Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Εμένα με ζυγίζει και μου παίρνει την πίεση η ενδοκρινολόγος/διαβητολόγος και όχι ο γυναικολόγος. Εξετάσεις σε μηνιαία βάση κυρίως γενική αίματος, ούρων, θυρεοειδή, ζάχαρο, γλυκοζηλιωμένη.

Την τελευταία φορά που πήγα στον γυναικολόγο 5/5 μου είπε ότι μετράμε γραμμάρια τώρα πια και όχι εκατοστά. Το επόμενο μου το έβαλε 9/7 και στο ενδιάμεσο στην 22η θα γίνει η Β'επιπέδου. Κι εγώ παραξενέυτηκα που με έβαλε τόσο αργά αλλά φαντάζομαι αν όλα τα βλέπει καλά να μην χρειάζεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Dimitra93 said:

Είδες που είναι όλα τέλεια?Και εγώ πήγα στο γιατρό...πλέον μου μετράνε γραμμάρια όχι εκατοστά...είμαστε 244γρ...όλα καλά δόξα το θεο...σε δύο εβδομάδες έχω β επιπέδου που θα είμαι στην 22 εβδομαδα...ναι μου μετράει πίεση και με ζυγίζει σε κάθε ραντεβού....εξετάσεις αίματος και ούρων έκανα στο πρώτο τρίμηνο και μετά στο δεύτερο άλλη μια φορά ..δεν ξέρω πότε είναι οι επόμενες...

Κοριτσι σε ποια βδομαδα εισαι και ειναι το μικρουλι σου 244γρ; 20η; Ρωταω γιατι εμενα στην 18η ηταν 236γρ, δεν μου ειπε κατι ο γιατρος αλλα λιγο που εψαξα σαν να μου φαινεται οτι ειναι καπως παραπανω απο το κανονικο... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , depifish είπε:

Κοριτσι σε ποια βδομαδα εισαι και ειναι το μικρουλι σου 244γρ; 20η; Ρωταω γιατι εμενα στην 18η ηταν 236γρ, δεν μου ειπε κατι ο γιατρος αλλα λιγο που εψαξα σαν να μου φαινεται οτι ειναι καπως παραπανω απο το κανονικο... 

Εμένα 17+4 ήταν 210 γρ οπότε μην ανησυχείς αυτά δεν είναι στάνταρ είναι (+ - ) την μέρα που γέννησα το γιο μου να καταλάβεις στο υπέρηχο μου το έβγαλε 3800 και λέγανε θα είναι μεγάλο μωρό  και γεννήθηκε 3250 ήταν απλά ψιλό και αδύνατο !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Brigitt είπε:

Εμένα 17+4 ήταν 210 γρ οπότε μην ανησυχείς αυτά δεν είναι στάνταρ είναι (+ - ) την μέρα που γέννησα το γιο μου να καταλάβεις στο υπέρηχο μου το έβγαλε 3800 και λέγανε θα είναι μεγάλο μωρό  και γεννήθηκε 3250 ήταν απλά ψιλό και αδύνατο !!

Εμένα 18+5 ήταν 308 +/- 45gr κ 18 εκατοστά αν θυμάμαι καλά τα εκατοστά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Είδες που είναι όλα τέλεια?Και εγώ πήγα στο γιατρό...πλέον μου μετράνε γραμμάρια όχι εκατοστά...είμαστε 244γρ...όλα καλά δόξα το θεο...σε δύο εβδομάδες έχω β επιπέδου που θα είμαι στην 22 εβδομαδα...ναι μου μετράει πίεση και με ζυγίζει σε κάθε ραντεβού....εξετάσεις αίματος και ούρων έκανα στο πρώτο τρίμηνο και μετά στο δεύτερο άλλη μια φορά ..δεν ξέρω πότε είναι οι επόμενες...

Καλημέρα δόξα το θεό μια χαρά !!!Καλέ είδαμε και το πουλάκι του φαινόταν κανονικά ,δεν το περίμενα ,και ξυνοτανε όλη την ώρα και άνοιγε το στοματακι του μια σταλιά ανθρωπάκος.Β επιπέδου αργό πολύ τέλος Ιουνίου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περνάτε και εσεις μέρες που είστε μέσα στα νεύρα και έχετε τον άντρα σας να σας ρωτάει επανειλημμένα γιατί έχεις νεύρα γιατί σε πονάει η μέση μα γιατί δεν μπορείς να είσαι όρθια και γκρινιάζεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις δουλειές  γιατί το ένα γιατί το άλλο λες και ζει σε άλλο κόσμο και νομίζει πως το να είσαι έγκυος με ένα μωρό είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο ????? Η μόνο εγώ το ζω αυτό ?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι κ εγω μανουλα Οκτωβριου παρολο.που επειδη εχω τα διδυμακισ.μου μαλλον τελη Σεπτεμβριου με βλεπω, πρωτα ο Θεος! Ηθελα να ρωτησω, τον τραχηλο τον μετρατε; εχει κοντυνει σε καμια; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ερώτηση....

Ενώ έχω καλή εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής, σήμερα σηκώθηκα με πολλά τσιμπήματα κάτω χαμηλά. Σαν να τσιμπάνε πολλές πολλές βελόνες και τα τσιμπήματα έφταναν απο κάτω. Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt είπε:

Περνάτε και εσεις μέρες που είστε μέσα στα νεύρα και έχετε τον άντρα σας να σας ρωτάει επανειλημμένα γιατί έχεις νεύρα γιατί σε πονάει η μέση μα γιατί δεν μπορείς να είσαι όρθια και γκρινιάζεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις δουλειές  γιατί το ένα γιατί το άλλο λες και ζει σε άλλο κόσμο και νομίζει πως το να είσαι έγκυος με ένα μωρό είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο ????? Η μόνο εγώ το ζω αυτό ?

Εγώ κορίτσι ,τόσα νεύρα ούτε όταν είχα περίοδο ,και μερικές φορές άνευ λόγου.Δεν ξέρω τι φταίει οι ορμόνες μάλλον.Τσακωνομαι ακόμα και με τα παιδιά μου με ενοχλούν όλα ,βέβαια μετά το μετανιώνω.

πρίν από 21 λεπτά , Tinaki20 είπε:

Κορίτσια ερώτηση....

Ενώ έχω καλή εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής, σήμερα σηκώθηκα με πολλά τσιμπήματα κάτω χαμηλά. Σαν να τσιμπάνε πολλές πολλές βελόνες και τα τσιμπήματα έφταναν απο κάτω. Σας έχει τύχει;

Συνέχεια από πολύ νωρίς και κράμπες και τσιμπήματα που τα νιώθω κάτω στον κόλπο δεν ξέρω να στο εξηγήσω.Και εχθες που πήγα στον γιατρό μου είπε ότι αυτό που νιώθω να μαζεύετε δεξιά είναι το μωρό ,ώρες ώρες μαζεύετε τόσο πολύ που νιώθω περίεργα στο κόλπο δεν πονάω αλλά είναι ενοχλητικό.

πρίν από 39 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι κ εγω μανουλα Οκτωβριου παρολο.που επειδη εχω τα διδυμακισ.μου μαλλον τελη Σεπτεμβριου με βλεπω, πρωτα ο Θεος! Ηθελα να ρωτησω, τον τραχηλο τον μετρατε; εχει κοντυνει σε καμια; 

Εχθές κάναμε υπέρηχο είμαι 17 βδομάδων ,δεν αναφέρθηκε στον τράχηλο καθόλου .βασικά πρέπει να μετριέται σε κάθε επίσκεψη?αν κάτι δεν πάει καλά δεν θα το δει ?

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσι σε ποια βδομαδα εισαι και ειναι το μικρουλι σου 244γρ; 20η; Ρωταω γιατι εμενα στην 18η ηταν 236γρ, δεν μου ειπε κατι ο γιατρος αλλα λιγο που εψαξα σαν να μου φαινεται οτι ειναι καπως παραπανω απο το κανονικο... 

Μην νομίζεις ότι οι μετρήσεις πάντα πέφτουν μέσα !!!Εμένα την τρίτη μου κόρη πάντα μου την έβγαζαν μικρή ,είτε στις μετρήσεις είτε στο βάρος ,αφού ακόμα και στο τέλος μου έλεγε ο γιατρός να την αφήσουμε και άλλο γιατί θα βγει κάτω από 3 κιλά άντεξα μέχρι 40βδο+3 ημέρες και τελικά γεννήθηκε 3550.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, βιολετα3 said:

Εγώ κορίτσι ,τόσα νεύρα ούτε όταν είχα περίοδο ,και μερικές φορές άνευ λόγου.Δεν ξέρω τι φταίει οι ορμόνες μάλλον.Τσακωνομαι ακόμα και με τα παιδιά μου με ενοχλούν όλα ,βέβαια μετά το μετανιώνω.

Συνέχεια από πολύ νωρίς και κράμπες και τσιμπήματα που τα νιώθω κάτω στον κόλπο δεν ξέρω να στο εξηγήσω.Και εχθες που πήγα στον γιατρό μου είπε ότι αυτό που νιώθω να μαζεύετε δεξιά είναι το μωρό ,ώρες ώρες μαζεύετε τόσο πολύ που νιώθω περίεργα στο κόλπο δεν πονάω αλλά είναι ενοχλητικό.

Εχθές κάναμε υπέρηχο είμαι 17 βδομάδων ,δεν αναφέρθηκε στον τράχηλο καθόλου .βασικά πρέπει να μετριέται σε κάθε επίσκεψη?αν κάτι δεν πάει καλά δεν θα το δει ?

Μην νομίζεις ότι οι μετρήσεις πάντα πέφτουν μέσα !!!Εμένα την τρίτη μου κόρη πάντα μου την έβγαζαν μικρή ,είτε στις μετρήσεις είτε στο βάρος ,αφού ακόμα και στο τέλος μου έλεγε ο γιατρός να την αφήσουμε και άλλο γιατί θα βγει κάτω από 3 κιλά άντεξα μέχρι 40βδο+3 ημέρες και τελικά γεννήθηκε 3550.

Εμενα μου τον μετραει σε καθε επισκεψη αλλα ισως λογω διδυμων; αλλοι νομιζω τον μετρανε μονο στη β επιπεδου! Εννοειται θα ειχε δει κατι ο γιατρος σου αν ηταν αρα ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Εμενα μου τον μετραει σε καθε επισκεψη αλλα ισως λογω διδυμων; αλλοι νομιζω τον μετρανε μονο στη β επιπεδου! Εννοειται θα ειχε δει κατι ο γιατρος σου αν ηταν αρα ολα καλα!

Αν η εγκυμοσύνη κυλάει ομαλά και δεν υπάρχει θέμα γενικά τον βλέπουν στην β'επιπεδου μετα στη ντοπλερ και μετά στο τέλος όταν είναι να γεννήσεις ... Τώρα αν έχεις κάποιο θέμα πχ μια γνωστή μου είχε κοντό τραχήλο και έπρεπε να μένει ξαπλωμένη σε όλη την εγκυμοσύνη τον έβλεπαν κάθε δύο εβδομάδες όπου γέννησε και πρόωρα όπως και σε δίδυμη κύηση όπως λες είναι διαφορετικά τα πράγματα 

Υ.Γ. δεν είναι φυσιολογικό να κοντινει από τώρα σε κάποια και τότε υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να ακολουθηθούν συγκεκριμένες οδηγίες ειδικά αν είναι πρώτη εγκυμοσύνη (δεν μιλάω για δίδυμη κύηση φυσικά γιατί δεν γνωρίζω )

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσι σε ποια βδομαδα εισαι και ειναι το μικρουλι σου 244γρ; 20η; Ρωταω γιατι εμενα στην 18η ηταν 236γρ, δεν μου ειπε κατι ο γιατρος αλλα λιγο που εψαξα σαν να μου φαινεται οτι ειναι καπως παραπανω απο το κανονικο... 

Ναι στην 20η εχω μπει ...για την ακρίβεια 19+1...από το ύφος του γιατρού κατάλαβα ότι θα μπορούσε να είναι και παραπάνω.  Αλλά δεν μου είπε κάτι ..

1 ώρα πρίν, Tinaki20 είπε:

Κορίτσια ερώτηση....

Ενώ έχω καλή εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής, σήμερα σηκώθηκα με πολλά τσιμπήματα κάτω χαμηλά. Σαν να τσιμπάνε πολλές πολλές βελόνες και τα τσιμπήματα έφταναν απο κάτω. Σας έχει τύχει;

Και εγώ τα έχω αυτά και μάλιστα αρκετά συχνά ...είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός μου...

2 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι κ εγω μανουλα Οκτωβριου παρολο.που επειδη εχω τα διδυμακισ.μου μαλλον τελη Σεπτεμβριου με βλεπω, πρωτα ο Θεος! Ηθελα να ρωτησω, τον τραχηλο τον μετρατε; εχει κοντυνει σε καμια; 

Καλησπέρα και σε σένα εύχομαι να είναι όλα καλά μέχρι τέλους ..στην αυχενική φάνηκε κοντός ο δικός μου τράχηλος αλλά μέσα στα όρια...δεν τον έχουμε ξανά μετρήσει ..η επόμενη μέτρηση θα γίνει στη β επιπέδου

4 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Καλημέρα δόξα το θεό μια χαρά !!!Καλέ είδαμε και το πουλάκι του φαινόταν κανονικά ,δεν το περίμενα ,και ξυνοτανε όλη την ώρα και άνοιγε το στοματακι του μια σταλιά ανθρωπάκος.Β επιπέδου αργό πολύ τέλος Ιουνίου 

Εμένα μου έκανε 3D υπέρηχο και χαμογελούσε...κανονικά.. με ανοιχτό το στόμα ..ξετρελαθηκα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Brigitt είπε:

Αν η εγκυμοσύνη κυλάει ομαλά και δεν υπάρχει θέμα γενικά τον βλέπουν στην β'επιπεδου μετα στη ντοπλερ και μετά στο τέλος όταν είναι να γεννήσεις ... Τώρα αν έχεις κάποιο θέμα πχ μια γνωστή μου είχε κοντό τραχήλο και έπρεπε να μένει ξαπλωμένη σε όλη την εγκυμοσύνη τον έβλεπαν κάθε δύο εβδομάδες όπου γέννησε και πρόωρα όπως και σε δίδυμη κύηση όπως λες είναι διαφορετικά τα πράγματα 

Υ.Γ. δεν είναι φυσιολογικό να κοντινει από τώρα σε κάποια και τότε υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να ακολουθηθούν συγκεκριμένες οδηγίες ειδικά αν είναι πρώτη εγκυμοσύνη (δεν μιλάω για δίδυμη κύηση φυσικά γιατί δεν γνωρίζω )

Όταν λέτε μετράει πως γίνεται?Λογικά στον υπέρηχο θα το βλέπει δεν γίνεται να μην το μετράει εκτός και αν γίνεται με άλλον τρόπο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Όταν λέτε μετράει πως γίνεται?Λογικά στον υπέρηχο θα το βλέπει δεν γίνεται να μην το μετράει εκτός και αν γίνεται με άλλον τρόπο.

Η ακριβής μέτρηση του τραχήλου γίνεται με κολπικό υπέρηχο ..συνήθως δεν τον μετράνε...παρά μόνο στην αυχενική και την β επιπέδου....μόνο αν υπάρχει προβλημα τότε στους υπερήχους ίσως κάνουν και κολπικο υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Όταν λέτε μετράει πως γίνεται?Λογικά στον υπέρηχο θα το βλέπει δεν γίνεται να μην το μετράει εκτός και αν γίνεται με άλλον τρόπο.

Με κολπικό υπέρηχο εμένα μου είδε τον τράχηλο στην προηγούμενη β' επίπεδου βέβαια όταν είχα κάνει ντοπλερ μου έκανε μόνο υπέρηχο από την κοιλιά και μου είπε και για τον τράχηλο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...