Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fofi! είπε:

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

      μπορει κ αυτο να συμβαινει,φυσικα

      καλα αποτελεσματα!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Και ακομα δεν εχει μπει και το μωρο στα κολπα τους (να τσακώνονται και να ουρλιάζουν) η μικρη ειναι στη φαση, παίρνω τα παντα και τα κατεβάζω. Προσπαθει να πιασει τα παντα απο τραπεζια , σκαρφαλωνει για να ρημάξει τα πάντα. Ειλικρινα δεν ξερω με τι να πρώτο φρικαρω.

προχθες την άφησα να παίξει στο δωματιο. Το εκανε ΜΠΑΧΑΛΟ μεσα σε 10λεπτα και οση ωρα εγω το εφτιαχνα, προλαβε, πηγε στην τραπεζια και αρπαξε κατι κερασια που θα της εδινα να φαει , τα ζουμπηξε και λερωθηκαν τα παντα (εχω και λευκες καρεκλες τραπεζαριας ) Βουρκωσα απ τα νευρα μου.. 

Το κάθε ένα εχει τα δικα του. Κι αν μου λες πως ακομα οι δικες σου τσακώνονται ΩΧ ΩΧ ΩΩΩΩΩΧ τι με περιμένει... Αχαχαχαχ

Αν ολα είναι οκ, ενα κανεις καπου 32 βδ. Στο 3ο μου ομως που ειχα θεματακια, εκανα απο 28η μεχρι να γεννήσω. Στα αλλα δυο μόνο περίπου στις 32 βδ.

Κορίτσι μου Γτ έκανες από 28η ντοπλερ ; Τι θεματάκια είχες αν επιτρέπεται; Εγβ το έχω κλεισμένο το ραντεβού για ντοπλερ από τη μέρα που έκανα β επιπέδου κ μου το έκλεισε όταν θα είμαι 32+1 . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Και ακομα δεν εχει μπει και το μωρο στα κολπα τους (να τσακώνονται και να ουρλιάζουν) η μικρη ειναι στη φαση, παίρνω τα παντα και τα κατεβάζω. Προσπαθει να πιασει τα παντα απο τραπεζια , σκαρφαλωνει για να ρημάξει τα πάντα. Ειλικρινα δεν ξερω με τι να πρώτο φρικαρω.

προχθες την άφησα να παίξει στο δωματιο. Το εκανε ΜΠΑΧΑΛΟ μεσα σε 10λεπτα και οση ωρα εγω το εφτιαχνα, προλαβε, πηγε στην τραπεζια και αρπαξε κατι κερασια που θα της εδινα να φαει , τα ζουμπηξε και λερωθηκαν τα παντα (εχω και λευκες καρεκλες τραπεζαριας ) Βουρκωσα απ τα νευρα μου.. 

Το κάθε ένα εχει τα δικα του. Κι αν μου λες πως ακομα οι δικες σου τσακώνονται ΩΧ ΩΧ ΩΩΩΩΩΧ τι με περιμένει... Αχαχαχαχ

Αν ολα είναι οκ, ενα κανεις καπου 32 βδ. Στο 3ο μου ομως που ειχα θεματακια, εκανα απο 28η μεχρι να γεννήσω. Στα αλλα δυο μόνο περίπου στις 32 βδ.

Κατάλαβα οπότε ένα στην ουσία θα κάνουμε...Στο 3ο αν επιτρέπεται τι θέματακια είχες?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Προσπαθούσα να μπω απο χθες αλλα δεν μπορούσα. Δεν ξερω τι πρόβλημα είχα..

Πηγαιμε χθες στον γιατρό. 25+6 χθες 845γρ.!!! Φύλλο δε γνωρίζουμε το κρατάμε για έκπληξη..

Τώρα ξανα τον Σεπτέμβρη βρε κοριτσια ραντεβού. Πως θα αντέξω μέχρι τότε; Μου φαίνεται παρα πολύ.

Ποσο ζηλευω εσας που εχετε μπει στην 30η. Εγω σημερα μπηκα 26η και μου φαίνεται αιώνας μέχρι να φτασω να μετράω αντίστροφα. Τουλάχιστον όταν μπει το 3 μπροστά στις βδομάδες κυησης, καταλαβαινεις πως φτανεις προς τη γεννα σιγά σιγά..

Τέλεια! Εγώ πηγα για υπέρηχο 25 εβδομάδων και ο μικρός ήταν 690 γρ! Πολύ κομψός μου ακούγεται αν και ο γιατρός μου είπε όλα καλά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Κορίτσι μου Γτ έκανες από 28η ντοπλερ ; Τι θεματάκια είχες αν επιτρέπεται; Εγβ το έχω κλεισμένο το ραντεβού για ντοπλερ από τη μέρα που έκανα β επιπέδου κ μου το έκλεισε όταν θα είμαι 32+1 . 

Απο την β επιπέδου και μεχρι να γεννήσω, έβγαινε παντα στην χαμηλότερη εκατοστιαία θέση το μωρό... Κυμαινόταν να φανταστείς απο την 3η ως την 7η(7η μονο μια φορα) συνηθως ηταν 3η με 5η. Η τροφοδοσια και ολα ηταν μια χαρά αλλα παρ ολα αυτα με ειχαν τρελάνει κι εγω δεν θελω και πολυ για να αγχωθω... Δόξα τω Θεώ ομως ολα καλα! Παραμενει ενα μικροκαμωμένο παιδακι. Ειναι 22μηνων και ειναι μολις 9 κιλα ομως ειναι παντα μεσα στις καμπυλες της και τις ακολουθεί πιστά.. εντωμεταξυ 3 μερες πριν γεννήσω μου την εβγαζαν 2300 αν θυμαμαι καλα και τελικα γεννήθηκε 2700! Πάντως είναι ζιζάνιο και δραστήρια αλλα δυσκολη στο φαγητό και σαμιαμιδι.

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα 26+2,το μωράκι το άκουγα με πολύ έντονες κινήσεις,ωστόσο υπάρχουν μέρες που ναι μεν το ακούω αλλά όχι με τόσες έντονες κινήσεις ,έχω την εντύπωση πως πρέπει να έχει αλλάξει και θέση .Είμαι υπερβολική που ανησυχώ ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 26+2,το μωράκι το άκουγα με πολύ έντονες κινήσεις,ωστόσο υπάρχουν μέρες που ναι μεν το ακούω αλλά όχι με τόσες έντονες κινήσεις ,έχω την εντύπωση πως πρέπει να έχει αλλάξει και θέση .Είμαι υπερβολική που ανησυχώ ?

Ελααααα 26+5 εδώ... κι εγώ το ίδιο. Είναι κάποιες μέρες που το νιώθω όλη μέρα κ έντονα κιόλας, ειδικά όταν είμαι χαλαρή στον καναπέ. Κι υπάρχουν κ οι μέρες, όπως σήμερα, που το νιώθω πολύ πιο αραιά... Νομίζω είναι φυσιολογικό. 

Επίσης, ντομπλερ εμένα μου κανόνισε ο γιατρός που μου έκανε την β επιπέδου κ το κλείσαμε για τις 31 Αυγούστου που θα είμαι στην 32η εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ελααααα 26+5 εδώ... κι εγώ το ίδιο. Είναι κάποιες μέρες που το νιώθω όλη μέρα κ έντονα κιόλας, ειδικά όταν είμαι χαλαρή στον καναπέ. Κι υπάρχουν κ οι μέρες, όπως σήμερα, που το νιώθω πολύ πιο αραιά... Νομίζω είναι φυσιολογικό. 

Επίσης, ντομπλερ εμένα μου κανόνισε ο γιατρός που μου έκανε την β επιπέδου κ το κλείσαμε για τις 31 Αυγούστου που θα είμαι στην 32η εβδομάδα. 

Κανονικά είχα ραντεβού εχθές άλλα μου το ακύρωσε και θα πάω την Τετάρτη που θα μας έρθει ,οπότε λογικά θα με ενημερώσει και εμένα ποτε θα κάνω το ντομπλερ.Τωρα έχει αρχίσει λίγο πιο έντονα .Απλά εγώ είχα συνηθίσει στης πολύ έντονες κινήσεις και τώρα μου φαίνεται κάπως .

Εντομεταξυ βρε κορίτσια το ζέστη είναι αυτή,ούτε στην θάλασσα μπορούμε να πάμε ,εχθές πήγαμε 8 το απόγευμα και γινόταν πανικός ,ευτυχώς βρηκαμε να κάτσουμε πιο πέρα που δεν είχε τόσο πολύ κόσμο.Και την Τετάρτη έχουμε κ γιατρό και σκέφτομαι πως θα πάμε Αθήνα με τέτοιο καύσωνα και χωρίς κλιματιστικό στο αυτοκίνητο ,ζήτησα να με βάλει όσο πιο αργά μπορεί και με έβαλε 7 .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την Δευτέρα έχω ραντεβού στο γιατρό κι έχω αγωνία να δω πόσα γραμμάρια θα είναι!!!! 

Εγώ στη θάλασσα δεν πηγαίνω, παρόλο που μένω στην Κρήτη. Προτιμώ να είμαι στο σπίτι με το κλιματιστικό αγκαλιά για φέτος... του χρόνου πρώτα ο Θεός, θα πηγαίνουμε παρέα με τη μπέμπα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε???Σας είπε ο γιατρός σα; για Doppler?? Πόσα κάνουμε ένα ή δύο ξέρει καμία κοπέλα? 

Και εγώ το έχω στις 17 Αυγούστου που θα είμαι 31...δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι μετράνε τότε... ανάπτυξη?τα ίδια με την β επιπέδου? ανυπομονώ να πάω μιας και είναι το επόμενο μου ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Και εγώ το έχω στις 17 Αυγούστου που θα είμαι 31...δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι μετράνε τότε... ανάπτυξη?τα ίδια με την β επιπέδου? ανυπομονώ να πάω μιας και είναι το επόμενο μου ραντεβού...

Είναι υπέρυχος ανάπτυξης μετράνε τα πάντα όπως και στην β-επιπέδου και δίνουν πιο σαφή βάρος και ενδεικτικό τελικό βάρος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Και εγώ το έχω στις 17 Αυγούστου που θα είμαι 31...δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι μετράνε τότε... ανάπτυξη?τα ίδια με την β επιπέδου? ανυπομονώ να πάω μιας και είναι το επόμενο μου ραντεβού...

Θα σου πω γιατί την έχω ξανά κάνει και πρόσφατα και θυμάμαι (ανάπτυξη σίγουρα και ότι κοιτάνε σε κάθε κοινό υπέρηχο) αλλά ντοπλερ λέγεται μια λειτουργία που βλέπουν τα αγγεία περισσότερο αν αιματονονται σωστά ο ομφάλιος λώρος η ανατομία του εμβρύου δεν είναι πολύ εύκολο να φανεί όπως στη β' επίπεδου γιατί είναι μεγάλο πλέον το μωρό αλλά σου λένε αν έχεις σημάδια για πρόωρη γέννα 

Νομίζω γίνεται 32-34 εβδομάδα εγώ έκλεισα τελευταία μέρα της 34ης βδομάδας , μπορεί να γίνει και επαναληπτικο αν χρειαστεί ή και νωρίτερα αν το κρίνει ο γιατρός (γενικά μπορεί να γίνει από την 28η για οποιαδήποτε λόγο)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω, ηταν μια κοπελα που ειχε πει καποια στιγμη οτι ειχε κι αυτη θεμα με το να ειναι ανασκελα ή στο αριστερο πλαι. Ηθελα να ρωτησω, αν συνεχιζει να εχει θεμα! Εγω νομιζα οτι ηταν κυριως λογω του στομαχου και οτι το παθαινα κυριως οταν ετρωγα, αλλα τελικα το εχω καθε ωρα της μερας. Εννοω αυτο το αισθημα που νοιωθω σαν να πιεζεται η καρδια, νοιωθω εντονα τους παλμους της, και κατι σαν ενα ειδους σαν πνιξιμο, μια δυσφορια, ενα απροσδιοριστο πραγμα, και αυτο το νοιωθω οταν ειμαι ανασκελα για πανω απο καποια λεπτα, και ακομα και οταν γυριζω στο πλαι. Και ιδιαιτερα στο αριστερο πλαι, που υποτιθεται ειναι το καλυτερο για την αιματωση και την οξυγονωση. Το ειχα αναφερει στο γιατρο, δςν ειχε δωσει σημασια, αλλα εχω αρχισει ολο και περισσοτερο να μην μπορω να βολευτω κυριως στον υπνο!

 

Επισης να σας πω οτι και μενα η μικρουλα με εχει συνηθισει σε αρκετα εντονη δραστηριοτητα και προχτες ηταν παρα πολυ ησυχη! Ενοιωθα που και που ενα ελαφρυ κουνημα, αλλα καμια σχεση με αυτα που κανει συνηθως και ειχα ανησυχησει! Αλλα θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο! Και μεις εχουμε τις μερες μας, δεν ειμαστε καθε μερα μες στη τρελη χαρα! Υπεθεσα οτι μαλλον δεν θα ειχε πολυ ορεξη! Χαχαχχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Απο την β επιπέδου και μεχρι να γεννήσω, έβγαινε παντα στην χαμηλότερη εκατοστιαία θέση το μωρό... Κυμαινόταν να φανταστείς απο την 3η ως την 7η(7η μονο μια φορα) συνηθως ηταν 3η με 5η. Η τροφοδοσια και ολα ηταν μια χαρά αλλα παρ ολα αυτα με ειχαν τρελάνει κι εγω δεν θελω και πολυ για να αγχωθω... Δόξα τω Θεώ ομως ολα καλα! Παραμενει ενα μικροκαμωμένο παιδακι. Ειναι 22μηνων και ειναι μολις 9 κιλα ομως ειναι παντα μεσα στις καμπυλες της και τις ακολουθεί πιστά.. εντωμεταξυ 3 μερες πριν γεννήσω μου την εβγαζαν 2300 αν θυμαμαι καλα και τελικα γεννήθηκε 2700! Πάντως είναι ζιζάνιο και δραστήρια αλλα δυσκολη στο φαγητό και σαμιαμιδι.

Ααα καταλαβα! Μια χαρά είναι το παιδάκι σου κ μια χαρά κιλά γεννήθηκε! Καμία φορά το βαρος μπορεί να είναι χαμηλό αλλά δν έχει να κάνει κ με την υγεία του παιδιού ! Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά κ είναι μια χαρά δραστήριο το ζουζούνι σου! 

7 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 26+2,το μωράκι το άκουγα με πολύ έντονες κινήσεις,ωστόσο υπάρχουν μέρες που ναι μεν το ακούω αλλά όχι με τόσες έντονες κινήσεις ,έχω την εντύπωση πως πρέπει να έχει αλλάξει και θέση .Είμαι υπερβολική που ανησυχώ ?

Μην ανησυχείς το έπαθα κ γω αυτό από την προηγούμενη βδομάδα .Εκεί που κινούνταν πιο έντονα κ έδινε καλές κλωτσιές ,2-3 μερες ήσυχασε κ έκανε πιο ελαφριές κινήσεις κ μετά άρχισε πάλι δυνατά κ τώρα έχει πάλι 2 μερες που κινείται πιο ελαφριά . Όποτε καταλαβα πως είναι φυσιολογικό. Ο γιατρος μου είπε να μην περνάει 12ωρο μέχρι κ 24ωρο χωρίς να το νιώσουμε! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια να ρωτησω, ηταν μια κοπελα που ειχε πει καποια στιγμη οτι ειχε κι αυτη θεμα με το να ειναι ανασκελα ή στο αριστερο πλαι. Ηθελα να ρωτησω, αν συνεχιζει να εχει θεμα! Εγω νομιζα οτι ηταν κυριως λογω του στομαχου και οτι το παθαινα κυριως οταν ετρωγα, αλλα τελικα το εχω καθε ωρα της μερας. Εννοω αυτο το αισθημα που νοιωθω σαν να πιεζεται η καρδια, νοιωθω εντονα τους παλμους της, και κατι σαν ενα ειδους σαν πνιξιμο, μια δυσφορια, ενα απροσδιοριστο πραγμα, και αυτο το νοιωθω οταν ειμαι ανασκελα για πανω απο καποια λεπτα, και ακομα και οταν γυριζω στο πλαι. Και ιδιαιτερα στο αριστερο πλαι, που υποτιθεται ειναι το καλυτερο για την αιματωση και την οξυγονωση. Το ειχα αναφερει στο γιατρο, δςν ειχε δωσει σημασια, αλλα εχω αρχισει ολο και περισσοτερο να μην μπορω να βολευτω κυριως στον υπνο!

 

Επισης να σας πω οτι και μενα η μικρουλα με εχει συνηθισει σε αρκετα εντονη δραστηριοτητα και προχτες ηταν παρα πολυ ησυχη! Ενοιωθα που και που ενα ελαφρυ κουνημα, αλλα καμια σχεση με αυτα που κανει συνηθως και ειχα ανησυχησει! Αλλα θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο! Και μεις εχουμε τις μερες μας, δεν ειμαστε καθε μερα μες στη τρελη χαρα! Υπεθεσα οτι μαλλον δεν θα ειχε πολυ ορεξη! Χαχαχχα

Αυτό που νιώθεις το ίδιο ακριβώς νιώθω και εγώ ιδικά το μεσημέρι μια δυσφορία δεν μπορώ να πάρω ανάσα νιώθω μια πίεση στο στομάχι το αριστερό με τίποτα δεν βολεύει όσο περνάει ο καιρός και ανάσκελα πάλι δύσκολο έχω παρατηρήσει όμως πως όταν νιώθω αυτη την δυσφορία η μπέμπα είναι πολύ ψηλά οπότε και η πίεση που νιώθω είναι μάλλον από εκεί έχω τις αρρυθμίες μου που τώρα με την ζέστη έκαναν καμπακ και έχω ένα θέμας τον ύπνο....Εχθές έκανα το μοιραίο λάθος και έφαγα 4 κολοκυθοκεφτεδες ήταν τηγανισμενοι δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ με έπιασε καουρα τάση προς εμετό δεν μπορούσα να μείνω στο κρεβάτι είχα βάλει μαξιλάρια για να είναι όρθια σε περίπτωση εμετού κάποια στιγμή κοιμήθηκα από την εξάντληση με πονο φυσικά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...