Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

32 minutes ago, Blondie 2020 said:

Ασχετο, μωρομαντηλα πηρατε? Κανει για τα νεογεννητα? Ξεχασα να ρωτησω χτες τη μαια! Επισης πανες παιρνουμε απο πριν η μας λενε στο μαιευτηριο ποιες κτλ?

Μια φιλη που γεννησε πριν κανα 6μηνο και τη ρωταω διαφορα μου ειπε να προμηθευτω και μωρομαντηλα και παμπερς. Μωρομαντηλα πηρα τα sensitive που δεν εχουν ουτε αρωμα ουτε τιποτα και ειναι καλυτερα για τυχον αλλεργιες και απο παμπερς πηρα δυο πακετακια το 1 μεγεθος (τα ειχε 1+1 προσφορα). Ελπιζω να μην πανε στραφη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ωωω 2.900!! Μπηκες πλεον για τα καλα στη τελικη ευθεια!! Τωρα που λες για 2.900 σκεφτομαι κι εγω το ιδιο. Εμενα αυτη τη βδομαδα (34η) ειναι ηδη 2.400... Σκεφτομαι οτι οταν θα μπω στον 9ο θα κοντευει κι αυτη τα 3.000!!! Λες να καταφερω κι εγω να φτασω μεχρι τερμα; Εγω αγχωνομαι κιολας γιατι εχω βγαλει χαρτι με ΠΗΤ ενα μηνα και κατι μετα γιατι δεν χωραγε να παρω την αδεια μου, ελπιζω να μην θελει να βγει πολυ νωριτερα η μικρη! 

Επισης για αυτο το εμβολιο του κοκκυτη ουτε ο δικος μου μου εχει αναφερει κατι... Θα ρωτησω οταν ξαναπαω ομως.

Κοριτσια να κανω μια ισως χαζη ερωτηση: ετοιμαζομαι να σιδερωσω τα ρουχαλακια του μωρου για να τα βαλω στη βαλιτσα σιγα σιγα (εχω να πιασω σιδερο... χρονια! Χαχαχχα) και σκεφτομαι οτι η βαλιτσα δεν ειναι αποστειρωμενη. Εσεις την καθαρισατε με καποιο τροπο ή απλα βαλατε τα ρουχαλακια σε σακουλακια; ή απλα ειμαι λιγο υπερβολικη; 

Εγώ καθάρισα καλά την βαλίτσα και μετά έπλυνα ένα σεντόνι μου με το υγρό για το μωρό και το έβαλα πάνω κάτω έτσι ώστε να μην ακουμπαει τπτ στην βαλίτσα....

πρίν από 35 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Ασχετο, μωρομαντηλα πηρατε? Κανει για τα νεογεννητα? Ξεχασα να ρωτησω χτες τη μαια! Επισης πανες παιρνουμε απο πριν η μας λενε στο μαιευτηριο ποιες κτλ?

Στην αρχή τα πλένουν καλύτερα μου είπαν αν και πήρα μωρομαντηλα για τα πολλά πολλά...μπεμπιλινα πήρα τα prenium care Pampers με την γραμμουλα...συνήθως όλοι αυτά παίρνουν στην αρχή....

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ,σήμερα πήγα ΙΚΑ να καταθέσω το χαρτί που μου έδωσαν για την άδεια τοκετού.Τετοια αγένεια δεν την έχω ξαναζήσει,η υπάλληλος μου μιλούσε με νευριασμένο ύφος ήθελα να την ρωτήσω πως θα ενημερωθώ ,αν χρειάζεται κάτι άλλο και το μόνο που μου είπε θα σε ενημερώσουμε .

Σήμερα κατεθεσες για το κυοφορίας?πήρες το χαρτί της απόφασης που λέει πόσα θα πάρεις?αν ναι τότε θα πληρωθείς 20 Σεπτεμβρίου με βάση το πινακακι του ικα

  • Ευχαριστώ 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια μου καλημέρα ,σήμερα πήγα ΙΚΑ να καταθέσω το χαρτί που μου έδωσαν για την άδεια τοκετού.Τετοια αγένεια δεν την έχω ξαναζήσει,η υπάλληλος μου μιλούσε με νευριασμένο ύφος ήθελα να την ρωτήσω πως θα ενημερωθώ ,αν χρειάζεται κάτι άλλο και το μόνο που μου είπε θα σε ενημερώσουμε .

Σε ολα τα ΙΚΑ τελικα ειναι απαραδεκτοι... Και γω θυμαμαι οσες φορες εχει τυχει να παω, η συμπεριφορα τους ειναι λες και εχουν μονιμως περιοδο, λες και τους βαζουν να δουλευουν τσαμπα! Τους μιλας και σε γραφουν, και τσαντιζονται αμα θες να ρωτησεις κατι. Ντροπη πραγματικα... 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , depifish είπε:

Σε ολα τα ΙΚΑ τελικα ειναι απαραδεκτοι... Και γω θυμαμαι οσες φορες εχει τυχει να παω, η συμπεριφορα τους ειναι λες και εχουν μονιμως περιοδο, λες και τους βαζουν να δουλευουν τσαμπα! Τους μιλας και σε γραφουν, και τσαντιζονται αμα θες να ρωτησεις κατι. Ντροπη πραγματικα... 

Έτσι ακριβώς....έχω τσακωθεί μαζί τους άπειρες φορές...και δυστυχώς έτσι είναι και σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Εγώ καθάρισα καλά την βαλίτσα και μετά έπλυνα ένα σεντόνι μου με το υγρό για το μωρό και το έβαλα πάνω κάτω έτσι ώστε να μην ακουμπαει τπτ στην βαλίτσα....

Στην αρχή τα πλένουν καλύτερα μου είπαν αν και πήρα μωρομαντηλα για τα πολλά πολλά...μπεμπιλινα πήρα τα prenium care Pampers με την γραμμουλα...συνήθως όλοι αυτά παίρνουν στην αρχή....

Σήμερα κατεθεσες για το κυοφορίας?πήρες το χαρτί της απόφασης που λέει πόσα θα πάρεις?αν ναι τότε θα πληρωθείς 20 Σεπτεμβρίου με βάση το πινακακι του ικα

Καλέ τίποτα δεν μου έδωσαν έδωσα εγώ το χαρτί που είχε υπογράψει ο γιατρός ,ο εργοδότης και εγώ , και μου λέει θα σε ειδοποιησουμε ,λέω που?μου λέει στο email ,και μου έκοψε την κουβέντα ,επίσης δίπλα της ήταν η διευθύντρια κ η ίδια παραδέχτει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Καλέ τίποτα δεν μου έδωσαν έδωσα εγώ το χαρτί που είχε υπογράψει ο γιατρός ,ο εργοδότης και εγώ , και μου λέει θα σε ειδοποιησουμε ,λέω που?μου λέει στο email ,και μου έκοψε την κουβέντα ,επίσης δίπλα της ήταν η διευθύντρια κ η ίδια παραδέχτει

Απαράδεκτοι τελείως....η έγκριση βγαίνει κατευθείαν και σου δίνουν το χαρτί....τώρα που σχετίζεται το email δεν μπορώ να καταλάβω....

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα στο ΙΚΑ με τα απαραίτητα έγγραφα, κατευθείαν βγήκε κ η απόφαση, αφού είδαν μέσω συστήματος ότι μπορώ κ δικαιούμαι το επίδομα. Με ενημέρωσαν για το πότε θα μπουν τα πρώτα χρήματα κ το πρέπει να κάνω για μετά την γέννα. Ήταν πολύ εξυπηρετική η κυρία κ η διπλανή της που με βοήθησε στην υπεύθυνη δήλωση που έπρεπε να συμπληρώσω. Τελικά είναι που θα πέσεις. Έχω πάει στο ίδιο ΙΚΑ κ άλλες φορές κ δεν έχω βρει την ανάλογη συμπεριφορά. Έπειτα από την επίσκεψη του υπουργού Χατζηδάκη στο συγκεκριμένο ΙΚΑ , πιστεύω έστρωσε το πράγμα!!!

Την βαλίτσα είχα κ γω μια έννοια για το πώς να βάλω μέσα τα πράγματα εμού κ του μωρού κ μάλλον θα ακολουθήσω αυτα που κάνατε κ σεις! Άλλωστε κάτι παρόμοιο έκανα κ στην καινούργια συρταριερα. Αφού την είχα μια βδομάδα ανοιχτή για να ξεμυρισει η μυρωδιά του ξύλου, την καθάρισα 3 φορές με ντετολ κ αντισηπτικό για μωρά! Έπειτα αφού τα έβαλα τα σκέπασα με σεντονακια που είχα πλένει , για να μη σκονιζονται!!

Μωρομαντηλα έχω πάρει ειδικά για μωρά, αυτά που είναι 99% νερό. Αλλά κ πάλι για τα πολλά κακακια του, πάντα όμως με νεράκι κ ελάχιστο αφρολουτρο, πλένουμε την περιοχή κάτω!! Οδηγίες από μαίες!! Σήμερα τελειώσαμε τα διαδικτυακά μαθηματα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, depifish είπε:

Ωωω 2.900!! Μπηκες πλεον για τα καλα στη τελικη ευθεια!! Τωρα που λες για 2.900 σκεφτομαι κι εγω το ιδιο. Εμενα αυτη τη βδομαδα (34η) ειναι ηδη 2.400... Σκεφτομαι οτι οταν θα μπω στον 9ο θα κοντευει κι αυτη τα 3.000!!! Λες να καταφερω κι εγω να φτασω μεχρι τερμα; Εγω αγχωνομαι κιολας γιατι εχω βγαλει χαρτι με ΠΗΤ ενα μηνα και κατι μετα γιατι δεν χωραγε να παρω την αδεια μου, ελπιζω να μην θελει να βγει πολυ νωριτερα η μικρη! 

Επισης για αυτο το εμβολιο του κοκκυτη ουτε ο δικος μου μου εχει αναφερει κατι... Θα ρωτησω οταν ξαναπαω ομως.

Κοριτσια να κανω μια ισως χαζη ερωτηση: ετοιμαζομαι να σιδερωσω τα ρουχαλακια του μωρου για να τα βαλω στη βαλιτσα σιγα σιγα (εχω να πιασω σιδερο... χρονια! Χαχαχχα) και σκεφτομαι οτι η βαλιτσα δεν ειναι αποστειρωμενη. Εσεις την καθαρισατε με καποιο τροπο ή απλα βαλατε τα ρουχαλακια σε σακουλακια; ή απλα ειμαι λιγο υπερβολικη; 

Πωπω κορίτσια , κοριτσαροι τα μωράκια σας!!! Εμένα 1500 γρ. όλα κι όλα ήταν 31 εβδομάδων. Βέβαια και τα προηγούμενα μωρά μου ήταν κομψά, να δούμε κι αυτό πως θα βγει. Με το καλο κορίτσια μου!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 1:22 PM, Ntepaki22 said:

Έκανε ίκτερο και τωρα την έχω δίπλα μου στην λάμπα... Ελπίζω να της φύγει και να μαστε αύριο σπίτι μας... Γιατί από εκεί ου έλεγα να φύγω νωρίτερα για να δω και το άλλο μου μωρό... Όλο αναποδιες!!  Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, σου εύχομαι ότι το καλύτερο!! 

Κοριτσάρα μου, να σου ζήσει το μωράκι σου! Καλότυχο και υγιές να είναι! Ήρθε το πρώτο αστεράκι της ομάδας μας! Καλή ανάρρωση και σε εσένα, και εύχομαι σύντομα να ξεχάσεις την εμπειρία του τοκετού! Καθυστερημένες οι ευχές γιατί είχα μείνει πίσω στο διάβασμα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Εμένα μου είπε να το κάνω ιδανικά απο 30η ως την 32η βδομάδα ,τώρα ίσως να γίνεται κ πιο μετά. Διαβασα ότι γίνεται στον 8ο μήνα όποτε πιστεύω μεχρι κ 35η βδομάδα γίνεται. Αν περάσουν 15 μέρες που έκανες του κοβιντ μπορείς να το κάνεις. Απλά έχεις κ τη δεύτερη δόση να κάνεις; 

Ναι.. 22/9 εχω τη 2η δοση που θα κλεινω 34η βδ. Αν πρεπει να περασουν 15 ημερες παω για 36η και δεν ξερω αν γινεται. Θα τον ρωτησω την αλλη τριτη που εχω ντομπλερ. Κριμα που δεν γνωριζα νωριτερα για το νεο τριπλό. Ουτε ο άντρας μου το γνώριζε.. θελω να κανω του κοκκυτη, ειδικα τετοια εποχή που γενναμε ειναι μια ασπίδα προστασιας για το μωρο.

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


52 minutes ago, Farmakotriftena said:

Ναι.. 22/9 εχω τη 2η δοση που θα κλεινω 34η βδ. Αν πρεπει να περασουν 15 ημερες παω για 36η και δεν ξερω αν γινεται. Θα τον ρωτησω την αλλη τριτη που εχω ντομπλερ. Κριμα που δεν γνωριζα νωριτερα για το νεο τριπλό. Ουτε ο άντρας μου το γνώριζε.. θελω να κανω του κοκκυτη, ειδικα τετοια εποχή που γενναμε ειναι μια ασπίδα προστασιας για το μωρο.

Εγω 35+3 θα το κανω παντως!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Andri M said:

Κοριτσάρα μου, να σου ζήσει το μωράκι σου! Καλότυχο και υγιές να είναι! Ήρθε το πρώτο αστεράκι της ομάδας μας! Καλή ανάρρωση και σε εσένα, και εύχομαι σύντομα να ξεχάσεις την εμπειρία του τοκετού! Καθυστερημένες οι ευχές γιατί είχα μείνει πίσω στο διάβασμα! 

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! Καλή λευτεριά και σε εσένα..  ναι σιγά σιγά προσπαθώ να την ξεχάσω... Γυρίσαμε σπίτι μετά από έξι μέρες μέσα στο νοσοκομείο... Τώρα δεν μπορεί να θηλάσει ικανοποιητικα, μόνο με το στήθος μου έχασε πολύ βάρος... Οπότε αντλώ και της το δίνω συν συμπληρώμα για τον ίκτερο που ανεβαίνει από το κεφαλοαιματωμα.... Μέρα με την μέρα όμως δυναμώνει..

  • Μου αρέσει 3

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2021 at 6:59 PM, Blondie 2020 said:

Ωχ! Η ορθοστασια τελικα μας εχει καταστρεψει! Ναι μαλλονγιατι εχω κανει κ ολες τις εξετασεις θρομβοφιλιας. Η μαια μου ειπε οτι ο μονος τροπος για να ειμαι σιγουρη ειναι τριπλεξ φλεβων κατω ακρων. Εκλεισα να κανω εννοειται! Απο το να τρωγομαι μονη μου!

Καλησπέρα σου, επειδή και εγώ φοβάμαι ότι έχω θρόμβωση στο δεξί πόδι, ξαφνικά έχω φλεβίτιδα, νιώθω βάρος στο πόδι και ένα κάψιμο, και τώρα πια το σκέφτομαι συνέχεια, ήθελα να σε ρωτήσω αν τελικά έκανες το τρίπλεξ, πού το έκανες και σε ποιόν το έδειξες?

21 hours ago, Ntepaki22 said:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! Καλή λευτεριά και σε εσένα..  ναι σιγά σιγά προσπαθώ να την ξεχάσω... Γυρίσαμε σπίτι μετά από έξι μέρες μέσα στο νοσοκομείο... Τώρα δεν μπορεί να θηλάσει ικανοποιητικα, μόνο με το στήθος μου έχασε πολύ βάρος... Οπότε αντλώ και της το δίνω συν συμπληρώμα για τον ίκτερο που ανεβαίνει από το κεφαλοαιματωμα.... Μέρα με την μέρα όμως δυναμώνει..

Υπομονή και επιμονή! Είσαι έμπειρη και ξέρεις περίπου τί να περιμένεις. Θα τα καταφέρετε! Καλή ανάρρωση και στις δυο σας!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Andri M said:

Καλησπέρα σου, επειδή και εγώ φοβάμαι ότι έχω θρόμβωση στο δεξί πόδι, ξαφνικά έχω φλεβίτιδα, νιώθω βάρος στο πόδι και ένα κάψιμο, και τώρα πια το σκέφτομαι συνέχεια, ήθελα να σε ρωτήσω αν τελικά έκανες το τρίπλεξ, πού το έκανες και σε ποιόν το έδειξες?

Καλησπερα! Τελικα δεν πηγα γιατι εφυγε αυτο που νομιζα οτι ηταν θρομβος! Αλλα αν φοβασαι να πας να κανεις κ το δειχνεις στο γιατρο σου η σε αγγειολογο! Παντως νομιζω το αριστερο ποδι εινσι το επικινδυνο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; 

Εχω κλεισει την 32η+  βδ  και την τρίτη σχεδον 33η θα κανω το ντομπλερ. Ενώ θυμάμαι στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, οταν εκανα το ντομπλερ αλλαζε η διάθεση προς το καλύτερο καθώς ενιωθα ότι φτανω στο τέλος, εδω σε αυτήν την εγκυμοσύνη, νιωθω το αντίθετο. Πως δεν περναει ο καιρος με τίποτα. Μου απομένουν ακομα 6 ολοκληρες βδομάδες και δεν αντέχω. Εχω καουρες, πιεστικους πόνους στην κοιλιά, στο στομαχι, άγχος να οανε ολα καλα, νευρα, κούραση, συχνοουρια, πονο στη μέση κτλ. Πως θα περασει ο καιρός; 

Ποιες κοπελες κοντεύουν;

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...