Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε...δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται την τελευταία εβδομάδα...κοντεύω να μπω στον εκτο που λέει ο λόγος και επανήλθαν το πρωί οι ναυτίες ...πως γίνεται αυτό?και είναι και έντονες όχι τπτ άλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Dimitra93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε...δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται την τελευταία εβδομάδα...κοντεύω να μπω στον εκτο που λέει ο λόγος και επανήλθαν το πρωί οι ναυτίες ...πως γίνεται αυτό?και είναι και έντονες όχι τπτ άλλο...

Καλημέρα!

Να πίνεις πολύ νεράκι! Ενα τρικ που μου είχαν πει για τις ναυτίες είναι πολύ νερό! Σώθηκα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως είστε?? Εγώ έχω θέμα με τα νεύρα μου πολλάαααα νεύρα όμως!!! Και πρώτα είχα αλλά τα έκανα κουμάντο τώρα όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πραγματικά μου είναι αδύνατον!!!

Από δουλειές στο σπίτι κάνετε τα πάντα??? Εγώ σαν πρώτη εγκυμοσύνη φοβάμαι λίγο να σας πω την αλήθεια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσια πως είστε?? Εγώ έχω θέμα με τα νεύρα μου πολλάαααα νεύρα όμως!!! Και πρώτα είχα αλλά τα έκανα κουμάντο τώρα όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πραγματικά μου είναι αδύνατον!!!

Από δουλειές στο σπίτι κάνετε τα πάντα??? Εγώ σαν πρώτη εγκυμοσύνη φοβάμαι λίγο να σας πω την αλήθεια... 

Καλησπέρα κορίτσι μου !!!Από νεύρα άλλο τίποτα ,γενικά δεν είμαι νευρικος άνθρωπος τώρα μου βγήκε .Δουλειές στο σπίτι  κάνω τα πάντα αλλα όχι όλες μαζί ,προσέχω να μην σηκώσω βαρύ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσια πως είστε?? Εγώ έχω θέμα με τα νεύρα μου πολλάαααα νεύρα όμως!!! Και πρώτα είχα αλλά τα έκανα κουμάντο τώρα όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πραγματικά μου είναι αδύνατον!!!

Από δουλειές στο σπίτι κάνετε τα πάντα??? Εγώ σαν πρώτη εγκυμοσύνη φοβάμαι λίγο να σας πω την αλήθεια... 

Πέτυχες άνθρωπο τώρα !! Εγώ κάνω τα πάντα σκύβω χοροπηδαω ότι μπορείς να φανταστείς δεν φοβάμαι καθόλου προσωπικά βέβαια ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη φοβόμουν πάλι τα πάντα έκανα αλλά εντάξει δεν μου συνεβει και πότε κάτι να με κάνει να φοβηθω και η αλήθεια πως έχω το ελεύθερο από το γιατρό μέχρι να πάω και για τρέξιμο βέβαια έρχονται μέρες που δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα νιώθω πτώμα σηκώνομαι από τον καναπέ και ζαλίζομαι η δεύτερη εγκυμοσύνη είναι πολύ δύσκολη τελικά γιατί έχεις ήδη ένα μωρό ευχαριστήσου την πρώτη οοοσο περισσότερο μπορείς κοιμήσου και στο κάτω κάτω αν δεν θες μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ!!! εγώ δυστυχώς δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια και μου λειπει πολύ !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσια πως είστε?? Εγώ έχω θέμα με τα νεύρα μου πολλάαααα νεύρα όμως!!! Και πρώτα είχα αλλά τα έκανα κουμάντο τώρα όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πραγματικά μου είναι αδύνατον!!!

Από δουλειές στο σπίτι κάνετε τα πάντα??? Εγώ σαν πρώτη εγκυμοσύνη φοβάμαι λίγο να σας πω την αλήθεια... 

Καλησπέρα.... Εγώ μέχρι πριν 3 εβδομαδες δεν έκανα απολύτως τίποτα, γιατί είχα αίμα. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα κ κάποιες μέρες ίσως μαγειρέψω κάτι γρήγορο. Κατά τα άλλα, δεν κάνω τίποτα άλλο.... ευτυχώς ο άντρας μου έκανε από πριν αρκετές δουλειές του σπιτιού κ τώρα τις έχει αναλάβει εξολοκλήρου γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Μαγείρεμα ευτυχώς κ σιδέρωμα μας βοηθάει και η μαμά μου κάποιες φορές!! Δυστυχώς εγώ έχω δύσκολη εγκυμοσύνη, δεν μπορώ να το ρισκάρω για τις δουλειές του σπιτιού.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε...δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται την τελευταία εβδομάδα...κοντεύω να μπω στον εκτο που λέει ο λόγος και επανήλθαν το πρωί οι ναυτίες ...πως γίνεται αυτό?και είναι και έντονες όχι τπτ άλλο...

Επανήλθαν οι ναυτίες; Γτ; Μήπως να πίνεις μπόλικο νεράκι κ να τρως συχνά και μικρά γεύματα; Ρώτα κ τον γιατρό σου!!!

5 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσια πως είστε?? Εγώ έχω θέμα με τα νεύρα μου πολλάαααα νεύρα όμως!!! Και πρώτα είχα αλλά τα έκανα κουμάντο τώρα όμως δεν μπορώ να κρατηθώ πραγματικά μου είναι αδύνατον!!!

Από δουλειές στο σπίτι κάνετε τα πάντα??? Εγώ σαν πρώτη εγκυμοσύνη φοβάμαι λίγο να σας πω την αλήθεια... 

Από νεύρα δεν έχω, είμαι καλά! Αλλά από δουλειες άλλοτε κάνω κ άλλοτε όχι. Χθες ας πούμε έσκυψα κ καθάρισα τον φούρνο μου, πόνεσα λίγο κ πήγα να ξαπλώσω. Έπειτα συνεχισα ξανά να κάνω κάποια πράγματα που έπρεπε. Αυτό του φούρνου ήταν το πιο βαρύ που έκανα.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Εγώ ψιλοφοβαμαι γενικά γιατί στην αρχή τις εγκυμοσύνης περίπου στην 9η εβδομάδα έπαθα αποκόλληση μικρή βέβαια και δεν έκανα απολύτως τίποτα!!!Είμαι επιφυλακτικη όσο αφορά τις δουλειές από βαρύ φοβάμαι να σηκώσω το οτιδήποτε και εμενα τις έκανε όλες τις δουλειές ο άντρας μου στην αρχή τώρα όμως δουλεύει από το πρωί έως το βράδυ και δεν προλαβαίνει!!!Οι γονείς μου είναι μακριά για να με βοηθάνε...Εννοείται σε καμία περίπτωση δεν βάζω σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη μου για τις δουλειές!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για οσες δουλευετε ή γνωριζετε, η αδεια τοκετου/εγκυμοσυνης πρεπει να ξεκιναει δυο μηνες πριν τη ΠΗΤ και συνεχιζει δυο μετα ή μπορει να ξεκινησει και ενα μηνα πριν και να συνεχισει τρεις μετα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 33 λεπτά , depifish είπε:

Κοριτσια για οσες δουλευετε ή γνωριζετε, η αδεια τοκετου/εγκυμοσυνης πρεπει να ξεκιναει δυο μηνες πριν τη ΠΗΤ και συνεχιζει δυο μετα ή μπορει να ξεκινησει και ενα μηνα πριν και να συνεχισει τρεις μετα; 

Καλησπέρα αν δεν κάνω λάθος 56ερες πριν ....Εγώ ήμουν σε αναστολή και θα ξεκινήσω να παίρνω αναρρωτικες,και μου φαίνεται βουνό όλο αυτό δεν ξέρω τι πρέπει να κανω

Κορίτσια καλησπέρα όσες καταθέσατε χαρτιά για αναρρωτικες μπορείτε να μου πείτε την διαδικασία?Επίσης το αφεντικό μου,μου είπε να ξεκινήσουμε αναρρωτικες και να πω στον γιατρό μου να μου γράψει και του Μαίου,μα του λέω γίνεται?αφού ο Μάϊος περασε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια για οσες δουλευετε ή γνωριζετε, η αδεια τοκετου/εγκυμοσυνης πρεπει να ξεκιναει δυο μηνες πριν τη ΠΗΤ και συνεχιζει δυο μετα ή μπορει να ξεκινησει και ενα μηνα πριν και να συνεχισει τρεις μετα; 

Καλησπέρα. Η άδεια κύησης είναι αυστηρά 56 μέρες πριν την Πητ και 63 ημέρες μετά την Πητ η άδεια λοχείας. Μόνο αν γεννήσεις νωρίτερα από την Πητ μεταφέρονται οι μέρες μετά. Άλλωστε για να πάρεις τα χρήματα κ να επιδοτηθείς για τις μέρες αυτές από το ΙΚΑ υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση κ εσύ κ ο εργοδότης ότι εκείνο το διάστημα δεν επιτρέπεται να δουλεύεις...  Αυτά όσον αφορά το τυπικό μέρος. Αλλά αν γίνει ένας έλεγχος από την επιθεώρηση εργασίας κ βρεθείς στον χώρο εργασίας αυτές τις μέρες κ εσύ κ ο εργοδότης θα έχετε κυρώσεις. Το λέω απλά γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που συνεχίζουν οι έγκυες να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα μέχρι λίγο πριν γεννήσουν

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Alex1989 said:

Καλησπέρα. Η άδεια κύησης είναι αυστηρά 56 μέρες πριν την Πητ και 63 ημέρες μετά την Πητ η άδεια λοχείας. Μόνο αν γεννήσεις νωρίτερα από την Πητ μεταφέρονται οι μέρες μετά. Άλλωστε για να πάρεις τα χρήματα κ να επιδοτηθείς για τις μέρες αυτές από το ΙΚΑ υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση κ εσύ κ ο εργοδότης ότι εκείνο το διάστημα δεν επιτρέπεται να δουλεύεις...  Αυτά όσον αφορά το τυπικό μέρος. Αλλά αν γίνει ένας έλεγχος από την επιθεώρηση εργασίας κ βρεθείς στον χώρο εργασίας αυτές τις μέρες κ εσύ κ ο εργοδότης θα έχετε κυρώσεις. Το λέω απλά γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που συνεχίζουν οι έγκυες να δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα μέχρι λίγο πριν γεννήσουν

Ναι και λογικο ειναι να μην επιτρεπεται να δουλευεις μεχρι τελευταια στιγμη! Εγω περισσοτερο ρωταω γιατι υπολογιζα να κολλησω την κανονικη μου αδεια μετα το διμηνο της λοχειας αλλα επειδη θα μπει το νεο ετος δεν επιτρεπεται και πρεπει να την παρω πριν. Οποτε θα πρεπει να μεταφερω την ΠΗΤ ενα μηνα μετα για φτασει η λοχιας μεχρι τοτε που υπολογιζω. Σιγουρα στη δουλεια δεν θα ειμαι τουλαχιστον δυο μηνες πριν την ΠΗΤ οποτε δεν θα υπαρχει θεμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε?πως είστε?τα νιώθετε τα ζουζουνακια σας?και αν ναι κάθε μέρα?εμένα ώρες ώρες μου κάνει κάτι δυνατά αλλά τώρα δύο μέρες τπτ....δεν την έχω καταλάβει καθόλου

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra93 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε?πως είστε?τα νιώθετε τα ζουζουνακια σας?και αν ναι κάθε μέρα?εμένα ώρες ώρες μου κάνει κάτι δυνατά αλλά τώρα δύο μέρες τπτ....δεν την έχω καταλάβει καθόλου

Εγώ όπως έχω ξανά πει βγάζω υπερκινητικα μωρα δεν εξηγείται αλλιώς το νιώθω παααρα πολλές φορές στην μέρα υπάρχουν φορές που δεν δίνω καν σημασία μου φαίνεται πολύ οικείο το έχω συνηθίσει πια αυτό με τρομάζει όμως πολυυυυ δεν θα αντέξω δύο ζωηρά-υπερκινητικα μωρά ζηλεύω εκείνες που έχουν ήσυχα μωρά !! Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το μέσα στην κοιλιά με το έξω από την κοιλιά στο πρώτο ίσχυε στο δεύτερο θα δείξει !!

Σκουντηξε με το χέρι σου την κοιλιά σου εκεί που είναι το μωρό συνήθως το καταλαβαίνουν και ανταποκρίνονται !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...