Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 53 minutes ago, Blue Velvet said:

      Ευχαριστώ πολύ!Είχα υψηλή,γιατί ήταν διδυμα,νομίζω 300+. Και δεν θυμάμαι αν την έκανα εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά όπως τώρα η λίγο πιο μετά..

      Οκ άρα δε μπορείς να συγκρίνεις. Δε σημαίνει βέβαια ότι πάντα είναι το ίδιο. Καλούς διπλασιασμούς!

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

προγεστεροvη περvεις? μηπως κουραζεσε? συvηθως αυτες ειvαι οι αιτιες τοσο vωρις. 

Προγεστερονη παίρνω. Φυσιολογική δραστηριότητα έχω, δεν μπορώ να πω ότι κουράζομαι ιδιαίτερα ούτε ότι είμαι και όλο καθιστή... δηλαδή δεν δικαιολογούνται τετοια πονάκια από ανάπτυξη της μητρας ; Έχω κι αυτες τις αναγουλες και τους εμετούς και νιώθω ότι ασκώ πίεση στην κοιλιακή χώρα...την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό για υπέρηχο, όποτε θα δείξει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Flolipop said:

Προγεστερονη παίρνω. Φυσιολογική δραστηριότητα έχω, δεν μπορώ να πω ότι κουράζομαι ιδιαίτερα ούτε ότι είμαι και όλο καθιστή... δηλαδή δεν δικαιολογούνται τετοια πονάκια από ανάπτυξη της μητρας ; Έχω κι αυτες τις αναγουλες και τους εμετούς και νιώθω ότι ασκώ πίεση στην κοιλιακή χώρα...την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό για υπέρηχο, όποτε θα δείξει...

Παπακι μην αγχωνεσαι! Εγω γενικα δεν ειχα πονους περιοδου καθολου, μεχρι που την προηγουμενη εβδομαδα (11η) ξεκινησα και ειχα στο ασχετο και μετα απο ξαπλα, οχι καποια δραστηριοτητα, και αγχωθηκα επειδη δεν ειχα γενικα στο παρελθον! Βεβαια δεν ειναι ιδιαιτερης διαρκειας, αλλα τελικα ηταν ολα καλα γιατι πηγα για υπερηχο μετα απο μερικες μερες. Και ειχα ρωτησει και μια φιλη που ηταν εγκυος προσφατα τι ειδους πονος ειναι οι συσπασεις, και μου χε πει οτι στην αρχη ειναι σαν περιοδου, οποτε παιζει να ειναι και συσπασουλες. Επισης παιζει να ειναι και το εντερο. Εγω που εχω γενικα θεματακι με αερια, και τωρα και με δυσκοιλιοτητα, εχω συχνα πονους που μοιαζουν να ειναι απο τη μητρα αλλα νομιζω οτι ψιλοκαταλαβαινω οτι ειναι το εντερο τελικα. Αλλα μην αγχωνεσαι, ειναι φυσιολογικα τα πονακια γενικα. Θεωρω οτι μονο ισχυροι πονοι ειναι οι ανησυχητικοι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Προγεστερονη παίρνω. Φυσιολογική δραστηριότητα έχω, δεν μπορώ να πω ότι κουράζομαι ιδιαίτερα ούτε ότι είμαι και όλο καθιστή... δηλαδή δεν δικαιολογούνται τετοια πονάκια από ανάπτυξη της μητρας ; Έχω κι αυτες τις αναγουλες και τους εμετούς και νιώθω ότι ασκώ πίεση στην κοιλιακή χώρα...την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό για υπέρηχο, όποτε θα δείξει...

απο τηv αvαπτυξη της μητρας ειvαι τα ποvακια αλλα αv ειvαι συχvα σημαιvει οτι ζοριζετε η μητρα. Δηλαδη οσο μεγαλωvει καvει υπερβολικες συσπασεις κ γιαυτο τα συχvα ποvακια. Οποτε αυξαvουv τηv προγεστεροvη για vα χαλαρωσει η μητρα. Καποια ποvακια ειvαι μεσα στο πλαισιο του φυσιολογικου αλλα οταv γιvοvται σε βαθμο που σου δημιουργουv απορια απο τηv συχvοτητα τους σημαιvει ζορισμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Μίλησα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό... ήθελα να ακουσω αν συμβαίνει και σε κάποια άλλη κοπέλα... είχα από την αρχή πονους περιόδου και καφέ εκκρίσεις μετά γύρω στην 7η εβδομάδα σταμάτησαν όλα, αλλά τώρα στη 10η εβδομάδα εμφανίστηκαν πάλι ενοχλήσεις, χωρίς καφέ βέβαια... εσυ δεν ειχες ε; Τι να πω ... ελπίζω να μην είναι κάτι άσχημο.

Δεν είναι κάτι ή κάθε κοπέλα έχει διαφορετική εγκυμοσύνη και διαφορετικά συμπτώματα εφόσον δεν τον ανησυχεί κάτι τον γιατρο μην αγχώνεσαι...Πέρα από τις μέρες πριν την καθυστέρηση που είχα αυτές τις ενόχλησεις μετά δεν είχα κάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Είμαι στην 10η εβδομάδα και συνεχίζω που και που να έχω πονους περιόδου και μπροστά χαμηλά και στην μέση. Σας συμβαίνει κι εσάς;

Καλησπέρα!!! Ως επί το πλείστον είχα ενοχλήσεις περιόδου ανά διαστήματα σε όλο το πρώτο 3μηνο!!! Είναι φυσιολογικό!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Μίλησα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό... ήθελα να ακουσω αν συμβαίνει και σε κάποια άλλη κοπέλα... είχα από την αρχή πονους περιόδου και καφέ εκκρίσεις μετά γύρω στην 7η εβδομάδα σταμάτησαν όλα, αλλά τώρα στη 10η εβδομάδα εμφανίστηκαν πάλι ενοχλήσεις, χωρίς καφέ βέβαια... εσυ δεν ειχες ε; Τι να πω ... ελπίζω να μην είναι κάτι άσχημο.

Όπως είπαν και τα κορίτσια και εγώ έχω πόνους και περιόδου και ωορρηξίας και καμιά φορά είναι και το έντερο....μην αγχώνεσαι είναι φυσιολογικό...γενικά νομίζω όσο νιώθουμε έτσι διάφορα πραγματακια είναι καλό....δεν ξέρω πως είναι οι συσπάσεις αλλά πιστεύω θα ήταν κάτι που θα κρατούσε ίσως πολύ ώρα....για τους πόνους έχω ξεκινήσει μαγνήσιο καθώς είχα αρκετούς και έχω δει μεγάλη διαφορά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dimitra93 said:

Όπως είπαν και τα κορίτσια και εγώ έχω πόνους και περιόδου και ωορρηξίας και καμιά φορά είναι και το έντερο....μην αγχώνεσαι είναι φυσιολογικό...γενικά νομίζω όσο νιώθουμε έτσι διάφορα πραγματακια είναι καλό....δεν ξέρω πως είναι οι συσπάσεις αλλά πιστεύω θα ήταν κάτι που θα κρατούσε ίσως πολύ ώρα....για τους πόνους έχω ξεκινήσει μαγνήσιο καθώς είχα αρκετούς και έχω δει μεγάλη διαφορά...

Αχ τωρα που πες για μαγνησιο... τι μπερδεμα εχω με τα χαπια και τη διατροφη! Ξερω οτι το μαγνησιο πρεπει να το πιεις με διαφορα 4 ωρων απο ασβεστιο και το εχω προγραμματισει να το πινω 4 ωρες μετα το μεσημεριανο (γιατι συνηθως ολο και κατι τυροειδες θα φαω) και αν ξεχαστω το απογευματακι και ψιλοτσιμπησω κατι που εχει ασβεστιο χανω τη μπαλα μετα γιατι καταληγει να το πιω βραδυ που και το βραδυ παλι θα θελω να φαω κατι που θα εχει ασβεστιο! Και που να αρχισω μετα και σιδηρο που εχει κι αυτο θεμα με το ασβεστιο και τη θηροξινη! Βρε προβληματα που εχουμε... Χαχαχαχαχα! 

Επισης να ρωτησω αν εχει καμια κατι παρομοιο. Εδω και καμποσες εβδομαδες ξυπναω το πρωι με τη μυτη μου ξεραμενη και ματωμενη. Ξερω οτι οι ρινιτιδες ειναι και αυτες συμπτωμα, αλλα να ματωνει ετσι δεν ξερω και ολο ξεχναω μα ρωτησω τον γυναικολογο μου. Μηπως το παθαινει και καμια αλλη; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , depifish είπε:

Αχ τωρα που πες για μαγνησιο... τι μπερδεμα εχω με τα χαπια και τη διατροφη! Ξερω οτι το μαγνησιο πρεπει να το πιεις με διαφορα 4 ωρων απο ασβεστιο και το εχω προγραμματισει να το πινω 4 ωρες μετα το μεσημεριανο (γιατι συνηθως ολο και κατι τυροειδες θα φαω) και αν ξεχαστω το απογευματακι και ψιλοτσιμπησω κατι που εχει ασβεστιο χανω τη μπαλα μετα γιατι καταληγει να το πιω βραδυ που και το βραδυ παλι θα θελω να φαω κατι που θα εχει ασβεστιο! Και που να αρχισω μετα και σιδηρο που εχει κι αυτο θεμα με το ασβεστιο και τη θηροξινη! Βρε προβληματα που εχουμε... Χαχαχαχαχα! 

Επισης να ρωτησω αν εχει καμια κατι παρομοιο. Εδω και καμποσες εβδομαδες ξυπναω το πρωι με τη μυτη μου ξεραμενη και ματωμενη. Ξερω οτι οι ρινιτιδες ειναι και αυτες συμπτωμα, αλλα να ματωνει ετσι δεν ξερω και ολο ξεχναω μα ρωτησω τον γυναικολογο μου. Μηπως το παθαινει και καμια αλλη; 

Καλημέρα κορίτσι μου το ίδιο παθαίνω κ γω με το μαγνήσιο όταν θέλω να πάρω καμία φορά! Όσον αφορά τη μύτη που μάτωσε κ μένα ματώνει από την αρχή της εγκυμοσύνης κ αυτό συμβαίνει λόγω των αυξημένων οιστρογόνων! Μην σε ανησυχεί. Εμένα έχει τώρα 4 μέρες που ματώνει . Όπως κ πιο πριν μάτωνε. Απλά σταματούσε μερικές μέρες κ μετά ξανά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweetheart12 said:

Καλημέρα κορίτσι μου το ίδιο παθαίνω κ γω με το μαγνήσιο όταν θέλω να πάρω καμία φορά! Όσον αφορά τη μύτη που μάτωσε κ μένα ματώνει από την αρχή της εγκυμοσύνης κ αυτό συμβαίνει λόγω των αυξημένων οιστρογόνων! Μην σε ανησυχεί. Εμένα έχει τώρα 4 μέρες που ματώνει . Όπως κ πιο πριν μάτωνε. Απλά σταματούσε μερικές μέρες κ μετά ξανά! 

Αχ νοιωθω τωρα μια ανακουφιση που υπαρχει κι αλλος γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω! Μεχρι και κανουργιο τοπικ ανοιξα και ρωταγα! Χαχαχαχα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Αχ τωρα που πες για μαγνησιο... τι μπερδεμα εχω με τα χαπια και τη διατροφη! Ξερω οτι το μαγνησιο πρεπει να το πιεις με διαφορα 4 ωρων απο ασβεστιο και το εχω προγραμματισει να το πινω 4 ωρες μετα το μεσημεριανο (γιατι συνηθως ολο και κατι τυροειδες θα φαω) και αν ξεχαστω το απογευματακι και ψιλοτσιμπησω κατι που εχει ασβεστιο χανω τη μπαλα μετα γιατι καταληγει να το πιω βραδυ που και το βραδυ παλι θα θελω να φαω κατι που θα εχει ασβεστιο! Και που να αρχισω μετα και σιδηρο που εχει κι αυτο θεμα με το ασβεστιο και τη θηροξινη! Βρε προβληματα που εχουμε... Χαχαχαχαχα! 

Επισης να ρωτησω αν εχει καμια κατι παρομοιο. Εδω και καμποσες εβδομαδες ξυπναω το πρωι με τη μυτη μου ξεραμενη και ματωμενη. Ξερω οτι οι ρινιτιδες ειναι και αυτες συμπτωμα, αλλα να ματωνει ετσι δεν ξερω και ολο ξεχναω μα ρωτησω τον γυναικολογο μου. Μηπως το παθαινει και καμια αλλη; 

Κι εγώ το παθαίνω @depifish μου.ακριβώς όπως το περιέγραψες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Είμαι στην 10η εβδομάδα και συνεχίζω που και που να έχω πονους περιόδου και μπροστά χαμηλά και στην μέση. Σας συμβαίνει κι εσάς;

Έχω και εγώ σχεδόν κάθε μέρα 10βδομ. +4ημερων .Ο γιατρός μου είπε είναι φυσιολογικό μεγαλώνει η μήτρα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 είπε:

Έχω και εγώ σχεδόν κάθε μέρα 10βδομ. +4ημερων .Ο γιατρός μου είπε είναι φυσιολογικό μεγαλώνει η μήτρα .

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Ανακουφίστηκα είναι η αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Είμαι στην 10η εβδομάδα και συνεχίζω που και που να έχω πονους περιόδου και μπροστά χαμηλά και στην μέση. Σας συμβαίνει κι εσάς;

Εγώ κορίτσι μου είμαι στην 8η και έχω σαν πόνους περιόδου κάτω χαμηλά κ με πονάει κ η μέση κ είχα από την αρχή της εγκυμοσύνης. Την Παρασκευή ρώτησα το γιατρό κ μου είπε είναι φυσιολογικό κ θα τα έχω. Γενικά ότι συμπτώματα έχουμε τώρα μετά την 12-14η βδομάδα θα σταματήσουν κάπως! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια που άρχισα το σίδηρο χειροτέρεψαν οι ναυτίες το πρωί...από εκεί π δεν έκανα εμετό τώρα τρεις μέρες κάνω σίγουρα 2 το πρωί... ασβέστιο δεν περνώ γτ άρχισα να πίνω γάλα όσο μπορώ...ένα ποτήρι τη μέρα φρέσκο γάλα είναι οκ λέει για το ασβέστιο....εσείς κορίτσια βγαίνετε να περπατήσετε καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra93 είπε:

Εγώ κορίτσια που άρχισα το σίδηρο χειροτέρεψαν οι ναυτίες το πρωί...από εκεί π δεν έκανα εμετό τώρα τρεις μέρες κάνω σίγουρα 2 το πρωί... ασβέστιο δεν περνώ γτ άρχισα να πίνω γάλα όσο μπορώ...ένα ποτήρι τη μέρα φρέσκο γάλα είναι οκ λέει για το ασβέστιο....εσείς κορίτσια βγαίνετε να περπατήσετε καθόλου?

Εγω μεχρι να καταλήξω σε σίδηρο (μιλαω για τις προηγούμενες κυησεις μου) , αλλαζα ενα σωρό. Με τα πολλα βρηκα μια μαρκα που δεν με πείραζε.  Γιατι αλλες που προκαλουσαν αναγουλες, κυριως αυτος σε υγρη μορφη, αλλες μάρκες δυσκοιλιοτητα , αλλες διαρροιες.

Ποιο πολυ με πειραζε το ασβέστιο. Παντως δε νομιζω ενα ποτηρι γάλα να καλύπτει το απαιτούμενο ασβέστιο που χρειαζεται στην εγκυμοσύνη. Και ειδικα το γαλα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...