Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, depifish είπε:

Εγω τα επαιρνα επειδη ειχα συσπασεις και υποθετω οτι μου τα εκοψε επειδη πλεον τις συσπασεις τις χρειαζομαστε να γινονται οσο πλησιαζουμε προς το τελος για να προετοιμαστει το σωμα. Τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω με τη δικη μου λογικη.

Σε ποια βδομάδα στα έκοψε κορίτσι μου; Κ ποσά έπαιρνες τη μέρα ; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Τέλεια είναι το μωράκι πάντως να ξέρεις τα κιλά που δείχνει ο υπέροχος είναι + -300 επίσης έχουν γεννηθεί φυσιολογικα μωρά αρκετά πάνω από 4 κιλά ! Το σώμα ξέρει ! Δεν υπάρχουν "μεγάλα" μωρά! Επίσης πρέπει να γνωρίζεις κάτι που προφανώς οι γιατροί δεν λένε πως η πρόκληση τοκετού με φάρμακα πριν την συμπλήρωση της 41ης εβδομάδας μπορεί να προκαλέσει προβλήματα όπως σε πολλές περιπτώσεις καισαρική τομή πρέπει να γίνεται μόνο αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι ... Εγώ είμαι της άποψης πως αν όλα βαίνουν καλώς από ιατρική άποψη και δεν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα στο έμβρυο να αφήνουμε το μωρό και το ίδιο μας το σωμα να μας οδηγήσει στον τοκετό (ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει μέχρι 42 εβδομάδες μπορεί να διαρκέσει) ... Αν δεν θέλεις την καισαρική να ενημερωθείς ποτέ γίνεται αναίτια και για να διευκολύνει την εκάστοτε μαιευτική ομάδα και ποιοι είναι οι πράγματικοι λόγοι που είναι αναγκαία να τα συζητήσεις με τον γιατρό σου και να είσαι απόλυτη στις αποφάσεις σου !! Με το καλό εύχομαι οπότε και αν έρθει πάντως στις 36 εβδ. Θεωρείται όψιμα πρόωρο όσο περισσότερο μείνει στην κοιλίτσα τόσο πιο γερό θα είναι !!! Το ιδανικό είναι από τις 39 εβδ και μετά 

Τώρα τα λέω όλα αυτά γιατί στην πρώτη γέννα δεν ήξερα τίποτα τώρα έχω ψάξει πολυυυυ το όλο θέμα για να είμαι σίγουρη με τις επιλογές μου ! Φιλιά!:-D Ωστόσο εγώ έχω αύριο γιατρό και κάθε εβδομάδα απ' ότι φαίνεται θα πηγαίνω τώρα ...

Θα διαφωνήσω μαζί σου ,είχα την συζήτηση αυτή με τον γιατρό κ την μαία μου (κουνιάδα μου)εάν ένα μωρό είναι έτοιμο προτείνεται να γίνει στις 39 βδομάδες η πρόκληση και αυτό που λένε μέχρι 41 βδομάδες είναι επικίνδυνο για το μωρό μπορεί να κάνει κακά μέσα στην κοιλιά χωρίς να το καταλάβει η μαμά ,έχουν χάσει αρκετά μωρά έτσι .Αν κ τα 3 μου κορίτσια τα γέννησα 40βδομαδων με πρόκληση δεν θα κινδυνευα να το αφήσω μέχρι να εξελιχθεί ο τοκετός μόνος του.Και το μωρό τώρα αν όλα πάνε καλά κ έχει σωστή θέση κ ειμαι κ εγώ έτοιμη θα μπω 39 βδομάδων .

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Ωωωω μπηκα να σας γραψω για συσπάσεις και ειδα ολες λιγο πολύ παθαίνετε!!

Χθες βραδυ που λετε, έκανα συσπάσεις ανα 6 λεπτα!!! Αμαν λεω , λες να γεννήσω;; Ευτυχως με πηρε ο ύπνος και το πρωι ημουν οκ... Τωρα τι ηταν αυτο.... Ποιος ξέρει.

Εγω τις καταλαβαινω τις συσπασεις μου γιατι πετρωνει η κοιλια και νιωθω εντονη πιεση χαμηλα στην κοιλια και στον λαιμό. Σα να εχω ενα αορατο χερι που θελει να με πνίξει ένα πράγμα. Κραταει λιγα δευτερόλεπτα. Χθες ενιωθα πολλες και λεω καποια στιγμή, κατσε να τσεκαρω ωρα και εκανα καποιες ακριβως ανα 6 λεπτά. 

Σημερα ομως είμαι οκ. Εγω κανει καποιες αλλα λιγες.

Το εχει πάθει καμιά;;;

Λοιπόν τώρα έτσι όπως το περιεγραψες ότι πέρα ότι σκληραίνει η κοιλιά νιώθεις κ κάτι σαν να σε πνίγει στο λαιμό το νιώθω κ εγώ,δηλαδή αυτό είναι σύσπαση?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blondie 2020 είπε:

Μολις εκανα το δευτερο nst! Συσπασεις δεν κανω! Κοριτσια σε 12 μερες γενναω!!! Δεν το πιστευω!!

Με το καλο κορίτσι μου!!! Δε ποια βδομάδα θα γεννήσεις; Με πρόκληση ή καισαρική;

πρίν από 10 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Θα διαφωνήσω μαζί σου ,είχα την συζήτηση αυτή με τον γιατρό κ την μαία μου (κουνιάδα μου)εάν ένα μωρό είναι έτοιμο προτείνεται να γίνει στις 39 βδομάδες η πρόκληση και αυτό που λένε μέχρι 41 βδομάδες είναι επικίνδυνο για το μωρό μπορεί να κάνει κακά μέσα στην κοιλιά χωρίς να το καταλάβει η μαμά ,έχουν χάσει αρκετά μωρά έτσι .Αν κ τα 3 μου κορίτσια τα γέννησα 40βδομαδων με πρόκληση δεν θα κινδυνευα να το αφήσω μέχρι να εξελιχθεί ο τοκετός μόνος του.Και το μωρό τώρα αν όλα πάνε καλά κ έχει σωστή θέση κ ειμαι κ εγώ έτοιμη θα μπω 39 βδομάδων .

Με φυσιολογικό τοκετό τα έκανες κ τα 3 παρά την πρόκληση; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blondie 2020 είπε:

Μολις εκανα το δευτερο nst! Συσπασεις δεν κανω! Κοριτσια σε 12 μερες γενναω!!! Δεν το πιστευω!!

Με το καλό!!!!

Θύμησε μου πως γίνεται το nst ?είναι που σου βάζουν κάτι ζώνες που παρακολουθούν το μωρό κ την μήτρα και κάθε φορά που νιώθεις ότι κουνιέται το μωρό πατάς ένα κουμπί?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όσες έχετε κάνει καισαρική πόση ώρα περίπου κράτησε?? Τα πόδια σας τα νιώσατε στην Ανάνηψη?Όταν κάνατε επισκληριδιο πονεσατε κράτησε ώρα?? Έχω τόσες απορίες και φοβίες ταυτόχρονα... 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, βιολετα3 said:

Με το καλό!!!!

Θύμησε μου πως γίνεται το nst ?είναι που σου βάζουν κάτι ζώνες που παρακολουθούν το μωρό κ την μήτρα και κάθε φορά που νιώθεις ότι κουνιέται το μωρό πατάς ένα κουμπί?

Ναι αυτο ειναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Deppybach είπε:

Με το καλο κορίτσι μου!!! Δε ποια βδομάδα θα γεννήσεις; Με πρόκληση ή καισαρική;

Με φυσιολογικό τοκετό τα έκανες κ τα 3 παρά την πρόκληση; 

Ναι ,η καισαρική δεν σχετίζεται απαραίτητα με την πρόκληση είναι κ ανάλογα πως θα κατέβει τι μωρό και αν έχει μπει στην λεκάνη σωστά ,γέννησα κ τα 3 πολύ γρήγορα από την ώρα που μου έβαζαν τον όρο 3,4 ώρες μάλιστα η μεσαία πολύ πιο γρήγορα 9και μου έβαλαν τον ώρα 11+45 γεννήθηκε ..Επειδή κ το δικό μου μωρό φαίνεται μεγάλο ,αν και κάνω μεγάλα μωρα  είπαμε με τον γιατρό αν το μωρό έχει κατέβει καλά το τράχηλος είναι μαλακός θα μπω με πρόκληση στις 39 δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε άλλη μια βδομάδα έτσι κ αλλιώς άντε να πάρει 100 γραμ.παραπανω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Deppybach said:

Με το καλο κορίτσι μου!!! Δε ποια βδομάδα θα γεννήσεις; Με πρόκληση ή καισαρική;

Με φυσιολογικό τοκετό τα έκανες κ τα 3 παρά την πρόκληση; 

Θα γεννησω τα μωρακια μου πρωτα ο Θεος 37+1 με καισαρικη!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweetheart12 said:

Σε ποια βδομάδα στα έκοψε κορίτσι μου; Κ ποσά έπαιρνες τη μέρα ; 

Νομιζω καπου στον 7ο αν δεν κανω λαθος, γυρω στη 27η βδομαδα... Ή στον 8 γυρω στη 30η... αχ δεν ειμαι και σιγουρη! Επαιρνα 2 τη μερα και ειχα ξεκινησει με 3, αλλα δεν θυμαμαι ποτε μου τα εκανε 2...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Θα γεννησω τα μωρακια μου πρωτα ο Θεος 37+1 με καισαρικη!

Με το καλό κορίτσι μου!!! Όλα να σου πάνε καλά!!! Εδώ να είμαστε όλες να συνεχίσουμε να τα λέμε!!!

πρίν από 16 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Ναι ,η καισαρική δεν σχετίζεται απαραίτητα με την πρόκληση είναι κ ανάλογα πως θα κατέβει τι μωρό και αν έχει μπει στην λεκάνη σωστά ,γέννησα κ τα 3 πολύ γρήγορα από την ώρα που μου έβαζαν τον όρο 3,4 ώρες μάλιστα η μεσαία πολύ πιο γρήγορα 9και μου έβαλαν τον ώρα 11+45 γεννήθηκε ..Επειδή κ το δικό μου μωρό φαίνεται μεγάλο ,αν και κάνω μεγάλα μωρα  είπαμε με τον γιατρό αν το μωρό έχει κατέβει καλά το τράχηλος είναι μαλακός θα μπω με πρόκληση στις 39 δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε άλλη μια βδομάδα έτσι κ αλλιώς άντε να πάρει 100 γραμ.παραπανω

Τον τράχηλο ακόμα δεν τον είδαμε. Αλλά η θέση είναι άριστη! Είναι πολύ κάτω το μωρό. Αφού το βλέπω κ γω! Η κοιλιά μου πλέον είναι πολύ κάτω! Καμία σχέση με πριν! Αχ ελπίζω όλα να πάνε καλά γτ την καισαρική δεν την θέλω... Με το καλό να δεχτούμε τα παιδάκια μας!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Θα διαφωνήσω μαζί σου ,είχα την συζήτηση αυτή με τον γιατρό κ την μαία μου (κουνιάδα μου)εάν ένα μωρό είναι έτοιμο προτείνεται να γίνει στις 39 βδομάδες η πρόκληση και αυτό που λένε μέχρι 41 βδομάδες είναι επικίνδυνο για το μωρό μπορεί να κάνει κακά μέσα στην κοιλιά χωρίς να το καταλάβει η μαμά ,έχουν χάσει αρκετά μωρά έτσι .Αν κ τα 3 μου κορίτσια τα γέννησα 40βδομαδων με πρόκληση δεν θα κινδυνευα να το αφήσω μέχρι να εξελιχθεί ο τοκετός μόνος του.Και το μωρό τώρα αν όλα πάνε καλά κ έχει σωστή θέση κ ειμαι κ εγώ έτοιμη θα μπω 39 βδομάδων .

Λοιπόν τώρα έτσι όπως το περιεγραψες ότι πέρα ότι σκληραίνει η κοιλιά νιώθεις κ κάτι σαν να σε πνίγει στο λαιμό το νιώθω κ εγώ,δηλαδή αυτό είναι σύσπαση?

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει πως μια φυσιολογική κύηση διαρκει έως 42 εβδομάδες ποιος γιατρός ποια μαία μπορεί να το αναιρέσει αυτό ? Δεν διαφωνείς με την δική μου άποψη αλλά με του παγκόσμιου οργανισμού υγείας! Δεν εκφράζω προσωπικη άποψη σε τέτοια ζητήματα ... Κανονικά πρόκληση γίνεται μόνο για ιατρικούς λόγους τουλάχιστον στο εξωτερικό για την Ελλάδα δεν σχολιάζω καν!

 

Περί του φυσιολογικού τοκετού (μεταφρασμένο από τον WHO)

 

Φυσιολογικός τοκετός είναι αυτός που ξεκινάει αυθόρμητα, μεταξύ της 37ης ως 42ης εβδομάδας κύησης συμπληρωμένων. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει πως μια φυσιολογική κύηση διαρκει έως 42 εβδομάδες ποιος γιατρός ποια μαία μπορεί να το αναιρέσει αυτό ? Δεν διαφωνείς με την δική μου άποψη αλλά με του παγκόσμιου οργανισμού υγείας! Δεν εκφράζω προσωπικη άποψη σε τέτοια ζητήματα ... Κανονικά πρόκληση γίνεται μόνο για ιατρικούς λόγους τουλάχιστον στο εξωτερικό για την Ελλάδα δεν σχολιάζω καν!

 

Περί του φυσιολογικού τοκετού (μεταφρασμένο από τον WHO)

 

Φυσιολογικός τοκετός είναι αυτός που ξεκινάει αυθόρμητα, μεταξύ της 37ης ως 42ης εβδομάδας κύησης συμπληρωμένων. 

Δεν αμφισβητησε κάνεις τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας ,αλλά ο κάθε γιατρός θα λειτουργήσει βάση της εμπειρίας του.Ο γιατρός μου έχει χάσει 2 μωρά γιατί η άλλη ήθελε να το πάει όσο δεν πάει κ όταν της έλεγε είναι επικίνδυνο θα κάνει κακά μέσα και θα το χάσουμε το μωρό επέμενε πως έτσι λέει ο παγκόσμιος ,οργανισμός υγείας .Δεν είναι όλες να πάνε 41 βδομάδες κ για να το κάνεις πρέπει να είσαι σε πολύ στενή παρακολούθηση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα κι εγώ στο γιατρό σήμερα τελικά είμαι 36+0 λάθος το μετρούσα τόσο καιρό ότι να ναι !!:-D ... Του είπα για τις συσπάσεις που έχω και μου μέτρησε αν έχω διαστολή τελικά έχω δύο εκατοστά και μου είπε να προσέχω μια εβδομάδα μέχρι να κλείσω τις 37 ώστε να μην υπάρξει προβλημα να γεννηθεί πρόωρα και μου έγραψε μαγνήσιο για μια εβδομάδα ... Κατά τ'αλλα όλα καλά ... Εσείς ?

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας λέει πως μια φυσιολογική κύηση διαρκει έως 42 εβδομάδες ποιος γιατρός ποια μαία μπορεί να το αναιρέσει αυτό ? Δεν διαφωνείς με την δική μου άποψη αλλά με του παγκόσμιου οργανισμού υγείας! Δεν εκφράζω προσωπικη άποψη σε τέτοια ζητήματα ... Κανονικά πρόκληση γίνεται μόνο για ιατρικούς λόγους τουλάχιστον στο εξωτερικό για την Ελλάδα δεν σχολιάζω καν!

 

Περί του φυσιολογικού τοκετού (μεταφρασμένο από τον WHO)

 

Φυσιολογικός τοκετός είναι αυτός που ξεκινάει αυθόρμητα, μεταξύ της 37ης ως 42ης εβδομάδας κύησης συμπληρωμένων. 

Κι εγώ συμφωνώ εδώ, δηλαδή ως προς το αν δεν ύπαρχει κάποιος ιατρικός λόγος , όπως πχ διαβήτης κύησης, ελλιποβαρες μωρό, ανεπάρκεια πλακούντα κλπ η κύηση μπορεί να συνεχιστεί ως κ τις 42 εβδομάδες που σίγουρα θα ξεκινήσει αυθόρμητα. Εγώ τα δυο παιδιά μου τα γέννησα φυσιολογικά την ημέρα της ΠΗΤ μου με πρόκληση επειδή είχαν μικρό βάρος , χωρίς όμως κάποια παθολογία, απλά προληπτικά και μόνο, ενώ ο γιατρός μου μου είχε τονίσει πως αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα με το βάρος θα με περίμενε ακόμα δυο βδομάδες. Όλα αυτά φυσικά εφόσον όλα βαίνουν ομαλά, δηλαδή τα αμνιακα υγρά είναι φυσιολογικά , η τροφοδοσία του μωρού είναι κανονική κλπ. Και σε μένα ο γιατρός έλεγε ότι όσο μένει το μωρό στη μήτρα , μέχρι να ξεκινήσει αυθόρμητα ο τοκετός, είναι κέρδος Γι αυτό. 

1 hour ago, Brigitt είπε:

Κορίτσια πήγα κι εγώ στο γιατρό σήμερα τελικά είμαι 36+0 λάθος το μετρούσα τόσο καιρό ότι να ναι !!:-D ... Του είπα για τις συσπάσεις που έχω και μου μέτρησε αν έχω διαστολή τελικά έχω δύο εκατοστά και μου είπε να προσέχω μια εβδομάδα μέχρι να κλείσω τις 37 ώστε να μην υπάρξει προβλημα να γεννηθεί πρόωρα και μου έγραψε μαγνήσιο για μια εβδομάδα ... Κατά τ'αλλα όλα καλά ... Εσείς ?

 

Ποσο νόμιζες ότι ήσουν δηλαδή;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...