Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

με τα βαρη θελει προσοχη παντα καθιστη! δεν ειναι οτι θα αναρωτιεσαι αν γινει κατι αν εφταιγες απλα συνηθως αυτα δεν φαινονται στον υπερηχο απο πριν δηλαδη ερχετε η αποκολληση βλεπεις το αιμα κ στα απαγορευουν ολα κ σε βαζουν κ ξαπλα για οσο χρειαστει. κ ετσι χανεις κ τα αυτονοητα δηλαδη να περπατας λιγο..γενικα στην εγκυμοσυνη λιγα προλαβαινεις απο πριν. μπορει να μην γινει κατι ανεπανορθωτο αλλα μπαινεις σε χειροτερες απαγορευσεις μετα αυτο ειναι. 

Εννοείται έχεις δίκιο αν συμβεί κάτι μετά πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ! Γι'αυτο σε ότι κάνουμε πρέπει να έχουμε τον έλεγχο και να μην υπερβάλουμε.. Δυστυχώς αποκολλησεις κλπ μπορεί να συμβούν και τίποτα απολύτως να μην κάνεις, έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες αλλά η καθεμία κάνει ότι είναι για εκείνη πιο ασφαλές και φυσικά ακούει το γιατρό της!! :x

Just now, Emilly είπε:

Εμένα ήρθε ο Μαραγκός χθες για την κουζίνα κ έχει μείνει ένα σημείο που θέλει βάψιμο σε κάτι σταθερό.ποτε λέτε να το κάνουμε;;;;γιατί μια μέρα θα μυρίζει η κουζίνα...ένα μήνα μετά;;;πρώτα ο Θεός.ηηη δύο τρεις μήνες μετά.

Καλυτερα στο τέλος του τριμήνου θα έλεγα εκτός αν το βάψει με οικολογικό που δεν μυρίζει σχεδόν καθολου.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Εμένα ήρθε ο Μαραγκός χθες για την κουζίνα κ έχει μείνει ένα σημείο που θέλει βάψιμο σε κάτι σταθερό.ποτε λέτε να το κάνουμε;;;;γιατί μια μέρα θα μυρίζει η κουζίνα...ένα μήνα μετά;;;πρώτα ο Θεός.ηηη δύο τρεις μήνες μετά.

μπορεις να κλεισεις πορτες κ να μην μπεις κουζινα για δυο μερες . γενικα σε οποιο τριμηνο κ να εισαι δεν πρεπει να εισπνευσεις μπογια .. οτι κανεις εσυ να λειψεις εκεινη την ωρα που βαφει κ να αφησεις μερικες ωρες μεχρι να γυρισεις . μετα κλεισε πορτα κ αφησε ανοιχτη την κουζινα να ξεμυρισει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Korina12 είπε:

Καλές γιορτές  girls!! Χρόνια πολλα σε όλες!!!!!   Αληθεια απο που γράφετε?   Ολες Ελλάδα? Αθήνα??  Εγώ Αθήνα

Χρόνια πολλα&καλες γιορτες με υγεία!! Εγώ από Θεσσαλονίκη ❤️

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κοριτσια!!

Στο πρωτο παιδι προσεχα παααρα πολυ, δεν επινα γουλια καφε (και υπεφερα) δεν σηκωνα ουτε σακουλα, δεν εβαφα νυχια, τιποτα! Και οταν ημουν στη 10η εβδομαδα μετα απο εναν τρομερο καβγα που στενοχωρηθηκα παρα πολυ εκανα αποκολληση. Ειχα αιμα μια εβδομαδα, ευτυχως ολα πηγαν καλα. Ολα παιζουν ρολο, ομως νομιζω πως πρεπει να συνεχιζεις τηζωη σου χωρις υπερβολεε φυσικα!

  • Μου αρέσει 3

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Και εγώ από Αθήνα!

@CMES δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!

Βρε κορίτσια είναι και καμια αλλη που βλέπει εφιάλτες τα βράδια; Καθε βράδυ τα ίδια και αναρωτιέμαι αν είναι σύμπτωμα ή αν είναι απλά τυχαίο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Και εγώ από Αθήνα!

@CMES δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!

Βρε κορίτσια είναι και καμια αλλη που βλέπει εφιάλτες τα βράδια; Καθε βράδυ τα ίδια και αναρωτιέμαι αν είναι σύμπτωμα ή αν είναι απλά τυχαίο.. 

Αχ δεν ξερω.. Εγω η αληθεια τις τελευταιες 2 εβδομαδες κανω τους πιο ωραιους υπνους.. Κοιμαμαι τοσο βαρια.. Που ποτε δεν κοιμομουν βαριά. Και με παίρνει ο υπνος σε δευτερολεπτα.. Εγω εχω το αλλο.. Το πρωι οταν ξυπνήσω αναγουλιαζομαι πολυ ωσπου να φαω κατι.. Και γενικα αν αφησω πολυ ωρα τον εαυτο μου χωρις φαγητο ειναι χαλια το στομαχι με αναγουλες. Και μολις φαω ειμαι οκ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Και εγώ από Αθήνα!

@CMES δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!

Βρε κορίτσια είναι και καμια αλλη που βλέπει εφιάλτες τα βράδια; Καθε βράδυ τα ίδια και αναρωτιέμαι αν είναι σύμπτωμα ή αν είναι απλά τυχαίο.. 

ειvαι συμπτωμα vαι !! Κ συvεχιζει για ολη τηv εγκυμοσυvη

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Αχ δεν ξερω.. Εγω η αληθεια τις τελευταιες 2 εβδομαδες κανω τους πιο ωραιους υπνους.. Κοιμαμαι τοσο βαρια.. Που ποτε δεν κοιμομουν βαριά. Και με παίρνει ο υπνος σε δευτερολεπτα.. Εγω εχω το αλλο.. Το πρωι οταν ξυπνήσω αναγουλιαζομαι πολυ ωσπου να φαω κατι.. Και γενικα αν αφησω πολυ ωρα τον εαυτο μου χωρις φαγητο ειναι χαλια το στομαχι με αναγουλες. Και μολις φαω ειμαι οκ... 

Ναιιι αυτό είναι από την κούραση και ειναι πολύ λογικό, και εγώ έτσι σαν τούβλο πέφτω για πολλές ώρες αλλά οι εφιάλτες εκεί!!! Αυτό που λες με το πρωί το έχω και εγώ, όχι τόσο αναγουλες αλλά πολύ αναστατωμενο στομάχι σαν να είναι άδειο 2 μέρες.. 

Just now, linaa είπε:

ειvαι συμπτωμα vαι !! Κ συvεχιζει για ολη τηv εγκυμοσυvη

Τέλεια, ωραία θα περάσουμε!! :-D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !! Χρόνια πολλά με υγεία αγάπη και μόνο χαρές πια !!!!! ❤️
 

και εγώ βλέπω περίεργα όνειρα... και με ενοχλεί και το στήθος μου αρκετά στον ύπνο ενώ όλη την μέρα όχι κι τόσο.. 

το πρωί κι μένα το στομάχι μου είναι καπως αλλά όταν σηκωθώ από το κρεβάτι κι κινηθώ λίγο συνέρχεται.. 

μέσα στην ημέρα είναι οκ το απόγευμα με ψιλο πιάνει ανακατωσούρα.. και γενικά δεν μπορώ να φάω πολύ.. χορταίνω πολύ γρήγορα.. 

Και φυσικά όλη μερα νυστάζω ειδικά μετά το μεσημεριανό........ 

Σήμερα 5+1 !!!! Και προχωράμε όλες μαζί παρέα ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Φραουλίνο είπε:

Ναιιι αυτό είναι από την κούραση και ειναι πολύ λογικό, και εγώ έτσι σαν τούβλο πέφτω για πολλές ώρες αλλά οι εφιάλτες εκεί!!! Αυτό που λες με το πρωί το έχω και εγώ, όχι τόσο αναγουλες αλλά πολύ αναστατωμενο στομάχι σαν να είναι άδειο 2 μέρες.. 

Τέλεια, ωραία θα περάσουμε!! :-D

Μπραβοοο.. Ακριβώς ετσι νιωθω..λες και ειναι αδειο δυο μερες και δεν εχω φαει τιποτα..αλλα με πιανει ανακατοσουρα εμενα αν δεν φαω... Παραξενο πραγμα.. Χαχαχ πως αλλαζει ξαφνικα το σωμα σου και οι συνηθειες σου, τα θελω σου.. Ολα... 

Just now, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! Χρόνια πολλά με υγεία αγάπη και μόνο χαρές πια !!!!! ❤️
 

και εγώ βλέπω περίεργα όνειρα... και με ενοχλεί και το στήθος μου αρκετά στον ύπνο ενώ όλη την μέρα όχι κι τόσο.. 

το πρωί κι μένα το στομάχι μου είναι καπως αλλά όταν σηκωθώ από το κρεβάτι κι κινηθώ λίγο συνέρχεται.. 

μέσα στην ημέρα είναι οκ το απόγευμα με ψιλο πιάνει ανακατωσούρα.. και γενικά δεν μπορώ να φάω πολύ.. χορταίνω πολύ γρήγορα.. 

Και φυσικά όλη μερα νυστάζω ειδικά μετά το μεσημεριανό........ 

Σήμερα 5+1 !!!! Και προχωράμε όλες μαζί παρέα ❤️

Και εμενα το στηθος παρα πολυ.. Κατα την διαρκεια της ημερας ουτε εμενα.. Μονο αμα το χτυπησω καταλαθος η αν η ανιψιά/βαφτιστηρα μου τρεξει αποτομα πανω μου για αγκαλια εκει ποναει.. Και μετα ξανα την νύχτα μολις ξαπλωσω λες και ξυπνάει το στηθος και ποναει και δεν βολευομαι.. Χαχαχαχα.. Να σας πω την ανωμαλια μου ομως? Ολα αυτα μαρεσουν γιατι με κανουν να καταλαβαινω οτι κατι γίνεται.... 

Ξενια μου 5+1 που λες ξεκινας απο την ημερα περιοδου και μετρας η απο την ημερα συλληψης? Γιατι εγω εχω μπερδευτει παρα πολυ με αυτα.. Και αποτι καταλαβα ο γιατρος θα με μετρα απο την ημερα σύλληψης επειδη την γνωριζουμε και οχι απο περίοδο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Ναιιι αυτό είναι από την κούραση και ειναι πολύ λογικό, και εγώ έτσι σαν τούβλο πέφτω για πολλές ώρες αλλά οι εφιάλτες εκεί!!! Αυτό που λες με το πρωί το έχω και εγώ, όχι τόσο αναγουλες αλλά πολύ αναστατωμενο στομάχι σαν να είναι άδειο 2 μέρες.. 

Τέλεια, ωραία θα περάσουμε!! :-D

Καλά εγώ εφιάλτες σε κάθε εγκυμοσύνη είχα κ έχω κ μάλιστα σπάω τον ύπνο μου στα δύο γιατί ξυπνάω γύρω στις 4 κανω σκέψεις κ ξανακοιμαμαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια !! Χρόνια πολλά με υγεία αγάπη και μόνο χαρές πια !!!!! ❤️
 

και εγώ βλέπω περίεργα όνειρα... και με ενοχλεί και το στήθος μου αρκετά στον ύπνο ενώ όλη την μέρα όχι κι τόσο.. 

το πρωί κι μένα το στομάχι μου είναι καπως αλλά όταν σηκωθώ από το κρεβάτι κι κινηθώ λίγο συνέρχεται.. 

μέσα στην ημέρα είναι οκ το απόγευμα με ψιλο πιάνει ανακατωσούρα.. και γενικά δεν μπορώ να φάω πολύ.. χορταίνω πολύ γρήγορα.. 

Και φυσικά όλη μερα νυστάζω ειδικά μετά το μεσημεριανό........ 

Σήμερα 5+1 !!!! Και προχωράμε όλες μαζί παρέα ❤️

Και εγώ 5+1 σήμερα! :grin: Τι καλά που δεν είμαι μόνη με αυτά τα όνειρα!! 

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Μπραβοοο.. Ακριβώς ετσι νιωθω..λες και ειναι αδειο δυο μερες και δεν εχω φαει τιποτα..αλλα με πιανει ανακατοσουρα εμενα αν δεν φαω... Παραξενο πραγμα.. Χαχαχ πως αλλαζει ξαφνικα το σωμα σου και οι συνηθειες σου, τα θελω σου.. Ολα... 

Και εμενα το στηθος παρα πολυ.. Κατα την διαρκεια της ημερας ουτε εμενα.. Μονο αμα το χτυπησω καταλαθος η αν η ανιψιά/βαφτιστηρα μου τρεξει αποτομα πανω μου για αγκαλια εκει ποναει.. Και μετα ξανα την νύχτα μολις ξαπλωσω λες και ξυπνάει το στηθος και ποναει και δεν βολευομαι.. Χαχαχαχα.. Να σας πω την ανωμαλια μου ομως? Ολα αυτα μαρεσουν γιατι με κανουν να καταλαβαινω οτι κατι γίνεται.... 

Ξενια μου 5+1 που λες ξεκινας απο την ημερα περιοδου και μετρας η απο την ημερα συλληψης? Γιατι εγω εχω μπερδευτει παρα πολυ με αυτα.. Και αποτι καταλαβα ο γιατρος θα με μετρα απο την ημερα σύλληψης επειδη την γνωριζουμε και οχι απο περίοδο 

Έτσι όπως το λες, όλα αλλάζουν!! Λοιπόν Σοφία μου άκου πως θα μετράς για να μην μπερδεύεσαι καθόλου! Κανονικά μετράμε από την πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου ΑΛΛΑ αυτό αφορά 28αρι κύκλο με ωορρηξια τη 14η μέρα, είναι απλά ένας τρόπος μέτρησης στην αρχή της εγκυμοσύνης τίποτα παραπάνω. Εσύ θα προσθέτεις από τη 14η μέρα (που και καλά θα είχε γίνει η ωορρηξια σου) και τις υπόλοιπες ημέρες που πέρασαν έως να κάνεις όντως ωορρηξια, δηλαδή άλλες 15.. Πολύ απλά αν είχες ΤΕΡ 01/11 και συνελλαβες 29/11 θα υπολογίζεις πάντα ότι είσαι 15 μέρες λιγότερο έγκυος από ότι βάση ΤΕΡ! Μπορείς για να το καταλάβεις καλύτερα να ορίσεις την ΤΕΡ σου 15/11 αν σε διευκολύνει και να το διαγράψεις τελείως το 01/11.. Σήμερα λοιπόν εσύ είσαι 5+6!! Συγνώμη που απαντάω εγώ ενώ ρώτησες την Ξένια αλλά το έχω μελετήσει πολύ το θέμα γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου που συνελλαβα 20η μέρα είχα μπερδευτεί φουλ με το τι παίζει και τελικά από τους υπερηχους είχαμε μεταφέρει με το γιατρό μου την ΤΕΡ από 17/02 που ήταν κανονικά 22/02 για να μετράμε σωστά.. Ελπίζω να τα εξήγησα καλά, ότι θες ρωτάς!! :wub:

πρίν από 25 λεπτά , Emilly είπε:

Καλά εγώ εφιάλτες σε κάθε εγκυμοσύνη είχα κ έχω κ μάλιστα σπάω τον ύπνο μου στα δύο γιατί ξυπνάω γύρω στις 4 κανω σκέψεις κ ξανακοιμαμαι.

Και εγώ τον σπάω τέσσερις πέντε φορές με αυτά τα τέρατα που βλέπω!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Μπραβοοο.. Ακριβώς ετσι νιωθω..λες και ειναι αδειο δυο μερες και δεν εχω φαει τιποτα..αλλα με πιανει ανακατοσουρα εμενα αν δεν φαω... Παραξενο πραγμα.. Χαχαχ πως αλλαζει ξαφνικα το σωμα σου και οι συνηθειες σου, τα θελω σου.. Ολα... 

Και εμενα το στηθος παρα πολυ.. Κατα την διαρκεια της ημερας ουτε εμενα.. Μονο αμα το χτυπησω καταλαθος η αν η ανιψιά/βαφτιστηρα μου τρεξει αποτομα πανω μου για αγκαλια εκει ποναει.. Και μετα ξανα την νύχτα μολις ξαπλωσω λες και ξυπνάει το στηθος και ποναει και δεν βολευομαι.. Χαχαχαχα.. Να σας πω την ανωμαλια μου ομως? Ολα αυτα μαρεσουν γιατι με κανουν να καταλαβαινω οτι κατι γίνεται.... 

Ξενια μου 5+1 που λες ξεκινας απο την ημερα περιοδου και μετρας η απο την ημερα συλληψης? Γιατι εγω εχω μπερδευτει παρα πολυ με αυτα.. Και αποτι καταλαβα ο γιατρος θα με μετρα απο την ημερα σύλληψης επειδη την γνωριζουμε και οχι απο περίοδο 

Μετράω από τελευταία περίοδο 20/11 δεν ξέρω αλλιώς να μετράω :P θα πάω την Τρίτη στον γιατρό ίσως με διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Και εγώ 5+1 σήμερα! :grin: Τι καλά που δεν είμαι μόνη με αυτά τα όνειρα!! 

Έτσι όπως το λες, όλα αλλάζουν!! Λοιπόν Σοφία μου άκου πως θα μετράς για να μην μπερδεύεσαι καθόλου! Κανονικά μετράμε από την πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου ΑΛΛΑ αυτό αφορά 28αρι κύκλο με ωορρηξια τη 14η μέρα, είναι απλά ένας τρόπος μέτρησης στην αρχή της εγκυμοσύνης τίποτα παραπάνω. Εσύ θα προσθέτεις από τη 14η μέρα (που και καλά θα είχε γίνει η ωορρηξια σου) και τις υπόλοιπες ημέρες που πέρασαν έως να κάνεις όντως ωορρηξια, δηλαδή άλλες 15.. Πολύ απλά αν είχες ΤΕΡ 01/11 και συνελλαβες 29/11 θα υπολογίζεις πάντα ότι είσαι 15 μέρες λιγότερο έγκυος από ότι βάση ΤΕΡ! Μπορείς για να το καταλάβεις καλύτερα να ορίσεις την ΤΕΡ σου 15/11 αν σε διευκολύνει και να το διαγράψεις τελείως το 01/11.. Σήμερα λοιπόν εσύ είσαι 5+6!! Συγνώμη που απαντάω εγώ ενώ ρώτησες την Ξένια αλλά το έχω μελετήσει πολύ το θέμα γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου που συνελλαβα 20η μέρα είχα μπερδευτεί φουλ με το τι παίζει και τελικά από τους υπερηχους είχαμε μεταφέρει με το γιατρό μου την ΤΕΡ από 17/02 που ήταν κανονικά 22/02 για να μετράμε σωστά.. Ελπίζω να τα εξήγησα καλά, ότι θες ρωτάς!! :wub:

Και εγώ τον σπάω τέσσερις πέντε φορές με αυτά τα τέρατα που βλέπω!! 

Οοοο.. Με διαφωτισες.... Εναιιι.. Τωρα το εκανα στο ημερολογιο μου και με βγαζει οντως 5 εβδομαδων και 6μερες..σε ευχαριστω παρα πολυυυυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...