Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Stalicha είπε:

Να μην αγχωνεσαι καθολου.παλι καλα που εκανες το εμβολιο κ εσυ κ ο αντρας σου.λογικα αν το περασεις θα το περασεις πολυ χαλαρα.βεβαια οσο μπορεις να εισαι αποκομμενη τοσο καλυτερα για να μην κολλησεις.μια χαρα θα εισαι θα το δεις.λογικη βεβαια η ανησυχια σου.κ εγω περιμενω να κανω τη β δοση κ να περασει κ ενα ευλογο διαστημα ωστε να ηρεμησω λιγο ψυχολογικα κ να μην ειμαι κ αγχωμενη με το μαιευτηριο κντη θερμοκοιτιδα αν χρειαστει να μεινει το μωρο.

Οσον αφορα τα δικα μου,καναμε το ντοπλερ σημερα.ολα καλα.το.μωρο τελεια.2 κιλα.ακριβως οπως κ η κορη μου σε αυτη τη βδομαδα.πλακουντας κ αμνιακα μια χαρα

Ο τραχηλος χαλια.4 χιλ!περιμενουμε απο στιγμη σε στιγμη.βεβαια μου λεει δεν αποκλειω κ να μπεις στο μηνα σου ή να βγει κ τελειομηνο.βασικα μου ειπε ειναι αθλος που φτασαμε ως εδω.κ τωρα να βγει λογικα ειναι μια χαρα.κατσε στο κρεβατι μπας κ.παρουμε 2 βδομαδες ακομα.οταν πιεζει το μωρο σκεφτειτε ο τραχηλος εξαλειφεται!Οποτε συνεχιζω στο ιδιο μουντ.κρεβατι κ ηρεμια κ προγεστερονη κ ελπιζουμε τλχ να μην χρειαστει το μωρο πολλες μερες θερμοκοιτιδα.

 

 

Μακάρι να το περασουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται.. εκείνος έχει ευαισθησία στα ακροαστικα οπότε ήδη τον έχει πιάσει εκεί και έχει μια δύσπνοια.. φαντάσου να μην είχε κάνει το εμβόλιο….. πραγματικά είναι παντού αυτός ο διάολος όσο και να προσεχεις κάπου θα τον πετύχεις… προσοχή κορίτσια σε όλες !!!

αφου έχεις φτάσει ως εδώ είναι πολύ πολύ σημαντικό !!! Έφτασε κι το μωράκι σου 2 κιλά !!! Μακρι να κάτσει μέσα όσο το δυνατόν περισσότερο !!! Όμως το πολύ σημαντικό είναι ότι τον βασικό κίνδυνο τον έχετε περάσει !!!! 
 

και εγώ πια νιώθω πολύ συχνά τις συσπάσεις/πετρώματα και την πίεση χαμηλά… αλλά τον τράχηλο μου δεν ξέρω πως είναι.. λογικά το Σάββατο θα τον δούμε στο nst κλπ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια μια ερωτηση.ξερω οτι το μωρο ειναι πολυ χαμηλα μιας κ εχει εξαλειφθει σχεδον ο τραχηλος.καποιες φορες ομως νιωθω χτυπηματα στην ηβικη περιοχη.τοσο χαμηλα,σχεδον πανω απο τα εξωτερικα χειλη.μου φαινεται ενα βημα ή καλυτερα μισο βημα πριν βγει.ειναι λογικο ρε γαμωτο;δλδ λεω να δεις μεχρι αυριο θα γεννησω.νιωθω οτι αν μου σπασουν τα νερα,απλα θα βγει στο τσακα τσακα τοσο χαμηλα που ειμαι!το χετε νιωσει καθολου απο οταν περασατε πχ την 30η εβδομαδα;να εχω ελπιδες πως θα αμτεξει λιγο ακομα ο μικρος;

Ακριβώς έτσι και εγώ νιώθω από την 30η εβδομάδα αλλά όσο πάει είναι πολύ πιο εντονο.. Και εχει φάσεις που κόβεται και η ανάσα μου από την σουβλια.. Επίσης κοριτσια εγω πλέον παρατηρώ την τελευταία εβδομάδα πολλά υγρά άσπρα που δεν είχα καθόλου ως τωρα... Και ηταν κάτι που με ρώτησε ο γιατρος μου αν βλέπω και του είπα ότι είδα μόνο μια μέρα εκεινη την ημερα που με είδε αλλά προηγουμένως όχι.. Απο τοτε όμως δηλαδή από την Παρασκευή έχω συνέχεια.. Σημαίνει κάτι αυτό? Μου είπε ότι αυτή την Παρασκευή θα με ελέγξει και από κάτω και εχω ψιλό αγχωθεί.. Σημερα νομίζω αναγνώρισα για πρώτη φορά και συσπαση κανονική κόπηκε η ανάσα μου από τον πόνο και κράτησε κάποια δευτερόλεπτα.. Και μετα είχα αυτά τα υγρά ξανα.. Μπορει κάποια να μου πει αν ξέρει κάτι? Είναι φυσιολογικό? 

πρίν από 57 λεπτά , xenia^^ είπε:

Μακάρι να το περασουμε όσο πιο ανώδυνα γίνεται.. εκείνος έχει ευαισθησία στα ακροαστικα οπότε ήδη τον έχει πιάσει εκεί και έχει μια δύσπνοια.. φαντάσου να μην είχε κάνει το εμβόλιο….. πραγματικά είναι παντού αυτός ο διάολος όσο και να προσεχεις κάπου θα τον πετύχεις… προσοχή κορίτσια σε όλες !!!

αφου έχεις φτάσει ως εδώ είναι πολύ πολύ σημαντικό !!! Έφτασε κι το μωράκι σου 2 κιλά !!! Μακρι να κάτσει μέσα όσο το δυνατόν περισσότερο !!! Όμως το πολύ σημαντικό είναι ότι τον βασικό κίνδυνο τον έχετε περάσει !!!! 
 

και εγώ πια νιώθω πολύ συχνά τις συσπάσεις/πετρώματα και την πίεση χαμηλά… αλλά τον τράχηλο μου δεν ξέρω πως είναι.. λογικά το Σάββατο θα τον δούμε στο nst κλπ.. 

Αχ κοριτσι μου περαστικά στον άντρα σου... Πω πω αγχος και αγωνία... Σε καταλαβαινω... Να προσεχεις πολύ.. Μείνετε μακριά σε διαφορετικά δωμάτια αν γίνεται και πότε δεν ξέρεις.. Μπορει να μην κόλλησες.. Μην αγχωνεσαι.. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια μια ερωτηση.ξερω οτι το μωρο ειναι πολυ χαμηλα μιας κ εχει εξαλειφθει σχεδον ο τραχηλος.καποιες φορες ομως νιωθω χτυπηματα στην ηβικη περιοχη.τοσο χαμηλα,σχεδον πανω απο τα εξωτερικα χειλη.μου φαινεται ενα βημα ή καλυτερα μισο βημα πριν βγει.ειναι λογικο ρε γαμωτο;δλδ λεω να δεις μεχρι αυριο θα γεννησω.νιωθω οτι αν μου σπασουν τα νερα,απλα θα βγει στο τσακα τσακα τοσο χαμηλα που ειμαι!το χετε νιωσει καθολου απο οταν περασατε πχ την 30η εβδομαδα;να εχω ελπιδες πως θα αμτεξει λιγο ακομα ο μικρος;

Εγω νιώθω πίεση τόσο χαμηλά κάποιες φορές.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα που πηγα στο γιατρο ολα καλα τα ειδε.οταν του πα πως νιωθω χαμηλα το μωρο μου λεει λογικο αφου ειναι χαμηλα κ με το ζορι παιρνουμε κ τις μετρησεις.οποτε δεν εχει νοημα να σκεφτομαι που βαραει ο μικρος.

@Sofiamar93ολα αυτα που λες φυσιολογικα μου ακουγονται.κ με τις συσπασεις μην αγχωνεσαι.ο,τι πιο φυσιολογικο στη φαση που ειμαστε.μονο μιλα με γιατρο αν χρειαζεται να αυξησεις το μαγνησιο.για τα υγρα δεν μπορω να σε βοηθησω πολυ γτ κ στις 2 εγκυμοσυνες μου βαζω αλοιφη κολπικη κ μπλεκονται τα υγρα κ δεν ξερω τι ειναι τι.παντως βλεννακια βγαζω κ εγω διαφανοκιτρινα κ δεν εχω δωσει σημασια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή βδομάδα ! Αν και για εμάς ξεκίνησε απότομα. Ο άντρας μου χθες δυο σελφ τεστ θετικά πήγαμε για rapid και pcr εκείνος θετικός εγώ αρνητική. Σήμερα κλείνουμε 14 μέρες από τη δεύτερη δόση του εμβολίου. Το περνάει χαλαρά με βήχα. Ευχομαι έτσι να μείνει. Εμένα μου είπαν ότι σίγουρα την έχω φάει αλλά να μην ανησυχώ θα το περάσω χαλαρά εφόσον είμαι εμβολιασμένη. Ένα σοκ το έχω πάθει. Και ο γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ αλλά θα μου δώσει προληπτικά λίγες αντιπηκτικές να κάνω.. Πφφ αν είναι δυνατόν.. εγώ μια ανησυχία την έχω γιατί δεν ξέρω αν και πως τελικά θα μου εκδηλωθεί. Από χθες και δέκα μέρες μας είπαν να κοιμόμαστε χωρια αλλά γενικά από εοδυ δεν προβλέπεται καραντίνα στους πλήρως εμβολιασμένους. Τι είναι αυτό το πράγμα ρε γαμωτο… και εκεί που ήμασταν όλο θετικά τεστ έβγαιναν 

Αχ βρε κορίτσι μου περαστικά στον άντρα σου! Κι εγω θα αγχωνομουν και είναι λογικό, αλλά είσαι και εμβολιασμενη σκέψου οπότε μπορεί και να μην έχεις κολλήσει. Όλα καλά θα πάνε! Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι! 

πρίν από 23 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Ακριβώς έτσι και εγώ νιώθω από την 30η εβδομάδα αλλά όσο πάει είναι πολύ πιο εντονο.. Και εχει φάσεις που κόβεται και η ανάσα μου από την σουβλια.. Επίσης κοριτσια εγω πλέον παρατηρώ την τελευταία εβδομάδα πολλά υγρά άσπρα που δεν είχα καθόλου ως τωρα... Και ηταν κάτι που με ρώτησε ο γιατρος μου αν βλέπω και του είπα ότι είδα μόνο μια μέρα εκεινη την ημερα που με είδε αλλά προηγουμένως όχι.. Απο τοτε όμως δηλαδή από την Παρασκευή έχω συνέχεια.. Σημαίνει κάτι αυτό? Μου είπε ότι αυτή την Παρασκευή θα με ελέγξει και από κάτω και εχω ψιλό αγχωθεί.. Σημερα νομίζω αναγνώρισα για πρώτη φορά και συσπαση κανονική κόπηκε η ανάσα μου από τον πόνο και κράτησε κάποια δευτερόλεπτα.. Και μετα είχα αυτά τα υγρά ξανα.. Μπορει κάποια να μου πει αν ξέρει κάτι? Είναι φυσιολογικό? 

Αχ κοριτσι μου περαστικά στον άντρα σου... Πω πω αγχος και αγωνία... Σε καταλαβαινω... Να προσεχεις πολύ.. Μείνετε μακριά σε διαφορετικά δωμάτια αν γίνεται και πότε δεν ξέρεις.. Μπορει να μην κόλλησες.. Μην αγχωνεσαι.. 

Σοφακι κι εγω χθες είδα υγρά άσπρα άσπρα.. Να σου πω την αλήθεια δεν είπα κάτι στον γιατρό γιατί θεώρησα ότι ειναι κατι φυσιολογικο.. Αν εμφανίζονται πιο συχνά, θα τον ρωτήσω.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Anneliz είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου περαστικά στον άντρα σου! Κι εγω θα αγχωνομουν και είναι λογικό, αλλά είσαι και εμβολιασμενη σκέψου οπότε μπορεί και να μην έχεις κολλήσει. Όλα καλά θα πάνε! Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι! 

Σοφακι κι εγω χθες είδα υγρά άσπρα άσπρα.. Να σου πω την αλήθεια δεν είπα κάτι στον γιατρό γιατί θεώρησα ότι ειναι κατι φυσιολογικο.. Αν εμφανίζονται πιο συχνά, θα τον ρωτήσω.. 

Όλα όσα λέτε με αντιπροσωπεύουν πλήρως. Κλωτσιές, πολλά υγρά, συσπάσεις… κάναμε σήμερα υπέρηχο. Ο μπέμπης 2320, μας είπε φυσιολογικο βάρος για την εβδομάδα του. Βέβαια τελικά έχω ξεκινήσει ινσουλίνη, όποτε ίσως και λόγω αυτής να ήλθε στα ίσα του το βάρος. Βέβαια ο τραχηλοσ 2 εκατοστά… με τις συσπάσεις έχει επηρεαστεί..Μετράω αντίστροφα να περνανε οι εβδομάδες κορίτσια να κλείσω τουλάχιστον την 36η και μετά ας έλθει το μωράκι, τι να πω. Όσο γίνεται βέβαια μέχρι τότε θα προσέχω γιατί σίγουρα το πιο καλό περιβάλλον είναι στη μήτρα μας. 

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, CMES είπε:

Γιατι πιστευεις οτι θα καταληξεις καισαρικη; σε μενα δεν τεθηκε καν το ζητημα!

Φοβαμαι επειδη θα ειναι με προκληση και λογο του οτι θα παω στις 38 μηπως ειναι νωρις για το μωρο....απ οσα λενε δεν καταληγει παντα σε φυσιολογικο η προκληση....αυριο που θα παω θα δουμε τη θεση τοτ μωρου και θα του πω τους φοβους μου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , fotini* είπε:

Φοβαμαι επειδη θα ειναι με προκληση και λογο του οτι θα παω στις 38 μηπως ειναι νωρις για το μωρο....απ οσα λενε δεν καταληγει παντα σε φυσιολογικο η προκληση....αυριο που θα παω θα δουμε τη θεση τοτ μωρου και θα του πω τους φοβους μου

Και εγω στις 38 θα παω με πρόκληση μου είπε ο γιατρός και μου είπε να μην φοβαμαι και ότι όλα θα πάνε καλά.. Ειναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού... Και όχι της καισαρικής..οποτε μην αγχωνεσαι.. Παίζει μεγάλο ρόλο το αγχος.. Μου είπαν ότι όταν είσαι ήρεμος έρχεται πιο εύκολα ο φυσιολογικος τοκετός.. Αρα πρέπει να είμαστε λίγο ζεννννν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Και εγω στις 38 θα παω με πρόκληση μου είπε ο γιατρός και μου είπε να μην φοβαμαι και ότι όλα θα πάνε καλά.. Ειναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού... Και όχι της καισαρικής..οποτε μην αγχωνεσαι.. Παίζει μεγάλο ρόλο το αγχος.. Μου είπαν ότι όταν είσαι ήρεμος έρχεται πιο εύκολα ο φυσιολογικος τοκετός.. Αρα πρέπει να είμαστε λίγο ζεννννν

Κι εμενα ολα καλα μου λεει μωρε...θα το ριξω στο διαλογισμο απ την προηγουμενη μερα....εννοειτε πως την εβδομαδα που θα γεννησω θα κλεισω κινητα και δεν θελω να δω ανθρωπο...μονο τον αντρα μου και την μπανιερα!!! 

Εσυ γτ θα πας 38 κοριτσι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , fotini* είπε:

Κι εμενα ολα καλα μου λεει μωρε...θα το ριξω στο διαλογισμο απ την προηγουμενη μερα....εννοειτε πως την εβδομαδα που θα γεννησω θα κλεισω κινητα και δεν θελω να δω ανθρωπο...μονο τον αντρα μου και την μπανιερα!!! 

Εσυ γτ θα πας 38 κοριτσι; 

Λόγω διαβήτη μου είπε ότι είναι καλύτερα να μην περιμένουμε και να γεννήσουμε νωρίτερα γιατί στρεσαρεται το μωρο λέει μέσα στην κοιλια λόγω διαβήτη.. Τωρα με όσες έχω μιλήσει γνωστές μου που είχαν διαβήτη οι μισές και εκείνες γέννησαν νωρίτερα και οι αλλες μια χαρά κανονικά... Ειναι στον γιατρο αποτι κατάλαβα η απόφαση.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Φοβαμαι επειδη θα ειναι με προκληση και λογο του οτι θα παω στις 38 μηπως ειναι νωρις για το μωρο....απ οσα λενε δεν καταληγει παντα σε φυσιολογικο η προκληση....αυριο που θα παω θα δουμε τη θεση τοτ μωρου και θα του πω τους φοβους μου

Παντως στην 1η μου γεννα ειχα παει στο μαιευτηριο γιατι ειχα υψηλη ρηξη (εσπασαν τα νερα αλλα δεν χυθηκαν, εσταζε λιγο λιγο αμνιακο). Οταν εφτασα στις 4 το απογευμα με εξεταζει η μαια και μου λεει αποκλειεται να γεννησεις φυσιολογικα, ο τραχηλος ειναι εντελως κλειστος και το μωρο πολυ ψηλα, ουτε καν ακουμπαει στον τραχηλο, απλα κολυμπαει. Μου εβαλαν τον ορο για την προκληση στις 5 και 8.50 ειχα γεννησει φυσιολογικα!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημςρα κορίτσια...να πω υπομονή στην Ξένια κ περαστικά στον αντρουλη της..Σοφάκι υγρά έχω πάρα πολλά πλέον κ το μωρό το νιώθω τόσο χαμηλά κ όχι απλά να αντανακλάται κλωτσιά του μωρού κάτω.....χθες έκανε το γνωστό βουναλακι από χέρι πόδι εκεί κάτω στην καισαρική μου...λέω τι γίνεται ρε φίλε;;εκεί είναι το κεφαλάκι του τι μου βγάζει τώρα;;;κανένα χεράκι κάτω κάτω;;ήταν τρομαχτικό πραγματικά..εγώ έχω νοσοκομείο την Δευτέρα...είμαι μες το άγχος κ την ανυπομονησία κ σίγουρα την κατάθλιψη..βλέπω εφιάλτες ,,,γενικότερα δεν κοιμάμαι καλά,,δεν βγαίνω πολύ έξω με αυτή την ανυπόφορη ζεστή όποτε πως να φτιάξει η ριμάδα η ψυχολογία..έχω γίνει εντελώς δυσκίνητη καμία σχέση με τον μεγάλο μου που ήμουν κατσίκι κ ας είχα πάρει 18 κιλά..τώρα σερνομαι..αν κάνω καμιά δουλίτσα παραπάνω πονάω από κάτω πολύ κ ξαπλώνω..μες την γκρίνια είμαι..κορίτσια θέλω να πάρω το ζουζουνι μου αγκαλιά δεν αντέχω άλλο...τώρα θα μου κλείσουν ραντεβού για την καισαρική ...υπερηχογραφικά μου βγάζουν Πητ 26/8... Δηλαδή θα μου πουν δύο εβδομάδες πριν το ραντεβού;;ας πούμε 12/8;;; Πωπω θέλω να τελειώνω..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Καλημςρα κορίτσια...να πω υπομονή στην Ξένια κ περαστικά στον αντρουλη της..Σοφάκι υγρά έχω πάρα πολλά πλέον κ το μωρό το νιώθω τόσο χαμηλά κ όχι απλά να αντανακλάται κλωτσιά του μωρού κάτω.....χθες έκανε το γνωστό βουναλακι από χέρι πόδι εκεί κάτω στην καισαρική μου...λέω τι γίνεται ρε φίλε;;εκεί είναι το κεφαλάκι του τι μου βγάζει τώρα;;;κανένα χεράκι κάτω κάτω;;ήταν τρομαχτικό πραγματικά..εγώ έχω νοσοκομείο την Δευτέρα...είμαι μες το άγχος κ την ανυπομονησία κ σίγουρα την κατάθλιψη..βλέπω εφιάλτες ,,,γενικότερα δεν κοιμάμαι καλά,,δεν βγαίνω πολύ έξω με αυτή την ανυπόφορη ζεστή όποτε πως να φτιάξει η ριμάδα η ψυχολογία..έχω γίνει εντελώς δυσκίνητη καμία σχέση με τον μεγάλο μου που ήμουν κατσίκι κ ας είχα πάρει 18 κιλά..τώρα σερνομαι..αν κάνω καμιά δουλίτσα παραπάνω πονάω από κάτω πολύ κ ξαπλώνω..μες την γκρίνια είμαι..κορίτσια θέλω να πάρω το ζουζουνι μου αγκαλιά δεν αντέχω άλλο...τώρα θα μου κλείσουν ραντεβού για την καισαρική ...υπερηχογραφικά μου βγάζουν Πητ 26/8... Δηλαδή θα μου πουν δύο εβδομάδες πριν το ραντεβού;;ας πούμε 12/8;;; Πωπω θέλω να τελειώνω..

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Ευτυχώς είναι καλύτερα εκείνος ! Χθες ήταν αρκετά πεσμένος ! Εγώ ακόμα καλα κρατώ αλλά έχω την αγωνία αν θα μου εμφανιστεί και πως ! 
και εγώ είμαι στη φάση που θέλω να περάσουν οι μέρες και να την πάρω αγκαλιά !! Νομίζω η ζέστη μας έχει ρίξει πολύ !! Και εγώ σέρνομαι όλη μέρα !! Ευτυχώς μπορώ ακόμα και γυμνάζομαι και πάω για περπάτημα αλλά γενικά δεν έχω όρεξη να βγω τπτ και όλη αυτή η κλεισούρα με έχει ρίξει και μένα !! Όπου και να πάω ζορίζομαι γιατί δεν μπορώ για πολύ ώρα να είμαι καθιστή πιάνομαι, δεν μπορώ να φάω λόγω της διατροφής.. η κοιλιά μου έχει βαρύνει και όσο περνάει η μέρα και της βάζω φαγητό τόσο βαραίνει.. αυτή η δυσφορικη αίσθηση.. χαμηλά την νιώθω και εγώ.. λογικά έχω αρκετές πλέον συσπάσεις.. σκληραίνει αρκετά συχνά μέσα στην μέρα.. με έχει κουράσει και το ζάχαρο αρκετά.. το δυο ώρες μετά το γεύμα το έχω φτιάξει στο 80+ όμως το νηστεια είναι χάλια και όσο πάει χειροτερεύει.. και 68 έχω κάνει.. με στεναχωρεί αυτό.. η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω ακριβώς το πρόγραμμα ειδικά το βράδυ δεν μπορώ να φάω πολύ μετά είμαι χάλια οπότε μένω αρκετές ώρες νηστική μέχρι το πρωί.. με έχει κουράσει και αυτό !!! Ακόμα για ραντεβού δεν μου έχει πει κάτι ίσως γίνει συζήτηση το Σάββατο που έχω το ραντεβού για nst και δούμε συσπασεις τράχηλο κλπ.. αν δε μου πει κάτι απο τη μια σκέφτομαι να το αφήσω όσο πάει απο την άλλη να κλείσω ραντεβού πιο νωρίς απο τη πητ.. βέβαια με όλη αυτή την ιστορία με τον κορονοιο δεν έχω καταφέρει να κάνω τις δουλειές στο σπιτι που χρειάζονται κι οι δυνάμεις μου όλο κι πέφτουν !! Δεν κοιμάμαι και εγώ καλα τα βραδια ξυπνάω !!! Και όλη μέρα μετά νυστααααα !!!

αληθεια με τα κιλά πως τα πάτε ;; Εγώ είμαι στα 10 !! Τον 8ο άρχισα να παίρνω 0.5 κιλό τη βδομάδα χωρίς να έχω κάνει αλλαγές στη διατροφή.. ελπίζω να είναι την μπέμπας.. γιατί τον στόχο μου τον έχασα ήθελα 10 συνολικά…..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Εμείς είχαμε γιατρό σήμερα, ο τράχηλος ευτυχώς στα ίδια και η μπεμπα μια χαρά έχει χώσει την κεφάλα της στη λεκάνη μου και περιμένει.. :lol: Την Παρασκευή 35 εβδομάδων οπότε από Δευτέρα μου είπε κόβουμε σιγά σιγά τα χάπια για να αρχίσει η μήτρα πάλι τη δραστηριότητα της και να μην έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι μέσα Αυγούστου θα μπούμε στις 16 με πρόκληση, δική μου επιλογή με την οποία συμφωνεί καθώς οι προοπτικές είναι πολύ καλές, δλδ κοντός τράχηλος και το μωρό χαμηλά και δεν θεωρεί και εκείνος ότι χρειάζεται να περιμένουμε άλλο, θα είναι και μεγαλούτσικη!

Κορίτσια είναι καμιά άλλη που να ιδρώνει ασύστολα;; Μιλάμε ότι όλη μέρα είμαι μούσκεμα, και στον υπνο.. Στο σπίτι όλη μέρα ανοιχτό το air-condition ακόμα και ο σκύλος κρυώνει και εγώ σκουπιζω τον ιδρώτα μου!! Μάλλον είναι ορμονικο τι να πω.. 

@Sofiamar93 όλα όσα περιγράφεις είναι φυσιολογικά! Μόνο ο πόνος που αναφέρεις στη συσπαση είναι κάτι που καλό είναι να πεις στο γιατρό σου γιατί οι συσπασεις τοκετού πονάνε και όχι οι προπαρασκευαστικες οπότε αν έχεις ξανά με πόνο πρέπει να το ξέρει.

@xenia^^ κοπέλα μου περαστικά στον άντρα σου!! Εύχομαι να τη γλίτωσες, η κουμπάρα μου έτσι το ίδιο.. ο σύντροφος της κόλλησε έμειναν 10 μέρες στο ίδιο σπίτι σε άλλο δωμάτιο και εκείνη δεν κόλλησε ενώ είχαν έρθει σε επαφή και όσο είχε τα πρώτα συμπτώματα πριν βγει θετικό το τεστ. Υπομονή με το ζάχαρο, έμεινε τόσο λίγο και τα έχεις πάει πολύ καλά!! Για το gluchophase τι σου έχει πει ο ενδοκρινολογος; Εμένα μου είπε να το κόψω μια εβδομάδα πριν τον τοκετό, τώρα αν μπούμε έκτακτα δεν ξέρω τι θα γίνει πρέπει να τη ρωτήσω.. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! Ευτυχώς είναι καλύτερα εκείνος ! Χθες ήταν αρκετά πεσμένος ! Εγώ ακόμα καλα κρατώ αλλά έχω την αγωνία αν θα μου εμφανιστεί και πως ! 
και εγώ είμαι στη φάση που θέλω να περάσουν οι μέρες και να την πάρω αγκαλιά !! Νομίζω η ζέστη μας έχει ρίξει πολύ !! Και εγώ σέρνομαι όλη μέρα !! Ευτυχώς μπορώ ακόμα και γυμνάζομαι και πάω για περπάτημα αλλά γενικά δεν έχω όρεξη να βγω τπτ και όλη αυτή η κλεισούρα με έχει ρίξει και μένα !! Όπου και να πάω ζορίζομαι γιατί δεν μπορώ για πολύ ώρα να είμαι καθιστή πιάνομαι, δεν μπορώ να φάω λόγω της διατροφής.. η κοιλιά μου έχει βαρύνει και όσο περνάει η μέρα και της βάζω φαγητό τόσο βαραίνει.. αυτή η δυσφορικη αίσθηση.. χαμηλά την νιώθω και εγώ.. λογικά έχω αρκετές πλέον συσπάσεις.. σκληραίνει αρκετά συχνά μέσα στην μέρα.. με έχει κουράσει και το ζάχαρο αρκετά.. το δυο ώρες μετά το γεύμα το έχω φτιάξει στο 80+ όμως το νηστεια είναι χάλια και όσο πάει χειροτερεύει.. και 68 έχω κάνει.. με στεναχωρεί αυτό.. η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να ακολουθήσω ακριβώς το πρόγραμμα ειδικά το βράδυ δεν μπορώ να φάω πολύ μετά είμαι χάλια οπότε μένω αρκετές ώρες νηστική μέχρι το πρωί.. με έχει κουράσει και αυτό !!! Ακόμα για ραντεβού δεν μου έχει πει κάτι ίσως γίνει συζήτηση το Σάββατο που έχω το ραντεβού για nst και δούμε συσπασεις τράχηλο κλπ.. αν δε μου πει κάτι απο τη μια σκέφτομαι να το αφήσω όσο πάει απο την άλλη να κλείσω ραντεβού πιο νωρίς απο τη πητ.. βέβαια με όλη αυτή την ιστορία με τον κορονοιο δεν έχω καταφέρει να κάνω τις δουλειές στο σπιτι που χρειάζονται κι οι δυνάμεις μου όλο κι πέφτουν !! Δεν κοιμάμαι και εγώ καλα τα βραδια ξυπνάω !!! Και όλη μέρα μετά νυστααααα !!!

αληθεια με τα κιλά πως τα πάτε ;; Εγώ είμαι στα 10 !! Τον 8ο άρχισα να παίρνω 0.5 κιλό τη βδομάδα χωρίς να έχω κάνει αλλαγές στη διατροφή.. ελπίζω να είναι την μπέμπας.. γιατί τον στόχο μου τον έχασα ήθελα 10 συνολικά…..

Δεν θα πάρεις αλλά Ξένια...κ εγώ τόσα ακριβώς πήρα..είμαι στα 58 από 48.. στον γιο μου είχα πάρει 18 όπως σας είπα αλλά τώρα λόγω ζέστης τους τελευταίους μήνες που μπαίνουν τα πολλά στην ουσία δεν τρώω..δεν έχω καθόλου λιγούρες τίποτα ...εγώ θυμάμαι να πεινάω κ να τρέμω μέχρι να φάω..πεινούσα όλη την ώρα ..τώρα καθόλου..δουλειές κ εγώ τίποτα κ έχω ξενερώσει κιόλας πολύ που αμέλησε ο άντρας μου αυτά που είχαμε σχεδιάσει κ τελικά απλά βάψαμε κρεβατοκάμαρα..κ τώρα εγώ σέρβο.αι κ δεν μπορώ να κάνω τίποτα..να σου πω όμως δεν θα κάτσω να σκάσω..το κρεβατάκι μόνο κατέβασα κ θα το στήσουμε όποτε του έρθει όρεξη του άντρα μου( είναι το χειρότερο του χαρακτήρα του δεν ακουμπάει στο σπίτι τίποτα από δουλειές ..δεν τον ενδιαφέρει το θέμα ) ..όποτε ούτε αυτό μπορώ να κάνω την ανακαινισουλα που ήθελα κ θα ξεχνιομουν..

πρίν από 4 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!! Εμείς είχαμε γιατρό σήμερα, ο τράχηλος ευτυχώς στα ίδια και η μπεμπα μια χαρά έχει χώσει την κεφάλα της στη λεκάνη μου και περιμένει.. :lol: Την Παρασκευή 35 εβδομάδων οπότε από Δευτέρα μου είπε κόβουμε σιγά σιγά τα χάπια για να αρχίσει η μήτρα πάλι τη δραστηριότητα της και να μην έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Αν δεν έχω γεννήσει μέχρι μέσα Αυγούστου θα μπούμε στις 16 με πρόκληση, δική μου επιλογή με την οποία συμφωνεί καθώς οι προοπτικές είναι πολύ καλές, δλδ κοντός τράχηλος και το μωρό χαμηλά και δεν θεωρεί και εκείνος ότι χρειάζεται να περιμένουμε άλλο, θα είναι και μεγαλούτσικη!

Κορίτσια είναι καμιά άλλη που να ιδρώνει ασύστολα;; Μιλάμε ότι όλη μέρα είμαι μούσκεμα, και στον υπνο.. Στο σπίτι όλη μέρα ανοιχτό το air-condition ακόμα και ο σκύλος κρυώνει και εγώ σκουπιζω τον ιδρώτα μου!! Μάλλον είναι ορμονικο τι να πω.. 

@Sofiamar93 όλα όσα περιγράφεις είναι φυσιολογικά! Μόνο ο πόνος που αναφέρεις στη συσπαση είναι κάτι που καλό είναι να πεις στο γιατρό σου γιατί οι συσπασεις τοκετού πονάνε και όχι οι προπαρασκευαστικες οπότε αν έχεις ξανά με πόνο πρέπει να το ξέρει.

@xenia^^ κοπέλα μου περαστικά στον άντρα σου!! Εύχομαι να τη γλίτωσες, η κουμπάρα μου έτσι το ίδιο.. ο σύντροφος της κόλλησε έμειναν 10 μέρες στο ίδιο σπίτι σε άλλο δωμάτιο και εκείνη δεν κόλλησε ενώ είχαν έρθει σε επαφή και όσο είχε τα πρώτα συμπτώματα πριν βγει θετικό το τεστ.

 

Φραουλίνο κ εγώ ιδρώνω μέχρι στο πρόσωπο που εγώ είμαι ντιπ στεγνή δεν ίδρωσε στην ζωή μου..δηλαδή το 16 Αυγούστου είναι το νωρίτερο που μπορούμε;;;γιατί κ εγώ αυτή την πητ έχω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...