Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ειναι η ζέστη Πέννυ που τα κανει χειρότερα.. πω πω κάνε υπομονή. Πινε μπολικο νερο ακομα κι αν δε το ζηταει ο οργανισμός σου εσυ πιεζε λίγο. Εγω ειμαι στην απεναντι όχθη, πινω νερο με αλάτι. Ενα κουταλακι του γλυκου γιατι εχω ομως χαμηλή πίεση σε σημείο καποιες φορες να γυριζουν ολα. Επισης πινω πολύ νερό. Οσο περισσότερο πινεις , η ουρηση θα σε βοηθήσει .

Ναι το έχω ρίξει στο νερό και τις μπανάνες!!!!!Πίνω πάνω από 4 λίτρα νερό την ημέρα σταμάτησα 2με 3 μέρες τις μπανάνες και είδα πως πρηστικα αμέσως τελικά κάνουν δουλειά...Φέτος μας τρέλανε η ζέστη φαντάσου πως εγώ στο σπίτι είχα πάντα 16 με 17 βαθμούς το καλοκαίρι και τώρα έχει φτάσει 27...Οταν έχεις συνηθίσει σε χαμηλές θερμοκρασίες αυτά τα νούμερα σου φαίνονται υπερβολή!!!Και όταν πάμε στο γιατρό έχει 40 και παραπάνω βαθμούς η Καλαμάτα!!!Η πίεση είναι θεμα ιδικά η χαμηλή θέλει προσοχή εγώ είμαι σε φυσιολογικά προς χαμηλή καμία φορά αλλά όλα οκ!!!Πωπω πως το πίνεις το νεράκι αυτό...αλλα και τι να κάνεις.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό μήνα και από μένα κορίτσια μου....πως είστε?εγώ δύο μέρες προσπαθώ να καταλάβω άμα κάνω συσπάσεις η όχι....νιιωθω ένα πέτρωμα στην κοιλιά χαμηλά,ποτε αριστερά ποτέ δεξιά ποτέ στη μέση....είναι σαν να μαζεύεται το μωρό....όμως σήμερα με έπιασε το ίδιο μαζί με πόνο περιόδου....για κάτι δευτερόλεπτα και μετά πέρασε ...ανησύχησα η αλήθεια είναι αλλά ευτυχώς σταμάτησε....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Καλό μήνα και από μένα κορίτσια μου....πως είστε?εγώ δύο μέρες προσπαθώ να καταλάβω άμα κάνω συσπάσεις η όχι....νιιωθω ένα πέτρωμα στην κοιλιά χαμηλά,ποτε αριστερά ποτέ δεξιά ποτέ στη μέση....είναι σαν να μαζεύεται το μωρό....όμως σήμερα με έπιασε το ίδιο μαζί με πόνο περιόδου....για κάτι δευτερόλεπτα και μετά πέρασε ...ανησύχησα η αλήθεια είναι αλλά ευτυχώς σταμάτησε....

Πάντως και συσπασουλες  να κανεις είναι φυσιολογικό. Μεχρι 10 την ημερα μπορει να γίνονται μου είπε ο γιατρος την Τετάρτη που τον ρώτησα. Κι εγω κανω. Καποιες μερες οχι καθε μερα, κανα δυο.

Εγω τις καταλαβαίνω γιατι περα απ το πέτρωμα στην κοιλιά, νιώθω πίεση στο λαιμο μου (στις καρωτίδες) εκεινη τη στιγμη που γίνεται!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Πάντως και συσπασουλες  να κανεις είναι φυσιολογικό. Μεχρι 10 την ημερα μπορει να γίνονται μου είπε ο γιατρος την Τετάρτη που τον ρώτησα. Κι εγω κανω. Καποιες μερες οχι καθε μερα, κανα δυο.

Εγω τις καταλαβαίνω γιατι περα απ το πέτρωμα στην κοιλιά, νιώθω πίεση στο λαιμο μου (στις καρωτίδες) εκεινη τη στιγμη που γίνεται!!

Πολύ χρήσιμο αυτό που Μ είπες σε ευχαριστώ πολύ...πως καταλαβαίνεις ότι δεν μαζεύεται το μωρό και ότι είναι συσπάσεις?πέρα από αυτό με τις καρωτίδες που το ακούω πρώτη φορά ..γτ γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimitra93 είπε:

Πολύ χρήσιμο αυτό που Μ είπες σε ευχαριστώ πολύ...πως καταλαβαίνεις ότι δεν μαζεύεται το μωρό και ότι είναι συσπάσεις?πέρα από αυτό με τις καρωτίδες που το ακούω πρώτη φορά ..γτ γίνεται αυτό?

Πετρωνει γενικότερα εκεινο το σημείο. Νιωθω κατι σαν πιεση οχι πονο. Πιεση στην κοιλια και στις καρωτίδες. Το πετρωμα κραταει κάποια δευτερόλεπτα οχι για πολυ ωρα. Απ την αλλη, οταν μαζεύεται το μωρο σε ενα σημείο, δε νιώθω ούτε πίεση ούτε πέτρωμα.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Καλό μήνα και από μένα κορίτσια μου....πως είστε?εγώ δύο μέρες προσπαθώ να καταλάβω άμα κάνω συσπάσεις η όχι....νιιωθω ένα πέτρωμα στην κοιλιά χαμηλά,ποτε αριστερά ποτέ δεξιά ποτέ στη μέση....είναι σαν να μαζεύεται το μωρό....όμως σήμερα με έπιασε το ίδιο μαζί με πόνο περιόδου....για κάτι δευτερόλεπτα και μετά πέρασε ...ανησύχησα η αλήθεια είναι αλλά ευτυχώς σταμάτησε....

Ακριβώς αυτό ένιωθα εχθές που ήταν εδώ η κουνιάδα μου που είναι και μαία μου!!Της λέω πιάσε αυτό δεν είναι σύσπαση?μου λέει όχι είναι το μωρό ,σύσπαση είναι ότι πετρώνει όλη η κοιλιά και όχι ένα μέρος .Συσπάσεις θα έχεις και πολλές φορές ίσως δεν το καλαταβαινεις γιατί προετοιμάζεται η μήτρα .Αυτό που δεν θέλουμε είναι να είναι συχνές οι συσπάσεις και με πόνο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Ακριβώς αυτό ένιωθα εχθές που ήταν εδώ η κουνιάδα μου που είναι και μαία μου!!Της λέω πιάσε αυτό δεν είναι σύσπαση?μου λέει όχι είναι το μωρό ,σύσπαση είναι ότι πετρώνει όλη η κοιλιά και όχι ένα μέρος .Συσπάσεις θα έχεις και πολλές φορές ίσως δεν το καλαταβαινεις γιατί προετοιμάζεται η μήτρα .Αυτό που δεν θέλουμε είναι να είναι συχνές οι συσπάσεις και με πόνο.

Ναι απλά ενώ ήταν ένα μόνο σημείο είχα και πόνους περιόδου μαζί για αυτό και παραξενεύτηκα...όπως και να έχει μακάρι να είναι το μωράκι μ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσιαααααα πώς είστε? Εμείς πήγαμε σήμερα στο γιατρουλη μας.... 27+1 είμαστε. 930 γραμμάρια, μας είπε ότι θα είναι ένα σχετικό μικρόσωμο μωράκι κ ότι λογικά θα γεννηθεί το πολύ 3 κιλά. Συνεχίζει και είναι με τα πόδια κάτω... Αλλά κατά τα άλλα όλα καλά κ οι εξετάσεις μου μια χαρά. Απλά συνεχίζει να με παρακολουθεί η ενδοκρινολογος μου λόγω της σχετικά κακής καμπύλης σακχάρου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Ναι απλά ενώ ήταν ένα μόνο σημείο είχα και πόνους περιόδου μαζί για αυτό και παραξενεύτηκα...όπως και να έχει μακάρι να είναι το μωράκι μ

Κοίτα μπορεί κάπου να σε πίεζε το μωρό για αυτό να ένιωθες έτσι ,ο πόνος της συσπάσεις ξεκινάει από την μέση και πάει μπροστά στην κοιλιά θα το καταλάβεις.Εμενα όταν μαζευετε έτσι μου δημιουργεί μεγάλη ενόχληση μπορείς να το πεις και πόνος ειδικά άμα μου πιέζει την κύστη .

2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιαααααα πώς είστε? Εμείς πήγαμε σήμερα στο γιατρουλη μας.... 27+1 είμαστε. 930 γραμμάρια, μας είπε ότι θα είναι ένα σχετικό μικρόσωμο μωράκι κ ότι λογικά θα γεννηθεί το πολύ 3 κιλά. Συνεχίζει και είναι με τα πόδια κάτω... Αλλά κατά τα άλλα όλα καλά κ οι εξετάσεις μου μια χαρά. Απλά συνεχίζει να με παρακολουθεί η ενδοκρινολογος μου λόγω της σχετικά κακής καμπύλης σακχάρου. 

Την Τετάρτη θα πάω και εγώ στον γιατρό και θα είμαι ακριβώς 27,και περιμένω να δω κ εγώ τι βάρος θα μου πει ότι έχει.Βεβαια όλα είναι σχετικά υπάρχουν αποκλείσεις .Την τρίτη μου κόρη μέχρι κ πριν γεννήσω την έβγαζε ότι θα γεννηθεί κάτω από 3 κιλά και τελικά γεννηθεί πιο μεγάλη από της άλλες 2 3550γρ. ούτε ο ίδιος δεν το πίστευε.Στην β επιπέδου πόσο ήταν ?Εμένα 502 γρ και την κάναμε στις 22 +2 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κοίτα μπορεί κάπου να σε πίεζε το μωρό για αυτό να ένιωθες έτσι ,ο πόνος της συσπάσεις ξεκινάει από την μέση και πάει μπροστά στην κοιλιά θα το καταλάβεις.Εμενα όταν μαζευετε έτσι μου δημιουργεί μεγάλη ενόχληση μπορείς να το πεις και πόνος ειδικά άμα μου πιέζει την κύστη .

Την Τετάρτη θα πάω και εγώ στον γιατρό και θα είμαι ακριβώς 27,και περιμένω να δω κ εγώ τι βάρος θα μου πει ότι έχει.Βεβαια όλα είναι σχετικά υπάρχουν αποκλείσεις .Την τρίτη μου κόρη μέχρι κ πριν γεννήσω την έβγαζε ότι θα γεννηθεί κάτω από 3 κιλά και τελικά γεννηθεί πιο μεγάλη από της άλλες 2 3550γρ. ούτε ο ίδιος δεν το πίστευε.Στην β επιπέδου πόσο ήταν ?Εμένα 502 γρ και την κάναμε στις 22 +2 

Στη β επιπέδου ήταν 525 γραμμάρια κ την κάναμε 22+4 (30 Ιουνίου) τότε μου έγραφε ότι ήταν στην 47η εκατοστιαία θέση. Ενώ σήμερα που είμαστε 930 γραμμάρια, 27+1 μου είπε ότι είναι στην 15η θέση. Και είναι κοριτσάκι, δεν ξέρω αν έχει διαφορά από τα αγοράκια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιαααααα πώς είστε? Εμείς πήγαμε σήμερα στο γιατρουλη μας.... 27+1 είμαστε. 930 γραμμάρια, μας είπε ότι θα είναι ένα σχετικό μικρόσωμο μωράκι κ ότι λογικά θα γεννηθεί το πολύ 3 κιλά. Συνεχίζει και είναι με τα πόδια κάτω... Αλλά κατά τα άλλα όλα καλά κ οι εξετάσεις μου μια χαρά. Απλά συνεχίζει να με παρακολουθεί η ενδοκρινολογος μου λόγω της σχετικά κακής καμπύλης σακχάρου. 

Μικρουλι;; Σε ποια εκατοστιαία βρίσκεσαι; Εμενα στις 26 βδ , το 3ο μου μωρο ηταν 700γρ και μου ελεγαν πως θα ειναι ένα μικρόσωμο μωρο.

****ααα τώρα ειδα που γραφεις εκατοστιαία θέση. Μια χαρα μωρε! Μπορει προς το τελος να ξεπεταχτεί ❤️

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μικρουλι;; Σε ποια εκατοστιαία βρίσκεσαι; Εμενα στις 26 βδ , το 3ο μου μωρο ηταν 700γρ και μου ελεγαν πως θα ειναι ένα μικρόσωμο μωρο.

****ααα τώρα ειδα που γραφεις εκατοστιαία θέση. Μια χαρα μωρε! Μπορει προς το τελος να ξεπεταχτεί ❤️

Καλημέρα !!!Αυτό που λέτε με την θέση που βρίσκεται το μωρό εμένα δεν μου είπαν κάτι στην β επιπέδου ούτε νομίζω γράφει στα χαρτιά σε πια θέση βρίσκεται το μωρό ανάλογα με το βάρος του

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλημέρα !!!Αυτό που λέτε με την θέση που βρίσκεται το μωρό εμένα δεν μου είπαν κάτι στην β επιπέδου ούτε νομίζω γράφει στα χαρτιά σε πια θέση βρίσκεται το μωρό ανάλογα με το βάρος του

Συνήθως γράφει την εκατοστιαία θέση. Για κοίταξε το μήπως φαίνεται στα σχόλια η' κάπου δίπλα στο βάρος του...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιαααααα πώς είστε? Εμείς πήγαμε σήμερα στο γιατρουλη μας.... 27+1 είμαστε. 930 γραμμάρια, μας είπε ότι θα είναι ένα σχετικό μικρόσωμο μωράκι κ ότι λογικά θα γεννηθεί το πολύ 3 κιλά. Συνεχίζει και είναι με τα πόδια κάτω... Αλλά κατά τα άλλα όλα καλά κ οι εξετάσεις μου μια χαρά. Απλά συνεχίζει να με παρακολουθεί η ενδοκρινολογος μου λόγω της σχετικά κακής καμπύλης σακχάρου. 

Καλημερα! Μια χαρά είναι ! Δεν είναι μικρη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλημέρα !!!Αυτό που λέτε με την θέση που βρίσκεται το μωρό εμένα δεν μου είπαν κάτι στην β επιπέδου ούτε νομίζω γράφει στα χαρτιά σε πια θέση βρίσκεται το μωρό ανάλογα με το βάρος του

Ναι στη β δεν το γράφει.. γιατί επισήμως ξεκιναει η μέτρηση εκατοστιαιας θέσης (και το αντίστοιχο γράφημα στα χαρτια που δίνονται) μετα την 24η βδομάδα.

Εμενα απλα μου το λεει καθε φορα που κανουμε εξέταση..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...