 230...ΣΟΚ...εν τω μεταξύ πηγα σε άλλο ενδοκρινολόγο και μου είπε να μετριέμαι στο 2ωρο...τα χω παίξει φυσικά και δεν βλέπω να γλιτώνω την ινσουλίνη...

Φωτεινή μου ο γιατρός πόσο καιρό σου είπε να το παρακολουθείς μέχρι να μπεις στην ινσουλίνη αν δεν στρώσει;; Ίσως είναι η καλύτερη λύση πάντως η ινσουλίνη για να μπορείς και εσύ να είσαι λίγο πιο χαλαρή και να μην αγχώνεσαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Ωχ γιατί το λες αυτό; εμένα τον δικο μας μας τον είχε συστήσει μια φίλη, (μένει κοντά γιατί κ αυτό ειναι βασικό) κι έτυχε να είναι ένας από τους παιδιάτρους του Ιασω που τον ανέλαβαν κι εκεί.. 

Στο μαιευτηριο στην πρωτη γεννα με ειχαν τρελανει. Αλλα μου ελεγε η παιδιατρος της πρωινης βαρδιας και αλλα ο παιδιατρος της απογευματινης. Οι ανακολουθιες φυσικα αφορουσαν το καιριο θεμα του θηλασμου. Και φυσικα ηταν και ο τροπος τους. Το μωρο εκλαιγε 24 ωρες αν δεν ηταν επανω μου. Ο ενας γιατρος μου ελεγε "αν το μαθεις να ειναι πανω σου την πατησες, μην το εχεις αγκαλια συνεχεια" και η αλλη μου ελεγε "μα καλα τι κανεις; το παιδι σου πειναει κι εσυ το αφηνεις νηστικο;" (χρησιμοποιησε ακριβως αυτα τα λογια). Επισης εχω μαθει πως χωριζουν τα παιδια που θα δει ο καθενας τους με βαση την περιοχη που μενουν οι γονεις ωστε να μπορουν να τους πιανουν πελατες. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλοι γιατροι αναμεσα τους, ομως καλυτερα να τον εχεις ψαξει ηδη απο πριν απο αλλες πηγες.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Κοιτάζω για καρότσια και είμαι ανάμεσα στο inglesina aptica και στο inglesina quad.. Είναι και τα δύο σχετικά βαριά αλλά πολύ στιβαρά και με πολύ καλές κριτικές οπότε λέμε να πάμε σε κάτι τέτοιο.. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Αξίζει να πάρουμε και το αυγό μαζί ή καλύτερα να αγοράσουμε καθισματακι αυτοκινήτου επιπλέον που να κάνει από νεογέννητο μεχρι κάποια ηλικία μεγαλύτερη; Αν θυμάμαι καλά @Anneliz το quad δεν έχεις; Μέχρι τι ηλικία χωράει το μωρό στο αυγό του;

Επίσης το πορτ μπεμπέ μπορεί όντως να αντικαταστήσει το λίκνο; Ρωτάω γιατί το λίκνο έχει το καλό ότι βολεύει και για το θηλασμό χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να βγάζεις το μωρό από μέσα αλλά και ξαπλωμένη και επίσης ανοίγει η μία του πλευρά και ειναι σαν να κοιμάται μαζί μας που το θεωρώ πολύ καλό για τους πρώτους μήνες.. Πείτε απόψεις βρε κορίτσια :)

Φωτεινή μου ο γιατρός πόσο καιρό σου είπε να το παρακολουθείς μέχρι να μπεις στην ινσουλίνη αν δεν στρώσει;; Ίσως είναι η καλύτερη λύση πάντως η ινσουλίνη για να μπορείς και εσύ να είσαι λίγο πιο χαλαρή και να μην αγχώνεσαι..

Οι κανονες για το καροτσι ειναι 3:

Να ειναι ελαφρυ (ειναι πολυ σημαντικο, να κοιτας τα κιλα του)

Βεβαιωσου οτι χωραει στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου σου

Βεβαιωσου οτι ανοιχτο με το μωρο χωραει στο ασανσερ του σπιτιου σου

Η καλαθουνα φαντασου ειναι σαν ενα καλαθι διπλα στο κρεβατι σου. Για να θηλασεις το μωρο πρεπει να το βγαλεις απο μεσα κι οταν τελειωσεις να το ξαναβαλεις.

Το αυγο εξαρταται απο το υψος και το μεγεθος του μωρο. Τα δικα μου να φανταστεις που ηταν μεγαλα στους 3-4 μηνες τα αλλαξα. Αλλοι τα κρατανε εως 9-10 μηνων. Ομως το επομενο καθισμα και παλι θα πρεπει να κοιταει προς τα πισω για ενα διαστημα γιατι το μωρο ειναι μικρο για να κοιταει μπροστα σε αυτη την ηλικια οποτε θα παρεις καθισμα που να κανει και για νεογεννητο ετσι κι αλλιως. 

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , CMES είπε:

Οι κανονες για το καροτσι ειναι 3:

Να ειναι ελαφρυ (ειναι πολυ σημαντικο, να κοιτας τα κιλα του)

Βεβαιωσου οτι χωραει στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου σου

Βεβαιωσου οτι ανοιχτο με το μωρο χωραει στο ασανσερ του σπιτιου σου

Η καλαθουνα φαντασου ειναι σαν ενα καλαθι διπλα στο κρεβατι σου. Για να θηλασεις το μωρο πρεπει να το βγαλεις απο μεσα κι οταν τελειωσεις να το ξαναβαλεις.

Το αυγο εξαρταται απο το υψος και το μεγεθος του μωρο. Τα δικα μου να φανταστεις που ηταν μεγαλα στους 3-4 μηνες τα αλλαξα. Αλλοι τα κρατανε εως 9-10 μηνων. Ομως το επομενο καθισμα και παλι θα πρεπει να κοιταει προς τα πισω για ενα διαστημα γιατι το μωρο ειναι μικρο για να κοιταει μπροστα σε αυτη την ηλικια οποτε θα παρεις καθισμα που να κανει και για νεογεννητο ετσι κι αλλιως. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις συμβουλές!! Το αυτοκίνητο μας είναι μεγάλο και ασανσέρ δεν έχουμε οπότε από αυτή την άποψη δεν μας περιορίζει. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατό στιβαρό καρότσι 3 σε 1 που να είναι παράλληλα και ελαφρύ.. Είναι δλδ 12,5 κιλά όταν άλλα απλά καροτσια που δεν έχουν καν περιστρεφομενο κάθισμα είναι 6-7 κιλά. 

Για το αυγό κατάλαβα.. είναι μονόδρομος, οπότε καλύτερα να πάρουμε το καρότσι 3 σε 1 και μετά απλά να πάρουμε ένα καινούργιο καθισματακι για τη συνέχεια.. 

Όσο για την καλαθουνα δεν κατάλαβα ακριβώς, την προτείνεις η όχι; Γιατί αυτό εννοουσα πριν ότι επειδή πρέπει να βγάζεις το μωρό από μέσα κλπ ίσως να μην αντικαθιστά το λίκνο που έχει και άλλα θετικά.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για τις συμβουλές!! Το αυτοκίνητο μας είναι μεγάλο και ασανσέρ δεν έχουμε οπότε από αυτή την άποψη δεν μας περιορίζει. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατό στιβαρό καρότσι 3 σε 1 που να είναι παράλληλα και ελαφρύ.. Είναι δλδ 12,5 κιλά όταν άλλα απλά καροτσια που δεν έχουν καν περιστρεφομενο κάθισμα είναι 6-7 κιλά. 

Για το αυγό κατάλαβα.. είναι μονόδρομος, οπότε καλύτερα να πάρουμε το καρότσι 3 σε 1 και μετά απλά να πάρουμε ένα καινούργιο καθισματακι για τη συνέχεια.. 

Όσο για την καλαθουνα δεν κατάλαβα ακριβώς, την προτείνεις η όχι; Γιατί αυτό εννοουσα πριν ότι επειδή πρέπει να βγάζεις το μωρό από μέσα κλπ ίσως να μην αντικαθιστά το λίκνο που έχει και άλλα θετικά.. 

Ουτε το αυγο προτεινω. Μπορεις να παρεις ενα καθισμα 0-36 περιστρεφομενο 360 μοιρες και να εχεις εκει το παιδι απο την πρωτη μερα εως και 4-5 χρονων τουλαχιστον. Αν παρεις κατοτσι 3 σε ενα δεσμευεσαι με το αυγο και μετα πρεπει να παρεις καθισμα που να κοιταει πισω και μετα ειτε αλλο να κοιταει μπροστα ειτε ενα που περιστρεφεται το οποιο θα μπορουσες να εχεις χρησιμοποιησει απο την αρχη ετσι κι αλλιως. Η καλαθουνα δεν βολευει στον υπνο οσο το λικνο, ταλαιπωρια ειναι το βαλε βγαλε αλλα βολευει να το κοιμιζεις εκει κατα τη διαρκεια της ημερας για να το εχεις διπλα σου στο σαλονι επειδη μεταφερεται.

Για να στα συνοψισω: προσωπικη μου γνωμη ειναι πως το καροτσι 3 σε ενα δεν συμφερει τοσο γιατι τα εξερτηματα του θα τα χρησιμοποιησεις για πολυ λιγο. Καλυτερα να παρεις ενα απλο καλο καροτσι που να ειναι απο νεογεννητο (δεν χρειαζεται να περιστρεφεται), ενα λικνο που να ενωνεται στο κρεβατι και να κατεβαινει το πλαινο και ενα καθισμα αυτοκινητου 0-36 που να περιστρεφεται. Επιπλεον μπορεις να παρεις και μια ψαθινη κλασσικη καλαθουνα με 30 ευρω για να το εχεις κοντα σου μεσα στη μερα.

Βεβαια αυτο ειναι δικη μου αποψη, αλλες μανουλες το βλεπουν αλλιως!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , CMES είπε:

Ουτε το αυγο προτεινω. Μπορεις να παρεις ενα καθισμα 0-36 περιστρεφομενο 360 μοιρες και να εχεις εκει το παιδι απο την πρωτη μερα εως και 4-5 χρονων τουλαχιστον. Αν παρεις κατοτσι 3 σε ενα δεσμευεσαι με το αυγο και μετα πρεπει να παρεις καθισμα που να κοιταει πισω και μετα ειτε αλλο να κοιταει μπροστα ειτε ενα που περιστρεφεται το οποιο θα μπορουσες να εχεις χρησιμοποιησει απο την αρχη ετσι κι αλλιως. Η καλαθουνα δεν βολευει στον υπνο οσο το λικνο, ταλαιπωρια ειναι το βαλε βγαλε αλλα βολευει να το κοιμιζεις εκει κατα τη διαρκεια της ημερας για να το εχεις διπλα σου στο σαλονι επειδη μεταφερεται.

Για να στα συνοψισω: προσωπικη μου γνωμη ειναι πως το καροτσι 3 σε ενα δεν συμφερει τοσο γιατι τα εξερτηματα του θα τα χρησιμοποιησεις για πολυ λιγο. Καλυτερα να παρεις ενα απλο καλο καροτσι που να ειναι απο νεογεννητο (δεν χρειαζεται να περιστρεφεται), ενα λικνο που να ενωνεται στο κρεβατι και να κατεβαινει το πλαινο και ενα καθισμα αυτοκινητου 0-36 που να περιστρεφεται. Επιπλεον μπορεις να παρεις και μια ψαθινη κλασσικη καλαθουνα με 30 ευρω για να το εχεις κοντα σου μεσα στη μερα.

Βεβαια αυτο ειναι δικη μου αποψη, αλλες μανουλες το βλεπουν αλλιως!

Όχι συμφωνώ σε όλα απόλυτα! Αυτά τα καροτσια της inglesina δεν σε αναγκάζουν να πάρεις όλα τα εξαρτήματα, μπορείς να πάρεις το ιδιο καρότσι πιο οικονομικά χωρίς το αυγό ή το πορτ μπεμπέ δλδ 2 σε 1 ή και σκέτο.. οπότε λέω: Παίρνουμε το καρότσι με το πορτ μπεμπέ (αντί για καλαθουνα), περιστρεφομενο κάθισμα αυτοκινήτου 0-36 και ένα λίκνο για τον βραδινό ύπνο.

Αν δω ότι το καρότσι χωρίς ούτε το πορτ μπεμπέ βγαίνει πολύ πιο οικονομικά ίσως να το πάρω σκέτο και να πάρω επιπλέον μια καλαθουνα οικονομική για μέσα στη μέρα. Απλώς επειδή το πορτ μπεμπέ αυτό θα εφαρμόζει και στο καρότσι και διάβαζα στις κριτικές ότι βολεύει πάρα πολύ γιατί το μωρό είναι σαν να είναι στο κρεβατάκι του και πας τη βόλτα σου άνετη ενώ εκείνο κοιμάται ίσως να είναι πιο σωστή επιλογή..

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Πιο πολύ με προβληματιζε το θέμα του λίκνο αλλά όποτε το σκέφτομαι καταλήγω ότι θα το θέλω για το βράδυ ιδανικά οπότε θα το πάρω.. 

πρίν από 39 λεπτά , xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα... 

νηστεια 70,  30’ 107,  60’ 135,  90’ 87,  120’ 71 

Σκατουλακια μου φαίνονται.......... 

Ξένια μου εμένα καλή μου φαίνεται η καμπύλη, ίσως το νηστείας και του δυωρου είναι λίγο οριακά υπογλυκαιμικα αλλά θα σου πει ο γιατρός.. Όσο για τα ενδιάμεσα δεν έχω ιδέα ποια είναι τα όρια αλλά νομίζω ότι όσον αφορά το ζάχαρο δεν μας ενδιαφέρουν κιόλας, αυτά τα μετράνε για την ινσουλίνη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Πιο πολύ με προβληματιζε το θέμα του λίκνο αλλά όποτε το σκέφτομαι καταλήγω ότι θα το θέλω για το βράδυ ιδανικά οπότε θα το πάρω.. 

Εγω παντως ειχα παρει απλο καροτσι γιατι μου εδωσαν αυγο και λικνο. Ομως το λικνο ηταν ενα ξυλινο πανακριβο της lapin, φαντασου σαν μια μικρη κουνια που στηριζεται σε βαση. Δεν με βολεψε καθολου. Αν το ειχα αγορασει θα εκλαιγα τα λεφτα. Ασε που το μωρο οταν ξυπναγε πεινασμενο τη νυχτα χτυπιοταν στο κλαμα και σφηνωνε χερια ποδια αναμεσα στα καγκελα!! Ενω το λικνο που λες εσυ εχει διχτακι γυρω γυρω.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό..έκανα επανέλεγχο για τον τράχηλο στον εμβρυολογο που κάνω β επιπέδου..3,4 όσο στην β επιπέδου και τόσο κλειστός λέει που δεν φαίνεται η γραμμή όποτε χαλαρώνω χωρίς τρελές υπερβολές..ήταν λάθος η μέτρηση στο νοσοκομείο δεν παίζει...σε ένα μήνα μου έκλεισε ντομπλερ ανάπτυξης κ θα με δε και 34 εβδομάδα δωράκι επίσκεψη επειδή είμαι περιπτωσαρα...είμαι τόσο αγχωμενη που ο χριστιανός σκιαχτηκε κ μου λέει έλα να σε στείλω για γέννα έτοιμη χαχαχαχα..όλα καλά λοιπόν..885 γραμμάρια ο μπέμπης.

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Φωτεινή μου ο γιατρός πόσο καιρό σου είπε να το παρακολουθείς μέχρι να μπεις στην ινσουλίνη αν δεν στρώσει;; Ίσως είναι η καλύτερη λύση πάντως η ινσουλίνη για να μπορείς και εσύ να είσαι λίγο πιο χαλαρή και να μην αγχώνεσαι..

Λογικα μεχρι της 27 που θα παω θα το δουμε...δε νομιζω να μαι ηρεμη με την ινσουλινη γτ παλι θα κανω διατροφη συν οτι θα μετριεμαι κ περισσοτερες φορες...ελπιζω να φυγει τουλαχιστον με τη γεννα...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια καλημέρα!! Κοιτάζω για καρότσια και είμαι ανάμεσα στο inglesina aptica και στο inglesina quad.. Είναι και τα δύο σχετικά βαριά αλλά πολύ στιβαρά και με πολύ καλές κριτικές οπότε λέμε να πάμε σε κάτι τέτοιο.. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Αξίζει να πάρουμε και το αυγό μαζί ή καλύτερα να αγοράσουμε καθισματακι αυτοκινήτου επιπλέον που να κάνει από νεογέννητο μεχρι κάποια ηλικία μεγαλύτερη; Αν θυμάμαι καλά @Anneliz το quad δεν έχεις; Μέχρι τι ηλικία χωράει το μωρό στο αυγό του;

Επίσης το πορτ μπεμπέ μπορεί όντως να αντικαταστήσει το λίκνο; Ρωτάω γιατί το λίκνο έχει το καλό ότι βολεύει και για το θηλασμό χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να βγάζεις το μωρό από μέσα αλλά και ξαπλωμένη και επίσης ανοίγει η μία του πλευρά και ειναι σαν να κοιμάται μαζί μας που το θεωρώ πολύ καλό για τους πρώτους μήνες.. Πείτε απόψεις βρε κορίτσια :)

Φωτεινή μου ο γιατρός πόσο καιρό σου είπε να το παρακολουθείς μέχρι να μπεις στην ινσουλίνη αν δεν στρώσει;; Ίσως είναι η καλύτερη λύση πάντως η ινσουλίνη για να μπορείς και εσύ να είσαι λίγο πιο χαλαρή και να μην αγχώνεσαι..

Ναι Φραουλίνο μ το quad έχω, και να σου πω την αλήθεια εμένα με βόλεψε πολύ. Βέβαια είναι βαρύ καρότσι αλλά πολύ στιβαρό και έχει πολύ ωραίες ρόδες, επειδή εγω ειμαι και λίγο ατσουμπαλη να το πω, ήθελα να ειναι γερό, γιατί είχα δει διαφορα που δεν μ άρεσαν καθόλου οι ρόδες. Και για το aptica έχω ακούσει καλές κριτικές. Οι πιο πολύ βέβαια προτιμούν το trilogy. Όσο για το αυγό εαν θυμάμαι καλα ειναι μέχρι 13 κιλά. Εμείς λίγο πριν το χρόνο πήραμε άλλο. Ίσως να είναι καλύτερα να πάρεις εξαρχής ένα απο 0-36. Το πορτ μπεμπέ εινια τέλειο. Εμάς προσωπικά μας βόλεψε πάρα πολύ γιατί ο μικρός είχε Γοπ κι έπρεπε να κοιμάται λιγο ανασηκωμένος και το πορτ μπεμπέ είχε ρύθμιση ώστε να ανεβαίνει 3 στάδια εαν θυμάμαι καλά. Τώρα το μονο κακο είναι ότι δεν έχει άνοιγμα σαν το λίκνο που σκέφτεσαι.. 

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Στο μαιευτηριο στην πρωτη γεννα με ειχαν τρελανει. Αλλα μου ελεγε η παιδιατρος της πρωινης βαρδιας και αλλα ο παιδιατρος της απογευματινης. Οι ανακολουθιες φυσικα αφορουσαν το καιριο θεμα του θηλασμου. Και φυσικα ηταν και ο τροπος τους. Το μωρο εκλαιγε 24 ωρες αν δεν ηταν επανω μου. Ο ενας γιατρος μου ελεγε "αν το μαθεις να ειναι πανω σου την πατησες, μην το εχεις αγκαλια συνεχεια" και η αλλη μου ελεγε "μα καλα τι κανεις; το παιδι σου πειναει κι εσυ το αφηνεις νηστικο;" (χρησιμοποιησε ακριβως αυτα τα λογια). Επισης εχω μαθει πως χωριζουν τα παιδια που θα δει ο καθενας τους με βαση την περιοχη που μενουν οι γονεις ωστε να μπορουν να τους πιανουν πελατες. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλοι γιατροι αναμεσα τους, ομως καλυτερα να τον εχεις ψαξει ηδη απο πριν απο αλλες πηγες.

Ααα κατάλαβα. Εγω τους γιατρούς φαντάσου δεν τους πολυεβλεπα, δηλαδή ερχόντουσαν μονο για να με ενημερώσουν, ούτε ηταν πάνω απο το κεφάλι μου την ώρα που θήλαζα. Μόνο οι μαιες, που κ αυτές δηλαδή επειδή ειχε κόσμο το Ιασω δεν βοηθούσαν σχεδόν καθόλου. Και όσο γι'αυτο που λές με τις περιοχές ισχύει 

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οι κανονες για το καροτσι ειναι 3:

Να ειναι ελαφρυ (ειναι πολυ σημαντικο, να κοιτας τα κιλα του)

Βεβαιωσου οτι χωραει στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου σου

Βεβαιωσου οτι ανοιχτο με το μωρο χωραει στο ασανσερ του σπιτιου σου

Η καλαθουνα φαντασου ειναι σαν ενα καλαθι διπλα στο κρεβατι σου. Για να θηλασεις το μωρο πρεπει να το βγαλεις απο μεσα κι οταν τελειωσεις να το ξαναβαλεις.

Το αυγο εξαρταται απο το υψος και το μεγεθος του μωρο. Τα δικα μου να φανταστεις που ηταν μεγαλα στους 3-4 μηνες τα αλλαξα. Αλλοι τα κρατανε εως 9-10 μηνων. Ομως το επομενο καθισμα και παλι θα πρεπει να κοιταει προς τα πισω για ενα διαστημα γιατι το μωρο ειναι μικρο για να κοιταει μπροστα σε αυτη την ηλικια οποτε θα παρεις καθισμα που να κανει και για νεογεννητο ετσι κι αλλιως. 

Ναι Φραουλίνο όντως. Εμάς χωράει στο πορτ μπαγκάζ αλλα δεν χωράει τίποτα άλλο μετα. Και φυσικά δεν χωράει στο ασανσέρ της πολυκατοικίας της μαμας μ που ειναι μικρό. 

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον γιατρό..έκανα επανέλεγχο για τον τράχηλο στον εμβρυολογο που κάνω β επιπέδου..3,4 όσο στην β επιπέδου και τόσο κλειστός λέει που δεν φαίνεται η γραμμή όποτε χαλαρώνω χωρίς τρελές υπερβολές..ήταν λάθος η μέτρηση στο νοσοκομείο δεν παίζει...σε ένα μήνα μου έκλεισε ντομπλερ ανάπτυξης κ θα με δε και 34 εβδομάδα δωράκι επίσκεψη επειδή είμαι περιπτωσαρα...είμαι τόσο αγχωμενη που ο χριστιανός σκιαχτηκε κ μου λέει έλα να σε στείλω για γέννα έτοιμη χαχαχαχα..όλα καλά λοιπόν..885 γραμμάρια ο μπέμπης.

Τελεια!!! Μεγαλώνει ο μπέμπης!!! Περιμένω κι εγώ την Δευτέρα να την δω!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...